Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 867

Díszfák, díszcserjék metszése

$
0
0

citrus madurensis

iszalagA kertészetek általános kínálatán futunk végig, mindenhez megjegyzést fűzve, hogy legközelebb Ön is tudatosabban álljon neki megvásárolt dísznövényei metszésének!

A mindig divatos citrusok, mint pl. citromfa vagy a fotón látható mandarinfácska (citrus madurensis) nálunk edényben tarthatók. Arra vigyázzunk, hogy ne váljék sűrűvé, mert akkor hamarosan felnyurgul. Ha a középső hajtást kivesszük, akkor lehetővé tesszük, hogy a levegő és fény a lombozat belsejét is érje. A zsenge hajtások sikerrel hajlíthatók. Így nevelhetjük nekünk tetszően.

murvafürtA képen látható iszalag (Clematis montana rubens) alsó része gyenge. Ez hiba. Ne vegyük meg. Ahhoz, hogy a későbbiek folyamán jól bokrosodó, dús példányunk legyen, ültetés után, az első évben visszavágjuk legalább 20-25 cm magasságban.

A murvafürt (Bougainvillea sp.)  hosszú hajtásait, ha nem éppen futtatni akarjuk, vágjuk vissza. Ez virágzásra serkent. 4-6 leveles állapotban gömbformára metszhetjük. A lefojtott növekedés virágzásra serkenti.életfa

Az örökzöld pikkelylevelűek, pl.  életfa (Thuja occidentalis) ágemeleteket nevelnek egészen augusztus közepéig, amelyeknek télre be kell keményednie. A tavalyi növekmény fás, barna, az idei zöld. Alakítására akkor van szükség, ha „kinézete borzolt” lesz. A metszést úgy kell elvégezni, hogy a fás rész fölötti friss, zöld részből is maradjon. Utoljára augusztus elején ajánlott metszeni. Később, mivel a metszés hajtást indukál, a friss hajtások elfagyhatnak.

Az örökzöld tűlevelűek korrekciós metszésére feltétlenül szükség van, ha a hajtás a sudárral konkurál. Legjobb ezt megtenni még kihajtás előtt. Később ugyanis sok energia odavész az új hajtás levágásával. Másik megoldás az ikerhajtás kezelésére, ha kikötéssel oldalhajtássá alakítjuk.

ezüstfenyőA fenyőfák, mint pl az itt látható, kiskertbe is való ezüstfenyő (Picea pungens ‘Glauca’) zárt megjelenése a kertekben ideálisak, míg karácsonyfának a levegősebb, hézagosabb, hozzáférhetőség szempontjából megfelelő forma a jó. A megfelelő külalakot metszéssel támogathatjuk. A gyertya részek végét metsszük meg, ha nem végződik rügyben. Ha csak a csúcsrügyet szedjük le, akkor sok oldalrügyből is gyertya lesz. Ha a következő évben ezeket is elcsapjuk, akkor sűrű, tömött, alacsonyabb kerti fenyőhöz jutunk. Azonban nem kell minden rügyet eltávolítani, mert a növény elöregszik, és kipusztul.törzses kecskerágó

Ha a lomblevelű örökzöld, pl. a fotón látható törzses kecskerágó (Euonymus elegant ‘Aureus’) nem csak törzsre oltva, gombkoronára nevelve vásárolható, hanem törzses alakot metszéssel magunk is létrehozhatunk, ha az alsó hajtásait a 4. alsó hajtás oldalágáig levágjuk. Ha a korona alatt hagyunk csupasz törzsrészt, majd alatta meghagyjuk a törzserősítő oldalágakat, akkor gallérozásról beszélünk.

A nagy lombos fák előnye többek közt, hogy a távolabbi, nem a kertben található fák is részt vesznek a kép kialakításában. Ha a szomszéd kertjének fái adják a hátteret, a kerítésre futtatott zöld, és az elé öblösen ültetett kisebb fák együtt határozzák meg a kert képét, így sikerül a külső részt is szervesen beépíteni a kert látványába. A törzses fákat az elágazások közelében metsszük. Az oldalhajtásokra szükség van a törzs vastagodásához. Az ágemeletek között egy arasznyi részt kell hagyni. Az öreges fák vagy eltörött fák csonkolásszerű visszavágása után válogatni kell a hajtásokat.

Kiskertben megfelelő az oszlopos növekedésű vérszilva (Prunus cerasifera). Levele mutatós, formája szép, és még terem is. Metszeni nem szükséges.

japán juharA fotón látható japán juhar (Acer Palmatum) alul elágazó. A legkisebb helyen, a legnagyobb zöld felületet tudjuk így létrehozni ezzel a bokorfával. Az oldalágakat meghagyva a fa növekedése kedvező magasságban megállítható. Az oldalágaknak mindig fényt kell hagyni, ez befolyásolja, hogy hogyan metsszük. A többtörzses fák minden kertbe ajánlottak. Sok törzse télen is díszít. Gyepszegélynek ajánlott. Bokrok mögött a többtörzses bokorfák majd magas törzsű fák következhetnek.  Az is megfelelő, ha az alsó rész szabad, de fölötte meghagyjuk az oldalhajtásokat, amelyek a téli hidegtől is védenek.

A gyertyánt (Carpinus betulus) a fás metszést nem szereti. Tömött sövénynek nevelhető, ha évente kétszer metsszük, június elején és szeptember első felében. Ha cserjét szeretnénk nevelni belőle, akkor csak június elején metsszük meg

A konténeres gyümölcsfák fás és zöldmetszéssel jól kordában tarthatók. Termésnövelő a csöpögtető öntözés, és a tápoldatozás. 4-5 fa elegendő egy család ellátására. A fák korán teremnek, mert nincs kihagyó év.

A hortenzia fás metszéssel tartható karban. Az elvirágzott részeket le kell vágni, a fölnyúló részeket tőből ki kell vágni.

A rododendront (Rhododendron sp.), amely csúcsrügyből virágzik, kevésbé kell visszametszeni, mint a hortenziát. 1-2 levélörvvel elég megkurtítani. Nyugalomban ennél lejjebb lehet menni.

rododendron metszése

 

Nyírt cserjék, fákBokorújítás

The post Díszfák, díszcserjék metszése appeared first on Kert Lap.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 867