Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all 867 articles
Browse latest View live

A gyommentes kert három titka

$
0
0

A gyomok nagy része nem szívesen látott vendégek a kertben, versenyeznek a  tápanyagért, az élőhelyért a konyhakertek és díszkertek növényeivel. De nem nagy ördöngösség a kertet visszahódítani a gyomoktól, ha alkalmazol néhány trükköt.

talajtakaró növények

Mulccsal takart  sorközök, talajtakaró növények az ugaron

Első tipp a gyommentes kert megvalósításához

Ha a sorközöket kapálod, tisztítod, bekerülnek a talajba a talajfelszínen pihenő gyommagvakat. Ezzel a módszerrrel folyamatosan visszagyomosítod a területed. Tehát először is a sorközök, az ágyások között utakat kapálását hagyd abba, illetve egyik olyan területtel se foglalkozz, ahol nem folyik termesztés. Persze a durva gyomokat kihúzhatod. Minden olyan helyet, ahol nem folyik művelés, mulcsozni kell. A mulcs anyaga lehet száraz avar, szalma vagy forgács. A mulcsot évente, legkésőbb kétévente újítsd meg. Így rengeteg időt spórolsz a sorok felesleges gyomtalanításának elmaradásával.

Második tipp a gyommentes kert megvalósításához

szalma mulcsA következő tipp kéz a kézben jár az első ötlettel. Ne csak a sorközöket takard, hanem a termesztő felületet is. Mulcsozhatsz a szezon alatt vagy használhatsz talajtakaró növényeket a szezon után.

Cikk ajánlat: Szalma mulcsSzerves talajtakarók télre

A betakarítás után csupaszon hagyott területtel a gyomokat egyszerűen meginvitálod, hogy jövőre elfoglalják a területet! A talajtakaró növények vastag rétege a legjobb, amit az őszi kertnek adni tudunk. Magjaikkal vessük be megüresedett ágyásokat, magas ágyásokat, hogy kertünk talaját a legegyszerűbb módon szupertalajjá alakítsuk át. A takarónövényeket könnyű elvetni, nevelni, és egyszerű őket a tavaszi talajba bedolgozni. A talajtakaró növényeket ősszel vetjük. Az a lényeg, hogy legyen ideje kicsírázni, betölteni a sorokat zöld tömeggel. Növekedésük egészen az első komoly fagyokig eltart. Ezt követően elhalnak, visszafagynak. Télen barna növényi maradványai befedik a talajt. Ilyenek pl. a mustár, a repce, a vöröshere. A tavasz beálltával felélednek, és folytatják a növekedést. Mielőtt az ágyást újra használatba vesszük, forgassuk be a növényeket a talajba.

Cikk ajánlat: A mustár mint köztes növény

Harmadik tipp a gyommentes kert megvalósításához

Inkább naponta tíz percet tölts el gyomlálással, mint hetente gyomlálj egy órát. Minél több idő telik el két gyomlálás között, az elvégzendő munka megtöbbszöröződik. Lehet, hogy, ha összeadod a gyomlálással eltöltött időt, akkor a gyakori gyomlálással eltöltött idő összességében megegyezik a heti egyszeri gyomlálásra fordított idővel, de naponta mégis jóval kevesebb ráfordítást igényel, és lehet, hogy hatékonyabb is.

Mit is tanultál most: Ne egy szuszra gyomláld ki az egész kertet, kertészkedj naponta, és szeresd meg a mulcsot.

kertgondozás banner

 

The post A gyommentes kert három titka appeared first on Kert Lap.


Négy konténer trend – 2016

$
0
0

Akár van kerted, akár nincs, konténerbe is ültess növényeket, ezzel újabb teret biztosíthatsz növényeidnek, szélesítheted saját növényválasztékodat. Ha a konténeres növények mellett döntesz, ismerkedj meg a 2016-os év négy fő konténernövény-konténer gondozás trendjével: beporzó rovarokat vonzó virágok, pasztell színű virágok, bokrok, szárazságtűrők/konténeres növények vízellátása.

árvácska

1. Megporzó rovarokat vonzó virágok konténerben

Sajnos bármennyire előnyösek a megporzást végző rovarok, sokan nem szeretik őket. A méhek például szúrnak, sokan allergiások is méhcsípésre, az emberek általánosságban undorodnak, félnek a rovaroktól. Főleg nem szeretik őket az ablak közelében vagy a balkonon. Sokan birokra kelnek a poszméhekkel is, főleg, ha az berepül az ablakon. Mégis megnőtt az érdeklődés a pollinátorok iránt. Sokat hallunk a méhek pusztulásáról. Ez is hozzájárul ahhoz, egyre többen jó szívvel fordulnak a méhek felé. Aki környezettudatos, és saját kertjében is szüksége van a rovarbeporzásra, mert konyhakertje, akár csak konténeres konyhakertje van, vagy  gyümölcstermő növények tart konténerbenaz arra törekszik, hogy a kertje, konténerkertje vonzza a pollinátorokat, és inkább a nyílászárókat védi, például rovarhálóval.

rozmaring öntözőkannábanEz a törekvés a konténerkertek tulajdonosaira is igaz. Ők is keresik az úgynevezett mézelő növényeket, amelyek nektárjukkal odavonzzák a megporzást végző rovarokat. Főleg, ha a balkonon mini konyhakert, mini gyümölcsös is található. Ilyen növény például több gyógynövény, a rozmaring, a zsálya , a menták (borsmentamacskamenta, fodormenta).

2. Pasztell színű virágok konténerben

infinity rózsa, Princess sorozatA pasztell halványkék és a babarózsaszín (rózsakvarc) színkettős 2016 divatja. Ezek a színek a virágok között is megtalálhatók.  A kettős szín pedig társítással, egymás mellé helyezéssel érhető el. Aki nagyon trendi akar lenni, válasszon ilyen színű virágokat, ültesse össze őket, vagy tegye egymás közelébe a konténerüket.  Például árvácskákat, pertúniákat, dán minirózsát, a törpe növekedésű, térdig érő nyári orgonát, a szürkés-zöld levelű, kék virágú Buddleia davidii ‘Blue Chip’ fajtát, a rózsaszín virágú szász hortenziát, a Hydrangea macrophylla ‘Saxon Style Pink’ cserepes hortenzia fajtát választhatsz.

2. Szárazságtűrő növények konténerben

konténerekA vízhiány, szárazság egyre nagyobb területeket súlyt. A környezettudatos kertészkedőket, növénybarátokat mindez arra ösztönzi, hogy ők is spóroljanak az öntözővízzel. A víz pazarlását egyébként a pénztárca is bánja. A konténeres növények öntözése az egyik legfontosabb, minden napos tennivaló. Ezért például lehetőleg szárazságtűrő növényeket válassz, különösen a gyorsan kiszáradó konténertalajok esetében van ennek jelentősége. A konténerek talaj mindig jó vízáteresztő képességű legyen. Használj vízmegkötő golyókat (polimerek), amelyek hatására több vizet tud egyszerre felvenni a talaj.

Konténerek tekintetében ma már a kereskedelemben kaphatók ön-öntöző konténerek, bár ezek drágák. Ha ezt a drágább megoldást választod, keress esztétikus küllemű konténert. A szép, ön-öntöző konténer megéri az árát, ha esztétikussá teszed vele a bejáratot, sétaút környékét.

Lantana Luscious MarmaladeEgy új szárazságtűrő dísznövény fajta egy sétányrózsa fajta, a Luscious© Marmalade Lantana. Ide tartozik még a több szárazságtűrő, igénytelen gyógy- és fűszernövény. Dézsás növény nálunk a babér. Cikk ajánlat: Fűszernövények az erkélyen

4. Bokrok a konténerben

Lavender 'Little Posie Pink'Akinek csak terasz jut, annak is van lehetősége, hogy egzotikus, fagyérzékeny, vagy éppen savanyú talajt igénylő különleges cserjéket válasszon. Oda kell figyelni a törpésített fajtaválasztásra, és gyakran még ez sem elég, kordában kell tartani a növényeket.

 

japánmirtusz VermillionaireMostanában mutatkozott be a lepkéket és a nálunk nem mérvadó kolibriket vonzó japánmirtusz hibrid félcserje, a Cuphea Vermillionaire®. Hosszan virágzó, szárazságtűrő, napfényen, tápoldatozás mellett egész nyáron virágzik. 

A levendula mind a négy pontnak megfelel. Ha napon tudod tartani, ne hagyd ki! Egészen kiváló mézelő növény, pasztell virágaival hódolhatsz a divatnak, szárazságtűrő és mutatós cserjévé nevelheted megfelelő metszéssel, amit megtehetsz részben koratavasszal, megújítási céllal, illetve virágzás után, amikor az elvirágzott virágszárakat kell eltávolítani az első levélpárral együtt. Egyik ajánlat a pasztell virágszínű  Lavender ‘Little Posie Pink’.

Cikk ajánlat: Konténerkertek

kertgondozás banner

The post Négy konténer trend – 2016 appeared first on Kert Lap.

Kora tavasztól gyönyörködhetsz a kankalin virággömbjeiben

$
0
0

Üdvözöljük tavasszal a könnyen gondozható, figyelemfelkeltő gömbös kankalin fajt, amely a Himalája rétjeiről és helyoldalairól származik! Csak gyengén savanyú, nedves talajon, félárnyékban marad meg.

Primula 'Corolla Blue'

Gömbös kankalin bemutatása

A gömbös kankalin Afganisztánban, Tibet dél-keleti részén, Burmában és Kínában fordul elő. A dísz kankalinok többségét Európában a 20. században kezdték termeszteni, de a gömbös kankalin már a 19 században megjelent az európai piacon az angolok közvetítésével. A Linné társaság alapítója, Sir Joseph Banks (1743-1820) természettudós és utazó az Exotic Botany második kötetében írja le. A könyv számos növény színes rajzát és tudományos leírását tartalmazza. A tudós szerint a növényt Dr Francis Buchanan etnográfus, botanikus, gyűjtötte be Nepálban. A magvak csak később kerültek Angliába. 1842-ben Sir Harry James Veitch (1840 – 1924) kezdte termeszteni, aki Európa egyik legnagyobb faiskoláját működtette.

Primula 'Corolla White'A kankalinfélék (Primulaceae) családjába tartozó gömbös kankalin (Primula denticulata), világoszöld, kissé ráncos levelei hosszúkásak, oválisak, szélük kanalasan begörbült, tőlevélrózsában állnak. A világoszöld tőlevélrózsák közül kiemelkedő, 25-30 cm-es virágkocsányon fejlődő látványos, gömböt formáló virágfejeket apró, rózsaszín, lila, kárminvörös szirmú virágharangok alkotják. A virágok kora tavasztól április végéig nyílnak. A virágok elnyílása után a növény gyorsan visszahúzódik. A nyári kánikula idejére már nyomát sem találni. Vigyázat! Allergizáló kinoid vegyületeket tartalmaz.

Gömbös kankalin gondozása

Primula 'Corolla Deep Purple'Félárnyékos helyen, sétáló árnyékban, nedves, szerves anyagban gazdag, mészmentes talajon szépen virul. Társíthatod tavaszi hagymásokkal, páfrányokkal, már kankalinokkal. Félárnyékos, alpesi jellegű sziklakertekbe, árnyas kerti utak mellé, cserjék alá, kerti tó partjára való. Dézsás növényként is tartható. Így könnyen igazodhatsz környezeti igényeihez még akkor is, ha kerted talaja meszes, agyagos. A dézsa elhelyezésével biztosíthatod a megfelelő fényt számára. Csoportosan ültetve mutat a legszebben. Nyáron, ősszel tőosztással szaporíthatod. Magról ősztől kora tavaszig vethető. A növény nyugalmi állapotában gyökérdugványról is szaporítható.

