NehĂ©z feladat, ha nem csupĂĄn nyĂĄron, hanem egĂ©sz Ă©vben szeretnĂ©nk gyönyörködni kertĂŒnk szĂ©psĂ©gĂ©ben. Pedig a filigrĂĄn, olykor illatos virĂĄgok a csupasz ĂĄgakon, fĂ©nyes örökzöldek a tĂ©li megvilĂĄgĂtĂĄsban remekĂŒl mutatnak tĂ©len is. Okos tervezĂ©ssel egĂ©sz Ă©vben a legtöbbet ki tudjuk hozni kertĂŒnkbĆl.
![Ćszi varĂĄzsmogyorĂł Ćszi varĂĄzsmogyorĂł]()
Låtvånyos növények
A tĂ©li virĂĄgzĂĄsĂș Ćszi varĂĄzsmogyorĂł (Hamamelis virginiana) jĂłl tƱri az ĂĄrnyĂ©kot, Ă©s csodĂĄs lĂĄtvĂĄnyt nyĂșjt sötĂ©t hĂĄttĂ©r elĆtt. Illatos virĂĄgai többnyire sĂĄrgĂĄk, de vannak pirosas vagy narancssĂĄrga vĂĄltozatok is. HasonlĂłkĂ©ppen illatos virĂĄgĂș a lombhullatĂł kikeleti bangita (Viburntum x bodnantense), amely egĂ©sz tĂ©len folyamatosan ontja rĂłzsaszĂn virĂĄgait. Az örökzöld tĂ©li bangita (Viburnum tinus) rĂłzsaszĂnes-fehĂ©res fĂŒrtös virĂĄgai nĂĄlunk kora tavasszal nyĂlnak. VirĂĄgjĂĄval a napfĂ©nyt idĂ©zi a jĂŒnnani mahĂłnia (Mahonia lomariifolia) Ă©s a nagyvirĂĄgĂș M x media âCharityâ nĂ©ven ismert hibridje, melynek kissĂ© szĂșrĂłs, itt-ott pirosas örökzöld lombja ugyancsak megragadja a tekintetet.![pampafƱ pampafƱ]()
Ne feledkezzĂŒnk meg az Ćsszel is dĂszĂtĆ dĂszfĂŒvekrĆl. Ilyenek az Ćsszel szalmasĂĄrgĂĄra szĂnezĆdĆ tollborzfƱ (Pennisetum alopecuroides), az aranysĂĄrga kĂ©kperje (Molinia) vagy a piros vesszĆs köles (Panicum virgatum), alangfƱ (Imperata cylindrica). A fƱfĂ©lĂ©k nyĂĄri bimbĂłibĂłl csak Ćsszel fejlĆdnek ki a virĂĄgok. Nemcsak a kertben mutatĂłsak, hanem a vĂĄzĂĄban is. ĂttelelĂ©sĂŒket segĂthetjĂŒk, ha gallyal, fenyĆĂĄggal takarjuk Ćket, a magasak szĂĄrĂĄt pedig kössĂŒk össze, hogy a hĂł sĂșlya alatt ne hajoljanak meg. A pampafƱ (Cortaderia) növĂ©ny szĂ©psĂ©get megtartja, ha leveleit oktĂłber vĂ©gĂ©n, november elejĂ©n összekötjĂŒk, kĂŒlönben a közĂ©jĂŒk beesĆ, a megrekedĆ hĂł (hĂłlĂ©), vagy jĂ©g beindĂtja a rothadĂĄst. RĂ©szletesen itt olvashat a dĂszfĂŒvekrĆl.
Ćsszel, Ă©s gyakran, kĂŒlönösen enyhe teleken, a tĂ©li kertekben is pompĂĄzik az ĂĄrvĂĄcska. A leghosszabb tenyĂ©szidejƱ növĂ©ny, hiszen a szeptemberi kiĂŒltetĂ©stĆl a jĂșnius vĂ©ge jĂșlius elejei elvirĂĄgzĂĄsĂĄig tartĂł kilenc hĂłnapig virulhat, enyhe teleken folyamatosan virĂĄgzik. A kisebb virĂĄgĂș ĂĄrvĂĄcskĂĄk ĂĄltalĂĄban jobban bĂrjĂĄk a tĂ©li fagyos, szeles idĆt. A nem hibrid, közepes virĂĄgĂș fajtĂĄk kivĂĄlĂłan alkalmasak parki kiĂŒltetĂ©sre, illetve lĂĄdĂĄs Ă©rtĂ©kesĂtĂ©sre. RĂ©szleteket itt olvashat az ĂĄrvĂĄcskĂĄrĂłl.
