Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all 867 articles
Browse latest View live
↧

Drågån add az életed

$
0
0

A hat legellenĂĄllĂłbb szobanövĂ©ny. AjĂĄnljuk irodĂĄba, elfoglaltaknak, lustĂĄknak,  vagy szĂ©tszĂłrtaknak, mƱvĂ©szlelkeknek Ă©s kezdƑknek. Nagy igyekezettel, azĂ©rt ezek a növĂ©nyek is elpusztĂ­thatĂłk.

Filodendron

filodendron közintĂ©zmĂ©nybenA filodendron  (Monstera deliciosa) kontyvirĂĄg fĂ©lĂ©k csalĂĄdjĂĄba (Araceae) tartozik. Sokan emlĂ©keznek mĂ©g azokra az idƑkre, amikor a filodendron az orvosi rendelƑk, patikĂĄk jellegzetes növĂ©nye volt. NyilvĂĄn igĂ©nytelensĂ©ge miatt hĂłdĂ­tott a közĂ©pĂŒletekben is. BĂĄr nĂ©mi napot kĂ­vĂĄn, sötĂ©t hĂĄlĂłszobĂĄban is szĂ©pen fejlƑdik, ha pĂĄr ĂłrĂĄs mestersĂ©ges megvilĂĄgĂ­tĂĄst kap. Napokig elvan vĂ­z nĂ©lkĂŒl, de azĂ©rt tudnunk kell, hogy a pĂĄrĂĄs meleg az igazi szĂĄmĂĄra. LĂ©ggyökereit nyugodtan lemetszhetjĂŒk, ha mĂĄr Ăștban vannak. Ha mĂĄr elöregedett, felkopaszodott, Ă©s a törzse annyira megtekeredett vagy elhajolt, hogy nem tarthatĂł kordĂĄban tovĂĄbb könnyen megĂșjĂ­thatĂł. A hajtĂĄs felsƑ rĂ©sze levĂĄgva vĂ­zben könnyen meggyökeresedik, Ă©s Ășjra ĂŒltethetƑ. Az alsĂł rĂ©sze is Ășjra kihajt. MindkĂ©t esetben ugyanolyan nagy levelei fejlƑdnek, mint annak elƑtte. Sokan nem tudjĂĄk, hogy eredeti Ă©lƑhelyĂ©n epifiton, s bĂĄr levele mĂ©rgezƑ, gyĂŒmölcse miatt is termesztik.

KarĂĄcsonykaktusz

A karĂĄcsonykaktusz (Schlumbergera truncata) valĂłdi kaktusz (Cactaceae), levele nincs, de a tĂŒskĂ©i is hiĂĄnyoznak. Amit levĂ©lnek lĂĄtunk nem, mĂĄs, mint mĂłdosult szĂĄr. Ha nem feltĂ©tlen cĂ©lunk, hogy virĂĄgjĂĄban gyönyörködjĂŒnk, szinte magĂĄban is megĂ©l. BĂĄr a hideg hatĂĄs, Ă©s a rövid nappalok automatikusan megindĂ­tjĂĄk a virĂĄgzĂĄst, ha szĂĄraz, hƱvös helyen tartjuk. Több tĂ­z Ă©vig is elĂ©l. FĂĄsodĂł hatĂĄsaibĂłl mindig elƑtörnek a friss hajtĂĄsok. A tĂșlöntözĂ©s többet ĂĄrt neki, mint a szĂĄraz talaj. Persze rendszeres, hetente egyszeri öntözĂ©sĂ©t azĂ©rt ne hanyagoljuk el.

 karacsonykaktsuz

 

Pozsgafa pozsgafa

A kƑtörƑfƱfĂ©lĂ©k Crassulaceae csalĂĄdjĂĄba tartozĂł pozsgafa (Crassula ovata) is rĂ©gĂłta közkedvelt. Akkor fejlƑdik szĂ©pen, ha elhanyagoljĂĄk. MiutĂĄn pozsgĂĄs növĂ©ny, jĂłl tƱri a szĂĄrazsĂĄgot. Ami nem jelenti azt, hogy ne öntözzĂŒk. Amikor a talaja szĂĄraz, akkor öntözzĂŒk meg. A növĂ©ny mutatĂłs fĂĄcskĂĄvĂĄ fejlƑdik. A letört hajtĂĄsok könnyen gyökereznek, Ășgyhogy egĂ©sz erdƑsĂ©get szaporĂ­thatunk magunknak. FormĂĄra magunk is alakĂ­thatjuk. melegben, mĂĄs növĂ©nye közĂ© zsĂșfolva azonban megtĂĄmadhatjĂĄk kĂĄrtevƑk, pl. a gyapjastetƱ. A jĂł hĂ­r, hogy ha felszĂ­vĂłdĂł rovarölƑ szerrel többször beöntözzĂŒk, Ă©s csonkra lemetszve szabadulunk meg a kĂĄrtevƑktƑl, akkor is kihajt, Ă©s bokrosodik, Ă©s feltehetƑen egy idƑre megszabadultunk a kĂĄrtevƑjĂ©tƑl is.

RĂĄkvirĂĄg rĂĄkvirĂĄg

A rĂĄkvirĂĄg (Aglaonema commutatum) kontyvirĂĄg fĂ©lĂ©k csalĂĄdjĂĄba tartozik (Araceae). Az utĂłbbi öt Ă©vben legalĂĄbb hĂșszfĂ©le vĂĄltozata jelent meg a piacon. Tarka leveleivel dĂ­szĂ­tƑ szobanövĂ©ny. KevĂ©s törƑdĂ©st igĂ©nyel. A hĂĄz legsötĂ©tebb zugĂĄban is megĂ©l. SötĂ©t szobĂĄban, lĂ©pcsƑhĂĄzban, irodĂĄban jĂłl tarthatĂł. Nagyon huzatos ablak, ajtĂł közelĂ©ben viszont ne tartsuk. Az erƑs napfĂ©ny csökkenti dĂ­szĂ­tƑértĂ©kĂ©t, de vilĂĄgos helyen szĂ©pen fejlƑdik. A tĂșlöntözĂ©stƑl Ăłvni kell. De akĂĄr vĂ­zben is megĂ©l. A heti egyszeri öntözĂ©s megoldja vĂ­zellĂĄtĂĄsĂĄt. Az idƑs növĂ©ny lakĂĄsban is virĂĄgzik. Könnyen szaporĂ­thatĂł. ElƑnye, hogy bĂĄrmilyen növĂ©nnyel összeĂŒltethetƑ.

Zöldikezöldike

A liliomfĂ©lĂ©k (Liliaceae) csalĂĄdjĂĄba tartozĂł zöldike (Chlorophytum comosum ‘Variegatum’) jĂłl Ă©rzi magĂĄt a fƱtött szobĂĄban Ă©s a hideg lĂ©pcsƑhĂĄzban, elviseli a központi fƱtĂ©st, a tƱzƑ napot Ă©s az ĂĄrnyĂ©kot is. FlorĂĄriumba is ajĂĄnlott. JĂłl tƱri a hideget, mĂ©g az 5 °C-os hƑmĂ©rsĂ©kletet is elviseli, ha a földje szĂĄraz. A magas hƑmĂ©rsĂ©kletet is jĂłl viseli. A szĂĄrazsĂĄgot, a rossz talajt is tƱri. OptimĂĄlis körĂŒlmĂ©nyek között elburjĂĄnzik. SarjnövĂ©nyeket fejleszt, ezĂ©rt nevezik csokros indĂĄnak is. Az indĂĄkon fejlƑdƑ növĂ©nykĂ©k levĂĄlasztĂĄs utĂĄn gyorsan meggyökereznek. A leghatĂ©konyabb lĂ©gtisztĂ­tĂł szobanövĂ©nyek között tartjuk szĂĄmon. Ahogy a Zöld doktorok cĂ­mƱ cikkĂŒnkben Ă­rjuk, a lĂ©gtisztĂ­tĂł növĂ©nyek toplistĂĄjĂĄn, amelyet a NASA szakĂ©rtƑi ĂĄllĂ­tottĂĄk össze a NASA Clean Air Study tanulmĂĄny keretĂ©ben, a mĂĄsodik helyen ĂĄll.

Zamio pĂĄlmaZamio pĂĄlma

A kontyvirĂĄg fĂ©lĂ©k csalĂĄdjĂĄba (Araceae) tartozĂł zamio pĂĄlma (Zamioculcas zamiifolia) igazi stressztƱrƑ bajnok, de a megfelelƑ körĂŒlmĂ©nyeket meghĂĄlĂĄlja. HazĂĄja ZanzibĂĄr. KertĂ©szeti termesztĂ©sbe 1996 körĂŒl kerĂŒlt. ElƑször a holland kertĂ©szetekben tƱnt fel. pozsgĂĄs leveleibƑl a teljes növĂ©ny regenerĂĄlĂłdik. A jĂł vĂ­zgazdĂĄlkodĂĄsĂș, könnyƱ talajt kedveli. Lassan növekszik. VilĂĄgos helyen tartsuk. NĂ©hĂĄny ĂłrĂĄs közvetlen reggeli vagy dĂ©lutĂĄni napfĂ©nyt is elvisel, de sötĂ©t szobĂĄban is megĂ©l. A levĂ©lnyĂ©l vĂ­zraktĂĄrkĂ©nt mƱködik. SzĂĄrazsĂĄgtƱrƑ. SzobanövĂ©nykĂ©nt a tĂșlöntözĂ©st megsĂ­nyli, a rendszertelen öntözĂ©st jĂłl viseli, bĂĄr a rendszeres öntözĂ©st kedveli. SƑt vĂ­zben tartva is hosszan megmarad. TĂ©len nyugalmat igĂ©nyel, az öntözĂ©st mĂ©rsĂ©kelni kell.

 

 

The post Drågån add az életed appeared first on Kert Lap.

↧

Orszågos bonsai és suiseki kiållítås

$
0
0

OrszĂĄgos bonsai Ă©s suiseki kiĂĄllĂ­tĂĄs lesz a hĂ©t vĂ©gĂ©n, az Egyetemi Bonsai Club rendezĂ©sĂ©ben a FƑvĂĄrosi Állat Ă©s NövĂ©nykertben, a Barlangterem kĂŒlöntermĂ©ben, az egykori barlang mozi helyĂ©n, 2014. oktĂłber 25-26-ĂĄn (szombat-vasĂĄrnap). A kiĂĄllĂ­tĂĄst megnyitja 2014.Katona Ervin, a Magyar Bonsai SzövetsĂ©g, az Egyetemi Bonsai Club elnöke, a Nemzeti Bonsai GyƱjtemĂ©ny Szakmai FƑkurĂĄtora.A kiĂĄllĂ­tĂĄs 9-17 Ăłra között lĂĄtogathatĂł. A kiĂĄllĂ­tĂĄs ideje alatt szaktanĂĄcsadĂĄs, bonsai eszköz, növĂ©ny, tĂĄl, kiegĂ©szĂ­tƑk vĂĄsĂĄra. OktĂłber 25-Ă©n 11.00 ĂłrĂĄtĂłl ‘kusamono’ workshop. ElƑadĂł: TirpĂĄk BĂĄlint. A kusamono olyan dĂ­szfĂŒvek Ă©s egyĂ©b növĂ©nyek összeĂŒltetĂ©sĂ©t jelenti kĂŒlönleges edĂ©nyben. Eredetileg a dĂ­szfĂŒvek bonsai-jal törtĂ©nƑ tĂĄrsĂ­tĂĄsĂĄt jelentette. ManapsĂĄg önĂĄllĂł mƱvĂ©szeti ĂĄggĂĄ alakult. ÁltalĂĄban egy növĂ©nyt vagy termĂ©szetes tĂĄrsĂ­tĂĄst jelenĂ­ti meg. A beĂŒltetĂ©s törtĂ©nhet tĂĄlbĂłl kiemelkedƑ mohĂĄba vagy kontĂ©nerbe. OktĂłber 26-ĂĄn 10.00 ĂłrĂĄtĂłl bonsai alakĂ­tĂĄsi bemutatĂł. ElƑadĂł: Papp SĂĄndor.

kusamono

The post Orszågos bonsai és suiseki kiållítås appeared first on Kert Lap.

↧
↧

Ɛsszel és télen is låtvånyos

$
0
0

NehĂ©z feladat, ha nem csupĂĄn nyĂĄron, hanem egĂ©sz Ă©vben szeretnĂ©nk gyönyörködni kertĂŒnk szĂ©psĂ©gĂ©ben. Pedig a filigrĂĄn, olykor illatos virĂĄgok a csupasz ĂĄgakon, fĂ©nyes örökzöldek a tĂ©li megvilĂĄgĂ­tĂĄsban remekĂŒl mutatnak tĂ©len is. Okos tervezĂ©ssel egĂ©sz Ă©vben a legtöbbet ki tudjuk hozni kertĂŒnkbƑl.
Ƒszi varázsmogyoró

Låtvånyos növények

A tĂ©li virĂĄgzĂĄsĂș Ƒszi varĂĄzsmogyorĂł (Hamamelis virginiana) jĂłl tƱri az ĂĄrnyĂ©kot, Ă©s csodĂĄs lĂĄtvĂĄnyt nyĂșjt sötĂ©t hĂĄttĂ©r elƑtt. Illatos virĂĄgai többnyire sĂĄrgĂĄk, de vannak pirosas vagy narancssĂĄrga vĂĄltozatok is. HasonlĂłkĂ©ppen illatos virĂĄgĂș a lombhullatĂł kikeleti bangita (Viburntum x bodnantense), amely egĂ©sz tĂ©len folyamatosan ontja rĂłzsaszĂ­n virĂĄgait. Az örökzöld tĂ©li bangita (Viburnum tinus) rĂłzsaszĂ­nes-fehĂ©res fĂŒrtös virĂĄgai nĂĄlunk kora tavasszal nyĂ­lnak. VirĂĄgjĂĄval a napfĂ©nyt idĂ©zi a jĂŒnnani mahĂłnia (Mahonia lomariifolia) Ă©s a nagyvirĂĄgĂș M x media ‘Charity’ nĂ©ven ismert hibridje, melynek kissĂ© szĂșrĂłs, itt-ott pirosas örökzöld lombja ugyancsak megragadja a tekintetet.pampafƱ

Ne feledkezzĂŒnk meg az Ƒsszel is dĂ­szĂ­tƑ dĂ­szfĂŒvekrƑl. Ilyenek az Ƒsszel szalmasĂĄrgĂĄra szĂ­nezƑdƑ tollborzfƱ (Pennisetum alopecuroides), az aranysĂĄrga kĂ©kperje (Molinia) vagy a piros vesszƑs köles (Panicum virgatum), alangfƱ (Imperata cylindrica). A fƱfĂ©lĂ©k nyĂĄri bimbĂłibĂłl csak Ƒsszel fejlƑdnek ki a virĂĄgok. Nemcsak a kertben mutatĂłsak, hanem a vĂĄzĂĄban is. ÁttelelĂ©sĂŒket segĂ­thetjĂŒk, ha gallyal, fenyƑággal takarjuk Ƒket, a magasak szĂĄrĂĄt pedig kössĂŒk össze, hogy a hĂł sĂșlya alatt ne hajoljanak meg. A pampafƱ (Cortaderia) növĂ©ny szĂ©psĂ©get megtartja, ha leveleit oktĂłber vĂ©gĂ©n, november elejĂ©n összekötjĂŒk, kĂŒlönben a közĂ©jĂŒk beesƑ, a megrekedƑ hĂł (hĂłlĂ©), vagy jĂ©g beindĂ­tja a rothadĂĄst. RĂ©szletesen itt olvashat a dĂ­szfĂŒvekrƑl.

Ɛsszel, Ă©s gyakran, kĂŒlönösen enyhe teleken, a tĂ©li kertekben is pompĂĄzik az ĂĄrvĂĄcska. A leghosszabb tenyĂ©szidejƱ növĂ©ny, hiszen a szeptemberi kiĂŒltetĂ©stƑl a jĂșnius vĂ©ge jĂșlius elejei elvirĂĄgzĂĄsĂĄig tartĂł kilenc hĂłnapig virulhat, enyhe teleken folyamatosan virĂĄgzik. A kisebb virĂĄgĂș ĂĄrvĂĄcskĂĄk ĂĄltalĂĄban jobban bĂ­rjĂĄk a tĂ©li fagyos, szeles idƑt. A nem hibrid, közepes virĂĄgĂș fajtĂĄk kivĂĄlĂłan alkalmasak parki kiĂŒltetĂ©sre, illetve lĂĄdĂĄs Ă©rtĂ©kesĂ­tĂ©sre. RĂ©szleteket itt olvashat az ĂĄrvĂĄcskĂĄrĂłl.

ĂĄrvĂĄcska

“LetĂ©ptem ezt a hanga szĂĄlat, mĂĄr tudhatod, az Ƒsz halott.” A nyĂĄron virĂĄgzĂł fajtĂĄk zöme csak savanyĂș talajon fejlƑdik, mĂ­g a kĂ©sƑ tĂ©len nyĂ­lĂł hĂșsszĂ­nƱ erika (Erica carnea) meszes talajon is szĂ©pen virĂ­t. A tĂ©li fajtĂĄk virĂĄgainak szĂ­ne igen vĂĄltozatos: a vilĂĄgos rĂłzsaszĂ­nen ĂĄt bĂ­borig szĂ©les szĂ­nskĂĄlĂĄn vĂĄltozik. A levĂ©l pedig a vörössel tarkĂ­tott arany, a vilĂĄgossĂĄrga, az ezĂŒst, a bronz Ă©s a zöld legkĂŒlönfĂ©lĂ©bb ĂĄrnyalatait ölti fel. A hangĂĄk akkor igazĂĄn mutatĂłsak, ha kĂŒlön ĂĄgyĂĄsban nevelik Ƒket. KözelĂŒkben jĂłl Ă©rvĂ©nyesĂŒlnek a törpefenyƑ, törpe nyĂ­rfa, tƑzegrozmaring, fajdbogyĂł. A cserĂ©pben tĂ©len virĂĄgzĂł fajtĂĄk  a karĂĄcsonyi Ă©lƑnövĂ©ny dĂ­szĂ­tĂ©s rĂ©szei. A hangĂĄkrĂłl itt olvashat bƑvebben.

hanga
Ha kertĂŒnket a tĂ©li napokon is szĂ­nessĂ© akarjuk tenni, egy mĂĄsik lehetƑsĂ©g, hogy dĂ­szkĂĄposztĂĄt ĂŒltetĂŒnk. A divatos levĂ©ldĂ­sz, keresztezĂ©ssel elƑállĂ­tott diszkĂĄposztahibridizĂĄciĂł eredmĂ©nye. BĂĄr ehetƑ, nem ezĂ©rt szeretjĂŒk. KiĂŒltethetjĂŒk balkonlĂĄdĂĄba, sziklakertbe. SzegĂ©lykĂ©nt, tömegesen, vegyes kontĂ©nerben is jĂłl mutat. A dĂ­szkĂĄposztĂĄkrĂłl itt olvashat bƑvebben.

Falak tårsasågåban viruló növények

A fal vĂ©delmet Ă©s tĂĄmaszt nyĂșjt a selymes barkĂĄjĂș lĂĄndzsĂĄs barkamirtusznak (Garrya elliptica). lĂĄndzsĂĄs barkamirtusz

A tĂ©li jĂĄzmin, a jasminum nudiflorum lazĂĄn növƑ zöld szĂĄrait tĂ©len sĂĄrga virĂĄgok lepik el. SzĂĄrait össze kell kötni, de tĂĄmaszĂĄul szolgĂĄlhatnak rĂ©szĂ©re mĂĄs növĂ©nyek is, mint pĂ©ldĂĄul a tƱztövis (Pyracantha coccinea). A tƱztövis örökzöld levĂ©lzetĂ©vel Ă©s hosszan megmaradĂł piros, narancssĂĄrga, olykor sĂĄrga bogyĂłival önmagĂĄban is szĂ©p ilyenkor tĂ©len. Ez a kivĂĄlĂł futĂłnövĂ©ny elviseli az erƑs metszĂ©st, Ă©s a hĂĄzfalhoz közel ĂŒltethetƑ. A dĂ­szbirsek, Ă­gy a japĂĄn birs (Chaenomeles) szintĂ©n rendkĂ­vĂŒl alkalmasak a falhoz közeli telepĂ­tĂ©sre. TĂ©len ugyan lehullatjĂĄk leveleiket, februĂĄrban azonban, sƑt enyhe tĂ©l esetĂ©n akĂĄr januĂĄrban is kivirĂĄgozhatnak.

Vannak kĂșszĂłnövĂ©nyek, amelyeket azĂ©rt Ă©rdemes ĂŒltetni, mert szĂ­nĂŒkkel vidĂĄmsĂĄgot lopnak a tĂ©li napok szĂŒrkesĂ©gĂ©be. A legmegbĂ­zhatĂłbbak a nagy ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©gƱ borostyĂĄnok, amelyek tĂ©lire bogyĂłkat hoznak. VĂĄlasszuk közĂŒlĂŒk a szĂ­nes levelƱ fajtĂĄkat – nĂ©melyikĂŒk tĂ©lire vĂĄltozatos szĂ­nekbe öltözik. A bolyhos iszalag (Clematis cirrhosa) örökzöld, Ă©s kecses halvĂĄnysĂĄrga virĂĄgfĂŒrtöket bont ki. DĂ©li vagy dĂ©lnyugati fal elĂ© ĂŒltessĂŒk.

terĂŒlƑ madĂĄrbirsMutatĂłs talajtakarĂł növĂ©nyek

A földön terpeszkedƑ örökzöld kĂșszĂł madĂĄrbirs (Cotoneaster dammeri) sƱrƱ hajtĂĄsaival, fĂ©nyeszöld leveleivel pompĂĄs zöld szƑnyeget alkot. Narancsvörös Ƒszi lombszĂ­ne, Ă©lĂ©nkpiros bogyĂłi ĂŒde szĂ­nfoltjai lehetnek az Ƒszi Ă©s a tĂ©li kertnek. A kĂșszĂł kecskerĂĄgĂł (Euonymus fortunei) ‘Emerald’n Gold’ nevƱ vĂĄltozatĂĄval, vagy a tĂ©li virĂĄgzĂĄsĂș hĂșsszĂ­nƱ hanga (Erica carnea), szintĂ©n kivĂĄlĂł tĂ©li dĂ­szĂ­tƑ. A hangafĂ©lĂ©k többsĂ©gĂ©vel ellentĂ©tben a hĂșsszĂ­nƱ hanga elviseli a lĂșgos talajt. A novembertƑl mĂĄjusig virĂĄgözönben pompĂĄzĂł növĂ©nynek a virĂĄgai a fehĂ©r Ă©s a rĂłzsaszĂ­n kĂŒlönbözƑ ĂĄrnyalataiban pompĂĄznak. MĂĄs hangafĂ©lĂ©k levelei bronzĂĄrnyalatĂșak vagy aranyszĂ­nƱek, s ily mĂłdon tovĂĄbbi szĂ­nekkel gazdagĂ­tjĂĄk a tĂ©li kertet.

Kora tavaszi hagymåsoktélike

A kora tavaszi hagymĂĄsok közĂŒl elsƑkĂ©nt a hĂłvirĂĄg dugja ki a fejĂ©t. Ezt követi februĂĄrban a balra lĂĄthatĂł, sĂĄrga szĂ­nƱ tĂ©like (Ertanthis hyemalis), majd az elsƑ sĂĄfrĂĄnyok vaggy krĂłkuszok, köztĂŒk az illĂ­r krĂłkusz (Crocus tommasinianus). Mint minden krĂłkusz, ez is napsĂŒtĂ©sben virĂĄgzik a legszebben, ezĂ©rt napsĂŒtötte helyet vĂĄlasszunk szĂĄmĂĄra. A tĂ©li virĂĄgok felsorolĂĄsa nem lenne teljes a hunyorfĂ©lĂ©k emlĂ­tĂ©se nĂ©lkĂŒl. KözĂŒlĂŒk elsƑkĂ©nt a fekete hunyor (Helleborus niger) virĂĄgzik, amelyet a böjti hunyor (H. orientalis) követ. VirĂĄgai a krĂ©mszĂ­ntƑl Ă©s a zöldtƑl a rĂłzsaszĂ­nen ĂĄt egĂ©szen a bĂ­borszĂ­nƱ ĂĄrnyalatig pompĂĄznak. A hunyorfĂ©lĂ©k az ĂĄrnyĂ©kos, nyirkos, erdei körĂŒlmĂ©nyeket szeretik. SzĂĄraz helyre nem valĂłk.

Színes, mutatós  ågak, törzsek

LevĂ©lhullĂĄs utĂĄn feltƱnik szĂĄmos fĂĄs növĂ©ny mutatĂłs törzse Ă©s kĂ©rge. Ilyenek az ezĂŒstös törzsƱ nyĂ­rfĂĄk, a juharok. A pennsylvaniai juhar (Acer pensilvanicum) gyönyörƱ fehĂ©r csĂ­kokkal tarkĂĄzott zöld kĂ©rge, Ă©s a hĂĄmlĂł vörösesbarna, fĂ©nyes kĂ©rgƱ szĂŒrke juhar (Acer griseum) talĂĄn a legszebbek.

A vörös törzsƱ somok igen nĂ©pszerƱek Ă©s kĂŒlönösen jĂłl mutatnak mĂĄs somfĂ©lĂ©k, Ă­gy a sĂĄrgĂĄszöld kĂ©rgƱ kĂșszĂł som (Cornus stolonifera ‘Flaviramea’) tĂĄrsasĂĄgĂĄban. A Comus alba ‘Sibirica’, vagyis a piros vesszƑjƱ som ĂĄgai tĂ©len a legfeltƱnƑbbek. ÉlĂ©nkpiros vesszejƱ, piramis alakĂș fehĂ©rfƱz a Salix alba britzensis; tojĂĄssĂĄrga szĂ­nƱ vesszejƱ a S. alba vitellina; aranysĂĄrga vesszejƱ  S. alba aurea; Ă©lĂ©nk vörös vesszejƱ a S. alba cocciniana; hullĂĄmos vesszejƱ a S. Matsudana tortuosa; bĂ­borvörös vesszejƱ az alacsony cserje mĂ©retƱ S. purpurea. Érdekes ĂĄgazatĂș cserje a Corylus avellana ‘Contorta’, azaz a csavartĂĄgĂș mogyorĂł fantasztikus dugĂłhĂșzĂłra emlĂ©keztetƑ ĂĄgaikkal tĂ©len nyĂșjtjĂĄk a legĂ©rdekesebb lĂĄtvĂĄnyt. SĂĄrga barkĂĄi februĂĄr-mĂĄrciusban nyĂ­lnak. Lombja Ƒsszel sĂĄrgĂĄra szĂ­nezƑdik.

télen is låtvånyos kert

sĂĄrgĂĄszöld kĂ©rgƱ kĂșszĂł som hanga Ă©s dĂ­szfƱ tĂĄrsasĂĄgĂĄban.
FotĂł: http://depts.washington.edu

Az örökzöldekbƑl ĂĄllĂł struktĂșra kialakĂ­tĂĄsa

A kiskert meghatĂĄrozĂłi a növĂ©nyek. Ha egĂ©sz Ă©vben lĂĄtnivalĂłt szeretnĂ©nk biztosĂ­tani, akkor vagy örökzöldeket hasznĂĄlunk alapnövĂ©nyekkĂ©nt, Ă©s körĂŒlöttĂŒk cserĂ©ljĂŒk a virĂĄgokat az Ă©vszakoknak megfelelƑen, vagy Ă©vente kĂ©t-hĂĄrom alkalommal valamennyi növĂ©nyt lecserĂ©ljĂŒk. A talaj nĂ©lkĂŒli kontĂ©nerkert akkor zöld egĂ©sz Ă©vben, ha megfelelƑ mĂ©retƱ edĂ©nyt, megfelelƑ virĂĄgföldkeverĂ©kkel hasznĂĄlunk.

örökzöld összeĂŒltetĂ©sAz örökzöldek közĂŒl vĂĄlasszunk törpenövĂ©sƱ tƱlevelƱek, kecskerĂĄgĂłt, kamĂ©liĂĄt vagy babĂ©rt. ÜltessĂŒk egyenkĂ©nt vagy csoportosan, az adott növĂ©ny Ă©s az edĂ©ny mĂ©retĂ©tƑl fĂŒggƑen. A fennmaradĂł hely egy rĂ©szĂ©t kitölthetjĂŒk kĂșszĂł borostyĂĄnnal vagy veronikĂĄval, amelyek egĂ©sz Ă©vben vonzĂł lĂĄtvĂĄnyt nyĂșjtanak. De hagyjunk helyet a szezonĂĄlis virĂĄgzĂł növĂ©nyeknek is. Az ĂĄtmenetileg beĂŒltetett növĂ©nyeket cserepekbe kell elhelyezni, Ă©s Ă­gy sĂŒllyesszĂŒk be a nagyobb edĂ©nybe a többi növĂ©ny közĂ©, letakarva egy vĂ©kony rĂ©teg komposzttal, forgĂĄccsal. Így elvirĂĄgzĂĄs utĂĄn könnyen eltĂĄvolĂ­thatĂł lesz. Ha szeretnĂ©nk, hogy a “tĂ©li” növĂ©nyek megfelelƑen kifejlƑdjenek, mĂĄr Ƒsz közepĂ©n el kell tĂĄvolĂ­tanunk a nyĂĄron virĂĄgzĂł pĂ©ldĂĄnyokat a kompozĂ­ciĂłbĂłl. NĂ©hĂĄny hĂ©t is eltelhet, amĂ­g a tĂ©li növĂ©nyek magukhoz tĂ©rnek, Ă©s fejlƑdni kezdenek. Hasznos lehet kĂ©t edĂ©nyt “beĂŒzemelni”: az egyikbe a következƑ Ă©vszak növĂ©nyeit mĂĄr elƑre be lehet ĂŒltetni, Ă©s valamilyen kevĂ©sbĂ© lĂĄthatĂł helyen tartani, ameddig el nem jön az Ƒ idejĂŒk – ez azonban termĂ©szetesen csak akkor kivitelezhetƑ, ha van egy eldugottabb zug, ahol nevelni lehet Ƒket. Ha van helyĂŒnk arra, hogy a talajban neveljĂŒnk növĂ©nyeket akkor is vagy cserĂ©ljĂŒk’ a növĂ©nyeket, vagy alakĂ­tsunk ki ĂĄllandĂł kompozĂ­ciĂłt.

FĂŒggƑkosarak, virĂĄglĂĄdĂĄk

Ahogy a Cserepes növĂ©nyek tĂ©li vĂ©delme cĂ­mƱ cikkĂŒnkben Ă­rjuk, Ƒsszel többek közt tovĂĄbbra is gyönyörködhetĂŒnk a Ƒszi virĂĄgkosĂĄrkĂșszĂł, csĂŒngƑ tarackolĂł kĂ©kgyökĂ©rben (Ceratostigma plumbaginoides), a pompĂĄs varjĂșhĂĄjban (Sedum spectabile Brillant), kelet-ĂĄzsiai lizinkĂĄban (Lysimachia clethroide), kamcsatkai poloskavĂ©szben, (Cimicifuga ramosa), a tƱzesƑben (Heuchera Dale, vagy Palace Purple) cserjĂ©s pimpĂłban (Potentilla fruticosa), Ă©s a bƑrlevĂ©lben (Bergenia). TĂ­pikus ablaklĂĄdĂĄba, kosĂĄrba valĂł Ƒszi dekorĂĄciĂł az erika, ĂĄrvĂĄcska összeĂŒltetĂ©s. Hidegben elfagy.