Több kertészeti fajtája van forgalomban. Nálunk is kaphatók a kompakt megjelenésű P. denticulata ’Corolla‘ sorozat tagjai: Pl. a fehér szirmú P. denticulata ’Corolla White’, a kék virágú P. denticulata ’Corolla Blue’ vagy a P. denticulata ’Corolla Deep Rose’.

kertgondozás banner

The post Kora tavasztól gyönyörködhetsz a kankalin virággömbjeiben appeared first on Kert Lap.

Büszkeségünk, Hévíz

$
0
0

A víz világnapja jegyében – A víz olyan fontos kincs, egyben olyan fontos nemzeti kincsünk, amelyet még messze nem aknáztuk ki. Arról nem beszélve, hogy ha nem válik a környezettudatosságunk részévé, annak beláthatatlan következményei lesznek a jövőben. Az ökológiai szemléletű víz világnapja jegyében mutatjuk be a Hévízi-gyógytó természetvédelmi területének botanikai kincseit.

fehér tündérrózsa
Tündérrózsák

A budapesti egyetemi botanikus kertből kapott, ismeretlen származású magról nevelt Indiai vörös tündérrózsa hosszúvirágú alfaját (Nymphaea rubra var. longiflora)  1898-ban Lovassy Sándor (A keszthelyi Gazdasági Akadémia igazgatója (1916–1921), a keszthelyi Balatoni Múzeum egyik alapítója, több éven keresztül a Balatoni Múzeumért Egyesület elnöke)  honosította meg a tóban egy tíz éves honosítási kísérlet keretében. Több faj közül ez az egy betelepítés járt sikerrel.

tündérrózsák HévízenAz 1986-os tűzvészt követő 1988. évi depressziója óta ismét életképes, és a megszokott területeken fordul elő. A tó vizét elvezető Hévíz-Páhoki-csatorna elején is, ahol tartósan, télen-nyáron trópusi körülmények uralkodnak, a kis hőingadozásnak köszönhetően folyamatosan díszít.

Nymphaea alba L. var. minor kis virágú fehér tündérrózsa a hévízi és keszthelyi meleg vizekben a Nymphae-knak egyetlen bizonyosan őshonos alakja. Eredetileg a tóban és a lefolyó felső szakaszának szélmentes partjainál élt. Ma már csak a Hévízi-lefolyó alsó szakaszán virágzik mintegy 100 tő. Az évenkénti rendszeres mederkotrás állományát erősen veszélyezteti.
Hévíz növényvilágaA fehér virágú nílusi tündérrózsa Nymphaea thermalis nagy számban tenyészik az üzemvíz-csatornában. Jelenleg a tóba telepítésével ismételten kísérleteznek. Ezen kívül csak a nagyváradi Püspök-fürdő meleg vizeiben tartják őshonosnak, mint melegkori reliktumot.

Káka

A levezető csatorna szélén a náddal együtt sűrű állományt képez a tengermelléki káka (Schoenoplectus litoralis), amely mediterrán eredetű, meleg kori maradványnövény. Magyarországon potenciálisan veszélyeztetett faj. Az északi árapasztó zsilip mellől kiveszett.

Láperdőkhévízi csatorna

A hévízi lápteknő növényföldrajzilag a pannóniai flóratartomány délnyugat-dunántúli flóravidék zalai flórajárásához tartozik. Hévíz tava, valamint a környező láp- és mocsárvilág szerves vízföldtani, ökológiai és növényföldrajzi egységet mutat. Az emberi hatások ma már uralkodóak az eredeti természetes komponensek fölött. A faállomány jelentős része szintén másodlagos, az eredeti láp beültetésével, az égeres láperdő és magasabban fekvő égerliget átalakításával keletkezett.

Ide került egzóták az amerikai eredetű, Mississippi völgyeinek mocsaras körülményeihez légzőgyökereivel alkalmazkodott fésűs mocsárciprus (Taxodium distichum), ami a kínai ősfenyővel együtt (Metasequoia glyptostroboides). A északi árapasztó csatorna közelében természeteshez közel álló részleteket. A déli elvezető csatorna közelében és az Óberek-csatorna keszthelyi közigazgatási területen futó szakaszán néhány igen idős – a szilfavészt szinte hihetetlenül túlélő, egyedi védelemre méltó – Ulmus laevis él.

Forrás:

Szabó István, Meleg vízi növényfajok Hévíz és Keszthely vizeiben, Bot. Közlem. 89. kötet 1-2. füzet 2002.

The post Büszkeségünk, Hévíz appeared first on Kert Lap.

Húsvéti dekorálás

$
0
0

Lehet az időjárás meleg vagy éppen hűvös, változékony, visszavonhatatlanul itt a tavasz. Húsvét közeledtével öltöztessük a lakásunkat is ünneplőbe.

Színes virágokkal dekorálhatunk, nárciszokkal, tulipánokkal, vagy palántákat állíthatunk az ünnepi asztalra. Igazi tavaszi jelképek a húsvéti tojások. A kifújt tojást helyettesíthetik a változatos méretű, színes fatojások. Ha A kifújt tojások tetejét levágjuk, kevés földet teszünk bele, fűmagot, búzamagot, mustármagot hintünk rá, megöntözzük, pár nap megjelenik a tojás tetején a tavaszt idéző zöld.

húsvéti dekoráció

A csipkeharasztfélék (Selaginellaceae) családjába tartozó csipkeharaszt (Selaginella) mindenütt kapható, szétterülő hajtásaival szinte szőnyeget képző szobanövény, ezért a ráállított húsvéti figurák, tojás, nyúl, csirke, úgy festenek, mintha a tavaszi gyepen lennének.

fenyő húsvétfaA húsvéti fa vagy húsvétfa állítás manapság újból divatba jött. A húsvétfával történő dekorálást már a bejárati ajtónál megkezdhetjük. Ne gondoljuk, hogy a barkaág vagy a girbe-gurba fűzfaág lehet csak dekorációs alap. Nem csalás, nem ámítás: fenyőt is állíthatunk. Hiszen magyar néphagyomány is alapul erre. Vagyis a fenyőfa nem a karácsonyi ünnep privilégium. Mint ahogy a bejgli sem az. A fa díszítéséhez használjunk színek krepp papírszalagokat. Díszíthetjük papírrózsával is. Más stílusú lesz a fácska, és az eső sem árt neki, ha kifújt hímes tojásokat, színes fatojásokat vagy üvegdíszeket helyezünk rá. A néphagyomány szerint Húsvét szombat estéjén kerül fel a díszbe öltöztetett fenyő a kertkapura
Nemcsak nálunk van hagyománya a faállításnak, hanem Az Amerikai Egyesült Államokban is, ahol német bevándorlók terjesztették el az Egg-tree-t, a tojásfát, amely valóban olyan látványt nyújt, mintha tojásokat termő fa volna. Díszítsünk mi is a kertben. A virágzó fákra, cserjékre, aggassunk fatojásokat, esetleg műanyagtojásokat.  A svédek színes tollakkal ékesítik az ágakat.barka

Bár húsvétfának mondjuk, joggal nevezhetnénk inkább húsvétágnak, mivel jobbára a feldíszített, rügyező, virágzó ágakat értjük alatta. A barka az egyik leggyakoribb húsvéti jelkép. A mi éghajlati viszonyaink között a fűzfabarka helyettesíti azokat a pálmaágakat, amelyeket lengetve üdvözölte a nép egykor a Jeruzsálembe bevonuló Jézust. Ennek emlékére szentelik meg a barkát virágvasárnapján. Ez a barkaág a hagyomány szerint a szentlélek erejét hordozza, gyógyító erőt tulajdonítva neki, eresz alá tűzve pedig a villámcsapástól őriz. Napjainkban a barka szívesen alkalmazott tavaszi lakásdísz. A vázába állított barkaágra, vagy bármely, kirügyezett, virágos ágra, kifújt, zsinórra fűzött húsvéti tojásokat akaszthatunk.
húsvéti dekoracióA gyümölcsfákról lemetszett, duzzadó rügyes ágakat langyos vízben néhány nap alatt kihajtathatjuk. Bármely gyümölcsfa vesszői alkalmasak hajtatásra, de az erdőszélen vágott kökény vagy vadszilva ágai is illatos, apró virágocskákkal ajándékoznak meg. A virágos ágakra nem csak kifújt tojásokat függeszthetünk, hanem apró fából készült nyuszi- vagy madárfigurákat. A gyönyörű virágos ágak azonban önmagukban is meseszépek.

húsvéti dekorációTovábbi lehetőség, ha a vázába a barka, aranyeső vagy tavaszi virágok mellé (nárcisz, tulipán), és a lakásban lévő szobanövények cserepébe hurkapálca szárral színes tojásokat teszünk. Aggathatunk díszeket csupasz, fehérkérgű faágra is. Az ágat konzervdobozba állíthatjuk, amelyet lefestettünk kedvünk szerint zománcfestékkel. Az ágat megtarthatja műfű vagy dughatjuk mohapárnába.

Igen, az ajtó nem csak koszorúval dekorálható. Egy vékonyabb műanyag edénybe tegyünk egy vizes oázist, és szúrjunk bele virágokat. Az egészet tegyük egy összecsukott ernyőbe, aminek a belső részén a feszítő szálakat előzőleg kössük össze, hogy ne nyíljon szét az ernyő. A virágokat rendezzük el, és az ernyő fogójánál akasszuk az ajtóra, vagy enyhén döntsük meg. Az oázis sokáig szépen tartja a növényeket, de azért hetente nem árt őket cserélni.

The post Húsvéti dekorálás appeared first on Kert Lap.

Honnan kerül a hús az asztalra – 2016 gasztrotrendjei

$
0
0

csalán kosárbanMiközben folytatódik a street food diadalmenete, egyre fontosabbá válik a jó minőségű és felelősen előállított alapanyag, legyen szó egy hamburgerről vagy a vasárnapi húslevesről. Emellett egyre több követőre találhat a vega, a vegán és a nyers étrend, és első hallásra bizarr alternatív fehérjeforrások is felbukkannak. 

Az első friss, zöld hajtás, amit gyűjthetünk a tavaszi szezonban, az a csalán.

Jó hír, hogy az éttermekben a túlkomponált fogások helyett utat tör magának az egyszerűség, a szezonalitás és a lazaság. A héten nyíló Konyhakiállítás felkérésére adnak friss trendelőrejelzést gasztrobloggerek, akik közül többel a helyszínen is találkozhatunk a változatos gasztronómiai programokon.

Erdőkóstoló (Dénes Andrea) előrejelzése szerint 2016-ban nőni fog a kereslet az egészségesebb, szabadon tartott állati termékek iránt, és nagyobb figyelmet kapnak a hazai halak és a vadhús is. Tovább nő az igény a természetes erjesztéssel savanyított zöldségekre, és a medvehagyma helyett részben más gazok, illetve erdei zöldségek (csalán, salátaboglárka, porcsin) is megjelennek nemcsak a falusi vendéglátásban, hanem az éttermi kínálatban is.

szecsuáni bors

A szecsuáni bors olyan jelentőséggel bír a kínai konyhában, hogy csípősségét külön névvel illetik (ma), szemben a többi csípős ízzel (la).

