A teacserje levelének forrázatával készített tea Kínától Nagy Britanniáig nagy népszerűségnek örvend. A világ leggyakrabban fogyasztott alkoholmentes itala. A teaültetvényeken nevelt cserjék leveleit többféle módon dolgozzák fel, így születnek a különféle teák. Próbaképpen otthon is tartható saját teacserje.
Teacserje bemutatása
A teafélék családjába tartozó mintegy 30 nemzetség egyike a kamélia (Camellia). A nemzetséget 1735-ben Linné nevezte el George Kamel tiszteletére kaméliának. A jezsuita misszionárius a Fülöp-szigetek flóráját tanulmányozta, és 1706-ban hunyt el. A kamélia nemzetségbe tartozik a közönséges teacserje is (Camelia sinensis).
Az örökzöld kínai teacserje a trópusi és szubtrópusi vidékek szülötte. Hazájában 10-17 méter magasra is nőhet. Levelei átellenesek, rövid nyelűek, bőrneműek, sötétzöldek, tojásdadok. A fiatal levelek fonáka szőrözött. A rövid kocsányon fejlődő, fehér vagy világos rózsaszínű virágok egyesével vagy csoportokban fejlődnek. A növény termése elfásodó tok barna magokkal. A cserjéről hároméves korában szedhető először levél, a legjobb minőségű árut 7-8 éves koráig adja.
Az alapfaj könnyen kivadulhat. Tanzániában és a madagaszkári erdőségekben agresszív terjedéséről számoltak be, amely kiszorítja a lemúrok (veszélyeztetett makimajom faj) élőhelyéül szolgáló honos fafajokat. Kína déli és délkeleti részéről és a szomszédos India, Burma, Vietnam és Laosz területéről származik a C. sinensis var. assamica, míg a Kína délnyugati határánál húzódó Jünnan tartomány a C. sinensis var. sinensis őshazája. C. sinensis var. sinensis hidegtűrőbb, levelei keskenyebbek, az asszam teával összehasonlítva. Zöld tea és kínai fekete tea készül leveleiből. A C. sinensis var. assamica magasabb termetű, lazább koronájú. Levelei érzékenyek, és környezeti hatásokra könnyen hullanak. Belőlük készülnek az indiai fekete teák.
Forrás: Camelli sinensis tea
Teák osztályozása
Metszéssel a teaültetvényeken a növényt 2 méter alatt tartják. A teacserje levelét a növény 3 éves korától körülbelül 15 éves koráig szedik. Általában tavasztól a nyár végéig, de egyes, különösen kedvező klímájú helyeken a tea ennél hosszabb ideig is, körülbelül 5-15 naponta szedhető. Egy-egy cserje évente körülbelül 250-800 gramm zsenge vagy még kellően fiatal levelet ad. A leveleket a szedők már szüretelés közben osztályozzák: a sorban legelöl haladó szedő a cserje csúcsán lévő leveleket szedi.
Néhány közismert típusról mindenki hallott már életében. Ilyenek az erjesztett majd aszalt tealevelekből (Camellia sinensis) készíthető fekete teák, a félideig erjesztett, majd aszalt sárga reák, az erjesztés nélkül, hőkezelt zöld teák családja, vagy éppen az orange pekoe. Vagy nem is annyira ismert az utóbbi fajta?
Az Orange Pekoe teák a teacserje fiatal hajtásának második, ki nem bomlott leveleiből készült fekete teák. Ezeknek a fiatal leveleknek alsó oldalán fehér pihe, azaz “Pekoe” van. A szó kínai eredetű. Az orange elnevezés nem a tea zamatára utal. Egyik feltételezés szerint a holland Kelet-indiai Társaság a Dutch royal House of Orange-Nassau központi szerepet játszott a tea európi importjában. Ők jelölhették így az általuk forgalmazott teát. A szárított tealevelek színe alapján is nevezhették így.
Milyen tea készül a többi levélpárból?
A legjobb tea a cserje fiatal hajtásának tetején levő levélpárból készül, Flower Orange Pekoe, a következő levélpárból készül, mint már tudjuk, az Orange Pekoe, a harmadik levélpárból a Pekoe tea. A negyedik levélpárból lesz a Pekoe Suchong, majd az ötödikból a Suchong tea készül. Az osztályozás a tealevelek mérete alapján történik.
A lapsang suchong igazi teakülönlegesség. A tealeveleket fenyő vagy ciprus füstjén szárítva füstölik. A kinai Fujian tartományból származik. A Wuyi hegyek lejtőin állítják elő a legjobb minőségű teákat. A tealevelek forrázata narancsvörös színű, az így készült tea erős, jellegzetesen füstös aromájú. A skót whisky és a finom szivarok kedvelőinek nagyra becsült itala. Sós, erősen fűszeres ételek mellé ajánlott.
A fekete tea és a tea koffein tartalma
Reggeli ébresztőnek kimondottan a fekete teák valók. Sok ázsiai vagy afrikai teakeverék létezik magas koffeintartalommal (pl. English brekfeast ceyloni és asszámi teakeverék). A tea legfontosabb purin alkaloidja a koffein. A friss levél szárazanyagának 3-4 %-át adja. A feldolgozás során a koffeintartalom nem csökken jelentősen.