A fĂŒggƑkosarak hideg teleken problĂ©mĂĄsak lehetnek. MindazonĂĄltal vĂ©dett helyre kitehetĂŒnk egy kosarat, amiben kizĂĄrĂłlag ellenĂĄllĂł kĂșszĂłnövĂ©nyek vannak (pl. tarka borostyĂĄnok). Ha merĂ©szebbek vagyunk kĂ­sĂ©rletezhetĂŒnk ĂĄrvĂĄcskĂĄkkal, primulĂĄkkal, sĂĄrga violĂĄval, török szegfƱvel, szĂĄzszorszĂ©ppel. Ha a kosarat a szokĂĄsos mĂłdon ki bĂ©leljĂŒk, majd a gyökerek nagyobb vĂ©delmĂ©re buborĂ©kfĂłliĂĄt (nĂ©hĂĄny helyen kilyukasztva) helyezĂŒnk a bĂ©lĂ©sre, mielƑtt a kosarat feltöltenĂ©nk tĂĄptalajjal, akkor van esĂ©lyĂŒnk, hogy a talaj nem fagy ĂĄt. Az erƑs fagyok azonban mĂ©g a borostyĂĄnt sem fogjĂĄk megkĂ­mĂ©lni. EzĂ©rt ilyenkor vigyĂŒk a kosarakat vĂ©dett helyre. FƱtetlen verandĂĄba, ĂŒveghĂĄzba vagy fĂłliasĂĄtor alĂĄ.

Az Ɛszi viråglådåról itt olvashat.

Folyamatos kertgondozĂĄs

EgĂ©sz Ă©vben kellemes kertet alakĂ­thatunk ki, ha egy belsƑ udvar vagy tetƑterasz nagyobb terĂŒletĂ©n dĂ­szĂ­tƑ elemeket, szobrokat helyezĂŒnk el, sƑt a falak Ă©s burkolat kombinĂĄciĂłjĂĄval is esztĂ©tikus hatĂĄst vĂĄltunk ki mĂ©g akkor is, amikor a növĂ©nyek kevĂ©sbĂ© dominĂĄlnak. Fontos, hogy az adott Ă©vszakban az Ă©ppen nem virĂĄgzĂł kertrĂ©szt rendben tartsuk. VĂĄgjuk vissza a metszĂ©st igĂ©nylƑ növĂ©nyeket Ă©s söpörjĂŒk fel, tartsuk tisztĂĄn a talajt, mĂĄr, ahol szĂŒksĂ©ges. A fĂĄk, bokrok tövĂ©ben ugyanis kimondottan hasznos, ha hagyunk avart, ami idƑvel lebomlik, Ă©s szerves anyagokkal gazdagĂ­tja a talajt.

kertgondozas-banner

The post Ɛsszel és télen is låtvånyos appeared first on Kert Lap.

↧

A temetƑ kertĂ©sz szemmel

$
0
0

sĂ­r beĂŒltetĂ©sA temetƑ a bĂ©kessĂ©g, az elmĂ©lkedĂ©s, a visszaemlĂ©kezĂ©s kertje. De az emlĂ©kezĂ©s mellett a munkĂĄlkodĂĄsra is mĂłdot ad, amely Ă­gy gyĂłgyĂ­tĂł hatĂĄsĂș. A temetƑ a kegyelet virĂĄgainak kertje. LĂ©nyeges a növĂ©ny szerepe, a sĂ­remlĂ©ken kĂ­vĂŒl ez teszi egyĂ©nivĂ© a hantot, a virĂĄgok gondozĂĄsa az emlĂ©k legszebb megbecsĂŒlĂ©se. Nagy lomb- Ă©s virĂĄgtömegĂ©vel a telepĂŒlĂ©s zöldfelĂŒleti rendszerĂ©nek is fontos rĂ©sze, tisztĂ­tja Ă©s szƱri a levegƑt, de emellett a jĂłl megtervezett temetƑ esztĂ©tikai Ă©rtĂ©ke is jelentƑs.

Történeti betekintés

Templomkertek

A temetƑkertek divatjĂĄt megelƑzte templomkertekbe illetve a templom Ă©pĂŒletĂ©ben törtĂ©nƑ temetkezĂ©s. A templomkert keleti rĂ©szĂ©t, a templomhoz legközelebb esƑ sĂ­rhelyeket favorizĂĄltĂĄk, hogy az ÍtĂ©let NapjĂĄn a feltĂĄmadott magyarvalkoi temetƑkert kopjafĂĄkkalhalottak innen gyönyörködhessenek a felkelƑ nap elsƑ sugaraiban.

A templomkert Ă©szak rĂ©szĂ©be temettĂ©k a bƱnözƑket, szĂĄmkivetetteket, a zabigyerekeket stb. Az öngyilkosok is ide kerĂŒltek, ha egyĂĄltalĂĄn eltemettĂ©k Ƒket, de nem vihettĂ©k keresztĂŒl a kertkapun, ezĂ©rt a kƑkerĂ­tĂ©sen emeltĂ©k ĂĄt a koporsĂłt. A Rouen-i Zsinat egyik hatĂĄrozata 1231-ben megtiltotta a temetƑi, illetve a templomi tĂĄncot, a Decretum Gratiani pedig a keresztĂ©nyek sĂ­rjain valĂł lakmĂĄrozĂĄs tilalmĂĄrĂłl szĂłlt.

A templomkertek, templomok azonban hamarosan megteltek. ElƑször a koporsĂłkat helyeztĂ©k közelebb egymĂĄshoz, majd egymĂĄsra helyeztĂ©k Ƒket, Ă­gy elƑfordult, hogy a kert szintje jĂłval magasabbra kerĂŒlt a templom aljzatĂĄnĂĄl. De a helyhiĂĄny tovĂĄbb nƑtt. LeginkĂĄbb PĂĄrizsban vĂĄlt katasztrofĂĄlissĂĄ a helyzet. Ennek kikĂŒszöbölĂ©sĂ©re 1786-ban földalatti katakombĂĄkat hoztak lĂ©tre PĂĄrizs dĂ©li rĂ©szĂ©n. Ez a temetkezĂ©si mĂłd azonban nem tette lehetƑvĂ© az emberek földi maradvĂĄnyainak megkĂŒlönböztetĂ©sĂ©t. KĂŒlön helyeztĂ©k el a egy sorban a koponyĂĄkat, egy sorban a lĂĄbszĂĄrcsontokat stb. Kb. hĂĄrom-hat milliĂł halott kerĂŒlt ide az idƑk folyamĂĄn.

TermĂ©szetesen mĂĄs volt volt a helyzet a kisebb telepĂŒlĂ©seken, falvakban. A magyarvalkĂłi temetƑkertben ma is  fellelhetƑk a rĂ©gi temetkezĂ©s nyomai – Írja a magyarvalkoitemplom.mindenkilapja.hu. A templom 1974-1975-ös ĂĄltalĂĄnos felĂșjĂ­tĂĄsakor talĂĄltĂĄk meg azt a csontkamrĂĄt, mely a RĂĄkĂłczi György fejedelemsĂ©ge idejĂ©n bekövetkezett mĂĄsodik tatĂĄrdĂșlĂĄs alkalmĂĄval a templomba menekĂŒlt Ă©s itt pusztult több szĂĄz ember maradvĂĄnyait Ƒrizte. Egy kis kerĂ­tett kertben hĂĄrom faragott fejfa ĂĄllĂ­t emlĂ©ket az elhunytaknak.  

TemetƑkertek

A XVIII. szĂĄzad vĂ©gĂ©tƑl kezdve a temetƑkre egyre inkĂĄbb az egymĂĄsra merƑleges utak ĂĄltal szabdalt parcellĂĄk a jellemzƑek, ahol sem az Ă©gtĂĄjnak, sem az elhunyt PĂšre LachaiserangjĂĄnak nem jut szerep.

A modern temetƑkertek az 1800-as Ă©vekben jelentek meg EurĂłpĂĄban. PĂĄrizsban ezek közĂŒl egyik a hĂ­res Pere-lachaise, nevĂ©t 14. Lajos gyĂłntatĂł papja utĂĄn kapta. Olyan illusztris halottak kaptak itt helyet, mint Balzac, Victor Hugo, Colette, Marcel Proust, Chopin, Oscar Wilde, Sarah Bernhardt Ă©s Jim Morrison of the Doors. A több szĂĄz hektĂĄros terĂŒletet kertĂ©pĂ­tĂ©szek terveztĂ©k, sĂ©tautak szeltĂ©k ĂĄt.

Anglia csak nehezen követte a pĂ©ldĂĄt. Pedig a sĂ­rhelyekkel agyonzsĂșfolt templomkertek orrvacsarĂł bƱze, a fertƑzött HighgateivĂłvĂ­z, ami az kertek vĂ­z ĂĄztatta földjĂ©n folyt keresztĂŒl, veszĂ©lyeztette a közegĂ©szsĂ©get. Az 1800-as Ă©vekben egyre inkĂĄbb sĂŒrgetƑvĂ© vĂĄlt a zsĂșfolt vĂĄrosok falain kĂ­vĂŒl esƑ temetƑk lĂ©trehozĂĄsa. Az elsƑ köztemetƑ 1832-ben nyitottĂĄk meg. A legdivatosabb, ahovĂĄ kirĂĄlyi sarjakat is temettek a Kensal Green, a legromantikusabb, leglegendĂĄsabb a Highgate. Tulajdonosa, Sir William Ashhurst, 1835-ban eladta, kĂ©sƑbb leromboltĂĄk, majd visszakerĂŒlt az egyhĂĄz tulajdonĂĄba. Itt nyugszik többek közt Karl Marx, Sir Ralph Richardson, George Eliot, Ă©s Charles Dickens Ă©s Dante Rossetti csalĂĄdtagjai. Évek alatt a temetƑ fokozatosan lepusztult, lassan az enyĂ©szetĂ© lett. A mĂĄsodik vilĂĄghĂĄborĂșban bombatalĂĄlat is Ă©rte. A növĂ©nyek benƑttĂ©k a sĂ­rokat, a fĂĄk gyökerei kidöntöttĂ©k, ĂĄtszƑttĂ©k a fejfĂĄkat. Az 1970-es Ă©vekben sok horrorfilm szĂ­nhelyĂ©vĂ© vĂĄlt. Elterjedt a szĂłbeszĂ©d, hogy a temetƑt vĂĄmpĂ­rok, fantomok, szellemek lakjĂĄk.

A sír és környezete

szentendrei görög keleti temetƑ

Tudnunk kell, hogy a temetĂ©si helyen csak olyan növĂ©ny ĂŒltethetƑ, amelynek fejlƑdĂ©se sorĂĄn a gyökĂ©rzete a szomszĂ©dos temetĂ©si helyek Ă©s a sĂ­rhelysorok közötti utak vagy mĂĄs temetƑi lĂ©tesĂ­tmĂ©ny ĂĄllapotĂĄt, ĂĄllagĂĄt nem veszĂ©lyeztetik, Ă©s növekedĂ©se sorĂĄn a temetĂ©si hely alapterĂŒletĂ©t nem haladja meg. Az 1 mĂ©ternĂ©l magasabbra növƑ növĂ©nyek ĂŒltetĂ©se elƑtt az ĂŒzemeltetƑvel egyeztetni kell. A sĂ­rhelyek közötti terĂŒleten fĂŒvesĂ­tĂ©s, vagy jĂĄrdalapokbĂłl kĂ©szĂŒlt burkolat kĂ©szĂ­thetƑ. ÜlƑhely, pad, a sĂ­rhely terĂŒletĂ©n kĂ­vĂŒl esƑ fa, cserje a temetƑ ĂŒzemeltetƑjĂ©nek engedĂ©lyĂ©vel helyezhetƑ el.

Fedett sĂ­rok fedett sir

VĂĄrhatĂłan sokĂĄig divat lesz a betonszarkofĂĄg, Ă©s kevĂ©sbĂ© terjed a “csendes kertek” kialakĂ­tĂĄsa.
A kisebb keresztĂ©ny falusi temetƑk, ahol a hĂ­vek sĂ­rjai a templom körĂŒl fekszenek, mĂĄr csak törtĂ©nelmi emlĂ©kek.
A dĂ­szburkolattal befedett sĂ­rok esetĂ©ben a virĂĄgok beĂŒltetĂ©sĂ©re csak a vĂĄzĂĄk, a kƑtĂĄlak hasznĂĄlhatĂłk. Ide leginkĂĄbb pozsgĂĄs növĂ©nyek kerĂŒlhetnek. KiemelkedƑ szerep jut a sĂ­rra helyezett sĂ­rcsokroknak, koszorĂșknak.

Fedetlen sĂ­rok

sĂ­r beĂŒltetĂ©s

kertészeti kiållítås, Tulln, 2013.

Gyakori a betonszegĂ©llyel körĂŒlvett sĂ­rhant, amelynek közepĂ©t virĂĄgfölddel tölthetjĂŒk fel. Az beĂŒltethetƑ növĂ©nyek kivĂĄlasztĂĄsĂĄnĂĄl ĂŒgyelnĂŒnk kell arra, hogy a sĂ­r mikroklĂ­mĂĄja eltĂ©rƑ a környezetĂ©tƑl. A viszonylag kis tĂ©rfogatĂș talaj gyorsan kiszĂĄrad, a nap pedig ĂĄltalĂĄban folyamatosan megvilĂĄgĂ­tja. Mindezt figyelembe vĂ©ve tudnunk kell, hogy fĂ©nyigĂ©nyes, szĂĄrazsĂĄgtƱrƑ fajokkal ĂŒltethetjĂŒk be a sĂ­rt. HagyomĂĄnyosan szĂ©pen virĂ­that a bĂŒdöske, szĂ©pen dĂ­szlik Ă©s gyorsan szaporodik a kövirĂłzsa, a varjĂșhĂĄj. Kisebb örökzöldek, pĂ©ldĂĄul cukorsĂŒveg fenyƑ, hamis ciprusok is helyet kaphatnak. Ezek ĂĄrnyĂ©kĂĄban szĂ©pen elszaporodik a borostyĂĄn, amely mindig a gondozottsĂĄg Ă©rzetĂ©t kelti, Ă©s sajĂĄt hangulatot ĂĄraszt. UgyanĂ­gy jĂłtĂ©konyan takar a kĂșszĂłborĂłka.

Ha folyamatosan gondozni tudjuk a sĂ­rt, akkor az egynyĂĄri szĂ­nes virĂĄgok folyamatos szezonĂĄlis cserĂ©jĂ©vel is prĂłbĂĄlkozhatunk. PĂ©ldĂĄul tavasszal indĂ­thatunk ĂĄrvĂĄcskĂĄval, majd jöhet a gubĂłvirĂĄg, a paprikavirĂĄg, a bĂŒdöske. Ɛsszel hagyomĂĄnyosan a krizantĂ©m a jellemzƑ növĂ©ny, amely oktĂłberben, novemberben virĂĄgzik. VigyĂĄzat a fagyok gyorsan kĂĄrt tesznek a virĂĄgokban. Nincs lehangolĂłbb lĂĄtvĂĄny a megbarnult, összefonnyadt virĂĄgfejeknĂ©l. Ilyenkor Ă©rdemes a sĂ­rokat felkĂ©szĂ­teni a tĂ©lre. Legjobb megoldĂĄs, ha tavaszig fenyƑágakkal borĂ­tjuk be, amelyet csak tavasszal tĂĄvolĂ­tunk el.

sĂ­r beĂŒltetĂ©s

Kertészeti Kiållítås, Tulln, 2013.

AjĂĄnlott link: Nagy Z. RĂłbert: SĂ­rhelyek beĂŒltetĂ©se

Mindenszentek Ă©s halottak napja kispesti temetƑ

Mindenszentek napja a katolikus vallĂĄsĂșak körĂ©ben tartott ĂŒnnep, de a halottakra valĂł mĂ©ltĂł emlĂ©kezĂ©s szĂ©les körben elterjedt. A pogĂĄny eredetƱ, MagyarorszĂĄgon kevĂ©sbĂ© divatos a Halloween – kultusz. MĂ©gis Ă©vek Ăłta egyre több töklĂĄmpĂĄs, boszorkĂĄny, szellem Ă©s egyĂ©b – jĂł pĂ©nzĂ©rt ĂĄrusĂ­thatĂł – kellĂ©k tƱnik fel a szupermarketek polcain. Itthon inkĂĄbb a virĂĄg Ă©s gyertya kombinĂĄciĂł az elterjedtebb. A legegyszerƱbb mƱanyag koszorĂș mĂĄr 4-500 forintĂ©rt beszerezhetƑ Ă©s – pĂ©ldĂĄul a GlĂłria KegytĂĄrgy Ă©s VirĂĄgbolt eladĂłja szerint – kevesek Ă­zlĂ©se tiltakozik az effĂ©le megoldĂĄs ellen. ÉlƑvirĂĄgbĂłl 2500- 3000 forint alatt nehezen Ășszhatjuk meg, de a hatĂĄr itt is a csillagos Ă©g – mĂ©g az internetes Ă©s televĂ­ziĂłs boltokbĂłl ismert elemes örökmĂ©cses is beszerezhetƑ. A virĂĄgboltoknak ez a konjuktĂșra idƑszaka, de alapos keresĂ©s utĂĄn sem talĂĄlni cĂ©get, amely kifejezetten sĂ­rok beĂŒltetĂ©sĂ©vel, hantokra vagy temetƑkbe valĂł növĂ©nyek telepĂ­tĂ©sĂ©vel foglalkozna.

HazĂĄnkban november 2-ĂĄn szokĂĄs mĂ©csest gyĂșjtanak halottaink sĂ­rjĂĄnĂĄl, ismeretlen helyen nyugvĂł szeretteink emlĂ©kĂ©re pedig az Ășn. “holtak keresztjĂ©nĂ©l”, egyfajta közös emlĂ©kjelnĂ©l. Sok otthonban a csalĂĄd halottainak megfelelƑ szĂĄmĂș gyertyĂĄt, Ă©s Ă©lelmet hagy az asztalon szĂĄmukra. A tradĂ­ciĂł szerint ugyanis ezen Ă©jszakĂĄn az elhunytak lĂĄtogatĂĄst tesznek rokonaiknĂĄl. Napnyugta utĂĄn a kisebb- nagyobb temetƑi domboldalakon mozgĂł emberek Ă©s a pislogĂł fĂ©nyek kĂŒlönleges hangulatot nyĂșjtanak. Ilyenkor fĂ©nyesebben kivilĂĄgĂ­tott Ă©s zsĂșfoltabb a sĂ­rkert, mint maga a falu. Az Ă©lmĂ©nyt kĂĄr kihagyni, mĂ©g ha szemĂ©lyesen nem is vagyunk Ă©rdekeltek a dologban.

kispesti temetƑ

The post A temetƑ kertĂ©sz szemmel appeared first on Kert Lap.

↧

Rózsåk téli védelme

$
0
0

Sok rĂłzsa fajta nem teljesen tĂ©lĂĄllĂł, fagyĂ©rzĂ©keny, ezĂ©rt az erƑsebb fagyok elƑtt szĂŒksĂ©ges a takarĂĄsukrĂłl gondoskodni.

A rózsåkat télen az alåbbi veszély fenyegeti:elfagyott rózsa

  • MĂ­nusz tĂ­z fok körĂŒli tartĂłsan hideg idƑben a teljes növĂ©ny kĂĄrosodhat;
  • A fagyĂĄs, olvadĂĄs vĂĄltakozĂĄsĂĄval a gyökĂ©rzet a talaj felszĂ­nĂ©re kerĂŒlhet, ahol kiszĂĄrad;
  • A hideg Ă©jszakĂĄt követƑ napsĂŒtĂ©s alkalmĂĄval, a gyors nappali felmelegedĂ©s, majd az Ă©jszakai lehƱlĂ©s hatĂĄsĂĄra, bekövetkezhet a föld feletti rĂ©szek tĂșlmelegedĂ©se, ami az Ă©lettani folyamatokat felgyorsĂ­tja. Az ismĂ©telt lehƱlĂ©s emiatt fagyĂĄsi sĂ©rĂŒlĂ©seket okozhat;
  • A növĂ©nyekre fagyott jĂ©g vagy hĂł is fizikai kĂĄrosodĂĄst okozhat;
  • Az Ă©lelemĂ©rt kutatĂł ĂĄllatok is kĂĄrt tehetnek a növĂ©nyekben.

Hogyan vĂ©dekezzĂŒnk a fagyok ellen?

fagyĂ©rzĂ©keny bokorrĂłzsa takarĂĄsaÉrzĂ©keny fajtĂĄk esetĂ©ben a növĂ©ny letakarĂĄsa szintĂ©n hatĂĄsos vĂ©dekezĂ©s. A növĂ©ny körĂ© emeljĂŒnk keretet, amihez majd fedƑanyagot rögzĂ­tĂŒnk. A keret kĂ©szĂ­thetƑ drĂłthĂĄlĂłbĂłl, esetleg kĂĄtrĂĄnypapĂ­rbĂłl. Minden kemĂ©ny, nem rozsdĂĄsodĂł anyag szĂłba jöhet. Ez összefogja az ĂĄgakat. A gombĂĄs fertƑzĂ©s elkerĂŒlĂ©sĂ©re alkalmazzunk gombaölƑ-szert. A keretet kb. 30 cm magassĂĄgig töltsĂŒk fel laza talajjal vagy tƑzeggel vagy szalmĂĄval. A takarĂĄsra nem összetapadĂł leveleket is hasznĂĄlhatunk, pĂ©ldĂĄul tölgy vagy bĂŒkklevelet. A keret tetejĂ©t ĂĄttetszƑ, de nem teljesen ĂĄtlĂĄtszĂł fĂłliĂĄval vagy zsĂĄkvĂĄszonnal borĂ­tsuk le, ami megakadĂĄlyozza, hogy a takarĂłanyagot elfĂșjja a szĂ©l. A keretet kora mĂĄrciusban el kell tĂĄvolĂ­tani, Ă©s a töveket kitakarni.

A bokorrĂłzsĂĄkat kĂ©sƑ Ƒsszel földdel kupacoljuk 10-15 cm-rel a szemzĂ©s fölött. ElƑször a takarĂĄsra kerĂŒlƑ vesszƑket lombtalanĂ­tsuk. A takarĂĄssal az ĂĄtmozgatott talaj levegƑsebb lesz, a tĂ©li csapadĂ©k jĂłl beszivĂĄrog, a tĂ©len is fejlƑdƑkĂ©pes gyomoktĂłl is megszabadulhatunk Ă­gy (pl. tyĂșkhĂșr). A talajt ne a tƑ közvetlen közelĂ©bƑl vigyĂŒk fel, mert a gyökerek megsĂ©rĂŒlhetnek. TetejĂ©re szalmĂĄt vagy ĂĄgakat borĂ­thatunk.

A magasra növƑ teahibrid, floribunda Ă©s polyantha rĂłzsĂĄkat egyharmadĂĄra vĂĄgjuk vissza. MĂ©g biztosabb, ha a magasra növƑ rĂłzsafĂĄk legbiztosabb ĂĄtteleltetĂ©se Ășgy törtĂ©nik, hogy a novemberi tartĂłs fagyok beĂĄllta elƑtt kiĂĄssĂĄk, majd elƑre kialakĂ­tott ĂĄrokban elföldelik Ƒket Ășgy, hogy a tĂ©l folyamĂĄn vĂ­z ne Ă©rje a talajt. A növĂ©nyek visszaĂŒltetĂ©sĂ©nek ideje mĂĄrcius eleje.
A teleltetĂ©shez kivĂĄlasztott terĂŒletet cĂ©lszerƱ teljesen megtisztĂ­tani, hogy elkerĂŒljĂŒk a növĂ©nyek fertƑzƑdĂ©sĂ©t.rozsa vĂ­zszintes rögzĂ­tĂ©se

A magas törzsƱ rĂłzsĂĄkat hajtsuk le. A be nem Ă©rett hajtĂĄsokat vĂĄgjuk le, a vesszƑket pedig levelezzĂŒk le. A lehajtott törzset kampĂłkkal rögzĂ­thetjĂŒk. Majd takarjuk szĂĄraz falevĂ©llel. Az ĂĄgak Ă©s a vesszƑk közti rĂ©szt is töltsĂŒk ki. VĂ©gĂŒl a növĂ©nyt takarjuk vĂ©kony talajrĂ©teggel. A helyĂŒket jĂłl lĂĄthatĂłan ki kell jelölni, nehogy vĂ©letlenĂŒl összetapossuk a növĂ©nyeket.

Ha a rĂłzsĂĄk vastag törzsƱek, a lehajtĂĄs kockĂĄzatos. Ehelyett inkĂĄbb metszĂŒk meg Ƒket, a koronarĂ©szt csomagolĂł papĂ­rral vegyĂŒk körbe. Az ĂĄgak közĂ©t is tömködjĂŒk ki papĂ­rral, forgĂĄccsal, szĂĄraz falevĂ©llel, majd kössĂŒk össze az ĂĄgakat.

A futĂłrĂłzsĂĄk esetĂ©ben a karĂłk eltĂĄvolĂ­tĂĄsa utĂĄn a növĂ©nyt fektessĂŒk a földre. ElƑbb azonban tisztĂ­tsuk meg a talajfelszĂ­nt a növĂ©nyi maradvĂĄnyoktĂłl. DrĂłtozzuk Ƒket a talajhoz, zsĂĄkvĂĄszonnak takarjuk le, Ă©s az egĂ©szet borĂ­tsuk be laza talajjal. MĂĄrcius elejĂ©n ĂșjrakarĂłzhatjuk a növĂ©nyeket.

A növĂ©nyek teleltetĂ©sĂ©t ne kezdjĂŒk el november vĂ©gĂ©nĂ©l hamarabb, hogy tĂ©li, termĂ©szetes Ă©lettani felkĂ©szĂŒlĂ©sĂŒk megtörtĂ©nhessen. EgyĂ©bkĂ©nt Ă©rzĂ©kenyebbĂ© vĂĄlhatnak tĂ©lire elƑ nem kĂ©szĂ­tett tĂĄrsaiknĂĄl.

FagytƱrƑ rĂłzsafajtĂĄk

A legfontosabbrĂłl mĂ©g nem esett szĂł, nevezetesen a megfelelƑ fajtavĂĄlasztĂĄsrĂłl. MiĂ©rt nem mindjĂĄrt ezzel kezdtĂŒk?! TalĂĄn azĂ©rt, hogy lĂĄssuk mennyi hercehurcĂĄtĂłl tudnĂĄnk magunkat megkĂ­mĂ©lni, ha hazai nemesĂ­tĂ©sƱ, fagytƱrƑ rĂłzsĂĄt vĂĄlasztanĂĄnk.

Domokos Jånos emléke F1

ÁgyĂĄsrĂłzsa, floribunda rĂłzsa. Fagy- Ă©s szĂĄrazsĂĄgtƱrƑ, ellenĂĄllĂł fajta. MĂĄrk Gergely nemesĂ­tĂ©se.

Szent Imre herceg emléke

MĂĄrk Gergely rĂłzsĂĄi

MĂĄrk Gergely több szĂĄz fajta rĂłzsĂĄja hazai klĂ­mĂĄn, öntözetlen terĂŒleten lĂĄtta meg a napvilĂĄgot. FajtĂĄira jellemzƑ a betegsĂ©gekkel szembeni ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©g, a szĂĄrazsĂĄg- Ă©s fagytƱrĂ©s, a hosszĂș vegetĂĄciĂłs periĂłdus, folyamatos virĂĄgzĂĄs. GyönyörƱek a csokrosan virĂĄgzĂł teahibridjei. A 40-110 cm közötti magassĂĄgĂș floribundĂĄk szoliternek vagy Ă©ppen sövĂ©nynek valĂłk. LeginkĂĄbb a kompakt poyanthĂĄk emelkednek ki nagy ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©gĂŒkkel Ă©s fagytƱrĂ©sĂŒkkel. Pl. A fotĂłn lĂĄthatĂł Szent Imre herceg emlĂ©ke nevƱ rĂłzsa alacsony, korai, telt virĂĄgĂș fajta. De vannak vĂĄltozatos mĂ©retƱ parkrĂłzsĂĄi Ă©s sziklakertekbe is ĂŒltethetƑ törperĂłzsĂĄi is.

EmlĂ©kezzĂŒnk MĂĄrk Gergelyre Ă©s rĂłzsĂĄira egy 2006 jĂșniusĂĄban kĂ©szĂ­tett interjĂșnk alapjĂĄn.

Mårk Gergely rózsåi a fotógaléiåban.

Julius Fabianics de MisefaRudolf Geschwind  rózsåja

Rudolf Geschwind (1829-1910) a 19. szĂĄzad egyik leghĂ­resebb rĂłzsanemesĂ­tƑje EurĂłpĂĄban elsƑkĂ©nt nemsĂ­tett hidegtƱrƑ rĂłzsĂĄkat. NĂ©met szĂĄrmazĂĄsĂș, de többször Ă©lt MagyarorszĂĄgon. ValĂłjĂĄban magyar nemesĂ­tƑkĂ©nt tartjĂĄk szĂĄmon. 1872-ben Korpona vĂĄros erdĂ©szmestere lett. A rĂłzsĂĄk akkor ejtettĂ©k rabul, amikor egy alkalommal a garamszentkereszti pĂŒspöki rezidencia kertjĂ©ben csodĂĄlatos pĂ©ldĂĄnyokat fedezett fel. Korponai kertjĂ©ben, ahol egĂ©sz sor vadrĂłzsafajt gyƱjtött össze, szĂŒlettek a vilĂĄghĂ­rƱ Ășn. magyar futĂłrĂłzsĂĄk, melyek olyan helyeken is szĂ©pen dĂ­szlettek, ahol addig alig ismertĂ©k ezt a nemes virĂĄgot. EdzettsĂ©g, szĂ©psĂ©g, fagytƱrƑ kĂ©pessĂ©g, Ă©s az igĂ©nytelensĂ©g lettek a Nordlandrosen csoport fƑ jellemzƑi. A nemesĂ­tĂ©s csĂșcsa a ‘Gruss an Teplitz’ (1897) lett, melyet 2000-ben a VilĂĄg legszebb rĂłzsĂĄjĂĄvĂĄ nyilvĂĄnĂ­tottak. A bĂŒszke cĂ­m mellĂ© a következƑt Ă­rtĂĄk be: 2000 ‘Gruss an Teplitz’, Geschwind, 1897. SLOVAKIA (Empire Austria-Hungary).  NevĂ©ben is magyar utalĂĄsokat tartalmazĂł hidegtƱrƑ fajtĂĄi között talĂĄlhatĂł a Julius Fabianics de Misefa fajta, amely Ă©ppoly jĂłl tƱri SvĂ©dorszĂĄg hideg klĂ­mĂĄjĂĄt, mind Texas meleg Ă©ghajlatĂĄt.

kertgondozas-banner

The post Rózsåk téli védelme appeared first on Kert Lap.

↧
↧

SalĂĄta cikĂłria

$
0
0

cikĂłria halvĂĄnytott "termĂ©se"A cikĂłriĂĄrĂłl ĂĄltalĂĄban a pĂłtkĂĄvĂ©ra asszociĂĄlunk. Pedig a cikĂłria manapsĂĄg inkĂĄbb mint közkedvelt levĂ©lsalĂĄta vonult be a köztudatba. TermesztĂ©se igen egyszerƱ, a salĂĄta Ă­ze pedig igen kellemes. Aki az idĂ©n nem ĂŒltetett, vĂĄsĂĄrolhat. JövƑre pedig sajĂĄt fogyasztĂĄsra is termeszthet.