Wessely Márta (Mirelle Konyhája) szerint a 2016-os év jelentős mértékben a Bocuse d’Or-ról fog szólni, és a magyarországi verseny nem csak abban a pár napban határozza majd meg a magyar gasztronómiai életet. A street food és az ázsiai konyha mellett újult erővel jönnek az olasz konyhát vivő helyek, így lehet, hogy 2016 már nem a burgerek, hanem a pizzák és pasták csatájától lesz hangos.

Ötvös Zsuzsa (Pralineparadicsom) két, egymással szorosan összefüggő trendet lát kibontakozni: a szezonalitást és ezzel kapcsolatosan az egyszerűsödést. A túlbonyolított, túlgondolt fogások, desszertkompozíciók helyett egy-egy kiváló minőségű alapanyag lesz a főszereplő, lehetőleg az adott szezonnak megfelelően.

levendulás cukor

Vaníliás cukor helyett levendulás cukor.

Kövérné Kalmár Mónika (Praktikák sok gyerekhez) cukrászként azt látja, hogy a vendégek egyre nagyobb százaléka igenis a házias, jó alapanyagból készülő tortát választja a feleannyiba kerülő cukrászdai műsütik helyett. Éppen ezért bízik abban, hogy a porok használata helyett a cukrászok közül is egyre többen visszatérnek a gyökerekhez, és a piskóta újra tojásból készül, ahogy a vaníliakrém is tojással, tejjel, igazi vaníliával. Végre nem margarint, hanem vajat használnak, és a növényi tejszínt elfelejtik, még akkor is, ha sokkal stabilabban megáll, mint az állati.

Burai Éva (Nyárikonyha blog) szerint bár sokak évek óta a halálát jósolják, a streetfood őrület továbbra is velünk marad, sőt egyre többen beszállnak a versenybe. A jó hír, hogy a minőség egyre fontosabb: jobb alapanyagokat kapunk, jobb csomagolásban, és a vendéglátásra olykor jellemző feszengést egy lazább stílus váltja fel.

bazsalikom oldalhajtás

Ha csak néhány bazsalikom levélre van szükségünk, válasszunk idősebb leveleket, és ott csípjük le őket, ahol a szárhoz kapcsolódnak, tehát a leveleket a levélnyéllel együtt szedjük le.

Dalla Jutka (Dalla Cucina) reméli, hogy az év gasztronómia kulcsszava a tiszta étkezés, a clean eating lesz. Nem csak a teljes adalékmentesség lesz trendi, de azt is szívesen olvasná egy menü lábjegyzetében, hogy a rostélyos felelős állattartásból származik, vagy, hogy a frissen vágott kakukkfüvet nem érte vegyi permet. Éttermek, kisvendéglők és bisztrók egyre inkább szakosodnak majd, miután már most nem egy nyers, vega vagy vegán éttermünk van.

Nagy Zita (Zizi kalandjai) örülne, ha a vegetáriánus, vegán életmód nagyobb teret kapna Magyarországon, és megjelennének a vegán reggeliző helyek, kávézók, ahol lehet vegán palacsintát vagy kókuszjoghurtba kevert granolát kérni reggelire vagy éppen egy tofurántottát, és a fantáziadús vegetáriánus, vegán konyha teret törne magának a vidéki éttermektől kezdve, a bisztrókon át és az elegánsabb éttermekig.

Kusztor Csaba (Mr. Gyömbér) úgy látja, hogy főleg a fiatalabb generációkra jellemző a fogékonyság az egészségtudatosabb, izgalmasabb ételekre, a 45-50 éven felüliek inkább ragaszkodnak a bevált klasszikusokhoz. Jól szemlélteti ezt a Google minden évben kiadott riportja a legtöbbet keresett receptekről: a listáról évek óta letaszíthatatlan a marhapörkölt, a csirkemell vagy a palacsinta. A komfortzónák elhagyásában fontos szerepet játszanak a gasztrobloggerek, véleményvezérek.

gránátalma kínálat

Az elmúlt tíz évben a gránátalma extraktum antioxidáns, gyulladás gátló, rákellenes hatásáról számos tanulmány számolt be.

Déri Szilvia (Házisáfrány) szerint az igényes vásárlók egyre tudatosabbak, így egyre fontosabb az alapanyagok eredete. Ugyanakkor a mostani alapanyaghisztériát indokolatlannak tartja, leszámítva azokat az eseteket, amikor orvosilag bizonyított, hogy valakinek a szervezete nem tud feldolgozni adott ételcsoportokat. Az ügyeletes szuperételek a chia mag, az avokádó és a gránátalma, miközben az elmúlt években körberajongott kókuszdió lassan kezd veszíteni a vonzerejéből.

Basa Veronika (Narancslekvár blog) arra számít, hogy folytatódik azoknak a vidéki éttermek térnyerése, ahol helyi termelőktől szerzik be az alapanyagot, és továbbra is hangsúlyos lesz az adott térségre jellemző konyha ízvilága. A környezettudatossághoz kapcsolódóan egyre többen választják a húsmentes étkezést, illetve egyre többet hallani az alternatív fehérjeforrásokról. Ázsiában és Latin-Amerikában mindennapos, ám itthon nem megszokott, de már webáruházban kaphatóak a magas fehérjetartalmú, különféle rovarokból készült ételek.

Cikk ajánlat: Ehető virágokEhető vadnövények;  Zöldség- és gyümölcs szárítás, chips készítésA különleges töklekvárKöles az egészséges életmód híveinekZöld dió;

zöldségtál

The post Honnan kerül a hús az asztalra – 2016 gasztrotrendjei appeared first on Kert Lap.

Fess húsvéti tojásokat növényi festékkel

$
0
0

A főtt tojás a húsvéti dekoráció és étkezés jellegzetessége. Először tanulj meg tojást főzni, majd fess tojást kemikália mentes növényi festékkel. Így jó szívvel el is fogyaszthatod a megfestett kemény tojást, amellyel a húsvéti sonkaszeleteket dekoráltad. Környezetbarát tojás festés a gyerekekkel, egyszerűen.

festett tojások

Tojás főzés

Ki hinné, hogy a tojásfőzést is meg kell tanulni. Ha követed az itt leírtakat, jól megfőtt, repedés mentes, sőt jól hámozható tojásokhoz jutsz. Tölts meg egy edényt háromnegyedig vízzel, közepes lángon forrald fel. Egy evőkanállal óvatosan add hozzá a tojást. Több tojás egyszerre tésztaszűrővel adhatsz a vízhez. Főzd 15 percig, majd rögtön add jeges vízhez. Ez a héj eltávolítását könnyíti meg. Persze ha a húsvéti tojást csak dekorációnak szánod, nehogy meghámozd!

Tojásfestés

A kihűlt tojásokat tedd félre, és készíts kemikáliamentes tojásfestéket. Igy nyugodt lélekkel díszítheted vele az ünnepi tálat, és ugyanilyen nyugodt lélekkel el is fogyaszthatjátok a sonkával, kalács, újhagyma, hónapos retek társaságában. nem biztos, hogy időd van tojást hímezni, de néhány fényes-színes tojás is jól mutat a húsvéti étkezőasztalon.

Kék tojás

tojás festés Egy fej vörös káposzta negyedét használd fel festésre. Aprítsd fel, és dobd 8 dl forrásban lévő vízbe. Keverj hozzá két evőkanál ecetet.

Sápadt zöld tojás

Hámozz meg hat lila hagymát, és a dobd 8 dl forrásban lévő vízbe. Keverj hozzá két evőkanál ecetet.

Narancssárga tojás

Hámozz meg hat vöröshagymát, és a dobd 8 dl forrásban lévő vízbe. Keverj hozzá két evőkanál ecetet.

Narancs piros tojás

Keverj két evőkanál pirospaprikát 2 dl forrásban lévő vízhez. Keverj hozzá két evőkanál ecetet.

Sárga tojástermészetes festékek

Mustár sárga tojás: Keverj két evőkanál kurkumát 2 dl forrásban lévő vízhez. Keverj hozzá két evőkanál ecetet.

Közép sárga tojás: Négy kamillatea tasakot áztass 2 dl forrásban lévő vízbe öt percre.

Világos sárga tojás: Hámozz meg hat narancsot, áztasd a héjakat 2 dl forrásban lévő vízbe öt  20 percre. Adj hozzá két evőkanál ecetet.

Barna tojás

Adj 1 bögre erős feketéhez egy evőkanál ecetet.

Tojásfestési tipp

Ha erős színt szeretnél, áztasd a festékbe a szobahőmérsékletű tojást egy éjszakára. Tartsd hűtőbe.

The post Fess húsvéti tojásokat növényi festékkel appeared first on Kert Lap.

Miniatűr kert nem csak kerttulajdonosoknak!

$
0
0

Nincs saját kerted? Nincs kert lakásodban? Ha nincs, csinálj magadnak! Készíts miniatűr kertet miniatűr növényekkel!

miniatűr kert

Mi a miniatűr kert?

A miniatűr kert szó szerint egy miniatűr élő kert. Egy kert, amit gondozhatsz, alakíthatsz kedved szerint. Miniatűr fák és cserjék, apró levelű évelők, talajtakaró növények alkotják. A miniatűr kert kiegészítője minimum egy kerti kiegészítő, ami jól szemlélteti az arányokat: kis asztalka, kis szék, esetleg hintaágy, híd.

konténer miniatűr kerthez

Újrahasznosított öreg fiók miniatűr kert konténereként.

Konténer miniatűr kerthez

Bármilyen konténert választhatsz, csak arra ügyelj, hogy vízelvető nyílása legyen. A nagy drénnyílást kávéfilterrel takarhatod. Ne feledkezz meg arról sem, hogy a konténer alá tegyél alátétet, nehogy a kifolyó víz kárt tegyen a bútorodban. Kivéve, ha erre nem kell ügyelni, hiszen a konténer kültérre is elhelyezhető.

Talajként szerves kertészeti földkeveréket használj. A lényeg, hogy a talajkeverék könnyű és általános jellegű legyen. A talajt csak óvatosan nyomkodd le, annyira, hogy az öntözés során már ne tömörödjön jobban, és a kellékek nem fognak kimosódni.

Miniatűr kert berendezése, gondozása

A kellékek diktálják az arányokat. Ezért minden kellék arányaiban hasonló legyen. Ugyanúgy, mint amikor babaházat rendezel be. Először tervezd be a kellékeket, utána jöhetnek a növények.

szobaciprus, fajdbogyó, törpe kálmos

Szobaciprus, fajdbogyó, törpe kálmos.

Beültetés előtt öntözd be a talajt. A beültetésnél legfontosabb követelmény az arányok betartása. A miniatűr fák szabják meg a kert magasságát. Az alacsony termetű évelők az aljnövényzetet vagy a virágágyásokat szimbolizálják. A fás növényeket metszéssel is kordában lehet tartani. A növények megválasztásánál légy figyelemmel arra, hogy milyen körülményeket tudsz vagy akarsz teremteni a konténered számára, amiben a kertet kialakítod, és csak azonos víz-, fény- és talajigényű növényeket társíts.

