Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all articles
Browse latest Browse all 867

Társasházi konyhakert magaságyásban – növények

$
0
0

Miután a terület kicsi, olyan zöldségeket termesztünk magunknak, amit a legjobban szeretünk, és a leggyakrabban fogyasztjuk. A palántákat már február közepén elvetettük és a verandán neveltük őket. 

Az előzményekről itt olvashatsz: Társasházi konyhakert magaságyásban

paradicsom-bazsalikom társítás magaságyásban

Vetés magaságyásba

A magaságyásban a sorokat azért kellett észak-dél irányban tervezni, mert a kert csak kora délelőttől kora délutánig kap napot, így minden sorban kb. egyformán kerülnek a növények napra.

Helybe vetettük az alábbiakat: Szentesi óriás vajretek, Szentesi lila karalábé, csíkos padlizsán, Sonesta bab, sarjadékhagymaNantes2 répa.

Vetés ideje

répa palánta

A répa mintegy hat hét elteltével kezdett csírázni. Jobbat tett volna neki, ha vetés előtt egy éjszakára vízbe áztatjuk a magvakat. De nem duzzasztottuk elő a magvakat. Viszont vetőcsíkot készítettünk.

Egy elfoglaltságaink miatt március végéig vártunk a vetéssel. Így kicsit megkésve jutott ki a répa, a gyökeres petrezselyem és a sarjadékhagyma. Egy hét múlva már (kicsit elsietve, de szerencsére nincs baj…) követte őket a bokorbab. Erre egy héttel az ágyásba kerültek a fokhagymák, amelyeket a tavalyról a földben maradt, most az ágyás előtt egy sorban található elszaporodott fokhagymából válogattuk.

Április 5. körül vetettük az alacsonyabb ágyásba a karalábét, majorannát, retket és mindkét magaságyásba a Mano paradicsom palántákat, mert a verandán túl jól érezték magukat, és óriásivá nőttek.

Cikk ajánlat: Készíts vetőcsíkot!

Fokhagyma a magaságyásban

magaságyás részlet

Balról jobbra: vetett karalábé, kipalántázott majoranna, vetett retek, átültetett fokhagyma.

Rovar riasztónak a magas ágyás széleire kerültek a tavaly óta rendkívül elszaporodott fokhagyma tövek, amelyeket kiemeltünk, és a magaságyásba ültettünk. A fokhagyma, amit tőosztással elszaporítottunk, nagyrészt nem gerezdes típusú, hanem gömb alakú hagymát képeznek, és a hagymaszáron sarjhagymákat fejlesztenek. Reményeink szerint a fokhagyma erős illata számos kártevőt és kórokozót távol tart.

Répa-hagyma társítás

A répa kártevőket riasztandó a répasor mellé vetettük a sarjadékhagymát. Miután csak három igen vékony szálacska kelt ki (rigókár), a sorba az elszaporodott fokhagymák kerültek. A répalégy ellen a hagyma, a hagymalégy ellen a répa kiváló, mert a két légy utálja egymás gazdanövényét.

Egynyári borsikafű – bab társítása

bab borsikafű társításaA korai érésű vajbab mellé került a szintén tetű- és kártevő riasztó egynyári borsikafű (Satureja hortensis), amely palántáit ajándékba kaptuk. Fölösleges kikelt palánták voltak ezek, amelyekre nem volt szükség, hiszen az egynyári borsikafű önvető, és bőven elszaporodik a kertben, ha nincs kordában tartva. Ha nálunk is elszaporodna, az sem gond. A felesleget kihúzgálhatjuk.