CikĂłria bemutatĂĄsa

Vadon elƑfordulĂł Ƒse a fĂ©szkesek csalĂĄdjĂĄba (Asteraceae) tartozĂł katĂĄng, amely meszes talajokon nĂĄlunk is gyakran elƑfordulĂł gyomnövĂ©ny. A gyökeréért termesztett cikĂłria (Cichorium intybus var. sativus) az egyik nemesĂ­tett vĂĄltozat. A növĂ©ny vastag kĂ©reggel körĂŒlvett hĂșsos gyökerĂ©bƑl kĂ©szĂŒl a pĂłtkĂĄvĂ©. A leveléért ill. hajtĂĄsĂĄĂ©rt termesztett mĂĄsik vĂĄltozat a salĂĄta cikĂłria vagy rĂ©gebbi nevĂ©n csirĂĄgsalĂĄta   (Cichorium intybus var. foliosum).

A cikĂłria nĂ©v egyes feltĂ©telezĂ©sek szerint az olasz cuccerere szĂłbĂłl szĂĄrmazik. JelentĂ©se: alĂĄfut. Az elnevezĂ©s a mĂ©lybe hatolĂł gyökerekre utal. MĂĄsok szerint a nĂ©v egyiptomi eredetƱ. Az arab orvosok Intybus-nak neveztĂ©k, Ă©s gyĂłgynövĂ©nykĂ©nt vĂĄlt ismerttĂ©. A rĂłmaiak salĂĄtakĂ©nt, zöldsĂ©gkĂ©nt fogyasztottĂĄk, legalĂĄbbis Ă­gy emlĂ­ti pĂ©ldĂĄul Vergilius, HorĂĄciusz, PlĂ­niusz. Az Észak-OlaszorszĂĄgban Ă©s DĂ©l-SvĂĄjcban fogyasztott mezei cikĂłria rokona a napjainkban radicchio vagy veronai salĂĄta nĂ©ven ismert Ă©s egyre nĂ©pszerƱbb levĂ©lzöldsĂ©gfĂ©lĂ©nek.

A cikĂłria 15-200 cm magas, vesszƑs-ĂĄgas kĂ©tĂ©ves növĂ©ny. Az elsƑ Ă©vben gyökereket Ă©s levĂ©lrozettĂĄt kĂ©pez, a mĂĄsodik Ă©vben virĂĄgszĂĄrat is hoz.Több fejƱ, erƑs, hengeres-karĂł alakĂș, 1,5 mĂ©ternĂ©l is mĂ©lyebbre hatolĂł gyökere van.  A gyökĂ©r jelentƑs tĂĄpanyagraktĂĄr, elsƑsorban szĂ©nhidrĂĄtot (inulin) raktĂĄroz. Az alsĂł levelek nyelesek, visszĂĄs-tojĂĄsdadok vagy lĂĄndzsĂĄsak, a felsƑk gyakran szĂ­ves-nyilas vĂĄllbĂłl lĂĄndzsĂĄsak. A virĂĄgzathoz tartozĂł fellevelek lĂĄndzsĂĄsak vagy tojĂĄsdadok. A nyelves fĂ©szkes virĂĄgok egyesĂ©vel vagy többesĂ©vek ĂĄllnak. A virĂĄgok vilĂĄgoskĂ©kek, csak a reggeli ĂłrĂĄkban nyĂ­lnak. TermĂ©se kaszat.

salĂĄta cikĂłria virĂĄga

A cikória viråga a katångkóróéhoz hasonlatos

ÉrdekessĂ©gek

  • VirĂĄgai egy angol nĂ©pmese szerint azĂ©rt olyan szĂ©p kĂ©kek, mert egy hajĂłra szĂĄllt Ă©s soha vissza nem tĂ©rƑ kedvese utĂĄn sĂ­rĂł lĂĄny szemei ƑrzƑdnek bennĂŒk.
  • A növĂ©ny virĂĄga hangyasav hatĂĄsĂĄra vilĂĄgospiros szĂ­nƱre vĂĄltozik.
  • A katĂĄngkĂłrĂłt gyakran ĂŒltettĂ©k virĂĄgĂłrĂĄba, mert virĂĄgĂĄt meghatĂĄrozott ĂłrĂĄban nyitja, Ă©s pontosan öt Ăłra mĂșlva becsukja. A nyitĂĄs idƑpontja a földrajzi szĂ©lessĂ©gtƑl fĂŒgg.
  • A növĂ©ny levele borogatĂĄs formĂĄjĂĄban gyulladĂĄscsillapĂ­tĂł. A gyökĂ©r forrĂĄzata ĂĄltalĂĄnos frissĂ­tƑ, emellett enyhĂ©n has- Ă©s vizelethajtĂł hatĂĄsĂș. 28 g gyökeret adjunk 4,5 dl forrĂł vĂ­zhez.

CikĂłria tecikoria az elsƑ Ă©vebenrmesztĂ©se

A cikĂłria igĂ©nytelen növĂ©ny, kĂĄrtevƑi Ă©s kĂłrokozĂłi alig vannak. HidegtƱrƑ, de jĂłl tƱri a meleget Ă©s a hideget is. Szinte minden talajon megĂ©l, de kötött talajon kevĂ©sbĂ© jĂłl fejlƑdik. InkĂĄbb homokos, vagy vĂĄlyogos talajba ĂŒltessĂŒk. Frissen szerves trĂĄgyĂĄzott talajba ne kerĂŒljön, mert az csökkenti a gyökerek eltarthatĂłsĂĄgĂĄt. A gyomirtĂł szerekre is Ă©rzĂ©keny. MagvetĂ©s elƑtt talajĂĄt mĂ©lyen ĂĄssuk fel, majd gereblyĂ©zzĂŒk, hengerezzĂŒk, sima felszĂ­nƱ, aprĂł morzsĂĄs vetƑágyat lĂ©trehozva. A megvetĂ©s viszonylag kĂ©sei oka, hogy a gyökereket tĂșl hosszan kellene tĂĄrolni a tĂ©li felhasznĂĄlĂĄsig. MĂĄjusban 2,5 cm mĂ©lyen vessĂŒk.  A kikelĂ©s utĂĄn a gyomlĂĄs a legfontosabb feladatunk a rendszeres öntözĂ©s mellett. 15 cm-es tƑtĂĄvolsĂĄgra ritkĂ­tva termeszthetjĂŒk. SzĂĄraz idƑben a vizet meghĂĄlĂĄlja. TĂĄpanyagigĂ©nye közepes. Maximum 50 g szaruliszt egy nĂ©gyzetmĂ©ternyi ĂĄgyĂĄsfelĂŒletre. Gyökere akkor fejlƑdik megfelelƑen, ha a talaj nem tĂșl nedves, nem tĂșl kötött. A tĂșl sok vĂ­z, a magas pĂĄrathajtatott cikoriaartalom a fejlƑdƑ levĂ©lrĂłzsa rothadĂĄsĂĄt okozhatja.

Az ƑsztƑl tavaszik tartĂł hajtatĂĄsĂĄval kapott etiolĂĄlt hajtĂĄskezdemĂ©nyeket fogyasztjuk. Az AgronaplĂł szerint a nyĂĄron letermesztett növĂ©nyeket oktĂłber-november (amikor mĂĄr tartĂłsan alacsony a hƑmĂ©rsĂ©klet) sorĂĄn felszedjĂŒk Ă©s a levĂ©lzetet a gyökĂ©r felsƑ rĂ©szĂ©tƑl 2 cm-re levĂĄgjuk Ă©s sorosan egymĂĄs mellĂ© fĂŒggƑlegesen a hajtatĂł edĂ©nyben elhelyezzĂŒk egy kevĂ©s földben, Ă©s körĂŒlbelĂŒl 2 cm földrĂ©teggel borĂ­tjuk. A hajtatĂĄshoz homokot is hasznĂĄlhatunk. Mind a földnek, mind a homoknak kellƑen nedvesnek kell lennie a hajtatĂĄs alatt, de közben nem locsolhatjuk, ezĂ©rt ezt mĂ©g az ĂŒltetĂ©s elƑtt tegyĂŒk meg. A HajtatĂĄs 10-18 Co-on, sötĂ©t helyen törtĂ©njen. 3-4 hĂ©t alatt fejlƑnek ki a szedhetƑ fejek. A rĂ©szleteket az AgronaplĂłban olvashatja. Így jutunk a fehĂ©rĂ­tett cikĂłriĂĄhoz, amely a gazdasĂĄgi Ă©rtelemben vett termĂ©s. IdĂ©nye oktĂłbertƑl mĂĄrciusig tart.

Vannak takarĂłföld nĂ©lkĂŒl is, nagyĂŒzemi termesztĂ©sben termeszthetƑ fajtĂĄk. Egy mĂĄsik lehetƑsĂ©g a nagyĂŒzemi vĂ­zkultĂșrĂĄs termesztĂ©s.

Cikória tåpértéke és fogyasztåsa

Nem ĂĄrt, hasĂŒlt cikĂłria tudjuk, hogy fĂ©ny hatĂĄsĂĄra nagy mennyisĂ©gƱ keserƱ Ă­zt okozĂł alkaloida Ă©s glĂŒkozida kĂ©pzƑdik benne, amely fogyaszthatatlannĂĄ Ă©s Ă©lvezhetetlennĂ© teszi. ElsƑsorban kedvezƑ Ă©trendi hatĂĄsĂĄt, alacsony kalĂłriaĂ©rtĂ©kĂ©t Ă©s a kalciumtartalmĂĄt Ă©rdemes kiemelni. ElkĂ©szĂ­tĂ©se többnyire salĂĄta formĂĄjĂĄban törtĂ©nik, Nyugat-EurĂłpĂĄban igen nagyra Ă©rtĂ©kelt Ă©s drĂĄga csemegĂ©nek szĂĄmĂ­t, Ășjabban mĂĄr nĂĄlunk is a nagy Ă©lelmiszer-kereskedelmi lĂĄncok boltjaiban Ă©s ĂĄruhĂĄzaiban is megtalĂĄlhatĂł. A növĂ©ny virĂĄga salĂĄtĂĄba, virĂĄgrĂŒgye savanyĂșsĂĄgba tehetƑ. A cikĂłriĂĄt fogyasztĂĄsra elƑkĂ©szĂ­teni Ășgy kell, hogy a felsƑ, esetleg sĂ©rĂŒlt, vagy barna leveleket eltĂĄvolĂ­tjuk. Ha nem szeretjĂŒk a kesernyĂ©s Ă­zt, vĂĄgjuk le a növĂ©ny szĂĄr felƑli vĂ©gĂ©t, Ă©s szeljĂŒk kettĂ©. SalĂĄtakĂ©nt hasznĂĄlva leveleire bontjuk. Nagyon finomak salĂĄtĂĄnak Ă©des vagy savanykĂĄs gyĂŒmölcsökkel, diĂłval, mĂĄs leveles salĂĄtĂĄkkal, sĂĄrgarĂ©pĂĄval, zöldpaprikĂĄval Ă©s paradicsommal.

De a cikĂłria sĂŒthetƑ is! Ilyenkor a kettĂ©vĂĄgott növĂ©ny torzsĂĄjĂĄt kaparjuk ki, vagy vĂĄgjuk ki Ă©k alakban kb. 2 cm mĂ©lyen a torzsarĂ©szt, mert ebben van a legtöbb keserƱanyag. KevĂ©s oliva olajon hirtelen sĂŒssĂŒk, sĂłzzuk, borsozzuk, kevĂ©s citromlĂ©t csepegtessĂŒnk rĂĄ. A cikĂłria fƱszerei a citromlĂ©, a fehĂ©r bors, a curry, a kapor, a gyömbĂ©r, a szerecsendiĂł, a pirospaprika Ă©s a petrezselyemzöld. TĂĄlalĂĄskor sajttal szĂłrhatjuk. A zsenge hajtĂĄsokat elkĂ©szĂ­thetjĂŒk sajttal, sonkĂĄval lerakva, vagy hagymĂĄval, szalonnĂĄval, olajbogyĂłval, fĂŒstölt hallal lerakva is.

ForrĂĄs: A cikĂłriasalĂĄta; KĂŒlönleges zöldsĂ©gnövĂ©nyek termesztĂ©se (cikĂłria, feketegyökĂ©r, mĂĄngold); CikĂłria – Az ehetƑ levelek

értékesítésre szånt cikória

 

The post SalĂĄta cikĂłria appeared first on Kert Lap.

↧

Ghost, JapĂĄn juhar ajĂĄnlat

$
0
0

japĂĄnkert, Tulln 2014.Írhattunk volna a közelgƑ Halloween kapcsĂĄn a töklĂĄmpĂĄs Ă©s egyebek kĂ©szĂ­tĂ©sĂ©rƑl, de, egyrĂ©szt mi, magyarok, inkĂĄbb gyertyĂĄkkal Ă©s virĂĄgokkal emlĂ©kezĂŒnk, mĂĄsrĂ©szt elĂ©g bepötyögni a keresƑbe az esemĂ©nnyel vagy a tökdĂ­szĂ­tĂ©ssel kapcsolatos kulcsszavakat, Ă©s mĂĄris ömlik rĂĄnk az informĂĄciĂł. EzĂ©rt mi Talon Buchholz a Buchholz and Buchholz faiskola (Gaston, Oregon) tulajdonosĂĄnak  Ghost (szellem) nevƱ, varĂĄzslatos lombĂș japĂĄn juhĂĄr sorozatĂĄt  mutatjuk be “Halloween” ĂŒrĂŒgyĂ©n.

A japĂĄn juharok (Acer plamatum) igazi kĂŒlönlegessĂ©gek. Alacsony termetƱek, lassan fejlƑdnek. LombhullatĂłk. Lombozatuk szĂ­ne rendkĂ­vĂŒl mutatĂłs. KarĂ©jos vagy szeldelt levelei teszik egzotikussĂĄ megjelenĂ©sĂŒket.  A kerti tĂł partjĂĄn, fĂ©lĂĄrnyĂ©kos helyen Ă©rzik magukat a legjobban. Nagy melegben naponta, de legalĂĄbb kĂ©t-naponta öntözzĂŒk. EdĂ©nyben is tarthatĂłk, ha megfelelƑ pĂĄradĂșs környezetet biztosĂ­tunk szĂĄmukra. A dĂ©zsĂĄban, cserĂ©pben tartott növĂ©nyeket fiatal korukban 2 Ă©vente Ă©rdemes nagyobb cserĂ©pbe ĂŒltetni. 6 Ă©ves kor utĂĄn 3-4 Ă©vente ĂŒltessĂŒk ĂĄt. A japĂĄn juharokrĂłl itt olvashat.

Talon Buchholz a Buchholz and Buchholz faiskola(Gaston, Oregon) tulajdonosa alkotta meg az alĂĄbbi Ghost (szellem) sorozatot, amelyet “Halloween” ĂŒrĂŒgyĂ©n mutatunk be. A Ghost fajtavonal napos, fĂ©lĂĄrnyĂ©kos helyen, jĂł vĂ­zgazdĂĄlkodĂĄsĂș talajban Ă©rzi jĂłl magĂĄt. -20 fokig fagytƱrƑ. A fajtabemutatĂłk fotĂłjĂĄn az Ƒszi lombszĂ­nƱ fĂĄk lĂĄthatĂłk.

japĂĄn juharok

japĂĄn juharok a Buchholz faiskolĂĄban (USA, Orgegon)

 

amber ghostAmber Ghostbaby ghost

Azaz borostyĂĄn szellem. Kinek ne kellene egy ilyen csodafa? FelĂĄllĂł koronĂĄjĂș. Tavaszi levelei rĂłzsaszĂ­nƱek, borostyĂĄn ĂĄrnyalattal. A levĂ©lerezet sötĂ©t kontrasztja teszi mĂ©g kĂŒlönlegesebbĂ© a megjelenĂ©sĂ©t. NyĂĄrra a borostyĂĄn ĂĄrnyalat mĂ©lyĂŒl. Az Ƒszi lombszĂ­n tƱzpiros, amely kĂ©sƑbb aranyba hajlik. Az egĂ©sz szezonban elkĂĄprĂĄztat lombjĂĄnak vĂĄltozatos szĂ­norgiĂĄjĂĄval. 3 m magas, Ă©s 2,5 m szĂ©les 10 Ă©ves korĂĄra.

Baby Ghost

BĂ©bi szellem, csak erƑs idegzetƱeknek. SzĂ©les, felĂĄllĂł koronĂĄjĂș fa zöldes-bĂ­boros lombozattal. Ɛszi levĂ©lszĂ­ne fantasztikus narancsvörös. A fotĂłn stĂ­lusosan egy bĂ©bi fa lĂĄthatĂł. 3m magas, Ă©s 2,5 m szĂ©les 10 Ă©ves korĂĄra.

First Ghost
first ghostgrandma ghostElsƑ szellem. Ez mĂĄr tud valamit! LĂ©gies ĂșjdonsĂĄg. Lombozata majdnem fehĂ©r, a levĂ©lcsĂșcs piros, erezete zöld. SĂĄrga, narancs az Ƒszi lombszĂ­ne. 2 m magas, 1,2 m szĂ©les 10 Ă©ves korĂĄra.

Grandma Ghost

Nagymama szelleme az unokåk örömére. Felålló grandma ghosthajtåsrendszerƱ fa. A lomb színe szinte a szivårvåny színeiben jåtszik. borostyånba hajló krém-fehér és såpadt zöld, vibråló rózsaszínƱ levélerezettel. Ɛszi lombszíne arany vagy vörös. 10 éves koråra 2,5 m magas, 1,2 m széles. Nem tudtuk megållni, hogy legalåbb ennél a fajtånål ne mutassunk a nyåri lombot is.

Purple Ghost

Lila szellem, szinte biztos, hogy hölgy az illetƑ. Közepes mĂ©retƱ, felĂĄllĂł hajtĂĄsĂș fa. Tavaszi lombozata mĂ©lyvörös, kiemelkedƑ, fekete erezettel. Ɛszre tƱzpiros-narancssĂĄrgĂĄs ĂĄrsister ghostnyalatĂșak. Az purple ghostutĂłbbi Ă©vek legjobb szelekciĂłja. 2,5 mĂ©ter magas, 1,2 mĂ©ter szĂ©les 10 Ă©ves korĂĄra.

Sister Ghost

Szellem nƑvĂ©r, a testvĂ©red, akit nem ismertĂ©l. SzĂ©les, felĂĄllĂł ĂĄgrendszerƱ fa. Tavaszi lombszĂ­ne sĂĄrgĂĄs-zöld, hatĂĄrozott erezettel, nyĂĄrra a rĂłszaszĂ­nes ĂĄrnyalat dominĂĄl. Ɛszi lombszĂ­ne Ă©lĂ©nksĂĄrga, narancsvörös. 10 Ă©ves korĂĄra 1,8 m magas, Ă©s 1,2 m szĂ©les.

Uncle Ghost

Szellem bĂĄcsi, aki nem kĂ­nĂĄl cukorkĂĄval. Kiterjedt lombkoronĂĄjĂș, alacsony fa. Új hatĂĄsain a levĂ©lszĂ­n karmazsinvörös, kĂ©sƑbb a sötĂ©t erezetƱ levĂ©lzet fukszia szĂ­nƱ illetve mĂ©lyvörös. Ɛszi lombszĂ­ne aranysĂĄrgĂĄtĂłl a karmazsinig vĂĄltozik. 10 Ă©ves korĂĄra magassĂĄga 1,8 m, szĂ©lessĂ©ge 1,2 m.

uncle ghost

The post Ghost, JapĂĄn juhar ajĂĄnlat appeared first on Kert Lap.

↧

ÉpĂ­tsĂŒnk tĂ©likertet

$
0
0

tĂ©likert Ă©pĂ­tĂ©sVariĂĄciĂłk a tĂ©likert elhelyezĂ©sĂ©rƑl, szerkezetĂ©rƑl, stĂ­lusĂĄrĂłl, berendezĂ©sĂ©rƑl Ă©s növĂ©nyeirƑl. A tĂ©likertek Ă©pĂ­tĂ©sĂ©nĂ©l elsƑ szempont, hogy mit szeretnĂ©nk, milyen szerepet töltsön be Ă©letĂŒnkben, mit vĂĄrunk tƑle: IdƑszakos vagy huzamos tartĂłzkodĂĄsra akarjuk-e hasznĂĄlni, itt tĂĄrolnĂĄnk, teleltetnĂ©nk-e növĂ©nyeinket, esetleg az ĂșszĂłmedencĂ©t tennĂ©nk vele hangulatosabbĂĄ. Ha kevĂ©s a helyĂŒnk, akkor is vannak lehetƑsĂ©geink. Egy ablaknyĂ­lĂĄs kibƑvĂ­tĂ©se vagy lodzsa is nyĂșjthat kellemes hangulatĂș Ă©s klĂ­mĂĄjĂș belsƑ teret, belsƑ kertet.

A tĂ©likert ĂĄtmenet a lakĂłtĂ©r Ă©s kĂŒlsƑ környezet, a termĂ©szet között. ManapsĂĄg nem csak növĂ©nyes tĂ©likertek lĂ©teznek. Van, ahol a kert növĂ©nyei adjĂĄk a vizuĂĄlis Ă©lmĂ©nyt, Ă©s a berendezĂ©st is ehhez igazĂ­tjuk. A jĂłl megtervezett tĂ©likert tĂ©len-nyĂĄron Ă©lvezhetƑ. A havas tĂĄj tĂ©len szinte beköszön az ablakon, mĂ­g mi a növĂ©nyeink között, a meleg lakĂĄsbĂłl lesĂŒnk kifelĂ©. Az Ă©lmĂ©ny legalĂĄbb akkora, mint tĂ©len termĂĄlvizƱ medencĂ©ben lubickolni, mĂ­g körĂŒlöttĂŒnk minden csupa hĂł.

TĂ©likert hƑtĂĄrolĂĄsa

A tĂ©likertek sokszor termĂ©szetes ĂŒveghĂĄzkĂ©nt mƱködve melegszik. Ha ĂĄrnyĂ©kolĂĄssal, a tetƑ lefedĂ©sĂ©vel, az ablakok rĂ©szleges ĂĄrnyĂ©kolĂĄsĂĄval meggĂĄtoljuk a tĂșlmelegedĂ©st, valamint a tĂ©likert fekvĂ©se is megfelelƑ, akkor nem vĂĄlik nyĂĄron lakhatatlannĂĄ, viszont tĂ©len sokat segĂ­t a alacsonyan tartani a fƱtĂ©sszĂĄmlĂĄt. BĂĄr az Ƒszi-tĂ©li nyirkos idƑben fƱtĂ©st igĂ©nyel, de az igazi mĂ­nuszok idejĂ©n gyakran derĂŒlt az Ă©g, Ă©s a napsugarak melegĂ­tƑ hatĂĄsa Ă©rvĂ©nyesĂŒl.

télikert

HƑszigetelt, fƱtött tĂ©likert.

A zsindelytetƑs, fedett tĂ©likert költsĂ©g kĂ­mĂ©lƑ megoldĂĄs, a tĂșlmelegedĂ©s kockĂĄzatĂĄt is csökkenti. Az ĂŒvegtetƑ megfelelƑ körĂŒlmĂ©nyek között alkalmazhatĂł, kĂŒlönleges Ă©lmĂ©nyt nyĂșjt tĂ©len Ă©s nyĂĄron is, Ă©jjel a csillagok is beragyoghatnak. A hƑszigetelt ĂŒvegek szintĂ©n segĂ­tenek a megfelelƑ belsƑ klĂ­ma kialakĂ­tĂĄsĂĄban.

A hƑcsökkentƑ ĂĄrnyĂ©kolĂĄs törtĂ©nhet termĂ©szetes Ășton is, ha az ĂŒvegĂ©pĂ­tmĂ©nyre legalĂĄbb rĂ©szben lombhullatĂł fĂĄk ĂĄrnyĂ©ka vetĂŒl.

TĂ©likert szellƑzĂ©se

BĂĄr az egyszerƱ, nyĂ­lĂł ablakok költsĂ©gei jĂłval alacsonyabbak, mintha tolĂłajtĂłt vĂĄlasztanĂĄnk, de a helysĂ©g ĂĄtszellƑzĂ©sĂ©t a tolĂłajtĂłk jobban biztosĂ­tjĂĄk, Ă©s lehetƑvĂ© teszik, hogy nyĂĄri kĂĄnikulĂĄban, ĂĄrnyĂ©kolĂĄssal rĂĄsegĂ­tve igazi oĂĄzissĂĄ varĂĄzsolhatjuk a helysĂ©get, Ă©s a lakĂĄst szinte kiköltöztethetjĂŒk a kertbe. MindenkĂ©ppen megfelelƑ mennyisĂ©gƱ nyithatĂł elem szĂŒksĂ©ges a tĂ©likert tĂĄjolĂĄsĂĄnak Ă©s mĂ©retĂ©nek megfelelƑen.

A tĂ©likertben a szellƑztetĂ©s törtĂ©nhet mestersĂ©gesen is, gĂ©pi mĂłdszerrel, vagy klimatizĂĄlĂĄssal (a szellƑztetĂ©s azĂ©rt is fontos, hogy a kĂŒlönbözƑ gombabetegsĂ©gek ne terjedjenek el a növĂ©nyeken).

Télikert szerkezete

A vĂĄzszerkezet anyaga lehet fĂĄbĂłl, mƱanyagbĂłl, alumĂ­niumbĂłl Ă©s acĂ©lbĂłl. Az ĂĄltalĂĄnosan alkalmazott anyagok mindegyikĂ©nek megvan a maga elƑnyös Ă©s hĂĄtrĂĄnyos tulajdonsĂĄga.Az anyagiak szempontjĂĄbĂłl a legolcsĂłbb alternatĂ­va az acĂ©l belsƑ szerkezetƱ, mƱanyag borĂ­tĂĄsos tĂ©likert vagy teraszfedĂ©s. Ezt követi a fehĂ©r vagy szĂ­nesre festett alumĂ­nium szerkezetet, mĂ­g a faszerkezet a legdrĂĄgĂĄbb.

Mindezek mellett tĂĄvlati cĂ©lokat is szem elƑtt kell tartanunk:

  • A vĂĄzszerkezet szĂ­ne mindenkĂ©ppen jĂł, ha harmonizĂĄl az Ă©pĂŒlet elemeivel.
  • A fĂ©nyĂĄteresztƑ anyagnak hangszigetelƑnek, hƑszigetelƑnek, napvĂ©dƑnek, biztonsĂĄgosnak kell lennie.
  • fa szerkezetƱ tĂ©likert

    Fa szerkezetƱ, luxus kivitelƱ télikert
    FotĂł: www.ofdesign.net

A szerkezeti anyagok kivĂĄlasztĂĄsakor az Ă©pĂŒlet adottsĂĄgait kell követni.

mediterrån télikert

citromfa

Faszerkezet elƑnye a termĂ©szetes megjelenĂ©s, jĂł hƑszigetelĂ©s. ManapsĂĄg azonban, nagyrĂ©szt fĂ©mbƑl vagy mƱanyagbĂłl Ă©pĂ­tenek tĂ©likerteket. Az alumĂ­nium elƑnye, hogy könnyƱ, tartĂłs, esztĂ©tikus, bĂĄrmilyen szĂ­nƱre festhetƑ Ă©s utĂłlagos gondozĂĄst nem igĂ©nyel. Ugyanilyen jĂł tulajdonsĂĄgokkal rendelkeznek a kĂŒlönbözƑ mƱanyagokbĂłl kĂ©szĂŒlt szerkezetek. TetƑelemeket azonban nem cĂ©lszerƱ kĂ©szĂ­teni belƑlĂŒk, viszont annĂĄl gyakrabban hasznĂĄljĂĄk Ƒket oldalsĂł ajtĂłnyĂ­lĂĄsok kialakĂ­tĂĄsĂĄhoz. Az acĂ©lszerkezetek elƑnye az alacsonyabb ĂĄr Ă©s nagy szilĂĄrdsĂĄg, hĂĄtrĂĄnya a gyors korrodĂĄlĂłdĂĄs.

A télikert stílusa

A belsƑ objektumokkal harmonikus egysĂ©gben tervezzĂŒk tĂ©likertĂŒnket az aljzattĂłl az oromig (szobanövĂ©nyek, bĂștorok, lĂĄmpĂĄk, stb.).

A növĂ©nyek kĂŒlönbözƑ rĂ©szeket kapcsolhatnak össze a lakĂĄsban, ezĂ©rt fontos, hogy összhangban legyenek környezetĂŒkkel. A kellemes hatĂĄs elĂ©rĂ©se Ă©rdekĂ©ben nem feltĂ©tlenĂŒl szĂŒksĂ©ges dzsungelt kĂ©pezni, a “kevesebb több” elve alapjĂĄn finom Ă©rzĂ©kkel összeĂĄllĂ­tott növĂ©ny egyĂŒttes tökĂ©letes karaktert adhat tĂ©likertĂŒnknek.

A kĂŒlönbözƑ stĂ­lusĂș bĂștorokhoz kĂŒlönbözƑ növĂ©nyek illeszthetƑk. Ha tĂ©likertje mĂ©g kialakulĂłban van, nĂ©hĂĄny irĂĄnyelv követhetƑ pĂ©ldĂĄul a bĂștorok sĂ­lusa:

  • NĂ©pies stĂ­lusĂș, amelyeket leginkĂĄbb a kĂ©zzel festett tĂĄrgyak, hajĂłpadlĂł Ă©s gerendĂĄs famennyezet, a termĂ©szetes kƑburkolatĂș tĂ©likertalapanyagĂș textĂ­liĂĄk, meleg szĂ­nek Ă©s kĂŒlönbözƑ kĂ©zi kĂ©szĂ­tĂ©sƱ agyagedĂ©nyek jellemeznek. Ehhez a stĂ­lushoz aprĂł levelƱ ĂĄmpolna növĂ©nyek illenek: kĂŒlönbözƑ aszparĂĄguszfajok, szobai borostyĂĄn, dĂ­szpaprika, korallvirĂĄg stb. Ez az enteriƑr kevĂ©sbĂ© lenne összhangban egzotikus növĂ©nyekkel.
  • A klasszikus, hƱvös eleganciĂĄjĂș, nehĂ©z anyagokkal kĂĄrpitozott bĂștorokhoz a kĂŒlönfĂ©le szobapĂĄlmĂĄk, fikuszok, amarillisz, flamingĂłvirĂĄg illenek, ezek jĂłl oldjĂĄk, lazĂ­tjĂĄk a “nehĂ©z” tĂĄrgyak vonalait.
  • A mediterrĂĄn hangulatot adĂł nĂĄd, rattan vagy a viktoriĂĄnus korra jellemzƑ fĂ©mbƑl kĂ©szĂŒlt bĂștorok ugyanĂșgy illenek ide, mint a szecessziĂłs tömörfĂĄbĂłl kĂ©szĂŒlt bĂștorok. VezĂ©rnövĂ©nyekkĂ©nt citrusfĂ©lĂ©ket, leĂĄndert, törpepĂĄlmĂĄt, kĂ­sĂ©rƑnövĂ©nyekkĂ©nt rozmaringot, mirtuszt helyezhetĂŒnk el.
  • A Kelet – ĂĄzsiai stĂ­lusĂș tĂ©likertbe, melyben a kĂŒlönbözƑ zöld ĂĄrnyalatok Ă©s termĂ©szetes anyagok dominĂĄlnak, bambuszfajokat, szobaarĂĄliĂĄt, azĂĄleĂĄkat, kamĂ©liĂĄkat telepĂ­tsĂŒnk.
  • - A mexikĂłi, sivatagi jellegƱ kert, amit gyarmati stĂ­lusĂș bĂștorok, rattanfotelek vagy tiszta vonalvezetĂ©sƱ vĂĄszonnal bevont szĂ©kek jellemeznek. VezĂ©rnövĂ©nyekkĂ©nt varjĂșhĂĄjfĂ©lĂ©ket, kaktuszokat, agĂĄvĂ©kat vĂĄlaszthatunk, kĂ­sĂ©rƑnövĂ©nyekkĂ©nt pedig korallvirĂĄgot, kövirĂłzsĂĄkat stb.