A növényválasztás, beültetés, kialakítás tekintetében kövesd a floráriumoknál leírtakat! Valamint a japán tájképi kert kialakításánál leírtakat. Mindenképpen lassan növekedő, nem csak a vásárlás időpontjában alacsony termetű növényeket válassz! Cikk ajánlat: A florárium növényeiA florárium gondozásaA floráriumok beépítéseSaikei, miniatűr táj

Minél apróbb a kert, annál gyakoribb öntözést kíván. Általában elmondhatjuk, naponta kell öntözni. Az öntözéshez permetezőt használhatsz. A gondozáshoz kövesd a floráriumoknál leírtakat.

miniatűr kerthez kellékek

Néhány ötlet miniatűr kert berendezéséhez

  • A berendezéskor először a fókuszpontnak szánt legnagyobb elemet helyez el.
  • Minden kelléket nyomd bele a talajba, hogy később is a helyükön maradjanak. Különben például a keti járólapok kimozdulnak.
  • járólapként használhatsz törött cserepeket.
  • A minikertben tavat is létrehozhatsz. Először készítsd elő a talajon a der helyét. A tavat egy lapos, kék kő szimbolizálhatja, a partot szórd körbe apró sóderrel. Terülő varjúháj vagy kakukkfű a tópartra, néhány díszfű csomó tehetik valósághűvé a tópartot.

kertgondozás banner

The post Miniatűr kert nem csak kerttulajdonosoknak! appeared first on Kert Lap.


Vigyél napsütést a kertedbe gazániával

$
0
0

Vigyél extra napsütést a kertedbe! Egzotikussá teszi a kerted a dél-afrikai származású, hihetetlenül élén virágszínű záporvirág vagy másik nevén gazániával. A napos, száraz területek kiváló növénye.

Gazania telt virágú hibrid

Záporvirág bemutatása

Az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozó Gazania nemzetség nevét Theodore de Gaza után kapta. A 15 században élő görög skolasztikus Teofrasztosz (Arisztotelésznek tanítványa, i.e.390-305) botanikai munkáit fordította görögből latinra.

A záporvirág, napvirág vagy gazánia (Gazani rigens) 10-50 cm magas, egynyári virág. A levél színe bársonyosan szőrözött. Fehér, a sárga, narancs, rózsaszín, lila különböző árnyalataiban pompázó, gyakran többszínű virágai májustól októberig nyílnak. A virágok éjszakára becsukódnak.

Záporvirág gondozása

Gazania hibridSó- és hő tűrő, ellenálló. Nitrogénben szegény, száraz talajba való. Különös gondozást nem igényel. Friss leveleiben kárt tehetnek a csigák.

Az elnyílt virágokat rendszeresen szedjük le róla, így ösztönözzük az újbóli virágzásra. Télire bevihetjük, világos, hűvös helyen, minimális öntözéssel átteleltethető.

A különlegesen szép példányokat augusztusban, szeptemberben dugványozással szaporíthatjuk. A dugványokat ültessük cserépbe, és teleltessük.

Márciusban vethetjük palántának. A fagyosszentek után kerülhetnek kiültetésre. Csak napos helyre ültessük. Miután hibridekről van szó, magfogással nem érdemes próbálkozni.

Alkalmas sziklakertbe, szárazon rakott falakra, virágtartókba, balkonládákba. Rézsűre talajtakarónak ültethetjük. Lepkekertbe kiváló.

Záporvirág hibridek

Nálunk is kapható fajták pl.: Gazani rigens „Big Kiss” jól bokrosodó nagyvirágú fajtasor; „Kiss” sorozat kompakt megjelenésű, virágmérete közepes; „Frosty Kiss” korai virágzású, ezüstös levelű; „Day Break” virágzata százszorszép jellegű, igen ellenálló, szárazságtűrő fajtasorozat.

The post Vigyél napsütést a kertedbe gazániával appeared first on Kert Lap.

Csipkebokor rózsa közt két szál majoranna

$
0
0

Nem ok nélküli, hogy a magyar népdalok oly sokszor emlegetik a majorannát! A majoranna illóolajos fűszernövény. A magyar kerti majoranna zamata, illóolaj tartalmának összetétele, fűszerező hatása igen kedvező. A parasztportálok elmaradhatatlan fűszernövénye volt. A majoranna valódi hungaricum!

majoranna

Majoranna bemutatása

Az árvacsalánfélék (Lamiaceaecsaládjába tartozó majoranna (Origanum majorana) hazai egyéves tájfajtái a bimbós majoranna, a knospen majoranna és az uszódi majoranna. Legjellemzőbb termesztési régiója Bács-Kiskun megye délnyugati része.

A majoranna bokros habitusú, apró levelei keresztben átellenesek, tojásdadok, aprók, ép szélűek, gyakran molyhosak. A fiatal hajtások szürkés zöldek.  A tobozszerű murvalevelek hónaljában ülnek az apró, fehér virágok. Virágos leveles hajtását használjuk.

majoranna hajtásMajoranna fűszer

Már 1533-ból maradt ránk írásos emlék a magyar majorannáról. Fűszerként használták már a kezdetektől, erre utal népi elnevezése: pecsenyevirág. Az Osztrák-Magyar Monarchia egész területén árulták szárított, őrölt formában. Hosszú ideje a májas-véres hurka egyik jellegzetes ízesítője. Flekkenek, vadhúsok, grillhúsok, mártások, szószok kedvelt fűszere. Nálunk önállóan használják. Esetleg köménnyel, esetleg ánizzsal társítják. Az élelmiszeripar, a likőripar is felhasználja.

Majoranna gyógynövény

virágzó majorannaMelius Péter debreceni prédikátor és hitvitázó (1532-1572) 1578-ban megjelent „Herbárium” című könyvében ismerteti részletesen, és kitér gyógyhatásaira.  (Horhi Melius Péter: Herbarium. Az fáknak, füveknek nevekről, természetekről és hasznairól, Magyar nyelvre és ez rendre hozta az doktorok könyveiből az Horhi Melius Peter. Nyomtattot Kolozsváratt Heltai Gárspárné Műhelyébe 1578. esztendőben

Gyengeség, végtagremegés, fülzúgás ellen “3 drakma füvet (kb. 10 g) ezen végre egy messzely (kb. 4 dl) borban meg lehet főzni, úgy lehet élni vele… Főfájásban lévő a zöld majoránnával töltsön meg egy párnátskát és kösse a fejére.” Mindezt Csapó József medicinae doktor (1734-1799) ajánlja “Új füves és virágos magyar kert” című könyvében (1775).

Lippai János a magyar nyelvű kertészeti szakirodalom megteremtője (1606-1666) is gyógynövényként említi Posoni Kert című könyvében. Lippay János: Posoni kert. Nagyszombat, Bécs, 1664, 1667. 

A magyar szárított, morzsolt fűszer illóolaj tartalma 2-2,5%. Terpineol, terpinén, szabinén tartalmú. A majoranna gyógynövényként étvágygerjesztő, szélhajtó, gyomorerősítő, vérnyomásemelő.  Reumás kenőcsök alkotója.

Az Aromax így ajánlja majoranna illóolaját: A majoranna illóolaj legfontosabb hatásai: fertőtlenítő, antimikrobiális, nyugtató, emésztő- és idegrendszeri tonizáló, fájdalomcsillapító. A majoranna illóolajat belsőleg emésztésjavító összetételekben, külsőleg keringésfokozó, enyhe fájdalomcsillapító hatású masszázsolajokban használják. A majoranna tartalmaz még flavonoidokat, urzonsavat, olenaol savat. Jelentős cseranyag tartalma is.

Majoranna termesztése a kiskertben

A magyar majoranna jó minősége a termőtáj adottságainak köszönhető. A magyar kerti majoranna több száz éves szelekció eredménye. Bács-Kiskun megye dunai öntéstalaján nevelték, ahol rendelkezésre állt a magas hőmérséklet és a sok napsütés.

majoranna vetőmagÁltalában elmondható, hogy a majoranna meleg, fény és vízigényes. Közép kötött talajba való. Ahol nem elég laza a talaj, a sorközöket lazítani kell. Gombabetegségek megtámadhatják. Ha a sorok a széliránnyal egyezőek, és az ültetés nem sűrű, a fertőzés veszélye csökken.

Március elején elvetve palántának nevelhető. A magvakat hidegágyba vagy fólia alá vetheted, a szobában nevelheted. Helybe vetésének ideje március vége. Az apró magvakat komposzttal szórd ki. Az 5-6 cm magas palántákat végleges helyükre kerüljenek, 30-40 cm sor- és 10-20 cm tótávolságra.

Jó minőségű herba az első virágok nyílásának idején gyűjthető. Másodvirágzásban is gyűjtheted. A betakarítás kiskertben sarlóval végezd a talajszint feletti 4-6 cm magas tart hagyva. Ha csak pár töved, van szedd, ahogy a nóta is mondja: “A kötőmbe bimbós majorannát szedtem. Mulatós legénynek a bolondja lettem.” Mosás, lecsurgatás után vékony rétegben kiterítve szárítsd száraz, szellős helyen. A megszáradt hajtásról a levelek egy húzással lepergethetők. A fűszerbe szárrész nem kerülhet!

Manapság francia, egyiptomi szaporítóanyag kapható. Ezek a fajták betegségeknek jobban ellenállók, és nagyüzemi termesztésük egyszerűbb. De piacokon, gyűjtőktől magyar tájfajta is beszerezhető.

gyogynövény bannerszeretnék többet tudni biokertészkedésről

kertgondozás banner

The post Csipkebokor rózsa közt két szál majoranna appeared first on Kert Lap.

Hányj fittyet a megszokott dolgokra, és ültess zsákba!

$
0
0

A táptalajjal töltött  zsák nem csupán üvegházakban, fóliasátrakban használható. A zsákot például faládába helyezhetjük, vagy pusztán lehelyezheted a földre, vagy teheted állványra, és máris ültetheted bele egynyáriakat, zöldségeket. 

kész ültetőzsák

Már készen is vásárolhatsz rendkívül profinak tűnő ültetőzsákot, különböző drén nyílásokkal, a beültetés helyén geometrikus nyílással. Ha ilyet nem találsz, végy nagy kiszerelésű virágföldet, és alakítsd át ültetőzsákká. Vagy varrj zsákot. Majd később elmondjuk, hogyan.
Kedveltek a két illetve négy füles kivitelű szatyrot utánzó, hosszú életű műagyag táskák, előre kilyuggatva vízkivezetés céljából. Ez a műanyag zsák nemcsak hosszú életű, hanem levegőzik is. Ha a fülénél fogva felkapod, oda hurcolod, ahová kedved tartja. Illetve ahová a növénynek tartja kedve. Mondjuk egy szélvédett, napos helyre. És az sem probléma, ha kerted sincs. A talajlakó kórokozókat, kártevőket is elkerülöd. A szezon végén egyszerűen hajtogasd össze, és tedd el. A zsák a következő évben újra hasznosítható.

kész szatyor formájú ültetőzsakDe használhatsz bevásárlószatyrot, jutazsákot is. A jutazsákot, búza zsákot, hogy formáját megtartsa, átkötözheted (mint a húst sütés előtt.). Gondold el, milyen egyszerűen szedhetsz répát. Kiborítod zsákot. Ennyi! Egy 35cm x 95cm terjedelmű zsák három zöldségnek is helyet ad, amivel egész nyáron át friss zöldséghez juthatsz. A zsákot jó minőségű komposzttal tömd meg, rázd össze, mintha a párnád frissítenéd.

