Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all 867 articles
Browse latest View live

Levélkaktuszok

$
0
0

esőerdő Costa Rica

Nem virágzik a levélkatusz? A levélkatusz különleges kaktusz. A gondozása is különleges. A levélkaktusz virágoztatásához téli hideghatás kell megfelelő öntözés mellett.

A levélkaktusz a kaktuszok (Cactaceae) családjába tartozó nemzetség, kb. 15 faja ismert. Epifita kaktuszok, amit már a görög eredetű nevük (Epiphyllum) is kifejez, epi=fölött, phyllus=levél, vagyis levél fölött élő. Fán terem, meleg, párás levegőt és a lombkorona által megszűrt fényt igényel. Gyökerei a fakéreg repedéseibe, az ágak közt összegyűlt humuszba kapaszkodnak.

Nincsen kaktusz tövis nélkül?

Sokan nem tekintik a levélkatuszokat valódi kaktusznak, mert nincs tövise. Se rózsa, se kaktusz levélkaktusz tövisnincsen tövis nélkül, – gondolják, mindkét esetben helytelenül. El is csodálkoznak, amikor kiderül, hogy a rózsának nincs, a levélkaktusznak viszont van tövise, csak másmilyen. Sok faja és fajtája hajszál szerű képződményeket visel a hajtásszéleken, és az ízeknél. Senki ne kételkedjen, a levélkaktusz igazi kaktusz.

Levéltelen levélkaktusz

Bár magyar neve levélkaktusz, egy levél nem sok, de ennyi sincs rajta. Ugyanis amit mi levélnek titulálunk, az a szára. A lemezzé szélesedett szár fotoszintetizál, tápanyagot és vizet raktároz. A növény megtartását is segíti. A virágok az ízekből fejlődnek, a szárvégeknél.  Sok kertészeti fajta nagy, illatos és színes virágú. Az eredeti fajok virága világos színű, éjjel nyílik, és a csillagok, a hold fényét tükröző, világos szín vonzza a beporzását végző óriási lepkéket és denevéreket.

Minden otthon és kert dísze

Epiphyllum 'Orange Princess'Ezek különleges kaktuszok megkapó virágainak és megnyerő lombozatuknak köszönhetően népszerű szobanövények. Az eredeti fajok virágai egy éjszakára nyílnak ki csupán. Hosszú évek alatt számtalan színesen (sárga, rózsaszín, vörös, narancssárga) virágzó, több napig, nappal is virágzó intergenerikus (nemzetségek közötti) hibridjét állították elő Aporophyllum, Heliocereus, és Nopalxochia nemzetség fajaival keresztezve. Függőkosárban, vagy támaszték mellett nevelhetjük. Könnyen szaporítható vegetatív hajtásrészekkel, az új hibridek pedig magról.

10°C alatt ne tartsuk. A növekedési időszakban minimum 15°C-t igényel, fűtött télikertben, világos lakásban nevelhetjük, nyárok kikerülhet az erkélyre, nyitott verandára. Páraigényes, ezért sikerrel tartható sóderrel borított tálcán, amelyre vizet töltünk, de nem annyit, hogy a felszínig elérjen a vízszint.  Létfontosságú, hogy gyökérzete laza, levegős közegben legyen. Nagyon jó vízvezetésű talajt igényel, megfelelő számára pl. az orchideaföld. Tavasztól későnyárig öntözzük akkor, amikor a talajfelszíne már száraz. Sose érjen a cserép alja vízben. Kéthetente öntözhetjük kaktusztáppal. Ha virágzásra akarjuk ösztönözni, télen érje hideghatás, de a hőmérséklet ne legyen alacsonyabb 15 foknál, és tartsuk a talaját épphogy nedvesen a bimbóképződésig. Ezt követően emeljük a hőmérsékletet, és térjünk vissza a normál öntözéshez.

A levélkaktusz könnyen szaporítható vegetatívan, szártagokkal, vagy a hibrideket szaporíthatjuk magról.

