Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 867

Hársfa gyógyhatásai

$
0
0

Tavasz végén, nyár elején virágzik az orvosi hárs. Legismertebb virágának forrázással készített gyógyteája, amelynek fogyasztása megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén ajánlott. Hársfavirágot a nyílás kezdetén kell gyűjteni. Erről a következő cikkünkben olvashat bővebben.Most ismerkedjünk meg a hársfával és gyógyhatásaival.

hársfavirág, nagylevelű hárs

Hársfa bemutatása

A hárs vagy hársfa (Tilia) nemzetség a hársfafélék családjába (Tiliaceae) tartozik. Az ókori iratok még nem tesznek említést gyógyhatásairól. Az Írországtól Nyugat-Szibériáig terjedő kislevelű hárs, és a hozzá kötődő szimbólumok azonban a görög és a római kultúra, a közép-európai germán és szláv népek, valamint a magyarság kultúrtörténetének részét képezik. A 15. században a hársfát csak díszítő értékéért ültették, 16-17. sz.-i okleveleink gyakran emlegetik a vízvonó, rudaló hárskötelet, a hárshéjból font széket, nyoszolyát. A mindenkit elvarázsoló hársfavirág balzsamos illatát a illóolajában található farnezol nevű terpénnek köszönheti. A hársfát ma mégis leginkább virágzatának gyógyhatása révén ismerjük.

nagylevelű hársA világon előforduló 30 Tilia fajból hat található Európában. A hársfajok közül a kislevelű hárs (Tilia cordata Mill) a hársaknak több, mint 95%-át ez a fafaj teszi ki. Kertekbe, parkokba, útsorfaként ültetik. A nagylevelű hárs (Tilia plathyphyllos Scop.) alig több, mint 100 hektárral van jelen, míg a szubmediterrán ezüst hárs (Tilia tomentosa) csak nyomokban fordul elő természetes környezetben. Miután az utóbbi a városi környezet jól bírja, szárazságtűrő, kártevőkkel szemben ellenálló, parkokba és sorfának is ültetik. sok magyar nemesítésű fajtája van!

Tavasz végén, nyár elején kezdődhet a hazai piacon a kamillavirág után a második legnagyobb tömegben értékesített drog a hársfavirág. Ugyanis a hársfák virágzata igen komoly gyógyhatással rendelkezik. Pontosítva, csak a kis és nagylevelű hárs (Tilia cordata és Tilia platyphyllos) kinyílt, sárgászöld, egészséges murvalevelű, megszárított, bogernyőben nyíló virágzatai a megfelelőek (Tiliae flos cum bracteis). Szedésre akkor alkalmas a virágzat, amikor a hárs középső virága kinyílt, még egyszerűbben, ha a virágok kétharmada kinyílt, a többi pedig feslik. A gyűjtésről, felhasználásról következő cikkünkben olvashat!

 A hársfa gyógyhatásai

Levele izzasztó hatású, a fatestből készült faszénnel emésztési problémákat kezelnek (Carbo medicinalis vegetalis, Carbo tiliae), illetve külsőleg gyulladt, ödémás területeket kezelésében használják. A növény farészét (Tiliae lignum) vérnyomáscsökkentőként, máj és epe megbetegedésekben, laza kötőszöveti gyulladás (cellulitis), reumatikus bántalmak, köszvényesetén is használják. Korábban a kérget eltört vagy meggörbült végtagok sebészeti rögzítésére használták.Termésében kb. 60 % zsíros olaj van, mely az olívaolajhoz hasonló összetételű, különlegességnek számít.

A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Gyógyító hatása közismert, megfázás, köhögés, láz esetén az egyik legjobb természetes gyógymód a hársméz fogyasztása kevés citromlével elkeverve. Napi 4-5 teáskanál. A legjobb hársmézet a kislevelű hárs adja. A nagylevelű hárs nektárhozama kisebb, mint a kislevelű hársé, de méze hasonlóan értékes. Az ezüsthársról gyűjtött méznek  ciánglikozid tartama miatt kesernyés ízű, ezért sokan nem kedvelik. A hársak közül ez adja a legnagyobb mézhozamot.

A hársfavirág hatóanyagai

hársfavirág közelrőlA gyógyszerészek orvosi hársnak vagy kőhársnak nevezik a hársfa drogját, amely flavonoidokat (kvercetin, tilirozid), kevés, 0,04-0,08 százaléknyi illóolajat (főleg farnezol), nyálkát, cserzőanyagot, valamint ciánglikozidot tartalmaz. A kis és a nagylevelű hárs virágait a gyógyszeripar is felhasználja. A virág nektárjának illatanyagait zsírsav bomlástermékek, izoprének, monoterpének és fenilpropanoid vegyületek adják.

A hársfavirág gyógyászati alkalmazása

A virágzatban lévő illóolajnak izzasztó, köhögéscsillapító hatása van, ezért a belőlük forrázással készített gyógytea megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén fogyasztható. A tea egyben gyomorerősítő és görcsoldó is. Nyálkatartalma immunstimuláló. Cserzőanyagai révén, külsőleg, összehúzó, vérzéscsillapító hatású. A népi gyógyászat hisztéria, migrén, reuma, vesebántalmak ellen is alkalmazta. Kellemes íze miatt gyermekeknél is jól alkalmazható. Gyógyhatását növeli, ha a hársfateát mézzel édesítjük. A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Köhögés, torokfájás ellen kiváló, nyugtató hatású. A hársfák virágából készíthető hársfabor, a virágok főzetét fürdővízbe öntve bőrápolóként használhatjuk. Következő cikkünkben néhány receptet is közlünk.

Egy 2011áprilisában életbe lépett, az Európai Uniós jogharmonizációt követő rendelet értelmében, a jövőben gyógyszernek számítanak a gyógynövények. Szerencsére az egykomponensű gyógynövénytermékek esetében nem változott semmi, ha a gyógyszerkönyvi minőségük megvan. Márpedig a hársfavirág a 7. Magyar Gyógyszerkönyvben szerepel, ezért forgalmazható patikákban, drogériákban és élelmiszerboltokban is.

Forrás: Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Laza Aristide: Gyógynövényismeret; Rápóti és Romváry : Gyógyító növények

gyogynövény banner

The post Hársfa gyógyhatásai appeared first on Kert Lap.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 867