Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all 867 articles
Browse latest View live

Gyűszűvirág vadregényes kertbe

$
0
0

A gyűszűvirág a vadregényes kertek mutatós növényei. Ha cikkünk alapján kedvet kapsz rá, máris siess a közeli kertészetbe, és ültetheted is. Ha az öntözéséről nem feledkezel meg, romantikus hangulatú kertet varázsolhatsz vele.

gyűszűvirágok

Gyűszűvirág bemutatása

A tátogatóvirágúak (Scrophulariaceae) családjába tartozó Digitalis nemzetségbe több védett faj is tartozik Szteroid glikozid (szívglikozidok) tartalmuknak köszönhetik gyógyhatásukat. A hatóanyagok a szívelégtelenség elleni gyógyszerek alapanyagai. A nálunk is honos sárga gyűszűvirág (D. grandiflora) a tölgyerdők jellemző faja.

gyűszűvirág kínálat kertészetbenA kertekben előszeretettel tartott piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea)  kétéves növény a az első évben csak tőlevélrózsát nevel, de a második év tavaszán hosszú virágszárat fejleszt, és a hajtások végén hosszan nyílnak forrt pártájú virágai, amelyek fürtöt alkotnak. Jellegzetesek az ajkat képező párta alsó ajkán látható barnáspiros pettyek. Június-július hónapokban virágzik. Termése sokmagvú tok. Bár Európa szerte előfordul, nálunk vadon nem terem. Díszfajtáival azonban gyakran találkozhatsz.

Miután gyógynövényként házi felhasználása tilos, most díszítőértékével foglalkozunk. Sok kerti változata ismert. A virágok színe leggyakrabban fehér, rózsaszínű, barackszínű. Az impozáns méretű virágfürtök szegélyként, sötét háttér előtt rendkívül mutatósak. Természetes kertekben igen közkedvelt. Jó átmenetet képez a magas lombos fák, cserjék és az alacsonyabb termetű évelők között. Hiszen magassága 80-120 cm között változik. Árnyékos helyeken is szépen virít. Csoportban mutat a legszebben.

gyűszűvirág gyógynövény tankertbenCserepes növényként vásárolható a kertészetekben. A virágzó példányok is sikerrel kiültethetők. Tavasztól őszig bármikor ültetheted. 5 példánnyal kb. 1,5 négyzetméternyi területet boríthatsz vele.

Gyűszűvirág gondozása

Bár nem kimondottan vízigényes, a talaj vízellátottságának indikátoraként azonnal jelzi, az vízhiányt. Vagyis a szép megjelenésért öntözd rendszeresen! Egyébként jó vízgazdálkodású talajba való. Napra, és, mint szó volt róla, félárnyékba is ültetheted. Miután önvető, egész kis kolóniát hoz létre az évek folyamán. Magvetéssel te is szaporíthatod. Mihelyt megjelennek a termések, már be is gyűjtheted a magvakat, amelyeket aztán elvetve már nevelheted is a palántákat. Őszre pedig ültesd végleges helyére. Így a következő évben már virágozni is fog. Nyár végén gombafertőzések jelenhetnek meg rajta.

kertgondozás banner

The post Gyűszűvirág vadregényes kertbe appeared first on Kert Lap.


Kis befektetés, jó eredmény a házikerti burgonyatermesztésben

$
0
0

Kis befektetéssel jó eredmények a házikerti burgonyatermesztésben. Idő és pénztárca kímélő, és ami a legfőbb, a termés fogyasztása egészséges. Mielőtt kitérnénk a részletekre, nézzük át az alkalmazott technikák előnyeit.

kibújtak a burgonya palánták

Nagyon sokszor olvashatunk arról, hogy a lusta kertészek vagy szebben szólva időhiányos, még szebben szólva okos kertészek sok más mellett nem ásnak, nem kapálnak, nem öntöznek (csak néha), és ami a legfőbb, nem használnak vegyszereket, amitől a termesztés pénztárcakímélő lesz. Azonban a lustaságnál és a fukarságnál sokkal fontosabb, hogy a „lusta” kertészek nem akarnak felesleges vegyszereket vinni a talajba, a növényekbe. Fontos az is, hogy az általuk alkalmazott, jobban mondva nem alkalmazott talajművelés során a bolygatatlan talaj szerkezete nem rombolódik, a talajéletet sem zavarja meg a művelés.

És hogy mi helyettesíti a kapát és az öntözést? A mulcs. A mulcs kiiktatja a gyomokat (A mulcsozás előtti kapálást azonban nem lehet megúszni!), temperálja a talajhőmérsékletet, őrzi a talajnedvességet. A sokféle szerves mulcs egyike a szalma, amelyet ebben a különösen egyszerű burgonyatermesztésben alkalmaznak. A szalmát sokan nem kedvelik. Az ellenérvek között szerepel, hogy a szalma alá beköltöznek a pockok, meztelen csigák. Hogy mi az igazság? A beköltözés előfordulhat, de a korai burgonyák hamar kikerülnek, nem sok ideje jut a pocoknak az otthonteremtésre. Egy másik ellenérv, hogy támadnak a szalma alatt a gombabetegségek. Általánosságban igaz! Az a titok nyitja, hogy kötött talajra nem való. De a burgonya sem!

burgonya ágyás

Ezzel el is érkeztünk a termesztés tárgyához, a burgonyához. A burgonya nem csak a szegények eledel. Ezzel valószínűleg, mindenki egyet ért. Miután a burgonyagumó megvastagodott, húsos, tápanyag raktározó földalatti, eredeti élőhelyén áttelelő hajtását esszük, sokféle módon termesztik, amelyek közül több nem is olyan egyszerű. Most egy olyan módszerről lesz szó, ahol nem kell vetni, nem kell töltögetni, és nem kell kapálni.

Erzsi, a „Hobbikertészek, ide!” csoportból büszkélkedett új kiskerti, vegyszermentes burgonyatermesztési módszerével. Jobban mondva a módszer nem az övé. A névrokon Krumpach Erzsébet: “A bőség kertje” című könyvében olvasta. Krumpach agrármérnök, majd főállású anyuka, az egészséges életmód követőjeként saját biokertje tapasztalatait osztja meg az olvasókkal.

A mi Erzsink így ír: Korai burgonyafajtákat használtam, Impalát és Red Scarletet. A talajt kicsit meghintettem fahamuval, rátettem a vetőgumókat, betakartam kb. 40 cm vastagon szalmával. A gumók csak épp egy kicsit voltak a földben, nem mélyen, mint a fészkes vetésnél. Szinte kilátszottak. Csak akkor öntöztem, amikor hosszú ideig nem esett az eső. Március elején vetettem, és tegnap (június 9-én) szedtem fel a gumókat (a sok meztelen csiga miatt kicsit hamarabb a kelleténél). Krumplibogarak szerencsére nem voltak, csak a csigák eszegették a zöldjét. Semmi vegyszert nem kapott. Igazából ennyi.újkrumpli

A fotón látható termés magáért beszél. Próbáld ki te is! Jó kertészkedést kíván Gazsó Erzsi, a “Hobbikerészek, ide!” csoportból.

Egyéb házikerti burgonyatermesztési módszerek: Házikerti burgonya termesztése

A burgonya betegségei és kártevői: Fitoftórás betegség burgonyán és paradicsomonBurgonyabogár

A fotókat Gazsó Erzsébet küldte.

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

The post Kis befektetés, jó eredmény a házikerti burgonyatermesztésben appeared first on Kert Lap.

Egy kis szeder, egy kis málna, készen van a szedermálna!

$
0
0

A házikertbe való szedermálna remekül sikerült keresztezése a málnának és a szedernek. Kúp alakú, hosszúkás termései sötét bordóak, lédúsak, savanykás édesek. Remekül fagyasztható, finom erdei jellegű dzsem főzhető belőle. Támrendszert és kötözést igényel.

szedermálna gyümölcse

Ismerd meg a szedermálnát!

A szedermálna (Rubus fruticosus x ideaus) gyümölcstermő, tüskés félcserje. 1979-ben szabadalmaztatták. A skót kertészeti Kutató Intézetben állították elő, egy oktoploid feketeszeder (Aurora) és egy tetraploid málnafajta hibridjeként.

Átlagos magassága kifejlett állapotában elérheti a két métert. Fiatal korában felálló hajtásrendszerű, később kissé bókolóvá válik. A fiatal levelek vörösesek, később inkább zöld, az erek mentén vöröses. Gyökerei gyökérsarjakat képeznek. Termővesszőinek felső kétharmadában találhatók a vegyesrügyek, amelyekből a virágok és a termés képződik. Érési ideje június végétől július végéig tart a málnaérési szezonnal egy időben. Gyümölcse nagy, kúp alakú. Valódi csonthéjas résztermésekből álló terméscsoport, amelyet szedertermésnek, vagy a málnatermésnek hívunk. Színe  vörös, bordós-vörös, amely sötét bordóvá érik, kissé fényes, lédús, savanykás édes. Remekül fagyasztható, erdei jellegű dzsem főzhető belőle. Húsa kemény. A gyümölcs súlya kb. 7-11 gramm, attól függően, hogy szárazabb vagy nedves körülmények között fejlődött. Egy növény átlagosan 3-3,5 kg gyümölcsöt terem. A terméshozó sarjak a terméshozás évében elszáradnak. Az új sarjak a fagyokig növekednek.

terméses szedermálna

Szedermálna gondozása

Jó vízgazdálkodású talajba, napos helyre ültesd márciusban vagy novemberben. Ha konténeres növényt vásárolsz, a mély ültető gödör aljára, a gyökérzóna alá kerülhet érett istállótrágya. Ugyanolyan mélységbe ültesd, mint a konténerben volt. A gödröt alaposan öntözd be, takard föld és komposzt keverékével, amit nyomkodj le, hogy légtasakok ne maradjanak a gyökérzónánál, és stabilan üljön a növény a talajban. Egymástól mintegy egy méter távolságba kerüljenek a tövek.

Talaját borítsd kb. 7 cm vastagon komposztált fenyőtűvel. Ezzel véded a talajt a gyomosodástól, őrzöd a talajnedvességet és kissé savanyúbbá teszed talajt. Miután a magyar talajok zömének pH értéke magasabb, mint amilyen a szedermálna igényel (6-7 pH). A jó minőségű lombkomposzt is megfelelő. Miután vízigényes, öntözni kell. A legsikeresebben csöpögtető öntözéssel tarthatod nedvesen a talaját. Erre a legmegfelelőbbek a reggeli órák. A földre leérő ágak képesek legyökerezni, így szaporíthatod is.