Télikert padlóburkolata

A padlĂłburkolat alapvetƑen befolyĂĄsolja a tĂ©likert összhatĂĄsĂĄt. A termĂ©szetes anyagok, fa vagy cserĂ©p, bĂĄrmilyen növĂ©ny–összeĂĄllĂ­tĂĄssal harmonizĂĄlnak. A kisebb tĂ©likertekbe mindenkĂ©ppen vilĂĄgos jĂĄrĂłlapok elƑnyösek, mert ettƑl optikailag tĂĄgasabbnak tƱnik a tĂ©r. A sötĂ©t padlĂł elƑnye viszont, hogy tĂĄrolja a meleget.

The post ÉpĂ­tsĂŒnk tĂ©likertet appeared first on Kert Lap.

↧

OrchideĂĄk virĂĄgoztatĂĄsa

$
0
0

Dendrobium hibridA selyem orchideĂĄk nĂ©ha egĂ©sz meggyƑzƑen nĂ©znek ki, de legjobb az igazi! BĂĄr az orchideĂĄknak az a hĂ­re, hogy nem tarthatĂłk könnyen, hiszen a szobanövĂ©nykĂ©nt nevelt orchideĂĄk többsĂ©ge trĂłpusokrĂłl szĂĄrmazik, Ă©s ezeket a körĂŒlmĂ©nyeket nem tudjuk maradĂ©ktalanul megteremteni szĂĄmukra, ne fĂ©ljĂŒnk orchideĂĄt tartani! Mint a legtöbb kĂŒlönleges, virĂĄgzĂł szobanövĂ©ny, az orchidea is több odafigyelĂ©st kĂ­vĂĄn.

Oncidium hibrid

Az Oncidiumok fĂ©nyigĂ©nyes növĂ©nyek, a virĂĄgzĂĄsukhoz sokkal több fĂ©nyre van szĂŒksĂ©gĂŒk, mint pl. a Phalaenopsisoknak. (Magyar Orchidea TĂĄrsasĂĄg)

Ebben a cikkben ĂĄltalĂĄnossĂĄgban Ă­runk a trĂłpusi orchideĂĄkrĂłl, Ă©s csak a csĂłnak orchideĂĄk, a lepke orchideĂĄk illetve a Dendrobium phalaenopsisok kerĂŒlnek a cikk szövegĂ©ben nĂ©v szerint is emlĂ­tĂ©sre. Azonban nagyon sokfĂ©le orchidea lĂ©tezik, Ă©s az orchideĂĄk igĂ©nyei nem csak fajonkĂ©nt, hanem fajtĂĄnkĂ©nt is kĂŒlönbözƑek a szĂŒlƑk szĂĄrmazĂĄsi helyĂ©tƑl fĂŒggƑen. Az egyes fajokra, fajtĂĄkra vonatkozĂłan mindenkĂ©ppen szakemberhez vagy szakkönyvekhez kell folyamodni.

A Magyar Orchidea tårsasåg könyvajånlója.

Paphiopedilum hibrid

A papucsorchidea virĂĄga a levĂ©lrozetta közepĂ©bƑl emelkedik ki, egy virĂĄgszĂĄron ĂĄltalĂĄban egy virĂĄg nyĂ­lik. A virĂĄgzĂĄs utĂĄn a levelek mellett jelennek meg az Ășj hajtĂĄsok, amik 6-8 hĂłnap mĂșlva fognak virĂĄgozni. GondozĂĄsa a PhalaenopsisĂ©hoz hasonlĂł (Magyar Orchidea TĂĄrsasĂĄg)

OrchideĂĄk nyugalmi periĂłdusa Ă©s virĂĄgzĂĄst serkentƑ hatĂĄsok

A szobahƑmĂ©rsĂ©kleten tartott orchideĂĄk ĂĄltalĂĄban legalĂĄbb kĂ©t hĂłnapig virĂĄgoznak, majd lassan, egyenkĂ©nt elhullajtjĂĄk virĂĄgaikat, hogy egy kĂ©sƑbbi alkalommal Ășjra virĂĄgozni kezdjenek.

VirĂĄgzĂĄs utĂĄn a virĂĄgszĂĄrat vissza kell vĂĄgni. A virĂĄgszĂĄron minden szĂĄrcsomĂł (kis, hĂĄromszög alakĂș kidudorodĂĄsok) egy-egy lehetsĂ©ges Ășj virĂĄgzĂł hajtĂĄs kezdemĂ©nye. EzĂ©rt, ha a legalsĂł ilyen szĂĄrcsomĂł fölött vĂĄgjuk vissza a virĂĄgszĂĄrat, meghagyjuk a lehetƑsĂ©get egy Ășj virĂĄgszĂĄr kifejlƑdĂ©sĂ©nek.

Az ily mĂłdon pihenƑre tĂ©rƑ orchideĂĄkat ajĂĄnlott verandĂĄn, tĂ©likertben tartani, 15 fok körĂŒli hƑmĂ©rsĂ©kleten. CsökkentsĂŒk minimĂĄlisra az öntözĂ©st, helyette gyakran elĂ©g, ha permetezĂŒnk, Ă©s ne tĂĄpoldatozzunk. A pihenƑidƑ egyben az orchideĂĄk ĂĄtĂŒltetĂ©sĂ©nek is az ideje, amely a talajlakĂł orchideĂĄknĂĄl Ă©vente esedĂ©kes, de a fĂĄn lakĂł orchideĂĄkat akkor ĂŒltessĂŒk åt orchidea földbe, amikor azok lĂĄthatĂłan kinƑttĂ©k a tartĂłedĂ©nyĂŒket (kb. kĂ©tĂ©vente).

Cattleya hibrid

A Cattleya orchideĂĄnak legalĂĄbb 12 ĂłrĂĄs Ă©jszakai sötĂ©tsĂ©gre van szĂŒksĂ©ge a virĂĄgbimbĂłk kifejlƑdĂ©sĂ©hez. (Magyar Orchidea TĂĄrsasĂĄg)

PĂ©lda: Cymbidium erythrostylum Rolfe Vietnamban, 100 mĂ©ter magassĂĄgban Ă©l. A felhƑzet miatt a nyĂĄri megvilĂĄgĂ­tĂĄsa gyengĂ©bb a nyĂĄri monszunnak köszönhetƑen. EzĂ©rt nyĂĄron takarĂĄst igĂ©nyel! A nyĂĄri hƑmĂ©rsĂ©klet 24/15 C( nappal/Ă©jszaka). A pĂĄratartalom egĂ©sz Ă©vben 75-85%. Kora nyĂĄrtĂłl kora Ƒszig nagy esƑzĂ©sek jellemzƑek. Majd 4 hĂłnap szĂĄraz tĂ©l következik. A tĂ©li nyugalmi periĂłdusban a hƑmĂ©rsĂ©klet 23-25/10-12 C. Az Ă©jszakai lehƱlĂ©s Ă©s a magas pĂĄratartalom hajnali harmat kĂ©pzƑdĂ©st generĂĄl. Ezeket a körĂŒlmĂ©nyeket kell utĂĄnozni tĂ©li vĂ­zellĂĄtĂĄsĂĄnĂĄl. TermĂ©szetes körĂŒlmĂ©nyek között a növĂ©ny virĂĄgzĂĄsi ideje kora nyĂĄr. TermesztĂ©sben a virĂĄgzĂĄst a nedves periĂłdust követƑ szĂĄraz periĂłdus Cymbidium erythrostylum RolfeindukĂĄlja. (Cymbidium erythrostylum Rolfe)

ÁltalĂĄban elmondhatjuk, hogy a hƑmĂ©rsĂ©klet csökkenĂ©se Ă©s az öntözĂ©s csökkentĂ©se serkenti virĂĄgzĂĄsra a csĂłnakorchidea hibrideket (Cymbidium sp.). TĂ©len a hƱvös, de vilĂĄgos lĂ©pcsƑhĂĄz, tĂ©likert a legkedvezƑbb szĂĄmukra. A hibridek virĂĄgoztatĂĄsrĂłl többet is olvashat a CsĂłnakorchidea cĂ­mƱ cikkĂŒnkben.

PĂ©lda: Az Ășjonnan felfedezett Phalaenopsis lobbii Sweet a HimalĂĄja lĂĄbĂĄnak nyugati lejtƑin honos (366-457 m). A növĂ©ny fĂ©nyigĂ©nyes. A nyĂĄri hƑmĂ©rsĂ©klet 30-31/21-23 C. EbbƑl adĂłdĂłan jĂłl tƱri a nagy hƑingadozĂĄst Ă©s a magas hƑmĂ©rsĂ©kletet. A pĂĄratartalom 75-80%. A tĂ©li nyugalmi idƑszakban a hƑmĂ©rsĂ©klet 22-28/8-14 C. Az Ă©jszakai hƑmĂ©rsĂ©klet sokszor 4C-ra is visszaesik. A tĂ©l szĂĄraz, derĂŒlt, a pĂĄratartalom Phalaenopsis lobbii Sweet60% alĂĄ csökken. Viszont tĂ©len gyakori a hajnali köd Ă©s harmat. A növĂ©ny gyökerei ezt hasznosĂ­tjĂĄk. Ez az idƑszak indukĂĄlja a virĂĄgzĂĄst. (Phalaenopsis lobbii Sweet)

ÁltalĂĄban elmondhatjuk, hogy vilĂĄgos helyen tartva, mindig a megfelelƑ vĂ­zellĂĄtĂĄs biztosĂ­tĂĄsa mellett (tĂ©len gyakran csak a gyökerek enyhe permetezĂ©se), a hideg hatĂĄst követƑ szobahƑmĂ©rsĂ©kleten tartĂĄs sorĂĄn, kora tavasszal indul meg a virĂĄgzĂĄs a lepkeorchidea hibridek (Phalaenopsis sp.) esetĂ©ben is.

PĂ©lda: a Dendrobium phalaenopsis a nyĂĄri monszun-övezetben Ă©l, Észak-Nyugat AusztrĂĄliĂĄban, ahol nyĂĄron bƑsĂ©ges a csapadĂ©k, magas a pĂĄratartalom, meleg van. A szezonĂĄlis napjĂĄrĂĄsbeli kĂŒlönbsĂ©g elhanyagolhatĂł ezen a szĂ©lessĂ©gi körön. A nyĂĄri hƑmĂ©rsĂ©klet 29-30/22 C. TĂ©len a körĂŒlmĂ©nyek jĂłval szĂĄrazabbak. A hajnali pĂĄralecsapĂłdĂĄs is ritka. A tĂ©li hƑmĂ©rsĂ©klet 24-26/14-19 C. Viszont kevesebb a csapadĂ©k, kevesebb a felhƑ, emiatt több a fĂ©ny. TehĂĄt a Dendrobium phalaenopsisgondozĂĄsukat ehhez kell igazĂ­tani!  Dendrobium Species Culture

ÁltalĂĄban elmondhatjuk, hogy a Dendrobium phalaenopsis hibridek nyĂĄron bƑsĂ©ges öntözĂ©st, vilĂĄgos helyet kĂ­vĂĄnnak. BiztosĂ­tani kell a tĂ©li szĂĄraz hƱvös, de vilĂĄgos körĂŒlmĂ©nyeket. TĂ©li megvilĂĄgĂ­tĂĄs is szĂŒksĂ©ges lehet. TĂ©len kĂ©t öntözĂ©s között a talaja szĂĄradjon ki. AlkalmankĂ©nt reggel permetezhetĂŒnk a kiszĂĄradĂĄs ellen. Nem megfelelƑ teleltetĂ©s esetĂ©n a virĂĄgzĂĄs kĂ©tsĂ©ges. A szegĂ©nyes tĂ©li megvilĂĄgĂ­tĂĄs bimbĂłledobĂĄst eredmĂ©nyez.

Orchidea tĂĄpoldatozĂĄsa Ă©s öntözĂ©se a nyĂĄri idƑszakban

Amikor a pihenƑidƑ vĂ©get Ă©rt, Ă©s elindul a virĂĄgszĂĄr fejlƑdĂ©se, megkezdhetjĂŒk a Cymbidium hibridtĂĄpoldatozĂĄst, az orchidea tĂĄpon talĂĄlhatĂł dĂłzisnak megfelelƑen, elƑször hetente, majd nagyjĂĄbĂłl hetente hĂĄromszor. Erre legmegfelelƑbb a permetezĂ©s. Mivel felhalmozĂłdĂł tĂĄpsĂłkra az összes fĂĄn Ă©lƑ orchidea Ă©rzĂ©keny, a felhalmozĂłdĂĄs elkerĂŒlĂ©se Ă©rdekĂ©ben kĂ©thavonta tĂ­z percre ĂĄllĂ­tsuk langyos vĂ­zbe kosarukat, hogy a felesleges tĂĄpanyagok kimosĂłdhassanak.

Az orchideĂĄkat nyĂĄron vilĂĄgos ablakban tartsuk, Ă©s ne szomjaztassuk Ƒket, a tĂșlöntözĂ©s, pangĂłvĂ­z azonban rendkĂ­vĂŒl kĂĄros. LehetƑsĂ©g szerint lĂĄgy vĂ­zzel öntözzĂŒnk, valamint sose kurtĂ­tsuk meg lĂ©ggyökereiket. HƑmĂ©rsĂ©klettƑl fĂŒggƑen minimum hetente öntözzĂŒnk, csak annyi vĂ­zzel, hogy az alĂĄtĂ©tben ne jelenjen meg a vĂ­z. Vagy esetleg mossuk ĂĄt Ƒket lĂĄgy vĂ­zzel, mint a trĂłpusi esƑ, a kifolyĂł felesleget azonnal elöntve, Ă©s ĂŒgyelve arra, hogy a növĂ©nyen ne hagyjunk berothadĂĄsra hajlamosĂ­tĂł vĂ­zcseppeket. Ha ezeket az alapszabĂĄlyokat betartjuk, növĂ©nyeink elĂ©gedettek lesznek a vĂ­zellĂĄtĂĄssal.

A Magyar Orchidea TĂĄrsasĂĄg (MOT) minden Ă©vben Ƒsszel rendezi Orchidea- Ă©s BromĂ©lia KiĂĄllĂ­tĂĄsĂĄt a MezƑgazdasĂĄgi MĂșzeumban (VajdahunyadvĂĄr, VĂĄrosliget), ahol szaktanĂĄcs kĂ©rĂ©sĂ©re is lehetƑsĂ©g van.

Phalaenopsis hibridek

The post OrchideĂĄk virĂĄgoztatĂĄsa appeared first on Kert Lap.

↧
↧

Szerves talajtakarók télre

$
0
0

bambusz tĂ©li takarĂĄsaMĂĄr ƑsztƑl, ha a kevĂ©sbĂ© felhƑs, szĂ©lvĂ©dett tĂĄjakon a talaj mentĂ©n fagypont közelĂ©be vagy az alĂĄ csökkenhet a hƑmĂ©rsĂ©klet. Ilyenkor vĂ©dekezzĂŒnk talajtakarĂĄssal. TĂ©len lassabban lebomlĂł, durvĂĄbb szerkezetƱ szerves anyagot, pĂ©ldĂĄul szalmĂĄt, avart, faaprĂ­tĂ©kot Ă©s fenyƑkĂ©rget terĂ­tsĂŒnk szĂ©t a fĂĄk, cserjĂ©k Ă©s Ă©velƑk körĂŒl. A következƑ növĂ©nyek igĂ©nyelnek kĂŒlönös figyelmet: hortenzia, az Ășjonnan telepĂ­tett gyĂŒmölcsfĂĄk, gyĂŒmölcstermƑ bokrok, csemete fĂĄk Ă©s cserjĂ©k, frissen ĂŒltetett tujĂĄk, borĂłkĂĄk, hamisciprusok.

A talaj felszĂ­nĂ©t azĂ©rt fedjĂŒk, hogy csökkentsĂŒk a pĂĄrolgĂĄst, egyenletes hƑmĂ©rsĂ©kletet biztosĂ­tsunk, Ă©s vĂ©dekezzĂŒnk a gyomok ellen. A takarĂĄs tĂ©len csökkenti a fagyveszĂ©lyt, nyĂĄron pedig Ăłv a magas felmelegedĂ©stƑl. A mulcsozott helyeken a vĂ­z Ă©s a hĂłlĂ© lassan hatol a talajba anĂ©lkĂŒl, hogy nagy rĂ©szĂ©t elveszĂ­tenĂ©nk. MĂĄrpedig a csapadĂ©k minden cseppjĂ©re szĂŒksĂ©g van az ĂŒltetvĂ©nyek normĂĄlis fejlƑdĂ©sĂ©hez. Egyes talajtakarĂłk kifejezetten talajjavĂ­tĂł hatĂĄsĂșak: kedvezƑen befolyĂĄsoljĂĄk a talajszerkezetet Ă©s a szerves anyag tartalmat. A talajtakarĂłk anyaga Ă©s szerkezete tĂĄg hatĂĄrok közt vĂĄltozik. A talajtakarĂĄs hĂĄtrĂĄnya, hogy egyes talajlakĂł mikroorganizmusok, kĂĄrtevƑk ez alatt a vĂ©dƑhĂĄlĂł alatt gyorsan elszaporodhatnak. EzĂ©rt ajĂĄnlott pĂ©ldĂĄul a csigĂĄk elriasztĂĄsa takarĂĄs elƑtt. Ugyanakkor vĂ©di a földigilisztĂĄkat, Ă©s a pĂłkokat.

A szerves talajtakarĂłk jellemzƑje a laza szerkezet. Tudnunk kell, hogy hatĂĄsĂĄt csak akkor fejti ki, ha minimum 5 cm vastagon borĂ­tjuk be vele a talaj felszĂ­nĂ©t. Anyagi okok miatt ĂșjsĂĄgpapĂ­rral szoktĂĄk a vĂ©konyabb rĂ©teg hatĂ©konysĂĄgĂĄt megtartani. 80 literes kiszerelĂ©sben 1,5 m2 terĂŒlet lefedĂ©sĂ©re elegendƑ.tölgylevĂ©l mulcs

Avar mulcs

Az avar a legegyszerƱbb talajtakarĂł, de a levelek rĂ©tegesen összeĂĄllnak, Ă©s az avarrĂ©teg mintegy szivacsszerƱen magĂĄba szĂ­vja a vizet. EzĂ©rt bĂĄr megakadĂĄlyozza a talajbĂłl a vĂ­z elpĂĄrolgĂĄsĂĄt, de meggĂĄtoljak a csapadĂ©k talajba szivĂĄrgĂĄsĂĄt. A levĂ©laprĂ­tĂ©k azonban mĂĄr megfelelƑ hatĂĄsĂș, ha 6-8 cm vastag borĂ­tĂĄsban alkalmazzuk. A tovĂĄbbi rĂ©szleteket az Avar a kertben cĂ­mƱ cikkĂŒnkben olvashat.

JĂłtĂ©kony hatĂĄsĂș az is, ha az összegereblyĂ©zett avart a bokrok tövĂ©be terĂ­tĂŒnk. A tĂ©li hideg ellen szigetel, Ă©s az ĂĄllatoknak is bĂșvĂłhelyĂŒl szolgĂĄl.

szalma mulcsSzalma mulcs

A szalma talajtakarĂĄs környezetkĂ­mĂ©lƑ, megfelel a biotermesztĂ©sben kiemelt jelentƑsĂ©ggel bĂ­rĂł minimĂĄlis talajmƱvelĂ©s (minimum tillage) követelmĂ©nyeinek.

A nyers szalma legalĂĄbb 10 cm vastag rĂ©tegĂ©re van szĂŒksĂ©g a takarĂĄshoz. FƑ elƑnye, hogy laza szerkezete miatt kĂ­mĂ©li a takart növĂ©nyt. PĂ©ldĂĄul tavasszal szamĂłca ĂĄgyĂĄsok takarĂĄsĂĄra rĂ©gĂłta alkalmazzĂĄk. A szalmĂĄt 3-4 cm vastagon a virĂĄgzĂĄs kezdetekor a tövek körĂ© terĂ­tik azĂ©rt, hogy a lehajlĂł termĂ©sek ne szennyezƑdjenek a talajtĂłl, ne Ă©rintkezzenek a nedves földdel, csökkenjen a rothadĂĄs veszĂ©lye. A laza szerkezet ugyanakkor hĂĄtrĂĄnya is, hiszen a szĂ©l könnyen elfĂșjja. Ășgy tartjĂĄk, hogy csigariasztĂł hatĂĄsĂș.

GyomosĂ­tĂł hatĂĄsĂĄnak elkerĂŒlĂ©sĂ©re több megoldĂĄs is adĂłdik: szerezzĂŒnk lucerna szalmĂĄt vagy kalĂĄszos szalmĂĄt, vagy hasznĂĄljunk komposztĂĄlt kaszĂĄlĂ©kot, amit a szalmarĂ©teg alĂĄ terĂ­tĂŒnk.

TĂ©li fagyok ellen a növĂ©nyekre kupacolva nyĂșjt vĂ©delmet.

TovĂĄbbi rĂ©szleteket a szalma takarĂĄsrĂłl olvashat Szalma mulcs cĂ­mƱ cikkĂŒnkben.

Ismeri a szalmabĂĄla ĂĄgyĂĄst, tudja, hogyan kell elkĂ©szĂ­teni? Olvassa el Kert szalmabĂĄlĂĄn cĂ­mƱ cikkĂŒnket.

Fölös szalma nedves erjesztĂ©sĂ©vel kĂ©szĂŒlt az 1930 Ă©vek Ăłta a szalmatrĂĄgya. Az agraroldal.hu receptje szerint 10 t szalmĂĄhoz 40 t vizet Ă©s 100 kg N-hatĂłanyagĂș mƱtrĂĄgyĂĄt adagolnak. Többek közt a szalmatrĂĄgyĂĄrĂłl is olvashat TalajjavĂ­tĂĄs cĂ­mƱ cikkĂŒnkben.

keményfa forgåcs

FenyƑtƱ mulcs

ElƑvigyĂĄzattal alkalmazzuk a fenyƑtƱ mulcsot. SavanyĂ­tja a talajt, de nem olyan mĂ©rtĂ©kben, mint hinnĂ©nk. MagyarorszĂĄg talajai meszesek, ilyen esetben kimondottan elƑnyös az alkalmazĂĄsuk. kĂŒlönösen akkor, ha savanyĂș talajt  igĂ©nylƑ növĂ©nyein (pl. ĂĄfonya, hortenzia, hanga, rododendron stb.) körĂ© hasznĂĄljuk. Hosszasan bomlik le.

Faapríték- és kéreg mulcs

FƱrĂ©sztelepeken, ipari mellĂ©ktermĂ©kkĂ©nt szerezhetƑ be a kemĂ©ny- illetve puhafa mulcs, amely nem kĂ©reg alapĂș, hanem faaprĂ­tĂ©kbĂłl ĂĄll. A talajt kissĂ© lĂșgosĂ­tja, Ă©s gyorsabban bomlik le, mint a puhafa mulcs. A lĂșgos hatĂĄst kĂ©n tartalmĂș mƱtrĂĄgyĂĄk adĂĄsĂĄval ellensĂșlyozhatjuk.

fenyƑkĂ©reg mulcsA fakĂ©reg jĂłl tartja a nedvessĂ©get, sĂșlya miatt nehezebben fĂșjja el a szĂ©l, ezĂ©rt közkedvelt takarĂłközeg. A fakĂ©rgek közĂŒl is a leghatĂ©konyabb a fenyƑkĂ©reg. AlkalmazĂĄsĂĄnak leginkĂĄbb az ĂĄra szab hatĂĄrt. JellemzƑje, hogy kissĂ© savanyĂ­tja a talajt, Ă©s viszonylag lassan bomlik le.  legjobb 8-10 cm vastagon terĂ­teni. Az aprĂłbb kĂ©regdarabok ideĂĄlisak, hiszen könnyeben ĂĄthalad rajtuk a vĂ­z, Ă©s könnyebben is bomlanak le.

A kĂ©reg gyomelnyomĂł hatĂĄsĂĄn tĂșl lebomlĂĄs utĂĄn a talaj humusztartalmĂĄt gazdagĂ­tja. A talajban azonban eltolja az optimĂĄlis szĂ©n/nitrogĂ©n arĂĄnyt, ezĂ©rt a talaj nitrogĂ©n tartalmĂĄt egyĂ©b mĂłdon növelni kell. Így a növĂ©nyek tĂĄpanyagellĂĄtĂĄsa is megfelelƑen fog alakulni. EzĂ©rt takarĂĄs elƑtt pĂ©tisĂłval, mĂ©sz-ammon-salĂ©trommal mƱtrĂĄgyĂĄzni kell a talajt.

A kéreg többek közt rózsaågyåsokra, bokorszegélyekre javasolt.

Kartondoboz ĂșjrahasznosĂ­tĂĄs

Kiskert tulajdonosoknak javasolt egyes ĂĄgyĂĄsok tĂĄli takarĂĄsa lefektetett kartonpapĂ­rral. A kartonlapokat minĂ©l nagyobbfĂĄk takarĂĄsa dobozok szĂ©thajtĂĄsĂĄval nyerhetjĂŒk. A kĂ©ssel, ollĂłval levĂĄgott nagy lapokat ĂĄtfedĂ©ssel egymĂĄs mellĂ© fektetjĂŒk.  VigyĂĄzat! NövĂ©nyeinket ne fedjĂŒk le le, csak a környĂ©kĂŒket, Ă­gy biztosĂ­tva a tĂ©li vĂ©delmet.  TetejĂŒkre szerves talajtakarĂłt szĂłrunk, majd alaposan beöntözzĂŒk. Így megindĂ­tjuk a szerves anyagok bomlĂĄsĂĄt, segĂ­tjĂŒk a talaj vĂ­zmegtartĂĄsĂĄt. Tavaszig a termĂ©szet megteszi a magĂĄĂ©t. A felpuhult kartonlapot csak ĂĄt kell vĂĄgni kĂ©ssel, a kĂ©ssel kivĂĄgott, majd kiĂĄsott lyukakba ĂŒltethetjĂŒk tavasszal növĂ©nyeinket. HagymĂĄk, magvak ĂŒltetĂ©sĂ©hez elĂ©g, ha kĂ©t keresztvĂĄgĂĄst vĂ©gzĂŒnk x alakban, Ă©s közepĂ©be beszĂșrjuk a hagymĂĄkat vagy beszĂłrjuk a magvakat. Ha szĂŒksĂ©ges Ășjabb rĂ©teg mulcsot hordunk föl. A következƑ Ƒszre a kemĂ©nypapĂ­r mĂĄr teljesen lebomlik, gazdagĂ­tva a talajt szerves anyaggal. Erre a szezonra pĂĄt inthetĂŒnk a gyomoknak, Ă©s a jövƑ Ă©vben tĂĄmadĂł gyommagvaknak is.

Figyelem! Kötött, nyirkos talajra nem valĂł, mert tovĂĄbb csökkenti a talaj levegƑtlensĂ©gĂ©t Ă©s a pĂĄrolgĂĄs. A gyökerek nem nƑnek mĂ©lyre, hanem a felszĂ­n közelĂ©ben maradnak, Ă­gy a növĂ©nyek könnyen kifordulhatnak a talajbĂłl. TovĂĄbbi hĂĄtrĂĄnya, hogy bĂșvĂłhelyĂŒl szolgĂĄlnak rĂĄgcsĂĄlĂłknak, Ă©s a talajban telelƑ gombĂĄk is vĂ©delmet kapnak!

Ennek sofisztikĂĄltabb vĂĄltozata a lasagne kert, amely rossz, hasznĂĄlhatatlan talajĂș kertekbe, vagy Ă©ppen talaj nĂ©lkĂŒli helyekre ajĂĄnlott.

NövĂ©nyek tĂ©li takarĂĄsa cĂ­mƱ cikk NĂ©meth JĂłzsef (1868–1948) kertĂ©sz, szakĂ­rĂł tollĂĄbĂłl valĂł, megjelent 1927. oktĂłber 15-Ă©n, sok ma is hasznosĂ­thatĂł informĂĄciĂłval.

kertgondozas-banner

szerves talajtakarĂł

The post Szerves talajtakarók télre appeared first on Kert Lap.

↧

Ánizs

$
0
0

virĂĄgzĂł ĂĄnizs

PersĂĄnyi Norina

A tĂ©l aromĂĄibĂłl elhagyhatatlan, no Ă©s a tĂ©li sĂŒtemĂ©nyekbƑl is. BĂĄr egyesek Ă©ppen azĂ©rt nem kedvelik az ĂĄnizsos sĂŒtemĂ©nyeket, mert a köhögĂ©scsillapĂ­tĂł Ă­zĂ©re emlĂ©kezteti Ƒket. Ugyanis az ĂĄnizs nem csak illatos, emĂ©sztĂ©sserkentƑ fƱszer, hanem hurutoldĂł is.Az ĂĄnizs az Ƒszi Ă©s tĂ©li idƑszak igen sokoldalĂș gyĂłgy- Ă©s fƱszernövĂ©nye.

Az ĂĄnizs (Pimpinella anisum) a ernyƑsök (Apiaceae) csalĂĄdjĂĄba, a zellerfĂ©lĂ©k alcsalĂĄdjĂĄba (Apioideae) tartozik. Az ĂĄnizs (Pimpinella) nemzetsĂ©g az ernyƑsök csalĂĄdjĂĄnak legnĂ©pesebb tagja, 170-180 faja ismert. EgynyĂĄriak, kĂ©tnyĂĄriak Ă©s Ă©velƑk is talĂĄlhatĂłk közöttĂŒk. Az ĂĄnizs közeli rokona a zeller, a sĂĄrgarĂ©pa Ă©s a petrezselyem. Rokona a vilĂĄgszerte hasznĂĄlt fƱszernövĂ©nyek közĂŒl a koriander , a kömĂ©ny, a hasznos földitömjĂ©n, Ă©s a kapor. Neve a latin anisum szĂłbĂłl eredeztethetƑ.