 

 

The post Levélkaktuszok appeared first on Kert Lap.


Pompás medinilla

$
0
0

pompás medinillaA pompás medinillát (Medinilla magnifica) 2012 januárjában az év virágos dísznövényének választották a floridai Fort Lauderdale-ben. Ez a trópus cserje lecsüngő rózsaszín virágfürtjével egyike a legegzotikusabb szobanövényeknek. Pompás növény, ahogy a neve is jelzi. Tartása azonban nem könnyű, kivéve, ha magas páratartalmat tudunk biztosítani számára.

A Medinilla nemzetség

A medinilla a díszlevélfa félék családjába (Melastomataceae) tartozik. A család tagjai fák, cserjék, lágyszárúak 150-160 nemzetséggel és kb. 4.500 fajjal. Egyesek kúszónövények, mások fán élő epifiták. A fajok Afrikában, Madagaszkáron, Ázsiában és az Óceániában honosak. A faj génközpontja Malajzia, 48 fajt találtak Borneó szigetén, és 17-et a Kinabalu hegységben. A nemzetség a nevét Medinilla Y Jose Pineda után kapta, aki a Mariana szigetek kormányzója volt 1820-ban. A virágok bugában vagy bogernyőben állnak. Néhány medinilla faj virágfürtjeit mutatós fellevelek ölelik körül. A kocsányon ülő virágok 4-6 tagúak. A megporzást madarak végzik. Termésük vöröses-bordó színű sok magvú bogyó. A magvakat is a madarak terjesztik ürülékükkel. A nemzetség 400 fajából csupán funkcionál szobanövényként.

pompás medinilla fán

A pompás medinilla fán élő epifita.

Medinilla magnifica

A Medinilla magnifica a Fülöp szigetek hegyeiből származik. Az esőerdők fáin élő növény. A belga Boudewijn király (1951-1993) kedvenc növénye volt. A növények a királyi üvegházban nevelkedtek. Hollandia egyik ismert szakírója a szobanövények Rolls Royce-ának nevezte őket. Eredeti élőhelyén 1-2.5 méteres cserje. Nagy levelei 40-45 cm hosszúak, 20-25 cm szélesek. A besüppedő erű levelek a rövid, négyszögletes száron keresztben átellenesen ülnek. A növény legékesebb része a hatalmas, rózsaszín virága. Kertészetekben mát télen is kaphatók virágos példányok. A fellevél felnyitása után láthatóvá válik benne a több száz apró, szintén rózsaszín murvalevéllel ölelt virágból álló bogas virágzat. A porzók ibolyakékek, sarkantyú alakúak.

A pompás medinilla gondozása

medinilla kertben Világos, helyet igényel, de a tűző napot nem szereti, ezért inkább félárnyék javasolt számára. Novembertől februárig azonban napra is tehetjük.

Jó minőségű, kissé savanyú, rostos-tőzeges virágföldben érzi jól magát, amely jó vízgazdálkodású. Tavasszal, ha szükséges, ültessük át nagyobb edénybe, kissé savanyú ( A típusú) virágföldbe vagy orchideaföldbe. Az átültetés sose történjék virágzásban.

18-27 fok között tartható.  A virágok elnyílása után hozza leveleit. Amikor a levek kibomlottak, vigyük hűvös, 16-18 fokos helyre , ez a hideghatás szükséges az új virágrügy képzéséhez.  Ez a növény nyugalmi periódusa (november-február). Amikor már látszódnak a virágbimbók, tartsuk szobahőmérsékleten a növényt. Kora tavasztól augusztusig hozza rózsaszínű virágait. Ha az éjszakai hőmérséklet nem süllyed 12 fok alá, a szabadban is tamedinilla üvegházbanrtható. A hűvös éjszakák meghosszabbítják az életét.