Ha szedermánlát választasz, tudnod kell, hogy  támrendszert és kötözést igényel.  Az első évben nem igényel metszést, elég, ha a száraz vagy beteg ágakat eltávolítod. Tavasszal hagyd meg az 5-6 legerősebb új vesszőt, amit vágj vissza 70 cm-re. A többit tőből el kell távolítani. Az egyéves vesszőket meg kell hagyni, ezek fognak nyáron teremni. Azonban a másodrendű oldalhajtásokat vissza kell vágni 10 cm-re. A második éves vesszőket a mikor letermettek, szintén tőből el kell távolítani. A vesszőket úgy kell vezetni a huzalokon, hogy a termőhajtások kifejlődését ne zavarja.

A növény a betegségekkel szemben ellenálló. Gyökérgolyva megjelenhet nála. Fagyra érzékeny, télen takarni kell.

Forrás: Tayberry US PP4424 P szabadalom; Sipos Béla Zoltán: gyümölcsmetszési alapismeretek.

kertgondozás banner

szedermálna támrendszeren

The post Egy kis szeder, egy kis málna, készen van a szedermálna! appeared first on Kert Lap.

Ültess cipőbe!

$
0
0

Elhordtad a cipődet? Ki ne dobd! Ültess cipőbe! A cipő virágtartónak ott a helye a rusztikus kertekben.túracipőbe ültetett egynyáriak

Kicsi a kerted? Nincs is? Ültess cipőbe! Még a cipőfűzőt sem muszáj kihúznod. Tömd meg földdel és ültess bele virágot. Ugye milyen egyszerű?

Na, és mit gondolsz, milyen az új függő kosár divat? Csak ültess két gumipapucsba, amelyeket felfüggesztenél így:

A cipő lehet bakancs, tűsarkú, színes, elegáns, elnyűtt vagy új kinézetű. Ne hagyd ki a gumicsizmát sem! Mindegyiknek megvan a maga sajátos hangulata.

Útmutató cipőbe ültetéshez

Szeszélyes ötlet, amikor az elnyűtt cipőkben egynyári virágok pompáznak. Így lesz a limlomból extravagáns konténer. Tartósabb felhasználásra ültess bőrcipőbe vagy gumicipőbe, gumicsizmába. Ha már eleve lyukas a cipő, vagy jól átereszti a vizet, az a legnagyobb öröm. Mert még lyukat sem kell vágni rá, hogy a felesleges víz kifolyjon. Talán mondani sem kell, hogy kis cipőbe nem ültetünk fákat, bokrokat, de répát sem! Hanem mutatós kikandikáló, leomló apróságokat, amelyek lassan fejlődnek, és eleve is apró termetűek, sekélyen gyökereznek.

A talpbetétet vedd ki a cipőből. Húzz a cipődbe kaptafát, állítsd talppal felfelé és fúrj a talpába néhány lyukat. Ezek lesznek a vízelvezető nyílások. Ha kifűződ a cipőt, már amelyiket lehet, nagyobb lesz a hely a növények gyökerének. Ha viszont befűzve marad, jobban megtartja a formáját.

Lapogass a cipőbe földet úgy, hogy mindenhová jusson, ne maradjon levegős rész. Csinálj helyet a növénynek. Legegyszerűbb, ha vakolókanalat használsz. Öntözd be szórófejes öntözőkannával, ültesd bele a palántát., szórj rá földet, nyomkodd le, öntözd meg újra, és már kész is vagy!

Ha gumicsizmába ültetnél, tömd ki újságpapírral az alsó részét. Ha állítani akarod a csizmát, jó, ha nehezékként az orrába kavicsot teszel. Utána jön az újságpapír, erre virágföld. A többi a már leírtak szerint mehet.

Cikk ajánlat:  Kreatív újrahasznosításRusztikus kerti ötletekVirágtartók

cipő függőkosár

The post Ültess cipőbe! appeared first on Kert Lap.

Francia barokk luxuspark

$
0
0

Nem vetődhetsz el nyári európai utazásaid során sehová anélkül, hogy kastélylátogatásaid alkalmával ne találkoznál a francia kertépítés csodáival. A barokk kor francia kerttervezője, Le Notre, megalkotta a később fogalommá vált franciakertet. A kor arisztokratáinak elképesztő gazdagságát, uralkodni vágyását és kifinomult ízlését egyaránt tükröző kertművészetről adunk ízelítőt  Fouquet Vaux le Vicomte kastélyparkjának bemutatásán keresztül.

Fouquet Vaux le Vicomte kastélypark

Fotó: Lourdel Lionel

A 17. század második felében Európa szerte a francia parkokat utánozták, ami nem csoda, hiszen Franciaország Európa egyik vezető hatalma volt. És még inkább jelentős befolyást gyakorolt egész Európa kulturális életére. Különösen Itália egyes művészeti ágainak önállósága sínylette meg az Álpok túloldaláról érkező mintegy másfél évszázados francia hatást.

A kertművészet fejlődésének nem vetett gátat semmiféle külső hatás. Igy a 17. század elején meghódította Észak-Európát. A 30 éves háború azonban kevés virágot hagyott letiporatlanul Németországban. Angliában pedig a luxust visszautasító puritánok gyakorolnak érezhető hatást a ketrművészetre.

Franciaországban IV. Henrik lakóhelyének, Saint-Germain-en-Laye megépítése után nem épült új királyi ház, viszont a régiek, mint Fontainebleau, új vonásokkal gyarapodott, és a kastély és kertművészet követte az új irányzatokat. A luxemburgi királynői rezidencia, valamint Richelieu bíboros ruel-i háza odavonzotta a külföldi látogatókat is.  A barokk kertek ugyanis a színdarabok nélkül annyit értek, mint a színdarab közönség nélkül. A kert egyik fő feladata volt, hogy kifejezze tulajdonosainak gazdagságát s hatalmát.

Chateau de la Vicomte park

Fotó: lifeenfranglais.blogspot.hu

Az újkor küszöbén egy olyan ember hatását kell megemlíteni, aki arroganciájával, autokrata dacával a kor jellegzetes figurája lett. Ez az ember nem más, mint Fouquet, Mazaren bíboros pénzügyi főintendánsáva. Fouquet hatalmának zenitjén La Vau-t bízta meg kastélya, Vaux le Vicomte felépítésével. A harmincas éveiben járó Fouquet bízott benne, hogy Mazarin védőszárnyai alatt hamarosan Franciaország miniszterelnöke lesz, és könnyedén felülkerekedik Colberten. A kastély és park felépítéséhez három falut romboltatott porig. Azt mondják 18 ezer munkással dolgoztatott, és a munkálatok gőzerővel haladtak előre. Megépült a Vaux le Vicomte és a pavilonok. Le Brunn, akit Fouquet az épület belső festésével bízott meg, figyelmébe ajánlotta Andre Le Notre festőt. A festő a dekoráció és kertépítés terén is tehetségesnek bizonyult, és olyan hírnevet vívott ki magának Vaux le Vicomte kertépítésével, amelyet alig félévszázad elteltével világhírnevet szerzett számára.

A kastély mindkét oldalát szökőkutakkal tarkított ágyások vették körül. A legnagyobb látványosságnak a “la fontaine de la couronne,” számított. A medence közepén lévő aranyozott korona oldalából körbe vízsugár tör elő. A medence vize pedig keskeny csatornákban folyik tovább a nyírt füvű ágyások két oldalán. Végül a víz egy nagy szögletes medencébe gyűlik össze.

Cikk ajánlat: Kerttörténet 1.Kerttörténet 2.

korona szökőkút

Fotó: lifeenfranglais.blogspot.hu

A grották és szökőkutak sorát a lejtő tetején impozáns Herkules szobor zárja le, ahonnan csodálatos kilátás nyílik. A kastély baloldalán a lejtőt lépcsőkkel szabdalt teraszok tagolják. A másik oldalon bokrokkal szegélyezett gyepek, szökőkutakkal szegélyezett sétányok és a vízi színház található.

Le Nôtre alkotásai mind az ész természet feletti uralmát sugallják. A szigorú arányok, szabályok a szellem fegyelmét jelenítik meg, amit a variációk végtelen sora tesz változatossá, ugyanúgy, mint az udvari élet rafinált etikettjét. A legátfogóbb kilátás mindig az épület frekventált részeiből nyílik a parkokra. A teraszok pedig nagyszerű színhelyet biztosítanak a különböző események, tűzijátékok számára. Mindehhez a keretet a nyírott sövények gazdag változatai nyújtják.

The post Francia barokk luxuspark appeared first on Kert Lap.

Katica, a növények őre

$
0
0

A hétpettyes katica és haza rokonai őrködnek a levéltetvek és más kártevők elszaporodása felett! A katica vegyszermentes házikertben igazi kincs! Ellensége az Európában elterjedt harlekinkatica. 

hetpettyes katica

A hétpettyes katica

Talán a legismertebb hazai rovar, a hétpettyes katicabogár (), a hazánkban élő mintegy 80 faj egyike.

A hétpettyes Teste szinte félgömb alakú, hasoldala lapos. Feje és tora fekete, mindkettőn 2-2 fehér folt van. A háromszögletű, jól felismerhető pajzsocska fekete. Fedőszárnyai rendszerint sárgás- vagy élénkvörösek, hét határozott fekete folttal.

hétpettyes katica pete

Forrás: wikimedia

Petéit csomókban rakja le. A petékből kifejlődő lárvák ragadozó életmódot folytatnak, pusztítják a tetveket. A lárvák bebábozódnak, és a bábokból hamarosan kikelnek a fejlett imágók.

A katica egész Európában elterjedt. Szerencsére a kertekben is előfordul, élete során akár ezer kártevőt is elfogyaszt, ezért a vegyszermentes kertészkedésben nagy jelentőséggel bírnak.

hétpettyes katica lárva és báb

Forrás: wikimedia

Harlekinkatica

Bár egyelőre nem védett, a majdnem 10 éve megjelent harlekinkatica (Harmonia axyridis) veszélyezteti élőhelyét, illetve gyakorlatilag fennáll a lehetőse annak, hogy kiszorítja.

