Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all 867 articles
Browse latest View live

Kertészeti trendek 2015.

$
0
0

hordó konténerMegállapíthatjuk, hogy a kertészkedés és az egészséges életmód évek óta kéz a kézben jár. Az emberek a beltérre és kültérre egyaránt úgy tekintenek, mint saját maguk kiterjesztésére. A kertet és a növényeket pedig eszközként használják jó közérzetük és a fenntartható életmód biztosításához.

Manapság, jobban, mint valaha, érezhető, hogy a kert önmagunk kiterjesztése, ahol termesztünk és nevelünk, amely tükrözi személyiségünket, és az életszemléletünket. Állítja Susan McCoy, a Garden Media igazgatója.

A 2015. évben bemutatkozó új termékek, fajták az eddigi legmagasabb minőségi követelményeknek kell, hogy megfeleljenek, hiszen a vevők elvárják a megbízható minőség mellett a Földbolygóra gyakorolt pozitív hatást is. Az új termékektől elvárják azt is, hogy gyermek- és házikedvenc barátok legyenek.Azok a márkák fognak hódítani, amelyek pozitív hatással lesznek a környezetre, a személyiségre és a közösségre. Van-e jobb érzés annál, minthogy a kerti termékeket a vásárlók nyugodt szívvel vehetik meg? Kérdezi McCoy.

szamócatermesztés cserépbenPéldául 2015. tavaszától lesznek elérhetőek az európai piacon a konténerben sikerrel tartható Super- márkanéven futó dísznövények:  Superbells futópetúniák, a Supertunia petúniák, and Superbena verbénák. A gyümölcsök közül egyre kedveltebbek lesznek a bogyós gyümölcsök, amelyek a vásárlók körében előkelő helyet foglalnak el az egészség és jó közérzet ökoskáláján.

Az emberek egyre inkább igyekeznek megóvni a Földet, ehhez meg akarják változtatni a törvényeket is. Mivel a bio- és helyi élelmiszer az alapja a fenntartható, egészséges életnek, az emberek meg akarják változtatni a jelenleg működő rendszert, hogy lehetővé tegyék mindezt a konyhakertektől a kecskéig, városon és falun egyaránt. Így történhet meg, hogy a jóléti társadalmakban a mosó-szárító gépek helyett például egyre többen választják a ruhaszárító kötelet, sőt az eltökéltebbek a mosogatógép helyett a vájdlingban mosogatást.

Az emberek kertjüket egyre inkább a lakótér és szabadidős tevékenység színterének kiterjesztéseként tekintik. A városi emberek gyorsan átrendezhető kertet szeretnének, igényeiknek megfelelően változtatva a növények elrendezését. Ehhez előnyben részesítik a konténeres növényeket, az előre megtervezett összeültetéseket tartalmazó kész konténereket.guruló konténer

Hódít a hordozható kertek divatja. A költöző, utazó emberek magukkal viszik kertjüket. Ezért előnyben részesítik a könnyen mozdítható, fogóval, kerekekkel felszerelt, könnyű ültető edények, konténerek, amelyek gyakran újra hasznosított eszközök.

A stílusmentes kültér lehetővé teszi azt, hogy bármit meg lehessen valósítani, majd ezeket meg is lehessen változtatni.

A városi lakóközösségek ki fogják harcolni, hogy lakókörnyezetükben mezőgazdasági jellegű tevékenység folyjon, városi baromfiudvarral, méhészettel. Gyepesítés helyett pedig inkább a konyhakerti növények ültetését választják.

Hódítani fog a visszafogottan rusztikus színvilág, a fehér, a semleges és a szürke vintage színek, például a hagymás növények kevert ágyása esetében is. A virágágyások tervezésénél a színskálán egymáshoz közel eső színeket válasszunk. Például háttérben a vörös, középen a lila, előtérben a kék. De mindenek előtt saját stílusunkhoz, és környezetünkhöz igazodjunk!

japánjuhar konténerben

The post Kertészeti trendek 2015. appeared first on Kert Lap.


Emésztésserkentő fűszerek

$
0
0

gyógynövény- és fűszerkert

Különösen a karácsonytól újévig tartó időszak a nagy trakták, vendégeskedések ideje. Az alábbi fűszerek, akár itókában is, segítenek abban, hogy a mennyei eledelek elfogyasztásakor, nassolások alkalmával ne kelljen azonnal valamelyik reklámozott tablettához folyamodni. Tehát hölgyeim és uraim tessék bátran használni ezeket a nálunk is termő fűszereket, ha vendégeket várunk!

A fűszereket nem csak az ízük miatt fogyasztjuk. A fűszereket gyógyító erővel is bírnak, amelyekkel olyan tüneteket kezelhetünk, mint a felfúvódás, hasfájás, és egyéb emésztési problémák.

Az emésztéstjavító gyógynövények  keserűanyagot, illóolajat tartalmaznak, melyek fokozzák a nyálelválasztást ill. a gyomorsav termelődést, a bélnedvek termelődését. Az illóolajok és egyes keserűanyagok görcsoldó, gyulladáscsökkentő, gomba- és baktériumölő hatásúak. Bélmozgást fokozó és szélhajtó hatásuk segíti a gázok eltávozását.
bazsalikom

Bazsalikom

A bazsalikom (Ocimum basilicum) virágzáskor levágott levelei és virágai illóolajokban gazdagok. Az európai bazsalikomfajták illóolaja főként metilkavikolt és linaloolt tartalmaznak. Emésztésserkentő, étvágyjavító, szélhajtó hatását teakeverékek alkotórészeként fejti ki. Közkedvelt ételízesítő.

Borsikafű

A borsikafű (Satureja hortensis) virágos hajtása, főleg karvakrol és cimol tartalmú illóolaja emésztést segítő, szélhajtó, fertőtlenítő hatású. Teakeverékek alkotórésze. Borspótló fűszer.
ebruta

Ebruta

Az ebruta (Artemisia abrotanum) föld feletti szárított hajtását vagy levelét használják fel. Kellemes ízű fűszer. Hatóanyagai között eukaliptusz illatú eukaliptol, cseranyagok, keserűanyagok találhatók sok más mellett. Gyomorerősítő, étvágyjavító teakeverékek alkotórésze.

Édeskömény

köménymag
Az édeskömény (Foeniculum vulgare) termése illetve anetolban gazdag illóolaja szélhajtó, emésztésserkentő, étvágyjavító, epehajtó, gyengén fertőtlenítő hatású. Termése teakeverékek alkotórésze, közkedvelt fűszer. Illóolaját a likőripar is hasznosítja.
koriander

Koriander

A koriander (Coriandrum sativum) termesztett változatának ikerkaszat termésének illóolaja símaizom göcsoldó, szélhajtó, emésztésjavító. Fűszerként használjuk.

Majoránna

majoránnaA kerti majoránna (Majoranna hortensis) szárítot leveles, virágos hajtása illóolajának fő hatóanya a szabinénhidrát. Szélhajtó, bélpuffadás csökkentő, gyulladáscsökkentő hatása teakeverékekben érvényesül. Közkedvelt háztartási fűszer.

Paprika

A paprika (Capsicum annuum) kapszaicinben gazdag csípős fajtáinak termését használják. Étvágyfokozó, gyomorsavtermelést serkentő, emésztésserkentő hatású zöldség és fűszernövény. Chili paprika; Pirospaprika
rozmaring

Rozmaring

A rozmaring (Rosmarinus officinalis) virágos leveles hajtása főleg cineolt, kámfort, borneolt tartalmazó  illóolajban gazdag. Tartalmaz még fahéjsav származékokat, fahéjsav származékokat, terpéneket, keserűanyagokat is. Teakeverékekben epe- és szélhajtó, étvágynövelő hatású. A mediterrán konyha elmaradhatatlan fűszere.

Torma

torma
A torma (Armoracia lapathifolia) gyökere a drog, amely többek közt mustárolajat, mustárolaj glikozidokat tartalmaz. Csípősségét a mirozinnak köszönhető. Ez az enzim a glikozidok hidrolízisében játszik szerepet. A torma gyomor és emésztési panaszok ellen ajánlott.
fehér üröm

Üröm

Az egynyári üröm (Artemisia annua) hajtásaiból Indokínában gyomorerősítő teát készítenek. A fekete üröm üröm (Artemisia vulgaris) virágos, szárított hajtását használják, amely kesrűanyagot, illóolajat tartalmaz. Étvágyjavító, emésztésserkentő teakeverékek alkotórésze. A fehér üröm (Artemisia absinthum) virágos hajtása többek közt illóolaja és keserűanyag (abszint) tartalmának köszönhetően étvágyjavító és emésztésserkentő teakeverékek alkotórésze. Ürmösök és keserűlikőrök alapanyaga. A fehérürömben található tujonról itt olvashat.

A gyomorteákat általában étkezés előtt 1 órával kell fogyasztani (édesítés nélkül), hogy az emésztést serkentő keserűanyagok kifejthessék hatásukat. A teakeverékek elkészítésénél általánosságban elmondhatjuk, hogy 1 púpozott evőkanálnyi vagy 2 filter teakeveréket kb. 2,5 dl forrásban lévő vízzel leöntve, letakarva történő 10 perc várakozás után fogyaszthatók. Az Emésztést elősegítő teakeverékről szóló Herbária cikk itt olvasható.

gyogynövény banner

The post Emésztésserkentő fűszerek appeared first on Kert Lap.

A kínai holdújév növényei

$
0
0

virágpiac Honkongban A kínaiak egyik legszebb, és legnagyobb ünnepén központi szerepet kapnak a szimbolikus jentésű virágok, dísznövények.

A kínai holdújév a kínaiak legnagyobb ünnepe, akárcsak a nyugati kultúra karácsonya. A kínai holdújévkor rendezett karneválok a téli szezon végét ünneplik más karneválokhoz hasonlóan. A régi kínai kalendárium 12. hónapjának 25. napjával kezdődik, és 15. nap múltán ér véget a lampion fesztivállal. Hongkongban a holdújév három napos ünnep. A munkahelyek, az oktatási intézmények három napig zárva tartanak ilyenkor. Egymást követik a felvonulások, a tűzijátékok. A rakétákat az épületek tetejéről, és a Viktória kikötőből lövik fel.

Holdújévi virágpiac

Hongkongban ebben az időszakban az átlaghőmérséklet 16°C. Az újévi vacsora után a családok jellemzően a virágpiacra mennek, hogy beszerezzék a szerencsehozó virágokat, gyönyörködjenek a nyüzsgő forgatagban, és nem utolsó sorban a gyönyörű virágokban, virágdekorációkban. Hongkongban mintegy 14 virágpiac várja az ünneplőket, illetve az ünnepre készülődőket. Köztük a legismertebb a Viktória parkban, a sziget legnagyobb parkjában található. A virágpiac már az ünnep kezdete előtt két héttel nyit, és újévkor hajnalban zár be.

Holdújévi karneváli dekoráció csersznyevirág

A karnevál, a holdújév ünnepének legkedveltebb színe a boldogságot szimbolizáló vörös és a gazdagságot szimbolizáló arany. Ez alkalommal a kínaiak virággal díszítik otthonukat, ezzel szimbolizálva a megújulást, az újjászületést. Az ünnep legnagyobb becsben tartott virágai az azálea, a peónia (a szerencse szimbóluma), a vizililiom, a nárcisz (az előkelőség szimbóluma). Díszítenek még barackvirággal, cseresznyevirággal, amely a barátságot, naranccsal, amely a jó házasságot, koktélnaranccsal, kínaiul arany naranccsal (Kumquat), amely a szerencsét és a karriert szimbolizálja. Különböző friss- és aszalt gyümölcsös tálakkal is dekorálnak.

Szerencse kumquat

kumquatA szerencsét és karriert szimbolizáló kumquat a Fortunella nemzetség legismertebb képviselője. Sűrűn elágazó, örökzöld, 2-4 m magasra megnövő, lassan fejlődő cserje. Európában szobai cserepes növényként vagy dézsás növényként a teraszon, a télikertben is megél. Gyümölcsét héjastul fogyasztjuk. Kitűnő kiegészítő grill- vagy sült húshoz, szárnyasokhoz és vadételekhez. Ezen kívül kitűnő alapanyag koktélokhoz és gyümölcssalátákhoz is. kiváló lekvárnak, zselének és chutneynek. A kandírozott gyümölcsöket gyakran teázás közben fogyasztják. Előszeretettel alkalmazzák ételek díszítésére.

Bonszáj azáleaAzalea bonsai

További elmaradhatatlan növényei az ünnepnek a szerencse bambusz, az azálea bonszáj, a napraforgó. A szobában nevelt azáleák kitűnően alkalmasak bonszájként történő neveléshez. A kertészetekben többször visszametszve bokrosan kerülnek a kereskedelembe. Bonszájnak legideálisabb a cserépben nevelt azálea, melyet nyáron árnyékos, nedves, szélárnyékos helyre kiültettünk a kertbe, és ősszel visszametszettünk. Ezt követően bonszáj-tálba ültessük. A klasszikus stílusformák közül kettőre kevésbé alkalmas, ezek a gyökér és kaszkádformára, sokan azért nnem alkalmazzák a kaszkád formát, mert a növénytől idegen megjelenési formának tartják. A seprűforma is jól illik az azálea termetéhez és igényeihez. A bonszájjá alakítás hátránya, hogy az azálea-fa törékeny.

szerencse bambuszSzerencse bambusz

A kínai hagyományok szerint minden ünnepi alkalomra ajándékozható a 4-5 ezer éve az életet szimbolizáló rügyező bambusztő. Ez valójában egy bambuszhoz hasonlító, valójában a trópusi őserdőben élő dracéna (Dracaena sanderana) Legtöbbjét vágott virágként lehet megvenni (egy-egy száranként), de üvegvázában, ampullában is árulják őket. Erőt, hatalmat, megbecsülést és szerencsét hoz. A víz-, a fa- és a föld elem megtestesítője. meteremti az öt elem, a tűz, a fém, a föld, a víz és a fa egyensúlyát. A chi energiát erősen vonzó növény energetizálja az otthont.

The post A kínai holdújév növényei appeared first on Kert Lap.

Legyen saját konyhakerted

$
0
0

paradicsomÚjév táján elképesztően megnő a súlycsökkentő, diétás testedzéssel kapcsolatos ajánlatok, és az ajánlatokat keresők száma. Év elején tolongás van a konditermek körül is, részben az új kezdet reményében, részben az ünnepi lakmározás ellentételezéseként. Íme a mi ajánlatunk:

Jó étel, jó egészség!

<<Paradicsomtermesztés házikertben

Kettő az egyben – edzés és egészséges étkezés

Eddz, és egyben termeld meg saját gyümölcsödet, zöldségedet! Hogy miből áll az edzés? Természetesen a kertészkedésből. Ehhez nem kell tagsági, nem kell bérletet váltani. Az újév mantrája: egyél jobbat, élj jobban!