Télen csak épp annyira öntözzük, hogy a lombja ne száradjon el. Tavasszal fokozatosan növeljük a lágy öntözővíz mennyiségét. Nyáron bőséges öntözést igényel. Öntözésével kapcsolatban a medinilla.ca az alábbiakat tanácsolja: két öntözés között mindig hagyjuk kicsit megszáradni a talaját. Mindig alulról öntözzük. Állítsuk a növényt cserepestől 2liter vizet tartalmazó edénybe. Hagyjuk kb. 10 percig, hogy a talaja megszívja magát. utána egy perig a felesleges vizet folyassuk ki, és öntsük el. Végül tegyük vissza a növényt a helyére.

70%-os páratartalmat igényel, amit lágyvizes permetezéssel biztosíthatunk. Páraigénye miatt nem könnyű a lakásban tartani, inkább a télikertbe vagy üvegházba való. De megfelelő körülmények között nyaraltathatjuk őket a kertben vagy erkélyen is. téli, nyugalmi periódusát kivéve kéthetenként permetezzük orchidea levéltrágyával.

 

The post Pompás medinilla appeared first on Kert Lap.

Borsmenta a gyógyászatban

$
0
0

Mentha piperitaA borsmenta a gyógyászatban igen népszerű. Alkalmazzák felfújódás, hasmenés, hányinger, emésztési panaszok, irritábilis bél szindróma, menstruációs fájdalmak, depressziós eredetű szorongás, izom és idegfájdalom és nátha kezelésére is.

Hatóanyaga a borsmentaolaj, amelynek j összetétele: 40,7%-ban mentolt, 23,4%-ban mentont valamint mentil-acetátot 1,8-cineolt, limonént, beta-pinént és β-kariofillént tartalmaz.

Irritábilis bél szindróma

Egyre több tanulmány jelenik meg arról, hogy a borsmenta képes enyhíteni az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteit: a fájdalmat, a felfúvódást, a hasmenést és a bélgáz termelődést. Az irritábilis bél-szindróma a gyomor-bélrendszer ismeretlen eredetű, idült megbetegedése. A kanadai McMaster University által publikált kutatás szerint Ford és munkatársai azt tapasztalták, hogy a borsmentaolaj a leghatékonyabb az élelmi rostokkal, vagy a görcsoldókkal összehasonlítva. A Mymensingh Medical Journalban megjelent cikk szerint az IBS hasmenéses formája esetén hatékony fájdalomcsillapító a borsmenta olaj.

menta olajtartók

A menta sziromfelszínének festett, pásztázó elektronmikroszkópos képe sárga olajcseppekkel a kimagasló olajtartók között.

Bőrgyógyászati alkalmazás

A borsmentaolajat széles körben használják a bőr irritációjának csökkentésére, viszketés és kivörösödés ellen. Bár sokan mondják,

hogy a borsmentaolaj megnyugtatja a bőrüket, tudományos bizonyíték híján ezt az állításukat sem alátámasztani, sem megcáfolni nem lehet.

Fejfájás és migrén                  

A borsmentaolaj felvitele a homlokra hatásosnak bizonyult a tenziós fejfájás ellen. A tenziós fejfájás rendszerint enyhe vagy mérsékelt, az egész fejet érintő abroncsszerű, szorító fájdalom. Egy az American Family Physican-ben megjelent egyik cikk alapján a borsmentaolaj ugyanolyan hatékony, mint az acetaminophen azaz a paracetamol. Egy másik ugyanitt megjelent tanulmány az illatanyagok (pl. hagyma) által kiváltott migrénes roham megelőzésében találta hatásosnak.

Megfázás és influenza kezelése

A borsmenta fő kémiai összetevője, a mentol, nagyon hatékony dekongesztáns., amelynek hatása, hogy összehúzza az ereket pl. az orr nyálkahártyájában. A mentol ezen kívül köptető hatású is. Feloldja és felhozza a tüdőben felhalmozódott nyákot.

Mentha piperita variegata

A krémfehér-zöld tarka levelű menta lila virágai nyár közepén nyílnak. Remek konténernövény.