Az ĂĄnizs egynyĂĄri, lĂĄgyszĂĄrĂș, 50-70 cm magas növĂ©ny. A növĂ©ny a Földközi-tenger környĂ©kĂ©n Ƒshonos. TörökorszĂĄg, SpanyolorszĂĄg Ă©s Egyiptom az ĂĄnizsmag legfƑbb termelƑi. Ezek közĂŒl a nagyobb mĂ©retƱ, Ă­zesebb spanyol ĂĄnizsmag szĂĄmĂ­t a legjobbnak, amely mĂĄra mĂĄr szinte az egĂ©sz vilĂĄgon elterjedt. HazĂĄnkban is termesztik, bĂĄr meglehetƑsen igĂ©nyes növĂ©ny, ezĂ©rt kiskertekben nagyon ritkĂĄn marad meg. Összetett levelei szĂłrt ĂĄllĂĄsĂșak, a levĂ©lszĂ©l fogazott. AlsĂł levelei szĂ­ves-kerekdedek, a közĂ©psƑk szeldeltek, mĂ­g a felsƑk sallangosak. A Az alsĂł levelek levĂ©lrĂłzsĂĄban ĂĄllnak, a közĂ©psƑk rövid nyelƱek, mĂ­g a felsƑk szĂĄron ĂŒlƑk. JĂșliusban nyĂ­lĂł, aprĂł, sĂĄrgĂĄsfehĂ©r virĂĄgai laza, összetett ernyƑvirĂĄgzatot kĂ©peznek. ElsƑsorban ĂĄnizsmag nevƱ termĂ©séért termesztik, SzĂŒrkĂ©sbarna szĂ­nƱ, tojĂĄsdad alakĂș 3,5-5 mm hosszĂș ikerkaszat termĂ©se (Anisi fructus) a fƱszer, melyen gyakran a kocsĂĄny rĂ©sz is megtalĂĄlhatĂł. A magja mĂĄrcius vĂ©gĂ©n, ĂĄprilis elejĂ©n vethetƑ 30 cm sortĂĄvolsĂĄgra. 50-70 cm magasra nƑ meg.

ĂĄnizs virĂĄgzat

ĂĄnizs termesztĂ©sNedvessĂ©get Ă©s melegkedvelƑ, tĂĄpanyag igĂ©nyes. Az orszĂĄg dĂ©li rĂ©szĂ©n, kizĂĄrĂłlag jĂł minƑsĂ©gƱ csernozjom talajban termeszthetƑ. MĂĄrcius vĂ©gĂ©n, ĂĄprilis elejĂ©n vethetjĂŒk, 25-30 cm sortĂĄvolsĂĄgra Ă©s 2-3 cm mĂ©lyen. MĂ­g csĂ­rĂĄzĂĄskor, szĂĄrba indulĂĄskor Ă©s Ă©s virĂĄgzĂĄs elƑtt vĂ­zigĂ©nyes, addig addig a termĂ©skötƑdĂ©s Ă©s termĂ©sĂ©rĂ©s idejĂ©n meleg Ă©s szĂĄraz idƑjĂĄrĂĄst kĂ­vĂĄn. A gyomtalanĂ­tĂĄs folyamatos feladat. BetegsĂ©gei közĂŒl kiemelkedik a koriandert, rĂ©pĂĄt is pusztĂ­tĂł bakteriĂłzis. RĂ©z tartalmĂș szerekkel vĂ©dekezhetĂŒnk ellene. A termĂ©sgyƱjtĂ©s utĂĄn a vilĂĄgoszöld szĂ­nƱ, sarlĂł alakĂș magokat kicsĂ©pelik, majd a levegƑn megszĂĄrĂ­tjĂĄk. A szĂĄrait a virĂĄgzat barnulĂĄsakor kell levĂĄgni, összekötni Ă©s ĂĄrnyĂ©kos, fedett helyen utóérlelni.

Az ånizsmag íze az édesgyökérére emlékeztet, de nincs vele rokonsågban. 3%-ban tartalmaz illóolajat. Aromåjåt leginkåbb az olaj anetol tartamånak köszönheti (90%), amely fitoösztrogén, ösztrogén jellegƱ hatåssal. Tovåbbi aromakomponensek: ånizsalkohol, ånizsaldehid stb. Jellegzetesen édesgyökér ízét és illatåt ånizsaldehid tartalmånak köszönheti. Az ånizstermések illóolajat, fehérjét és cukrot is tartalmaznak.

MĂĄr az Ăłkorban az egyiptomiak is ismertĂ©k, Ă©s hasznĂĄltĂĄk gyĂłgy- Ă©s fƱszernövĂ©nykĂ©nt. RĂłmĂĄban, az elsƑ szĂĄzad idejĂ©n hasznĂĄltĂĄk egy nĂ©pszerƱ fƱszeres sĂŒtemĂ©nyben, melyet babĂ©rlevĂ©lben sĂŒtöttek. Úgy tartottĂĄk, hogy ez megvĂ©d a gyomorrontĂĄstĂłl, az emĂ©sztĂ©si zavaroktĂłl. Az idƑsebb Plinius azt ĂĄllĂ­totta, hogyha ĂĄnizsmagot tesznek a pĂĄrna alĂĄ, akkor az megvĂ©d a rossz ĂĄlmoktĂłl. 1305-ben az angolok megvĂĄmoltĂĄk az ĂĄnizsmag kereskedelmet, hogy abbĂłl fedezzĂ©k a London Bridge javĂ­tĂĄsi költsĂ©geit. Nagyon nĂ©pszerƱ Ă­zesĂ­tƑ az angoloknĂĄl is. IV. György kirĂĄly ruhĂĄit annakidejĂ©n ĂĄnizsmaggal illatosĂ­tottĂĄk. 1619-ben a virginiai parlament elfogadta azt a törvĂ©nyt, hogy egy csalĂĄdnak, minden Ă©vben, legalĂĄbb 6 tƑ ĂĄnizst kell termelnie.ĂĄnizsolaj

MĂĄra rendkĂ­vĂŒl sokfĂ©le gyĂłgyhatĂĄsa ismert: jĂł hatĂĄssal van az emĂ©sztƑrendszerre, javĂ­tja az Ă©tvĂĄgyat, hasznĂĄlhatĂł simaizom görcsoldĂłkĂ©nt, szĂ©lhajtĂłkĂ©nt, de köptetƑkĂ©nt is, emellett tisztĂ­tja a vĂ©rt, erƑsĂ­ti az idegeket. Kellemes aromĂĄja miatt gyakran Ă­zjavĂ­tĂłkĂ©nt adjĂĄk egyes gyĂłgykĂ©szĂ­tmĂ©nyekhez. A magolaj fenilpropanoid tartalmĂĄnak köszönhetƑen erƑteljes baktĂ©rium- Ă©s gombaellenes hatĂĄsĂĄt fertƑzĂ©sek elƑidĂ©zte bƑrbĂĄntalmak Ă©s szĂĄjĂŒregi folyamatok kezelĂ©sĂ©nĂ©l hasznĂĄljĂĄk, rĂ©szben kenƑcsök, rĂ©szben ecsetelƑ- vagy öblögetƑszerek formĂĄjĂĄban. RovarölƑ hatĂĄsĂș.

Tovåbbi angol nyelvƱ informåciók: Anise, pharmacology

A magokat ĂĄltalĂĄban egĂ©szben hasznĂĄljuk, de ha szĂŒksĂ©ges, a kĂ­vĂĄnt mennyisĂ©get mozsĂĄrban összetörhetjĂŒk. Ebben az esetben arra kell figyelni, hogy nagyon hamar elveszti az aromĂĄjĂĄt, ezĂ©rt csak annyit törjĂŒnk meg, amennyi az Ă©telhez szĂŒksĂ©ges. Mint fƱszert nagyon sokoldalĂșan hasznĂĄlhatjuk. A nyugati konyhamƱvĂ©szetben az ĂĄnizst jobbĂĄra csak kenyĂ©rfĂ©lesĂ©gekben Ă©s sĂŒtemĂ©nyekben hasznĂĄljĂĄk, ritkĂĄn gyĂŒmölcskenyereket Ă­zesĂ­tenek vele. Az ĂĄnizsmag jellemzƑ alapanyaga a nĂ©met Anisbrod nevƱ kenyĂ©rfĂ©lesĂ©gnek. PikĂĄns-fƱszeres, enyhĂ©n diĂłs aromĂĄja nem hiĂĄnyozhat a hĂ­res frankfurti zöld mĂĄrtĂĄsbĂłl sem. Az ĂĄnizs jĂłl harmonizĂĄl a tojĂĄsos Ă©telekkel. Levesek, salĂĄtĂĄk, zöldsĂ©g- Ă©s halĂ©telek fƱszere. Leggyakrabban azonban likƑrök – mint a raki, ouzo, pernod Ă©s abszint – Ă­zesĂ­tĂ©sĂ©re hasznĂĄljĂĄk. FelhasznĂĄlhatĂł fƑzelĂ©kek – vöröskĂĄposzta, sĂĄrgarĂ©pa, tök, cĂ©kla, stb. -, vadas Ă©telek, mĂĄrtĂĄsok kĂ©szĂ­tĂ©sĂ©nĂ©l, mindet elƑnyösen Ă©rdekessĂ© tehetjĂŒk egy kevĂ©s ĂĄnizzsal.

ĂĄnizsos sĂŒtemĂ©nyVanĂ­liĂĄs kifli – ĂĄnizzsal, naranccsal

(http://www.mindmegette.hu)

HozzĂĄvalĂłk kb. 65-70 darabhoz: 30 dkg finomliszt; 20 dkg hideg vaj; 10 dkg darĂĄlt mandula; 1 db kismĂ©retƱ tojĂĄs sĂĄrgĂĄja + 1 teĂĄskanĂĄl hideg vĂ­z; 10 dkg porcukor; œ teĂĄskanĂĄl Ƒrölt ĂĄnizs; 1 csomag vanĂ­liĂĄs cukor. A forgatĂĄshoz: 10 dkg porcukor; 1 db kezeletlen narancs frissen reszelt hĂ©ja

A narancsot alaposan megmossuk, megszĂĄrĂ­tjuk, a hĂ©jĂĄt lereszeljĂŒk, összeforgatjuk a 10 dkg porcukorral. FĂ©lretesszĂŒk. 2 nagy tepsit sĂŒtƑpapĂ­rral borĂ­tunk. A sĂŒtƑt 170 fokra elƑmelegĂ­tjĂŒk. A kiflikhez a lisztet tĂĄlba szitĂĄljuk, hozzĂĄadjuk a kĂ©tfĂ©le cukrot, az ĂĄnizst Ă©s a mandulĂĄt. Alaposan összekeverjĂŒk. AprĂł kockĂĄkban beletesszĂŒk a vajat, elmorzsoljuk. A tojĂĄssĂĄrgĂĄjĂĄt a vĂ­zzel elkeverjĂŒk, a többi hozzĂĄvalĂłhoz öntjĂŒk. Gyors mozdulatokkal összeĂĄllĂ­tjuk a tĂ©sztĂĄt. FĂ©ldiĂłnyi darabokat szakĂ­tunk ki a tĂ©sztĂĄbĂłl, amelyeket 6-8 cm hosszĂș kis rudakkĂĄ sodrunk, kifli alakĂșra meghajlĂ­tunk. Az elƑkĂ©szĂ­tett tepsire rakosgatjuk, 15-20 perc alatt vilĂĄgosra sĂŒtjĂŒk, mĂ©g melegen a narancsos porcukorba forgatjuk.

Az ernyƑsvirĂĄgzatĂșak csalĂĄdjĂĄnak mĂĄs gyĂłgy- Ă©s fƱszernövĂ©nyei a kertlapon:  Zamatos turbolya; Kapor; LevĂ©lpetrezselyem; ÉdeskömĂ©ny;

gyogynoveny-banner

ĂĄnizsmag

The post Ánizs appeared first on Kert Lap.

↧

KlĂ­via

$
0
0

clivia miniataA klĂ­via vagy mĂĄs nĂ©ven szobaliliom divatja kissĂ© megkopott, pedig viszonylag egyszerƱen tartva csokorban nyĂ­lĂł, nagy virĂĄgokkal örvendezteti meg gazdĂĄjĂĄt. A növĂ©ny leveleivel is dĂ­sze lehet a tĂ©likertnek, szobĂĄnak. NyĂĄron kiĂŒltethetƑ, vagy dĂ©zsĂĄs növĂ©nykĂ©nt az erkĂ©lyen is tarthatĂł.

KlĂ­via bemutatĂĄsa

Az amarilliszfĂ©lĂ©k (Amarillidaceae) csalĂĄdjĂĄbĂłl szĂĄrmazĂł DĂ©l- AfrikĂĄban Ƒshonos klĂ­via, mĂĄs nĂ©ven szobaliliom (Clivia miniata) a szubtrĂłpusi, partvidĂ©ki erdƑsĂ©gektƑl a hegyvidĂ©kekig, a fĂĄk ĂĄrnyĂ©kĂĄban, gyakran nagy kolĂłniĂĄkban Ă©lnek. A skĂłt felföldi lady Charlotte Clive utĂĄn kapta a nevĂ©t 1854-ben John Lindley angol botanikustĂłl (1799-1865). Lady Charlotte Clive elsƑkĂ©nt termesztette ezt a növĂ©ny EurĂłpĂĄban. A miniata a latin minium szĂłbĂłl ered. A DĂ©l AfrikĂĄban kolĂłniĂĄkban fejlƑdƑ klĂ­via irĂĄnti szerelem az 1880-as Ă©vekben bontakozott ki EurĂłpa szerte. A viktoriĂĄnus idƑkre egĂ©sz EurĂłpa kedvelt virĂĄgzĂł szobanövĂ©nyĂ©vĂ© vĂĄlt.Clivia 'shimafu'

A kompakt növĂ©ny (70×70 cm) hĂșsos levelei egy tƑrƑl erednek a föld alatt megbĂșvĂł szĂĄrrĂłl. LĂ©nyegĂ©ben nincs szĂĄra. TĂ­z-hĂșsz pirosas vagy narancssĂĄrga virĂĄgot hoz (nĂĄlunk szobanövĂ©nykĂ©nt fƱtött szobĂĄban, vilĂĄgos helyen) tĂ©l közepĂ©n, kora-tavasszal a hosszĂș, hĂșsos, levelei rozettĂĄjĂĄbĂłl kinyĂșlĂł magas tƑkocsĂĄny csĂșcsĂĄn. Föld alatti rizĂłmĂĄja erƑsen, de az egĂ©sz növĂ©ny is mĂ©rgezƑ. RizĂłmĂĄjĂĄt ƑshazĂĄjĂĄban gyĂłgyĂĄszati cĂ©llal gyƱjtöttĂ©k, mint gyĂłgynövĂ©nyt. MĂ©rgezƑ piros bogyĂłival hĂ­vja fel magĂĄra a figyelmet, Ă­gy a virĂĄgzĂĄs utĂĄn tartsuk olyan helyen, ahol a gyermekek nem fĂ©rhetnek hozzĂĄ csĂĄbĂ­tĂł termĂ©sĂ©hez. (VeszĂ©lyes szobanövĂ©nyek)
Clivia miniata citrinaFajtĂĄjĂĄbĂłl a kĂŒlönbözƑ tulajdonsĂĄgokra szelektĂĄltak a termesztƑk, Ășgymint a virĂĄgnagysĂĄg (nagyvirĂĄgĂșak), a virĂĄgszĂ­n, a levĂ©lmĂ©ret, a variegĂĄt (fehĂ©r-zöld csĂ­kos) levelek, a törpe mĂ©ret, hogy csak a legfontosabbakat emlĂ­tsĂŒk. A legfantĂĄziadĂșsabb, izgalmas vĂĄltozatok JapĂĄnban szĂŒlettek. A nevĂŒkben, a “fu” vĂ©gzƑdĂ©s utal csĂ­kossĂĄgra. Legismertebb a hosszanti csĂ­kozott klĂ­viĂĄk közĂŒl a C. ‘shima(fu)’, amely levelei igen vĂĄltozatos, a nĂ©hĂĄny sĂĄrgĂĄs csĂ­ktĂłl a zöld a zöldben csĂ­kozottsĂĄgig. Sokszor a virĂĄgszĂĄr Ă©s a termĂ©s is csĂ­kos. TovĂĄbbi informĂĄciĂłk angol nyelven: melbournecliviagroup.org.au

A Clivia miniata var.citrina sĂĄrga vĂĄltozatot Zuluföldön fedeztĂ©k fel 1888-ban. ManapsĂĄg hasonlĂł Ă©rtĂ©kkel bĂ­r, mint pĂ©ldĂĄul a fekete tulipĂĄn. KĂŒlönösen a nagyvirĂĄgĂș vĂĄltozatok Ă©rtĂ©kesek.

VĂĄgott virĂĄgkĂ©nt ott alkalmazzĂĄk, ahol a virĂĄgtömeget akarjĂĄk hangsĂșlyozni. A virĂĄgokat jĂłl meg kell itatni, egyĂ©bkĂ©nt nagyon hamar elhervadnak.

Az igen divatos bronz fajtĂĄk közĂŒl is kiemelkednek azok, amelyek virĂĄgszirma bronz szĂ­nƱ Ă©s a torka zöld. KözĂŒlĂŒk is a legismertebb a C. ‘Bronze Green Boy’.

Clivia 'Bronze Green Boy'

FotĂł: Printeres.com

KlĂ­via tartĂĄsa

KlĂ­via fĂ©ny- Ă©s hƑigĂ©nye

VilĂĄgos helyre rakjuk, közvetlen napfĂ©ny nĂ©lkĂŒl. Ne feledjĂŒk, hogy eredeti Ă©lƑhelyĂ©n fĂ©lĂĄrnyĂ©kban, a lombok ĂĄrnyĂ©kĂĄban fejlƑdik. A napfĂ©ny könnyen megperzseli. HƱvös vagy ĂĄtlagos meleg helyen tartsuk, tĂ©len 8-10 °C-on.

KlĂ­via talajigĂ©nyeklivia mĂ©rgezƑ termĂ©se

A humuszban gazdag, jĂł vĂ­zhĂĄztartĂĄsĂș, morzsalĂ©kos talajokat kedveli, ezĂ©rt ne sajnĂĄljuk tƑle a komposztot (40-60%). A lassan hatĂł mƱtrĂĄgyĂĄzĂĄst, levĂ©ltrĂĄgyĂĄzĂĄst meghĂĄlĂĄlja (NPK 4:3:4 ), amelybƑl a cserĂ©phez kb. 5 grammot adjuk ĂŒltetĂ©s elƑtt. 6-8 hetenkĂ©nt Ășjra mƱtrĂĄgyĂĄzhatunk az aktĂ­v fejlƑdĂ©si idƑszak alatt (NPK 1:0:1) .

Klívia vízigénye

Úgy mondjĂĄk kĂ©t dolog kell a növekedĂ©sĂ©hez, fejlƑdĂ©sĂ©hez. Egyik az ĂĄrnyĂ©k, mĂĄsik a szĂĄrazsĂĄg. Persze a szĂĄrazsĂĄgot nem szabad szĂł szerint Ă©rteni. TavasztĂłl Ƒszig mĂ©rsĂ©kelten öntözzĂŒk (hiszen ƑshazĂĄja is nyĂĄron csapadĂ©kosabb), kĂ©sƑ ƑsztƑl kora tavaszig pedig, amĂ­g a tƑkocsĂĄny 10-15 cm hosszĂș nem lesz, csak ritkĂĄn. Szereti a szĂĄraz levegƑt, de idƑnkĂ©nt letörölgethetjĂŒk a leveleket nedves szivaccsal.

KlĂ­via betegsĂ©gei, kĂĄrtevƑi

KerĂŒljĂŒk a magas pĂĄratartalmĂș, alacsony hƑmĂ©rsĂ©kletƱ helyisĂ©geket Ă©s a rendszertelen öntözĂ©st, mert ezek mindegyike levĂ©lhullĂĄshoz vezethet. Gyakori kĂĄrtevƑje a gyapjastetƱ, amely ellen lemosĂĄssal vĂ©dekezhetĂŒnk.

klĂ­via vĂĄgott virĂĄgA virĂĄgzĂĄshoz novembertƑl februĂĄrig 10C körĂŒli hideg hatĂĄsra van szĂŒksĂ©g. RitkĂĄn öntözzĂŒk. Amikor a virĂĄgrĂŒgyek megjelennek, ĂĄllĂ­tsuk vilĂĄgos, 16C hƑmĂ©rsĂ©kletƱ helyre. VirĂĄgzĂĄs utĂĄn vĂĄgjuk le a virĂĄgszĂĄrat, spĂłrolĂłsan öntözzĂŒk, de ne hagyjuk a talajĂĄt kiszĂĄradni.

Royal Horticultural Society

JĂł tanĂĄcsok

VirĂĄgzĂĄs utĂĄn (ez lehet tĂ©l, koratavasz) fƱtetlen helyisĂ©gben tartsuk, tĂĄpanyag nĂ©lkĂŒl, Ă©ppen csak annyi vĂ­zzel, hogy ki ne szĂĄradjon. Ha nem Ă­gy teszĂŒnk, akkor Ă©vekig nem virĂĄgzik.

Elhervadt virĂĄgait tĂĄvolĂ­tsuk el.

A helyváltoztatást nem kedveli, virágzás alatt lehetƑleg ne mozgassuk.

Magról vagy virágzás után tƑosztással szaporítsuk.

 

The post KlĂ­via appeared first on Kert Lap.

↧

Mi fån terem a csokolådé

$
0
0

kakaĂłfaA csokolĂĄdĂ©hegy belsejĂ©ben egy boszorkĂĄny vezĂ©nyletĂ©vel kĂ©szĂŒlnek a csokolĂĄdĂ©s Ă©dessĂ©gek, egyik gyerekkori mesĂ©m szerint. Mindig vĂĄgytam, hogy a nyelvem a csokolĂĄdĂ©hegyre tapasszam. VĂĄllalva, hogy a gonosz boszorka elragad, Ă©s a hegy gyomrĂĄban lĂ©vƑ ĂłriĂĄsi konyhĂĄjĂĄban kell Ă©dessĂ©get kĂ©szĂ­tenem a többi gyerekkel egyĂŒtt. Bevarrt szĂĄjjal, hogy nehogy torkoskodni tudjunk. KĂ©sƑbb kiderĂŒlt, hogy a csokolĂĄdĂ©hegy nem lĂ©tezik, Ă©s a csokolĂĄdĂ© fĂĄn terem. Majdnem! A kakaĂłfa termĂ©sĂ©ben talĂĄlhatĂł kakaĂłbabbĂłl nyerik a kakaĂłt, a kakaĂłvajat, ebbƑl kĂ©szĂŒl a csokolĂĄdĂ©. BĂĄr lehet, hogy ez is csak mese


Kakaó az indiån pénz

A kakaĂł elsƑ Ă©lvezƑi a majĂĄk Ă©s az aztĂ©kok voltak. IdƑszĂĄmĂ­tĂĄsunk elƑtt 600 körĂŒl a majĂĄk DĂ©l-Amerika Ă©szaki rĂ©szĂ©re vĂĄndoroltak Ă©s lĂ©trehoztĂĄk az elsƑ ismert ĂŒltetvĂ©nyt a YucatĂĄn-fĂ©lszigeten. Igen valĂłszĂ­nƱ azonban, hogy mĂĄr jĂłval korĂĄbban hasznĂĄltĂĄk a kakaĂłt, nemcsak Ă©lelmiszerkĂ©nt, hanem fizetĂ©si eszközkĂ©nt Ă©s szĂĄmolĂĄsi egysĂ©gkĂ©nt is.

Az aztĂ©k legendĂĄk szerint a kakaĂł a ParadicsombĂłl szĂĄrmazott, termĂ©sĂ©nek fogyasztĂĄsa bölcsessĂ©get Ă©s erƑt ad. ElkĂ©szĂ­tĂ©sĂ©nek fortĂ©lyait maga Quetzalcoatl isten tanĂ­totta meg nekik. A megpörkölt, megƑrölt magokat kukoricaliszttel, vĂ­zzel, esetleg mĂ©zzel kevertĂ©k Ă©s vanĂ­liĂĄval Ă­zesĂ­tve habzĂł italkĂ©nt fogyasztottĂĄk. Ez volt az elsƑ csokolĂĄdĂ©ital a vilĂĄgon, melyet “sokolatl“-nak vagy keserƱvĂ­znek neveztek. Az Ƒsi mexikĂłiak az Ă©tel Ă©s az ital istennƑit a kakaĂł vĂ©dƑinek gondoltĂĄk, gyakorta emberĂĄldozatot is hoztak nekik, utolsĂł Ă©telkĂ©nt termĂ©szetesen kakaĂłt szolgĂĄltak fel a kivĂĄlasztottaknak.

A kakaĂłbabot sokĂĄig fizetƑeszközkĂ©nt is hasznĂĄltĂĄk. A 16. szĂĄzad elejĂ©n MexikĂłban a kakaĂłbab volt a pĂ©nzgazdĂĄlkodĂĄs alapja.

EurĂłpa meghĂłdĂ­tĂĄsakakaĂł virĂĄg

Spanyol krĂłnikĂĄsok lejegyeztĂ©k, hogy az elsƑ fƑzött kakaĂłital nem Ă­zlett a hĂłdĂ­tĂłknak. Nem is csoda, hiszen vĂ­zzel fƑztĂ©k Ă©s Ă©desĂ­tĂ©s nĂ©lkĂŒl fogyasztottĂĄk. Csak kĂ©sƑbb, a spanyolok ĂĄltal MexikĂłba kĂŒldött szerzetesek Ă©s apĂĄcĂĄk kezdtĂ©k el az eurĂłpai Ă­zlĂ©snek megfelelƑ, Ă­zesĂ­tett csokolĂĄdĂ©t kĂ©szĂ­teni.

EurĂłpĂĄba Kolumbusz hozta az elsƑ termĂ©seket MexikĂłbĂłl negyedik ĂștjĂĄrĂłl visszatĂ©rve, ĂĄm a többi kincs sokkal inkĂĄbb felkeltette FerdinĂĄnd udvarĂĄnak Ă©rdeklƑdĂ©sĂ©t, Ă­gy a kakaĂłra nemigen szenteltek figyelmet. ElƑször Cortez tesz rĂłla emlĂ­tĂ©st 1519-ben, amikor Montezuma csĂĄszĂĄr udvarĂĄban jĂĄrva megismerkedik az uralkodĂł ĂĄltal fogyasztott itallal (sokĂĄig a kakaĂłt afrodiziĂĄkumnak vĂ©ltĂ©k, mert Montezuma mielƑtt felkereste a hĂĄremĂ©t mindig felhajtott belƑle egy nagy korsĂłval). Cortez 1528-ban vitte a kakaĂłt SpanyolorszĂĄgba, ahol kolostorokban “rejtegettĂ©k” közel egy Ă©vszĂĄzadon ĂĄt.

EzutĂĄn hosszĂș Ă©vekig a spanyolok kereskedelmi monopĂłliumĂĄt kĂ©pezte Ă©s csak kĂ©sƑbb terjedt el EurĂłpa mĂĄs orszĂĄgaiban. SpanyolorszĂĄgbĂłl elƑször a VatikĂĄnba kerĂŒlt, majd OlaszorszĂĄgban jött divatba. A csokolĂĄdĂ©fogyasztĂĄs a 17-18. szĂĄzadban kezdett elterjedni, majd a 18. szĂĄzadban (a kĂĄvĂ©val Ă©s a teĂĄval egyĂŒtt) valĂłsĂĄgos gasztronĂłmiai forradalmat indĂ­tott el, a gazdagsĂĄg Ă©s a luxus szimbĂłlumĂĄvĂĄ vĂĄlt.

A 19. szĂĄzadra a kakaĂłfogyasztĂĄs annyira elterjedt, hogy a megnövekedett igĂ©nyek kielĂ©gĂ­tĂ©sĂ©re kakaĂłcserje-ĂŒltetvĂ©nyeket lĂ©tesĂ­tĂ©se vĂĄlt szĂŒksĂ©gessĂ©. Ekkor hoztĂĄk lĂ©tre az elsƑ kakaĂł-ĂŒltetvĂ©nyeket a nyugat-afrikai Aranyparton. MĂĄra az egyik legnagyobb kakaĂł-termƑ ĂŒltetvĂ©nnyel GhĂĄna rendelkezik.

kakaĂłbab fermentĂĄlĂĄsA kakaĂłfa

A teobroma nemzetsĂ©g DĂ©l-AmerikĂĄban az Andok keleti oldalĂĄn terjedt el. 22 faja közĂŒl a kakaĂłfa a legismeretebb.

A mĂĄlyvafĂ©lĂ©k  (Malvaceae) csalĂĄdjĂĄba tartozĂł kakaĂłfa (Theobroma cacao) a trĂłpusi Amerika, KözĂ©p- Ă©s DĂ©l-Amerika Ă©szaki rĂ©szĂ©nek szĂŒlötte. A theobroma szĂł latin jelentĂ©se: az istenek eledele. A cocoa szĂł aztĂ©k eredetƱ, xocolatl, amely a xococ (keserƱ) Ă©s atl (vĂ­z) szavakbĂłl szĂĄrmazik. Az 5-8, esetenkĂ©nt 12 mĂ©ter magassĂĄgot is elĂ©rƑ fa az ĂłriĂĄsi erdƑalkotĂł fĂĄk ĂĄrnyĂ©kĂĄban Ă©lnek az esƑerdƑkben.  A levelek sötĂ©tzöldek, bƑrnemƱek, tojĂĄsdadok vagy elliptikusak. A fa törzsĂ©n csomĂłkban fejlƑdnek a kb. 1 cm ĂĄtmĂ©rƑjƱ fehĂ©r virĂĄgok (kaulifloria). A virĂĄgokat muslicĂĄk porozzĂĄk be, csak mintegy 5%-uk termĂ©kenyĂŒl meg. BelƑlĂŒk több, mint fĂ©l Ă©v alatt fejlƑdnek ki a termĂ©sek. A fĂĄk egĂ©sz Ă©vben virĂĄgzanak, Ă©s folyamatosan teremnek, de a termĂ©sek fƑ szedĂ©si ideje jĂșnius Ă©s december. A 15-25 cm hosszĂș toktermĂ©sek nyĂĄlkĂĄs, Ă©des termĂ©shĂșsĂĄba ĂĄgyazva, több sorban fejlƑdnek a kakaĂłbabnak is nevezett magvak, termĂ©senkĂ©nt 30-40 db. A gyĂŒmölcshĂșsbĂłl kĂ©szĂŒlt italt az AmazonĂĄsz vidĂ©kĂ©n fogyasztjĂĄk. A friss magvak nyersen kĂ­vĂŒl fehĂ©rek, belĂŒl kakaĂł-barnĂĄk. A fa meleg, pĂĄra- Ă©s vĂ­zigĂ©nyes. Nedves, jĂł vĂ­zgazdĂĄlkodĂĄsĂș talajt kĂ­vĂĄn. TermesztĂ©sben a fiatal fĂĄk ĂĄrnyĂ©kolĂĄsa elengedhetetlen.

A kakaĂł termĂ©sĂ©t speciĂĄlis, ĂĄgvĂĄgĂłhoz hasonlĂł eszközzel kĂ©zzel vĂĄgjĂĄk le a fĂĄkrĂłl. A termĂ©seket a kakaĂłbab szĂĄrĂ­tĂĄsszĂŒretelĂ©st követƑen nĂ©hĂĄny nap mĂșlva nyitjĂĄk fel. Ha ezt a termesztĂ©s helyĂ©n vĂ©gzik a visszamaradt termĂ©sburkot bedolgozzĂĄk a talajba, mert kitƱnƑ tĂĄpanyag forrĂĄs a növĂ©nyek szĂĄmĂĄra.