Paradicsom-bazsalikom társítása

A paradicsom tövek közelébe bordó erezetű, fagytűrőnek becézett bazsalikom palántákat ültettünk. A keskenyebb levelű, kicsit erősebb textúrájú bazsalikomok sokkal ellenállóbbak, mintha a boltban vásárolt, étkezési céllal friss fogyasztásra ajánlott bazsalikomot veszünk  a Tescoban, vagy egyebütt. Ezek kis valószínűséggel maradnak meg a kertbe kiültetve, még akkor is, ha kiültetés előtt szoktatjuk az új klímához. Ezzel a párosítással szeretnénk elérni, hogy még ízletesebb paradicsomaink teremjenek, mert a bazsalikom és a paradicsom nem csak a tányéron finomak együtt!

 Konyhakerti magaságyás gondozása

csirkehálóval a maradarak ellenMadárgondok

Eleinte a legnagyobb gondot a rigók kapirgálása okozta. A talajba tűzködött fehér műanyagvillákkal próbáltuk a kedvüket szegni, hogy ideszálljanak kapirgálni. De ez nem segített igazán. A rigók sikeresen kikapálták a sarjadék hagyma- és répavetés egy részét. Miután többször visszatértek, csirkehálóval borítottuk az ágyást, amíg a növények túl nem nőtték.

Fagyveszély

Végiggondolva a történéseket, a fagyveszély sem volt “kutya”! A már kiültetett paradicsomokat, a kikelt veteményt fátyolfóliával védtük a fagyos éjszakák ellen. A fátyolfólia nem csak a fagytól, hanem a széltől és a rajzó kártevőktől is megóv. Ha a paradicsomok nem lettek volna magasak, egyszerűbb dolgunk lett volna. Csak ráborítani a palántákra, és a széleket kővel, vagy kapával ráhúzott földdel rögzíteni. De sajnos mi ezt nem játszhattuk el. Ezért sebtiben tákoltunk a kamrában fellehető faanyagokból tartóelemeket, amelyek el tartották a fóliát. Cikk ajánlat: Tavaszi fagykár a veteményesbenFóliák, hálók, szövetek alkalmazása a házikertben

borítás fátyolfóliával

Gyengéd növényvédelem és egyebek

A növények hetente kapnak fele zsíros tej – fele esővíz permetezést, hogy az ellenálló képességüket fokozzuk. Szintén erősítés céljából esővízzel felére hígított erjesztett csalánlé oldattal öntözünk. A paradicsom kis oldalhajtásait kitörjük. A szárról az alsó leveleket, amelyek a földre hajoltak, is letörtük, ezzel is csökkentve a gombafertőzés esélyét.

Nem tudtuk kivárni a május közepét, már kiteregettük vékony rétegben a fűnyesedéket, de csak a paradicsom köré, hogy az esetleges talajból fertőző gombák támadásának útját álljuk. Arra nem gondoltunk, hogy a madarakat még jobban odacsalogatjuk, hiszen remek fészekbélést ajánlunk fel nekik. így aztán minden reggelre szétkotorták a mulcsot.

Cikk ajánlat: Paradicsomtermesztés házikertben

A maradék

Sárga Venus balkonparadicsomot, csíkos balkon padlizsánt, Kalabria csípős paprikát és óriás cseresznyepaprikát is palántáztunk, de őket nagy cserépbe ültettük, a verandán maradtak, kivéve a paprikák egy része, amelyeket kivittük a magaságyás mellé. A megporzást segítendő a paradicsomokat naponta meglátogatjuk egy kis ecsettel, amivel megkenegetjuk a virágokat, a méhecskéket helyettesítendő. A virágok szépen kötnek!

A verandán maradtak a balkonparadicsomok, és a csíkos balkonpadlizsánok. Ők a retek után fognak kikerülni. Az egyetlen gond, hogy a padlizsánok már rég túl vannak a palánta állapoton, sőt már van, amelyik virágba fordult. Át kellett ültetni őket cserépbe. Lehet, hogy néhányan már így is maradnak.

Ha minél többet szeretnél tudni a házikerti haszonkertek gondozásáról gyere el a biokertész témanapra!

virágzó padlizsán a verandán

The post Társasházi konyhakert magaságyásban – növények appeared first on Kert Lap.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 867