![ĂĄrvĂĄcska ĂĄrvĂĄcska]()
âLetĂ©ptem ezt a hanga szĂĄlat, mĂĄr tudhatod, az Ćsz halott.â A nyĂĄron virĂĄgzĂł fajtĂĄk zöme csak savanyĂș talajon fejlĆdik, mĂg a kĂ©sĆ tĂ©len nyĂlĂł hĂșsszĂnƱ erika (Erica carnea) meszes talajon is szĂ©pen virĂt. A tĂ©li fajtĂĄk virĂĄgainak szĂne igen vĂĄltozatos: a vilĂĄgos rĂłzsaszĂnen ĂĄt bĂborig szĂ©les szĂnskĂĄlĂĄn vĂĄltozik. A levĂ©l pedig a vörössel tarkĂtott arany, a vilĂĄgossĂĄrga, az ezĂŒst, a bronz Ă©s a zöld legkĂŒlönfĂ©lĂ©bb ĂĄrnyalatait ölti fel. A hangĂĄk akkor igazĂĄn mutatĂłsak, ha kĂŒlön ĂĄgyĂĄsban nevelik Ćket. KözelĂŒkben jĂłl Ă©rvĂ©nyesĂŒlnek a törpefenyĆ, törpe nyĂrfa, tĆzegrozmaring, fajdbogyĂł. A cserĂ©pben tĂ©len virĂĄgzĂł fajtĂĄk a karĂĄcsonyi Ă©lĆnövĂ©ny dĂszĂtĂ©s rĂ©szei. A hangĂĄkrĂłl itt olvashat bĆvebben.
![hanga hanga]()
Ha kertĂŒnket a tĂ©li napokon is szĂnessĂ© akarjuk tenni, egy mĂĄsik lehetĆsĂ©g, hogy dĂszkĂĄposztĂĄt ĂŒltetĂŒnk. A divatos levĂ©ldĂsz, keresztezĂ©ssel elĆĂĄllĂtott
hibridizĂĄciĂł eredmĂ©nye. BĂĄr ehetĆ, nem ezĂ©rt szeretjĂŒk. KiĂŒltethetjĂŒk balkonlĂĄdĂĄba, sziklakertbe. SzegĂ©lykĂ©nt, tömegesen, vegyes kontĂ©nerben is jĂłl mutat. A dĂszkĂĄposztĂĄkrĂłl itt olvashat bĆvebben.
Falak tårsasågåban viruló növények
A fal vĂ©delmet Ă©s tĂĄmaszt nyĂșjt a selymes barkĂĄjĂș lĂĄndzsĂĄs barkamirtusznak (Garrya elliptica). ![lĂĄndzsĂĄs barkamirtusz lĂĄndzsĂĄs barkamirtusz]()
A tĂ©li jĂĄzmin, a jasminum nudiflorum lazĂĄn növĆ zöld szĂĄrait tĂ©len sĂĄrga virĂĄgok lepik el. SzĂĄrait össze kell kötni, de tĂĄmaszĂĄul szolgĂĄlhatnak rĂ©szĂ©re mĂĄs növĂ©nyek is, mint pĂ©ldĂĄul a tƱztövis (Pyracantha coccinea). A tƱztövis örökzöld levĂ©lzetĂ©vel Ă©s hosszan megmaradĂł piros, narancssĂĄrga, olykor sĂĄrga bogyĂłival önmagĂĄban is szĂ©p ilyenkor tĂ©len. Ez a kivĂĄlĂł futĂłnövĂ©ny elviseli az erĆs metszĂ©st, Ă©s a hĂĄzfalhoz közel ĂŒltethetĆ. A dĂszbirsek, Ăgy a japĂĄn birs (Chaenomeles) szintĂ©n rendkĂvĂŒl alkalmasak a falhoz közeli telepĂtĂ©sre. TĂ©len ugyan lehullatjĂĄk leveleiket, februĂĄrban azonban, sĆt enyhe tĂ©l esetĂ©n akĂĄr januĂĄrban is kivirĂĄgozhatnak.
