A termésből készült mosdószivacsok nálunk is egyre gyakrabban kaphatók luffaszivacs néven. Első osztályú és kíméletes bőrradír. No de minek megvenni, ha házikertben kitűnően termeszthető és a termése házilag is feldogozható?
A tökvirágúak rendjének egyetlen családja a tökfélék családja (Cucurbitaceae), mintegy 850 fajjal. Fajaira jellemző a triterpén-keserűanyagok. Különösen a termésük lehet keserű ízű, amit nemesítéssel enyhítenek.
A Luffa, azaz lopótök nemzetségébe tartozó, hideg érzékeny szivacstök (Luffa cylindrica) a trópusi Afrikában, Ázsiában őshonos. A trópusokon és szubtrópusokon sokfelé termesztik. Egyéves lágyszárú. Jellegzetes kúszónövény. Virágai egyivarúak, a porzós virágok vannak többségben. Nagy, ragyogó-sárga porzós virágai csoportosan fejlődnek. A női virágok külleme jelentéktelen, és egyesével fejlődnek a növényen.
Egyesek termése sima, másoké jellegzetesen szögletes, az uborkához hasonlít. Hosszú, uborka alakú terméseinek belsejében szivacsszerű edénynyaláb-hálózat van. Ahhoz, hogy feldolgozható alapterméket nyerjünk, először a termést áztassuk egypár napig, utána hámozni, megtisztítani a magoktól, majd tiszta bő vízben mossuk, amíg csak a rosthálózat marad. Ezután napon szárítsuk. Jól vágható, festhető. A különböző formájú és sűrűségű szivacsból festve, lakkozva dísztárgyak is készíthetők, tartódobozok, kalapok, legyezők. Virágkötészeti célokra is használják.
Nyárádszentimrén régóta sikerrel termesztett szivacstököt sokoldalú felhasználásra javasolt növény. Ipari feldolgozással különböző szűrők előállítására alkalmas; a papírgyártás alapanyagául szolgálhat; alkalmas mesterséges anyagokból készített csomagolótermékek helyettesítésére.
A belőle készült mosdószivacsok nálunk is egyre gyakrabban kaphatók luffaszivacs néven. Első osztályú és kíméletes bőrradír. Nálunk is kapható, főleg nagyobb drogériákban. No de minek megvenni, ha házikertben kitűnően termeszthető?
Egyes fajták kimondottan étkezési céllal termesztik. A zsenge terméseket még beérés előtt leszedik. A triterpénekben gazdag termés leve vizelethajtó, hashajtó, a magból olajat nyernek.
Marton Hilda nyárádszeredai termesztő így számol be a luffa felhasználásáról: Ősszel az érett termések teljes kiszáradása után a külső bőrszerű epidermisz eltávolításával, a termés alakját megtartva előtűnik a rostok világosbarna szövedéke. Ahhoz, hogy feldolgozható alapterméket nyerjünk, először a termést áztatni kell egypár napig, utána hámozni, megtisztítani a magoktól, majd tiszta bő vízben addig mosni, amíg csak a rosthálózat, vagyis a luffaszivacs marad. Ezután napon szárítjuk. A különböző formájú és sűrűségű szivacsból festve, lakkozva dísztárgyak is készíthetők, tartódobozok, kalapok, legyezők.
Bécs egyik szállodájának a fürdőszobáiban csak ilyen szivacsokat használnak. Ez a szivacs a legalkalmasabb a jó zuhanyozáshoz, az erősítő alámerítkező fürdéshez. Segít eltávolítani az elhalt bőrszövetet, aktivizálja a vérkeringést, kitűnő eszköz a testmasszáshoz. Használható a háztartásban is asztaltakarításhoz, konyhai és fürdőszoba- tartozékok takarításához csiszolóvászon helyett. Különböző ajándéktárgyak és mütyürök is készíthetők a szivacstök rosthálózatából. Szép és érdekes virágkötészeti alapanyag. Házilag készíthető belőle luffapapucs és luffaszappan. A virág rügyei, szára, zsenge levelei valamint a kis zöld gyümölcsök ehetők.
forrás