A harlekinkatica invazív alien!  Eredeti élőhelye Kína, Japán, Korea, Mongólia és Szibéria. Régóta alkalmazzák a biológiai növényvédelembenElőször Észak-Amerikába vitték be 1916-ban pekánfán és vörösfenyőn élő levéltetvek ellen. Később pozitív eredményekről számoltak be alma és citrus esetében is. 1995-ben adták el Franciaországba,  Hollandiába, Belgiumba, hogy segítségével visszaszorítsák a pajzstetvek és levéltetvek terjedését szabad földön és üvegházban egyaránt. Mi ugyan nem importáltuk, de mára már Magyarországon is elterjedt.

harlekinkaticák

Fotó: wikipedia

Harlekinkatica veszélyei

Bár pusztítja a kártevőket, Szívesen fogyaszt gyümölcsöket is. Veszélyezteti a hazai fajokat. Jóval szaporább náluk, nagyobb távokra repül, ellenállóbb. Részben elveszi a katicák táplálékát, de akár el is pusztítja a hazai katicák petéit, lárváit. Bár az őshonos fajok is katicafajokat fogyasztó kannibálokká válhatnak, ők, ha harlekin katicákat (pete, lárva) pusztítanak, ebbe belehalnak, mert elfogyasztásukkor az ellenálló harlekinkaticákban élő gombák a hazai fajok emésztőrendszerébe kerülve elpusztítják azokat. A legveszélyeztetettebb ilyen szempontból nem is hétpettyes katica, hanem a hazánkban egyébként is ritka szemfoltos katica (Anatis ocellata).

szemfoltos katica

Fotó: wikimedia

A harlekin katica elpusztítható, de ehhez bizonyosan be kell azonosítani, miután több hasonló kinézetű hazai fajjal is összetéveszthető.

Forrás: Pozsgai Gábor (szerk.) : A harlekinkatica és terjedésének veszélyei Magyarországon; Vilcinskas, A., Stoecker, K., Schmidtberg, H., Röhrich, C., Vogel, H. (2013). Invasive harlequin ladybird carries biological weapons against native competitors. Science. May 17, 2013; Harmonia axyridis in Europe: spread and distribution 4 of a non-native coccinellid P. M. J. Brown, T. Adriaens, H. Bathon, J. Cuppen, A. Goldarazena, T. Ha¨gg M. Kenis B. E. M. Klausnitzer I. Kovarˇ, A. J. M. Loomans, M. E. N. Majerus, O. Nedved, J. Pedersen, W. Rabitsch, H. E. Roy, V. Ternois, I. A. Zakharov, D. B. Roy, BioControl DOI 10.1007/s10526-007-9132-y.

The post Katica, a növények őre appeared first on Kert Lap.

Uborka eltevés nagymama szerint

$
0
0

Érik az uborka. Szüreteld le, és dolgozd fel. Sokféle recept létezik. Már írtunk a kovászos uborkáról, most lássunk egy autentikus vizes uborka és ecetes uborka receptet. Nagymama így készítette a hatvanas években.

uborka előkészítése

Vizes uborka

A vizes uborka készítés lényege, hogy az uborkát sós vízzel le kell forrázni. De a zamatot a különböző hozzávalók biztosítják. Végül vizes ruhával takarva dunsztolni kell.

Nagymama vizes uborka receptje: Mielőtt nekilátnál, alaposan mosd meg az uborkát. Hogy mennyit, nos a régiek még nem dekáztak, mint mi. Egy vájdlinggal éppen jó lesz! Rakd vájdlingba az uborkát, forralj vizet, aminek minden literéhez egy púpozott evőkanál sót rakj. Amíg a víz forr, készítsd elő a fűszereket, ízlés szerint. Ez lehet az alábbi összeállítás: torma, babérlevél, mustármag, vasfű, tárkony, kapor, szegfűszeg, meggylevél, szőlőlevél, apró szőlőfürtök. Ezeket mind öblítsd le, tedd a vájdlingba, és a sós vízzel forrázd le. Hagyd állni, amíg a víz kihűl. Ha kihűlt, vedd ki az uborkákat, állítsd üvegbe, tégy mellé fűszereket. Az üveg aljára kerüljenek! Öntsd le a sós lével, és azonnal zárd vagy cellofánpapírral kösd le az üveg száját. És még nincs vége! 3-4 napig vizes ruhával takard. Később ezt az eljárást így módosította: 7-8 napig naponta váltott vizes ruhával takarni az üveget, amíg a víz le nem tisztul. Hogy kiforró víz szét ne folyjon, tányért teszünk alá.

Fejesné vizes uborka receptje: Fejesné, nagyanyám egyik ismerőse, egy fűszer és terménykereskedő felesége, aki eladásra készített vizes uborkát, még egy “csavart” ajánlott: Mielőtt sor kerül az ominózus forrázásra, timsós vízzel forrázd le az uborkákat, literenként egy babszemnyi timsóval. A vájdlingot fedd le jól. A vizet hagyd kihűlni, majd öntsd le az uborkáról. A  továbbiakban kövesd nagymama receptjét.

Nagymama végül ezt a csavarintott variációt választotta, és mennyei vizes uborkát készített!

uborka üvegben

Ecetes uborka

Gondoltad, hogy az ecetes uborkához nem ecetet kell adni, hanem cukrot, ami a szárazgőzben (dunszt) ecetté alakul, és így alakul ki az ecetes uborka jellegzetes savanyúsága?

Nagymama vizes uborka receptje: Egy liter csemege uborkához számíts 3 liter sós vizet az előbbi adagolásban. Az uborkákat mosd meg, töröld szárazra, tedd 5 literes üvegbe. Azonban mielőtt bekerül az uborka, tedd az aljára fűszereket. Fűszerezd az alábbiakkal: babér, bors, szegfűszeg, mustármag. Jöhet hozzá a sós víz, amihez adj hozzá negyed kiló cukrot. Zárd le és tartsd száraz dunsztban. Akkor kész, amikor letisztul.

Mielőtt kétségbe esnél, hogy az ízlés szerinti fűszerek mennyisége mit jelent, tanácsot adunk. 5 liter vízhez számolva a szemes fűszerekből 20 szem. Babérlevél 2 db. Egyéb friss levelekből egy marék. A változtatás joga a tied.

Kovászos uborka receptünket itt találod: Uborka

uborka fűszerek

The post Uborka eltevés nagymama szerint appeared first on Kert Lap.

Hamvadó cigaretta vég

$
0
0

Az elmúlt években igen népszerűvé vált a hűvösebb klímájú országok kertészei körében is a cigaretta virág (Cuphea), amely az elparázsló cigarettára emlékeztető virágairól kapta a nevét. Ezt mutatja az is, hogy a tullni kertkiállításon a legmutatósabb balkonnövények között ajánlják az osztrákok.

cigaretta virág

A füzényfélék (Lythraceae) családjába tartozó cigaretta virágok (Cuphea sp.) félcserjék, évelők,  egynyáriak, amelyek az Újvilág trópusi, szubtrópusi vidékeiről származik. Mintegy 260 fajukat két alnemzetségbe sorolják.

A bokros növekedésű örökzöld kb. 5 cm hosszú virágai élénk narancsvörös színűek. A hosszú csövet alkotó, forrt, narancsvörös csészelevelek adják a virágok díszítőértéket. A csúcs sárgás, enyhe rózsaszín beütéssel, melyek az elnyílást követően fehérré halványodnak. Épp úgy festenek, mint egy hamvadó cigarettavég. Innen ered a növény neve is. Élőhelyén a megporzást lepkék és kolibrik végzik.

A növény apró levelei oliva zöldek, fényesek, és remek kontrasztot adnak a narancsvörös virágoknak, és vöröses szárnak. A díszértéke ősszel sem marad el, mert levelei is gyönyörűen bepirosodnak.

A cigaretta virág kertészeti értékei és gondozása

cigaretta virágA kertészeti fajták hosszan virágzanak, gyorsan növekszenek, igénytelenek. Az elmúlt években igen népszerűvé váltak a hűvösebb klímájú országok kertészei körében is. Ezt mutatja az is, hogy a tullni kertkiállításon a legmutatósabb balkonnövények között ajánlják az osztrákok.

Ez a hosszan virágpompával díszítő növény ugyanis bár szereti a meleg, napos fekvést, szépen virágzik félárnyékos fekvésben, és hűvös körülmények között is. is.

Tavasszal megújíthatod úgy, hogy a talajfelszín felett 15-20 cm-re visszavágod. Így nyár derekára kompakt megjelenésű, 60 cm magas cserjécskévé fejlődik. Ha a szezon folyam felnyurgulna, csípd ki a friss csúcshajtásokat, ezzel ösztönözve bokrosodásra.

Edényben nevelve világos, hűvös helyen teleltesd. Ahogy már szó volt róla kiváló balkonnövény, amely cserépben, balkonládában nevelhető, de ki is ültethető. Azonban ilyenkor téli takarást igényel. Viszont egynyáriként tartva még erre sincs szükség.

Magról nevelve kb. 12 hét múlva, az utolsó fagyok után ültethető. Ősszel a csúcshajtásokat dugványozhatod, és átteleltetés után már ki is lehet ültetni.

Tarthatod edényben, vagy kiültetheted a kertbe, enyhébb teleken takarással áttelel. Remekül párosítható szalviákkal.

Forrás: www.missouribotanicalgarden.org

The post Hamvadó cigaretta vég appeared first on Kert Lap.


Már garázdálkodnak a vándorpoloskák

$
0
0

A zöld vándorpoloska körülbelül 15 éve került kéretlenül hozzánk kertészeti import növényekkel. Őshazája Etiópia, de kozmopolita fajként az Antarktisz kivételével minden kontinensen megtalálható ma már.

kifejlett vándorpoloska

Forrás: Wikimedia

2002-ben bejelentés érkezett a magyar gazdáktól a hatóságokhoz, hogy furcsa bogarak lepték el a paradicsomot. A behozott minták beazonosítása megtörtént. Megállapították, hogy ez a rovar a vándorpoloska egyik kifejlődés előtti lárvaállapotában, amelyek előszeretettel fogyasztja a félérett paradicsomokat. Később kiderült, hogy a paprikát, málnát, borsót, babot és a káposztaféléket sem veti meg, és a dísznövényeket sem kíméli.

vándorpoloska fejlődési stádiumai

Forrás: wikimedia

A kifejlett egyed átlagosan 50-100 tojást rak. Öt lárva stádiuma van, ezeket követi a kifejlett egyed, az imágó. Minden alakja károsít! Szívogatásuk hatására például a paradicsomon besüppedő, sárgás foltok jelennek meg.

Bár szubtrópusi éghajlaton érzi jól magát, de elterjedési területe egyre növekszik, valószínűleg részben a klímaváltozásnak illetve az importnak köszönhetően.

Növényvédő szerek tekintetében a kontakt piretroidok hatnak ellenük, miután rövid az élelmiszer-egészségügyi várakozási idejük, az érő termésekkel rendelkező növények ellen is alkalmazhatók. Ilyen  pl.: a Cyperkill. A Cyperkill használatakor az élelmezés-egészségügyi várakozási idő paprikán, paradicsomon 3 nap.