Terhességi émelygés és hányás csillapítása

Bár sok reggeli rosszulléttel küzdő terhes nő szerint a borsmenta (különböző formáiban) segített a rosszulléten, tudományosan eddig nem sikerült alátámasztani ezt az tapasztalást.

Kemoterápia okozta hányás csillapítása

Egy, az ecancer.org folyóiratában megjelent cikk szerint a  borsmenta olaja biztonságosan és hatékonyan kezelője a kemoterápiával kezelt rákos betegek gyakori tüneteinek, úgymint émelygés, hányinger, hányás, és mindemellett költséghatékony is.

Biztonságosság

A borsmenta, mint minden más növény, kölcsönhatásba léphet más növényekkel, táplálék kiegészítőkkel, gyógyszerekkel. A borsmenta önmagában is okozhat mellékhatásokat.

Gyógyszeres kezelés esetén orvosi jóváhagyás szükséges a borsmenta szedését megelőzően.

Nem ajánlott borsmenta készítmények szedése:

  • Cukorbetegségben
  • 7 évnél fiatalabbaknak
  • savlekötőt szedő betegek számára
  • rekeszsérvben szenvedőknek
  • gastrooesophageális refluxbetegség (GERD) esetén
    szárított mentalevél

    A borsosmenta levelének illóolaj tartalma 2-4%.

  • májban metabolizálódó gyógyszerek szedése mellett
  • vérnyomáscsökkentők szedése esetén.

Fogyasztása

tea: 1teáskanál szárított borsmentát egy csészényi forrásban lévő vízzel öntsünk le, ez a forrázat. 10 percig lefedve hagyjuk állni, majd szűrjük le, és frissen fogyasszuk. Napi adagja 2-3 csészényi.

illóolaj – kockacukorra cseppentve vagy ujjnyi vízben elkeverve. Napi adagja: 6-12 csepp, 3 részre elosztva

tinktúra (1rész illóolaj :9 rész 45% etanol) napi adagja 2-3 ml

napi 1-2 kapszula (0.2 ml of mentaolaj) 2 – 3 –szor naponta IBS kezelésére.

Forrás:
Orvostovábbképző Szemle
University of Mariland Medical Center

 

The post Borsmenta a gyógyászatban appeared first on Kert Lap.

Karácsonyi növények Ausztráliában

$
0
0

Ausztráliában sok bennszülött növény nevében szerepel a karácsony szó. Ezek a növények ilyenkor borulnak virágba. Többjük kedvelt kerti dísznövény. Sokan éppen most jelennek meg a virágpiacon. Némelyek tartásával itthon is meg lehetne próbálkozni.

Blandfordia grandifloraKarácsonyi csöngettyű

A karácsonyi csöngettyű (Christmas Bells ) Új-Dél-Wales növénye. A Blandfordia (liliomféélék, Liliaceae) nemzetséghez két faj is tartozik. A fajok nem fagytűrők.

A nagyvirágú B. grandiflora fűszerű levelei fél méter magasra nőnek. Füzérvirágzata néhány, maximum tíz harangszerű virágból áll, amelyeknek színe az aránysárgától a mélyvörösig változik. Nyáron virágzik. Nedves, laza talajba, félárnyékba való. Kedvelt dísznövény. Szobanövényként is nevelhető. Vágott virágként is közkedvelt. Különösen karácsony táján. Magja márciusban vagy augusztusban vethető. Három-négy évesen virágzik először. Tőosztással is szaporítható.Blandfordia nobilis

Kisebb méretű a piros szirmú, de sárga cimpájú, bókoló virágzatú B. nobilis December közepétől februárig virágzik. Homokköves területen őshonos. Jó vízgazdálkodású talajban, félárnyékban is megél. Karácsonykor dobják piacra a szövetkultúrába nevelt szelekciókat.

Karácsonyi bokrok

A Karácsonyi bokor (Christmas Bush; Ceratopetalum gummiferum, Cunoniaceae) felálló hajtású, öt, esetenként 10 méter magasra nő. Jól metszhető. Hármasan összetett levele világoszöld. Fehér, csillag alakú virágainak elnyílását követően karácsonyra vörös felleveleivel díszít. Vágott virágnak sokfelé termesztik Ausztráliában. Jó vízgazdálkodású talajon, napon vagy félárnyékon nevelik. Hűvösebb klímán a téli fagyok ellen takarással védik.

