Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 867

Faültetés

$
0
0
barkócafa

Kis termetű fa

Az ősz az ültetések, az átültetések ideje is. A gyökerek számára ez a legkedvezőbb alkalom. Márpedig a gyökereken áll vagy bukik sok minden. Ilyenkorra már túl vannak a fejlődés, a növekedés, a szárazság okozta stresszen, megterhelésen, és jóval kevesebb a dolguk. Használjuk ki az alkalmat! Növényeink ősszel kevésbé sínylik meg az (át)ültetést, mint tavasszal.

Fajválasztás

A nyári meleg, a napsütés, és a vegetáció kiszáradása ellen a legjobb megoldás a fatelepítés. A faj/fajtaválasztásnál vegyük figyelembe a talaj minőségét, a fényviszonyokat. Szintén nagyon fontos a csapadékeloszlás ismerete. A talajvíz mélységének ismerete is fontos. Ugyanígy, összehasonlításképpen ismernünk kell az általunk kiszemelt, faj/fajta igényeit. Tudnunk kell azt is, hogy a környezetben megtalálható, esetleg vadon növő fák melyek, hogy hozzájuk hasonlót ültetve a kertben nagy valószínűséggel jól fogja érezni magát nálunk, ugyanis ezek a fajok/fajták már beváltak a környéken.

öreg bükkfa

Nagy termetű fa.

Nem árt, ha tudjuk az alábbiakat (néhány példa):

  • Gyorsnövésű a juhar, a hárs.
  • Talajjavító pl. a hársfalomb.
  • Nagy helyigényű a platán, a hárs, a tölgy és a magas kőris.
  • Kiskertbe való a madárberkenye, a vérjuhar, az aranykőris.
  • Belvizes területre való a fűz.
  • Díszítő hatású a díszalma, a selyemakác, az ecetfa.

 

Az ún. gyomfák azért nem szerencsések, mert sarjadzanak, minta az akác, vagy magjukról szaporodnak, mint például a bálványfa. Mind az akác, mind a bálványfa dísznövényként került be az országba, de ma már nem lehet megszabadulni tőlük. Az honos fajokat kiszorítják, mert jól érzik magukat a hazai viszonyok között, és rendkívül szaporák.

Acer platanoides 'Crimson king'

bíbor színű hárs

A fajtaválasztás

Ha az alapfajt kiválasztottuk, meg kell tudni, hogy milyen fajták kaphatók, amelyek díszítőértéke esetleg jobb, mint az alapfajé. Így választhatunk juharfaként vérjuhar vagy tarka levelű juhart.

A faültetés ideje

A faültetés ideje lombhullástól a fagyokig, illetve a fagyok elmúlásától a rügyfakadásig tart. A szabadgyökerű fák jobban begyökeresednek, ha ősszel ültetjük el őket. Ezt lomghullás után tehetjük, a nyugalmi időszakuk elején. A téli gyökeresedést követően tavasszal már minden energiájukat a növekedésre tudják fordítani. A földlabdás fáklegtöbb fapusztulás oka az, hogy a nem megfelelő begyökeresedés miatt a később kifejlődő lombokat a gyökerek nem tudják megfelelő módon ellátni vízzel és tápanyaggal.

A földlabdás növények tavasszal is elültethetők.

Az őszi eső sokat segít, de száraz időjáráskor nem árt már átültetés előtt néhány nappal jól beöntözni a talajt. Ekkor a gyökerek kevéssé sérülnek, és életképességük is optimális lesz.

Általános szabályok

A sérülések elkerülése végett kössük fel az alsó ágakat. Ha törzset megjelöljük, akkor növényünket ugyanabba az irányba tájolhatjuk, ahogy eredetileg volt.

szabad gyökerű faCsak akkor ültessünk, ha előtte némi talajjavítást végeztünk. Például a talajt jól fellazítottuk, az ültetőgödröt pedig kibéleltük komposzttal, tőzeggel, gombatrágyával.

Ne feledkezzünk meg az ültetést követő beöntözésről. Bár az idő ősszel hűvösre fordult, a gyökerek tovább növekednek, amihez az optimális talajszerkezetet, a megfelelő tápanyagfelvételt öntözéssel biztosítjuk. A rendszeres öntözést kiváltja az őszi esőzés. Ha már fagyosra fordul az idő, álljunk le az öntözéssel. Az 5-8 cm vastag mulcsréteg megtartja a nedvességet, óv a gazosodástól, és az erős fagyhatástól.

Ültetés földlabdával

Ne dobjuk le a növényt a kocsiról, ha helyére érkeztünk vele, mert ezt a traumát nem biztos, hogy ki tudja heverni. Elég sérülés éri e nélkül is.

Távolítsunk el minden műanyag védőhuzatot a földlabdáról. Ha ezzel együtt ültetünk, a gyökerek hosszan agonizálnak, mielőtt a növény végleg kimúlik. A műanyag zsinegtől ugyancsak meg kell szabadulni.

Ne ültessünk a szükségesnél mélyebbre! Ha a földlabda tetejéről levágjuk, és visszahajtjuk a zsákot, meglátjuk, hogy a faiskolában milyen mélyen ült a növény a talajban. Ennél kissé sekélyebbre ültessünk! Tavasszal kipótolhatjuk a megsüllyedt talajt. Agyagtalajon már 5 cm-rel mélyebb ültetés is megfojthatja a gyökereket.ültető gödör

A konténeres növény földlabdája értelemszerűen szabadon áll, ha kiütögetjük a konténerből. A konténeres növény földlabdáját meg kell kurtítani, a külső gyökereket meg kell lazítani, enélkül a külső gyökerek nehezebben nőnek bele földbe, és nem jutnak friss táplálékhoz. A konténeres növényeket ugyanolyan mélyen tegyük a gödörbe, mint amilyen mélyen a konténerben voltak.

A fát már az ültetést követően érdemes megmetszeni. Többet megtud a metszési kérdésekről, ha jelentkezi a gyümölcsfák metszése tanfolyamunkra.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 867