Persze nem kell lenézni azokat sem, akik keményen küzdenek azért, hogy megőrizzék alakjukat, vagy hogy lefogyjanak. De mennyivel jobb a kertben tenni-venni, mint a taposógépen pedálozni, vagy a futógépen trappolni! És ráadásul mindez a szabadban végezhető! Legalább ilyen hatásos a kertásás, a gereblyézés, az ültetés, hogy csak néhány tevékenységet említsünk, és máris elérjük, hogy egészségesebben éljünk és étkezzünk az újévben.

tök

Miért termeljük meg, amit megeszünk?

Sütőtök nevelése kiskertben>>

Saját zöldségeink megtermelése és fogyasztása az egészséges élet záloga. Ha kertészkedünk, nem kell többé a kalóriatáblázatokat bújni, mert aktivitástól függően 250 -450 kalóriát el fogunk égetni naponta. Egy kis ásás, gyomlálás, öntözés, betakarítás, és a fogyás garantált. De a zsírégetés még nem minden! Hiszen a lehető legfrissebb zöldségeket fogyaszthatjuk, és pont azokat, amelyeket szeretünk. Megtermelhetjük kedvenc fűszereinket, sőt néhány könnyen tartható gyógynövényt is, amelyek segíteni fognak bennünket, hogy a betegségekkel szemben még ellenállóbak legyünk, és a kisebb betegségekből gyógyszerek szedése nélkül is meggyógyuljunk.

mangold
Ha tudjuk, hogy mit és hogyan akarunk termelni, elméletben és gyakorlatban is elsajátítjuk a kiskerti termesztés csínját-bínját, akkor a friss levegőn való tevékenységgel együtt szellemileg is frissebbek leszünk, ami egyéb tevékenységünkre is kihat.

<< Mangold

Spórolj többet, szakíts nagyot!

Ne a konditeremre és étrend kiegészítőkre, fogyást segítő tablettákra költsünk, hanem invesztáljunk a kiskerti termesztéshez szükséges tudás megszerzésébe, vetőmagba, palántába, és még anyagilag is jobban járunk, mert az elkötött pénz, a ráfordított idő kamatostul megtérül, ha a hátsókertben, a tetőtéren, vagy egy közösségi kertben létrehozzuk saját konyhakertünket. A közösségi kert további előnye, hogy kialakul a közösségi szellem, barátokat szerzünk, ismereteket, netalán magvakat, palántákat cserélünk.

Gondolkodjunk el mindezen már az év elején, gondoljunk a roppanós, leveses, saját paradicsomunk zamatára, és kezdjünk új életet! Kertészkedjünk!

Nézzen körül honlapunkon, ahol sok konyhakerttel, zöldségekkel kapcsolatos információt talál.

Cikkajánlatunk: Kis kertek, extravagáns megoldások; Mini zöldségeskert; Zöldségek a kertünkben; Emelt ágyás; Lasagne kert; Kert szalmabálán; Vetésforgó

kertgondozas-banner

társasházi konyhakert

Társasházi konyhakert, a háttérben vízgyűjtővel, ahová a garázstetőről a tető alá, lábakra szerelt csatorna szállítja az esővizet.

The post Legyen saját konyhakerted appeared first on Kert Lap.

Díszkertek 2015.

$
0
0

tollborzfű sédkenderrel a háttérben
A világ egyik ismert angol kerttervezője Andrew Fisher Tomlin az alábbi trendeket jósolja a 2015. évre.

Kedvelt növények

Manapság egyre divatosabbak a díszfüvek. A tömeges ültetés mellett előtérbe kerül a szoliterek díszfüvek közé ültetése. Így például a kerttervezők gyakran alkalmazzák a különleges struktúrájú jukka szalmasárga színű díszfüvek pl. tollborzfű (Pennisetum sp.) közé ültetését. A fotón a struktúrák kontrasztjaként néhány tő tollborzfű mögé ültetett sédkendert (Eupatorium cannabinum) láthatunk.

Díszfű ajánlat

Továbbra is kedveltek a rózsák, amelyek virágszínében az erős színek dominálnak, például az arany, a mélyvörös.

Márk Gergely rózsakertje

szamócafa terméseKedveltek a különleges örökzöldek, például Földközi tenger medencéjében honos Nyugati szamócafa (Arbutus unedo), amelyet elsősorban szép, örökzöld levelei, valamint krém fehér vagy rózsaszínű virágai miatt kedvelnek. Virágai egész télen szépen díszlenek. A nyári hónapokban nagy cserépben vagy dézsában, a szabadban, télen pedig a télikertben tarthatjuk. Ehető termései íztelenek.

Az évelők végtelen mezeit felváltja az önfenntartó, hosszan megmaradó lomhullató cserjék, fák, fenyőfélék és lágyszárú évelők kombinációja. A különlegességek mellett hódítanak a helyi fajok, az eltérő éghajlatú, és egyéb környezeti adottságú régiók növényeinek importjával szemben.
pawpaw marsala színű virága

2015 színe a marsala, vöröses-barnás árnyalat, erőteljes, de eleganciát sugárzó szín. A fotón a pawpaw (Asmania triloba) marsala színű virága látható. Magyarországon eddig  ismeretlen gyümölcstermő fa, mely Észak-Amerika mérsékelt égövi területein honos. Koronája keskeny kúp alakú, 3,5-6 m magasra nő. Március- május hónapokban virágzik. A virágban több magház található, ezért egy virágból több összenőtt gyümölcs is fejlődhet. A A különleges megjelenésű gyümölcs súlya 140-450 g. Az érett gyümölcs húsa sárga, krémes, kellemes ízű és illatú, tápláló. Hazánkban sikerrel lenne termeszthető, kitűnően bírja az itthoni téli időjárást. A pawpawról itt olvashat!

kertberendezés

régi kávéfőző mini konténerA meleg, száraz nyarakba egyre gyakrabban hűsölünk a kültéri zuhany alatt. Egyre több helyen létesítenek kültéri medencét, kerti tavat, csobogókat, kerti vízeséseket.

kerti szoba
Miután a nyarak egyre szárazabbak, a mediterrán régiókból hozzánk is átterjedtek a kültéri szobák, és megjelentek a hobbit ház utánzatok.

A kertek díszítésére újrahasznosított háztartási eszközök, és más lomokból kimentett holmik szolgálnak alapul. Kültéri használatra kedvelt az accoya fa, amely jól munkálható, hajlékony puhafa, Új-Zélandról származó ültetvényes radiátafenyő (Pinus radiata). A radiáta fenyő rendkívül gyorsan növő faj. A fák 20-25 éves korukban vágásérettek. Az accoyafa könnyen megmunkálható, a jól ragasztható és felületkezelhetősége, mérettartósság kiváló.A faanyagvédőszerrel telített radiátafenyőből remek kerti bútorok is ablakkeretek készíthetők.

Dívik a macskakövek divatja, amelyek akár akácból is készülhetnek, térburkolatok, kocsibejárók számára. A burkolatok beton aljzatra vagy közvetlen a földre is lerakhatók. A akáckockák szegélynek is tökéletesek. Természetesen “igazi” kövekből készülhet a kerti út.

kertgondozas-banner

macskaköves kerti út

Forrás

The post Díszkertek 2015. appeared first on Kert Lap.

Karácsonyfa újrahasznosítása

$
0
0

kidobott karácsonyfa
Elmúltak a karácsonyi ünnepek, vége a dőzsölésnek. És mi maradt belőle? A szép emlékeken kívül ételmaradék, összegyűrt csomagolópapírok, na és nem utolsósorban a karácsonyfa. A karácsonyfát vízkeresztkor, január hatodikán szedjük le. Kérdés, hogy újra hasznosíthatjuk-e a karácsonyfát? Vagy mi legyen a sorsa?

Újra hasznosíthatjuk-e a karácsonyfát?

Igen! De nem úgy, hogy jövőre ismét felhasználjuk, kivéve, ha műfánk van. Másként.

Az első tennivaló, hogy megszabadítjuk a díszektől, izzófüzértől, szaloncukortól. Ez nem is könnyű feladat! Viszont ezeket nyugodtan eltehetjük jövő évi felhasználásra, ami szintén része az újra hasznosításnak.

almakarikák felfűzve
Kerttulajdonosok figyelem! A karácsonyfa igazi újra hasznosítása, ha madárbúvóhelyként, etetőként tudjuk használni. Ha csak annyit teszünk, hogy kitesszük a kertbe, rögzítjük valamihez, magunk is megfigyelhetjük, hogy alakul át a karácsonyfa. Hamarosan rászállnak a madarak, megbújnak ágai közt a mókusok. Díszítsük újra a fát madáreleséggel, faggyúgolyókkal, gyümölcs szeletekkel. Fűzzünk fel felkarikázott almát különféle magvakkal vagy szalonnakockákkal felváltva. És máris következhetnek a madarak megfigyelésével töltött vidám órák. A karácsonyfa bekerülhet nagyobb területű tóba, ahol élelmiszert és búvóhelyet szolgáltat a halaknak. Mások talajerózió ellen használják a fatörzseket a vízparton. A faaprítékot mulcsként hasznosíthatjuk. A fagyérzékeny növények köré is szórhatunk fenyőfa nyesedéket.

A tűleveleket sáros területeken szétszórhatjuk, hogy járhatóbbá tegyük azokat, vagy meszes területek mulcsozására használhatjuk. A fenyőtű vízmegtartó mulcsot ad, melegíti a talajt. Savanyú talajt kedvelő növényekhez használjuk, ilyenek a begónia, a hortenzia, a liliomfa, a japán kamélia, a rododendron.
fenyőmulcs
A törzset tűzifának is használhatjuk. A kiszáradt fák égetésénél legyünk figyelemmel arra, hogy szuroktartalmuk miatt könnyen belobbannak. A fenyőfélék a gyantajáratai ugyanis tele vannak gyúlékony anyagokkal, amelyek robbanásszerűen meggyulladnak.

A fát komposztálhatjuk, de csak megfelelő aprítás után, hacsak nem akarunk évekig várni arra, hogy komposztálódjon. A tűlevelekkel keverjük össze, mert ezek összetömörödve ellenállnak a baktériumok bontó munkájának, és nehezen komposztálódnak. A fenyőtű savanyú kémhatása a komposztálódás során lecsökken. Vegyes komposztba 3-4 cm rétegben elterítsük. Azonban nagyobb mennyiségben savanyító hatású, ami meszezéssel vagy fahamu rászórással ellensúlyozható.

A karácsonyfákat a legtöbb nagyvárosban összegyűjtik, majd az illetékes kertészetek felaprítják, és talajtakaró forgácsként, mulcsként újrahasznosítják.

Az Oázisban vásárolt cserepes fenyőt 2015. január 2-8. között lehet visszahozni. A fenyőfa árának 50 %-át a fenti időszakban az eredeti nyugta bemutatása esetén lehet levásárolni. Az akció más kedvezménnyel nem összevonható, és a készletek erejéig tart. Az áruházak készletei eltérőek lehetnek, az árváltoztatás jogát fenntartjuk.

karácsonyfa búvóhely

Néhány helyi akció

A Térségi Hulladék-Gazdálkodási Kft. és Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata 2015. január 5. és január 17. között karácsonyfagyűjtő akciót szervez. Az akció két hete alatt minden egyes – Korányi F. u. 3., valamint Kerék u. 1. sz. alatti Hulladékudvarokba – beszállított karácsonyfáért sorsjegyet kapnak a résztvevők, amivel sorsoláson vesznek részt, és ajándékokat nyerhetnek.

Fenyőfa gyűjtőhelyek Budapesten 2014/2015

Győrben 74 gyűjtőhelyet jelöl ki a GYŐR-SZOL Zrt. A belvárosban fenyőfa gyűjtő ketrecek, a lakótelepeken táblával kijelölt helyek jelzik a gyűjtőpontokat. A szolgáltató ezúton is kéri a lakosságot, hogy ünnepek után a fákat mindenki a kijelölt gyűjtőhelyekre vigye.

Vasmegy hivatalos portálja hírül adta, hogy az idén is több mint 60 tonnányi fenyőhulladékra számítanak a Szombathelyi Városkazdálkodási Kft. munkatársai, akik már az idei első munkanapon elkezdték a kidobott karácsonyfák begyűjtését. Tavaly óta a vasi megyeszékhelyen összegyűjtött fákat már nem komposztálják, hanem a helyi faapríték erőműben hőenergia előállítására használják fel.

The post Karácsonyfa újrahasznosítása appeared first on Kert Lap.

Mit termesszünk a kertünkben 2015-ben?

$
0
0

magválasztékMit szeretnénk enni idén? Ehhez és kertünk adottságaihoz igazítsuk terveinket. Legyen egész szezonban friss terményünk, de gondoljunk a télire való tartósításra is. Nosza álljunk neki a tervezésnek!

Újév van. Minden erőnkkel az eljövendő kerti szezonra koncentrálhatunk! Gondolkodjunk, miképp is fogjuk idén kialakítani konyhakertünket, mit szeretnénk másként csinálni, mint tavaly.

Mit is szeretünk enni? Töltött paprikát, sült krumplit, friss salátát? Szeretjük a grillezett zöldségeket? Őszi kedvencünk a sült tök? Télen is szeretjük az eltett lecsót, a házi paradicsomszószt, isszuk a paradicsomlét? Akkor termesszünk paradicsomot, paprikát, burgonyát, uborkát, valamilyen salátát és a tökféléket, hagymát, fűszernövényeket. Egyes számú szabályként tehát termesszük azt, amit mi és a családunk fogyasztani szeretne, amit szeretünk. Termesszük azokat a növényeket, amelyek a legértékesebbek, legkülönlegesebbek. Ezek nem tömegcikkek, de kielégíthetjük velük családunk igényeit. És/vagy termesszünk olyan fajtákat, amik a környékünkön sikerrel termeszthetők. Használjunk táj fajtákat. Bemutatunk néhány paradicsom tájfajtát. Termesszünk paprikát! Ha a csípős fűszerek rajongói vagyunk, itt a lehetőség a chili paprikák termesztésére, akár cserépben is. Ezek szárítva, paprikakrémként is kiválóak. Frissen pedig igazi kerti díszek, főleg, ha több színben termesztünk. A Chili paprikával itt köthet ismeretséget.

Hogy mi mindent tudunk tartósítani, arról a Nyár végi tartósítási praktikák című cikkünkből tájékozódhat.