Ültetőzsák házilag

Az ültetőzsák házilag is elkészíthető. Lehet ez egy univerzális földkeveréket tartalmazó zsák. Vidd a kiválasztott helyre. Fektetve használd. Ha kisebb termetű növényekhez, pl. szamóca, asztalra, állványra helyezed, még hajolgatni sem kell! De előbb ajánlott az alját kilyuggatni, hogy a felesleges vizet elvezessük. A tetejére nagy, téglalap alakú lyukat vágunk, ha virágágyásszerűen szeretnénk beültetni. A szabad felület azonban ne legyen túl nagy, mert a sekély talaj így még könnyebben kiszárad. Ezért, ha kevés növényt akarunk ültetni, a zsákokba kereszt alakban vájunk nyílásokat a beültetendő növények számára. A sarkokat aláhajtva négyzeteket kapunk. Ide kerülnek a növények.

házilag készült ültetőzsák fenekeSőt zsákot varrhatsz is! Csak legyen alja, hogy megálljon a “lábán”. Szerezd be hozzá az anyagot (pl. polipropilén agroszövet), nem nélkülözheted a varrógépet sem. További kellékeke: ragasztóbetét és ragasztópisztoly, vonalzó, evőpálcika, előre leszabott szövet, klipszek, amikkel össze tudod csípni a varrandó részt, nehogy elcsússzon. Ha tudod, mekkora átmérőjű (d) zsákot akarsz, a kerülete a zsáknak (emlékezz geomatriából a kör kerületének számolására! d*π; plusz a ráhajtás) lesz az egyik oldal, a zsák magassága a másik oldal. Arra ügyelj, hogy a zsák külső része a fényes, a belseje matt (ebben az esetben).  Amikor a zsákot beszegted, majd összevarrtad, fordítsd ki, állítsd fejre. A két sarkot nyomd ki az evőpálcával, hajtsd be, és hogy meg is maradjon, használd a ragasztópisztolyt. Így alakítod ki a zsák fenekét. Majd állítsd fel, és már használhatod is!

Ültetőzsák használata

beültetett füles ultetozsakTöltsd meg a zsákot talajjal (feltalaj, virágföld, komposzt). Beültetés előtt a talajt meg kell öntözni, lehetőleg öntözőrózsával. Öntözés után ültetőlapáttal kiemeljük azt a talajrészt, ahová a növényeket be fogjuk helyezni. Akkor használjunk ültetőzsákot, ha a vízellátást folyamatosan tudjuk biztosítani. Csak olyan növények kerüljenek az ültetőzsákokba, amelyek súlyuk, lombozatuk miatt nem fordulnak ki a talajból. Szükség esetén a növények megtámasztásáról is gondoskodni kell. Használjunk boltban kapható speciális támasztó keretet, amelyet alulról a zsákhoz lehet rögzíteni, vagy a megtámasztáshoz használjunk nádszálat és kötöződrótot. Speciális, de egyszerű öntözőberendezést is alkalmazhatunk. Példát találhatsz erre az alábbi cikkünkben: Öntözési tippek. A csöpögtető öntözés házilag fejezetet ajánljuk figyelmedbe.

Így ültethetsz paradicsomot, babot és petrezselymet, de ültethetünk így szamócát, újhagymát, kakukkfüvet, vagy petúniát, lobéliát, begóniát, fuksziát.

kertgondozás banner

The post Hányj fittyet a megszokott dolgokra, és ültess zsákba! appeared first on Kert Lap.

Létezik kutyatűrő kert?

$
0
0

Aki a kertjében katonás rendet szeretne tartani, ne tartson kutyát! Azonban, ha kicsit kompromisszum kész, a kutya és a kert nem is olyan összeegyeztethetetlen. Íme néhány tanács a kutyatűrő kerthez.

Ezt a cikket Marcipán emlékének ajánlom!

kutya a kertben

A kutyatartás és a kert összefüggésben első lépés a megfelelő kutyafajta kiválasztása. A szertelen terrierek biztos, hogy problémásabbak, egy terelőkutyának pedig állandóan fontos terelni valója akad. Azt is tudni kell, hogy nem a kutya mérete számít. Egy kis kutya is tud nagy károkat okozni, gondoljunk a kotorék kutyákra.

Vigyázat! Ás a kutya!

ás a kutyaHa már kiválasztottad a megfelelő kutyafajtát, akkor se vidd a kertedbe addig, amíg a kert „nem állt be”. A frissen ültetett növények, a laza talaj mind arra ösztönzi a kutyát, hogy ásásba kezdjen. Egy friss ágyás legyen tiltott terület a kutya számára, míg a jól beállt gyepes területre a kutya beengedhető. Ám vigyázat, mert mindez talajfüggő. A kutyának jó orra van arra, hogy kiszagolja, mennyire laza, azaz ásásra csábító a talaj. A kutya semmi esetre se császkáljon a kertben egy frissen megszerzett csonttal, mert a végkimenetel borítékolható.

A növények kutya elleni védelme

Ha az év minden szakában akadnak csemeték, palánták, legjobb, ha kis dróthálóval véded őket. Azonban a túl vékony drótokba a kutya beleszaladhat, tehát vagy jól látható legyen a drót maga, vagy aggassunk rá szalagokat. Kerítés védheti a kert bizonyos részét, például a konyhakertet is. Ahová már csak neked van belépési engedélyed.

Jó védelem a kutya ellen az emelt ágyás vagy a konténeres növények tartása. Az ágyást szórd körbe kicsit éles sóderrel, és a kutyát tanítsd meg, hogy kerülje az ágyás környékét. Meglásd, hamar megtanulja.

kutya a konyhakertbenEgyébként egy fegyelmezett, már nem bébi korú kutya egyetlen tiltó szóval távol tartható a kényes területektől. Oly annyira, hogy később már tiltásra sincs szükség, magától tudni fogja, hogy hol a helye. A mi kutyán például igen hamar megtanulta, hogy az ágyások környékén nincs keresnivalója. Ezért, amíg mi gyomláltunk addig kutya úr leheveredett, illetve elkódorgott a fás, cserjés helyekre, ahol kedvérre bóklászhatott addig, amíg magunkhoz nem hívtuk azzal a felkiáltással, hogy itt az idő haza menetelre.

Kerti kutya tartása

Ha a kutya a kertben lakik, a mienk nem kerti kutya volt, nem árt, ha egy szépen karban tartott, elkerített, lehetőleg rácsos, átlátható kerítéssel elkerített területet tartasz fent számára, ahonnan szemlélheti a világot. Legyen ott kutya játékszer (csont, labda stb.), kiporciózott víz, és minden esetben egy tágas kutyaház. A kutyádat soha ne kösd ki! Invitáld a saját territóriumába, és csuk rá az ajtót, ha sors éppen úgy hozza. Tedd ezt úgy, hogy közbe ne veszítsen téged hosszabban szem elől. Kivéve, ha ez elkerülhetetlen.

Kutyapiszok és egyéb izgalmak

Előfordulhat, hogy a kutyavizelet kiégeti a gyepet. Ha a kérdéses területet megöntözzük, megszórjuk komposzttal, szükség esetén felülvetjük fűmaggal, a csúnyaság megszüntethető. A kutyapiszok bizony a kertben éppúgy összeszedendő, mint az utcán vagy a parkban. Neveld rá a kutyád, hogy egy helyen végezze a dolgát, mert ez a te dolgodat is megkönnyíti.

Nem probléma, ha a kutya részt szeretne venni a gyepöntözésben. Miért is ne! Neki is jár egy kis nyári fürdőzés. És még a lábát se fogja összesározni.

nyári hűsölés

Kutyatűrő növények a kertben

Néhány kutyatűrő, életerős növény: fás bazsarózsa, terülő lángvirág, vasfű, kasvirág, menyecskeszem, margaréta, gyepliliom, orosz tárkony, pompás liegtszépe. Nagyjából sérüléstűrő cserje a fanyarka, hólyagvessző, jezsámen, som, orgona, nyári orgona, fenyőfélék, birs.

Egy lelkileg kiegyensúlyozott kutya, akivel törődnek, gyakran játszanak vele, elviszik sétálni, a kert meglététől függetlenül, megfuttatják, nem fogja tönkre tenni a kertet.

kertgondozás banner

The post Létezik kutyatűrő kert? appeared first on Kert Lap.

Varázsolj tündérkertet babarózsával

$
0
0

Így varázsolj tündérkertet babarózsával: metszd meg virágzás után, neveld nyírt sövénynek, ültesd a sétaút mellé. Bonsai növénnyé is nevelheted.

babarózsa virág

Kínából származik ez a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozó, 23- méter lombhullató cserje (Prunus triloba), amely áprilisban borul virágba. Másik neve szilvarózsa, ami a szilva nemzetségbe tartozására utal. A Prunus nemzetség 200 faja jellemzően az Északi félteke mérsékelt övezetében található. A héjasokként számon tartott gyümölcsök is idetartoznak. De díszcserjék, díszfák is találhatók közöttük.A Prunus név a latin prounos szóból származik, amely szilvafát jelent.

Cikk ajánlat:  dísz Cseresznyevirág; Babérmeggy, a téli kertek sztárjaJapán kajszi.

babarózsa bonsaiTeltvirágú fajtája (P. triloba ‘Multiplex’) a legtöbb kertben, falusi portán megtalálható. A lombfakadás előtt nyíló virágok az egész vesszőt hosszában elborítják. Mivel sarjakkal szaporodik, egész kis virágerdőt alkothat. Vörös bogyóit a madarak kedvelik.

Nyíratlanul is szép határoló cserje, amely jól tartja a formáját. De néhány rügyre, a vessző kb. egyharmadára metszed vissza az elvirágzott vesszőket, dúsabb virágzásra számíthatsz a következő évben. A virágokat a rovarok előszeretettel látogatják. Ha a virágzás után levágott hajtásokat bedugod a földbe, azok nagy eséllyel meggyökeresednek. Sövénynek, de metszéssel fácskává is nevelheted. Miután könnyen kordában tartható, akár konténerben is tarthatod. A kora tavasszal levágott ágak kinyílnak a vázában. Hálás bonsai növény.

Meglehetősen igénytelen, ezért különösebb gondozást nem igényel. Napra, félárnyékba való, talajban nem válogat. Jól tűri a meszes talajt, a városi klímát. Előfordulhat, hogy virágzásban a monília megsanyargatja, ha az időjárás kedvez a gombabetegségek terjedésének. Baktériumos fertőzések, kártevők is meglephetik. A fertőzött részeket októberben távolítsd el, ez segíteni fog rajta.

Ültetheted edénybe, út mellé sorfának, de szoliternek is.

Törzsre oltott változata is kapható.

Tudtad, hogy a néphagyomány szerint első fürösztésnél a fürdővízbe szórt babarózsasziromtól azt várták, hogy a bab pirospozsgás legyen?

Cikk ajánlat: Cseresznyevirág; Babérmeggy, a téli kertek sztárjaJapán kajszi

kertgondozás banner

babarózsa virágos hajtások

The post Varázsolj tündérkertet babarózsával appeared first on Kert Lap.

Hét csúcs trükk, amit kipróbálhatsz a kertben!

$
0
0

Miért ne próbálnál ki egy-egy új trükköt, ha ezzel megszabadulhatsz például egy kártevőtől, vagy könnyebben elvégezhetsz egy kerti feladatot. Persze nem árt megbízható forrásra, leginkább mások meggyőző tapasztalataira hagyatkozni. Íme, hét trükk, amivel kibővítheted a repertoárt:

konyhakert

Húzz harisnyanadrágot a káposztafejre!

Húzz harisnyanadrágot a káposztafejre, hogy megkímél a kártevők támadásától! Amikor a fejesedni kezd, bujtasd harisnyába a káposztát, brokkolit, karfiolt. A harisnyanadrág minden kártevőt távol tart, és a növény egészségesen fejlődhet kedve szerint.