Kakaóbabból csokolådé

Az ĂŒltetvĂ©nyeken elsƑsorban kĂ©tfajta kakaĂłt termesztenek, a CriollĂłt Ă©s a ForasterĂłt. A ritkĂĄbb, alacsony hozamĂș Criollo kakaĂłja finomabb a ForasteróénĂĄl. A fĂĄk egĂ©sz Ă©vben virĂĄgoznak Ă©s teremnek. A friss kakaĂłbab Ă©lvezhetetlen, mivel a kakaĂł jellegzetes Ă­ze fermentĂĄlĂĄs, szĂĄrĂ­tĂĄs Ă©s pörkölĂ©s utĂĄn jelenik meg.

A kakaĂłbabbĂłl kĂ©t fontos köztitermĂ©k a kakaĂłmassza Ă©s a kakaĂłvaj, valamint kĂ©t fontos vĂ©gtermĂ©k a kakaĂłpor Ă©s a csokolĂĄdĂ© kĂ©szĂŒl.

A magvak erjesztĂ©sĂ©nek (fermentĂĄlĂĄsĂĄnak) a legegyszerƱbb mĂłdja, hogy egymĂĄsra halmozzĂĄk Ƒket. A gyĂŒmölcshĂșsban elszaporodĂł Ă©lesztƑbaktĂ©riumok indĂ­tjĂĄk meg az erjedĂ©st. A folyamat sorĂĄn a gyĂŒmölcshĂșs lebomlik Ă©s elfolyik. Ezalatt a hƑmĂ©rsĂ©klet 40-45 C-ra emelkedik. Ezt követi a rakĂĄs ĂĄtforgatĂĄsa, hogy az oxidĂĄciĂłs folyamatok kerĂŒljenek elƑtĂ©rbe. Az eljĂĄrĂĄs hasonlĂ­t a komposztĂĄlĂĄsi folyamatokhoz. A folyamat vĂ©gĂ©n a kakaĂłbab elhal, Ă©s olyan folyamatok indulnak meg a magban, amelyek a jellegzetes Ă­zek Ă©s aromĂĄk kialakulĂĄsĂĄhoz vezetnek. Forastero kakaĂłbabot 5 napig, a Criollo kakaĂłbabot 2-3 napig fermentĂĄljĂĄk.

kakaóƑrlĂ©sA magvakbĂłl 2-10 napos fermentĂĄlĂĄs Ă©s szĂĄrĂ­tĂĄs utĂĄn szĂĄllĂ­tjĂĄk (Ă©rtĂ©kesĂ­tik) a feldolgozĂĄsi helyĂŒkre. A szĂĄrĂ­tĂĄs folyamĂĄn a kakaĂłbab vĂ­ztartalma 60%-rĂłl kb. 7.5% -ra csökken.

Ezt követi a pörkölĂ©s, a maghĂ©j eltĂĄvolĂ­tĂĄsa Ă©s az ƑrlĂ©s. A pörkölĂ©s hƑmĂ©rsĂ©klete Ă©s ideje attĂłl fĂŒgg, hogy milyen termĂ©ket akarnak elƑállĂ­tani. Illetve a kakaĂłbab minƑsĂ©gĂ©tƑl. A hĂ©jat rostĂĄlĂĄssal tĂĄvolĂ­tjĂĄk el. Visszamarad a hĂĄntolt kakaĂłbab, amit ĂĄltalĂĄban kĂĄlium karbonĂĄttal lĂșgosĂ­tanak, hogy az aromĂĄk mĂ©g jobban Ă©rvĂ©nyesĂŒljenek.

Az ƑrlĂ©s vĂ©gĂ©n kialakul a kakaĂłmassza , ami kakaĂł Ă©s kakaĂłvaj egyĂŒttese. EbbƑl sajtolĂĄssal nyerik a kakaĂłvajat. A kakaĂłvajat megszƱrik, Ă©s egy rĂ©szĂ©t szagtalanĂ­tjĂĄk, a nyers kakaĂłvajnak ugyanis erƑs aromĂĄja van, ami az Ă©tcsokolĂĄdĂ©ban kĂ­vĂĄnatos, a tejcsokolĂĄdĂ©ban azonban elnyomja a tej aromĂĄjĂĄt. A visszamaradt kakaĂłpogĂĄcsa zsĂ­rtartalma a sajtolĂĄsi folyamattĂłl fĂŒggƑen kĂŒlönbözƑ. A pogĂĄcsĂĄkat szĂ©ttörik, majd porĂ­tjĂĄk, Ă­gy nyerik a kakaĂłport. A kakaĂłmasszĂĄbĂłl kakaĂłvaj Ă©s egyĂ©b adalĂ©kok, cukor, tej, emulgeĂĄlĂłszerek stb. hozzĂĄadĂĄsĂĄval, finomĂ­tĂĄsi folyamatokkal kĂ©szĂŒl a csokolĂĄdĂ©. (International Cocoa Organization)

A jellegzetes csokolĂĄdéízt Ășn. koncsolĂĄssal Ă©rik el. A csokolĂĄdĂ©masszĂĄt nagymĂ©retƱ keverƑgĂ©pekbe rakjĂĄk, ahol magas hƑmĂ©rsĂ©klet mellett folyamatosan keverik. Ezt nevezik koncsolĂĄsnak. A koncsolĂĄs vĂĄltozĂł ideig folyhat, nĂ©hĂĄny ĂłrĂĄtĂłl akĂĄr hĂĄrom egĂ©sz napig is eltarthat. A mƱvelet folyamĂĄn a massza mĂ©g finomabbĂĄ vĂĄlik. A folyĂ©kony csokolĂĄdĂ©bĂłl ezek utĂĄn mĂĄr lehet sĂŒtemĂ©nyeket, tĂĄblĂĄs- Ă©s szelet csokikat formĂĄzni. A csokolĂĄdĂ©val töltött öntƑformĂĄt szĂĄllĂ­tĂłszalag viszi vĂ©gig a hƱtƑalagĂșton. Ha a massza megszilĂĄrdult, a formĂĄt felfordĂ­tjĂĄk, Ă©s a kakaĂłvaj tĂ©rfogati összehĂșzĂłdĂĄsa miatt a csoki könnyen kiesik.

A kakaóbab feldolgozåsåról itt is olvashat: Kakaó vs. csokolådékakaóvaj

MiĂ©rt szeretjĂŒk a kakaĂłt?

Finom és kívånatos, de nemcsak élvezeti értéke miatt lehet fogyasztani, hanem mert szåmos pozitív hatåsa van az emberi szervezetre.

csokolĂĄdĂ©A kakaĂł antioxidĂĄns hatĂĄsĂș, amelyet fƑleg flavonoid tartalmĂĄnak köszönheti.  KutatĂĄsok rĂĄkellenes hatĂĄsĂĄrĂłl szĂĄmoltak be.

ÉleterƑ, energia – A kakaĂłban Ă©s csokolĂĄdĂ©ban talĂĄlhatĂł teobromin, egy keserƱ alkaloid, amelynek bizonyĂ­tottan serkentƑ hatĂĄst tulajdonĂ­t az orvostudomĂĄny. ÉrtĂĄgĂ­tĂł Ă©s vizelethajtĂł hatĂĄsĂș. SzĂ­vmƱködĂ©s serkentƑ. AfrodiziĂĄkumkĂ©nt is szĂĄmon tartjĂĄk.
 A fĂĄradtsĂĄg legjobb ellenszere a csokolĂĄdĂ©. ÁllĂ­tjĂĄk a csokolĂĄdĂ© rajongĂłk. Hiszen nem csupĂĄn serkentƑ hatĂĄsĂș, hanem magas a kalĂłria tartalma (500kcal/100g).  TovĂĄbbĂĄ olyan fontos ĂĄsvĂĄnyi anyagokat tartalmaz, mint a kĂĄlium, magnĂ©zium, foszfor, sƑt kalciumot, vasat, valamint A, B1 Ă©s B2 vitaminokat is tartalmaz.
Önbizalom Ă©s jĂłkedv – A csokolĂĄdĂ© a szerotonin ingerĂŒletĂĄtvivƑ anyag termelƑdĂ©sĂ©t is segĂ­ti.  Ha nem Ă©ri el a megfelelƑ mennyisĂ©get a szerotonin az ember szervezetĂ©ben, az könnyen depressziĂłhoz vezethet. Egy mĂĄsik ĂĄtvivƑ anyag, aminek termelƑdĂ©sĂ©t a csokolĂĄdĂ© szintĂ©n serkenti, a fenil-etil amin, amelyet csokolĂĄdĂ© amfetaminnak is neveznek. KedĂ©ly javĂ­tĂł, önbizalom erƑsĂ­tƑ. A csokolĂĄdĂ© anandamid tartalma pedig a marihuĂĄnĂĄban lĂ©vƑ THC-hoz hasonlĂł, bĂĄr annĂĄl jĂłval gyengĂ©bb hatĂĄsĂș. MindkettƑ a dopamin kĂ©pzƑdĂ©st serkenti, amely a jĂł közĂ©rzethez szĂŒksĂ©ges. Ezeket a hatĂĄsokat mĂĄr egy kocka csokolĂĄdĂ© is kivĂĄltja, Ă­gy a fogyĂłkĂșrĂĄzĂłknak sem kell bĂșsulniuk. Azt is tudnunk kell, hogy ezek a vegyĂŒletek sok mĂĄs Ă©lelmiszerben is elƑfordulnak, amelyeknek ilyen tulajdonsĂĄgokat mĂ©gsem tulajdonĂ­tanak a kutatĂłk. De a csokolĂĄdĂ© rajongĂłk vĂĄltig ĂĄllĂ­tjĂĄk, hogy a csokolĂĄdĂ© bizony csodĂĄs hatĂĄsĂș. (Chocolate on the Brain)
kakaĂłfa

The post Mi fån terem a csokolådé appeared first on Kert Lap.

↧
↧

Szarvasagancs pĂĄrfĂĄny

$
0
0

szarvasagancs pĂĄfrĂĄnyNĂ©zd anyu! Olyan, mintha egy kosĂĄr agancs csĂŒngene a mennyezetrƑl! Mutogat egy izgatott ĂłvodĂĄs a pĂĄlmahĂĄzban egy megtermett szarvasagancs pĂĄfrĂĄnyra. És valĂłban. A magasban meredezƑ levelek leginkĂĄbb egy szarvasagancs gyƱjtemĂ©nyre emlĂ©keztetnek. Csakhogy ezek pĂĄfrĂĄnyok, az egzotikus trĂłpusok szĂŒlöttei.

Az agancspĂĄrfrĂĄny (Platycerium) nemzetsĂ©gbe fĂĄn Ă©lƑ epifita pĂĄfrĂĄnyok tartoznak, hat faj Afro-MadagaszkĂĄron, 8–11 faj AusztrĂĄliĂĄban, Ă©s egy faj (P. andinum) a trĂłpusi DĂ©l-AmerikĂĄban honos. A levĂ©llemezt borĂ­tĂł csillagszƑrök Ă©s a kĂ©tfĂ©le levelƱsĂ©g (a rizĂłmĂĄt borĂ­tĂł steril takarĂłlevelek Ă©s a spĂłrĂĄt termƑ zöld levelek) megkĂŒlönbözteti Ƒket a többi pĂĄfrĂĄnytĂłl. A steril levelek a növĂ©nyek megtĂĄmasztĂĄsĂĄra szolgĂĄlnak, Ă©s idƑvel megbarnulnak, pergamen szerƱvĂ© vĂĄlnak. A közĂ©jĂŒk folyĂł vĂ­z Ă©s bomlĂł szerves anyagok rajtuk keresztĂŒl kerĂŒlnek felvĂ©telre. GyökerĂŒk nincs. A spĂłrĂĄt termƑ, szarvasagancsra emlĂ©keztetƑ, villĂĄsan elĂĄgazĂł levelek zöldek maradnak Ă©s fotoszintetizĂĄlnak. Az agancspĂĄfrĂĄnyok trĂłpusi Ă©s szubtrĂłpusi alföldek viszonylag nyĂ­lt erdei tĂĄrsulĂĄsaiban, fĂ©lörökzöld erdƑkben Ă©lnek. TöbbsĂ©gĂŒk kedvelt dĂ­sznövĂ©ny, Ă©s a gyƱjtĂ©si lĂĄz miatt több fajukat a kihalĂĄs veszĂ©lye fenyegeti.

Platycerium bifurcatum 'Netherland'VillĂĄs szarvasagancs pĂĄfrĂĄny

A (Polypodiaceae) csalĂĄdba tartozĂł villĂĄs szarvasagancs pĂĄfrĂĄny (Platycerium bifurcatum) Új-Guinea, Új-KaledĂłnia Ă©s Kelet-AusztrĂĄlia szĂŒlötte. NevĂ©bƑl a bifurcatum nĂ©v onnan ered, hogy a spĂłrĂĄkat viselƑ levelek mindig pĂĄrosĂĄval osztottak.

Egy Ășj fajta, a P. bifurcatum ÂŽNetherlandsÂŽ egyedĂŒlĂĄllĂłan kompakt megjelenĂ©sƱ, lassĂș növekedĂ©sƱ. Kisebb tĂ©rfogatĂș cserĂ©pben is tarthatĂł. 2°C fokig tĂ©lĂĄllĂł. PĂĄrĂĄs környezetet, közepesen nedves talajt kĂ­vĂĄn. KĂ©t öntözĂ©s között hagyjuk kissĂ© kiszĂĄradni a talajĂĄt. Kedveli a gyenge lĂ©gmozgĂĄst! VisszavĂĄgĂĄssal kordĂĄban tarthatĂł. (platycerium-bifurcatum-netherlands)Platycerium willinckii

A Platycerium willinckii, pontosabban P. bifurcatum sp. willinckii, ahogy a neve is mutatja, a P. bifurcatum egy alfaja. JĂĄva szigetĂ©rƑl szĂĄrmazik. Több kertĂ©szeti fajtĂĄja van forgalomban. JellemzƑje, hogy a levelek idƑvel csĂŒngƑvĂ© vĂĄlnak. LassĂș fejlƑdĂ©sƱ, vĂ­zigĂ©nyes fajta.

Szarvasagancs pĂĄfrĂĄny gondozĂĄsa

ErƑsĂ­tsĂŒk fenyƑkĂ©reghez, parafalaphoz. A kerek leveleket drĂłtozzuk hozzĂĄ Ășgy, hogy a rizĂłmĂĄk közĂ© moha, tölgylevĂ©l Ă©s fellĂĄp tƑzeghez (Sphagnum) keverĂ©kĂ©t töltjĂŒk. Az egĂ©szet fĂŒggesszĂŒk fel. Ezt az ĂŒltetƑ közeget Ă©vente frissĂ­tsĂŒk fel komposzttal. Ha egyszerƱen edĂ©nyben szeretnĂ©nk tartani, akkor hasznĂĄljunk orchidea földet, amihez aprĂłra vagdalt tƑzegmohĂĄt keverĂŒnk 1:1 arĂĄnyban. BĂĄr megfelelƑ pĂĄratartalom biztosĂ­tĂĄsa mellet fejlƑdik a leglĂĄtvĂĄnyosabban (permetezĂ©s), a szĂĄrazabb szobalevegƑt is elviseli, mert bolyhos levelei csökkentik a pĂĄrolgĂĄst.

szarvasagancs pĂĄfrĂĄny fellĂĄptƑzeghez rögzĂ­tve

A növĂ©ny alapjĂĄnĂĄl Ășj sarjakat hoz, ezeket levĂĄlasztva szaporĂ­thatunk. A növĂ©nykĂ©t fejlƑdĂ©se kezdetĂ©n naponta öntözzĂŒk. Amikor az Ășj növekedĂ©s megjelenik, az öntözĂ©st hĂĄrom naponkĂ©nti intervallumra korlĂĄtozzuk, Ă©s heti egyszeri hĂ­g tĂĄpoldatozĂĄst vĂ©gezzĂŒnk, kiegyensĂșlyozott tĂĄpanyagellĂĄtĂĄs mellet. Amikor az Ășj növĂ©ny megerƑsödött, elĂ©g ha havonta tĂĄpoldatozzuk. A tĂ©li nyugalmi idƑszakban Ă©ppen annyi vizet kapjon, hogy a kiszĂĄradĂĄst elkerĂŒljĂŒk. A tĂșl sok vĂ­z levĂ©lfoltosodĂĄst okozhat. A ragyogĂłan vilĂĄgos helyet kedveli, közvetlen napsĂŒtĂ©s nĂ©lkĂŒl. NyĂĄron 20-22 °C-on, tĂ©len 16-17 °C-on tartsuk.

SzaporĂ­thatunk spĂłrĂĄkrĂłl is. Ilyenkor a spĂłrĂĄkat rĂĄzzuk-gyƱjtsĂŒk papĂ­rlapra. TĂ©lutĂłn a spĂłrĂĄkat vessĂŒk nedves mohĂĄba.

A csĂ­rĂĄzĂĄshoz melegre van szĂŒksĂ©g. A megfelelƑ pĂĄratartalmat letakarĂĄssal biztosĂ­thatjuk. A megerƑsödött növĂ©nyeket azutĂĄn sajĂĄt kontĂ©nerbe, fĂŒggƑkosĂĄrba stb. ĂŒltethetjĂŒk.

Ha rizĂłmĂĄt Ă©les kĂ©ssel kettĂ©vĂĄgjuk, akkor is Ășj növĂ©nyhez jutunk. Ez a mƱvelet, akĂĄrcsak a sarjnövĂ©nyek levĂĄlasztĂĄsa februĂĄr vĂ©gĂ©n, mĂĄrcius elejĂ©n aktuĂĄlis.

Ha tĂșl meleg vagy tĂșl nedves a környezete, akkor a levelek elsĂĄrgulnak, vagy barna pettyek jelennek meg rajtuk, vĂ©gĂŒl a levelek lehullnak. A takĂĄcsatkĂĄk kĂĄrosĂ­thatjĂĄk.

A villĂĄs szarvasagancs pĂĄfrĂĄny gyĂłgyhatĂĄsai

NigĂ©riĂĄban a levĂ©lkivonatot fekĂ©ly gyĂłgyĂ­tĂĄsĂĄra hasznĂĄljĂĄk. A fogamzĂĄs utĂĄni mĂĄsodik hĂłnapban vetĂ©lĂ©s ellen is alkalmazzĂĄk. SzintĂ©n hasznĂĄljĂĄk ödĂ©ma, köhögĂ©s Ă©s magas vĂ©rnyomĂĄs esetĂ©n. Az alkoholos levĂ©lkivonat antibakteriĂĄlis hatĂĄsĂĄrĂłl 2007-ben szĂĄmoltak be kutatĂłk. SzĂĄrĂ­tott leveleibƑl kĂ©tfĂ©le antioxidĂĄns hatĂĄsĂș polifenolt is izolĂĄltak egy 2014-es publikĂĄciĂł szerint. (www.journalofnaturalproducts.com)

szarvasagancs pĂĄfrĂĄnyok, Zimbabwe

FotĂł: www.zimbabweflora.co.zw

The post Szarvasagancs pĂĄrfĂĄny appeared first on Kert Lap.

↧

Levendula termesztése

$
0
0

levendula föld, BanonDr. Tulok Måria címzetes egyetemi docens, a gyógynövény tanfolyam egyik szakembere -
A fagyok beĂĄllta elƑtt, egy szĂ©p Ƒszi nap a legkedvezƑbb az illatos levendula-ĂŒltetvĂ©ny lĂ©tesĂ­tĂ©sĂ©hez.

Egy kis kedvcsinĂĄlĂł: A Lure Ă©s Ventoux hegyei közt meghĂșzĂłdĂł, sajtja miatt közkedvelt Banont az Ƒt körĂŒlvevƑ levendulamezƑk aromĂĄja lengi be. A levendula a DĂ©li Alpokban Ƒshonos, olajĂĄval a francia parasztok mĂĄr a 16. szĂĄzadban sebet gyĂłgyĂ­tottak, fĂ©rget Ʊztek. A 20. szĂĄzad elejĂ©n telepĂ­tettĂ©k az elsƑ levendulĂĄsokat 700 mĂ©ter tengerszint feletti magassĂĄgban. A forrĂł szĂĄraz klĂ­ma, a meszes talaj kedvezett a termesztĂ©snek. A provance-i levendulamezƑk jĂșliustĂłl oktĂłberig virĂ­tanak. A levendulaszĂŒret folyamatos, jĂșliustĂłl szeptemberig tart. Ekkor a forrĂł nyĂĄri nap a virĂĄgokba csalja az illĂłolajat. A virĂĄgokat 2-3 napos szĂĄrĂ­tĂĄs utĂĄn szĂĄllĂ­tjĂĄk a desztillĂĄlĂłkba. A levendulatövek kertĂŒnkben, telkĂŒnkön is virĂ­thatnak, ha a feltĂ©telek megfelelnek telepĂ­tĂ©sĂ©nek.
levendula rĂ©zsĂŒn

Levendula környezeti igénye

A levendula telepĂ­tĂ©sbe csak azt követƑen fogjunk, ha megismertĂŒk a levendula környezeti igĂ©nyeit, hogy a legoptimĂĄlisabb körĂŒlmĂ©nyeket tudjuk megteremteni szĂĄmĂĄra.Napos, szĂĄraz helyre, jĂł vĂ­zvezetĂ©sƱ talajba valĂł. Fagyzugos helyre ne ĂŒltessĂŒk!

TermesztĂ©sĂ©vel fƑleg a szĂĄraz, kopĂĄr terĂŒletek, köves lejtƑk, domboldalak, legelƑk hasznosĂ­thatĂłk. A levendulasorok -a rĂ©tegvonalakkal pĂĄrhuzamosan telepĂ­tve- gĂĄtoljĂĄk a talaj lepusztulĂĄsĂĄt. ElsƑsorban a meszes, napfĂ©nyes, dĂ©li fekvĂ©sƱ terĂŒleteken fejlƑdik jĂłl. KerĂŒlni kell a fagyzugos, hideg, mĂ©lyebb fekvĂ©sƱ terĂŒleteket, ott gyakori a fagykĂĄr. A mĂ­nusz 15-20 C -os hideget jĂłl tƱri, de a kĂ©sƑ tavaszi fagyok kĂĄrt tehetnek a mĂĄr fejlƑdĂ©snek indult növĂ©nyekben. FĂ©nyigĂ©nyes, a fĂ©ny a virĂĄgkĂ©pzƑdĂ©st, az illĂłolaj-tartalmat Ă©s annak Ă©szter-tartalmĂĄt befolyĂĄsolja. A szĂĄrazsĂĄgtƱrĂ©se közismert. A levendula-ĂŒltetvĂ©nyek vetĂ©sforgĂłn kĂ­vĂŒl helyezkednek el, 12-15 Ă©vig veszik igĂ©nybe a terĂŒletet.

Talaj elƑkĂ©szĂ­tĂ©s levendula szĂĄmĂĄra

NagyĂŒzemben a telepĂ­tĂ©st megelƑzƑ Ă©v ƑszĂ©n mĂ©lyszĂĄntĂĄssal 35-50 t/ha szerves trĂĄgyĂĄt, 70-80 kg/ha hatĂłanyagĂș foszfor- Ă©s 100-120 kg/ha hatĂłanyagĂș kĂĄlium- mƱtrĂĄgyĂĄval kiegĂ©szĂ­tve cĂ©lszerƱ a talajba juttatni. A tĂșlzott tĂĄpanyagellĂĄtĂĄs, kĂŒlönösen a magas nitrogĂ©ndĂłzis csökkenti a virĂĄghozamot.

francia levendula tƑLevendula szaporítóanyag-elƑállítás

A valĂłdi levendula palĂĄntĂĄzĂĄssal, fĂĄsdugvĂĄnyozĂĄssal Ă©s feltöltĂ©ses bujtĂĄssal szaporĂ­thatĂł. A kedvezƑ ƑszvĂ©gi idƑjĂĄrĂĄsa lehetƑvĂ© teszi a kĂ©sƑ Ƒszi telepĂ­tĂ©st – ill. ha valaki sajĂĄt maga akarja elƑállĂ­tani a szaporĂ­tĂłanyagot -, a magvetĂ©st.

Magvetés

A vetĂ©s ideje november elsƑ fele. A magvak csĂ­rĂĄzĂĄsĂĄhoz ugyanis fagyhatĂĄsra van szĂŒksĂ©g. Ezt hĂ­vjuk tĂ©l alĂĄ vetĂ©snek. A fĂ©nyes fekete magok 2-3 Ă©vig tartjĂĄk meg csĂ­rĂĄzĂłkĂ©pessĂ©gĂŒket. Ha szabadföldbe vetjĂŒk a sötĂ©t szĂ­nƱ, aprĂł magvakat, vetĂ©skor egy kis homokkal összekeverve vessĂŒk, mert. Így egyenletesebben tudjuk a talaj felszĂ­nĂ©re szĂłrni a magvakat, Ă©s jobban lĂĄtjuk, hogy hova vetettĂŒnk.

A 20-30 cm sortĂĄvolsĂĄgra ĂŒltetett magvakat vĂ©konyan takarni kell, 0,5 – 1 cm, mĂĄsok szerint 1 – 1,5 cm vastagon. Finoman földet rostĂĄlhatunk a vetĂ©sre olyan vastagon, vagy gereblyĂ©vel törtĂ©nƑ talajrĂĄhĂșzĂĄssal takarjuk magvetĂ©st. VĂ©gĂŒl tömörĂ­tsĂŒk a talajfelszĂ­nt.

MagvetĂ©sbƑl következƑ Ă©v ƑszĂ©re nyerhetĂŒnk kiĂŒltetĂ©sre alkalmas palĂĄntĂĄkat. Ebben az esetben bĂĄrmelyik vetƑmagboltban kaphatĂł magot most Ă©rdemes elvetni, mert a mag csĂ­rĂĄzĂĄsĂĄhoz fagyhatĂĄsra van szĂŒksĂ©g. VethetĂŒnk a kert egy gondosan elƑkĂ©szĂ­tett, öntözhetƑ rĂ©szĂ©be -vagy, ha csak nĂ©hĂĄny tƑre van szĂŒksĂ©gĂŒnk-, mĂ©ly cserĂ©pbe is, amelyet a tĂ©len a szabadban hagyunk.

A tavasszal kikelt kis csĂ­ranövĂ©nyeket rendszeresen öntözni, gyomlĂĄlni kell. Fontos ĂĄpolĂĄsi munka a bokrosodĂĄst elƑsegĂ­tƑ visszavĂĄgĂĄs. Ezt akkor kell elvĂ©gezni, mikor a bimbĂłk megjelentek. Ekkor a virĂĄgzati szĂĄrat -1-2 levĂ©l-pĂĄrral egyĂŒtt levĂĄgjuk. Az Ƒszi kiĂŒltetĂ©sig ezt a mƱveletet mĂ©g egyszer-kĂ©tszer megismĂ©telhetjĂŒk.

Ha csak nĂ©hĂĄny tƑ levendulĂĄt szeretnĂ©nk, vessĂŒk a magvakat cserĂ©pbe. Ha a cserepeket beltĂ©ren tartjuk, a magvaknak vetĂ©s elƑtt hideg hatĂĄsra van szĂŒksĂ©gĂŒk. Ennek legegyszerƱbb mĂłdja, hogy tĂ©pƑzĂĄras nejlonzsĂĄkba, palĂĄntafölddel egyĂŒtt hƱtƑbe tesszĂŒk a magvakat 2-3 hĂ©tre. CserĂ©pbevetĂ©skor a vetƑmagot nyomjuk bele a palĂĄntaföldbe, de ne takarjuk, mert ha tĂșl mĂ©lyre kerĂŒl a mag, nem fog kikelni. A csĂ­rĂĄzĂĄshoz szĂŒksĂ©ges idƑ kb. egy hĂłnap. A kikelt növĂ©nykĂ©ket tƱzdeljĂŒk ĂĄt kis cserepekbe. A palĂĄntĂĄkat a mĂĄjusi kiĂŒltetĂ©s elƑtt fokozatos edzĂ©ssel vigyĂŒk a szabadba. A cserepeket ne tegyĂŒk ki teljes napsĂŒtĂ©snek.

Levendula telepítés

A telepĂ­tĂ©s sorĂĄn több dologra kell figyelni. SzĂ©p ĂĄllomĂĄnyt, csak jĂł minƑsĂ©gƱ palĂĄntĂĄbĂłl tudunk lĂ©tesĂ­teni. Az I. osztĂĄlyĂș palĂĄnta angol levendula ĂŒltetvĂ©nyjellemzƑi: a gyökĂ©rnyakban mĂ©rt “szĂĄr” ĂĄtmĂ©rƑje min. 5 mm, legalĂĄbb 4 db alul fĂĄsodĂł oldalhajtĂĄs Ă©s jĂłl fejlett körkörös gyökĂ©rzet. TelepĂ­tĂ©s optimĂĄlis ideje oktĂłber vĂ©ge, vĂĄrhatĂłan szĂ©p idƑjĂĄrĂĄs esetĂ©n nov. közepe. TelepĂ­thetĂŒnk kora tavasszal is. KiĂŒltetĂ©skor – ha a palĂĄntĂĄk gyökĂ©rzete hosszĂș-, kb. 15 cm-re vissza kell vĂĄgni. A növĂ©nyeket a gyökĂ©rnyaknĂĄl 4-5 cm-rel mĂ©lyebben kell ĂŒltetni, azaz az oldalelĂĄgazĂĄsokbĂłl 4-5 cm hosszĂș rĂ©sz kerĂŒljön a talajba. Az ajĂĄnlott sortĂĄvolsĂĄg 1m, a tƑtĂĄvolsĂĄg 50 cm. Gondoljunk arra, hogy a növĂ©nyeket hosszĂș idƑre telepĂ­tjĂŒk, hagyjunk teret a növekedĂ©sĂŒkhöz.

