A június a bogyós gyümölcsök érésének ideje. korai érésük, viszonylag kis helyigényük, egyszerű növényvédelmük, és C-vitaminban gazdag gyümölcsük miatt a házikertek kedvencei.
Ismerkedjünk meg a ribiszkével, amely egyik fontos gyümölcstermő cserjénk. A ribiszkék vadon termő ősei az északi félteke magasabban fekvő erdőiből kerültek a kertekbe. Legelőször Hollandiában kezdték őket termeszteni. Hozzánk német közvetítéssel kerültek. Lippay János Posoni Kert című művében már leírja piros, fehér és fekete fajtáját, tengeri szőlő, illetve Szent János szőlőcskéje néven.
A piros ribiszke (Ribes rubrum) és a fekete ribiszke (Ribes nigrum) a köszmétefélék (Grossulariaceae) családjába tartozó gyümölcstermő cserje. A ribiszkék nem utóérők, felhasználásra csak a teljesen érett termés alkalmas, amelynek fürtjében minden bogyó beszíneződött. Hegy és dombvidéki ligeterdőkben, égerlápokon is előfordul a piros ribiszke. Síkvidéki ligeterdőkben található egy alfaja a Ribes rubrum ssp. sylvestre.
A fekete ribiszke az Alföldön, a Kis-Alföldön, Szigetközben, liget- és láperdőkben vadon is előfordul. Csak Természetes állományai védettek. Hideg kori reliktum fajt az Alpok alján, szikla és szurdokerdőkben a havasi ribiszke (Ribes alpinum), szintén védett faj. Forrás: nyme.hu
Cikk ajánlat: Fekete ribiszke gyógyhatásai;
Ribiszke a konyhában
“Ez az igazi étel – mondta az esperes -, leves, főtt hús ribizlimártással. Kész. Egyéb nem is kell.”
Idézet Móricz Zsigmond Ebéd című novellájából (1930.)
Bár a ribiszkét frissen a legjobb fogyasztani, de mélyhűthető is, lekvár, mártás, gyümölcsleves, szörp, bor készülhet belőle. Joghurttal elkeverve, tejberizshez, rizsfelfújthoz, müzzlihez, húsok mellé, párolva, köretként vagy önmagában, desszert helyett fogyasszuk.
Ribiszke zselé
Váncsa István szerint a vad- és szárnyas ételek mellé adva igazi Jolly Joker. Nála a szárnyasokra ribiszke zselé kerül fényes mázként. Sültek mellé konyakot, portóit, ribiszke zselét a visszamaradt zsiradékkal összeforralva készít remek szaftot.
A ribiszke zselé pedig így készül: A nem lecsumázott ribiszkét először 10 percig folyamatosan kevergetve főzzük, majd a gyümölcs súlyával azonos mennyiségű cukrot teszünk hozzá, és további 10 percig főzzük. Ezután következik a szűrés és befőttes üvegbe töltés.
Forrás: www.origo.hu/tafelspicc
Link ajánlat: Itt a ribizliszezon – receptek
Ribiszke fajták
Fajtáit elsődlegesen a termés színe szerint csoportosítjuk. Ismertek piros (pl. Fertődi hosszúfürtű), fehér (pl. Ribes rubrum ‘Blanca’) és fekete (pl. Dorottya) fajták. A legelterjedtebb, és leginkább alkalmazkodott hazai klímánkhoz a piros ribiszke. Őt követi a fehér ribiszke, amelyet leginkább házikertekben lelhetünk fel. A legtoleránsabb fajták: Jonkheer van Tets, Rondom, Rosetta, Rovada.
Ribiszke környezeti igényei
A Nyugat-Dunántúl erdeiben vadon is előfordul, de a nagyon napsütéses helyeken levelei sárgulni kezdenek, majd lehullanak. A mélyárnyékot sem kedveli, de a magas páratartalmat igen. A napsütéses helyeken íze, aromája jobb, és cukortartalma is nagyobb lesz. Télálló, de a tavaszi utófagyok kárt tehetnek benne. Talajban nem válogat. Megterem agyagos és homokos talajokon is, de a mérsékelten nedves, középkötött, mély termőrétegű talajokat kedveli. A talaj mész és klórtartalmára a piros ribiszke érzékeny. A pangóvizet sem tűri. Gyakori károsítói a levéltetvek.
Ribiszke szaporítása, ültetése
A ribiszkeféléket főképp fás dugványról szaporítjuk. Dugványkészítésre a közepes, 6-8 milliméter vastag vesszők a legalkalmasabbak. Ezekből nevelhetünk termő bokrokat, amelyeket 2-2,2 × 1 méteres sor- és tőtávolságra ültetve őket. A faiskolák dugványból nevelt bokorcsemetéit 8-10 cm-rel mélyebbre ültessük a jó bokrosodást elősegítendő.
Ősszel, lombhullás után telepítsük. Telepítése előtt lazítsuk fel a talajt, keverjünk be érett istállótrágyát és komposztot. A talaját télire avarral takarhatjuk.
Törzses ribiszke
Nemcsak bokros, hanem törzses formára is nevelhetjük saját törzsön vagy alanyon. Az alany általában az aranyribiszke (Ribes aureum), amelynek termése szintén fogyasztható, és díszítő értéke sem lebecsülendő. Minél hosszabbra hagyjuk a törzsképző alanyt, annál gyengébb fejlődésű, és annál rövidebb életű a nemes. Az ilyen oltott fajták termésmennyisége is kisebb.
Ribiszke kártevők
A levélpirosító ribiszke-levéltetvek ellen már áprilisban permetezni kell, később ugyanis már más gazdanövényre költöznek. Védekezés nélkül nagyfokú károsítást, lombhullást, termésveszteséget is okozhatnak. Használjunk hasznos rovarokat kímélő pirimikarb hatóanyagú, és felszívódó acetamiprid hatóanyagú szereket. Link ajánlat: A ribiszke károsítói
Cikk ajánlat: Ribiszke metszése
További forrás: Dr. Sipos Béla Zoltán: Gyümölcstermesztési ismeretek
The post Házikertből nem hiányozhat a ribiszke appeared first on Kert Lap.