Ausztráliában Kaliforniában „csalinövényeket” alkalmaznak. Például a paradicsom mellé a vándorpoloska által kedvelt pillangós növényeket, lóbabot, babot vetnek. A csalinövényt még azelőtt szükséges a területről eltávolítani, mielőtt a rajta lévő lárvák szárnyas poloskává fejlődnek és rátelepednek a megvédendő paradicsomra.

vándorpoloska kártétele pardicsomon

Házikertben ajánlott a folyamatos összegyűjtés és megsemmisítés. Alternatívaként kis területen meg lehet próbálni a porszívó vagy a motoros lombszívó használatát, amely megkönnyíti a begyűjtést. Másik házikerti lehetőség a paradicsomtövek szúnyoghálóval való borítása.

Jakab Jutka (biokertész tanfolyam) vegyszermentes házikerben ajánlott megoldást: A paradicsomot hetente permetezd tejes permetlével (1/3 rész tej-2/3 rész permetlé) A permetlé így készüljön: A permetlébe tegyél egy kis paprika kivonatot (10 dkg szárított chili paprika őrlemény 1 liter vízben) és mosogatószert (néhány csepp 1 liter folyadékhoz). A mosogatószer helyett használhatsz szappant, kenőszappant. Az utóbbiak csak a kipermetezett folyadék megtapadásához kellenek, mivel segítik a nedvesítést. A koktél hatékonysága nem 100 %-os, csak ritkítja a kártevőket, számukra nem lesz jóízű a növénynek. Sajnos a bio szerek nem adnak teljes védettséget, de az erős vegyszerek sem. Ugyanis ma már rezisztensek lettek a kártevők.

Forrás: Dr. Ábrahám Rita: Paradicsomültetvények új kártevője Kertészet és Szőlészet (2011/18. szám)

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

vándorpoloska lárva

The post Már garázdálkodnak a vándorpoloskák appeared first on Kert Lap.

Japánkert látogatáshoz nem kell Japánba utaznod!

$
0
0

Ha japánkertbe vágysz, nem muszáj külföldre utaznod. Európában, így Magyarországon is számos japánkertet találhatsz. Egy magyar japánkert azonban csak akkor válhat autentikussá, ha benne van mindaz a tudás,  szellemiség, ami a japánkert készítéshez kell. Mert a japánkert szimbolikájának megértése, elfogadása nélkül csak felemás, gyenge másolatot sikerül létrehozni, amiből éppen a japán filozófia és a japán lélek hiányzik. Kukkants be ebbe a világba!

japán kőkert, Tulln

Japán kőkert, osztrák flóraelemekkel, Tullni kertek

A japánkert filozófiája

A sintoizmus egy életfilozófia, amelynek lényege az a hit, hogy minden élőlény, természet alkotta élettelen dolog és természeti jelenség része egy magasabb rendű világnak. A Japánban később tért nyert  zen buddhizmus elfogadta és kiegészítette a sintoizmust. Alapja a a mindenféle vallási rituálét nélkülöző meditáció, a zen. A zen az önmegvalósítás, az önfelszabadítás lehetősége, a megvilágosodáshoz vezető út. Az elmélyülés, a szemlélődés legfőbb színtere a japán ember számára pedig nem más, mint a kert.

Különbség a nyugati kertek és a japánkert között

A franciakertek a természet erői feletti uralmat hirdetik. Bár az angol kertek inkább a természetközeliségre helyezik a hangsúlyt, de úgy, hogy azt szolgálatukba állítják. Az angol gyűjteményes kertekben a tulajdonosok gyűjteményük gazdagságára hívják fel a figyelmet. Az angolok szentimentális kertjeikkel a romantikus érzületnek, az e világi örömöknek adóznak. Mindezzel szemben a japánkertek a természet egyszerre egyszerű és bonyolult megjelenítésével az élet értelmére összpontosítanak. A japánkert nem erőlteti rá a látványt senkire, hanem mindenki saját fantáziájára bízza, hogy mit lát benne, és mitől érzi ott jól magát. Lakomázás vagy éppen szerelmi légyott helyett a csendes szemlélődés színtere. A japán kert a bűnbeesés előtti éden megtestesítője. A japánkert a zen filozófia tükre, az univerzum kicsiben.

feújítás előtti japánkert a Margitszigeten, kőlámpással

A felújítás előtti japánkert a Margitszigeten, kőlámpással

A japánkert elemei

A földet gyakran a kő szimbolizálja, ehhez jön a víz, a növények.

A japánkert fontos elemét adó köveket úgy helyezik el, mintha öröktől fogva azon a helyen állnának. A csipkés sziklák a hegyeket szimbolizálják. A lekerekített kavicsokat vízpartra helyezik. Miután a japánkert képe sokkal inkább szimbolikus indíttatással gondosan elrendezett, semmint természetesen véletlenszerű, némely kő például teknős formájú, az állandóságot képviseli.

A vizes kertekben a változatos alakú, összefüggő vízfelületeket hidak kötik össze és szigetek tagolják.  A patakok, a tavak szigetei az öröklétet vagy a nirvánát jelentik. A japánkertek bármennyire is a természet kifinomult utánzatai, még a vízfolyás sebességének érzetét is a kert tervezője szabályozza. A vízfolyás látszólag sebesebbé, a víz zubogása hangosabbá tehető, ha a mederbe barázdált kövek kerülnek, míg sima és lapos kövek a víz egyenletes, nyugodt hömpölygésének érzetét kelti. Az úgynevezett száraz kertekben is mindig találunk vízesést, kicsiny medencét. A japán kőkertekben a vizet és a folyómedret kavicsok, kövek és homok szimbolizálja.

A japánkert üres gyepfelületei tartják fent a harmóniát és a nyugalmat. Szokatlan módon a japánok kertjükben a puritánságot kedvelik: a növényekkel nem dekorálnak, nincsenek virágágyások, virágszegélyek. A növények mindig a természetet jelenítik meg. Egyes fák formája darumadárra emlékeztet, amely a hosszú, boldog élet szimbóluma. Szintén boldogság-szimbólum az újévi három barátot megtestesítő bambusz, fenyő és szilva hármas. Gyakran úgy metszik az azáleákat, kaméliákat és más virágos bokrokat, hogy azokon virág ne is fejlődjön. Virág a házban is csak az alkóvszerű helyiségben (tokonoma) található, és soha nem dekorációs célból, hanem a természet szimbólumaként helyezik el őket.

A japánkert terei

A bejárható japánkertnek van előtere, közepe és háttere. Vannak azonnal észrevehető és felfedezést igénylő részei, amelyek nem egyszerre válnak láthatóvá. A kerti utak a látogatót lépésről lépésre vezetik a háta mögött hagyott világtól az univerzum rejtelmei felé. Úgy tűnik, hogy a látogató véletlenszerűen jut el rejtett, misztikus helyekre. A kanyarok, vagy nagyobb sziklák megállásra késztetnek. A látogató akaratlanul is körülnéz, és gyönyörködik a feltáruló táj szépségében. Ez lehetőséget teremt a meditációra, az univerzummal való kapcsolatteremtésre.

a megújult japánkert Budapesti állatkertben

A megújult vizes japánkert a Budapesti állatkertben

A nyugati kultúra bármennyire is törekszik, nem tudja tökéletesen visszaadni a japánkert mélységes filozófiáját, a japán életszemlétet. De a nyugati japánkert is tud szépséget, örömet adni. A nyugati japánkert a kevesebb néha több egyszerű szépségére, a rohanó nyugati világból gyakran hiányzó elmélyülésre is taníthat.

Magyarországon fellelhető legismertebb  japánkertek a Budapesti állatkertben, a Margit szigeten, a Varga Márton Kertészeti és Földmérési Szakképző Iskola és Kollégium területén, a Nyíregyházi Tuzson János Botanikus Kertben találhatók. Link ajánlat: szeretlekmagyarorszag.huJapánkertek Magyarországon

Cikk ajánlat: Suiseki, a kő művészeteSaikei, miniatűr táj

Forrás: Takács Veronika: Japán művészet a kertben (ELTE BTK); Kőhalmi Balázs: A japán kertkultúra titkai című előadás; www.niwa.org

kertgondozás banner

The post Japánkert látogatáshoz nem kell Japánba utaznod! appeared first on Kert Lap.

Bearanyozza a kertet a kaliforniai kakukkmák

$
0
0

Szép, pipacsra emlékeztető, narancssárga virágaival a kaliforniai kakukkmák bearanyozza a kertet, a nap fényével és melegével tölti meg a lelket.

kakukkmák

Kakukkmák bükköny és szegfű társaságában

Ismerd meg a kakukkmákot!

A mákfélék (Papaveraceae) családjába tartozó, a pipaccsal is rokon kakukkmák (Eschscholzia californica) 1890 óta Kalifornia állam hivatalos virága. De nem csak itt, hanem Új-Mexikóban, Nevadában is honos, a hegyoldalakon, utak mentén, nyílt, napsütötte terepen virít.

Alkaloid tartalmának köszönhetően az indiánok nagyon sokrétűen hasznosították a kakukkmákot. Gyomor-, fej, fogfájást is kezeltek vele. Tinktúráját ma is használják fájdalomcsillapításra, nyugtatóként, emésztésserkentőnek és immunerősítőnek. Opiátokat nem tartalmaz.

A spanyol hódítókat elbűvölte a kakukkmák part menti virágtengerével. El is nevezték Kalifornia partjait a tűz földjének, a kakukkmákot pedig aranykupának (copa de oro). A kakukkmák tudományos nevét Dr Johann Friedrich Eschscholz, német természettudós után kapta, aki  egy orosz expedíciós hajón utazva 1815-ben fedezte fel a Csendes óceán partján, a mai Kalifornia területén.

A 40-50 cm magas kaliforniai kakukkmák, levelei szeldeltek, narancssárga virága megjelenésében a pipacséra emlékeztet. Júniustól szeptemberig virít. Esős, felhős időben, éjszaka becsukja szirmait. Leggyakrabban a szimpla, narancssárga virágú alapfajjal lehet találkozni, de féltelt és telt virágú, fehér, rózsaszín, vörös, lila és bíbor virágszínű kertészeti fajtái is kaphatók. A virágok papírszerűek, törékenynek tűnnek, ehhez képest meglepően jól tartják magukat még esős, szeles időben is. Felnyíló hüvelyterméseiből elhullajtja magvait. Önvető.

kaliforniai kakukkmák mezö

Fotó: renaissanceherbs.net.au

Hogyan gondozd, hova ültesd a kakukkmákot?

Egynyáriként tarthatjuk. Fényigényes, szárazságtűrő, sovány, laza talajba való. Az elszáradt virágfejek eltávolításával újabb virágzásra serkenthető. Átültetni tilos! Márciusban helybevetéssel szaporítható, később nem árt ritkítani. Sima felületre vesd, a magvak majd az öntözővízzel bemosódnak. Ha sorba akarod vetni, sekély barázdát húzz, és abba vess. Ha egész májusig folyamatosan veted, hosszan gyönyörködhetsz a virágokban. Betegségekre, kártevőkre nem fogékony.

