Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 867

Vadkörte

$
0
0

vadkörte JóvízmajorA vadkörte minden körték őse. A Kárpát-medencében is őshonos, rendkívül fajta gazdag. A fajok egymással keresztezéséből születtek a legfinomabb magyar tájfajták.

A vadkörte taxonómiája

A vadkörte változatos faj, melyet két, egymás között folytonos alakváltozatosságot mutató alfajra osztanak. A nálunk gyakori, Közép-, illetve Kelet-Európára jellemző vackor (Pyrus ssp. Pyraster) levelei ép szélűek, vagy csúcsi részen finoman fűrészesek, kifejlődve kopaszak. Ennek az alfajnak a magháza kopasz, termése gömbölyded. Őshonos fajainkkal könnyen kereszteződik. Az őshonos körték közül említést érdemel a 8–10 m magas, többnyire két-három törzsű fa vagy ritkábban cserje, a fokozottan védett Pyrus magyarica eltűnőben lévő faj. A Dunántúlon még előfordul. Szintén ritka a vackorral alkotott hibridje, amely a Pyrus x kárpátiana nevet kapta. Másik védett fajunk a a vastaggallyú körte (Pyrus nivalis). A vadkörte akár a 200 év feletti életkort is elérheti.

A vadkörte környezeti igényeivadkörte termése

A vadkörte napfény igényes. Előszeretettel a cseres-tölgyesekben tenyésző melegkedvelő, szárazságtűrő fafaj. Vízigényét tekintve elmondhatjuk, hogy a talajba szivárgó csapadékvíz elégséges számára. Elsősorban meszes barna erdő-talajokon és kőzethatású talajokon található, de a kötöttebb és szikes talajokat is jól viseli, ezért szikfásításra is sikerrel alkalmazható.

A vadkörte termése

A vadkörte termése kora ősszel, szeptember-októberben érik. Termése fontos vad-táplálék, sűrű koronájában, idős korban kiodvasodó törzsében pedig rovar-, madár- és emlősfajok tucatjai találnak menedéket, fészkelő- és búvóhelyet.

Általában a lehullotnyári kármánt gyümölcsöt szedik össze, de szokás a fa alá kiterített ponyvára, vagy fóliára is leverni a termést. Az éretlenül leszedett vadkörtét kemencében aszalták, ami ízletes téli csemege volt. A vadkörtét használták savanyításhoz is. Vadalmával együtt ecet készült belőle. A vadkörte pálinka állítólag igen zamatos, bár a gyümölcs cukor tartalma alacsony, ezért nem gazdaságos vadkörtéből pálinkát főzni. A vadkörtéből készült ecetet borogatáshoz használták lázcsökkentésre. A zselici falvakban a vadkörte aszalványt székfogónak használták.

Termesztett tájfajták

A honfoglalás után az irtásokban meghagyott körtefák, mint hagyásfák éltek tovább. Főként gyümölcséért hagyták meg őket. A középkorban ártéri gazdálkodás során termesztették őket tovább oly módon, hogy az erdőt járók a legízle

vackor őszi lombszíne

Szent István Egyetem Botanikus Kertje

tesebb gyümölcsű fákról szedett oltóággal oltották be a többi gyümölcsfát. A török megszállás idején több új körtefaj is eljutott hozzánk, ezek adják a később változatok sokféleségét.  A vadon termő körtefajok keresztezésével jöttek létre a termesztett fajták.  LIPPAI JÁNOS a Posoni érsekkert 1664-es leírásában már négy korai fajtáról számolt be („Muskotály”-, „Hosszúszárú”-,  „Árpával érő” és a „Pünkösdi”-körte). A kárpát-medencei ‘Árpás körte’, ‘Búzás körte’, ‘Zabbal érő körte’ tájfajták nevüket onnan kapták, hogy a gyümölcs és a gabona érési ideje egybeesett. A nyári körték legnevezetesebbje a „Kármán”-körte volt, amelyet a Felföldön „Császár”-körtvélynek is neveztek.

A vadkörte a legelőfásítás, a mezsgyék, határültetések szép és hasznos növénye lehetne. Szikes fásításra is kiváló. Tavaszi virágtömegével, házi pálinkának is remek termésével, viragzó vadkörte ágőszi sárga lombszínével érdemes az ültetésre. Méretei miatt kiskertbe nem ajánlott.

Forrás:
Doktori értekezés: TÖRTÉNELMŐ ALMA- ÉS KÖRTEFAJTÁK A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN A NÉPŐ FAJTAŐSMERET ÉS – HASZNÁLAT TÜKRÉBEN Szani Zsolt, Budapest, 2011.
AZ ÉV FÁJA – 1998. A vadkörte, szerk. “Az év fája” kuratóriuma


Viewing all articles
Browse latest Browse all 867