Most még van időnk, hogy végiggondoljuk, milyen magvakat, honnan szerzünk be, és a tavalyi maggyűjtésből mit használjunk fel. Készítsük elő a magvakat, amiket otthon fogunk csíráztatni. Frissítsük fel a palántaneveléssel kapcsolatos ismereteinket: Palántanevelés otthon; Csíráztató edények; Palánta nevelés

A burgonyatermesztés új módja burgonya torony

Ha kevés a hely, nem jó minőségű a talaj, akkor is megtermelhetjük az alapélelmiszernek számító burgonyát. Már télen elkezdhetjük a csíráztatást! Fajtától függően már akár Márciusban jöhet a kiültetés. Hely és jó talaj híján termesszünk burgonyatornyokban. A részletek itt olvashatók: http://kertlap.hu/burgonya/

Növénytársítás, vetésforgó

Termesszük együtt a babot, a kukoricát és a sütőtököt úgy, hogy a tök árnyékolja le a talajt, védve a túlmelegedéstől és a gyors kiszáradástól, a kukorica pedig a bab támasztéka legyen (a bab felfut a kukoricára). A részletek itt olvashatók: http://kertlap.hu/zoldbab/

Ha egy növényt ugyanazon a területen több éven át egymásután termesztenek, vagy ha egy bizonyos idő eltelte nélkül térnek vele vissza ugyanoda, akkor csökken a termés, és elszaporodnak a betegségek, kártevők. A zöldségek nagy része 4 évente kerülhet vissza ugyanarra a helyre. Ezért használjunk vetésforgót, amit nem árt, ha már jó előre megtervezünk.

Tervezzünk megfelelő növénytársításokat, hogy távol tartsuk a kártevőket vagy legalábbis csökkentsük a kártételt. A bio-védőnövényként használható fajok a termesztett fajokat védik a kártevők támadásától, és hozzájárulhatnak azok optimális fejlődéséhez. A részletek itt olvashatók: Vegyszermentes kertészkedés

Örömteli tervezgetést kívánunk!

konyhakert

The post Mit termesszünk a kertünkben 2015-ben? appeared first on Kert Lap.

Így gondozd a négylevelű lóherét!

$
0
0

szerencsehereHa szerencsehozó négylevelű lóherét kaptunk ajándékként, nem árt, ha megismerkedünk vele közelebbről. Főleg, ha nem akarjuk, hogy a szerencsénk a lóherével együtt  a szemétben végezze!

A négylevelű lóhere évszázadok óta a szerencse szimbóluma. A hagyomány szerint minden levél szimbolizál valamit: Az első a reményt, a második a hitet, a harmadik a szerelmet, a negyedik pedig a szerencsét.

Az írek beérik a háromlevelű lóherével is, amely az ország jelképe, és a védőszentjük, Szent Patrikkal kapcsolatban is rendszeresen megjelenik különféle ábrázolásokon. A feljegyzések szerint Szent szentbeszédeiben a 3 levél jelképezte az Atya, a Fiú, és a Szentlélek szentháromságát.

Bár a babona szerint szerencsét csak a véletlenül megtalált négylevelű lóhere hoz, ha valaki nagyon kedveli a növényt, díszítheti is vele kertjét. A négylevelű lóherét imitáló, szobanövényként is tartható szerencsehere megtalálható a virágüzletek kínálatában. A madársóskafélék (Oxalidaceae) családjába tartozó szerencsehere vagy lóherevirág (Oxalis tetraphylla) valójában madársóska, semmi köze sincs a négylevelű lóheréhez. A szubtrópusi szavannák növénye. Őshazája Mexikó.Kinézetében mégis a négylevelű lóheréhez hasonlatos. Ezért szívesen ajándékozzák leginkább szilveszter táján.
szerencsehere gomós gyöktörzse

8-15 cm magas, párnás növény. Gyöktörzse gumószerű. Csak tőlevelei vannak. A lóhereszerű, rajzolatos levelek összetettek, négy levélkéjűek, a levélkék szív alakúak, szélesek, ék vállúak. Nyár végén, ősz elején sárga torkú, rózsaszín virágokat hoz. A virágok ernyőszerű virágzatban állnak. Felhős időben és éjszaka, valamint tűző napon mind a levelei, mind a virágok becsukódnak.

Világos helyre, hűvös környezetre és gondos öntözésre van szüksége.  Ha a növény elvirágzik, a levélzet elszárad, nehogy kidobjuk a szerencsénkkel együtt! Ugyanis ez csak annyit jelent, hogy a növény nyugalomba vonult. Ekkor hagyjuk abba az öntözést. Tartsuk a cserepet hűvös, árnyékos helyen. A gumókat ki is vehetjük a talajból, és akár tulipánt, Gumóját száraz, hűvös helyen pihentessük kb. három hónapig, majd az új levelek megjelenésekor újra ültessük cserépbe, tegyük napos helyre, és kezdjük el öntözni. Kora tavasszal ültessük át és kezdjük el öntözni. Tőosztással szaporíthatjuk.

Néhány gumót érdemes november közepén cserépben hajtatni. Pár hét alatt kihajt., és az újévet már burjánzó “négylevelű lóherékkel” köszönhetjük. Ha jól érzi magát, akkor virágzik is.

O. 'iron Cross' sziklakertben
A szilveszterre kapott négylevelű lóherét a téli hónapokban állítsuk napos helyre, öntözzük rendszeresen. Tavasszal ültessük nagyobb cserépbe, májusban pedig kötöztessük a szabadba, de ne tűző napra!

Remekül mutat konténerben, ablakládában. A kertben szegélyként, vagy sziklakertben mutatós. A fagyot nem viseli, jobb, ha cserépben marad, és a fagyok beállta előtt védett helyre visszük. Ha mégis kiültetjük, téli takarást igényel. Tavasztól őszig társíthatjuk évelőkkel vagy egynyáriakkal, szép társnövénye a verbénának, menyecskeszemnek. A balkonládába ültethetjük begónia mellé vagy konténeres növényeink alá talajtakarónak.

Levelei kis mennyiségben fogyaszthatók. Oxalát tartalma miatt kellemesen savanykás, ezért salátákhoz adható.

Külön említést érdemel az Oxalis tetraphylla ‘Iron Cross’. Leveleinek bíbor közepe keresztet formáz. Csokrosan fejlődik, 30 cm magasságot ér el. Júniustól augusztusig pink virágok díszítik. Télen napos, nyáron világos helyet kedvel.

iron cross függokosárban

The post Így gondozd a négylevelű lóherét! appeared first on Kert Lap.


Szobanövényeket a fürdőszobába!

$
0
0

szobai futókaA növények elhelyezése örök feladata a növénykedvelőknek. A fantáziánkat ötvözzük a praktikummal. Tegyünk növényeket fürdőszobánkat is.

trópusi hangulatú fürdőszoba

filodendronok

Hová tegyük növényeinket? Ezzel a kérdéssel szinte mindig szembesülünk, télen, nyáron, új lakásba költözéskor és lakásunk átrendezésekor. Továbbá ha új növényt kapunk, vásárolunk stb. stb. stb. A zöld levelek behozzák lakásunkba a természetet. Ám ahány növény, annyiféle igény. Nincs siralmasabb látvány, mint a sínylődő, valaha jobb napokat látott szobanövény. Ezt részben kivédhetjük, ha a szobanövények helyének megválasztásakor körültekintően járunk el.

Bármennyire hihetetlen, olyan lakás, ahol ne lehetne növényeket tartani, valójában nem létezik. Sok növény a legmostohább viszonyokat, még a nagyfokú fényszegénységet is elviseli. Ilyenek pl. a házmesterpálma (Aspidistra elatior), a japán vízipálma vagy más néven rákvirág (Aglaonema modestum), a borostyánlevelű arália (Fatshedera lizei), és a kúszó filodendron (Philodendron scandens).

Ne siránkozzunk, hogy nem tudunk helyet szorítani növényeinknek! Függesszünk növénytartót a falra, a mennyezetre, szabad falrészre, tegyünk növényt tartókampóra felfüggesztett kerámiába, vesszőfonatú, fali tartóba. Egy edénybe több, közel azonos igényű növény is kerülhet. Helyet kaphat a növény térelválasztókon, polcokon, szinte mindenütt, ahol nincsenek útban, és az öntözéssel sem okozunk gondot. Vigyázzunk, a víz ne kerüljön a politúrra! Ezért használjunk például rafia alátét. Vigyázat, a cserép alátét nem jó, mert alatt kicsapódik a pára.

Irány a fürdőszoba!

helyezzünk növényt a WC tartályra!

szobai futóka

Ne csak a nappaliban, a hálóban vagy esetleg a konyhában tartsunk növényeket! Kicsi, közepes, nagy, viszonylag sötét ás világos fürdőszobába is kerülhetnek növények. Mielőtt behurcolnánk növényeinket a fürdőbe, gondoljuk át az alábbiakat: Fürdőszoba méret, növény nagyság, fényigény, páraigény, valamint a fürdőszoba forgalma. Sok növény kerülhet a fürdőszobába, ha világos a helység. A kellő páratartalom biztos, hogy rendelkezésre áll, tehát a fürdőszobába páraigényes vagy páratartalomra nem érzékeny növények kerüljenek.

fluoreszcens izzó a fürdőszobában

orchidea

Világos fürdőben tarthatunk orchideát, azáleát (Rhododendron simsii), szobapáfrányt (Nephrolepis). A nagy, tarka levelű szobanövények kevésbé tolerálják a világos helyeket. Ha tovább akarjuk kényeztetni a növényeket fluoreszcens izzókat használjunk. A növények megvilágítására ugyanis leginkább a fluoreszcens lámpák alkalmasak. Hőtermelésük csupán 13-20%. A levéldísznövények többsége szépen fejlődik, ha kék és vörös fényt kibocsátó izzókkal világítjuk meg őket. A szobanövények megvilágításól itt olvashat.

Ha virágokban is akarunk gyönyörködni, tegyünk vágott vagy cserepes virágot a fürdőbe. Világos meleg helyen próbálkozhatunk a fokföldi ibolyával (Saintpaulia), egylevelűvirűggal (Streptocarpus). Hűvös fürdőben tartsunk cikláment. Illatos lesz a fürdőnk, ha télen jácintot vagy tazettát (Narcissus tazetta), tavasszal húsvéti liliomot (Lilium longiflorum), nyáron fehérliliomot (Lilium candidum) vagy gyömbérliliomot (Hedychium spp.) tartunk benne. Ne feledkezzünk meg az orchideáról sem.

növények kis fürdőszobába

szarvasagancs páfrány, avokádó

Kevésbé világos helyen is tarthatunk növényeket. Ilyenek a már említetteken kívül az orvosi aloé (Aloe vera), a kapaszkodó fikusz (Ficus pumila).

A növényeket tarthatjuk polcon, sarokpolcon, szekrényke tetején, kád sarkában, a mosdópulton, függőkosárban, akár WC tartályon is. Kis fürdőbe helyezzünk fel fali növénytartót, függőkosarat. A földre állíthatunk szobapalkát (Cyperus alternifolius), függőkosárba tehetünk csüngőágú fikuszt (Ficus benjamina). Használjuk a fantáziánkat, a jacuzzi környékén egész növénydzsungelt alakíthatunk ki. A fürdőszobaablakba helyezett növények megakadályozzák, hogy kíváncsi szemek bekukucskáljanak. Az okosan elhelyezett tükrök növelik a zöldfelület látszatát.

További növényajánlatok:

Szarvasagancs párfány; Tillandsiák; Aszparágusz

növények a fürdőszobában

Fotó: Best Picture Home Design Ideas

The post Szobanövényeket a fürdőszobába! appeared first on Kert Lap.

Mostoha sorsú káposztafélék

$
0
0

káposzta mezőA káposztafélék manapság egyre kevésbé divatosak, míg egyre inkább fény derül jótékony hatásukra.

Stefanovitsné dr. Bányai Éva 2008. március 18.-án védte meg akadémiai doktori dolgozatát „Kertészeti növények antioxidáns hatásának vizsgálata”- címmel a Magyar Tudományos Akadémián. A disszertáció több olyan új tudományos eredmény tárháza, amelyeket fontosnak tartunk rövidítve, a szerző hozzájárulásával, átszerkesztve itt közzétenni. A dolgozat eredeti formájában a Magyar Tudományos Akadémia könyvtárában mindenki számára hozzáférhető.

 Káposztafélék

Mielőtt belepillantanánk a dolgozat ide vágó fejezetébe, határozzuk meg, hogy mik a káposztafélék. A keresztesvirágúak családjából (Brassicaceae) a káposztafélék nemzetségébe (Brassica) tartozó fajokat nevezzük káposztaféléknek. A káposztafélék hidegtűrő zöldségfélék, vitaminokban, ásványi sókban és étrendi szempontból hasznos rostanyagokban gazdagok. Az első évben a fejet, a második évben a magszárat, illetve becőtermést fejlesztenek. Virágjuk a keresztesvirágúakra jellemzően két pár keresztben álló szirom-, illetve csészelevélből áll, és sátorozó fürtöt alkot. A káposztafélék közül a legnagyobb mennyiségben hazánkban a fejeskáposztát, kelkáposztát, bimbóskelt, karalábét és a karfiolt termelik. A káposztafélékről itt olvashat.

A fejes- és kelkáposzta fajták antioxidáns hatásának jellemzése

fejes káposzta Vertus

A ‘Vertus’ kelkáposzta igénytelen házikerti fajta és remekül tárolható. Veremben és melegágyban is tárolhatjuk. Vetés: április-május. Szedés: szeptember-október.

A fejeskáposzta és kelkáposzta kedvező beltartalmi értékeik, valamint az egészségvédelemben betöltött szerepük miatt jelentősek. Azok közé a növények közé tartoznak, amelyeket szinte egész évben fogyaszthatunk valamilyen formában.

A dolgozat tanúsága szerint a káposzták antioxidáns tulajdonságát jellemezve kimutatták, hogy a kelkáposzta fajták össz antioxidáns kapacitása közel négyszer nagyobb, mint a fejes káposztáké. Kiemelkedik a kelkáposzta magas C-vitamin-és a fenol tartalma. Jelentős szerep jut a kelkáposzták fenol tartalmának, ezek közül is említésre méltó a kvercetin és a kempferol, illetve ezek származékai, amelyek jelentős mértékben járulnak hozzá a káposztafélék antioxidáns hatásához.

Az antioxidáns hatás kialakulásához több elem jelenléte is szükséges. Kimutatták, hogy a kelkáposzták különösen gazdagok ezekben az elemekben.

A karfiol és brokkoli antioxidáns hatásának jellemzése

A brokkoli fenol tartalma minden karfiol fajtához képest magasabb. Ezzel párhuzamosan a kimutatható, hogy a brokkoli antioxidáns hatása magasabb, mint a karfiolé.

A káposztaféléket tekintve tehát a fenol tartalom, és az antioxidáns kapacitás adatait elemezve a következő növekvő sorrendet állít fel a dolgozat: fejes káposzta, karfiol, kelkáposzta, brokkoli.