Levendula ĂĄpolĂĄsa

Az Ășj telepĂ­tĂ©sƱ levendula-ĂŒltetvĂ©ny legfontosabb ĂĄpolĂĄsi munkĂĄi: a visszavĂĄgĂĄs, a sorközmƱvelĂ©s Ă©s a pĂłtlĂĄs. Az elsƑ Ă©ves ĂĄllomĂĄnyban a hajtĂĄsnövekedĂ©s megindulĂĄsa utĂĄn – mĂĄjus vĂ©gĂ©n, jĂșnius elejĂ©n, a bokrosodĂĄs elƑsegĂ­tĂ©se miatt- a fiatal töveket 8-10 cm magassĂĄgban vissza kell vĂĄgni. (A visszavĂĄgĂĄst a mĂĄsodik Ă©v tavaszĂĄn, a hajtĂĄsfejlƑdĂ©s megindulĂĄsa elƑtt, 15-18 cm magassĂĄgban meg kell ismĂ©telni. Az Ășj Ă©s a termƑ ĂŒltetvĂ©nyek elengedhetetlen Ă©vközi ĂĄpolĂĄsi munkĂĄja a sorközmƱvelĂ©s – jĂłllehet vegyszeres gyomirtĂĄsra van lehetƑsĂ©g-, mert a levendula nem kedveli a tömƑdött talajt. A szĂŒksĂ©ges pĂłtlĂĄsokat mĂĄr az elsƑ Ă©v vĂ©gĂ©n ajĂĄnlatos elvĂ©gezni, kĂŒlönben csökken a hozam Ă©s a hiĂĄnyos ĂĄllomĂĄny lĂĄtvĂĄnya sem szĂ©p.

levendula csokorLevendula betakarĂ­tĂĄsa

A levendula vĂĄgĂĄsĂĄt teljes virĂĄgzĂĄsban cĂ©lszerƱ elvĂ©gezni. A valĂłdi levendula virĂĄgzĂĄsa jĂșnius mĂĄsodik felĂ©ben kezdƑdik Ă©s jĂșlius közepĂ©ig tart. Mivel a legalkalmasabb betakarĂ­tĂĄsi idƑ nagyon rövid, mindössze 7-8 nap, ezĂ©rt nagyobb terĂŒleteken a betakarĂ­tĂĄst mĂĄr a virĂĄgzĂĄs kezdetĂ©n meg kell kezdeni, KĂ©sƑbbi betakarĂ­tĂĄsnĂĄl az illĂłolaj-tartalom csökkenĂ©sĂ©vel Ă©s a virĂĄgok pergĂ©sĂ©vel kell szĂĄmolni. A helyes vĂĄgĂĄsi magassĂĄgra ĂŒgyeljĂŒnk. A levendulavirĂĄgot szĂĄrĂĄval egyĂŒtt, közvetlenĂŒl a virĂĄgzat alatti elsƑ levĂ©l-pĂĄrral kell vĂĄgni. A bokron maradĂł virĂĄgszĂĄrak a következƑ Ă©vi virĂĄgkĂ©pzƑdĂ©st kĂĄrosan befolyĂĄsoljĂĄk, mĂ­g a tĂșl mĂ©ly vĂĄgĂĄs a bekerĂŒlƑ levelek miatt az illĂłolaj minƑsĂ©gĂ©t rontja Ă©s fokozza a fagyĂ©rzĂ©kenysĂ©get. VirĂĄgdrog kĂ©szĂ­tĂ©sĂ©hez a levĂĄgott virĂĄgzatot legföljebb 40 C-on, azonnal ĂĄrnyĂ©kos helyen szĂĄrĂ­tjuk Ă©s hasonlĂł körĂŒlmĂ©nyek között tĂĄroljuk. Így a következƑ Ă©vi betakarĂ­tĂĄsig lesz elegendƑ drogunk a fĂŒrdƑvizĂŒnkbe, ajĂĄndĂ©kba kĂ©szĂ­thetƑ ĂĄlom-Ă©s illatpĂĄrnĂĄba, sƑt molyriasztĂłkĂ©nt a szekrĂ©nyĂŒnkbe is. MĂ­g idĂĄig eljutunk, addig is szĂ­vet-lelket nyugtatĂł illatos levendula-ĂŒltetvĂ©nyben gyönyörködhetĂŒnk.

Az ajakosok csalådjåba tartozó tovåbbi gyógy- és fƱszernövények a kertlapon: GyíkfƱ; Izsóp; KakukkfƱ; SzurokfƱ; Rozmaring; Zsålya

gyogynoveny-banner

francia levendula parcella

The post Levendula termesztése appeared first on Kert Lap.

↧

Gyerekbiztos szobanövények

$
0
0

A gyerekszobĂĄba helyezett növĂ©ny a kezdete egy Ă©lethosszig tartĂł növĂ©ny- Ă©s kertszeretet kialakulĂĄsĂĄnak. Lehet, hogy a jövƑ botanika professzorĂĄt indĂ­tjuk ezzel ĂștjĂĄra. A gyerekbiztos, egyben a belvĂĄrosi lakĂĄst is jĂłl tƱrƑ szobanövĂ©nyek vĂĄlasztĂ©ka rendkĂ­vĂŒl gazdag. Olyan növĂ©nyeket ajĂĄnlunk, amelyeknek elĂ©g egy apartman, egy padlĂĄsszoba is, Ă©s amelyek minden Ă©letkornak megfelelnek. EgyszerƱ kezelĂ©sƱ Ă©s szaporĂ­tĂĄsĂș növĂ©nyeket, hogy a gyermekek mĂĄr kis korban hozzĂĄszokjanak az Ă©lƑ vilĂĄg megfigyelĂ©sĂ©hez.

A gyerekszoba ĂĄltalĂĄban napfĂ©nyes Ă©s egyenletesen meleg. A növĂ©nyek kivĂĄlasztĂĄsĂĄnĂĄl arra ĂŒgyeljĂŒnk, hogy ne legyenek terjedelmesek, ne akadĂĄlyozzĂĄk a gyerekeket a jĂĄtĂ©kban. A gyerekszoba növĂ©nyei ne szĂșrjanak. UtoljĂĄra, de nem utolsĂłsorban ne legyenek mĂ©rgezƑk.

a babaszoba növényei

Néhåny szobanövény, ami gyerekszobåba is való:

Billbergia

billbergiaAz  ananĂĄszfĂ©lĂ©k (Bromeliaceae)  csalĂĄdjĂĄba tartozó  bilbergia  Billbergia nutans ƑshazĂĄja Brazilia. Keskeny, Ă­vesen hajlĂł levelei csƑszerƱ, a bromĂ©liĂĄkra jellemzƑ tƑlevĂ©lrĂłzsĂĄt, ciszternĂĄt alkotnak, de ez mĂĄs, mint a többi bromĂ©lia esetĂ©ben. KarĂĄcsony tĂĄjĂĄn, esetleg januĂĄr-februĂĄrban jelennek meg bĂłkolĂł virĂĄgzatai. MutatĂłsak az Ă©lĂ©nk rĂłzsaszĂ­n virĂĄgzati fellevelekkel övezett zöldeskĂ©k virĂĄgok. Mivel terjedƑ gyöktörzsĂ©n sƱrƱ sarjtömeg fejlƑdik Ă©s kedvezƑ körĂŒlmĂ©nyek kĂ¶Âzött több sarj is virĂĄgzik egyszerre. Egy-egy virĂĄgzat 10-14 napig Ă©l. A virĂĄgot hozĂł sarj nem pusztul el azonnal.

A mindent tƱrƑ, igĂ©nytelen növĂ©nyek közĂ© tartozik. Közepes fĂ©ny- Ă©s vĂ­zigĂ©nyƱ. Napos helysĂ©gben biztosabban Ă©s gazdagabban virĂĄgzik. NevelhetjĂŒk cserĂ©pben, fakĂ©regre vagy gyökĂ©rdarabra erƑsĂ­tve, vagy ĂĄmpolnanövĂ©nykĂ©nt. A (pH 6-6,5) Ă©s B tĂ­pusĂș (pH 6,2) virĂĄgföldbe valĂł. FöldjĂ©be keverjĂŒnk kĂ©regdarabokat. TĂĄpoldat adagolĂĄsa mellett bujĂĄbban fejlƑdik. Az erƑs napsugĂĄrzĂĄs, a vashiĂĄny levĂ©lszĂĄradĂĄst okozhat. A tĂșl magas pĂĄratartalom a levĂ©lszövetek elhalĂĄsĂĄt, levĂ©lfoltosodĂĄst okozhat. Viaszos gyökĂ©rtetvek, Ă©s a kis termetƱ pajzstetvek kĂĄrosĂ­thatjĂĄk.

 årvacsalånVirågcsalån

Az ajakosok (Lamiaceae)  csalĂĄdjĂĄba tartozĂł virĂĄgcsalĂĄn (Coleus blumei) hazĂĄja JĂĄva. Leveleinek csak a formĂĄja hasonlĂ­t a csalĂĄnhoz, egyĂ©bkĂ©nt nem rokona a kellemetlen bƑrkiĂŒtĂ©st okozĂł gyomnövĂ©nynek. VĂĄltozatos, Ă©lĂ©nk levĂ©lszĂ­nĂ©vel – amely fajtĂĄtĂłl fĂŒggƑen a piros Ă©s a sĂĄrga sok ĂĄrnyalatĂĄban pompĂĄzik – vidĂĄm szĂ­nfoltja a gyerekszobĂĄnak. A virĂĄgcsalĂĄn jelentĂ©ktelen, halvĂĄnykĂ©k, aprĂł virĂĄgai fĂŒrtben nyĂ­lnak. MegjelenĂ©sĂŒkkel egy idƑben a levelek sĂĄrgulni kezdenek, ezĂ©rt a virĂĄgzĂł hajtĂĄsokat vĂĄgjuk vissza. FĂ©ny- Ă©s vĂ­zigĂ©nyes. B tĂ­pusĂș földjĂ©be folyami homokot keverjĂŒnk. Ne öntözzĂŒk tĂĄpoldattal, mert a levelek jellegzetes, Ă©lĂ©nk szĂ­nĂ©nek kialakulĂĄsĂĄt a bƑsĂ©ges tĂĄpanyagellĂĄtĂĄs gĂĄtolja! BetegsĂ©gei Ă©s kĂĄrtevƑi ĂĄltalĂĄban nincsenek.

SzaporĂ­tĂĄsĂĄval a kisgyerekek is eredmĂ©nyesen prĂłbĂĄlkozhatnak. Amikor a növĂ©ny mĂĄr megnyĂșlt Ă©s alsĂł levelei elhalnak, elĂ©rkezett a szaporĂ­tĂĄs ideje. 3-4 leveles hajtĂĄsdugvĂĄnyokat kĂ©szĂ­tsĂŒnk. A levĂ©l alatt nĂ©hĂĄny millimĂ©terrel a hajtĂĄst vĂĄgjuk le. A hajtĂĄs eredetƱ gyökerek az alsĂł, eltĂĄvolĂ­tott levelek helyĂ©n keletkeznek. KertĂ©szeti tƑzeg Ă©s folyami homok keverĂ©kĂ©ben a dugvĂĄnyok 3 hĂ©t alatt meggyökeresednek. Biztosabb az eredmĂ©ny, ha az elsƑ hĂ©ten befƑttes ĂŒveget borĂ­tunk, vagy fĂłlia zacskĂłt hĂșzunk a dugvĂĄnyokra. A dugvĂĄny cserepĂ©t ne Ă©rje közvetlen napfĂ©ny. Amikor a fiatal növĂ©nyek Ășj leveleket hajtottak, csĂ­pjĂŒk vissza a felsƑ levĂ©lpĂĄrt, hogy bokrosabb legyen.

törpe vízipålmaTörpe vízipålma

A palkafĂ©lĂ©k (Cyperaceae) csalĂĄdjĂĄba tartozĂł törpe vĂ­zipĂĄlma (Cyperus diffusus) a trĂłpusokon honos. Közeli rokona a vĂ­zipĂĄlmĂĄnak, de levelei szĂ©lesebbek Ă©s tƑlevelei is vannak. Mivel mindössze 25-30 cm magas, összhatĂĄsĂĄban zömök, dĂșs, sötĂ©tzöld, mutatĂłs szobanövĂ©ny.

FĂ©ny- Ă©s vĂ­zigĂ©nyes. BĂĄr szereti a sok vizet, de nem nevelhetjĂŒk vĂ­zbe ĂĄllĂ­tva, mint a mĂĄsik vĂ­zipĂĄlmĂĄt. ÜgyeljĂŒnk, hogy ki ne szĂĄradjon, de a fölösleges vizet öntsĂŒk ki a cserĂ©ptartĂłbĂłl, mert ha tartĂłsan vĂ­zben ĂĄll, elpusztul. B tĂ­pusĂș földbe valĂł. Pajzstetvek Ă©s takĂĄcsatkĂĄk kĂĄrosĂ­thatjĂĄk.

SzaporĂ­tĂĄsĂĄhoz a vĂ­zipĂĄlmĂĄhoz hasonlĂłan dugvĂĄnyokat kĂ©szĂ­tsĂŒnk. TƑosztĂĄssal is szaporĂ­thatĂł. ÁtĂŒltetĂ©skor a cserĂ©pbƑl kiĂŒtött növĂ©nyt kĂ©ssel vagy esetleg kĂ©zzel kettĂ©, vagy több rĂ©szre osztjuk. Minden levĂĄlasztott rĂ©szen legyen gyökĂ©r Ă©s leveles hajtĂĄs. A dugvĂĄnyok gyökereinek Ă©s az Ășj növĂ©nykĂ©k megjelenĂ©sĂ©t Ă©rdeklƑdĂ©ssel figyelik a gyerekek. A tƑosztĂĄst a gyerekek vĂ©gezhetik.

FutĂł futĂł filodendronfilodendron

A kontyvirĂĄgfĂ©lĂ©k (Araceae) csalĂĄdjĂĄba tartozĂł futĂł filodendronnak (Philodendron andreanum) Kolumbia a hazĂĄja. BĂĄrsonyos felĂŒletƱ, bronzszĂ­nƱ levelei vannak. A gyerekek szĂĄmĂĄra kĂŒlönösen Ă©rdekes, hogy fiatal Ă©s idƑskori levelei között nagy a mĂ©retkĂŒlönbsĂ©g: a fiatal levelek hossza mindössze 8-10, szĂ©lessĂ©ge 5-6 cm. A bĂĄntatlanul fejlƑdƑ, tĂĄpanyaggal jĂłl ellĂĄtott idƑsebb pĂ©ldĂĄnyokon egy idƑ utĂĄn 50-80 cm hosszĂș, 30 cm szĂ©les levelek fejlƑdnek.

Közepes fĂ©ny- Ă©s vĂ­zigĂ©nyƱ. B tĂ­pusĂș földbe valĂł.A gyerekek ĂĄmpolnanövĂ©nykĂ©nt vagy mohĂĄval bevont karĂłra futtatva nevelhetik. A moha damillal vagy vĂ©kony, rozsdamentes huzallal rögzĂ­thetƑ a karĂłhoz. HajtĂĄsdugvĂĄnyai vĂ­zben 3-4 hĂ©t alatt meggyökeresednek. 8-10 cm-es cserĂ©pbe kĂ©t dugvĂĄnyt ĂŒltessĂŒnk. Figyelem! Az idƑskori, nagylevelƱ dugvĂĄnyokbĂłl kislevelƱpĂ©nzlevelƱ pilea növĂ©nyek fejlƑdnek. Pajzstetvek kĂĄrosĂ­thatjĂĄk.

PénzlevelƱ pilea

A csalĂĄnfĂ©lĂ©k (Urticaceae ) pĂ©nzlevelƱ pilea (Pilea nummularifolia) HazĂĄja Nyugat-India Ă©s DĂ©l-Amerika. ElfekvƑ, legyökerezƑ szĂĄrĂĄval, aprĂł vilĂĄgoszöld, kerek leveleivel jĂłl illik a gyerekszobĂĄba. VirĂĄgai jelentĂ©ktelenek. 40-50 cm hosszan lecsĂŒngƑ hajtĂĄsaival mutatĂłs ĂĄmpolnanövĂ©ny. Közepes fĂ©ny- Ă©s mĂ©rsĂ©kelt vĂ­zigĂ©nyƱ. Napos, fĂ©lĂĄrnyĂ©kos helyen szĂ©pen fejlƑdik. B tĂ­pusĂș virĂĄgföldbe valĂł.

SzaporĂ­tĂĄsĂĄval az ĂłvodĂĄs korĂș gyerekek is eredmĂ©nyesen prĂłbĂĄlkozhatnak. Amikor a növĂ©ny alsĂł levelei mĂĄr sĂĄrgulnak Ă©s hullanak, Ă©les ollĂłval vĂĄgjunk 8-10 cm-es hajtĂĄsdugvĂĄnyokat. Az alsĂł 2-3 levelet tĂ©pjĂŒk le, Ă©s az Ă­gy elƑkĂ©szĂ­tett dugvĂĄnyokat ceruzavastagsĂĄgĂș pĂĄlca segĂ­tsĂ©gĂ©vel ĂŒltessĂ©k be 8-10 cm-es cserĂ©pbe. FöldjĂ©be keverjĂŒnk kevĂ©s kertĂ©szeti tƑzeget Ă©s folyami homokot. Egy cserĂ©pbe 8-10 dugvĂĄny kerĂŒljön. KĂ©t hĂ©tig ne Ă©rje közvetlen nap a friss szaporĂ­tĂĄst. BetegsĂ©gei Ă©s kĂĄrtevƑi ĂĄltalĂĄban nincsenek.
szobai futĂłka

MĂĄrvĂĄnyos szobai futĂłka

A kontyvirĂĄgfĂ©lĂ©k (Araceae)  csalĂĄdjĂĄba tartozĂł mĂĄrvĂĄnyos szobai futĂłka (Scindapsus aureus) Salamon-szigetek a hazĂĄja. Gyors növekedĂ©sƱ kĂșszĂłnövĂ©ny. Levelei sĂĄrga foltokkal tarkĂ­tottak. IgĂ©nytelensĂ©ge közismert. 20 cm-es cserĂ©pbƑl vagy virĂĄgtartĂłbĂłl egĂ©sz falfelĂŒleteket beborĂ­t. Valamilyen tĂĄmasztĂ©kra termĂ©szetesen szĂŒksĂ©ge van. ÁmpolnanövĂ©nynek is nevelhejĂŒk. A növĂ©ny nagy tƱrƑkĂ©pessĂ©gĂ©t bizonyĂ­tja, hogy levĂĄgott hajtĂĄsai akvĂĄriumban, vĂ­z alatt is megĂ©lnek. TerrĂĄriumba kivĂĄlĂł. ElĂ©l egy befƑttesĂŒvegben is. Érdekesen mutat a felfĂŒggesztett, ĂĄtlĂĄtszĂł ĂŒveggömbben.

MĂ©rsĂ©kelt fĂ©nyigĂ©nyƱ, közepes vĂ­zigĂ©nyƱ. B tĂ­pusĂș virĂĄgföldbe valĂł. Az idƑsebb, hosszĂș hajtĂĄsaik miatt nehezen ĂĄtĂŒltethetƑ növĂ©nyeket tĂĄpoldatozzuk. A Philodendron andreanumhoz hasonlĂłan az idƑsebb korĂș hajtĂĄsokon feltƱnƑen nagy levelek fejlƑdnek. SzaporĂ­tĂĄsa az egy-kĂ©t leveles hajtĂĄsdugvĂĄnyokkal egyszerƱ. A dugvĂĄnyok vĂ­zben 3-4 hĂ©t alatt meggyökeresednek. Egy 10 cm-es cserĂ©pbe 2-3 dugvĂĄnyt ĂŒlt essĂŒnk. BetegsĂ©gei Ă©s kĂĄrtevƑi ĂĄltalĂĄban nincsenek.

BĂ­borpletykabiborpletyka

A kommelinafĂ©lĂ©k (Commelinaceae) csalĂĄdjĂĄba tartozĂł bĂ­borpletyka (Setcreasea purpurea) hazĂĄja MexikĂł, ahol örökzöld Ă©velƑ, Ă©s a hĂĄziĂĄllatokkal is megetetik.A közismert pletykĂĄk közeli rokona. HajtĂĄsai azonban erƑteljesebbek, vaskosabbak, inkĂĄbb felfelĂ© törƑk. Ha elegendƑ fĂ©nyt kap, az egĂ©sz növĂ©ny bĂ­borlila. A fĂ©nyszegĂ©ny tĂ©li hĂłnapokban kissĂ© visszazöldĂŒl, de a tavaszi napsĂŒtĂ©s hatĂĄsĂĄra visszanyeri eredeti szĂ©p szĂ­nĂ©t. Lila, rĂłzsaszĂ­n vagy fehĂ©r virĂĄgai jelentĂ©ktelenek. FĂ©nyigĂ©nyes, de az ĂĄrnyĂ©kot is elviseli. VĂ­zigĂ©nye közepes. B tĂ­pusĂș virĂĄgföldbe valĂł.TavasztĂłl Ƒszig ablaklĂĄdĂĄban vagy erkĂ©lyen is nevelhetƑ. A szabadban nevelt pĂ©ldĂĄnyok mindig zömökebbek.

A felkopaszodott, dĂ­szĂ©t vesztett pĂ©ldĂĄnyokat ĂșjĂ­tsĂĄk meg a gyerekek. KĂ©szĂ­tsenek hajtĂĄsdugvĂĄnyokat: 8-10 cm-es cserĂ©pbe 3-5 dugvĂĄnyt ĂŒltessenek. Ezek minden kĂŒlönösebb gondozĂĄs nĂ©lkĂŒl 3 hĂ©t alatt meggyökeresednek. BetegsĂ©gei Ă©s kĂĄrtevƑi ĂĄltalĂĄban nincsenek.

The post Gyerekbiztos szobanövények appeared first on Kert Lap.

↧

Hajtatott hagymås virågok helyes kezelése

$
0
0

hajtatott jĂĄcintokdr. KomiszĂĄr Lajos egyetemi fƑtanĂĄcsos, a virĂĄgkötƑ tanfolyam Ă©s a kiskert tanfolyam egyik szakembere -

CsodĂĄs karĂĄcsonyi dekorĂĄciĂłk, valĂłsĂĄgos tavaszidĂ©zƑk a kertĂ©szeti ĂĄruhĂĄzakban Ă©keskedƑ hajtatott virĂĄgok. Sokszor nem is tudunk ellenĂĄllni a kĂ­sĂ©rtĂ©snek, hogy kĂ­sĂ©rletkĂ©ppen vegyĂŒnk belƑlĂŒk. Ha azt akarjuk, hogy otthon is örömĂŒnket lejĂŒk bennĂŒk, sƑt elvirĂĄgzĂĄs utĂĄn is sokat Ă­gĂ©rƑek maradjanak, emĂ­gy gondozzuk Ƒket:

VirĂĄgos ĂĄllapotukban, kivĂ©tel nĂ©lkĂŒl, közvetlen napsĂŒtĂ©stƑl vĂ©dett Ă©s hƱvös helyen virulhatnak legtovĂĄbb. EzĂ©rt, amennyiben befĂ©rnek, nem napsĂŒtötte ablak közĂ©be is betehetƑk. Ilyen mĂłdon, az ablakon ĂĄt nĂ©zve gyönyörködhetĂŒnk bennĂŒk. Az itteni hƱvös Ă©s egyben pĂĄrĂĄs lĂ©gtĂ©r ĂĄltalĂĄban a virulĂĄsi idejĂŒket is meghosszabbĂ­tja. Épp ezĂ©rt, legalĂĄbb Ă©jszakĂĄra, ablak közelĂ©be kerĂŒljenek ĂĄt a napközben mĂĄsutt, melegebb helyen tartottak. Az Ă­gy elƑfordulĂł, esetenkĂ©nt akĂĄr több fokos hƑcsökkenĂ©s nem szokott ĂĄrtani, mĂ©g az egĂ©szen fagyponthoz közeli sem. Az esetleg mĂ©g adĂłdĂł erƑs hidegek idejĂ©n, a belsƑ ablakot rĂ©snyire nyissuk meg. BĂĄr mĂ©g az sem jĂĄr komolyabb ĂĄrtalommal, ha az erƑsen lehƱlƑ kĂŒlsƑ ablaktĂĄblĂĄhoz Ă©rƑ leveleik, esetleg virĂĄgszirmaik, illetve lepelleveleik odafagynak.

hajtatott krĂłkuszok

hajtatott krókuszok a téli hó hangulatåhoz.

A gondos öntözĂ©sĂŒk a legfontosabb. MĂ©g ĂĄtmenetileg sem szĂĄradhatnak ki. Ha ez mĂ©gis bekövetkezne, kĂ©sedelem nĂ©lkĂŒl ĂĄllĂ­tsuk vĂ­zbe Ƒket. KiszĂĄradĂĄsukat elkerĂŒljĂŒk, ha gyakran, ĂĄm mĂ©rsĂ©kelt adagban, langyos vĂ­zzel öntözĂŒnk. A virĂĄgok elnyĂ­lĂĄsĂĄval vĂ­zigĂ©nyĂŒk tovĂĄbb fokozĂłdik. A tĂșlöntözĂ©st azonban kerĂŒljĂŒk, ha ez mĂ©gis megtörtĂ©nt, nĂ©hĂĄny napig vĂĄrjunk az öntözĂ©ssel. Napos idƑben nƑ a tĂșlmelegedĂ©s veszĂ©lye. Ekkor szellƑztessĂŒnk, Ă©s ĂĄrnyĂ©kolĂĄs cĂ©ljĂĄbĂłl a fĂŒggönyt sem ĂĄrt elhĂșzni. Ezzel a levegƑ pĂĄratartalmĂĄt is jĂł irĂĄnyban befolyĂĄsoljuk. A huzatot kerĂŒljĂŒk.

IdƑközönkĂ©nt tĂĄpozzunk WuxĂĄllal vagy egyĂ©b, jĂłl oldĂłdĂł, gyors hatĂĄsĂș N tartalmĂș mƱtrĂĄgya 0,2 %-os tömĂ©nysĂ©gƱ oldatĂĄval, vagyis literenkĂ©nt 2 g vagy 2 ml tömĂ©nysĂ©gƱ oldattal. A kijuttatĂĄs hĂĄrom-hat nap mĂșlva megismĂ©telhetƑ. LeginkĂĄbb ajĂĄnlott a nĂĄrcisz, a vĂ­zben hajtatva kivirĂĄgoztatott jĂĄcint, a tulipĂĄn esetĂ©ben.

Az ĂĄtĂŒltetĂ©seket mĂ©g virĂĄgzĂł ĂĄllapotban sem sĂ­nylik meg ezek a növĂ©nyek. Az eredeti cserepĂŒkbƑl tehĂĄt akĂĄr ki is emelhetƑk Ă©s beĂŒltethetƑk dĂ­szcserĂ©pbe vagy növĂ©nytĂĄlba., esetleg mĂĄsmilyen tartĂłedĂ©nybe, nyirkos homok, mĂ©g inkĂĄbb rostos tƑzeg vagy esetleg moha, netĂĄn csak fƱrĂ©szpor, de inkĂĄbb kĂ©regaprĂ­tĂ©k közegbe. KĂŒlönbözƑ alakĂș, levĂ©l- Ă©s virĂĄgszĂ­nĂŒkben, valamint mĂ©retĂŒkben hozzĂĄjuk illƑ mĂĄs növĂ©nyekkel is összeĂŒltethetƑk, egy közös, nagyobb tartĂłedĂ©nybe, ahol nagyon mutatĂłs, kĂŒlönleges alkalmakhoz is mĂ©ltĂł szĂ­nfoltok lehetnek.

ElnyĂ­lĂĄsuk utĂĄn mindenekelƑtt az Ă­gy mĂĄr dĂ­szĂ©rtĂ©kĂŒket vesztett virĂĄgaikat tĂĄvolĂ­tsuk el mielƑbb, az esetleg mĂĄr pusztulĂł hajtatott tupilĂĄnoklevĂ©lrĂ©szeikkel egyĂŒtt. A mĂ©g zöld virĂĄgszĂĄrat, illetve levĂ©ltelen tƑkocsĂĄnyt viszont, a mĂ©g jĂłl zöldellƑ-leveleikkel egyĂŒtt, ekkor sem kell bĂĄntani. Ilyen ĂĄllapotban ott maradhatnak mĂ©g a többi növĂ©ny között.

Ugyanis a földbeni tĂĄpanyag raktĂĄrozĂł rĂ©szĂŒk, vagyis a hagymĂĄjuk, hagymagumĂłjuk, gumĂłjuk vagy Ă©ppen rizĂłmĂĄjuk tovĂĄbb fejlƑdĂ©sĂ©hez vagy csak a többĂ©-kevĂ©sbĂ© tökĂ©letes megmaradĂĄsĂĄhoz is, egy ideig mĂ©g zöldellniĂŒk kell, jĂł fĂ©nyellĂĄtottsĂĄgban, mĂ©rsĂ©kelt melegben Ă©s kiszĂĄradĂĄs nĂ©lkĂŒl. EzĂ©rt addig folytassuk az öntözĂ©sĂŒket is, amĂ­g a leveleik nagyobbik fele, de legalĂĄbb egy rĂ©sze mĂ©g elevenen zöldell. A zöld rĂ©szeik Ă­gy tĂĄpanyagot kĂ©peznek a földbeni hagymĂĄjuk, hagymagumĂłjuk vagy gumĂłjuk, illetve rizĂłmĂĄjuk szĂĄmĂĄra, Ă­gy hozzĂĄjĂĄrulunk ezek a megĂșjulĂĄsĂĄhoz, tĂĄpanyagokkal valĂł feltöltƑdĂ©sĂŒkhöz, ami a tovĂĄbbĂ©lĂ©sĂŒk feltĂ©tele. Emiatt idƑnkĂ©nt tiszta vĂ­z helyett, szintĂ©n valamilyen tĂĄpsĂł, esetleg lombtrĂĄgya legfeljebb fĂ©l szĂĄzalĂ©kos tömĂ©nysĂ©gƱ oldatĂĄval is Ă©rdemes öntözni vagy inkĂĄbb lombtrĂĄgyĂĄzni Ƒket. Ilyen mĂłdon megkĂ­sĂ©relhetjĂŒk mĂ©g a cserĂ©pben hajtatott tulipĂĄn hagymĂĄjĂĄnak a megtartĂĄsa is, Ă©s nem muszĂĄj eldobni ezt, az elvirĂĄgzĂĄst követƑen. A jĂĄcintnak is legfeljebb a vĂ­zben virĂĄgoztatott – hajtatott- hagymĂĄja merĂŒl ki a hajtatĂĄs folyamĂĄn annyira, hogy a virĂĄgzĂĄs utĂĄn tönkremegy. Többnyire azonban mĂ©g ez is megelƑzhetƑ, az ilyenkor a nyĂ­lĂĄs kezdetĂ©tƑl idƑszerƱ rendszeres tĂĄpoldatozĂĄssal. A nĂĄrciszhagymĂĄk szintĂ©n csak vĂ­zben virĂĄgoztatva mehetnek tönkre. EgyĂ©bkĂ©nt viszont Ă©ppen Ƒk tarthatĂłk el a tovĂĄbb.

TovĂĄbbnevelĂ©skor a levelek zöldellĂ©se mĂ©g tavaszig is eltarthat Ă©s Ă­gy a fagyveszĂ©lyek elmĂșltĂĄval, sort kerĂ­thetĂŒnk a földlabdĂĄval egyĂŒtt törtĂ©nƑ kiĂŒltetĂ©sre. A teljes visszahĂșzĂłdĂĄsig, tavasz vĂ©gĂ©ig vagy nyĂĄr elejĂ©ig, tehĂĄt kĂ­nĂĄlkozĂł lehetƑsĂ©g a szabadban tartĂĄsuk. Ilyen mĂłdon nemcsak a szobĂĄban, hanem kint az erkĂ©lyen, teraszon, mĂ©g inkĂĄbb a kertben is kivĂĄrhatjuk leveleik teljes lesĂĄrgulĂĄsĂĄt Ă©s mĂĄr a szĂĄradĂĄs megindulĂĄsĂĄt.

hajtatott amarillisz

hajtatott amarillisz pohĂĄrban, amelyet egy nagyobb pohĂĄrba ĂĄllĂ­tunk, Ă©s a kĂ©t pohĂĄr fala közĂ© gyöngyöt vagy vörös termĂ©st töltĂŒnk dĂ­szĂ­tĂ©skĂ©ppen.

A levelek elszĂĄradĂĄsa jelenti a földbeni tĂĄpanyag raktĂĄrozĂł rĂ©szĂŒk szokĂĄsos nyugalmi idƑszakĂĄnak kezdetĂ©t. EttƑl kezdve mĂĄr nem is szabad tovĂĄbb öntözni Ƒket. A földbƑl kiszedve meg kell tisztĂ­tani a hagymĂĄt vagy mĂĄsmilyen földbeni rĂ©szt az idƑkƑben ugyancsak pusztulĂĄsnak indulĂł gyökerektƑl Ă©s a levelek maradvĂĄnyaitĂłl, valamint az esetleg rajtuk kifejlƑdött Ă©s könnyen levĂĄlĂł sarjaktĂłl. EzutĂĄn kerĂŒlhet sorra a megszikkasztĂĄsuk Ă©s a nĂ©mi szĂĄrĂ­tĂĄsuk. Ezt követƑen pedig, mĂĄr szĂĄraz ĂĄllapotukban , szellƑs helyen tarthatĂłk el, a majd csak legkorĂĄbban nyĂĄr vĂ©gĂ©tƑl vagy Ƒsszel idƑszerƱ Ășjabb elĂŒltetĂ©sĂŒkig. Ez rendszerint mĂĄr csak kerti virĂĄgfoltba ajĂĄnlhatĂł. Vagy pedig a betakarĂ­tott hagymĂĄk, egyebek, elajĂĄndĂ©kozhatĂłk mĂĄsoknak hasonlĂł hasznosĂ­tĂĄsra.

