Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 867

A bodzavirág haszna

$
0
0

Félreérthetetlen jelek mutatják, hogy itt a tavasz! A hóvirág már elhullatta szirmait, virágzik az aranyeső, a mandula, a kajszi, az erdőkben kisárgállik a virágzó húsos som. Érdemes megjegyezni a helyét, mert augusztus vége felé a sűrű zöldben nehezen fogjuk megtaláljuk a termést adó bokrokat. A fekete bodza rügyeiből is kikandikálnak már a hajtások, ezek végein jelennek meg nagyjából egy hónap múlva az ernyőszerű virágzatok. Van időnk, hogy felkészüljünk a rendkívül értékes virágok gyűjtésére, ehhez ad útravaló ismereteket Sipos Béla Zoltán írása.

viragzó bodzabokorA fekete bodza virágzata (Sambuci flos) kellemes illatú, a belőle készített tea több országban is ősi gyógyszerként ismeretes.

Hatása sokoldalú: mérsékelt vizelethajtó, izzasztó, köhögéscsillapító, vértisztító, enyhe hashajtó hatású. A koszorúér-betegségekben szenvedőknek légszomj csillapítására ajánlott (Rápóti-Romváry, 1990).

Zichia Zachay-Rones és társai (1995) megfigyelése szerint az influenzás betegségeket a fekete bodza virág vagy gyümölcsteája, illetve a termésből készített termék 72 óra múlva enyhíti, gyógyítja. Kutatásaik alapján a fekete bodza egyik fehérjéje semlegesíti az influenzavírus azon fehérjéjét, amivel az a szervezet sejtfalait oldja, ezáltal a vírus nem tud behatolni a sejtbe és ott továbbszaporodni.

Kardos (1943) szerint “Hideglelést, kehét, köhögést gyógyít a bodzavirág teája, mézzel és cukorral igen kellemes”.

Nem volt ismeretlen az állatgyógyászatban sem, szembetegségek gyógyítására használták. Eisenmáyer és Göbel 1885-ben kiadott könyvében az alábbi olvasható a lovak szemgyulladásának gyógyítására: “Szemgyulladásnál belsőleg elvezető hatás eszközlése miatt, adhatunk hashajtószereket, pl. székfűvirágból 2 lat (17,502 g), édes higacsból 1/2-1 nehezékét nyeletül naponta háromszor, vagy végy bodzafavirágból 4 lat, forrázd le 1 itcze (0,8484 l) vízben, szűrd le s adj hozzá: kesersóból 6 lat, kénmájból ½ nehezékét öntelékül, naponta két ilyen adagot”. Grieve, M. (1931) munkájában nagyon részletesen foglalkozik a fekete bodza hasznával, a hozzá fűződő babonákkal, hiedelmekkel. Ebből idézzük a virágra vonatkozó leírást, a mai kornak megfelelő fogalmazással:

A bodza virágzatát főleg friss állapotban a bodzavirág-víz lepárlásához használják a gyógyszerészetben, de mivel a virágzási szezon csak körülbelül három hét, a virágokat gyakran lesózzák (10 százalék sót adnak hozzá), így téve alkalmassá a későbbi desztillációra. Az ilyen sózott virágokat “pickled”-nek nevezik. A virágokat szárítják is főzetek készítéséhez.

A virágzatokat akkor gyűjtik, amikor minden virág kinyílt benne, kis halmokba szedik és néhány óra múlva -amikor kicsit átmelegedtek- kis mozgatással a virágok leválnak. A pickled virágok fokozatosan elfogadható illatúvá válnak, ezáltal elterjedten használják a bodzavirág-víz készítéséhez.

A házi gyógyfüvek között a szárított bodzavirágot széles körben használják, csokrokban vagy a virágokat leszedve árulják. A virágokat nem könnyű úgy szárítani, hogy a színük megmaradjon. Ha túl sokáig tesszük ki napfénynek a virágokat a szárítás alatt, mielőtt összegyűjtenénk megbarnulnak, ha pedig a virágzatokat túl sokáig tartjuk a halomban, hogy a virágok leessenek, az ilyen halmok megfeketednek. Ha a virágzatnak csak egy része van nyitva amikor begyűjtjük, akkor a virágfejeket többször is meg kell mozgatni, mivel a virágok nem egy időben nyílnak ki. A legjobb és legvilágosabb virágokat az első rázáskor kapjuk, ezek azok amik maguktól estek le a virágzati tengelyről, és gyorsan száradnak meleg környezetben. Nagyon gyorsan száríthatóak réz edényben kevergetve pár percig. Csaknem ugyanilyen gyorsan száríthatók “hideg” sütőben, amikor is nyitva van a sütő ajtaja. A gyors szárítás elengedhetetlen.

A virágokat ősapáink légcsövi és tüdő fertőzések, skarlát láz, kanyaró és egyéb járványos betegségek kezelésére hasznbodza virágzatálták. A szárított virágok főzetéről azt tartották, hogy segíti köpet felszakadását a mellhártyagyulladásnál, gyenge hashajtó, és tökéletes izzasztószernek tekintették.