Ne feledjük a káposzták egész télen fogyasztható zöldségek! A szezonális téli zöldségkínálatban a káposztafélék a legjelentősebbek. A biopiacok kínálatában főleg az őszi, téli hónapokban találkozunk káposztafélékkel.

Ne fordítsunk hátat a káposztaféléknek!

Mégis, a káposztafélék fogyasztása a kedvező beltartalmi értékek ellenére csökken. A Syngenta egyik szakembere szerint ugyanis a káposztafélék elvesztették hagyományos téli vitaminforrás szerepüket, mivel egész évben folyamatosan érkezik a piacokra a paradicsom, a paprika, a salátafélék az üvegházakból vagy a mediterrán országokból. A gasztronómia új irányzatai sem kedveznek a káposztáknak. A karfiol és brokkoli még csak-csak “divatos” zöldségféle, de a savanyú káposzta, vagy a kelkáposzta egyre ritkábban kerül az asztalra. (Forrás: MTI 2014. október 6.)

káposztafélék

Egyedi különlegességnek számítanak a hagyományos hajdúsági káposzta fajták, melyek nagy részét hagyományosan savanyítják. A tájfajták közül kettő szerepel a nemzeti fajtajegyzékben. A hajdúsági káposztákról itt olvashat.

Kolozsvári rakottkáposzta

Bevezető:
A kolozsvári rakott káposzta nem kolozsvári, hanem nagyváradi. Déryné látogatóban járt Váradon Hajdú Károly alispánnál, aki rakott káposztával kínálta őt meg. Déryné háromszor is vett belőle, pedig az ilyen dőzsölés akkortájt nem illett egy hölgyhöz. Az eredeti recept szerint egy rézüstöt ki kell bélelni zsíros disznóbőrrel, beletenni káposztát, különböző disznóhúsokat (comb, karaj, kolbász) és jércét, majd egyben megfőzni az egészet.
Hozzávalók:
80 kg savanyú káposzta; 50 dkg darált sertéshús; 1 db vöröshagyma; 15 dkg rizs; 4 dl tejföl; olaj; pirospaprika; só; bors.
Elkészítés:
A savanyú káposztát kevés mangalica zsíron megpároljuk.

A darált húst is vagdalt vöröshagymával, pirospaprikával jól megpörköljük. Borsozzuk, sózzuk és felöntjük egy kis száraz fehérborral, amit elfőzünk. Vigyázzunk, nehogy odakapjon. Hagyjuk kihűlni.

A rizst megpirítjuk egy kis zsíron, majd a rizs térfogatának kétszerese húslevest öntünk rá.

Egy tepsit kikenünk zsírral. A tepsi aljára lerakjuk a savanyú káposztát, rá a főtt rizst. Meglocsoljuk a tejföl felével, a tetejére rétegezzük a darált húst, savanyú káposztaréteggel fedjük le, amit ismét tejföllel locsolunk meg. Forró sütőben kb 30 percig sütjük.

kolozsvári rakottkáposzta

tipp:

A káposztára rakhatunk pár karika főtt tojást, kevés darabokra vágott húsos füstölt szalonnát, kolbászkarikákat, erre jön a pörköltnek elkészített húsréteg.

A hagymát olajon megdinszteljük, erre tesszük a gombát, összepároljuk, sóval, borssal ízesítjük. A tepsi alját olajjal kikenjük, zsemlemorzsát szórok az aljára, elterítjük rá a jól lecsöpögtetett, kifacsart káposztát, majd rárétegezzük a dinsztelt gombát és a főtt rizst. A tetejét káposztával fedem le, melyre rácsorgatjuk a tejfölt.

The post Mostoha sorsú káposztafélék appeared first on Kert Lap.

Tűzeső az egész szezonon át

$
0
0

tűzeső kínálat

Ezekben a terrorista veszélytől terhes időkben nehogy félreértse valaki a  címet! Nem kell a tűzesőt szó szerint venni. Még akkor sem, ha az alábbi szövegben a turbán szó is többször előkerül. Ez egy békés oldal. A tűzeső, és egyik hibridje, a turbáncső pedig roppant kedves virágok, amelyeket jó szívvel ajánlunk a kertbe.

A terjedő tövű, alacsony termetű tűzeső illetve a nem terjedő tövű turbáncső télen-nyáron rendkívül változatos lombozatával és levélszínével tűnik ki. Laza bugákban nyíló virágharangjaikat vágott virágként is kedvelik. Szárazságnak, hidegnek, napfénynek  ellenálló kerti változatai is  forgalomban vannak. Különösebb gondozást nem igényel. Mindenkinek csak ajánlani lehet őket!

A tűzeső bemutatása

A kőtörőfűfélék (Saxifragaceae) családjába  lágyszárú, gyakran tőlevélrózsás, tüsző vagy tok termést hozó növények tartoznak. A családba tartozó tűzeső (Heuchera) nemzetségben több dísznövényt is találunk. A tűzeső nemzetségbe tartozó 30-40cm magas terjedő tövű évelők díszértéküket a levélszínnek és forma gazdagságnak köszönhetik.

Heuchera sanguinea 'Ruby Bells'

A vörös virágú tűzeső (Heuchera sanguinea ’Ruby Bells’) bokros termetű, fölálló szárú sziklakerti dísz, amely májustól kezdve szinte egész nyáron át, csokrosan nyíló, mutatós, harang alakú, sötétpiros virágaival vonzza magához a tekintetet.

Az idők folyamán számtalan változatát nemesítették ki, s ezen változatok nagy változékonyságot mutatnak mind levélszín, mind minta, mind pedig levélforma tekintetében. Karéjos, kerekded levelei ennek megfelelően lehetnek sötét-bordók, bronzosak, vörösek, narancssárgák, ezüstösek, vagy akár zöldek, sárgászöldek is. Levelei télen is a növényen maradnak, és szép színfoltot adnak az amúgy kopárabb időszakban is.

A tűzeső virágzása általában a késő tavasz és a kora nyár időszakára esik. A növény leveleinek dús szőnyege fölött viszonylag magas, kecses, 50-60 cm magas szárakon nyílnak a laza bugákba tömörülő piros, rózsaszínű vagy fehér, apró, harang alakú virágok. Vágott virágnak is alkalmas, amelyet elsősorban csokorlazítóként használhatunk. Nyár végi, őszi másodvirágzása gyakori jelenség.

A tűzeső környezeti igényei

Félárnyékos fekvést, kellően nedves, jó vízelvezetésű talajt igényel.  Általában elmondhatjuk, hogy kifejezetten igénytelen, különösebb gondozást nem igénylő növény. Betegségekkel és kártevőkkel szemben ellenálló.

Évelőágyások, szegélyek, sziklakertek hálás dísznövénye, annál is inkább, mert nemcsak napos, hanem félárnyékos helyekre is bátran ültethetjük. Napos helyen tartva különös gonddal ügylejünk az öntözésre. Egyes változatok esetén a tartósan tűző nap károsíthatja a növény leveleit. Virágai akkor nyílnak hosszan és tömegesen, ha rendszeresen eltávolítjuk az elnyílt virágokat hordozó virágszárakat. Több fajta téli védelmet igényel. Tőosztással vagy magról szaporítható.

Toplistás tűzeső hibridek

Heuchera 'Dark Chocolate'

Étcsokoládé tűzeső

Az étcsokoládé tűzeső (Heuchera ‘Dark Chocolate’) sötét, csokoládébarna levelei ezüstös színben játszanak. A levélszín egész szezonban élénk marad. Hő, nedvesség, szárazság és hidegtűrő. Vastag, erős, csokoládébarna virágkocsányain fejlődnek, világos rózsaszínű, harang alakú virágai. A virágok vágott virágként is rendkívül mutatósak a sötétbarna szár és az apró, habcsók rózsaszín virágoknak köszönhetően. Egy növény akár 8-10 virágzatot is fejleszt. plantsnouveau.com
Heuchera Stainless Steel

Rozsdamentes acél tűzeső

A Rozsdamentes acél tűzeső (Heuchera ‘Stainless Steel’) levelei még télen is ámulatba ejtően szépek. Félárnyékban mutatják meg igazi fémes színüket. A fémes szín különösen a reggeli napfényben lélegzetelállító. Tűző napon a levelek mályvaszínű árnyalatot kapnak. A levél fonáka zellerzöld, a levél erek rózsaszínesek. Mindent tűr, a túl sok napfényt, a hideget, a nedvességet, a szárazságot. A lombozat szépségéhez járul még a világos rózsaszín virágok díszértéke. plantsnouveau.com
Heuchera 'Black Taffeta'

Fekete taft tűzeső

A fekete taft tűzeső (Heuchera ’Black Taffeta’) rafináltan fodros, fényes, sötét lombozata olyan benyomást kelt, mintha egyenesen egy párizsi divatház kifutójáról hozták volna. A levelek meleg, csokoládébarna színe télen is élénk marad.  Szépségében tavasztól télig gyönyörködhetünk. Árnyékos területek kiváló talajtakaró növénye, de kompaktsága miatt dézsás növényként is megállja a helyét. 30 cm magas, 45 cm széles. Az árnyékliliomok és díszfüvek kontrasztjában mutat igazán. A ‘Chocolate Ruffles’ és ‘Midnight Ruffles’ keresztezéséből származik. Májusban hozza élénk rózsaszín virágait, és június végéig virágzik. A lombozat ellenáll az időjárás viszontagságainak, a napsütés pedig csak mélyíti a lombszínt. A csúcsi levelek csokoládészínűek, az alsó levelek inkább szilva kék árnyalatúak. Napra vagy félárnyékba való. Két öntözés között hagyjuk kiszáradni. Inkább tartsuk szárazon, mint nedvesen. johnstowngardencentre.ie

Turbáncső

A kőtörőfűfélék (Saxifragaceae) családjába tartozó terméketlen, kerti, intergenerikus (nemzettségek közötti) Heucherella, azaz turbáncső hibridek a tűzeső (Heuchera) és a turbántok (Tiarella) keresztezésével jöttek létre. Mindkét nemzetségből a jó tulajdonságokat örökítették át: leveleik alakja juharlevélszerű, a Tiarelláéhoz hasonló, mintázatuk és színük gazdagsága azonban a tűzeső (Heuchera) hibridekét idézi. Nem terjedő tövű, inkább bokrosodó évelők. – Olvasható a Kertészet és Szőlészet 2010/18. számában.
Heucherella 'Infinity'

Végtelen turbáncső

A végtelen turbáncső (Heucherella ‘Infinity’) a Plants Nouveau új fajtája. Egyik fő jellemzője, hogy folyamatosan virágzik. A fajtával a legigényesebb kertész is elégedett lehet. Terjedelmes, csokoládé színű, bársonyos lombozata minden kertben magára vonja a figyelmet. A karéjos levelek felülete azt a látszatot kelti, mintha kakaóporral fújták volna be a felületét. A krémes rózsaszín virágok májustól szeptember végéig, október elejéig nyílnak. Tömegben, szegélyek elő- vagy közbülső növényeként, városi kertekben, konténerekben egyaránt remekül mutat. Hajtásdugvánnyal szaporítható. newplantsandflowers.com
Heucherella ‘Mojito’

Mohito turbáncső

A nagykereskedő Terra Nova faiskola új fajtája a Heucherella ‘Mojito’ már elérhető a piacon. A ’Mojito’ a Heucherella ‘Buttered Rum’ mutációjával keletkezett, kompakt habitusú, arany-lime színű levelekkel és vörös levélérrel. Tömött lombozatát különlegesen rövid levélnyelének köszönheti. Ritkán és rövid ideig virágzik. Amennyiben virágzik, a virágok rövid fürtökben nyílnak. A rozsdabetegségeknek ellenáll. Remekül mutat szegélyként, tömegesen ültetve, konténerben, vagy kevert ágyásokban. Jó vízgazdálkodású, humuszban gazdag, mészmentes talajba ültessük. Árnyékba, félárnyékba való. Két öntözés között mérsékelten száraz legyen a talaja. newplantsandflowers.com

Link ajánló: Örökzöld, félörökzöld szegélynövények; Deep Blue Ocean dalmát harangvirág

kertgondozas-banner

Virágzó, dézsás tűzeső mix

Fotó: gardenphotos.com

The post Tűzeső az egész szezonon át appeared first on Kert Lap.

Utazók pálmája

$
0
0

Ravenala pálma egy phnom penhi parkban
Az utazók pálmája egyike a szobában tartható pálmáknak, amíg ki nem növi a helyét. A misztikus küllemű növény ránézésre leginkább a szétterjesztett pávafarokra emlékeztet. Sietve le kell szögezni, hogy az utazókhoz kicsit több, de a pávához, és a pálmához nincs semmi köze a növénynek.

Az utazók pálmája vagy legyezőbanán vagy más néven Ravenala pálma (Ravenala madagascariensis) a papagájvirágfélék (Strelitziaceae) családjába tartozik. A 17. századtól a Madagaszkárba tévedt utazóknak szinte nyomban szemébe ötlött ez a furcsa, feltűnő jelenség, amelyre idővel oly sok figyelem irányult, hogy hamarosan Madagaszkár nemzeti jelképévé lépett elő. A malgasok szárából és leveleiből alakították ki épületeik falát és tetejét, fiatal leveleit tányérnak, pohárnak, kanálnak, a nagyobbakat terítőnek használták.  A tengeri utazások előtti imádságok rituáléjának is a része volt. A húsos magburokból olajat nyertek ki. Magvait őrölve fogyasztották. Gyakran tejhez keverték vagy a bételhez hasonlóan rágták. A malgasok gyakran papír helyett írtak a levélre. Minderről francia és angol utazók számoltak be.Ravenala pálma virágzata

A Ravenala nevei

Az utazók pálmája, azért kapta több nyelvben is ezt a nevet, mert úgy tartják, hogy a nap járását követve É-NY irányban terül a lombozata, ami inkább legenda, ezzel segítve az utazót a tájékozódásban. Másrészt levelei vizet raktároznak, hogy  az utazók szomjukat olthassák.