Vannak kĂșszĂłnövĂ©nyek, amelyeket azĂ©rt Ă©rdemes ĂŒltetni, mert szĂnĂŒkkel vidĂĄmsĂĄgot lopnak a tĂ©li napok szĂŒrkesĂ©gĂ©be. A legmegbĂzhatĂłbbak a nagy ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©gƱ borostyĂĄnok, amelyek tĂ©lire bogyĂłkat hoznak. VĂĄlasszuk közĂŒlĂŒk a szĂnes levelƱ fajtĂĄkat â nĂ©melyikĂŒk tĂ©lire vĂĄltozatos szĂnekbe öltözik. A bolyhos iszalag (Clematis cirrhosa) örökzöld, Ă©s kecses halvĂĄnysĂĄrga virĂĄgfĂŒrtöket bont ki. DĂ©li vagy dĂ©lnyugati fal elĂ© ĂŒltessĂŒk.
Mutatós talajtakaró növények
A földön terpeszkedĆ Ă¶rökzöld kĂșszĂł madĂĄrbirs (Cotoneaster dammeri) sƱrƱ hajtĂĄsaival, fĂ©nyeszöld leveleivel pompĂĄs zöld szĆnyeget alkot. Narancsvörös Ćszi lombszĂne, Ă©lĂ©nkpiros bogyĂłi ĂŒde szĂnfoltjai lehetnek az Ćszi Ă©s a tĂ©li kertnek. A kĂșszĂł kecskerĂĄgĂł (Euonymus fortunei) âEmeraldân Goldâ nevƱ vĂĄltozatĂĄval, vagy a tĂ©li virĂĄgzĂĄsĂș hĂșsszĂnƱ hanga (Erica carnea), szintĂ©n kivĂĄlĂł tĂ©li dĂszĂtĆ. A hangafĂ©lĂ©k többsĂ©gĂ©vel ellentĂ©tben a hĂșsszĂnƱ hanga elviseli a lĂșgos talajt. A novembertĆl mĂĄjusig virĂĄgözönben pompĂĄzĂł növĂ©nynek a virĂĄgai a fehĂ©r Ă©s a rĂłzsaszĂn kĂŒlönbözĆ ĂĄrnyalataiban pompĂĄznak. MĂĄs hangafĂ©lĂ©k levelei bronzĂĄrnyalatĂșak vagy aranyszĂnƱek, s ily mĂłdon tovĂĄbbi szĂnekkel gazdagĂtjĂĄk a tĂ©li kertet.
Kora tavaszi hagymåsok![télike télike]()
A kora tavaszi hagymĂĄsok közĂŒl elsĆkĂ©nt a hĂłvirĂĄg dugja ki a fejĂ©t. Ezt követi februĂĄrban a balra lĂĄthatĂł, sĂĄrga szĂnƱ tĂ©like (Ertanthis hyemalis), majd az elsĆ sĂĄfrĂĄnyok vaggy krĂłkuszok, köztĂŒk az illĂr krĂłkusz (Crocus tommasinianus). Mint minden krĂłkusz, ez is napsĂŒtĂ©sben virĂĄgzik a legszebben, ezĂ©rt napsĂŒtötte helyet vĂĄlasszunk szĂĄmĂĄra. A tĂ©li virĂĄgok felsorolĂĄsa nem lenne teljes a hunyorfĂ©lĂ©k emlĂtĂ©se nĂ©lkĂŒl. KözĂŒlĂŒk elsĆkĂ©nt a fekete hunyor (Helleborus niger) virĂĄgzik, amelyet a böjti hunyor (H. orientalis) követ. VirĂĄgai a krĂ©mszĂntĆl Ă©s a zöldtĆl a rĂłzsaszĂnen ĂĄt egĂ©szen a bĂborszĂnƱ ĂĄrnyalatig pompĂĄznak. A hunyorfĂ©lĂ©k az ĂĄrnyĂ©kos, nyirkos, erdei körĂŒlmĂ©nyeket szeretik. SzĂĄraz helyre nem valĂłk.
SzĂnes, mutatĂłs ågak, törzsek
LevĂ©lhullĂĄs utĂĄn feltƱnik szĂĄmos fĂĄs növĂ©ny mutatĂłs törzse Ă©s kĂ©rge. Ilyenek az ezĂŒstös törzsƱ nyĂrfĂĄk, a juharok. A pennsylvaniai juhar (Acer pensilvanicum) gyönyörƱ fehĂ©r csĂkokkal tarkĂĄzott zöld kĂ©rge, Ă©s a hĂĄmlĂł vörösesbarna, fĂ©nyes kĂ©rgƱ szĂŒrke juhar (Acer griseum) talĂĄn a legszebbek.