Ültess össze paradicsomot bazsalikommal!

bazsalikom társítása paradicsommal
A bazsalikom nem csupán a mediterrán konyhán kölcsönöz jobb ízt a paradicsomnak. Csodás a végeredmény, ha a kertből frissen szedett bazsalikommal és paradicsommal készíted el az olasz makarónit. Kár, hogy a friss mozzarella nem terem mellettük. A bazsalikom hatóanyagai távol tartják a dohányszendert, elrettenti a lisztecskét és a tetveket is.

Gondolj arra is, hogy a bazsalikom szúnyogriasztó. Csak szedj pár szálat a kertedből, tedd az éjjeliszekrényedre állított pohár vízbe. Máris nyugodtan telik az éjszakád.

Vedd körbe a kertet csípős paprikával!

A csípős paprika lángra gyújtja az ízlelőbimbókat, és segít távol tartani a kártevőket. Egy szomszéd évek óta a legerősebb paprika fajtákat ülteti a konyhakertje szélső soraiba, mintegy „tűzgyűrűvel” körülvéve a növényeket, és lássatok csudát, bár a levélrágások gyakoriak a kertjében, a paprikák gyűrűjébe zárt növényeken ilyesminek nyoma sincs. Ha nem hiszed, próbáld ki!

Tartsd távol a csigákat WC papír gurigával!

Végy egy guriga WC-papírt, és máris kitörölheted vele a csigaproblémát! De félre a tréfát! A csigától féltett növény köré két fél WC papír gurigából gallért készíthetsz, és a csigák, hernyók támadását kivédheted, méghozzá pénz ráfordítás nélkül. A guriga pedig, ha betöltötte feladatát, lebomlik.

talajkiemelő

Készíts ültető gödröt karólyuk ásóval!

A Négy ötlet zöldségültetéshez című cikkünkben már írtunk a karólyuk ásóról: A jól előkészített, ősszel már fellazított talajba, emelt ágyásban, dombágyásban a karólyuk ásó segítségével is gödröt készíthetünk palántáinknak, megkímélve magunkat a görnyedéstől, talajemelgetéstől.

Alkalmazd a kertben a sokoldalú fokhagymát!

A fokhagyma a konyhakert Jolly Jokere. A hagymások hagymáival együtt ültetve távol tartja a hagymarágcsáló kártevőket. De nem csak ebben jeleskedik. Remek rovarriasztó permetszer. Erről többet írunk a Fokhagyma című cikkünkbe.

Trükközz a kertben tojáshéjjal!

Bár talajaink többsége meszes, előfordulhatnak savanyúbb, mészhiányos területek. Ahogy a Talajjavítás házilag című cikkünkben írjuk, a lúgos talajra tömény ecetet cseppentve erős pezsgést figyelhetünk meg. A pezsgés erőssége a lúgosság mértékére utal. Amikor nincs pezsgés, akkor folyamodhatsz a tojáshéjhoz. Még kiültetés alkalmával minden ültető gödörbe szórj egy marék porrá tört tojáshéjat. Ha tojáshéjat a talajfelszínre szórsz, megfékezheted a csigákat. Ha már betöltötte feladatát, szedd fel, és dobd a komposztba!

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

The post Hét csúcs trükk, amit kipróbálhatsz a kertben! appeared first on Kert Lap.

Köszmétét akkor tarts, ha ki tudod elégíteni környezeti igényeit

$
0
0

Bár egy emberöltővel ezelőtt még viszonylag sokfelé termesztették, manapság köszmétét csak akkor tarts, ha ki tudod elégíteni környezeti igényeit. Ugyanis bár a köszméte hidegtűrő, de a klímaváltozás okozta száraz, forró időjárást nem kedveli. A köszmétét öntözni kell, és talajigényét sem egyszerű kielégíteni.

köszméte Invicta

Köszméte bemutatása

Az egresnek avagy köszmétének számos népi neve van: a Balaton melletti nyugati sávban tüskeszőlőnek, míg a déli és keleti sávban egészen Sukoróig, Csákberényig a csipkeszőlőnek nevezik. Szórványosan találunk még a Dunántúlon tüskebogyó, tüskeribizli változatokat is. A nyelvterület középső részén a piszke/büszke (ritkábban püszke, biszke, bicske, bucsok, brüszke) alakváltozatai jellemzőek, míg keleten a köszméte/pöszméte megnevezések élnek. Ezektől a változatoktól lényegesen eltér a moldvai magyar nyelvterületen használt füge szóalak. (Cs. Nagy Lajos – N. Császi Ildikó, : Magyar nyelvjárások) A néprajzi lexikon szerint az egres neve egyes vidékeken vidéken ma éretlen szőlőt jelent.

A köszmétefélék (Grossulariaceae) családjába tartozó köszméte (Ribes uvacrispa) a bogyósgyümölcsűek közé tartozó, viszonylag alacsony termetű, gyümölcstermő cserje. Gyümölcsbokorként a korona vázát egyenrangú gallyak alkotják. Jellemzője, hogy más bokortermő gyümölcsfajokkal együtt törzses formára is nevelhető. Házikertben azonban leggyakrabban bokorformára nevelik. Az ágvégek tövisesek, de kaphatók tövis nélküli fajták is. Sövényként is lehet nevelni, de ez Magyarországon nem szokás. Levelei kerekdedek, tenyeresen karéjosak, csipkés, fűrészelt szélűek. Fürtvirágzatát alkotó virágai aprók, jelentéktelenek.

Termése pektinben gazdag álbogyó. Nyers fogyasztásra teljesen érett állapotban ajánlott. Ilyenkor íze harmonikus, édes-savanyú.

Köszméte környezeti igényei

Sajnos öntözés nélkül nem termeszthető, mert vízigényes. A talaj kiszáradása ellen mulcsozással védekezhetsz. Humuszban gazdag, középkötött, gyengén savanyú talajba való. Ha meszes a talajod, a köszmétét elfelejtheted! Márpedig Magyarországra a meszes talajok a jellemzőek. Miután járulékos gyökereket fejlesz, a talajhibákra (pl. mészlencse) érzékeny. Kálium igényes. Ha a levélszél piros, később piros-barna, akkor kálium hiányra gyanakodhatsz. káliumtúlsúlyos Volldüngert levéltrágyával hozhatod helyre a hibát.

Köszméte gondozása

köszmete tamrendszeren nevelveInkább ősszel telepítsd. Ajánlott 8-10 cm-re mélyebbre ültetni, hogy erős, bokrosabb növényhez juss. Szeptember elején dugványozással szaporíthatod, amelynek eredményeképpen saját gyökerű csemetéhez juthatsz.

Te is próbálkozhatsz aranyribiszke alanyra oltott törzses formákkal, de azt tudnod kell, hogy a törzses nevelés támberendezést igényel! A 90-110-120 cm magasságban történő oltás a leggyakoribb. Az aranyribiszke alany gyorsan sarjakat hoz, amelyeket tőből ki kell tépni.

A köszméte metszéséről itt olvashatsz: Ribiszke metszése

Köszméte fő kórokozói

A köszméte egyik fő ellensége a lisztharmat, ezért ajánlott lisztharmat ellenálló fajtákat telepíteni. Szintén a gombafertőzés az oka, hogy nagyüzemi termesztésben a törzses formákat (120-140 cm magas törzsű) részesítik előnyben, amelyek lombozata a talajtól távolabb kerülve kevésbé fertőződnek. Az aranyribiszke törzs fogékony a botrítisz fertőzésre! Korai lombhullást okoz a drepanopezizás levélfoltosság. A gombafertőzések ellen rezes permetezéssel védekezhetsz. Házikertben a fertőzés megelőzésére pajzsika, varádics, csalán és zsurlófőzetet vagy kéntartalmú szereket használhatsz. A már meglévő fertőzés ellen mészkénlével védekezhetsz. A tetveket erős vízsugárral lesöpörheted le róla. Link ajánlat: Szelíd növényvédelem kezdő biogazdáknak

A félérett állapotban leszedett gyümölcsből ízletes mártás, lekvár, kompót, gyümölcslé készülhet.

Néhány köszméte fajta

köszméte Piros izletesA fajtákat a gyümölcs szín alapján csoportosítják. Ismertek sárga, zöld és piros gyümölcs színű fajták. A csemege fajták biológiai érésben piros vagy sárga színűek, július első felében szüretelhetők.

A hazai ellenálló tájfajták valószínűleg azokból az időkből származnak, amikor az 1910-es években egy agresszív lisztharmat fertőzés következtében egész fajtagyűjtemény pusztult ki Szentendrén. Ennek okán Debrecenben aranyribiszkére oltott csemetéket kezdtek használni. Ma is Debrecen környéke a legjelentősebb termesztés körzete.

Lisztharmat ellenálló fajta az államilag elismert Invicta. Az Invicta bokorformája felfelé törő, gyümölcs közepes méretű, a gyümölcs alakja megnyúlt gömb, színe zöld. Június végén-július elején érik. A Szentendrei fehér, a Zöld győztes és a Zöld gyöngy fajták közepes ellenálló képességűek, a Pallagi óriás és a Piros ízletes fajták pedig érzékenyebbek az amerikai lisztharmat fertőzésére.

Önállóan is megtermő, de porzó fajtákkal ültetve nagyobb terméshozam várható a Pallagi óriás, az Invicta. A Zöld győztes öntermékeny.

Szintén rezisztens a magyar nemesítésű a Nyírségben magvetésből szelektált Bíbor, amelynek bogyószíne világos bíborrózsaszín, és ami egy fő előnye, hogy tüskétlen (kivétel a vesszők alja, ahol néhány tüske előfordulhat). Elsősorban biotermesztőknek és a házi kerti, kiskerttulajdonosoknak ajánlott fajta. A fajta iránt a a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatalban érdeklődhetsz, mert faiskolákban nem igen kapható.

Forrás: Köszméte fajtakísérletek, Kertészet és Szőlészet (2013/35. szám); Dr. Sipos Béla Zoltán: Gyümölcstermesztési ismeretek, Mezőgazda Kiadó, 2014.

kertgondozás banner

The post Köszmétét akkor tarts, ha ki tudod elégíteni környezeti igényeit appeared first on Kert Lap.


Fejes salátát a kertből az asztalra

$
0
0

A fejes saláta mindig kedvelt csemege. Ha a fejes salátát a kertedben termeszted, nagyobb a valószínűsége, hogy nem fog szermaradványokat tartalmazni, kivéve, ha te magad nem teszed bele.

fejes saláta

Egy előző cikkünkben már bemutattuk a fejes salátát!

Fejes saláta vetése

Fejes salátát termeszthetünk balkonládában vagy cserépben is. Cikk ajánlat: Tavaszi salátakonténerek

Legalább három bokor saláta legyen a kiskertben ágyásban, konténerben, ahogy a nóta is ajánlja! A magvetéstől számított egy hónap múlva már szedhető. Palántának februártól májusig vethetjük, sőt fajtától függően később is, majd kiültethetjük a szabadba 20×20 cm sor és tőtávolságra. Vetőmagszükséglete 1-1,5 g/10m². Egészen augusztus végéig ültethetjük, de ekkor már jól szellőztethető fólia alá. Az ültetés után 6 hét múlva már szedhető.fejessaláta 'Attrakció'

Kiskertbe a szabadföldi fajtákat ültesd! Bár nyáron könnyen felmagzik, és nem könnyű jó minőségű salátát produkálni, az Attrakció (kissé lapított, zárt, kemény, levele sima, hullámos szélű fej), Balaton zöld (Nagy, zárt, középzöld fej), Keszthelyi nyári (nagy, kemény, jól zárt fej, levelei világoszöldek, közepesen hólyagosak) palántái nyáron ültethetők (május-július). A nyári fajták csak hosszú, legalább12 órás, intenzív megvilágításban fejesednek. Helybevetésük időpontja március-június. A helybevetett palántákat kelés után ritkítani kell. Az áttelelő fejes salátát – például a Téli vajfejet – augusztusban és ősszel vetjük, így már kora tavasszal szedhető.