A legyezőbanán nevet azért érdemelte ki, mert levelei a banánfáéhoz hasonlóak, termése pedig a datolyára emlékeztet. Ismerkedjünk meg ezzel az izgalmas növénnyel részletesebben.
szerecsenmaki

A Ravenala bemutatása

Három változata ismert (iranirana, bemavo, horonorono). Magassága a fajtától függően 5-25 méter, a lombozat kiterjedése pedig a 5 méter körüli. A növény eleinte törzs nélkül fejlődik. Az első évben ugyanis nem fejleszt föd feletti szárat, ekkor úgy fest, mintha a levelek a földön ülnének. Később megjelenik a föld felett törzs. Csúcsán függőlegesen, egy síkban, legyezőszerűen álló, 20-30 darab, a banánfa leveleihez hasonló levelei üstököt alkotnak. Egy levél  1–4 méter hosszúságú, hosszú nyelű. A főérre csaknem merőleges oldalerek között a levéllemez gyakran szárnyszerűen beszakadozik, amikor a szél megtépázza. A csapadék egynegyedét képes tárolni, mert az u alakú levélnyélen a víz lecsurog a levélalaphoz. A lehulló levelek után megmaradt hegek érdekes, körkörös rajzolatot mintáznak törzsön. A bogas virágzat a levélnyelek között fejlődik, nagyjából 80 centiméter hosszú, 5–15 erőteljes, zöld, csónak alakú fellevéllel, melyek mindegyike 5–16 virágot vesz körül. Egyszerre 1-2 virágzat fejlődik egy növényen. Naponta kb. 5 virág nyílik ki egy virágzaton. Krém fehér virága, akár 20-25 centiméter hosszú is lehet. A virág három csészelevele az alapoknál összenőtt. Három sziromleveléből kettő a szélénél nőtt össze. A virágok bőven termelnek nektárt. A virág takarólevelei zárva vannak, és a hat porzóhoz, befelé néző portokkal, csak a nektár után kutató állatok, főképpen a lemurok, másik nevükön szerecsenmakik (Eulemur macaco) férnek hozzá.  Datolyaszerű Termése háromrekeszű, fás tok, kék, húsos magköpennyel körülvett magokkal.
Ravenala pálma, fiatal szobanövény

A Ravenala pálma gondozása

Trópusi, szubtrópusi területeken dísznövényként ültetik egyedi levelei és virágai miatt. Nem fagytűrő, ezért nálunk csak konténer növényként tartható. Magjait sok helyen kínálják az internet adok-veszek oldalain, alkalmanként a pálmákra szakosodott cégek kínálatában is megtalálhatók. Akinek kedve kerekedett, hogy ezt a növénycsodát lakásban nevelje, ám tegye, de  tudni kell, hogy kis lakásba nem való, és körülbelül tízéves korára kinövi a téli kertet is. Nyáron tarthatjuk a szabadban, de 8 fok alatti hőmérsékleten fedett helyet kell biztosítani számára! A nagyobb példányok legszebben kék ég háttérrel mutatnak. A fiatal példányokat félárnyékos helyen neveljük. Az idősebbek a teljes napsütést szeretik. Tápanyagban gazdag, meszes talajba ültessük. Rendszeres tápoldatozást, vízellátást igényel, de a pangó vizet kerülni kell.

Ravenala városik környezetben

Fotó: wikimedia.org

The post Utazók pálmája appeared first on Kert Lap.

Konyhakert négy lépésben

$
0
0

mindent a konyhakertbőlMini konyhakert 4 lépésben kezdő, időhiányos és derékfájós kiskertészeknek, városi kertészeknek. Sokan vannak, akik mindig is bőven termő haszonkertről, sikeres kertészkedésről álmodoztak, de megfelelő mennyiségű pénz, extra idő, hely, jó talaj és gépi eszközök híján lemondtak róla. Nos, ők se essenek kétségbe, mert soha nem késő!

A kertészkedés nem szükségszerűen pénzköltést vagy időpocsékolást jelent. A helyhiány szintén nem lehet hivatkozási alap. Kis ráfordítással és kevés erőfeszítéssel is kialakíthatjuk konyhakertünket, és fogyaszthatjuk saját termésünket.

Elég, ha van egy 3x 4,5 méteres területünk, amire elhelyezünk néhány komposzttal teli zsákot, és máris megtermelhetünk 28 hagyományos zöldséget, és lesz friss paradicsomunk, paprikánk, uborkánk, cukkinink stb.

Első lépés – helyválasztáskert fekvése

A hely megválasztása sarkalatos kérdés. lehet ez a társasház kertje, a grund egy szelete, mindig a lehető legnaposabb fekvést válasszuk. Legmegfelelőbb, ha végig süti a területet a nap, de ha választani kell a délelőtti és délutáni benapozottságot illetően, válasszuk mindig a délutánit. Hiszen a zöldségek többsége meleg és fényigényes, gondoljunk csak a paradicsomra vagy a paprikára. Ha árnyékos helyet választunk, a növények elmaradnak a fejlődésben, nem is beszélve a különböző kórokozók elszaporodásáról.

Cikk ajánló az első lépéshez: Kertünk adottságai

Második lépés – talaj előkészítés

Ne rémítsen el az ásás és a derékfájás gondolata. Hiszen elég csak ott ásni ahová ültetünk. A többi helyet pedig vastagon takarjuk mulccsal többek közt azért, hogy megvédjük a területet a gyomosodástól. A növények elhelyezésekor általánosan elmondható, hogy az olyan tipikus kerti zöldségek, mint a paradicsom, paprika, uborka, egymástól kb. 60 cm tőtávolságra kerülhetnek. Így beférünk a növények közé, és a növekedésüket sem gátoljuk. Ezzel a módszerrel kb. 28 db. növényt ültethetünk egy 3x 4,5 méteres területre.

Kora tavasszal, ha kijelöltük a növények helyét, ássunk mindegyikük számára egy 30 cm átmérőjű, 25 cm mély ültetőgödröt. A gödröt töltsük fel minden jóval, komposzttal, szalmával és kerti földdel. Tegyünk bele mindenből egy kicsit úgy, hogy kb. 7-10 cm-rel a talajszint fölé domborodjon. A köztes részt pedig töltsük ki fóliával vagy kartonpapírral (erre a célra megfelel a szétnyitott kartondoboz), a felszínét pedig borítsuk szalmával vagy forgáccsal vagy avarral.

Link ajánló a második lépéshez: Szalma mulcs; Lasagne kert

komposztálásHarmadik lépés – ültetés

Ha elérkezett az ültetés ideje, azaz a fagyok elmúltával, nekiláthatunk a palánták ültetésének. Megjegyzendő, hogy a palántákat magunk is előállíthatjuk magvetéssel, vagy vásárolhatjuk is őket. A dolog egyszerű, hiszen a gödröt már előkészítettük a növények számára. Emeljünk ki egy kevés földet, esetleg még érett komposzttal gazdagítsuk a talajt, és növényt beültetjük, a talajt körbelapogatjuk és takarjuk még kb. 2 cm vastagon komposzttal. Ezzel növeljük a talaj tápanyagellátást növeljük a talaj humusztartalmát, amelyből minden esőzés vagy öntözés alkalmával kioldódik és lemosódik némi tápanyag a gyökérzónába. Ha híján vagyunk a komposztnak, takarjuk a növény körül a talajt avarral vagy szalmával. Így csökkentjük a gyomosodás veszélyét és segítünk megőrizni a talaj nedvességtartalmát.

Ha ez az egész procedúrát minden évben megismételjük, idővel a kertecske talaja egyre jobb minőségűvé válik.

Link ajánló a harmadik lépéshez: Palánta nevelés; Palántázási praktikák; Palántanevelés otthon; Csíráztató edények

A komposztálás elméleti alapjai; Komposztálás

Pirospaprika; Paradicsomtermesztés házikertben

Negyedik lépés- kertfenntartásparadicsom

Időnként töltsük újra,  újítsuk meg a mulcsot, hogy távol tudjuk tartani a gyomokat, és a talaj nedvességtartalmát is megőrizzük. Meleg, száraz időben ne feledkezzünk meg az öntözésről. Ilyenkor 2-3 naponta jól öntözzük be a talajt, hogy a víz levándoroljon a teljes gyökérzónába. A legajánlatosabb a hajnali vagy reggeli öntözés, még a felmelegedés előtt.

Vigyázzuk, hogy ne tapossuk össze a növények közelében talajt. Próbáljunk meg a mulccsal fedett részeken közlekedni.

Link ajánló a 4. lépéshez: Kert védelme kánikulában

És kész is vagyunk! Elmondhatjuk, hogy van saját kertünk!

További termesztési lehetőségek: Mini zöldségeskert; Kis kertek, extravagáns megoldások; Balkonkertészkedés; Kert a hordóban

Olvassa heti lebontású kerti naplónkat!

További információkért böngéssze az ajánlott linkeket vagy jelentkezzen kiskert tanfolyamunkra!

kertgondozas-banner

konyhakert

The post Konyhakert négy lépésben appeared first on Kert Lap.

A virágnevelés tíz parancsolata

$
0
0
Ardisia bospremia

Csipkés Csúcsvirág (Ardisia bospremia)

Dr. Némthy Zsuzsanna, a kiskert tanfolyam egyik szakembere -

Hogyan érhetjük el, hogy szobanövényeink egészségesek, jól fejlettek, olyan gyönyörűek legyenek, mint a virágkatalógusok képein? Ehhez kívánunk tanácsot adni.

1. Vásárlás előtt tekintsük át, gondoljuk végig, a lakás mely részében tudjuk elhelyezni a tervezett virágot. Figyeljük meg, hogy az adott hely napos-e, vagy csak szórt fényt kap, esetleg fényben szegény; a szoba levegője száraz-e, a hőmérséklet egyenletes-e, szellőztetésnél fellép-e huzat.

2. Csak olyan növényt(virágot) válasszunk, melynek környezeti, gondozási igényét ismerjük, illetve leírást kapunk róla, és ennek alapján kiderül, hogy igényei megfelelnek a lakásban biztosított hely adottságaival. Ha a növény tartási igénye és az elhelyezés lehetőség adottságai nem azonosak, a növények nem fogják jól érezni magukat, elvesztik díszítő értéküket.

Begonia rex

király begónia (Begonia rex)

3. A vásárolt virágot mielőtt végleges helyére tennénk a lakásban, 2-3 hétig tartsuk a többi növénytől elkülönített “karanténban”, és ellenőrizzük rendszeresen, van-e rajta elváltozás, betegség vagy rovarok. Új növényekkel számos esetben bekerülnek a lakásba rejtett életet élő rovarok, ezek a többi növényt is rövid idő alatt befertőzik. A lakás egyenletes melegében az esetlegesen behurcolt rovarok gyorsan elszaporodnak, és hamarosan láthatóvá válnak.

4. A cserépben nevelt virágot egyenletes gyakorisággal öntözzük, reggel vagy délelőtt, a cserépben, öntözés után, soha ne maradjon víz. A pangó víz a cserép talajában levegőtlenséget, a gyökerek rothadását, a növény elhalást idézi elő. Magas hőmérsékleten, erős napsütésben a növények anyagcseréje fokozódik, ezért a vízszükségletük is nagyobb, mint átlagos körülmények között. Öntözéskor ezt is vegyük figyelembe. A vízzel folyamatosan és bőségesen ellátott növény hozzászokik a jóhoz, elkényelmesedik. Az esetleges öntözés kimaradás erős sokkot, kárt okoz.

Epiprenum aureum

Szcindapszuszt (Epipremnum aureum)

5. Az öntözővízhez ajánlatos tápanyagot is adagolni: a kombinált (összetett) műtrágya – N, P és K mellett – minél több mikroelemet is tartalmazzon, ezek biztosítják a növények harmonikus táplálását. A csak leveleket fejlesztő úgynevezett levéldísznövények más összetételű műtrágyát kívánnak, mint a virágokkal díszítő növények.

6. A víz, a tápanyag és a fényellátás harmonikus egységében fejlődő virágok egészségesek, szépek. Ha a három tényező valamelyikéből sok vagy kevés áll a növény rendelkezésére, megbomlik az egyensúly, a növény növekedése zavart szenved: megnyúlik, alacsony marad, leveleit, virágait lehullatja, lankad, egyszóval beteg. A vizet és tápanyagot mi szabályozzuk, de a fényt (napsütést) nem. Ha kevés a fény a téli hónapokban, a víz és tápanyag adagolást is csökkenteni kell, mivel a fényhiány a növény anyagcserét is lelassítja. A túl bőséges fény, erős napsütés a túlzottan felfokozott anyagcsere révén lankadást, gyakran napégést okoz.

Ficus pumila

kapaszkodó fikusz (Ficus pumila)

7. A párás levegőn nevelt növényeket, ha a leveleikre a víz kicsapódik, számos kórokozó fertőzheti, mert a baktériumok és gombák többsége nedves körülményeket igényel. Levélfoltosságot, gyökérrothadást okozhatnak: észlelésükkor a minél korábban végrehajtott kémiai kezelés lehet csak hatékony. Az alacsony légnedvességű lakásokban ezek a kórokozók nem találják meg életterüket, nem jelentősek.

8. Ellenőrizzük rendszeresen virágainkat, ne csak gyönyörködjünk bennük! Érdemes kézi nagyítóval megvizsgálni, ha valami szokatlan elváltozásra figyelünk fel a levélen. A szobai növényeken élő kártevők általában válogatás nélkül minden, vagy legalább is sok növényt megfertőznek: ilyenkor a fertőzött virág közvetlen szomszédjai is általában megfertőződtek, csak még nem vettük észre. Permetezéskor ezeket is kezeljük le.

9. Egy károsító megjelenésekor, ha fellépését a korai szakaszban észleljük, gyakran elegendő a fertőzött levelek lecsípése, és azzal együtt a kártevő eltávolítása. Nem csak a kémiai védekezés lehet hatékony.

10. Cserepes növények növényvédőszeres kezelését lakásban, ahol zárt légtérben emberek folyamatosan benn tartózkodnak, végezni tilos. Ezeket a permetezéseket télen lépcsőházban, pincében, garázsban, vagy megvárva a májust, a szabadban (erkélyen, kertben) ajánlatos elvégezni. A permetlé-cseppek levegőbe történő szétszóródása miatt előnyösebb a növényvédő szerek talajba öntözése azon szereknél, melyek a növények gyökerén keresztül is felszívódnak. Kis méretű virágoknál a növényvédő szert ecseteléssel is felvihetjük a levelekre.

biogél

A Bio-Gel az összes fontos növényi tápanyagot tartalmazza, így nemcsak a vágott virág él benne tovább, hanem minden szobanövény, amely alkalmas a hidrokultúrás nevelésre.

The post A virágnevelés tíz parancsolata appeared first on Kert Lap.

Szúros iringó száraz kertben

$
0
0

Száraz, homokos, sivár talajú kert vagy kertrészlet dísznövénye a rendkívül mutatós iringó. Bár megjelenésében a bogáncshoz hasonlítjuk, nincs vele rokonságban. Szúrósságát felülmúlja karakteres megjelenése, különleges színvilága. Ezüstös, acélkék színe rendkívül kedvelt. Ismert aranysárga hibridje is.
mezei iringó

Mezei iringó

Az ernyősvirágzatúak (Apiaceae) családjába tartozó, leginkább a bogáncshoz hasonló mezei iringó vagy másik legismertebb nevén ördögszekér (Eryngium campestre) a nyári magyar tájkép tartozéka. Különösen lejtősztyeppéken, pusztafüves lejtősztyeppréteken találkozhatunk vele. Száraz talajokon, töltéseken gyakori. Tüskés levelei megfelelő védelmet nyújtanak a legelő állatok ellen. A szél az elszáradt kórót letépi, és tovább görgeti. Innen ered a neve is. A szúrós görgetek egyéb népi nevei: boszorkánykerék, ördögcsokor, ördögkeringő, ördögrokolya.

