Ami szép az jó is. Mutatós kiskert, amelyből gyümölcsöt, zöldséget, fűszereket szedhetünk a főzéshez. Nem ördöngösség.
Gyümölcsfák, bogyósok
Ha ehető kertet szeretnénk, kezdjük a gyümölcsfák megválasztásával. Elsőként gondoljuk végig a lehetőségeinket: mennyi napfényt kap a kertünk, mekkora terület áll rendelkezésünkre. Kis helyre törpe növekedésű fák valók. A következő lépés a bokrok kiválasztása. Sok bogyós kompakt bokorrá nevelhető, ha megfelelően metsszük. Ha szőlőre vágyunk, legmutatósabb, ha lugasnak neveljük. Futtassuk kerítésre, kapura, pergolára.
Ha edényben nevelünk, válasszuk ki a lehető legnagyobb méretű edényt, amelybe gyümölcsfánkat ültetjük. Használjunk földalapú talajt. Ügyeljünk a locsolásra, és a tápanyag utánpótlásra. Kompakt, oszlop formájú fák alakíthatók almából, szilvából. A fákat egész életük során karózni kell. Metszésre először 2 éves korukban lehet őket. Kettő-négy éves korukban fordulnak termőre.
A gyep az ápolt kert elmaradhatatlan eleme. Ám talajtakarónak ültethetünk példának okán erdei szamócát is. Ha kellőképpen elszaporodik, először virágaival, majd piros terméseivel okoz örömet. Ahol gyakran járunk, vagy gyerekek ugrálnak, oda ne kerüljön!
Gyógy- és fűszernövények
Gyógy- vagy fűszernövényeket ültessünk virágágyásaink szegélyének. Nem kell rendelkeznünk kerttel ahhoz, hogy saját fűszersarkot alakítsunk ki magunknak. Hiszen fűszernövényt mindenhol nevelhetünk, ahol meleg és napfény van. Elég egy erkély vagy terasz, de ha nem áll rendelkezésre, akkor a balkonládában is ki lehet alakítani egy apró fűszerkertet. Mivel nem olyan igényesek, mint a dísznövények, jól bírják a cserépben, ládában való nevelést is. A kis helyigényű, szőnyegszerűen nevelhető fehérmustár, kerti zsázsa, saláta palánták pedig már a verandában is nevelhetők.
Zöldségek
Zöldséget termeszthetünk függőkosárban, virágládákban, cserepekben is.
Minden alacsony, széles szájú edény megfelel a célnak. Hasonlóképpen jól használhatók a palántanevelő zsákok. Ezekben termeszthetünk padlizsánt, paprikát, salátát vagy babot. A környezeti tényezők közül a fény a legfontosabb, hiszen a zöldségfélék napos, kellemes klímán fejlődnek a legjobban. Miután edényekben fogunk termeszteni, kiválaszthatjuk a számukra legmegfelelőbb helyet. A nevelés folyamán legfontosabb a víz utánpótlása. Az edények, ládák könnyen száradnak, ezért naponta ellenőrizni kell, hogy talajuk kellően nedves-e. A másik fontos teendő, hogy forgassuk az edényeket, így a növények kevésbé vesztik el alakjukat, kevésbé nyurgulnak fel.
Díszítő zöldségek
A díszbab, illetve tűzbab májusban vethető. Hamarosan két méterre is felkúszhat bármilyen támasztékon. Késő ősszel laza fürtben nyílnak a fő díszét jelentő élénkpiros, ritkábban fehér vagy kék színű virágai. Terméshüvelyei pedig a fagyokig szedhetők zöldbabként.
A díszpaprika apró, mutatós termései gömbölyűek, kúp alakúak, vagy csúcsosak. Színük rendkívül változatos: piros, fehér, sárga, zöld, sötétlila. Cserépben egynyári növényként nevelhető. Magvait február végén vessük, a növények május végén, június elején virágoznak, termésük augusztustól érik.
Ha még ennyi helyünk sincs, termesszünk a falon. Csak egy napos falfelületre van szükségünk és máris termeszthetünk uborkát, koktél cseresznyét, folytontermő salátát, hogy csak pár zöldséget említsünk.