A tea koffeinje nagyrészt a csersavhoz kötött és a bélrendszerben fokozatosan szabadul fel. A csersavak adstringens (pórusösszehúzó) hatása miatt a nyálkahártyák felszíne ‘megedződik’ és a reszorpció (felszívódás) lelassul. Így a tea élénkítő hatása, összehasonlítva a kávééval, sokkal komplexebb és lassabb. A koffein érzékeny emberek jobban viselik a teát, mint a kávét.
A tea sokféle formában készíthető
Karácsonyi tea: Vegyünk alapul jó minőségű, sárga teát. Aztán vegyük számba a jellegzetes karácsonyi fűszereket: szegfűszeget, fahéjat, ánizst. Adjuk őket a forró teához, hagyjuk ázni egy keveset, adjunk hozzá cukrot ízlés szerint, szűrjük le, és már fogyaszthatjuk is.
Próbáljuk ki a ‘csáj Massalát‘. 2 dl tejet, fél dl vizet 2 teáskanál ceyloni tealevelet, 1 kis darab fahéjat, 3 db szegfűszeget, 3 db kardamont, 2 szem feketeborsot, t teáskanál cukrot, kevéske gyömbért, egy csipet köménymagot tegyünk edénybe, keverjük össze az edény tartalmát, forraljuk fel, majd a tűzről levéve három percig hagyjuk állni, szűrjük le, és fogyasszuk el.
Természetesen készíthetünk alkoholos változatokat is. 1 citrom leve és héja, 7 dl fekete tea, 8 dkg cukor, 2,5 dl calvados, 2,5 dl rum, 2,5 dl száraz vörösbor. Készítsünk teát a szokásos módon. Tegyük a citromhéjat edénybe, öntsük rá a teát, fedjük le, és 15 percig hagyjuk állni. Majd vegyük ki a citromhéjat, adjuk hozzá a cukrot, és keverjük, amíg a cukor feloldódik. Adjuk hozzá a calvadost, a rumot és a vörösbort. Vágjuk a citromot kis darabokra, és azt is tegyük az edénybe. Forrósítsuk fel gyakran kevergetve, szolgáljuk fel tűzálló poharakban.
Teacserje otthonra![tea szobanöványként tea szobanöványként]()
Bár cserépben nálunk is nevelhető, tartása nehéz. levélhullással reagál a környezteti tényezők hirtelen változására legyen az páratartalom, talajnedvesség, hőmérséklet vagy éppen huzat. Közvetlen napfényt nem, de világos vagy félárnyékos helyet kedvel. A trópusi levéldíszek számára alkalmas virágföldbe ültethetjük. Lágy vízzel öntözzük, virágzás alatt több, utána kevesebb vizet igényel. Teleltetni valószínűleg bent kell, világos, fűtetlen, szellős verandán, télikertben. Ha télen el is hullajtja leveleit, a következő tavaszon valószínűleg újra hajt. A teacserje virágzás után formára metszhető.
Forrás: egzotikusdisznovenyek.hu
Ha már sikeresen megtartottuk a teanövényeinket, miért ne szüretelnénk is!
Készítsünk tealevelet házilag!
Zöld tea
- Szedjük le a legfiatalabb leveleket és levélrügyeket.
- Töröljük szárazra és hagyjuk hűvös helyen száradni pár órát.
- Pároljuk gőzön kb. egy percig.
- vagy serpenyőben süssük kb. két percig.
- Teregessük ki sütőpapírra és szárítsuk 120 fokon a sütőben 20 percig.
- Tároljuk jól zárható edényben.
Oolong tea (részlegesen erjesztett)
- Szedjük le a legfiatalabb leveleket és levélrügyeket.
- Teregessük szét tiszta ruhán, vigyük a napra, és szárítsuk kb. 45 percig.
- Hozzuk be és hagyjuk néhány órát pihenni, hűlni.
- Óránként forgassuk át.
- A levelek széle vörösessé kezd válni a szárítás során.
- Teregessük ki sütőpapírra és szárítsuk 120 fokon a sütőben 20 percig.
- Tároljuk jól zárható edényben.
Fekete Tea
- Szedjük le a legfiatalabb leveleket és levélrügyeket.
- Kezünkkel sodorjuk össze a leveleket, amíg nem kezdenek megsötétedni és megvörösödni.
- Hűvös, szellős helyen teregessük szét, és hagyjuk száradni 2-3 napig.
- Teregessük ki sütőpapírra és szárítsuk 120 fokon a sütőben 20 percig.
- Tároljuk jól zárható edényben.
Ha már belejöttünk a teakészítésbe, próbáljunk ki különböző szárítási időket, hogy eltérő ízű teához jussunk, és válasszuk ki a számunkra legízletesebbet. Keverjünk hozzá jázmin vagy hibiszkusz virágot, hogy ízletes nyári teához jussunk.
Forrás: Growing tea