Közönséges gyepek gyomnövényeként tartjuk számon. Közepesen száraz talajok jelzőnövénye. Egyúttal gyógynövény is. Karógyökerének főzetét vese- és hólyagbántalmak esetén vizelethajtóként, epekő ellen használják. Hatóanyagai cseranyagok, alkaloidok, szaponinok.

Kék iringó

kék iringó
A kék iringót (Eryngium planum) is régóta ismeri a népgyógyászat. További nevei: kék iringó, szamártövis, ördögkarapta fű, szamártövis, bogáncs, szúrós katáng, szúrós kotán. A herba (virágos hajtás) teáját köhögés, szamárköhögés esetén alkalmazzák Erdélyben. Köhögésre cukrot, vöröshagymát és diót pörkölnek, ezt felengedik vízzel, főznek bele babérlevelet és kék iringót. (Gyógynövények népi használat)

Dísznövényként is számításba jön ez a 80-100 cm magas növény. Acélkék, méhcsalogató, gömbös virágai egész nyáron át virítanak. Mindemellett igénytelen, szárazságtűrő, sőt minél silányabb a talaja, annál élénkebb a virágok színe. Ahol jellemző a csigajárás, ott valamilyen védelmet kell biztosítani számára. A levéltetvek is megtámadhatják. Ezek a problémák azonban a legtöbb növénynél jelentkezhetnek.
Eryngium x zabellii

Eryngium x zabelii és rokonai

Az Oázis áruház így árulja a havasi iringót: A száraz, napos helyre való havasi iringó (E. alpinum) szintén közismert dísznövény. Sok kertészeti fajtája ismert. Nyár végén hozza, bogáncsszerű, kékes virágzatát, amelynek fodros fellevelei teszik mintegy habossá a virágzat megjelenését. Tőlevelei szív alakúak tövisesek. 60-100 c magas bokrot alkot. Vágott virágnak, és száraz virágnak egyaránt alkalmas.

A perennials.com jellemzése szerint hasonlóan igénytelen egy másik kedvelt faj, a pireneusi iringó (E. bourgatii). A 40-50 cm magas évelő sötétzöld leveleinek erezete ezüstös. Kékes színű, bogáncsszerű virágzatát száraz virágként használhatjuk. Jól mutat szegélyként és konténerben is, más növényekhez ültetve.
Eryngium Neptune’s Gold
Kettejük keresztezéséből állt elő az Eryngium x zabelii (E. bourgatii x E. alpinum), amely igen mutatós hibird. 60-75cm magas. Az ezüstkék fellevelek, amelyeket gallérként emlegetnek, ragyogó színűek, de kevésbé fodrosak, mint az alpesi iringóé. Erőteljesebb, hosszabb életű, mint szülei. A kezdetben ezüstös virágok idővel egyre markánsabb kék színt öltenek. Ennek a hibridnek is számtalan változata került ki a piacra.

iringó és kúpvirág
Ezek közül említésre méltó az E. Neptune’s Gold. Sok más mellett a Johnstown Gardencentre ajánlja. Sárga lombozata nem perzselődik a nyári melegben. Laza, jó vízgazdálkodású talajt kíván. Gondozása annyiból áll, hogy le kell vágni az elszáradt virágzatokat a szezon végén. Ügyeljünk arra, hogy ne kerüljön más növények takarásába, mert akkor bontakozik ki igazán a szépsége, ha egy kis hely van körülötte. A levágott virágzatokat tegyük vázába és hozzuk be a lakásba. Legjobban más száraz virágokkal mutat. Cserépben is tartható. Igazán mutatós, ha kék fajansz kaspóba kerül, amit napos helyre állítunk. laza virágföldbe, komposztba ültethetjük.

Hová ültessünk iringót?

Val Bourne szakújságíró szerint sivatagot idéző kavicskertekben szépen virít más fénykedvelő szárazságtűrővel, mint az ernyős verbéna (Verbena bonariensis), a gyapjas ökörfarkkóró (Verbascum bombyciferum) vagy a sudárzsálya (Perovskia ‘Blue Spire’). Jól mutat őszi sisakvirág (Aconitum ‘Arendsii’) vagy nagy kasvirág (Rudbeckia maxima) előterében. Kontrasztnövénye például a gyepes sédbúza (Deschampsia cespitosa ‘Goldtau’).

kertgondozas-banner

évelők

Salvia x sylvestris ‘Pink Delight’, Stachys officinalis ‘Pink Cotton Candy’, Eryngium bourgatii, Heuchera micrantha ‘Palace Purple’, Geranium × oxonianum ‘Wargrave Pink’, Lupinus. (The Bishop’s Palace, Wells) Fotó: bcalandscape.co.uk

The post Szúros iringó száraz kertben appeared first on Kert Lap.


Kreatív újrahasznosítás

$
0
0

mosógép újrahasznosítása a kertbenA mai világban, ahol a korszellemnek megfelelően a fiatalok egyre nagyobb többsége kertészkedik cipőfűző lyuknyi helyen, csakhogy a saját, friss termését ehesse, vagy virágaiban gyönyörködjék, sok olyan újrahasznosítási ötlettel találkozunk, amivel nem minden érzékenyebb lelkületű kertészkedő ért egyet. Gondoljunk csak a gumikerékben meghúzódó kiskertre, az öreg fridzsider vagy mosógép kertbe állítására, vagy a WC csésze kaspóként való használatára. Ezekkel valóban csínján kell bánni. Hiszen még néhány ilyen ötlet, és máris szeméttelepet gyártottunk a kertünkből.

De ki az, aki nem látott még ültetőfaként használt ásónyelet, vagy palántanevelőként funkcionáló joghurtos edényt? És tovább folytatva a gondolatmenetet tegyük fel a kérdést magunknak: A használaton kívül eszközöket kizárólag limlomnak látjuk, vagy szívesen gondolkodunk innovatívan, és megpróbáljuk újrahasznosítani őket? 
esővízgyűjtő ernyő

Biztosan találkoztunk már a fagy ellen steppelt paplannal védett téli körtékkel. Persze a hagyományos pehelypaplan is megteszi. (Mellesleg azt tudta, hogy az öreg párnából kibelezett toll a komposztálási folyamatokat felgyorsítja?)

védelem csigák ellen
Az öreg háztartásai fagyasztók, hűtők kiváló rágcsálómentes tárolók. Az építkezésből visszamaradt állványokból kerítés, ágyásszegély készülhet. Az autógumiból pedig gyerekhinta.

Hiszen a furfangos kertész szívesen dolgozik mindenfélével, ami a keze ügyébe esik. A szükség az újítás szülőanyja, sokkal inkább, mint egy újabb, nem pénztárca kímélő kör a kertészeti árudában.

A tudatos kertész esővízzel öntözi a zöldség ágyásokat, a háztartási szennyvízzel öntözi a virágokat. Az utóbbi a mosóvíz, a fürdővíz, persze csak, ha kertészünk és becses családja bioszappant és biomosószert használ!
rovarvár

Készítsünk téli szállást a hasznos rovarok számára. Az ún. rovarvár menedéket nyújt a rovaroknak a téli időszakra. A rovarok nem csak beköltöznek, hanem ide hordják utódaikat is valamelyik fejlődési formában. Mi csak a helyet biztosítjuk számukra, ők pedig úgy rendezkednek be, ahogy akarnak. Amit felhasználhatunk a készítéshez: kezeletlen falapok, fadarabok, amelyeken nincs lakk, festék, esetleg üres műanyag flakon vagy konzervdobozok. Szálloda méheknek, rovaroknak – saját kezűleg

Ajánlott újrahasznosítási tippek

Kartonpapír komposztálásra, szigetelésre, gyomok távol tartására.

Régi szőnyeg kerti útra a fagyok idején a csúszásveszély ellen.
dézsakert
Tartós, erős építési zsákok komposzt és levélkomposzt tárolására.

Öreg, fém szemétvödör komposzt, csontliszt vagy madáreleség tárolására.

Függőkosár függesztők hasznosítása hosszú növényszárak összefogására, megtámasztására.

Régi evőeszközök felhasználása gyomlálásra, ültetőfának, palántázási eszköznek.

Régi újságok tyúkól bélelésére.

Raklapok komposztáló láda készítéséhez.

Komposztáláshoz túl vastag fák felhasználása természetvédelmi farakásnak (pl. sün búvóhely).

Már nem biztonságos, foghíjas létra növénytartónak, padlódeszkának.

További cikkajánló: Virágtartók; Növénydekoráció; Ültessünk konténerbe; Kert a hordóban

kertgondozas-banner

természetvédelmi farakás

The post Kreatív újrahasznosítás appeared first on Kert Lap.

Moringa fa

$
0
0

moringa faA moringa fa tetőtől talping haszonfa. Levele igazi szuper élelmiszer. Az egyik leggazdagabb tápanyagforrás. Energetizáló, lúgosító, gyulladáscsökkentő, hogy csak néhány gyógyhatását említsük. De az egész fa fogyasztható a gyökerétől a terméséig. Próbálkozhatunk tartásával mi is.

A moringafélék (Moringaceae) családjába több mint egy tucat faj tartozik. A növények őshazája Arábia, Afrika (Togo, Benin, Szenegál, Kenya, Tanzánia, Malawi, Niger), Nicaragua, Mexikó, Srí-Lanka Malajzia és Fülöp szigetek. A Moringa nemzetség több tagja haszonnövény.

A Moringa nemzetségbe tartozó csodafa (Moringa oleifera) további nevei többek közt dobverőfa (dobverőre emlékeztető termése miatt), lóretekfa (tormaként fogyasztható gyökerei miatt). A fa gyors növekedésű, magassága 10 méter körüli. Koronája ernyő alakú. Apró leveleivel a piacokon találkozhatunk. Magvai hosszú, dobverő formájú hüvelytermésében találhatók. A zsenge hüvely zöld színű, idővel barna színű, kemény héjjá érik. Fája fehéres, parafaszerű.

Moringa fa, a haszonfamoringa fa gyökere

Az Egészségtudomány 2011. évi 3. számában megjelent cikk így számol be erről a haszonnövényről:

Gyakorlatilag a teljes fa felhasználható.

Gyökerét az európaiak torma helyett fogyasztották Indiában. Ma azonban már nem használják erre a célra, mivel kimutatták, hogy többféle mérgező alkaloidot is tartalmaz.

moringa fa leveleSpenóthoz hasonló leveleit a legtöbb országban zöldségként, salátaként, savanyúságként és fűszerként fogyasztják. A csodafa levele az alultápláltság elleni programokban gyakran szerepel. Például gyermekéhezés elleni program keretében használják a porított leveleket. A levelek vitaminban (A, B, C), fehérjében és ásványokban (kalcium, vas) és fehérjékében gazdagok. A hajtás és a levél állattakarmány, különösen kecskék takarmányozására használják.

Káliumban és kalciumban gazdag virágait párolva fogyasztják, vagy vajban sütik.

Magja olaj- és koaguláns (pelyhesítőszer) forrás. A magvak olajtartalma 19-40 %. Az oliva olajhoz hasonló olaj palmitin, stearin, dokozén, és olajsavakat tartalmaz. Az olajat étkezési céllal használják, illetve a kozmetika ipar hasznosítja. A magvakból préseléssel kinyert olajkivonás után visszamaradt olajpogácsát szerves trágyaként használják. Magvait mogyoróként fogyasztják Malajziában.

A moringa fa népgyógyászati felhasználásamoringa fa virága

A növénynek fontos szerepe van a nyugat-afrikai és ázsiai népgyógyászatban. Az indiai orvoslásban hasi vizenyő, kígyómarás, reuma ellen, és keringésjavítóként alkalmazzák. Az ősi szanszkrit írások szerint az ajurvédikus gyógyításban a növény minden részét felhasználták betegségek sorának gyógyítására. A fiatal fák gyökereit ma is használják bőrpír ellen, szélhajtóként, emésztésserkentőnek, magzatelhajtónak. Külsőleg torokgyulladás ellen. A virágok és a gyökerek glikozinolát tartalma baktériumölő hatású, hatékonynak bizonyult kolera kezelésében. A virágokat epehajtónak, vizelethajtónak használják. A leveleket skorbut és légzőszervi betegségek ellen, a levélből készült pépet sebek gyógyítására használják, a levélkivonatot fertőtlenítésre és malária ellen alkalmazzák. A levél alkoholos kivonatának fájdalomcsillapító hatását, vizes kivonatának HIV elleni antivirális hatását, a gyökerek alkoholos kivonatának ízületi gyulladás ellenes hatását mutatták ki kutatók.

 Moringa fa magja, mint természetes víztisztító

moringa fa magvaiAz Enzyklopädie der Holzgewächse, Handbuch und Atlas der Dendrologie (2009) összefoglaló műben hosszabb leírás foglalkozik a moringa fával, amely említi a moringa fa magjának víztisztító hatását is.

moringa fa termése A csodafa magja olyan szerves flokkulánst tartalmaz, amely természetes úton lebomlik, és olcsó víztisztítást tesz lehetővé a fejlődő országokban. A flokkuláns előállítása és használata egyszerű. A szárított termés magját megőrlik, és hozzákeverik a vízhez. Az ülepítés után a vízben található baktériumszám erőteljesen csökken. (a víztisztító derítésről itt olvashat)

Későbbi kutatások keretében az Uppsalai Egyetem munkatársa nemzetközi együttműködés keretében végzett kísérleteikben kimutatták, hogy a magkivonat víztisztító hatása jobb, mint a hagyományos koaguláló szereké, továbbá meghatározták a víztisztításhoz használható optimális magkivonat mennyiségét is. A szennyvíz tisztítás ezen módját hamarosan több fejlődő országban is bevezetik.

