A kakukkfű az illatos kertek, napos sziklakertek mutatós növénye. Könnyen termeszthető. Ismert gyógy- és fűszernövény.
Az ajakosok családjába tartozó kerti kakukkfű (Thymus vulgaris) félcserje a mediterrán területeken őshonos. Az ókorban parfümként használták. A rómaiak csatába menet kakukkfüves vízben fürödtek. De fűszerként is használták (lásd. Apicius szakácskönyve). Neve füstöt illetve parfümöt jelent. Más elképzelések szerint az óegyiptomi tham szóból ered a név, amely eredetileg egy teljesen más növényt jelölt. Ezt a múmiák balzsamozására használták. A középkorban a bátorság jelképe volt. A keresztes lovagok ruhájukba rejtve hordták magukkal.
Termesztés
Magról vagy hajtásról is szaporítható. 3-4 évenként érdemes megújítani, mert az elfásodó növény illóolaj tartalma lecsökken. Jó vízelvezető, száraz, sziklás talajon, napos helyen szépen fejlődik. A savanyú talajt meszezni kell. Konténerben, akár a konyhaablakban is nevelhető. A kártevők, betegségek általában elkerülik. Talajtakarásra a vad kakukkfű (Thymus sperpyllum) alkalmas a leginkább. Gyorsan elszaporodik, de nem agresszív. Hat hónap után már nem kell figyelni a gyomokra. A többi kakukkfű szépen mutat ágyásszegélyként, szoliterként levendula mellett. Az apró bokrocskák akár alakra is metszhetők. Nyáron virágzik, ekkor szedhetők a levek (friss fűszer) illetve a hajtások (szárított fűszer) is. A virágázás elején vágjuk le a fűszernek szánt hajtásokat úgy, hogy a talaj fölött 6-8 cm-es szárat hagyunk.
Gyógynövény
Kétszeresen desztillált olaja a fehér kakukkfűolaj. Az olaj összetevőinek nagy része fenol típusú. Thymol (40%), carvacrol (15%) tartalmú illóolaja erőteljesen baktériumölő. Torokgyulladás, légcső hurut, asztma kezelésére eredményesen alkalmazzák. Nagyon eredményes az emésztőrendszeri és kiválasztó rendszer fertőzéseinek kezelésében. A fehérvérsejtek termelődésének növelésével stimulálja az immunrendszert. Az alacsony vérnyomást emeli, pozitív hatással van a depresszióra. Csökkenti az étvágytalanságot, ami főleg a lábadozás időszakában előnyös. A mellékvesekéreg hormonjainak termelődését egyensúlyban tartja, ezzel serkenti a vese- és emésztőrendszer működését.Teája nyugodt alvást biztosít.
Fűszer
A kakukkfű az európai konyha jelentős kultúrnövénye. Különösen a francia konyha kedveli. Más fűszernövényekkel (pl. 4 friss petrezselyem szár, 1 ág kakukkfű, 1 babérlevél) egy csokorba kötve szárítják, ez a bouquet garni, és főként leveseket ízesítenek a levágott darabokkal. A provence-i fűszerkeverék egyik jellegzetes alkotója. A citromillatú kakukkfűvel gyakran ízesítik a növényi eredetű ecetet. Európán kívül a mediterráneumhoz tartozó jordániai zahtar és az egyiptomi dukka fűszerkeverékek fontos eleme. Az egyiptomi fehérkenyér oliva olajjal és dukkával fogyasztva nagyon jellegzetes, kellemes eledel.
Barna bundáshús
Só, kakukkfű, pirospaprika, majoránna, fehérbors és fokhagyma keverékéből olyan mixet készíthetünk, amely hús és halételekhez kiváló. Miután a vajat vagy margarint megolvasztottuk, mártsuk bele a hússzeleteket, majd hempergessük meg a fűszerkeverékben. Ezután magas hőmérsékleten, további zsiradék hozzáadása nélkül süssük meg hirtelen a szeleteket. A barna “bundás” hússzelet omlósak, ropogósak. Jó étvágyat!