A vörös törzsƱ somok igen nĂ©pszerƱek Ă©s kĂŒlönösen jĂłl mutatnak mĂĄs somfĂ©lĂ©k, Ăgy a sĂĄrgĂĄszöld kĂ©rgƱ kĂșszĂł som (Cornus stolonifera âFlavirameaâ) tĂĄrsasĂĄgĂĄban. A Comus alba âSibiricaâ, vagyis a piros vesszĆjƱ som ĂĄgai tĂ©len a legfeltƱnĆbbek. ĂlĂ©nkpiros vesszejƱ, piramis alakĂș fehĂ©rfƱz a Salix alba britzensis; tojĂĄssĂĄrga szĂnƱ vesszejƱ a S. alba vitellina; aranysĂĄrga vesszejƱ S. alba aurea; Ă©lĂ©nk vörös vesszejƱ a S. alba cocciniana; hullĂĄmos vesszejƱ a S. Matsudana tortuosa; bĂborvörös vesszejƱ az alacsony cserje mĂ©retƱ S. purpurea. Ărdekes ĂĄgazatĂș cserje a Corylus avellana âContortaâ, azaz a csavartĂĄgĂș mogyorĂł fantasztikus dugĂłhĂșzĂłra emlĂ©keztetĆ ĂĄgaikkal tĂ©len nyĂșjtjĂĄk a legĂ©rdekesebb lĂĄtvĂĄnyt. SĂĄrga barkĂĄi februĂĄr-mĂĄrciusban nyĂlnak. Lombja Ćsszel sĂĄrgĂĄra szĂnezĆdik.
sĂĄrgĂĄszöld kĂ©rgƱ kĂșszĂł som hanga Ă©s dĂszfƱ tĂĄrsasĂĄgĂĄban.
FotĂł: http://depts.washington.edu
Az örökzöldekbĆl ĂĄllĂł struktĂșra kialakĂtĂĄsa
A kiskert meghatĂĄrozĂłi a növĂ©nyek. Ha egĂ©sz Ă©vben lĂĄtnivalĂłt szeretnĂ©nk biztosĂtani, akkor vagy örökzöldeket hasznĂĄlunk alapnövĂ©nyekkĂ©nt, Ă©s körĂŒlöttĂŒk cserĂ©ljĂŒk a virĂĄgokat az Ă©vszakoknak megfelelĆen, vagy Ă©vente kĂ©t-hĂĄrom alkalommal valamennyi növĂ©nyt lecserĂ©ljĂŒk. A talaj nĂ©lkĂŒli kontĂ©nerkert akkor zöld egĂ©sz Ă©vben, ha megfelelĆ mĂ©retƱ edĂ©nyt, megfelelĆ virĂĄgföldkeverĂ©kkel hasznĂĄlunk.
Az örökzöldek közĂŒl vĂĄlasszunk törpenövĂ©sƱ tƱlevelƱek, kecskerĂĄgĂłt, kamĂ©liĂĄt vagy babĂ©rt. ĂltessĂŒk egyenkĂ©nt vagy csoportosan, az adott növĂ©ny Ă©s az edĂ©ny mĂ©retĂ©tĆl fĂŒggĆen. A fennmaradĂł hely egy rĂ©szĂ©t kitölthetjĂŒk kĂșszĂł borostyĂĄnnal vagy veronikĂĄval, amelyek egĂ©sz Ă©vben vonzĂł lĂĄtvĂĄnyt nyĂșjtanak. De hagyjunk helyet a szezonĂĄlis virĂĄgzĂł növĂ©nyeknek is. Az ĂĄtmenetileg beĂŒltetett növĂ©nyeket cserepekbe kell elhelyezni, Ă©s Ăgy sĂŒllyesszĂŒk be a nagyobb edĂ©nybe a többi növĂ©ny közĂ©, letakarva egy vĂ©kony rĂ©teg komposzttal, forgĂĄccsal. Ăgy elvirĂĄgzĂĄs utĂĄn könnyen eltĂĄvolĂthatĂł lesz. Ha szeretnĂ©nk, hogy a âtĂ©liâ növĂ©nyek megfelelĆen kifejlĆdjenek, mĂĄr Ćsz közepĂ©n el kell tĂĄvolĂtanunk a nyĂĄron virĂĄgzĂł pĂ©ldĂĄnyokat a kompozĂciĂłbĂłl. NĂ©hĂĄny hĂ©t is eltelhet, amĂg a tĂ©li növĂ©nyek magukhoz tĂ©rnek, Ă©s fejlĆdni kezdenek. Hasznos lehet kĂ©t edĂ©nyt âbeĂŒzemelniâ: az egyikbe a következĆ Ă©vszak növĂ©nyeit mĂĄr elĆre be lehet ĂŒltetni, Ă©s valamilyen kevĂ©sbĂ© lĂĄthatĂł helyen tartani, ameddig el nem jön az Ć idejĂŒk â ez azonban termĂ©szetesen csak akkor kivitelezhetĆ, ha van egy eldugottabb zug, ahol nevelni lehet Ćket. Ha van helyĂŒnk arra, hogy a talajban neveljĂŒnk növĂ©nyeket akkor is vagy cserĂ©ljĂŒkâ a növĂ©nyeket, vagy alakĂtsunk ki ĂĄllandĂł kompozĂciĂłt.