A kikelt 3-4 leveles növényeket egyeld ki úgy, hogy 15-20 cm távolságra legyenek a növények egymástól. Később minden második növényt húzz ki, beállítva a 30 cm-es végleges tőtávolságot.

Fejes saláta környezeti igényei és gondozása

fejessaláta 'Balaton Zöld'Jó szerkezetű, kissé laza, jó vízgazdálkodású, szerves anyagban gazdag talajba való. Nagyon fontos számára a fény. Ha napfényt nem tudunk biztosítani számára, ne kísérletezzünk termesztésével. Azt is tudnunk kell, hogy a hűvös klímát kedveli, de a párát nem. Magas páratartalomnál jelentős a gombás és a baktériumos betegségek felszaporodása. Élettani elváltozást is tapasztalhatsz ilyenkor: üvegesedést, a levélszél barnulását. Tartósan alacsony hőmérsékleten több fajtában antocián képződik, a levelek lilás-zöld vagy vöröses-zöld színűek lesznek. Ez azonban minőségromlást nem okoz, pusztán az esztétikai élményt rontja. Magas hőmérsékleten laza, könnyű fejek fejleszt.  A nyári alacsony páratartalom, az öntözés elmaradása is megviseli a fejes salátát. Az idősebb levelek szélén apró, tűszúrás szerű szövetelhalások jelennek meg, amelyek idővel nagyobbak lesznek, összeérnek, és száraz, 5-10 mm vastagságú csíkot alkotnak.

Miután a fejes saláta sekélyen gyökerezik, vízigényes. Kis adagokban, naponta többször öntözd! Öntözésére nagyon oda kell figyelni, mert a kórokozók a vizes környezetben könnyen elszaporodnak. Öntözd reggel, vagy délelőtt, hogy a levelek mihamarabb megszáradjanak. A legtöbb vizet a fejesedés időszakában igényli. Fejesedés miatt csak fiatal korában tudod kapálni. Betakarítására akkor keríts sort, amikor a fejek kézzel megtapogatva keménynek mutatkoznak. A fejeket a talaj fölött kb. 1 cm magasan vágd le.

védelem csigák ellenCsigariasztónak alkalmazhatod a fotó látható megoldást is, ha csak pár tő salátáról van szó. A még ifjonc palántára húzd rá a gallért, így a salátafej nem sérül, és a talajfelszíntől is távol tudod tartani.

Növénytársítások

Salátát a zeller és a petrezselyem kivételével bármelyik növény előtt után vagy mellé vethetsz. Jól társítható paradicsommal, retekkel, karalábéval, póréhagymával. A fejes salátában kárt tesznek a meztelen csigák, ezért a saláta ágyás mellé egy sor fokhagymát, körömvirágot, büdöskét vagy mustárt ültessünk ki. A fejes salátát más színes, tarka, fodros levelű salátákkal is összeültethetjük.

Forrás: Agroinform: A fejes saláta szabadföldi termesztése; Biokultúra: A tavasz első zöldségei

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

 

The post Fejes salátát a kertből az asztalra appeared first on Kert Lap.

Szaporítsd a mutatós júdásfát!

$
0
0

A júdásfa szeretni való tavaszi szépség. Már messziről megcsodálhatod lila színű, még a fa törzsét is beborító virágözönét. Nemcsak a parkokban, hanem kiskertben is helye van. A júdásfát április közepe táján magról szaporítsd.

virágzó júdásfa

Júdásfa bemutatása

A judásfa (Cercis siliquastrum) Szétterülő tartóágas lombkoronájú kis fa. Eredeti élőhelye a Keleti-Mediterráneumtól Délnyugat-Ázsiáig húzódott, de igen korán meghonosodott az egész mediterrán régióban.

judásfa vese alakú levele

A júdásfa 7-12 cm nagyságú levelei hosszú nyelűek, lekerekített csúcsúak, szíves vállúak, bab- illetve vese-alakúak.

Dél-Franciaországban kapta a Júdea fája nevet. A néphit szerint virágai Krisztus vérét szimbolizálják, a lapos magvak pedig a júdáspénzt. Azt is tartják, hogy Júdás egy ilyen fára akasztotta fel magát Jézus elárulása miatt érzett lelkifurdalásában.

Magassága az élőhelyétől függően változik, de 8-10 m magasra is nőhet. Gyakran többtörzsű. Levelei vese alakúak. A levél csúcsa tompán lekerekített, szíves vállú. Lombja kihajtáskor antociánoktól barnásvörös, később élénkzöld, ősszel sárgára színeződik.

Lilás-rózsaszín pillangós virágai a lombfakadás előtt, az idősebb ágakon, sőt a fatörzsön is nyílnak. Kertész szemmel nézve, ettől oly különleges. Virágzási ideje április-május. Lapos hüvelytermései, amelyek szintén különlegessé teszik ezt a fát, 5-10 cm hosszúak, a következő tavaszig a fán maradnak, széllel terjed.

Kerti változata a vöröslevelű júdásfa (Cercis siliquastrum ’Applachia Red’) kerekded levelei vese formájúak, vöröses színűek. Bokorfa. Szoliterként (magányosan és háttérnövényként) alkalmazzuk.

Júdásfa szaporítása magról

judásfa termése

Az 5-15 cm hosszú, lapos hüvelytermés éretten vörösesbarna és kopasz.

Április közepén magról vethető. A talajt vetés előtt 25-30 cm mélyen forgasd át. A száraz hüvelytermést szétnyitod, vagy széttöröd, a magvakat kiszeded. Csírázásához nem igényel hideghatást. Tehát a begyűjtött magokat tavaszi tárolhatod, majd jöhet a megvetés. Néhány hüvelyes növény magja forrázás után csírázik jól. Ilyen a júdásfa is. Tedd a magot szűrőbe, tüllzacskóba helyezve, egy nagyobb edény fölé, és a magvakat forrázd le, majd az edényt takard le, hogy a gőz jól átjárja a maghéjat. 5-10 perc múlva beleteheted langyos vízbe addig, amíg meg nem duzzad, akárcsak a bableves készítéskor. Csakhogy most fogod megfőzni, hanem kiülteted „babot”. A magvastagság két-háromszorosa mélységben vesd el az előkészített talajba. Magvetés után a talajt alaposan öntözd be. Amíg a csíranövényke nem dugta ki a fejét, legjobb, ha öntözőrózsát használsz. Mindenképpen került a talaj cserepesedését, mert ez gátolja a csíranövény kibújását. Ha tudod, hogy a talajod cserepesedésre hajlamos, a magot homokkal kevert komposzttal takard.

Júdásfa környezeti igényei és gondozása

virágzó júdásfa

A júdásfa virágai kicsi fürtökben, közvetlenül az idősebb és vastagabb ágakon illetve a törzsön jelennek meg (kauliflória)

No, de hová ültesd? Biztos, hogy megél a kertedben. Nagy valószínűséggel igen. Kivéve, ha árnyékos a kerted, és talaja nehéz agyag. A júdásfa ugyanis napos, meleg fekvést, jó vízelvezetésű talajt igényel. Szárazságtűrő, bár a fiatal példányokat hosszan tartó kánikula idején öntözni kell. Fiatalon fagyérzékeny. Nálunk kevésbé divat a metszése, de nem árt, ha tudod, hogy a metszést jól tűri, és a koronaformáját jól lehet alakítani. Kártevők, kórokozók ritkán támadják meg, ami szintén növeli kertészeti értékét.

Bár nálunk kevésbé divat, sikerrel metszheted mind többtörzses cserjének, mind egytörzsű fának. Szaknyelven alakfának hívják a metszéssel történő fanevelést, amelyre a júdásfa is alkalmas. Sőt sövénynek is kiváló.

Forrás: Czáka Sarolta – Füstös Zsuzsanna – Hrotkó Károly: A növényszaporítás ábécéje (2011.)

kertgondozás banner

The post Szaporítsd a mutatós júdásfát! appeared first on Kert Lap.

Medvehagyma helyett kányazsombor

$
0
0

Ha sajnálod megtépázni az amúgy is védelemre szoruló medvehagymát, gyűjts kányazsombort, és engedd, hogy megbújjon kerted egyik árnyas szögletében. A kányazsombor ősi fűszernövény, és remekül helyettesítheted vele a medvehagymát.

virágzó kányazsombor

Kányazsombor bemutatása

A káposztafélék (Brassicaceae), azaz a keresztes virágúak családjába tartozó növényekre jellemző, hogy a virágok négy sziromlevele és négy csészelevele egymással szemben, és egymáshoz képest keresztben áll. Apró virágaik gyakran fürtbe tömörülnek. Termésük becő. A családba tartozik az összes káposztaféle, de a retek, a torma és a karfiol is. Ezen kívül sok egynyári gyomnövényként nyilvántartott növény tagja ennek a családnak.

terméses kányazsomborIlyen az Amerikában invazív növényként számon tartott özönnövény, a hangulatos nevű hagymaillatú kányazsombor (Alliaria petiolata). Nálunk kevésbé veszélyes gyomnövény. Annyit sejtünk, hogy a kányák élőhelyén gyakran fordul elő, és innen ered a kánya előtag. Üde, árnyékos erdőkben (akácerdőkben, ligeterdőkben, tölgyesekben), árokparton, erdőszélen gyakori. Nitrogénben gazdag, nedves talajon fejlődik. Akárcsak a nagy csalán (Urtica dioica), indikátor növényként jelzi, hogy a talaj nitrogénben jól ellátott.

A kányazsombor maximum egy méter magas, alig elágazó, kétéves növény. Gyakran gyökérhajtásokból tör elő. Az első évben csak levélrozettát fejleszt. A második évben szárat és virágot nevel. Levélnyeles, vese alakú tőlevelei csipkés szélűek, szárlevelei szíves alapból kihegyezett-tojásdadok, vagy háromszög alakúak, öblösen fogasak. Virágai négy-tagúak, fehérek, fürtvirágzatban állók. Áprilistól júniusig virágzik. Termése sok magvú becő.

Kányazsombor felhasználása

A frissen szedett növény aromája fokhagymára, mustárra emlékeztet. A BBC online írta (Suzi Gage: Prehistoric Europeans spiced their cooking, hogy ősi fűszerről van szó. A mai Dánia és Németország területén bukkantak olyan őskori edénymaradványokra, amelyeken felfedezték a kányazsombor fűszernövényből származó fitolint, amely egy a kányazsomborra jellemző szilikát sejt zárvány.

virágzó kányazsomborÉs valóban, a növény minden része fűszerként fogyasztható. Aromáját az alábbi hatóanyagoknak köszönheti : mustárolaj-glikozid sinigrin, magot hozó herbájában 0,5% körüli illóolaj (allil-mustárolaj és diallil-diszulfid), szaponarin, vitexinszerű glükoflavon alliarosid. A népgyógyászat külsőleg sebekre, belsőleg, teáját, megfázás esetén alkalmazza.  (Szabó László Gy.: GYÓGYNÖVÉNYEK ÉS ÉLELMISZERNÖVÉNYEK A-tól Z-ig).