A meghűlés régifajta orvossága a forró bodzavirágtea.
Tegyünk egy maréknyi bodzavirágot és borsmentát egy kancsóba. Forrázzuk le másfél pint vízzel, hagyjuk ázni a tűzhelyen fél óráig. Szűrjük le édesítsük, és amilyen forrón csak lehetséges, úgy igyuk. Erős izzadás és frissítő alvás következik, és a páciens jól ébred. A meghűlés vagy az influenza valószínűleg elmúlik harminchat óra múltával. Cickafark is adható a főzetbe.
A hideg bodzateát majdnem olyan jónak tartották szemgyulladás kezelésére, mint a bodzavirág-vizet.
A bodzavirágból készített teát nagyszerű tavaszi orvosságnak ajánlják, pár héten át minden reggeli előtt használandó, úgy tartják, tisztítja a vért.

Végül, a bodzavirágokat használták borogatásokhoz, amelyek csillapítják a fájdalmat és csökkentik a gyulladásokat. Egy régi író mondja: “Nincs semmi jobb csökkenteni az aranyér okozta fájdalmat, mint a bodzavirágból és vagy szulákból vízzel vagy tejjel készített borogatás. Ez könnyíti még a legerősebb fájdalmat is.”

Gyógyító, frissítő és nyugtató arclemosó is készülhet szárított virágok forrázatából. Két és fél dram (1 dram 1.77 g) bodzavirágot öntsünk le 1 quart (a gallon negyed része 1,136 l) forró vízzel, áztassuk egy órát, és szűrjük le. Ez a folyadék használható mint borogatás, ezzel kezelhetjük a keléseket, táplálja a bőrt, és azt tartják róla, hogy halánték borogatásként jó fejfájás ellen, és jó védekezés legyek támadása ellen is.

A bodzaecet, amit virágából készítenek, régi orvossága a gyulladt toroknak.

Egy jó kenőcsöt is készítenek a virágokból akképpen hogy beáztatják forró disznózsírba. Hasznos kenőcs sebekre, égésekre, forrázásokra, továbbá használják pomádék és kozmetikai krémek alapanyagaként.

A bodzavirág-krémet széles körben használták a háborúban sérült lovak kezelésére, de emberi használatra is kiváló, régi gyógyszer kicserepesedett bőrre és bőrfagyásra.
Krém készítése fekete bodza virágából: Melegítsük meg a zsírt egy edényben, adjunk hozzá egy kis csésze vizet és keverjük el jól. Lassú tűzön pároljuk a zsírt, lefedve egy órán keresztül, majd vegyük le a fedőt és párologtassuk el a vizet. Vegyük le a tűzről hagyjuk egy kicsit kihűlni majd szűrjük át egy muszlinkendőn, így megtisztítjuk az esetleges szennyeződésektől. Vegyünk a zsírral azonos súlyú friss bodzavirágot és tegyük bele. Forraljuk fel a keveréket újra, és tartsuk lassú tűzön egy jó óráig. Végül szűrjük át egy durva ruhán és amikor kihűlt, a kenőcs használatra kész.

A bodzavirág finom, édes illatával már a rég időkben az igényes konyhaművészet részévé lett. Hajdanán az elefántcsontszínű virágokat belekeverték a sütemények tésztájába és a meleg vajastésztákba, azért hogy finomabb legyen a tészta. Zabkása levesben is forralták, ami lázcsökkentő ital, és hozzáadták a keresztelő ünnepére készített posset-hez (forralt bor tejjel).

A szerző megjegyzése:

bodzavirágok közelrőlA fekete bodza gyógyászati és konyhai felhasználásával több könyv is foglalkozik, német és angol nyelven. Az interneten számtalan recept található magyarul is.
Tapasztalataink szerint a legjobb fekete bodza virágherbát a következőképpen lehet előállítani:
- A gyűjtést lehetőleg napfényes időben, délután végezzük. Mérések szerint ekkor a legnagyobb a virágok hatóanyag-tartalma. A virágzatok közül azok a jók, amelyekben még néhány virág nem nyílt ki, csak fehér bimbóban van. A szirmukat hullatók túlértek, gyógyhatásuk, élvezeti értékük gyengébb. Azok a helyek ajánlhatók jó szívvel, amelyek a forgalmas közutaktól, ipari létesítményektől távol esnek. A szedéshez szükségünk van éles metszőollóra, és valamilyen szedőedényre. Ez utóbbi ne legyen műanyagzsák, vagy zacskó, mert ebben a virágok a párakicsapódás miatt befüllednek, bebarnulnak. A célra nagyon megfelel a nyitott kosár, rekesz, papírzacskó (nyitva!), kartondoboz.
- A levéltetvek “imádják” a fekete bodzát, és először a virágzatok kocsányán telepszenek meg. A virágokat tehát tetűmentes rövid kocsányokkal szedjük.
- A virágokat papírra lazán kiterítve, széltől védett árnyékos helyen, legfeljebb 20-25 0C-on szárítsuk. Az így kezelt virágok nem barnulnak, a kihulló értékes virágport a papírlapokról is összegyűjthetjük. A légszáraz virágokat enyhén összemorzsolva tároljuk felhasználásig papír, vagy kartondobozokban.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 867