Nyári kánikulában visszahúzódhat, de, ha ilyenkor tarra vágod, ismét kihajt, és másodvirágzásra ösztönözhető.

A természetes kertekből, réti virágkeverékekből kihagyhatatlan.  De virágágyásban, sétautak mentén is mutatós, konténerben is nevelhető. Száraz sziklakerti növényekkel jól társítható. Ilyenek például az óriás üröm (Artemesia arborescens) vagy a szuhar (Cistus populifolius). Virágai remek kontrasztot nyújtanak lila színű virágokkal, mint a füzéres levendula (Lavendula stoechas) és hamuszürke gólyaorr (Geranium cinereum). Helybe vethető más virágokkal, például borzaskatával (Nigella damascena).

kertgondozás banner

kakukkmák margaréta és bükköny társaságában

kakukkmák margaréta és bükköny társaságában

The post Bearanyozza a kertet a kaliforniai kakukkmák appeared first on Kert Lap.

Fuszulykából szárazbab

$
0
0

A fuszulyka szára nemhogy felfut a fára, hanem beérett hüvelyterméséből kerül ki a szárazbab vagy szemes bab. Olvasd el, hogyan!

A bab Közép-Amerikából származik, a szárazbab mégis majdnem hungarikum, legalábbis 15 éve készülődik azzá válni. Addig is amíg várod, hogy előlépjen hungarikummá, gondolj arra, hogy a jókai bablevesnek, amely a szintén hungarikumnak számító Gundel házban látta meg a napvilágot, tényleg nincs párja a világon.

szárazbab változatok

Ahhoz, hogy élvezhesd a házi készítésű bablevest, elő is kell állítanod a leveshez nélkülözhetetlen száraz babot. Mert bár a bableveshez való kellékeket variálhatod kedvedre, egyet biztosan nem nélkülözhetsz a levesből, a babot.

Mi a különbség a zöldbab, kifejtőbab és a szárazbab között?

A szárazbab már az ókorban is ismert élelem volt, de zöldbabként csak a 1800-as évektől kezdték fogyasztani. Még száz évnek kellett eltelnie ahhoz, hogy a zöldbab és szárazbab fajtakör szétváljon. Egyes kéthasznú fajták mind szárazbabként mind zöldbabként fogyaszthatók.

A zöldbab (Phazeolus vulgaris) a sokszor zöld másszor sárgás változó megjelenésű hüvelytermés, amiben viszonylag puha, zsenge babszemek találhatók. Fajtától függően lehetnek a hüvelyek egészen laposak  is, amelyekben éppen csak kialakul a magkezdemény. Zöldbab esetében a hüvelyeket megpárolásuk után a maggal fogyasztjuk.

száraz babhüvelyek, benne az érett és megkeményedett szárazbabbal

A karósbab (Ph. vulgaris var. communis) fajták némelyike felhasználható zöldbabként, de, ha hagyod tovább érni, és a hüvely már kezd pergamenszerűvé alakulni, a körömmel még mindig benyomható, viszonylag zsenge babokat kifejtheted. Ez a fejtett bab. A zsenge babok párolhatók, hidegen salátaként, melegen levesben, egyéb babos ételekben fogyaszthatók. Ilyenkor a hüvely a komposztra kerül, a kifejtett bab pedig elfogyasztásra. Ha a bab tovább érik, szárazbabként lehet felhasználni. Más karósbab fajták termése zöldbabként nem fogyaszthatók, viszont a babot kifejtve kifejtőbabként illetve teljes érési állapotban szárazbabként fogyaszthatók. Míg a kifejtőbabot nem kell áztatni, könnyen, gyorsan puhul, addig a szárazbab csak előzetes áztatás után.

Míg a hazai zöld és szárazbabok többséges a Phaseolus vulgáris fajhoz tartoznak,  addig a salátababok, kifejtőbabok egy része a Phaseolus vulgáris fajba, más részük viszont a Phaseolus coccineus fajba tartoznak.

A szárazbab bemutatása

égig érő paszuly, más néven fuszulyka

Fotó: Szalay Zsuzsanna a “Hobbikertészek, ide!” FaceBook csoportból.

A szárazbab olyan sokféle akárcsak Gombóc Artúr csokoládéi: lehet apró, közepes, óriási. Kerekded, hosszúkás és vese alakú. És számlálhatod akár Mehemed a teheneket, aki, mint tudjuk, meg is számlált háromfélét: Fehéret, feketét és tarkát. A fehér fajták, már, ami a babot és nem a teheneket illeti, bőtermőek, a tarka, gyakran fürj típusúnak nevezettekhez képest. A konyhai felhasználásáról itt olvashatsz: Mi fán terem a bab?

Juliska babA karósbab hosszú tenyészideje miatt csak főnövényként termeszthető. A karósbab, akár zöldbabként, akár szárazbabként termeszted, meleg-, víz- és tápanyagigényes, hideg érzékeny. Laza, tápanyag dús talajba ültethető. Területe hajlamos a gyomosodásra, nem véletlenül hívják kapás növénynek, Kapáld tehát szorgalmasan. A kisketi termesztésről szóló részleteket, a futtatásra vonatkozó tippeket az alábbi cikkeinkben olvashatod: Zöldbab; Wigwam zöldségeknek

 A karósbabok közül régóta kedvelt magyar fajta a Juliska karósbab, amely kifejtőbabként és szárazbabként is fogyasztható. Azaz a hüvelyből kifejtett babokat zsengén, vagy teljesen érett állapotban is lehet fogyasztani. A szabadfold.hu így jellemzi: Erős szárú, kezdetben vajsárga, majd szép fehér virágot hozó tövén a lapított, széles hüvelyekben hozza a sötétbarna, vese alakú magjait. Mivel korai, már június közepétől virít, és igen bőtermő, ezért is népszerű.

The post Fuszulykából szárazbab appeared first on Kert Lap.

Szépít, gyógyít a pillangóvirág

$
0
0

A pillangóvirág finoman szeldelt leveleinek zöld felhőjéből előtűnnek a magenta színű virágfejek, amelyek elegánsan hullámzanak a szellők szárnyán. Kell ennél szebb? A pillangóvirág természetes kertekből, de még a konyhakertből sem hiányozhat. Hallottál már gyógyhatásáról?

pillangóvirág kerítés tövében

Ismerd meg a pillangóvirágot

A fészekvirágzatúak (Asteraceae) családjába tartozó pillangóvirág (Cosmos bipinnatus) Mexikó száraz régióiban honos. A spanyolokon keresztül jutott Európába, miután a természettudósok katalogizálták spanyol Amerika flóráját 3. Károly uralkodása idején. A nemzetség tudományos neve, Cosmos, görög eredetű. A világegyetem (kozmosz) rendezettségét jeleníti meg szabályos virágfelépítésével, egyenes főhajtása pedig összeköti a napot és a földet.

Az egynyári, bokor méretű pillangóvirág osztott levelei, és végálló fészekvirágai rendkívül mutatósak, a növény a könnyed, habos törékenység benyomását keltik. A szőrökkel borított főhajtás mindennek ellenére fás, kemény és felfelé törő, a virágos oldalhajtások csak hegyes szögben hajlanak el tőle. A bokros megjelenésű pillangóvirág olyan magasra nő, hogy virágaiban nagyjából szemmagasságban gyönyörködhetsz.

A csöves virágok sárgák, ezek alkotják a virágzat közepét, nyelves virágai pedig magenta színűek, de sokféle pasztellszínű kertészeti változata is kapható, piros, lila, fehér és rózsaszín variációkban. Júliustól szeptember végéig, néha még tovább is virágzik. Vonzza a megporzást végző, hasznos rovarokat. Emiatt kapta a pillangóvirág nevet. Vágott virágként is megállja a helyét.

Így gondozd a pillangóvirágot

Egyike a legkönnyebben tartható növényeknek. Napra, félárnyékba való. Szereti a meleget. Silány, semleges vagy meszes talajban érzi jól magát. Agyagos talajba nem való. Ha mégis humuszban gazdag talajba kerül, megcsúnyul. Felnyurgul, szára girbegurba, és tartás nélküli lesz. Virágzási kedve is csökken. Önvető. Helybevetéssel szaporítható. A talajfelszínre szórt magvakat nem kell takarni. Úgy vesd el, akár a fűmagot. A magoncok jól viselik az átültetést. Kártevők, kórokozók ritkán támadják.

A természet közeli és kötetlen elrendezésű kertek elmaradhatatlan szereplője. Egynyáriként tartható.

pillangóvirág és cukorborsó magaságyásban

kertgondozás banner

Hallottál már a pillangóvirág gyógyhatásáról?

Baktérium- és rovarölő hatását valamint gyulladáscsökkentő hatását terpénekben gazdag illóolajának köszönheti. A népgyógyászat fejfájás ellen, fájdalomcsillapításra, gyomorproblémák kezelésére használja virágos, leveles hajtásából készült teáját. Virágját alkalmazzák sárgaság, váltóláz, lépnagyobbodás kezelésére is. Mexikóból Dél-Afrikába került, ahol gyógyítás céljából termesztik. Ismert rovarölő hatása is, ázalékát a szubtrópusi Afrikában élősködő rovarok, tetvek ellen használják külsőleg. Kutatók a növény leveleiből kivont illóolaj antibakteriális hatását is kimutatták. Antioxidáns hatással is rendelkezik. Kimutatták levélkivonatának szúnyoglárva gyérítő hatását. Dél-Afrikában tömeges ültetését javasolják a tigris- és malária szúnyogpopuláció számának csökkentésére. (Forrás: Iran J Pharm Res. 2014 Autumn; 13(4): 1417– Chemical Composition and Antibacterial Activity of Essential Oil of Cosmos bipinnatus Cav. Leaves from South Africa; Plant Foods Hum Nutr. 2008 Dec;63(4):205-10. doi: 10.1007/s11130-008-0086-8. Epub 2008 Aug 30. Antioxidative and antigenotoxic activity of extracts from cosmos (Cosmos bipinnatus) flowers; Tropical Journal of Pharmaceutical Research May 2016; 15 (5): 965-972, Larvicidal, pupicidal and insecticidal activities of Cosmos bipinnatus, Foeniculum vulgare and Tagetes minuta against Culex quinquefasciatus mosquitoes.)

Nálunk homeopátiás készítményekben található. Házilag ne fogyaszd!

gyogynövény banner

pillangóvirág

The post Szépít, gyógyít a pillangóvirág appeared first on Kert Lap.