Ceratopetalum gummiferumSzintén karácsonyi bokor (Christmas Bush) névvel illetik a Viktória állambeli Prostanthera lasianthos-t (ajakosok, Lamiaceae). Ovális vagy visszás tojásdad levelei menta illatúak. Napos hegyvidéken kompakt bokor, másutt kis fa, amely a 10 méter magasságot is elérheti. A legalkalmazkodóbb fajok egyike. Tűri a mélyárnyékot és teljes napot is. Fagytűrő. Gyorsan fejlődik. Kiváló sövény, de szoliterként is kedvelik. Kerti változatai között csíkos levelű is található (’Mint Ice’). Dugványról szaporítható. Végálló füzért alkotó virágai fehér, rózsaszín (’Kallista Pink’) vagy mályva színűek. Novemberben már virágzik. Dugványról szaporítható.

A harmadik karácsonyi bokor (Christmas Bush) a Bursaria spinosa (kutyafaképűek, Pittosporaceae) Bursaria spinosaTazmániában őshonos. A 3-4 méter magas bokor hosszúkás-ovális levelű. Tövises. Végálló fürtben nyíló, krémfehér, édes illatú virágai karácsonytájban nyílnak. Kiváló méhlegelők. Napos, félárnyékos helyet, jó vízgazdálkodású talajt kíván. Fagytűrő. Kompakt formája metszéssel karbantartható. Magról, dugványról szaporítható. Terméseit a virágkötészetben hasznosítják.

Karácsonyi orchidea

Calanthe triplicataA karácsonyi orchidea (Christmas Orchid; Calanthe triplicata, orchideafélék, Orchidaceae) Queensland árnyékos, karsztos területeinek esőerdeiben honos. Talajon élő orchidea, de nem valódi talajlakó. Sekélyen gyökerezik, az avarszintben. 1 méter magas, 18 cm széles levelű, fehér virágzata végálló fürtben nyílik. Novembertől januárig virágzik.

Karácsonyfa

Karácsonyfának (Christmas Tree) nevezik a fagyönggyel rokonságban álló Nuytsia floribunda-t Nuytsia floribunda(fagyöngyfélék, Loranthaceae), amely Nyugat-Ausztrália növénye. Más növények gyökerein élősködő, 10 méteres, tűlevelű fa. Különleges, apró, sárga virágai csokorban jelennek meg. Fagytűrő. Teljes napot kíván. Szaporítása nehézkes, azért kevésbé terjedt el kertészeti kultúrákban. Magról és dugványról is megered, de gyakran csak egy-két évig marad meg. Gyűjtők esetenként sikerrel nevelik. Jól bevált gazdanövénye a selyemmirtusz Lagerstroemia sp.

A növény szívógyökerén különleges fogószerű képződmény fejlődik, amely a gazdanövény gyökerét átvágja. A fogó belekapaszkodik a gazda-gyökérbe, és először megtámaszkodik, majd belenő a gyökérbe.

 

The post Karácsonyi növények Ausztráliában appeared first on Kert Lap.

Szobafenyő az élő karácsonyfa

$
0
0

Araucaria hereophyllaEz a déli féltekén (Óceánia, Norfolk szigetek, Kelet-Ausztrália) elterjedt trópusi örökzöld (Araucaria heterophylla) a triász korban jelent meg, a dinoszauruszok világában. A nemzetség az araucani indiánok után kapta a nevét, míg a heterophylla többféle levelűségre utal. Természetes környezetében 50-70 méter magasra nő. Szobanövényként sokszor a másfél méteres magasságot is alig éri el. Koronája piramis alakú, ágövei szimmetrikusan állnak.

