A karalábét könnyű is tartani, meg nem is. Nevelése egyszerűbb, mintha karfiollal próbálkoznánk. De sok mindent szem előtt kell tartani ahhoz, hogy egyáltalán karalábéhoz, mi több zsenge karalábéhoz jussunk. Igaz, zsenge karalábé híján fogyaszthatjuk a levelét mert a levele is egészséges, és meg is tölthető, salátának is kitűnő.
A káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozó karalábé (Brassica oleracea convar. acephala var. Gongyloides) termése valójában a szárgumója, amely a főszár megvastagodásával képződik. Valójában raktározó szerv, ezt fogyasztjuk. Magyarországon a 17. század óta termesztik. Miután kézimunka igényes, inkább háztáji körülmények között termesztik.
Vessük vagy palántázzuk a karalábét?
Attól függ! Leginkább a kiválasztott fajtától illetve az időponttól. A karalábét kertünkben elő- és utóterményként termeszthetjük. Vetés vagy kiültetés előtt a talajt töltsük fel komposzttal, érett istállótrágyával. A melegebb országrészekben egyes fajták magról és palántáról egyaránt sikeresen nevelhető. Június végén még vethetünk közepes tenyészidejű karalábét késő őszi és téli fogyasztásra, mindeközben már szedhetjük a középkorai fajtákat. A rövid tenyészidejű fajtákat palántázhatjuk kora ősszel is! . Sőt, még később is vethetjük, ha jövőre szeretnénk hamar karalábéhoz jutni! Miután a karalábé kelés után nem túl érzékeny a viszonylag alacsony hőmérsékletre, tél alá vethető. Így jövőre 2-3 hét növekedési előnye is lehet. A megfelelő fajtaválasztáshoz kérjük az eladó tanácsát!
A karalábé vetés után 4-6 hét múlva már kiültethető méretű palántát produkál. A palánták április végétől május közepéig ültethetők ki. Jó, ha tudjuk, hogy a fagyos napok beállta előtt hat héttel kiültetett palánták hozzáedződnek a hideghez, és ízük sokkal édesebb lesz. Az utolsó fagyok előtt egy hónappal kiültetett palánta pedig sokkal edzettebb lesz. Ilyenkor a palánták edzéséről se feledkezzünk meg! Cikk ajánló: Palánták felkészítése a kiültetésre
Karalábé környezeti igénye és gondozása
A karalábé a gyengén savanyú vagy semleges kémhatású talajban érzi jól magát.ha a talaj pH értéke 6,5 és6,8 között ideális. Ilyen közegben a gyökérgolyva (Plasmodiophora brassicae) sem támadja meg. Cikk ajánlat: A talajok pH értéke és a tápanyag felvehetőség.
Fényigénye közepes. Fényszegény időszakban megnyúlt gumót fejlesz.
A fajták hőigénye nagyon eltérő, a korai szabadföldi termesztésre valók kevésbé hőigényesek. A korai fajták fagytűrő képessége kisebb (mínusz 4–6 °C), a későiek mínusz 6–8 °C-ot is károsodás nélkül elviselnek. A huzamosan alacsony hőmérsékletnek kitett 3-6 hetes palántákból fejlődő növények még a szezon folyamán magszárba szökkennek. Az idősebb növények fényellátottságtól függően 10–20 °C között érzik jól magukat. A kései fajták 13–16 °C-ot igényelnek.
A karalábé sekélyen gyökerezik, ezért vízigényes! Egyenetlen vízellátás hatására gumója fölreped. Amikor a gumók elérték a dió nagyságot, attól kezdve a talajt nyirkosan kell tartani. A hosszabb tenyészidejű fajták a szárazabb körülményeket jobban tűrik.
A karalábé tápanyagellátáshoz tudni kell, hogy K és N igényes, de a túlzott N ellátás segíti a magszárba szökkenést. Legjobb, ha kiültetés előtt talajába komposztot, érett istállótrágyát forgatunk. A tenyészidő folyamán hatásos a lombtrágyázás is, amelyet 0,25%-os Wuxallal, Volldüngerrel vagy Mikramiddal végezhetünk el.

Fotó: szentesmag.hu
A karalábé ideális társa lehet a burgonya, bokorbab, borsó. Míg a paradicsom nem kívánatos a környezetében.
A kártevők és kórokozók megegyeznek a káposztafélékével. A káposztafélék növényvédelemről itt olvashat: Káposztafélék biotermesztése
A fásodási hajlam a fajtától, a szedés időpontjától, -A későn szedett rövid tenyészidejű fehér karalábék megfásodnak! – és az öntözéstől függ. Száraz körülmények között a karalábé tenyészideje megnő „fás” lesz. Hagyományos Karalábé fajták a szengesimag.hu ajánlatából.
A karalábészüret abból áll, hogy a növényeket kihúzzuk a talajból. A nagy leveleket tépkedjük le, de úgy, hogy mindjárt isteni töltikét készíthessünk belőle! A gyökeret metszőollóval vagy éles késsel vágjuk le.
Lettner Annamária dietetikus így ír a karalábé felhasználásáról, tápértékéről: A hónap zöldsége a karalábé
Forrás: tankonyvtar.hu
The post Karalábé termesztés a házikertben appeared first on Kert Lap.