Moringa fa házi nevelése

moringa szobanövényGreen Deane, a vadon termő tápláléknövények guruja, eattheweeds.com oldalán ír a moringa fa tartásáról is. A moringa fa levelei frissen (saláta), párolva (spenót) szárítva fűszerként, teaként fogyaszthatók. A kapható táplálék kiegészítőkön kívül magvait is beszerezhetjük pl. online vásárlással. Ha saját magunk akarjuk tartani, nem könnyű feladatra vállalkozunk. A mi éghajlatunkon ugyanis szabadban nem tartható, mert 15 fok alatt a növény kipusztul. Miután nagy, erőteljes gyökérzetet fejleszt, és rendkívül gyorsan fejlődik, hamar kinövi a helyét. Gyors fejlődése egyben előnye is. Hiszen hamarosan „fogyasztható” fává serdül. A magvak hamar csíráznak, főleg, ha előzetesen egy napra vízbe áztatjuk őket. Laza, szerves anyagban gazdag talajban a növény nagyon gyorsan fejlődik. Már a magvetés évében kis, virágzó fácskává serdül. De edényben, dézsában tartva a növekedését korlátozhatjuk valamennyire. Ehhez járul még a metszéssel való kordában tartás. 30-50 cm átmérőjűú edénybe három magot ültethetünk. Talaját tartsuk nedvesen,cserepét állítsuk világos helyre. Kb.10 nap elteltével megjelennek a csíranövények. HA elérte 2 méteres magasságot, a középső hajtást kicsíphetjük, hogy bokrosodásra ösztönözzük, így a növekedésének is valamennyire korlátot szabunk. Ezt tovább fenntarthatjuk, ha a hajtáscsúcsot rendszeresen kicsípjük és az ágait kb. felére visszavágjuk. A fogyasztásra érett fácskáról lemetszett hajtásokat fejtetőre állítva kiszáríthatjuk, a megszáradt leveleket begyűjthetjük, és felhasználhatjuk, de frissen is fogyaszthatjuk. Ha a fa bevált, ne feledjünk hajtást törni róla, mert gyorsan gyökeresedik, és ily módon dugvánnyal jól szaporítható.

 Moringa levelek házi felhasználásamoringa levél takarmány

A miracletrees.org a tea készít praktikáit taglalja. Ajánlata szerint a moringa leveleket 10-14 napig szobahőmérsékleten szárítva,  felhasználhatjuk illetve papírzacskóba tárolhatjuk. A kávéőrlőben megőrölt leveleket jól zárható edényben tarthatjuk. A porított vagy összetört levelekből teát készíthetünk. A levelek forrázatát cukorral, citrommal ízesíthetjük. 2dl vízhez egy evőkanál levelet számoljunk. A tea energetizáló, emésztésserkentő.

A ilovemoringa.com több receptet is közöl a levelek étkezési célú felhasználásához. A szárított moringa leveleket adhatjuk kenyértésztába, sajtos makarónihoz, főtt rizshez  keverhetjük. Rántottához, salátákhoz adhatjuk, szendvicsbe tehetjük a friss leveleket.

Link ajánló: Shan Tong császárfa

gyogynövény banner

moringa ültetvény

Fotó: echonet.org

The post Moringa fa appeared first on Kert Lap.

Középpontban a humusz

$
0
0

talaj termékenység fenntartásaNem érdekes a téma? Dehogynem! Gondoljunk arra, hogy a talaj szerkezete, és a benne lévő tápanyagok határozzák meg, hogy mit és milyen sikerrel termeszthetünk kertünkben. Kinézhetjük a legcsodásabb, legvágyottabb növényt, ha nem kerül megfelelő körülmények közé, satnya lesz, akár el is pusztulhat. A sikeres növénynevelés megkívánja, a növény igényeinek megfelelő talajt. Tehát talajismeretre szüksége van minden kertbarátnak!

Talajtermékenység

A talaj legfőbb tulajdonsága a termékenysége, vagyis az a képessége, hogy a kellő időben képes a növényeket vízzel és tápanyaggal, illetve levegővel ellátni, azaz a növények számára optimális feltételeket teremteni. A termékeny talaj az emberiség több évezredes történelme tapasztalatainak alapján a jó és bő termés záloga. Tapasztalati tény, hogy a Nílus fekete áradása után bőséges időszak következett Egyiptomban. A sötét szín a termékeny talaj velejárója. Ezt már az ókorban tudták. A rómaiak a sötét, termékeny földet nevezték humus-nak.

A talajok termékenységének legfőbb kifejezője a humusztartalom. Amikor a kerttulajdonos komposztot használ, mesterségesen próbálja pótolni a talaj humusztartalmát, amely egyébként folyamatosan csökkenne kertje talajában. Ismerkedjünk meg a humusszal közelebbről. Cikk ajánló: Komposzt felhasználása; Komposztálás; A komposztálás elméleti alapjai.

talaj humusztartalma

Fotó: origamislivingsoil.com

Mi a humusz?

Hosszú idő telt el, amíg a talaj sötét színét a talaj szerves anyag tartalmával összefüggésbe hozták. Azonban még a 19. században is azt hitték, hogy a talaj szerves anyag tartalmát a növények egyszerűen bekebelezik. A további kutatások kiderítették, hogy a növények a talajból a tápanyagot oldott tápsók formájában veszik fel. Vagyis, nagyon leegyszerűsítve a talaj szerves anyag tartalma annyit ér, amennyi tápsót tartalmaz. A talaj szerves anyag tartalmának jelentős részét a talaj humusztartalma teszi ki.

huminsavA 18. századi Európában Jöns Jacob Berzelius (1779-1848) svéd vegyész már kísérletekkel támasztotta alá, hogy a talajban különböző jellegű és ezzel összefüggésben különböző színű humuszanyagok fordulnak elő, a sárgától a feketéig. A humusz a talaj termékenységének elsődleges meghatározója. Lényegét tekintve sötét színű, nagy molekulájú, kolloid tulajdonságú anyagokból áll. A ma is elfogadott klasszikus felosztás szerint egymáshoz hasonló, különböző hosszúságú molekulacsoportok alkotják: fulvosavak (kis molekulatömegű, sav jellegű vegyületek.), huminsavak (nagyobb molekulatömegű, polimerizált sav jellegű vegyületek), huminanyagok (oldhatatlan polimerek).

A humusz agrokémiai szerepe

jó minőségű talajA humuszanyagok agrokémiai funkciói közül ki kell emelni fizikai hatását. Sötét színük előnyösen befolyásolja a talaj hőgazdálkodását (melegedés, lassú hűlés). Nagy a vízmegkötő képessége, ezért pozitívan befolyásolják a talaj vízmegtartó képességét. A kalciummal kötődve (koagulálva) a növények számára megfelelő talajszerkezet kialakítását segítik (morzsalékos).

A talaj humusztartalma közvetlen és közvetett tápanyagforrás. Pl. a talaj nitrogén tartalmának 98%-a a humuszanyagokhoz kötődik. A tápanyagok (nitrogén, foszfor, kalcium, magnézium stb.) egy része a körülményektől függően vagy leválik vagy megkötődik a humuszanyagok felületén. Így a humusz nem csak hozzáférhetővé teszi a tápanyagot, hanem tárolni is képes azt. Más esetben a kötődés olyan erős, hogy a tápanyag a növény számára már csak nehezen hozzáférhető.

A humuszanyagok fontos tulajdonsága, hogy növeli a talaj biológiai aktivitását, serkentőleg hat a talajéletre. További jótékony hatása, hogy megköti a növényvédő szereket, toxikus anyagokat.

humusztartalomHumusz meghatározás házilag

Humusztartalom vizsgálatához szükségünk van 20-25%-os vízüveg oldatra, kereskedelemben beszerezhető, és egy kémcsőre, vagy az egyik végén bedugaszolt üvegcsőre. Ha ez nincs, olyan lehetőleg karcsú üveg vagy átlátszó műanyag edényre, melynek keresztmetszete nem változik az aljától legalább 10 cm-es magasságig (pl. üdítős, vagy 2dl-es alkoholos). Készítsük elő talajunkat. Szárítsuk meg, majd közönséges konyhai szitán, szitáljuk át. Ebből a mintából öntsünk az edényünkbe 1 cm-t, majd töltsük fel 10 cm-es magasságig vízüveg oldattal. Alapos összerázás vagy keverés után pihentessük 30-40 percet. Ezután jön a nagy leolvasás. Egy vonalzóval, vagy mérőszalaggal mérjük meg a rétegek vastagságát. Alul a kő és kavics darabok lesznek, erre rakódik a homok, rá a vályog és a homok, és végül az úgynevezett leiszapolható rész. A legtetején egy feketés réteg lesz, ez a humusz. A vízüvegben és vízüvegen úszkáló darabok, a még el nem bomlott szerves anyagokra utalnak. Akinek van tolómércéje, sokkal könnyebben tud méricskélni. A kb. 1 mm vastag legfelső, sötét karima 1% humusztartalomnak felel meg. Természetesen ezt az arányt betartva nagyobb edényekben is lehet méricskélni. Általánosságban elmondhatjuk, hogy 1-2%-os humusztartalom alacsony, 3% felett már megfelelő, 5-7%-os humusztartalom pedig már optimális kerti növényeink számára. Ha hiányosságot tapasztalunk, nekiláthatunk talajunk szerves anyag tartalmát komposzttal dúsítani. Ezt még lehetőleg a kiültetés megkezdése előtt, kora tavasszal tegyük meg, a már nem fagyott talajon.

kertgondozas-banner

termékeny talaj

The post Középpontban a humusz appeared first on Kert Lap.

14 tipp palántaneveléshez

$
0
0

magvetésKi mint vet, úgy arat! A vegyszermentes kertészkedés a magvetéssel kezdődik. Ha magunk gondozzuk a magvakból kikelt palántákat, nem kell várni a kertészkedéssel a tavasz beköszöntéig. Jóval hamarabb nekiláthatunk. A palántanevelés hasznos kedvtelés. Ki kell próbálni! Készüljünk fel rá!

1 Válasszunk magot

Egyes növények magjai lassabban csíráznak ki, másoké gyorsabban. A palántanevelés időtartama növénytől függően 4-12 hét. Ideje függ a csírázás megindulásától, a növekedési rátától, a tartás körülményeitől. A legnagyobb problémát a túl korai csíráztatást követő fényszegény körülmények, hőmérsékleti problémák okozzák. A holtbiztosan jól csírázó zöldségek listája: bazsalikom, brokkoli, bimbóskel, karfiol, káposzta, metélőhagyma, póréhagyma, vöröshagyma, paprika és paradicsom, hogy csak a legismertebbeket említsük. Egynyári dísznövények közül a ternye (Alyssum), pillangóvirág (Cosmos), bársonyvirág (Tagetes), legényrózsa (Zinnia). Lássunk végül néhány jó csíráztatható évelőt is: százszorszép (Bellis perennis), harangláb (Aquilegia), mályvarózsa (Alcea).

2 Tervezzünk vetést

A magvetést a vetési naptárhoz igazítsuk. Maria Thun féle Vetési naptár megrendelhető a Magyar Biokultúra Szövetség weshopjából! Zöldségek vetési naptára. A vetési naptárhoz igazítsuk a vetéstervünket. Saját vetésterve elkészítéséhez használja vetésterv táblázatunkat.

3 Gyűjtsünk vagy vegyünk palántanevelő edényeket

lebomló palántanevelő konténerek
A csíráztatáshoz tálcát vásárolhatunk is, de magunk is elkészíthetjük hulladék fából. Használhatunk tejfölös, krémsajtos stb. műanyag poharat. Préselt tőzegből vagy kókuszrostból, műanyag habból is készülnek edények. A részleteket itt olvashatja: Csíráztató edények. Az edényeket (már amelyeket lehet) fertőtleníthetjük forró, szappanos vízzel, hypoval (1 rész Hipó, 10 rész víz), vagy kevésbé agresszív ecettel.

4 Készítsünk vagy vegyünk palántaföldet

Mag indításhoz használjunk rostos tőzeget vagy kókuszrostot, amely víz felvételekor megduzzad. Mivel a magvak a csírázáshoz a sziklevelekben található tápanyagot használják fel, a csírázáshoz nincs szükség külön tápanyag biztosítására. Például az uborka friss fenyőfűrészporban is remekül csírázik.

Sok készen kapható palántaföld a magvetést követő palántanevelésre is alkalmas.

tőzegpogácsa
Rendkívül egyszerű a készen kapható tőzegpogácsa használata. Öntsünk a tálcára helyezett pogácsákra 125 ml meleg vizet. A pogácsa pár perci alatt megszívja magát vízzel. Amikor felvette a vizet, öntsünk rá még 75 ml meleg vizet. A vetőmagot a tasakon lévő utasításnak megfelelően ültessük bele. Két-három magot pogácsánként, ha azok átmérője 50 mm. Öntözés alulról, a pogácsa a tálcából szívja fel a vizet. Öntözni akkor kell, amikor a közeg színe világosbarna.

Tűzdeléshez, palántaneveléshez is beszerezhetünk palántaföldet. A palánták érzékenyek. Ezért csak friss, laza szerkezetű közegben nevelhetjük őket, amely biztosítja számukra a szükséges, felvehető vízmennyiséget. A palántaföld mindig lazább szerkezetű, mint a virágföld. Ha a közeg túl nedves vagy kötött a gyökerek nem tudják behálózni és betegség is felütheti a fejét. Használhatunk készen vásárolt zsákolt palántaföldet. Ez a közeg már tápanyagban gazdagabb kell hogy legyen, hiszen a sziklevelekből a tápanyag el fog fogyni.

A házilag előállítható magindító keverék/palántaföld receptje

maginditó földkeverék
A téli várakozás idején nekiláthatunk palántaföld készítésének.  Perlit , vermikulit (szilikát-ásvány) és kókuszrost vagy kertészeti tőzeg egyenlő arányú keverékének minden 4 literéhez adjunk negyed kiskanálnyi meszet (talajjavító mészkőliszt, őrölt mészkő). A hozzávalók gazdaboltokban, kertészetei árudákban kaphatók. Egyes palántákat még a kiültetés előtt nagyobb edénybe ültethetünk, míg mások nem szeretik, ha bolygatják őket, ilyenek a saláták és a tökfélék (dinnye, uborka). Ezeknek a palántaföldjét gazdagítsuk komposzttal, két rész átszitált komposzt, egy rész az előbbi keverékből vagy más palántaföldből. A bekeverés a szükséges mennyiségtől függően talicskában vagy vödörben történhet.

5 Vessünk gondosan

Előcsíráztatott magvak vetési praktikái

előcsiráztatásAz előáztatás és előcsíráztatás a magindítás egyik módja. Az előáztatás időtartama és a víz hőmérséklete között szoros az összefüggés, 20 °C-os vízben 8 óráig, 30 °C-os vízben csupán 2 óráig kell előáztatni. Az előáztatás hatására jelentősen nő a csírázási százalék, gyorsabb, jobb lesz a kelés. Ebben az esetben az előáztatás összekapcsolható az előcsíráztatással. A megduzzadt magvakat kivesszük a vízből, enyhén lecsöpögtetjük, nedves papírtörlőre, vagy papírvatta réteg közé vagy vermikulit rétegre helyezhetjük. A papírvattát vagy törlőt feltekerhetjük, és nejlonzsákba tárolhatjuk a csírázás megindulásáig. Tartsuk a közeget nedvesen, és melegben. A csírázás megindulását ellenőriznünk kell. Amikor a gyököcskék megjelennek, ültessük a magvakat konténerbe. Az előáztatott vagy előcsíráztatott magvakat csak nedves talajba vethetjük. Ellenkező esetben fáradozásunk kárba vész. Ültetéskor vigyázzunk a sérülékeny gyökerekre, és továbbra is figyeljünk a nedvességre.

