A méhekből, de néhány más beporzást végző rovarból is egyre nagyobb a hiány. A leghasznosabb növények vonzzák a beporzást végző rovarokat, lepkéket, mutatósak, igénytelenek, sokat tűrők, sőt fogyaszthatók is. Köztük említhetjük a macskamentát. Ezért a Kertlap megválasztotta 2017. év gyógynövényének!
A macskamenta a 2017. év gyógynövénye a kertlapon, mert igénytelen, remek méhlegelő (mint tudjuk a méhpusztulás világjelenség), tömegesen virágzik, gyógyhatású, gyomelnyomó, gyomirtó, rovarriasztó, zsenge, aromás levelei fogyaszthatók salátakeverékekben.
Az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó Nepeta nemzetség 250 fajából két nálunk is honos faj külön figyelmet érdemel.
Héthelyi B. Éva és munkatársainak 2001-ben megjent közleményében (Adatok a borzas- és illatos macskamenta botanikai és fitokémiai vizsgálatáról) olvasható, hogy a Kaszpi-tó környékén és az ukrán sztyeppéken gyakori, nálunk azonban ritkaságszámba menő borzas macskamenta (Nepeta parviflora M. Bieb) példányait Tauscher Gyula fedezte fel 1871-ben. Azonban a hivatalos magyar flórakutatók (Soó Rezső, Jávorka Sándor: A magyar növényvilág kézikönyve, 1951.) nem ismerték el hazai létezését, és könyvükben említést sem tesznek róla. A borzas macskamenta élőhelyei általában kötött talajú sztyeppek, meszes lejtők, a Fekete-tenger melléki területek magas füvű löszsztyeppéi. A faj újra felfedezésére 1992-ig várni kellett, amikor is Lendvai Gábor egy mezőföldi ős gyepmaradvány fajai között megtalálta példányait. A borzas macskamenta fokozottan védett löszsztyepp faj! Magyarországon éri el elterjedésének nyugati határát.
Az illatos macskamenta (N. cataria) származását illetően nincsenek és nem is voltak kétségek, mert jellemzően Észak-Nyugat-Közép-Európában, a mérsékelt égövön honos fajról van szó. Nálunk üde gyomtársulásokban gyakori. Termeszthető. Kb. egyméteres, szürkén molyhos szárú, a levelek is molyhosak, szőrösek. Örvökben állnak pirosas fehér vagy sárgás fehér virágai. Júniustól szeptemberig virágzik. Termése makkocska. Rizómákkal terjed.
Az illatos macskamenta hatóanyagai az illóolajában találhatók, amely a virágzatban is a levelek fonákán található mirígyszőrökben halmozódik fel. A virágos hajtást takarítják be. Az illóolaj-tartalom a virágzás kezdetén és a déli órákban a legnagyobb. Az illóolaj összetevői, az irodalmi adatok szerint kámfor, kariofillén, epi-nepetalakton, dihidro-nepetalakton és nepetalakton.

Forrás: reference.com
Ez utóbbi a macskagyökérben (Valeriana officinalis) valepotriát komponensével rokon vegyület. Ezzel magyarázható „macskabolondító” és emberre gyakorolt nyugtató (Valerianához hasonló) hatása. Még a nagymacskákra is hatással van. De NEM mérgező! Forrázatát szorongásos fejfájás, ideges gyomor-, bélpanaszok enyhítésére alkalmazzák. Nyugtató, görcsoldó hatású. A népgyógyászat menstruációs panaszok ellen is használta. Dietiléteres kivonata gombaölő és Gramm+ baktériumölő hatású (Int J Antimicrob Agents. 2001 Dec;18(6):583-5.).
Rovarriasztóként ültetik a megvédendő növény mellé! Szúnyogriasztó, légyriasztó. Megfigyelték illóolajának más növényekre mérgező (fitotoxikus) hatását is! Maga a növény allelopátiát vált ki. Ezért illóolaja természetes gyomirtóként is számításba jöhet (American Journal of Essential Oils and Natural Products 2016; 4(1): 40-45).
Friss levélzetét salátaként, ételízesítőként használják. A levelek aromája kakukkfűére és az oregánoéra.
A macskamenta kerti dísznövénynek sem utolsó. A lila virágú kerti macskamenta (Nepeta x faassenii) kedvelt dísznövény, a N. racemosa x N. nepetella steril hibridje. Kb. 30 cm magas, terjedőtövű, virágágyi és talajtakaró évelő. Júniustól szeptemberig virágzik. Hő- és szárazságtűrő. Más napfényigényes, lágyszárú évelők mellé szokták ültetni (pl. kúpvirág, párnát képező szegfű). De a levendulához hasonlóan, rózsák tövében is jól mutat. Napos, meleg, száraz helyre, laza talajba való. Különösebb gondozást nem kíván. Júliusi-augusztusi visszavágás után másodvirágzásra ösztönözhetjük. Magvetéssel és tőosztással szaporíthatod. Nem illó hatóanyagai közül a triterpén karbonsavak csoportjába tartozó, májvédő és rákellenes hatást mutató oleánol- és urzolsav található magas koncentrációban (Forrás: Akadémiai kutatóhelyek beszámolója 2005.). Sok kertészeti fajtája közül most a 50-80 cm magas ’Zinser’s Giant’ fajtát említjük, amelyről a fotó a Gellérthegy parkjában készült.
The post Legyen a macskamenta 2017. év gyógynövénye appeared first on Kertlap magazin.