Fokhagyma szüret

$
0
0

Itt a fokhagyma szezon. Június végétől kitermelheted egész éves fokhagyma szükségleted. Varázsold ki a földből, szárítsd meg, és válogasd ki a fokhagymát! 

frissen felszedett fokhagymák

A fokhagyma könnyen termeszthető, jól tárolható. Az ősszel duggatott fokhagyma június végétől már szedhető. A tavaszi fokhagyma pedig július közepétől. A fokhagyma akkor szedhető, amikor levelei kezdenek tönkre menni, és az alsó levelek már megbarnultak, elszáradtak. A felszedés idején a talaj száraz legyen.

Cikk ajánlat: Duggassunk fokhagymát;

Varázsold ki a földből a fokhagymát, elmondjuk hogyan

Ásóvillával vagy ásóval áss le a fokhagyma mögött 15 cm mélyre, és óvatosan emeld ki a hagymát annyira, hogy látszódjon. Majd gyengéden takarítsd le róla a talajt. Ha a fokhagyma sértetlen, hosszan tudod tárolni. A megtapadt földet akkor sepregesd le róla, amikor már megszáradt. A fokhagymát kivétel után rögtön vidd el a napról.

fokhagyma kiszedése

Kezdetét veheti a fokhagymaszárítás

A fokhagymákat kösd 8-10-es csokorba, és fejjel lefelé aggasd fel, árnyas, jól szellőző helyre. Errea célra szóba jöhet a padlás, fészer.

Így készíts fokhagyma fonatot!

Válogass fokhagymát az őszi ültetéshez!

Válogasd ki a legszebb hagymákat az őszi ültetésre. Ha minden évben a legnagyobb, legszebb hagymákat választod ki, egyre szebb, egyre jobban fejlődő fokhagymád lesz, miközben a növény minden évben egyre sikeresebben alkalmazkodik a kert talajához és klímájához.

felfüggesztésre váró fokhagyma csokrok

Rovarriasztót is készíthetsz a fokhagymából

Két gerezd fokhagymanyomón átpasszírozott fokhagymát, egy evőkanál oliva olajat tégy 4 liter esővízbe, és hagyd állni 48 órát. Majd szűrd le, adj hozzá néhány csepp mosogatószert, és már kész is a permetlé! Permetezz este, mert nappal a permetszer esetleg megégheti a leveleket.

kertgondozás banner

The post Fokhagyma szüret appeared first on Kert Lap.

Ittál már málnabort?

$
0
0

Málna a konyhában. A málnából készülhet málnadzsem, málnaszörp, sőt málnabor, málnalikőr és málnaecet is. A recepteket itt olvashatod.

málnaszörp

Fotó: Jakab Jutka

Málnaszörp

Jakab Jutka (biokertész tanfolyamunk szakembere) ajánlja: 1 kg málnához 6 dl vizet teszek, egy késhegynyi Na-benzoátot és egy mokkás kanál borkősavat. Jól összetöröm a málnát és amikor már nincsenek ép szemek beteszem egy sűrűbb szövésű gézzsákba, vagy a szűrót bélelem ki dupla gézlappal, és egy napig hagyom lecsepegni. Annyi cukrot teszek hozzá, amennyi a málnalé súlya és újabb egy napig hagyom, hogy a cukor felolvadjon közben kevergetem. Fertőtlenített üvegekbe töltöm és parafadugóval lezárom.

Málnabor

A “Hobbikertészek, ide!” FaceBook csoportunkból Molnár Gizella Málnabor receptje. Mielőtt elborzasztana, hogy ilyesmire pazarolja a málnát, tudd meg, hogy a málnaszörp készítéskor visszamaradt gyümölcshúst hasznosítja.

málnaborMivel a szörpöket imádjuk , igy a málnából először is kivarázsolom a lelkét. Nekem kb 4 kg gyűlik össze 3 nap alatt. A 4 kg gyümölcsből, amit kb. fél kg kevés cukorral  és egy pici szalicillel elkeverek lazán  és így két szedést egyszerre tudok elrakni időtakarékosan. A szörpöt lecsepegtetem.

A visszamaradt gyümölcshúst beleteszem egy 5 literes üvegbe. Ez nekem kb. az üveg ,1/3 ig ér. 3/4 ig feltöltöm langyos vízzel és kevés cukorral. Az idei első adagba tettem kb. 1 dkg élesztőt mert olvastam, hogy így biztosabban beindul a zajos erjedés, mintha a természetre bíznám( eddig sosem tettem bele).

A következő adagom élesztő nélkül erjedt és az is jó lesz. Meleg helyen tartom az üveget, egy vászonkendővel lekötve. Naponta megkeverem legalább egyszer, 2-3 héten át. Észreveszem, amikor jó, mert a gyümölcshús kifehéredik, és már nem forr annyira. Ekkor leszűröm a hústól, visszatöltöm az üvegbe. Majd kb. 0,7 kg cukrot keverek hozzá, és felöntöm annyi vízzel, hogy majdnem tele legyen az üveg. Ekkor jön a csendes erjedés szakasza, ami addig tart, amíg gáz képződik (kb. 3 hét). Az üveg száján egy csövön át távozik a gáz. A cső végét vízbe kell tartani, hogy a bor ne jusson oxigénhez. Tipp a levegőztető készítéséhez: csavaros tető kifúrva és abba dugni a csövet leszigetelve. Ha már nem jönnek a buborékok akkor lefejthető a bor.

Málnalikőr

Forrás

Hozzávalók: 1 kg málna; 7,5 dl vodka; 40 dkg cukor.
A málnát picit nyomkodjuk össze és tegyük egy kétliteres üvegbe. Öntsük le az alkohollal, szorosan zárjuk vagy kössük le, majd hagyjuk állni 5-6 hétig (néha rázzuk fel). Ekkor szűrjük át (gézen keresztül a legkönynyebb). A cukrot 2 dl vízzel forraljuk össze, amíg teljesen felolvad, s pár percig főzzük. A szirupot öntsük a málnás alkoholhoz, keverjük össze, végül töltsük sterilizált üvegekbe. Lehetőség szerint fogyasztás előtt pihentessük legalább néhány hétig, de inkább 2-3 hónapig.

Málna ecet

Forrás

Hozzávalók: 500 gr málna; 1/2 liter fehérborecet.
Szép, egészséges málnaszemeket egy zárható (befőttes) üvegbe tesszük. (a málnát nem szabad megmosni) Fogjuk a fehérborecetünket és nyakon öntjük. A málna az ecetben legyen, ha neadjIsten kilógna belőle, egy kanállal nyomkodjuk alá.
Naponta össze kell rázni, legalább egyszer, de ha tudjuk, többször is lehet, nem fog megártani neki. 3 hét érlelődésre van szüksége szobahőmérsékleten, utána leszűrjük, és mehet a sötét kamrába.
málna dzsem

Málna dzsem

Forrás

Hozzávalók: 3 kg málna; 3 kg cukor.
1. A málnát kiválogatjuk és szitára téve, vízsugárral gyorsan átmossuk.
2. Fazékba tesszük, és erős tűzön addig főzzük, míg levet enged. Ezután lassú tűzön rotyogtatjuk, míg a málna megpuhul.
3. Ekkor beletesszük a cukrot, és többször megkavargatva, addig főzzük, míg kellő sűrűségű lesz.
4. Üvegekbe töltjük, lefödetlenül hagyjuk, míg teljesen kihűl és a teteje megbőrödzik.
5. Ezután ledugaszoljuk és kamarába tesszük.

The post Ittál már málnabort? appeared first on Kert Lap.


Szinte mindent szívogat az amerikai lepkekabóca

$
0
0

Szinte mindent szívogat a polifág amerikai lepkekabóca (Metcalfa pruinosa Say), amelynek több száz gazdanövénye ismert, a kertészeti növények gyorsan terjedő kártevője Magyarországon. Ez azt jelenti, hogy szinte válogatás nélkül fehér bevonatot képez szinte az összes kiskerti növényen díszkertben és konyhakertben egyaránt. Dobj be ellene minden, amit csak lehet!

lepkelaboca telep

A fotón látható lepkekabóca telep ellepi a friss hajtásokat, a levélfonákot, de még a fás ágakat is.

2004-ben jelent meg, 2006-ban már feltűnt a köztereken, és kertekben. Bár a védekezésről számos javaslat született, idén már kiirthatatlannak titulálja a sajtó is. A parlagfűn is megél, ezért máris kikiáltották a parlagfű természetes ellenségének. Ez azonban még korántsem bizonyított.

2006-ban, a klímaváltozással összefüggésben már említést tesznek róla Pénzes Béla (Budapesti Corvinus Egyetem, Kertészettudományi Kar, Rovartani Tanszék) és munkatársai egy interneten is megjelent tanulmányukban: „Vizsgálataink során kiderült, hogy kertészeti szaporító anyaggal érkezett az országba, és megtalálása előtt vélhetően már egy- esetleg két évet is itt töltött.„

A Corvinus Egyetem Kertészettudományi Karának Rovartani tanszéke 2009-ben mutatja be a neten, mint egyre terjedő jövevény fajt: Az amerikai lepkekabóca valódi otthona Amerika. Az Ontariótól Quebecen át Floridáig, Texastól Mexikóig elterjedt, De megtalálható Kubában is. A citrusfélék kártevője, de minden fás növényt kedvel.  „A fajt 1979-ben Amerikából hurcolták be Észak-Olaszországba, Veneto tartományba, majd hamarosan elterjed egész Itáliában. Tekintettel a Metcalfa pruinosa Say melegigényes faj, Európa déli részén terjedt el legelőször, és zömmel fás szárú növényeken, főként díszfákon károsított. Dél-Franciaországban 1984-ben figyelték meg, majd további európai terjedését egyre több közlemény igazolta. Megfigyelték a fajt Szlovéniában (1991), Horvátországban (1995), Ausztriában (1996) és Csehországban (2001). Budapesten először 2004-ben figyeltük meg, azóta jelentős terjedését és elszaporodását tapasztaltuk.” írják a rovarászok. 2010-ben már csapatosan tűnnek fel Budapest közparkjaiban, és a városi kertekben. A viaszfehér bevonat hívja fel a figyelmet a fertőzésre, amelynek alapján akár gombás fertőzésre is tippelhetnénk, ha érintésre a „gombák” pattogva el nem menekülnének. Kertünkben már tatárloncon és rózsán is megtelepedett.

amerikai lepkekabóca tatárloncon

Amerikai lepkekabóca tatárloncon

AZ AMERIKAI LEPKEKABÓCA (METCALFA PRUINOSA) ÉLETMÓDJÁNAK VIZSGÁLATA ÉS AZ ELLENE VALÓ VÉDEKEZÉS LEHETŐSÉGEI című beszámolójukban SIMON NATÁLIA, SIMON JENŐ és BÁN GERGELY, a Csongrád Megyei Kormányhivatal Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága (Hódmezővásárhely) szakemberei 2014-ben végzett hatékonysági vizsgálatukban, amelyet a Növényvédelmi Tudományos Napok 2015 rendezvényen mutattak be, megállapították, hogy a lárvakeléshez 45 napra volt szükség. A rovarölő szerek közül tiametoxam és a lambdacihalotrin hatóanyagú készítményeket találták hatásosnak, míg a sárga ragacslap, és mosogatószeres vizes permetezést hatástalannak találták dísznövényeken.