Az előcsíráztatott magvak vetésekor oldjunk fel forró vízben annyi keményítőt, amennyiben a kisméretű magvak jól szuszpendálhatók, azaz jól eloszlatva úszkálnak a sűrű közegben. Először egy tálban hűtsük le, hogy a magvak ne károsodjanak, öntsük bele a magvakat, majd egy alján kis nyílással ellátott nejlonzsákba öntsük a gélt a magvakkal együtt. Préseljük ki a gélt a magvakkal együtt sorokba a megnedvesített, gyengén lesimított földre. Ilyenkor legjobb, ha szaporítótálcát használunk. Minél több magot adtunk a gélhez, annál sűrűbben vetjük őket. A gél nedvesen tartja a magvakat, amíg azok be nem ágyazódnak a talajba. A gyököcskék így sérülnek a legkevésbé.

Magvetés

sarkantyúka magok
A megnedvesített, gyengén lesimított földre szórjuk a magokat, és óvatosan olyan vastagságú réteggel takarjuk, amely a mag vastagságának háromszorosa. A bojtocska (Ageratum), ternye (Alyssum), nebáncsvirág (Impatiens), petúnia és oroszlánszáj (Antirrhinum) magvakat ne takarjuk, mert csírázásukhoz fény kell.

6 Lépjünk fel a gombabetegség ellen

Ha az ily módon elültetett magvak talaját megszórjuk őrölt tőzegmohával (Sphagnum), akkor meggátoljuk a palánták rothadását előidéző gombabetegség kialakulását, vagy legalábbis annak veszélyét csökkentjük. A takarást nem igénylő magvak esetében értelemszerűen az elvetésük előtt szórjuk meg a talajfelszínt a tőzegmohával. Tőzegmoha híján szórjunk a talajra kőport, vagy homokot. A fertőzésveszélyt csökkenti a levegőztetés is.

7 Tartsuk melegen

Műanyag lappal vagy üveggel takarjuk le az edényeket, tálcákat. Az edényeket helyezzük fűtőtest fölé helyezett állványra, lapra (talpra). A magvak többséges szobahőmérsékleten (21 °C) csírázik.

8 Tartsuk nedvesen

palánta dőlésNe öntözzünk, hanem permetezzük rendszeresen a palántaföldet, vagy alulról öntözzünk, ha ezt a palántanevelő edény lehetővé teszi.

9 Adjunk fényt

A csírázás első jelénél vegyük le a takarólapot, vigyük az edényt világos helyre, napos ablakba, üvegházba, télikertbe, verandára. egy eshetőség, ha néhány normál, háztartási fluoreszcens izzóval világítjuk meg a csíranövényeket. Helyezzük a fényforrásokat kb. 5 cm-re a növények fölé. A növények növekedését követve változtassuk az izzók elhelyezkedését. A megvilágításról részleteket itt olvashat: Szobanövények megvilágítása

10 Hűtsük le

A palánták már nem igénylik ugyanazt a hőmérsékletet, amire csírázáskor volt szükségük. Ezért vigyük őket távolabb a hőforrástól.

11 Etessük meg

A komposzt nélküli talajt feltétlenül tápoldatozzuk, amint az első valódi lomblevelek megjelentek. A leíráshoz képes kétszeresre hígított tápoldatot használjunk, és ezzel öntözzük be a talajt vagy permetezzük a növényre a tápot. A növény igényeinek megfelelő tápoldatot, komplex műtrágyát használjunk. Óvakodjunk a túltrágyázástól.

12 Biztosítsunk helyet

Tűzdelés vagy pikírozás

paradicsompalánta átültetése
A zsúfoltan kikelt, összegabalyodó magoncok átültetését tűzdelésnek nevezzük. Zöldségnövények közül tűzdelni elsősorban a korai káposztaféléket, paradicsom, paprikát, tojásgyümölcsöt valamint a zellert ajánlott.

Tűzdelés alkalmával kis falapocskával fellazítjuk az előzőleg beöntözéssel fellazított földet, úgy, hogy a növényke gyökerei ne sérüljenek. Majd a sziklevélnél fogva kiemeljük a növényt, és a cserépbe vagy palántanevelő tálcába ültetjük. Előzőleg a tálca talajába ceruzával vagy ültetőfával lyukat készítünk a növény számára.Tűzdelési távolság: zeller 4×4 cm, tojásgyümölcs 7×7 cm, paradicsom 8×8 cm, káposzta 5×5 cm, paprika 6×6 cm, paradicsompaprika 10×10 cm.

13 Eddzük meg

Naponta többször rázogassuk meg őket, gyengéden ütögessük meg a kezünkkel vagy egy kis darab kartonpapírral, hogy eddzük a palánták szárát. Vagy használhatunk kis teljesítményű ventilátort, amit időnként a palántákra irányítunk.

14 Szoktassuk hozzá

Kb. egy héttel a kiültetésük előtt kezdjük szoktatni őket a külső körülményekhez. Egy meleg, tavaszi napon vigyük ki az edényüket árnyékos, védett helyre néhány órára. Minden nap egy kicsit többet tartsuk őket napos, szeles helyen, ha az időjárás megengedi. Végül hagyjuk kint őket éjszakára is. Ezután a palánták már készek a kiültetésre.

Ajánlott cikkek: Mi van a vetőmag tasakján?; Egynyári virágok magvetése; Palánta nevelés; Palántázási praktikák; Palántanevelés otthon

kertgondozas-banner
kiültetésre kész nebáncsvirág palánták

The post 14 tipp palántaneveléshez appeared first on Kert Lap.

Dinnyefa

$
0
0

papaja fákMárpedig dinnyefa nem létezik, csak Vacskamati fejében. (Lázár Ervin: A Négyszögletű Kerek Erdő) Vagy mégis?
A dinnyefa, azaz papaja a Karib-szigeteken őshonos. A közép-amerikai trópusokon, majd Délkelet-Ázsiában a 16. században jelent meg. Az 1800-as évekre már elterjedt a trópusokon és a meleg szubtrópusokon. Elterjedését a spanyol és portugál gyarmatosítóknak köszönhetjük.Otthon is sikerrel tartható.

Papaja bemutatása

A dinnyefafélék (Caricaceae) családjába tartozó 7-10 méter magasra növő, pálma kinézetű dinnyefa (Carica papaya) egyetlen, ritkán elágazó szárán levélkoronát visel, ahol spirál alakban futnak körbe a levelek. Az alsó levelek folyamatosan lehullanak, és a levélalap nyoma különlegesen érdekes mintázatúvá teszi a törzset, amely puha fájú, belül üreges. A hosszú nyelű levelek mélyen szeldeltek, akár másfél négyzetméteres felülettel. Kétlaki növény. De ismertek egylaki illetve hímnős változatok is. Érdekes, hogy a környezeti feltételek nagymértékben befolyásolják az ivari viszonyokat, például alacsony hőmérséklet hatására akár az eredetileg hímvirág is teremhet. A rövid kocsányon ülő női virágok a törzsön képződnek (caulifloria) hol füzérben, hol egyedül. A hosszú kocsányú porzós virágok bugát alkotnak. A Plumeriához (Hawaii rózsa) hasonlatos, ötszirmú, krémfehér, illatos virágok viaszosak. A növény már a második évében termőre fordul. Termése sokmagvú üreges bogyótermés.
papaja porzós virága
A papaja 2-3 kg-os gyümölcse körteformájú, vékony héja zöldessárga. A gyümölcshús dinnyeszerű, puha, lédús illata a sárgabarackéhoz hasonló A papaja 80–85%-a víz, 12%-a szárazanyag és ennek 8–10%-a cukor. A gyümölcs energia- és tápanyagtartalma (az USDA adatbázisa alapján): 39 kcal, 0,6 g fehérje, 0,14 g zsír, 9,8 g szénhidrát, 1,8 g rost. Van benne 25 mg ω-3- és 6 mg ω-6-zsírsav, valamint tizenhétféle aminosav. Gazdag ß-karotinban (276 µg), A-vitaminban (1094 NE), E-vitaminban (0,7 mg), folátban (38 µg), de főleg C-vitaminban (61,8 mg). 100 g papajával egész napi C-vitamin-szükségletünket fedezhetjük. Az ásványi anyagok közül káliumtartalma (257 mg) érdemel figyelmet, kalciumból 24 mg-ot, vasból 0,1 mg-ot tartalmaz. Az éretlen (zöld) papaja a vietnami és a thai konyha kedvelt nyersanyaga. A zöld terméseket, a tökhöz hasonlóan főzve, sütve, csőben sütve és töltve is elkészíthetjük. Ecetben is eltehető. Az érett termés lágy húsa héj és magok nélkül nyersen desszertként vagy salátaként ehető, s a citromlé még jobban kihozza az ízét. Jól illik hozzá a gyömbér, a méz, a portói, a kókusztej és a juharszirup is. Gyümölcssalátához mindig utolsóként adjuk hozzá, mivel a papain megpuhítja a többi gyümölcsöt. Enzimtartalma miatt tej alapú desszerthez ne adjuk. A magokat borspótlónak használják.
érett papaja gyümölcsök

Gyógyító papaja

A jávai bennszülöttek gyümölcsét ízületi bántalmak megelőzésére fogyasztották. A japánok a papaja levét emésztési zavarok kezelésére használták. Az asszonyok a menstruáció serkentésére használták, illetve vetélés vagy szülés megindítására éretlen papaja gyümölcsöt ettek. Magvait ma is ajánlják féreghajtónak, bélfertőzések kiegészítő kezelésként.
papaja tejnedve
Levelei, törzse és éretlen gyümölcsei tejnedvet tartalmaznak. A papain tartalmú tejnedv külsőleg súlyos bőr irritációt okozhat. A krónikus fekélyeket azonban gyógyítja, mert az elhalt szöveteket elpusztítja. Az őslakosok a tejnedvet sebek, gombás bőrbetegségek, fertőzések és sömör gyógyítására használták. Pepszinhez hasonló enzimjei miatt a tejnedv belsőleg emésztéssegítő, véralvadás gátló. A papain az immunrendszer működését is javítja, így elősegíti a tumoros sejtek elleni küzdelmet. Gyulladáscsökkentő hatású. Egyes kutatások szerint csökkenti a vesékben lerakódott fehérjék mennyiségét. Az is kiderült, hogy azok a nők, akik legalább egy héten egyszer fogyasztottak papaint, kevésbé voltak fogékonyak a HPV vírusra.

Papaja a konyhában

Levele főzve spenótként fogyasztható. Virágai is ehetők. A papaja széles levelébe burkolt hús tovább friss maradt, és főzéskor gyorsan megpuhult.

papaja tejturmix
Bár a papaja gyümölcs szobahőmérsékleten is fogyasztható, zamata akkor érvényesül igazán, ha lehűtjük. Vágjuk ketté, és kanalazzuk ki a magvakat. Majd hideg vízben mossuk át a belsejét., ízesítsük citromlével, és kanalazzuk a belsejét.

Tradicionális thai fogás a papajás saláta, amely összetevői csíkokra vágott zöld papaja, paradicsom, chilipaprika. ízesítsük zúzott fokhagymával, citrommal, és halszósszal (só helyett).

A Papaja tejturmix Hozzávalói 20 dkg kis darabokra vagdalt érett, édes papaja; 2 dl friss tej; 1 evőkanál méz.

Turmixoljuk simára, így hozzájutunk egy Ázsiában divatos ital házi változatához. Azt mondják, hogy várandós anyukák számára kifejezetten ajánlott.

Trópusi gyümölcskenyér

Papaja szobanövény, konténernövény

dézsás papajaMagról szaporítható, amely a vetőmag boltokban is beszerezhető. Ha a teljesen érett papaja gyümölcsöt vágjuk ketté, felhasználhatjuk a magvakat csíráztatásra. Csíráztatáshoz válasszuk ki a legsötétebbeket, amelyek 3-5 hét alatt kicsíráznak. Ha a magokat most szedjük ki a gyümölcsből, szárítsuk meg papíron. Vetésével azonban várjunk március elejéig. Vetés előtt áztassuk néhány órán át kézmeleg vízben. A magvak külső burkát távolítsuk el. Homokos talajban, 25 fok körüli hőmérsékleten 3-4 hét alatt kicsirázik. A földet csíramentesítsük, mert a magvak kényesek a gombafertőzésre. Gyökerei sérülékenyek, ezért, vigyázni kell az átültetésnél. Ajánlott a kikelt magoncokat “palántadőlés” ellen permetezni. A vetőedényt tartsuk meleg, párás helyen.

A könnyen csírázó magvakból szobanövény nevelhető, amelyet tavasszal ajánlott visszametszeni. Törzsét elfűrészelve több ágon újra hajt. Így akár többtörzses dinnyefát is nevelhetünk. Helyezzük a növényt a lakás legmelegebb részébe. Ideális számára a 25 fokos hőmérséklet, a jól vízvezető képességű talaj. A pangóvizet nem tűri.

A hegyi papaya (Carica papaya babco) Ecuador magas hegyeiből származik, bár nem fagyálló, de a hűvös telet jól viseli. Konténernövényként, télikertben sikerrel tartható. Nyáron kiültethető a szabadba, de télen fagymentes helyen tartsuk.

Nálunk is kapható a hímnős virágú Carica papaya ‘Solo’. A banafa.hu így ajánlja: Már egy növény is terem. Gyümölcse, mint egy hatalmas körte, 1 kg körüli. Sárga húsú, édes, aromás ízű. 1–2 méter magasra növő, pálma kinézetű dinnyefa (Carica papaya) egyetlen, ritkán elágazó szárán levélkoronát visel, ahol spirál alakban futnak körbe a levelek. Az alsó levelek folyamatosan lehullnak, és a levélalap nyoma különlegesen érdekes mintázatúvá teszi a törzset, amely puha fájú, belül üreges. A hosszú nyelű levelek mélyen szeldeltek, akár másfél négyzetméteres felülettel. A növény már a második évében termőre fordul. Termése sok magvú, üreges bogyótermés. Könnyen tartható, gyorsan növő, és korán termőre forduló trópusi egzotikum. Kezdőknek is ajánljuk. Önbeporzó, hawaii fajta.

A kétlaki burmai óriás dinnyefa inkább nagyobb télikertekbe való.

papaja gyümölcse

The post Dinnyefa appeared first on Kert Lap.

Viewing all 867 articles
Browse latest View live