A gyökerek aromája és felhasználása a tormáéhoz hasonló. A tőlevelek kesernyésebbek, a szárlevelek kellemes aromájúak. Az árnyékban fejlődő, üde szárlevelek a legkellemesebb ízűek.  Enyhén sózott vajas kenyéren kiváló. Ízesíthetsz (kb. 25%) vele római salátát, jégsalátát. Ha leveleit 7-10 percig forralod, a kesernyés íz elvész, és főzelékként fogyaszthatod. A magvakat savanyúsághoz adják mustármag helyett.

Kányazsombor peszto

Ez a kányazsombor igen gyakori felhasználási módja. A leöblített leveleket mixer segítségével pépesítsd olivaolajjal és rokforttal vagy más kéksajttal. (foragedfoodie.blogspot.hu)

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

The post Medvehagyma helyett kányazsombor appeared first on Kert Lap.

Társasházi konyhakert magaságyásban

$
0
0

Ha nincs kerted, csinálj magadnak!

Már írtunk a társasház kertjében létesített mini konyhakertünkről. Idén kísérletet teszünk arra, hogy a sittes-agyagos talaj miatt, amit tavaly igen sok verítékkel próbáltunk sitt mentesíteni, és komposzttal, marhatrágyával felturbózni, magaságyásban termeljünk. A “Társasházi konyhakert magaságyásban” cikket a Föld napjának jegyében írtuk. 

magaságyás rögzítese szögvassal

Társasházi konyhakertünk bemutatása

Tökfélék termesztése a társasházi konyhakertben

Tavaly zömmel konténerben termeltünk paradicsomot, paprikát, erről itt olvashatsz: Társasházi konyhakert konténerbenvalamint a komposzttal, trágyával felturbózott talajba ültettünk tökféléket. Pontosabban gömb cukkinit és sütőtököt, amit Isten ajándékának neveztük.

Senki nem tudta megmondani, hogy a sütőtök milyen fajta volt, hiszen a szabadon keletkezett hibrideknek se szeri, se száma. A tök nem csupán isteni eredetű volt, hanem „intelligens” is: magától elindult a lapos garázs tető felé, amit könnyű szerrel meg tudtunk közelíteni, persze kicsit segítettünk neki egy házilag, keretre rögzített csirkehálóból készített hálóval. Idén tököt nem vetünk, de a keretet eltesszük a kamrába, mert sok mindent futtathatnánk rá.  Minden esetre soha annyi tökkrém levest és sült tököt nem ettünk, mint tavaly.

sütőtök lapostetőn

Fűszernövények a társasházi konyhakertben

tarka levelű zsalyaEmellett idén is meg van az évelő fűszernövény ágyás az alábbi növényekkel: egy az Auchanból származó és egy tarka, rendkívül kellemes aromájú kakukkfű (valamelyik kertészeti kiállításon vettük), orosz tárkony, (- Szívem szerint a kellemesebb zamatú francia tárkonyt ültetettem volna, de nem találtam.) és menták. A mentákkal kissé bajban vagyunk, mert a rendkívül szívós fodormenta, már minden honnan kikukkant, olyan helyekről is ahová nem szántuk. Persze a borsmenta is terjeszkedik, sőt a tavaly vásárolt mandarin mentának becézett hibrid sincs híján az életerőnek. Ővelük felvettük a harcot, és próbáljuk kordában tartani őket. Idén az ágyásba került két zsálya is, egy tarka levelű és egy zöld lombú. Nagyjából három évig maradnak, amíg nem kezdenek a hajtások fásodni. Ősszel így is vissza kell majd vágni őket.

Szamóca a társasházi konyhakertben

virágzó Rujana szamócaVan egy másik ágyásunk is, ahová, a marhatrágyával felturbózott talajba tavaly Rujana alpesi típusú szamóca palántákat ültettünk. Őket tavaly február végén magról vetettük. Nagy kísérlet volt. A kevéske termést elvitték a kártevők. Viszont a tövek minden segítség nélkül átteleltek, igaz, az idei tél igen enyhe volt. A szamócatövek valójában mostanra teljesedtek ki, és már előbukkannak a még zöld, apró termések is. Cikk ajánlat: 7 tipp, hogy termesszünk mennyei aromájú szamócát

Konyhakert magaságyásban

A zöldségeskertet kétféle magaságyásba ültettük. Mindkettő azonos méretű, a tájolást a helyszűke határozta meg, így négyzet alakú lett. Az ágyásoknak alja nincs. Az ágyások szélezett akácdeszkából készültek. A magaságyások méretei: alacsonyabb magaságyás 125x125x20cm; magasabb magaságyás: 125x125x30 cm.

A magasabb magaságyás készült először. Egy ásónyomnyi (kb 30 cm vastag) feltalajt kiemeltünk. Az így keletkezett mélyedés alját először a kertben metszéskor felhalmozott, és kissé felaprított ágdarabokkal töltöttük ki. Majd erre hordtunk egy réteg ágdarálékot, amit a közeli parkban tevékenykedő kertészek állítottak elő, és mi elkértük tőlük.  Erre a kert egy eldugott részében talált, őszről maradt avarkupacból hordtunk leveleket, ezek nagy része az ágak közé csúszott, alig emelve a réteg magasságát. Tehát még mindig a talajszint alatt jártunk. Erre hordtunk általános virágföldet kb. 10 cm vastagon, rá két zsák (2×20 l) marhatrágyát, erre újabb virágföldet kb. 10 cm vastagon. Összesen 20 zsák (20×20 l) virágföldet használtunk el. Sajnos a társasház komposztját (a komposztálót mi vettük, és mi is szoktuk feltölteni avarral, konyhai hulladékkal.) valaki kiemelte a komposztálóból, úgy, hogy arra nem számíthattunk.

emeltágyás feltöltése

A kisebbik magaságyást az előző évről humusszal és marhatrágyával gazdagított talajra állítottuk. A felöltéséhez pedig a nagyobbik magaságyás alól kivett egy ásónyomnyi talajt töltöttük kb. 10 cm vastagon terítve. Erre terítettünk két zsák (2×20 l) istállótrágyát, majd 15 zsák (15×20 l) általános virágföldet. A néhány hét pihenő és gyakori beöntözést a vetés, beültetés követte.

Cikk ajánlat: Emelt ágyás

Legközelebb arról írunk, hogy melyik ágyásba milyen növény került. És hogyan alakítottuk ki a sorokat.

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

The post Társasházi konyhakert magaságyásban appeared first on Kert Lap.

Szeresd vagy ne szeresd a tatárloncot?

$
0
0

A tatárlonc bár régóta előfordul a kertekben, parkokban, és viszonylag kevés gondozást igényel, de vannak olyan ellenérvek, amelyek miatt meggondolandó, hogy tatárloncot tarts. Persze aki szereti a tatárloncot, és nincs vele problémája, nehogy kivágja!

virágzó tatárlonc

A tatárlonc bemutatása

A loncok (Lonicea) már tél végétől virágzó, illatos virágtengerrel örvendeztet meg. Kedvelt dísznövények. Mintegy 200 fajuk ismert. Vannak köztük felálló hajtásrendszerű fácskák, cserjék, támasztékot igénylő fajok, félörökzöldek, örökzöldek és lombhullatók is. A nemzetség a nevét a 16. századi német Adam Lonitzer (1528-1586) német botanikus után kapta.

A loncfélék családjába (Caprifoliaceae) tartozótatárlonc (lonicera tatarica) 3-6 méter maga lombhullató, díszfácska vagy díszcserje. A tatarica fajnevet azért kapta, mert a tatárok által lakott vidékekről származik. Kérge szürke, ágai belül üregesek. Egyszerű levelei ép szélűek, tojásdadok, keresztben átellenesek, szürkés-zöldek. Május-júniusban fejlődő virágainak forrt szirmai piros vagy fehér. Júliusban fejlődő termése piros színű iker álbogyó.

tatárlonc cserje

 Szeresd a tatárloncot!

Érvek a tatárlonc mellett –

Sok kertészeti hibridje kapható, régóta sokfelé ültetik, kedvelik mutatós tavaszi virágait. A természetes kertekben gyakori. Várostűrő. Jól bírja a felsózott utakat. Parkokban is régóta kedvelt. Metszéssel sövénynek is alakítható. De nyíratlan sövénynek is nevelhető. Virágait sok rovar látogatja, ágai között előszeretettel bújnak meg a madarak. Termései is mutatósak, és a madarak kedvelt csemegéje. Kedvelik a tatárloncot azért is, mert különösebb gondozást nem igényel. Napra, félárnyékba való. Ma már lonctetűnek ellenálló fajtái is kapható. Érdekesség, hogy a tatárlonc virágjának rózsaszínjét választotta a 2011 es év színéül a Pantone. Vagyis 2011-ben nő-férfi ruha, lakástextil, smink loncvirág színbe borult.

tatárlonc termése

A tatárlonc termése mérgező.

Ne szeresd a tatárloncot!

Érvek a tatárlonc ellen –

A kertekből kivadulva erdőszéleken, útmentén, legelőkön is előfordul. Talajzsaroló növény, amely messzire elágazó gyökérzete révén elvonja vizet és a tápanyagot, és olyan kémiai anyagot bocsát a talajba, amely más bennszülött növények fejlődését gátolják. Gyökérsarjakról gyorsan terjed. Magvait a madarak kedvelik, terjesztik. De kevesebb tápanyagot tartalmaz a madarak számára, mint sok bennszülött faj. Könnyen hibridizálódik más, invazív loncokkal. Kutatók kimutatták, hogy 10 méteres körzetében több kullancs található, mint olyan területen, ahol nincs tatárlonc. (http://www.caryinstitute.org/trails-campus/species-profile/tatarian-bush-honeysuckle). Termése az emberekre mérgező. Parkokban kedvelt dísznövény, de a hajtás seprűsödését okozó lonctetű ellen nehéz hatékonyan védekezni.

Tatárlonc kártevői, kórokozói

tatárlonc tetűA tatárlonc levéltetű által károsított levél mérete kisebb, a főér mentén összehajlik, begördül. Erős kártétel esetén a fertőzött levelek és hajtáscsúcsok lilára színeződnek, majd az ősz folyamán megbarnulnak, és a tél folyamán a növényen maradnak.

Úgy védekezhetsz ellene, hogy télen a fertőzött száraz levelek eltávolítod, a levelek torzulásának kezdetén, de még a virágzás előtt permetezz levéltetvek ellen hatásos szerekkel.  A tatárlonc vírusérzékeny is.

Szeresd a tatárloncot?

Az elmondottak alapján lehet, hogy a tatárloncot érdemes más loncokkal kiváltani. Viszonylag ellenálló a japán kúszólonc (Lonicera japonica), búbos lonc (Lonicera periclymenum), a húspiros lonc (Lonicera x heckrottii), a jerikói lonc (Lonicera caprifolium) és a magyar lonc (Lonicera x tellmanniana). Azonban ha megkedvelted, és nincs gondod vele, nehogy kivágd!

Cikk ajánlat: Letaglózó illatot áraszt a téli lonc virága

kertgondozás banner

The post Szeresd vagy ne szeresd a tatárloncot? appeared first on Kert Lap.

Viewing all 867 articles
Browse latest View live