Eredményeik ellenére, Kiskertben, kis területen a vegyszermentes védekezés lehetőségei bár korlátozottak, de nem hiábavalóak.

A lárvák ellen hatásosak a tejes, mosogatószerek permetezőszerek. Beválik, bár a rovarok támadását nem tudja meggátolni, ha naponta, és minden más híreszteléssel szemben nem három napot, pláne nem hetente történő permetezés. Ügyelve arra, hogy a levélfonákot, és mindenféle eldugott helyeket is permetezzük, mert ezek a kártevők szeretnek megbújni az egymáshoz érő szárak, karó és szár valamint összeérő termések között, ahol viszonylagos nyugalom van. Legjobb ha a váltogatjuk az alábbi szereket: csalán lé /az erjesztett csalán lé ugyanúgy hat, de elviselhetőbb az egynapos csalánlevél ázalék (10 dkg száraz/1 kg friss csalánlevél 10 liter lehetőleg esővízben)/. Ezt felesbe tejjel hígíthatod. Hasonló arányokban és módon használhatsz másnap zsurlólét. Mindkét esetben gazdagíthatod csípős paprika lével. A szárított csípőspaprika őrleményét egy marékját egy éjszakára áztasd egy liter esővízbe. Egy következő napon pedig egy liter permetléhez ad 3 csepp illóolajat. A permetlé előállításnál a szűrést egyik esetben se hagyd ki, mert különben eldugul a permetező fúvókája. Cikk ajánlat: A csalán a leghasznosabb gyomZsurló permetlével a gombák ellen;

amerikai lepkekabóca mirabolán levélfonákon

Amerikai lepkekabóca mirabolán levélfonákon

Jakab Judit, biokertész tanfolyamunk szakembere ajánlja: Természetes ellensége a gazdaboltban kapható Neodryinus typhlocybae fürkészdarázs. Ezzel csak az a baj, hogy idő kell a hatáshoz. Gyors beavatkozásként a Neem Azal, vagy az olajos lemosó permetezés jöhet szóba. A hatás fokozására ajánlom, hogy az olajos permetezés 50 fokos vízzel történjen. Ennél melegebb már a növényt is károsíthatja. A sárga lapról se feledkezz el, gyérítésre az is jó, tedd a fertőzött bokor közelébe és jól rázd meg a bokrot.

kertgondozás banner

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

The post Szinte mindent szívogat az amerikai lepkekabóca appeared first on Kert Lap.

Barátkozz meg a barátcserjével.

$
0
0

A barátcserje a természetes kertek dísze. Egyik előnye, hogy nyártól őszig virágzik, amikor a kertekben már kevesebb a virág. Vonzza a beporzást végző rovarokat.

barátcserje virágzat

Ismerd meg a barátcserjét

1,5-2,5 méter magas, terebélyes, lombhullató cserje az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó barátcserje (Vitex agnus-castus) Kínából, Indiából származik, de gyorsan meghonosodott a mediterráneumban. Álfüzérben álló, leggyakrabban levendulakék virágai az azévi hajtások csúcsán virítanak júliustól szeptemberig. Termése makkocska. Virágai remek méhlegelők. Főleg poszméhek látogatják. Keresztben átellenes állású levelei tenyeresen összetettek, amelyek 5-7 lándzsás levélkéből állnak. A levelek megdörzsölve aromás, borsmentára és gyümölcsre emlékeztető illatúak.

Barátcserje a kertben

Meleg, napos fekvésbe, meszes talajba, mérsékelten száraz, meleg, napos helyre való. Még kánikulában sem igényel öntözést. Só-, szárazság- és hő tűrő. Keményebb teleken visszafagy, de tőről újra hajt. Miután fejlődése gyors, hamar regenerálódik. Mindebből látszik, hogy megfelelő környezetben nem igényel különösebb gondozást. A tápanyagban gazdag talajt azonban nem szereti, és az ágak visszahalhatnak. Tartsd szem előtt, hogy helyigényes. A faiskolák konténeres növényként árusítják, tehát az év bármely szakában kiültetheted. A gyökérlabdánál kétszeres méretű ültető gödörbe állított növény gyökérzónáját töltsd fel istállótrágyával. Locsold be alaposan, mert hiába szárazságtűrő a barátcserje, a begyökerezéshez vízre van szüksége. Sőt ültetés után ajánlott rendszeresen öntözni.

barátcserje

Virágzás után metszéssel kordában tarthatod. Alacsony termetét egyharmadára történő metszéssel biztosíthatod.

Kertben kevert cserjesorban kaphat helyet, de ültetheted szoliterként is. Bár általában dúsan elágazó, több ágú, de egytörzsesre is nevelhető. Miután ágai idővel a földig hajolnak, az utca forgalma elől jó takarást biztosít. A helyválasztásnál vedd figyelembe, hogy sok poszméhet vonz.

Több fehér, rózsaszínű és kék virágú kertészeti fajtája kapható. Egyik újdonság a törpe növekedésű Blue Diddley®. Alacsony, kompalt megjelenésű fajta. Nyáron nyíló virágai levendulakékek. Az elnyílt virágokat lecsípve őszi másodvirágzásra ösztönözheted. Virágzás utáni visszametszéssel akár 1 méter magasságon is tarthatod. Csillag alakú levele egész az szezonban mutatóssá teszik. (Forrás: provenwinners.com)ősszel

Cikk, amely bemutatja a barátcserje gyógyhatásait: Barátcserje

kertgondozás banner

barátcserje 'Blue Diddley'

barátcserje ‘Blue Diddley’

The post Barátkozz meg a barátcserjével. appeared first on Kert Lap.

Nyári függőkosarak, cserepes kerti díszek

$
0
0

Nagyon feldobja a kertet, ha ügyesen el tudunk helyezni néhány cserepes dísznövényt, virágos függőkosarat, ezzel színesítve a kerti utat, a verandát, a teraszt, a kert házhoz közel eső részét.

sárga virágú mekardónia

sárga virágú mekardónia

Díszfüvek, évelők, kis termetű fák, cserjék zöld lombozata, zöld pázsit, egyszínű fal remek háttérül szolgálnak, még jobban kihangsúlyozva a színeket.

Nem csak szépek az ilyen kreációk, hanem a szinte virágoskertté varázsolják az amúgy jellegtelen kertet is. Méghozzá úgy, hogy bár majdnem annyira színesítik a kertet, de jóval kevesebb gondozást igényelnek, mint a virágágyak. Ezzel a kombinációval, kevés ráfordítással hangulatossá tehetjük a kertünket, és marad időnk a veteményeskertre koncentrálni.

Vásárolj megfelelőt, kezd kicsivel!

függőkosarak petúniával

petúniák

Bár nagyon jól néznek ki a megvételre kínált nagy virágkosarak, ahol minden virágzásban van, de a megvétel után alig telik el egy kis idő, és megkezdődik a növények harca  a helyért. Egyesek teljesen eltűnnek, mások túlnövik a kosarat, kaspót, majd a helyszűke miatt lassan tönkre megy az egész kompozíció, amit drága pénzért vettünk. Ezért kis termetű növényekkel kezdjünk, olyan növények legyenek összeültetve, amelyek hasonló igényűek, sekélyen gyökereznek, lassan fejlődnek, és nem utolsó sorban egész nyáron át díszítenek. Legjobb, ha mi magunk válogatunk.

Ültess magad!

Az a legjobb, és legolcsóbb megoldás, ha magunk ültetünk. A konténer talaját is elkészíthetjük házilag. Különösen függőkosár esetében tartsuk szem előtt, hogy a talajkeverék könnyű, tápanyagban gazdag legyen, hogy elláthassa tápanyaggal a növényeket egész nyáron át.

Öntözz és tápoldatozz!

A konténerben, függőkosárban nevelt növények sokkal gyakoribb öntözés kívánnak, mint a szabadföldben élő növények, ezt tartsuk szem előtt, már az elhelyezésnél. Ha nem tudunk naponta öntözni, ne is kezdjünk bele.

Hetente egyszer nem árt komposzt teával tápoldatozni. Használjunk természetes szerves trágyát, hiszen a vegytiszta növénytápok alkalmazása esetleg a növények túlburjánzásához vezethet, aminek káros hatásairól már volt szó az előzőekben. A komposzttea elkészítéséről itt olvashat: Csirkék a kertben

Ajánlott növények

petúniák

Felül dúsvirágú petúniák, lent nagyvirágú futópetúniák

Az itt ajánlott növények egynyáriak. Jellemzőjük, hogy egész nyáron át virítanak. Fényigényesek, illetve félárnyékba valók. Vannak köztük szárazságot tolerálók is, de csak rendszeres öntözés mellett maradnak mutatósak. Különösen a legyezővirág esetében legyünk óvatosak az öntözéssel.

Dúsvirágú petúnia

A dúsvirágú petúnia (Calibrachoa petúnia) kedvelt balkon és cserepes egynyári növény, mivel bokros, sűrűn leomló, tehát függőkosárban is mutatós, és egész nyáron át ontja napnyugta után illatos virágait.

Nagyvirágú futópetúnia

petúniák-lobélia-tömpevirág

Dúsvirágú petúniák, lobélia, tömpevirág, középen muskátli.

A nagyvirágú futópetúnia (Petunia hybrida) szintén kiváló balkonnövény, remekül mutat függőkosárban, kaspóban is.

Cikk ajánlat: Petúnia hibridek gondozása

Lobélia

A csüngő lobélia (Lobelia hibrid) gyors növekedésű, egynyári dísznövény, mely főleg ámpolnában, függőkosárban mutat remekül. Visszametszéssel tarthatjuk kordában. Fagymentes helyen teleltetve évelőként tartható!

Sárga tömpevirág

Az egynyári sárga tömpevirág (Sanvitalia procumbens) ámpolnák, függőkosarak, egynyári kompozíciók kedvelt növénye. Dúsan ontja kicsi, sárga szirmú, barna közepű virágait.