FĂŒggĆkosarak, virĂĄglĂĄdĂĄk
Ahogy a Cserepes növĂ©nyek tĂ©li vĂ©delme cĂmƱ cikkĂŒnkben Ărjuk, Ćsszel többek közt tovĂĄbbra is gyönyörködhetĂŒnk a
kĂșszĂł, csĂŒngĆ tarackolĂł kĂ©kgyökĂ©rben (Ceratostigma plumbaginoides), a pompĂĄs varjĂșhĂĄjban (Sedum spectabile Brillant), kelet-ĂĄzsiai lizinkĂĄban (Lysimachia clethroide), kamcsatkai poloskavĂ©szben, (Cimicifuga ramosa), a tƱzesĆben (Heuchera Dale, vagy Palace Purple) cserjĂ©s pimpĂłban (Potentilla fruticosa), Ă©s a bĆrlevĂ©lben (Bergenia). TĂpikus ablaklĂĄdĂĄba, kosĂĄrba valĂł Ćszi dekorĂĄciĂł az erika, ĂĄrvĂĄcska összeĂŒltetĂ©s. Hidegben elfagy.
A fĂŒggĆkosarak hideg teleken problĂ©mĂĄsak lehetnek. MindazonĂĄltal vĂ©dett helyre kitehetĂŒnk egy kosarat, amiben kizĂĄrĂłlag ellenĂĄllĂł kĂșszĂłnövĂ©nyek vannak (pl. tarka borostyĂĄnok). Ha merĂ©szebbek vagyunk kĂsĂ©rletezhetĂŒnk ĂĄrvĂĄcskĂĄkkal, primulĂĄkkal, sĂĄrga violĂĄval, török szegfƱvel, szĂĄzszorszĂ©ppel. Ha a kosarat a szokĂĄsos mĂłdon ki bĂ©leljĂŒk, majd a gyökerek nagyobb vĂ©delmĂ©re buborĂ©kfĂłliĂĄt (nĂ©hĂĄny helyen kilyukasztva) helyezĂŒnk a bĂ©lĂ©sre, mielĆtt a kosarat feltöltenĂ©nk tĂĄptalajjal, akkor van esĂ©lyĂŒnk, hogy a talaj nem fagy ĂĄt. Az erĆs fagyok azonban mĂ©g a borostyĂĄnt sem fogjĂĄk megkĂmĂ©lni. EzĂ©rt ilyenkor vigyĂŒk a kosarakat vĂ©dett helyre. FƱtetlen verandĂĄba, ĂŒveghĂĄzba vagy fĂłliasĂĄtor alĂĄ.
Az Ćszi virĂĄglĂĄdĂĄrĂłl itt olvashat.
Folyamatos kertgondozĂĄs
EgĂ©sz Ă©vben kellemes kertet alakĂthatunk ki, ha egy belsĆ udvar vagy tetĆterasz nagyobb terĂŒletĂ©n dĂszĂtĆ elemeket, szobrokat helyezĂŒnk el, sĆt a falak Ă©s burkolat kombinĂĄciĂłjĂĄval is esztĂ©tikus hatĂĄst vĂĄltunk ki mĂ©g akkor is, amikor a növĂ©nyek kevĂ©sbĂ© dominĂĄlnak. Fontos, hogy az adott Ă©vszakban az Ă©ppen nem virĂĄgzĂł kertrĂ©szt rendben tartsuk. VĂĄgjuk vissza a metszĂ©st igĂ©nylĆ növĂ©nyeket Ă©s söpörjĂŒk fel, tartsuk tisztĂĄn a talajt, mĂĄr, ahol szĂŒksĂ©ges. A fĂĄk, bokrok tövĂ©ben ugyanis kimondottan hasznos, ha hagyunk avart, ami idĆvel lebomlik, Ă©s szerves anyagokkal gazdagĂtja a talajt.
![kertgondozas-banner]()
The post Ćsszel Ă©s tĂ©len is lĂĄtvĂĄnyos appeared first on Kert Lap.