A legismertebb sĂĄfrĂĄny a tavaszi sĂĄfrĂĄny (Crocus vernus), ami kora tavasszal bontogatja kicsi, fehĂ©r virĂĄgait. A napos terĂŒletek kedvelƑje, az ĂŒde jĂł vĂ­zelvezetĂ©sƱ talajokon dĂ­szĂ­t szĂ©pen. Hajtatni is lehet, a lakĂĄsokban nagyon szĂ©pen mutat az ablakokban.

A Jåcint hajtatåsåról és az Amarillisz hajtatåsåról itt olvashat részletesen.

Igaz hogy Ă­gy tovĂĄbb nevelve, rendszerint nem fejlƑdnek ki, az ismĂ©telt virĂĄgoztatĂĄshoz is megfelelƑ nagy mĂ©retƱre. Ez alĂłl talĂĄn csak a nĂĄrciszok Ă©s esetleg mĂ©g a sĂĄfrĂĄnyok kivĂ©telek, amelyek megfelelƑen tĂĄpoldatozva, mĂ©g annyira megerƑsödhetnek, hogy a következƑ tĂ©len is Ășjra kivirĂĄgoztathatĂłk. Viszont mĂ©g mindegyikĂŒk a kertben, a következƑ tavasszal, szĂ©pen virulĂł virĂĄgkĂ©nt hasznosulhat. Ezzel a lehetƑsĂ©ggel pedig Ă©rdemes is Ă©lni!

hajtatott amarillisz

Hajtatott amarillisz ĂĄruhĂĄzi kĂ­nĂĄlatban.

The post Hajtatott hagymås virågok helyes kezelése appeared first on Kert Lap.

↧
↧

Titkos informĂĄciĂłs szupersztrĂĄda

$
0
0

talajban lĂ©vƑ gombafonalakA talajban Ă©lƑ gombĂĄkrĂłl, jobban mondva a gombĂĄk testĂ©t felĂ©pĂ­tƑ micĂ©liumokrĂłl (gombafonal) van szĂł, amelyek Ășgy mƱködnek akĂĄr egy földalatti internet, összekötve egymĂĄssal a növĂ©nyek gyökereit. Az Avatar egymĂĄssal kapcsolatban ĂĄllĂł Ă©s kommunikĂĄlĂł fĂĄi nem csak a filmvĂĄsznon lĂ©teznek. Itt Ă©lnek közöttĂŒnk.

MinĂ©l többet ismerĂŒnk meg ebbƑl a földalatti vilĂĄgbĂłl, annĂĄl inkĂĄbb megvĂĄltozik a vĂ©lemĂ©nyĂŒnk a növĂ©nyekrƑl. A gombahĂĄlĂłzat lehetƑvĂ© teszi a növĂ©nyek közötti informĂĄciĂłcserĂ©t Ă©s a tĂĄpanyaghoz jutĂĄst is.

A gyökér-gomba kapcsolatot mår a19. szåzadban felfedezték. A német Albert Bernard Frank a gomba-gyökér partneri viszonyt nevezte mikorrhizånak.

Ebben a kapcsolatban a növĂ©ny szĂ©nhidrĂĄttal lĂĄtja el a gombĂĄt, a gomba pedig segĂ­t felvenni a növĂ©nynek a talajbĂłl a vizet Ă©s a vĂ­zben oldott ĂĄsvĂĄnyi agyagokat a micĂ©liumokon keresztĂŒl. 1960 Ăłta tudjuk, hogy a mikorrhizĂĄk segĂ­tik az egyedi növĂ©nyek tĂĄpanyagellĂĄtĂĄsĂĄt. A gombafonalak ĂĄltal termelt kĂ©miai vegyĂŒletek növĂ©nyvĂ©delmi szempontbĂłl is jelentƑsek. Növelik a növĂ©nyek ellenĂĄllĂł kĂ©pessĂ©get. És ez mĂ©g nem minden!

Ma mĂĄr tudjuk, hogy a gombĂĄk az egymĂĄstĂłl tĂĄvol Ă©lƑ növĂ©nyeket is összekapcsoljĂĄk. Ezt földalatti internetnek nevezte el Paul Stamets gombaszakĂ©rtƑ, aki mĂĄr a hetvenes Ă©vekben vĂ©gzett elektronmikroszkĂłpos megfigyelĂ©si sorĂĄn hasonlĂłsĂĄgot fedezett fel a micĂ©lium hĂĄlĂłzat Ă©s az internet elƑdjekĂ©nt szĂĄmon tartott Apranet között (USA VĂ©delmi MinisztĂ©rium).mikorrhiza - gyökĂ©r kapcsolat

James Cameron 2009-ben kĂ©szĂŒlt filmje, az Avatar egymĂĄssal elektrokĂ©miai Ășton kommunikĂĄlĂł fĂĄinak tehĂĄt van valĂłsĂĄgalapja. Évtizedekbe tellett, amĂ­g a földalatti internet mƱködĂ©sĂ©nek rĂ©szleteit összeraktĂĄk. 1997-ben Suzanne Simard (University of British Columbia. Vancouver) figyelte meg elƑször, hogy egy amerikai duglĂĄszfenyƑ (Pseudotsuga menziesii) Ă©s egy amerikai papĂ­rnyĂ­r (Betula papyrifera) között a micĂ©liumok segĂ­tsĂ©gĂ©vel szĂ©nszĂĄllĂ­tĂĄs (szerves anyag szĂĄllĂ­tĂĄs) törtĂ©nik. MĂĄs kutatĂłk egymĂĄstĂłl tĂĄvol Ă©lƑ növĂ©nyek között nitrogĂ©n Ă©s foszforcserĂ©rƑl szĂĄmoltak be. 1997-ben megjelent tanulmĂĄnyĂĄban Simard arrĂłl szĂĄmolt be, hogy az ĂĄrnyĂ©kban fejlƑdƑ, gyenge magoncok rĂ©szĂ©re a micĂ©liumokon keresztĂŒl szerves tĂĄpanyag jut el a donor fĂĄktĂłl. Simard meggyƑzƑdĂ©se, hogy a nagy, kifejlett fĂĄk segĂ­tik a gyengĂ©bb, fiatalabb fĂĄkat, csemetĂ©ket, magoncokat.

Ezzel megdƑlni lĂĄtszik az a darwini elmĂ©let, hogy az individuumok csupĂĄn egymĂĄssal kĂŒzdenek a tĂșlĂ©lĂ©sĂ©rt, hiszen pĂ©ldĂĄul a fĂĄk egymĂĄssal kommunikĂĄlnak, Ă©s segĂ­tik egymĂĄst, mondta Simard 2011-ben megjelent Do Trees Communicate? cĂ­mƱ tanulmĂĄnyĂĄban. Lynne Boddy  (Cardiff University) szerint annak terĂ©n mĂ©g nagy a bizonytalansĂĄg, hogy ez a kommunikĂĄciĂł milyen mĂ©rtĂ©kƱ.

Ren Sen Zeng (DĂ©l KĂ­nai MezƑgazdasĂĄgi Egyetem, Guangzhou) fedezte fel paradicsommal vĂ©gzett kĂ­sĂ©rletben, hogy a gombafertƑzĂ©st (Alternaria solani) kapott növĂ©nyek kĂ©miai jelek segĂ­tsĂ©gĂ©vel a micĂ©liumokon keresztĂŒl Ă©rtesĂ­tik szomszĂ©daikat a veszĂ©lyrƑl. Azt talĂĄltĂĄk, hogy az Ă©rtesĂ­tett növĂ©nyek sokkal kevĂ©sbĂ© voltak fogĂ©konyak a gombafertƑzĂ©sre. És nem csak a paradicsom teszi ezt. 2013-ban David Johnson (University of Aberdeen) lĂłbabbal vĂ©gzett kĂ­sĂ©rletekben hasonlĂł eredmĂ©nyre jutott levĂ©ltetvek esetĂ©ben.

De az internetnek a növĂ©nyvilĂĄgban is megvannak az ĂĄrnyoldalai. Egyes klorofill nĂ©lkĂŒl Ă©lƑ növĂ©nyek, mint a fantom orchidea (Cephalanthera austiniae) folyamatosan, vagy a klorofillal rendelkezƑ, fotoszintetizĂĄlĂł mixotrof orchideĂĄk idƑnkĂ©nt a micĂ©liumokon keresztĂŒl”lopnak e”l tĂĄpanyagot mĂĄsoktĂłl.

bĂĄrsonyvirĂĄgEgyes növĂ©nyek olyan kĂ©miai anyagokat bocsĂĄtanak ki, amelyek veszĂ©lyesek rivĂĄlisaikra, ez a jelensĂ©g az allelopĂĄtia. BĂĄr nĂ©mely tudĂłsok kĂ©tsĂ©gbe vonjĂĄk ezek hatĂ©konysĂĄgĂĄt a földalatti internethĂĄlĂłzat tekintetĂ©ben, mondvĂĄn, hogy a veszĂ©lyes anyagok megkötƑdnek a talajban, vagy lebontjĂĄk Ƒket a baktĂ©riumok, mielƑtt hosszabb utat tennĂ©nek meg. Ezt a vĂ©lemĂ©nyt megdönteni lĂĄtszik a Kathryn Morris Ă©s kollegĂĄi egy 2011-ben vĂ©gzett kĂ­sĂ©rletben kimutattĂĄk, hogy a bĂĄrsonyvirĂĄg talajba juttatott toxikus anyagait a gombĂĄk tovĂĄbb szĂĄllĂ­tottĂĄk.

KutatĂłk egy rĂ©sze tovĂĄbbra is azt ĂĄllĂ­totta, hogy ezek a megfigyelĂ©sek csak kĂ­sĂ©rleti körĂŒlmĂ©nyek között helytĂĄllĂłak. EzĂ©rt Michaela Achatz, a Berlini Egyetem munkatĂĄrsa a termĂ©szetben prĂłbĂĄltak hasonlĂł hatĂĄsokat felkutatni. Több allelopĂĄtiĂĄjĂĄrĂłl ismert növĂ©ny esetĂ©ben bebizonyĂ­tottĂĄk, hogy az allelopĂĄtia hatĂĄsa valĂłban a gombĂĄkon keresztĂŒl Ă©rvĂ©nyesĂŒl. Ezekben a kĂ­sĂ©rletekben az allelopĂĄtiĂĄt mutatĂł növĂ©nyek környezetĂ©ben elhelyezett becserepezett növĂ©nyek egy rĂ©szĂ©t folyamatosan ĂĄthelyeztĂ©k. EzeknĂ©l a növĂ©nyeknĂ©l a gombĂĄk nem tudtak a gyökerekkel kapcsolatot lĂ©tesĂ­teni. A kĂĄros anyagok azokhoz a cserepes növĂ©nyekhez jutottak el, amelyeknĂ©l hagytĂĄk, hogy a gyökĂ©r-gomba kapcsolat kialakuljon. A kĂ­sĂ©rletekben amerikai fekete diĂł (Juglans nigra) ĂĄltal kivĂĄlasztott juglon paradicsomra Ă©s uborkĂĄra gyakorolt hatĂĄsĂĄt vizsgĂĄltĂĄk ily mĂłdon.

A megfigyelĂ©sek eredmĂ©nyekĂ©nt a biolĂłgusok egyre gyakrabban hasznĂĄljĂĄk a wood wide web kifejezĂ©st (world wide web=www helyett), ahol a növĂ©nyek a gyökereihez kapcsolĂłdĂł micĂ©lium hĂĄlĂłzaton keresztĂŒl tartjĂĄk egymĂĄssal a kapcsolatot. A wood wide web elnevezĂ©s arra utal, hogy a növĂ©nyvilĂĄgot alkotĂł individuĂĄlis organizmusok egymĂĄshoz kapcsolĂłdnak Ă©s kommunikĂĄlnak egymĂĄssal!

ForrĂĄs: Plants have a hidden internet

Lelkek fĂĄja

Lelkek fĂĄja az Avatar, James Camerun 2009-es filmjĂ©bƑl

The post Titkos informĂĄciĂłs szupersztrĂĄda appeared first on Kert Lap.

↧

Babérmeggy, a téli kertek sztårja

$
0
0

havas babĂ©rmeggyA babĂ©rmeggy a tĂ©li kertek sztĂĄrja, nagy levĂ©ltömegƱ, lomblevelƱ örökzöld. A nĂĄlunk nemesĂ­tett fajtĂĄk napos, fĂ©lĂĄrnyĂ©kos helyre valĂłk. SzĂ©lsƑsĂ©gesen meszes, szĂĄraz, sivĂĄr homokos vagy tĂșl nedves talajba ne kerĂŒljön. A fagyok beĂĄlltĂĄig ĂŒltethetƑ.

A babĂ©rmeggyek (Prunus laurocerasus) a KaukĂĄzusban Ă©s a BalkĂĄn-fĂ©lszigeten Ƒshonosak. 1576-ban Clusius, a bĂ©csi botanikus kert igazgatĂłja kapta az elsƑ pĂ©ldĂĄnyokat David Ungand konstantinĂĄpolyi nĂ©met nagykövettƑl több mĂĄs növĂ©nnyel egyetemben. A növĂ©nyek tönkrementek, kivĂ©ve a babĂ©rmeggyet Ă©s a vadgesztenyĂ©t.

Babérmeggy bemutatåsa

A babĂ©rmeggy a cseresznyĂ©hez hasonlĂłan a rĂłzsafĂ©lĂ©k (Rosaceae) csalĂĄdjĂĄba, a szilvafĂ©lĂ©k (Prunoideae) alcsalĂĄdjĂĄba tartozik. A Prunoideae alcsalĂĄdra a csonthĂ©jas termĂ©s jellemzƑ. Az alcsalĂĄdon belĂŒli Prunus nemzetsĂ©gbe tartozik sok termesztett gyĂŒmölcsfajjal egyĂŒtt, amelyek közĂŒl a legfontosabbak a cseresznye, a meggy, a kajszi, a szilva, az Ƒszibarack, a mandula.  A Prunus nemzetsĂ©g 200 faja jellemzƑen az Északi fĂ©lteke mĂ©rsĂ©kelt övezetĂ©ben talĂĄlhatĂł. A hĂ©jasokkĂ©nt szĂĄmon tartott gyĂŒmölcsök is idetartoznak. A Prunus nĂ©v a latin prounos szĂłbvirĂĄgzĂł babĂĄrmeggyĂłl szĂĄrmazik, amely szilvafĂĄt jelent.

SzĂłrt ĂĄllĂĄsĂș levelei egyszerƱek, Ă©pek, örökzöldek, vastagok, bƑrnemƱek, visszĂĄs tojĂĄsdad-lĂĄndzsĂĄsak, fĂ©nyesek, szĂ­nĂŒkön olajzöldek, fonĂĄkukon vilĂĄgoszöldek. VirĂĄgzata ĂĄprilis-mĂĄjusban nyĂ­lĂł fĂŒrt. Szeptemberben Ă©rƑ csonthĂ©jas termĂ©se gömbölyded, sötĂ©tvörös vagy fekete. A növĂ©ny minden rĂ©sze vĂĄltozĂł mennyisĂ©gben amigdalint (cianoglikozid) tartalmaz.

A hetvenes Ă©vek Ăłta babĂ©rmeggy-szelekciĂłval foglalkozĂł JĂłzsa MiklĂłs „A BabĂ©rmeggyek” cĂ­mƱ elƑadĂĄsa az V. MAKEOSZ szakmai napokon hangzott el (2014. februĂĄr 11-13.). JĂłzsa elƑadĂĄsĂĄt a nagyközönsĂ©g felĂ© a KertĂ©szet Ă©s SzƑlĂ©szet 2014-18. szĂĄmĂĄban megjelent cikkben Papp Edina tolmĂĄcsolja, Ă­gy mutatva be a babĂ©rmeggyet: A kaukĂĄzusi alakkör fölfelĂ© törƑ, nagymĂ©retƱ, akĂĄr fĂĄvĂĄ is megnövƑ, szĂ©lesebb, vilĂĄgosabb zöld leveleket hoz, ami legföljebb mĂ­nusz 15 ˚C -ig fagytƱrƑ. A balkĂĄni tĂ­pusĂș babĂ©rmeggyek levele keskenyebb, sötĂ©tebb zöld, szĂ©lesebb bokrot nevelnek Ă©s alacsonyabbak. FagytƱrĂ©sĂŒk jobb, mĂ­nusz 20 ˚C -ig megbĂ­zhatĂłan telelnek, Ă­gy a hazai kertekbe, illetve a magyar termelƑk ĂĄltal leginkĂĄbb kiszolgĂĄlt keleti piacokra jobban megfelelnek.

babérmeggy sövényBabérmeggy környezeti igényei és gondozåsa

JĂł idƑjĂĄrĂĄs esetĂ©n novemberben, a fagyokig ĂŒltethetƑ. Napon Ă©s fĂ©lĂĄrnyĂ©kban fejlƑdik a legszebben, de a mĂ©lyĂĄrnyĂ©kot is tƱri. Napos, szeles helyen a megnƑtt pĂĄrologtatĂĄs miatt figyelni kell a megfelelƑ vĂ­zellĂĄtĂĄsra. Talaj irĂĄnt nem igĂ©nyes, de az erƑsen meszes, a tĂșl laza talajt nem kedveli. A fajtĂĄk tĂ©ltƱrĂ©se növelhetƑ, ha augusztus mĂĄsodik fele utĂĄn kevĂ©s vizet, csapadĂ©kot kapnak, meggĂĄtolva ezzel az Ășj rĂŒgyek kĂ©pzƑdĂ©sĂ©t.

Több fajtåja sövényként, talajtakaróként, måsok szoliterként és dézsås növényként tartható. Metszéssel jól alakítható.

CsapadĂ©kos idƑben gombafertƑzĂ©sek lĂ©phetnek fel. Ilyenek pĂ©ldĂĄul a sztigminiĂĄs Ă©s a ceutospĂłrĂĄs levĂ©lfoltossĂĄg. JĂłzsa MiklĂłs ’Mari’ fajtĂĄja a manapsĂĄg gyakori Pseudomonas fertƑzĂ©sre Ă©rzĂ©keny. A növĂ©ny rĂĄgĂł Ă©s szĂ­vĂł kĂĄrtevƑi valamint pajzstetvek ellen is vĂ©dekezni kell.

Babérmeggy fajtaajånlat

JĂłzsa MiklĂłs fajtaajĂĄnlata alapjĂĄn szoliterkĂ©nt kivĂĄlĂł a nagytermetƱ ’Baumgartner’ fajta. SövĂ©nynövĂ©nykĂ©nt ajĂĄnlott a ’Novita’. Prunus laurocerasus 'Gabi'NyĂ­ratlan, 1,5-2 mĂ©teres sövĂ©nykĂ©nt a ’Mari’ hasznĂĄlhatĂł. A francia nemesĂ­tĂ©sƱ ’Genolia’ magas sövĂ©nynek valĂł. MutatĂłs talajtakarĂł vagy dĂ©zsĂĄs növĂ©ny a bĂłkolĂł, szĂ©les ĂĄgrendszerƱ, lombfakadĂĄskor bronzos ’Zita’. TovĂĄbbi talajtakarĂłnak ajĂĄnlott fajtĂĄk a bronzosan fakadĂł ’Nero’ illetve a ’SĂĄri’ Ă©s a ’Zöld SzƑnyeg’.

ManapsĂĄg a szelekciĂł cĂ©lja a tĂ©lĂĄllĂłsĂĄg mellett a bronzosan fakadĂł lomblevĂ©l. Vörösen kihajtĂł fajtĂĄk a mĂĄr emlĂ­tetteken kĂ­vĂŒl a ’Kleopatra’, amely szoliterkĂ©nt, edĂ©nybe, illetve sövĂ©nynek is ĂŒltethetƑ, a sövĂ©nykĂ©nt, szoliterkĂ©nt Ă©s dĂ©zsĂĄskĂ©nt is ĂŒltethetƑ ’Antonius’ illetve a 2013-tĂłl az EurĂłpai piacon is elĂ©rhetƑ ’Ani’.

A 2013. Ă©vi GrootGroenPlus kiĂĄllĂ­tĂĄson Ă©s vĂĄsĂĄron mutatkozott be JĂłzsa MiklĂłs kĂ©t legĂșjabb babĂ©rmeggy fajtĂĄja, a Prunus laurocerasus ‘Gabi’ Ă©s a Prunus laurocerasus ‘Josa’. A ’Gabi’ mĂĄsfĂ©l mĂ©terre megnövƑ gömbös, kompakt megjelenĂ©sƱ fajta, tojĂĄsdad levelei sötĂ©tzöldek, fĂ©nyesek. A fiatal hajtĂĄsok vilĂĄgoszöldek. KandalĂĄber szerƱen fejlƑdƑ virĂĄgai mĂĄjusban nyĂ­lnak. MĂ­nusz 20˚C -ig tĂ©lĂĄllĂł. DĂ©zsĂĄs növĂ©nykĂ©nt is megĂĄllja a helyĂ©t. A ‘Josa’ kompakt, de terjedelmes cserje. Levelei lĂĄndzsĂĄsak, sötĂ©tzöldek, a fiatal hajtĂĄsok vilĂĄgoszöldek, a frissen kibomlĂł levelek bronzosak. MĂ­nusz 30 ˚C-ig tĂ©lĂĄllĂł. 2013-tĂłl a belga Van Poecke & Zoon a holland Heco Stekcultures. EurĂłpai terjesztĂ©séért a holland Breeder Plants ĂŒgynöksĂ©g felel.

A balkĂĄni babĂ©rmeggy, Prunus laurocerasus ‘GRPL 18â€Č, mĂĄrkanevĂ©n Zöld BolygĂł (Green Planet)  a  holland Guido Rouwette faiskola szelekciĂłja,  pont olyan gömbölyƱ Ă©s zöld, mint a Föld.

 

Prunus laurocerasus 'Green Planet'

 

ForrĂĄsok:

books.google.hu

KertĂ©szet Ă©s szƑlĂ©szet

newplantsandflowers.com

The post Babérmeggy, a téli kertek sztårja appeared first on Kert Lap.

↧

Kert a lakĂĄsban

$
0
0

fokföldi ibolyaMit tegyĂŒnk, ha lassan beköszönt a kellemetlen Ƒsz, Ă©s hamarosan fagy? KöltöztessĂŒk vissza cserepes, dĂ©zsĂĄs növĂ©nyeinket. RendezzĂŒk ĂĄt a szobanövĂ©nyeket. MentsĂŒnk meg a kertbƑl nĂ©hĂĄny Ă©velƑt. TelepĂ­tsĂŒnk fƱszernövĂ©nyeket a konyhaablakba.

KertbƑl a lakásba

Behordott dĂ©zsĂĄs növĂ©nyeinket tegyĂŒk a lakĂĄs legvilĂĄgosabb, viszonylag hƱvös rĂ©szĂ©be. Ha a növĂ©nyek kintrƑl a lakĂĄsba kerĂŒlnek, bizony megvĂĄltozik Ă©letĂŒk, kevesebb a pĂĄratartalom, a fĂ©ny, Ă©s nem szabad szĂĄmĂ­tĂĄson kĂ­vĂŒl hagyni a lĂ©gszennyezƑdĂ©st sem. A gyĂłgynövĂ©nyek, fĂĄs szĂĄrĂșak gyakran eldobĂĄljĂĄk leveleiket. Jobb a helyzet, ha a növĂ©nyt mĂĄr fiatal korĂĄban eddzĂŒk a bentlakĂĄshoz. A szobanövĂ©nyeket is helyezzĂŒk ĂĄt, ha szĂŒksĂ©ges, tĂĄvolabb a fƱtƑtesttƑl Ă©s közelebb az ablakhoz. Az ablaban virĂĄgoztathatjuk a fokföldi ibolyĂĄkat.dĂ­szcsalĂĄn

Ahogy a Cserepes növĂ©nyek tĂ©li vĂ©delme cĂ­mƱ cikkĂŒnkben is olvadhatĂł, tĂ©len is szobahƑmĂ©rsĂ©kletet (22-25 °C) kell biztosĂ­tanunk a trĂłpusi eredetƱ növĂ©nyek többsĂ©gĂ©nek. TehĂĄt irĂĄny a vilĂĄgos nappali, a fƱtött veranda. A többiek a tĂ©likertbe, verandĂĄra, vilĂĄgos pincĂ©be, a lĂ©pcsƑhĂĄzba vagy akĂĄr a garĂĄzsba is kerĂŒlhetnek. Amire feltĂ©tlenĂŒl szĂŒksĂ©gĂŒk van a vilĂĄgossĂĄg Ă©s a megfelelƑ hƑmĂ©rsĂ©klet. HideghĂĄzi körĂŒlmĂ©nyek közt (5-12 °C-on) teleltethetjĂŒk a rozmaringot, leandert, babĂ©rt, kaktuszokat, pozsgĂĄsokat, grĂĄnĂĄtalmĂĄkat Ă©s a citrusfĂ©lĂ©ket (citrom, narancs, lime, mandarin, grapefruit, kumquat). 13-17 °C-ot igĂ©nyelnek tĂ©len a mĂ©rsĂ©kelt hĂĄzi pĂĄlmĂĄk (legyezƑ, fƑnix, kencia, washingtonia), a mĂĄlyvarĂłzsa, selyemmĂĄlyva, akĂĄciĂĄk, bromĂ©liĂĄk. A Kaktuszok teleltetĂ©sĂ©rƑl itt olvashat.

Kerti Ă©velƑt Ă©s egynyĂĄrit is menthetĂŒnk a lakĂĄsba. Ha a vezĂ©rhajtĂĄsrĂłl lemetsszĂŒnk kb. 15 cm-es darabot, lecsupaszĂ­tjuk az alsĂł leveles szĂĄrt, Ă©s vĂ­zbe, nedves homokba, tƑzegbe dugjuk, nĂ©hĂĄny hĂ©t alatt megindul a gyökĂ©rkĂ©pzƑdĂ©s. Ha a gyökerek mĂĄr megerƑsödtek, eljött az ĂŒltetĂ©s ideje. AztĂĄn mĂĄr nem kell mĂĄs, csak egy vilĂĄgos lĂ©pcsƑhĂĄz vagy veranda. MentsĂŒnk be mĂ©g a fagyok elƑtt nĂ©hĂĄny odakint egynyĂĄrikĂ©nt nevelhetƑ dĂ­szcsalĂĄn hajtĂĄst. ÁllĂ­tsuk vĂ­zbe, vĂ©ilĂĄgos helyre, de nem direkt napra, Ă©s a gyökerek kifejlƑdĂ©se utĂĄn cserepezzĂŒk be Ƒket, Ă©s tegyĂŒk dĂ©li fekvĂ©sƱ, napos ablakba. JövƑ nyĂĄrra kiĂŒltethetƑk.

A tĂ©likert tĂ©len is nyarat varĂĄzsol körĂ©nk. UtazĂĄs nĂ©lkĂŒl is a vilĂĄg egzotikus tĂĄjaiban gyönyörködhetĂŒnk, ahovĂĄ vendĂ©geinket is elkalauzolhatjuk. Minden csak adottsĂĄg Ă©s tervezĂ©s kĂ©rdĂ©se. A tĂ©likert növĂ©nyeirƑl rĂ©szletesen itt olvashat: NövĂ©nyek a tĂ©likertben.

szobanövények teleltetése

Mediterrån szobanövények, pozsgåsok teleltetése vilågos, hƱvös helyen

FƱszerkert télire

A dĂ©zsĂĄban tartott babĂ©r kerĂŒljön fedett verandĂĄra. A 3-4 Ă©ves, nagyobb metĂ©lƑhagyma-töveket, amelyeket nagy cserĂ©pben friss zellerzöld a konyhĂĄbantartottunk, vigyĂŒk fedett helyre. A zeller gumĂłjĂĄt Ă©ltre kelthetjĂŒk, hogy friss zeller zöldhöz jussunk a konyhĂĄban. A zeller betakarĂ­tĂĄsakor tĂĄvolĂ­tsuk el a gyökereket Ă©s a zöld hajtĂĄsokat a gumĂłrĂłl, Ă©s fagymentes, hƱvös helyen tĂĄroljuk. KĂ©sƑbb nincs mĂĄs teendƑnk, mint a kamrĂĄban, pincĂ©ben tĂĄrolt zellergumĂł tetejĂ©bƑl levĂĄgunk egy 3-5 cm-es darabot, amit aztĂĄn a vĂĄgĂĄsi felĂŒlettel lefelĂ© fordĂ­tva földdel töltött cserĂ©pbe helyezĂŒnk. A gumĂł felsƑ harmada a felszĂ­n fölĂ© kerĂŒljön. A konyhaablakban kellƑ fĂ©nyhez jutva, rendszeres öntözĂ©s mellet hamarosan megjelennek a friss zöld hajtĂĄsok, amelyekkel Ă©teleinket tĂ©len is Ă­zesĂ­thetjĂŒk. A konyhaablakban tarthatunk mĂ©g rozmaringot, bazsalikomot, kakukkfĂŒvet, szurokfƱt (oregĂĄnĂł).

bambuszokBambuszok szobĂĄba

A nem tĂ©lĂĄllĂł bambuszokat nyugodtan tarthatjuk a lakĂĄsban, akĂĄr egĂ©sz Ă©vben is. A legtöbb gondot a szĂĄraz levegƑ okozza. MegfelelƑ pĂĄratartalmat biztosĂ­thatunk, ha a bambuszaink cserepĂ©t mosott sĂłderrel borĂ­tott tĂĄlcĂĄra ĂĄllĂ­tjuk, amelyet ĂĄllandĂłan nedvesen tartunk. Ha tĂ­z fok körĂŒli hƑmĂ©rsĂ©kleten teleltetjĂŒk, akkor a vĂ­zellĂĄtĂĄst csökkenthetjĂŒk, ami nem a teljes vĂ­zelvonĂĄst jelenti. Meleg szobĂĄban azonban fontos a rendszeres öntözĂ©s. A tĂșlöntözĂ©s azonban gyökĂ©rrothadĂĄshoz vezethet. A nagylevelƱ növĂ©nyek kellƑ fotoszintetizĂĄlĂł felĂŒlettel rendelkeznek, Ă©s a viszonylag kevĂ©s fĂ©nyt is tolerĂĄljĂĄk. Kis mĂ©retƱ bambuszokat tehetjĂŒk az ablakközĂ©. A Bambusa venrticola jĂłl tƱri a szĂĄraz levegƑt, Ă©s szĂĄraz körĂŒlmĂ©nyek között törpe növekedĂ©sƱ. A Pseudosasa japonica pedig a fĂ©nyszegĂ©ny helyet is elviseli. A törpe fajok közĂŒl a Pleioblastus fortunei variegatus ajĂĄnlhatĂł beltĂ©ri nevelĂ©sre.

The post Kert a lakĂĄsban appeared first on Kert Lap.

↧
Viewing all 867 articles
Browse latest View live