Legyezővirág

A legyezővirág (Scaevola aemula) erőteljes növekedésű, húsos, bőrnemű levelű egynyári balkonnövény. Virágai liláskékek vagy fehérek. Tömött habitusú. Az időjárás viszontagságait jól tűri.

kertgondozás banner

petúnia-legyezővirág

Dúsvirágú petúnia, fehér legyezővirág.

The post Nyári függőkosarak, cserepes kerti díszek appeared first on Kert Lap.

Liziantuszt a vázába, kertbe, cserépbe

$
0
0

Liziantuszt a vázába, kertbe, cserépbe! A virágzó liziantusz az elegancia és a szépség megtestesítője. Vedd meg cserépben vagy kérd vágott virágát. Vázaélete 2-3 hét, sokféle színben kapható, virágformája különleges. Természetes szimpla virágú formái mellett kaphatók telt virágú változatok is.

liziantusz cserépben

Ismerd meg a liziantuszt

A nemzetséget Lloyd Herbert Shinners (1918 – 1971) botanikus tanulmányozta. Három faját különbözteti meg, az Eustoma grandiflorum, E. exaltatum és az E. barkleyi fajokat. Közülük ma is a legnépszerűbb a nagyvirágú préritárnics, más néven liziantusz vagy lizike (E. grandiflorum). Legközkedveltebb kertészeti változatai között szerepel három japán fajta:  a kék virágú Murasaki no Mine; a rózsaín virágú Sakuro no Mine és a fehér virágú –Kiri no Mine.

A liziantusz Colorado, Texas és Mexikó füves pusztáiról származik, víz közeli száraz területekről, ahol a gyökerek mindig elérik a nedves talajzónát.

Így gondozd a liziantuszt

Hazánkban kiültetve egynyáriként tartható. Napfényigényes, de figyelem, emellett a megszokottól eltérően vízigényes növény. Jó vízáteresztő képességű, semleges kémhatású talajba való. A palántákat visszametszve bokrosodásra késztetheted. Néha felléphet vírusfertőzés illetve a száron rákos betegségek. Magvetésével nem érdemes bajlódnod.

liziantusz vágott virág

hosszú szárú liziantusz vágott virágok

Tudtad, hogy milyen sokoldalú a liziantusz?

A liziantuszt eleddig dísznövényként tartották számon. Hosszú szára és tölcséres egyszerű vagy rózsára emlékeztető telt virágai teszik népszerűvé. Magassága fajtától függően 20-80 cm-ig terjed. Előnye, hogy minden tövön 20-40 virág fejlődik, és a növény mintegy 25 napig virágzik. Vágott virágként és cserépben kerül forgalomba. A kertben virágágyban, szegélyként igen mutatós. A törpe, alacsony termetű változatokat cserepes növényként tarthatod. A magas virágszárú változatok vágott virágként is hasznosíthatók. De, ahogy Bereczki Mónika, bicskei virágkötő írja, a csúcsi bimbók hajlamosak a lekókadásra.

Fény és só stressz tűrő hatásáért egy génje felelős, amely a peroxiredoxin antioxidáns enzim termelődését segíti, így stressz védő hatású. További kutatásokra van szükség arra nézve, hogy az enzim szintézisét szabályozó génje beültetésével stressz rezisztens növényeket állítsanak elő.

Hamarosan gyógynövényként is fogunk hallani róla! A Gentianaceae család több nemzetségére jellemző biológiailag aktív vegyületeit már kimutatták a kutatók: a gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatással rendelkező keserű szekoiridoid-glikozidokat, az antioxidáns hatású flavonoidokat, xantonokat. A liziantusznak rákellenes, baktériumok sejtosztódását gátló és amőba-ellenes hatást tulajdonítanak.

Forrás: Biotechnology of Agriculture and Forestry, Medicinal and Aromatic Plants, Ed. Y.P.S.Bajaj.

Molecular Breeding 33(3) · March 2014 DOI: 10.1007/s11032-013-9982-1

Forrás: missouribotanicalgarden.org

liziantusz cserépben

The post Liziantuszt a vázába, kertbe, cserépbe appeared first on Kert Lap.

Spenót

$
0
0

Vethetjük az áttelelő növények magjait, a sóskát, spenótot. Az áttelelő spenótot szeptember végéig vethetjük. Ha friss spenótra vágyunk augusztus vége az utolsó lehetőség a spenót vetésére. Káposzta mellé ültetve távol tartja a földibolhákat.

spenót levelek

Ki szereti a spenótot? Egyesek szerint csak Popey, a tengerész. Engem gyerekkoromban a spenóttal, illetve a belőle készült főzelékkel ijesztgettek, amit máig alig hevertem ki. De remélem másokat nem ért ilyen sokk, és örömmel fogyasztják ezt a rendkívül egészséges zöldséget.

A spenót másik neve paraj arra utalva, hogy a spenót a disznóparéj félék családjába tartozik.

A spenót történelme

Arab mezőgazdászok azért tudták sikerrel termeszteni, mert öntözéses művelés keretében termesztették. Az első referenciák 226-640 körüli évekből származnak Perzsiából. 647-ben Nepálból Kínába került, ahol ma is perzsa zöldségnek nevezik. Spanyolországba a 12. századba került. Az 1300-as években egész Európában elterjedt. Magyarországra állítólag állítólag a keresztes vitézek hozták. Elsősorban kolostorkertekben termesztették.

A spenót bemutatása

virágzó spenótA spenót (Spinacia oleracea) a parajfélék (Amaranthaceae) családjába tartozó egyéves, lágy szárú, orsó alakú főgyökérzetű növény. A nemzetséghez még további két faj tartozik, az elő-ázsiai vadspenót (S. tetrandra) és a közép-ázsiai vadspenót (S. turkestanica). A Dél-Nyugat Ázsiából és Közép-Ázsiából származó géncentrumú spenót valószínűleg a Spinacia tetranda növényből származik. Anatóliában most is fogyasztják ennek a növénynek vadon gyűjtött zöld leveleit.

Kerekdedek vagy tojásdad alakú levelei tőrozettát alkotnak. Ezt fogyasztjuk. Az 1 m magasra is megnövő magszáron a tőlevelektől eltérő levlelek fejlődnek. Virágai legnagyobbrészt kétlakiak. A kettősbog nőivarú virágzatok csak a gömbölyded makkocska termés beérlelése után száradnak el.

A spenót tápértéke és gyógyhatásai

Anyám szerint, a spenót azért egészséges, mert sok benne a vas. No, ha valami nem igaz, akkor ez biztosan nem az, mert oxálsav tartalma miatt éppen hogy gátolja a vas felszívódását. Gyógyhatásai azonban közismertek. A népi gyógyászat ajánlotta többek közt magas vérnyomás, vérszegénység és székrekedés ellen. Később a nagy adagú nitrogéntrágyázás divatja idején, azzal ijesztgették a jó népet, hogy a leveleiben felhalmozódott nitrát különösen kisgyermekekre nézvést veszélyes. A túltrágyázás időszaka azonban lejárt, részben a környezetkímélő gazdálkodás, részben a pénzszűke miatt. A kiskerti termesztés során azonban nem árt ezt a verziót megszívlelni: Óvakodjunk a levélzöldségek túlt(nitrogén)rágyázásától.

A spenót gazdag vitaminokban és ásványi sókban. Az egyik legértékesebb zöldségfélénk, ha nem főzzük. A spenótban az értékes B vitaminokat könnyen megsemmisíthetjük a főzéssel. A spenót erős antioxidáns, sejtjeinket megvédi az oxigén szabadgyököktől. Szelén tartalma támogatja a vitaminok ezen tevékenységét.

spenót levél Manapság rákbetegségek ellen leghatékonyabban védő zöldségfélék közé sorolják, alacsony energiatartalmának köszönhetően a fogyókúrás étrendben is bátran fogyasztható. További előnye, hogy jó folsavforrás, vagyis mégis hasznos a vérképzés szempontjából, hiszen a folsav a vörösvértest képződéshez nélkülözhetetlen. Kálium tartalma miatt pedig a szervezet ionháztartását befolyásolja pozitívan.

Oxálsav tartalma a benne levő kalciummal kőlerakódást okoz a szervezetben. A reumatikus betegség nem jelentkezik azonnal. A lerakodás megkezdődhet akár gyerekkorban, a fájdalmakat csak később kezdjük érezni. Ha kúraszerű fogyasztással csak nyers spenótlét veszünk magunkhoz, nemhogy nem képződik lerakódás szervezetben, de a spenótlé meggátolja a vese és a húgyutak kőlerakódását is.

Matador

Kora tavasszal és ősszel termeszthető áttelelő fajta.

Spenót a kiskertben

Aki korai spenótra vágyik, az tavaly májusban begyűjtötte a magszárat, papírlapra kirázogatta belőle a magvakat, és eltette szeptemberig, amikor is annak rendje és módja szerint elvetette. Ez az őszi vetésű spenót, (sortávolság 20-30 cm, a vetési mélység 2-3 cm. 10 m2 elvetéséhez 30-40 gramm mag szükséges) amely a telet általában jól bírja, főleg ha némi kaszálékkal is sikerült takarni. Ha a fagyok beállta előtt a vetés fölé fóliaalagutat helyezünk, akkor rövidesen szedhetjük a friss spenótleveleket.

A tavaszi vetést már február végén, a talaj kiengedése és szikkadása után meg lehet kezdeni és ez egészen április végéig szakaszosan végezhető, néhány magszárképzésre kevésbé hajlamos fajta még ennél később is vethető.  A nyári vetésű (őszi fogyasztású) fajtákat július végétől augusztus végéig vetjük. Ennél későbbi vetések gyenge termést adnak.

Áttelelő fajták pl. Matador, Vital, Atlanta.

spenót peronoszpóra

Senót peronoszpóra kártétele

A spenót peronoszpóra

Legveszedelmesebb betegsége a spenót peronoszpóra (Peronospora farinosa f. sp. spinaciae), amely elhalt növény i részeken áttelel. Nedves, hűvös időben lép fel.

Tünetek
•A levél színén elmosódó szabálytalan alakú sárgászöld, majd sárga foltok jelennek meg
•A folt fonáki részén lilásbarna penészgyep
•A levelek megvastagodnak, begörbülnek, törékenyek lesznek
Támadását úgy előzhetjük meg, ha a növényt olyan talajban neveljük, ahol már évek óta nem volt spenót. Ne vessünk földről összeszedett spenótmagvakat illetve szedjük ki a magától kelt spenótot. Ne vessük cékla és mángold közelébe.

Védekezés: rezisztens fajták telepítése, rézoxikloriddal történő permetezés 4 és 8 leveles korban.

szeretnék többet tudni biokertészkedésről

kertgondozás banner

The post Spenót appeared first on Kert Lap.

Viewing all 867 articles
Browse latest View live