Az araukária félék (Araucariaceae) családjába 3 nemzetség tartozik:  dammarafenyő (Agathis); délfenyő  (Araucaria); sárkányfenyő (Wollemia). A Pro Natura díjas Isépy István, a Budapesti Füvészkert nyugalmazott igazgatója, így ír az araukáriákról: A dinoszauruszok kihalásával egyidejűleg az északi féltekéről az araukáriafélék is eltűntek. Csak a déli, eleinte még egybefüggő “szuperkontinensen”, a Dél-Amerikát az Antarktiszon keresztül Ausztráliával összekötő Gondwanán maradtak meg. Ezért nevezik az araukáriákat magyarul délfenyőféléknek.

Az A. excelsa az Ausztráliához tartozó Norfolk-szigetek  zászlóján is szerepel. Nálunk elterjedt dísznövény. A nemzetség többi fajához hasonlóan kétlaki. Tűlevelei világoszöldek. Spirálisan elhelyezkedő fiatal levelei a lucfenyőéhez hasonlatosak, míg az idősebb levelek pikkely jellegűek. Szobanövényként nem virágzik, így tobozai sincsenek.

Gondozás

Talajigény

“A” típusú Virágföldekben (pH savanyú) fejlődik a legszebben, de jól tűri a meszes talajt is. Virágföldjének alapanyagai a Shagnum moha szobafenyő cserépbentőzeg, síkláp tőzeg, amit 1:1 arányban perlittel vagy vermikulittal keverünk. Legjobb, ha speciális földkeveréket vásárolunk. A téli pihenő kivételével kéthetente tápozhatjuk. 3-4 évenként, tavasszal ajánlatos átültetni.

Fényigény

Világos helyen érzi jól magát, de óvjuk a közvetlen napsütéstől. Legmegfelelőbb a keleti vagy nyugati kitettség. Alakja akkor marad szimmetrikus, ha sok fényt kap, és hetenként forgatjuk.

Hőigény

Átlagos meleget kedvel. Nappal optimális számára a 30, éjszaka a 23 ºC. Télen tartsuk hűvös helyen, min. 10 °C-on.

Vízigény

Tavasztól őszig öntözzük rendszeresen, de az öntözések közt hagyjuk talaját kiszáradni, majd telítsük vízzel, és a felesleget öntsük el. Télen ritkábban öntözzünk. Páratartalom: Legjobb, ha minimum 50% relatív páratartalmat tudunk biztosítani számára. Permetezzük a leveleket, ha fűtött szobában tartjuk. Időnként levegőztessük.

szobafenyő a nappalibanBetegségek, kártevők

A kiszáradás és a túlöntözés megviseli. Kártevők ritkán támadják meg. Sajnos neve ellenére szobában elég nehezen nevelhető. A legnagyobb gondot a tűlevelek hullása és az alsó levelek elvesztése okozza. Ez részben természetes folyamat. Másrészt azonban a túlzott napsütéstől, a száraz levegőtől vagy a föld kiszáradása miatt történik. Az elbarnult hajtáscsúcsokat, és szárakat csípjük le. Ezeken a helyeken új hajtás már nem képződik. Nem szereti, ha hozzáérnek, ezért gyerekek, házikedvencek közelében ne tartsuk.

Szaporítás

Ha növényünk valamely oknál fogva nem fest jól, vágjuk le a hajtáscsúcsot, és gyökereztessük talaj-és trágyamentes közegben, például tőzegmoha – homok keverékében. Az oldalhajtások nem képesek felfelé növekedni. Ezért azokat ne dugványozzuk.

Szobafenyő karácsonyfa

Karácsonykor díszíthető, mint alternatív karácsonyfa. Angliában sok helyen karácsonykor bedíszítve árulják a piacokon. Csak arra vigyázzunk, hogy ne hagyjuk rajta a díszeket hetekig. Ha mis ilyesmire adjuk a fejünket, és karácsonykor égőkkel is díszítenénk, gondoskodjunk megfelelő páratartalomról. Egyébként is jó, ha karácsonyfaként naponta permetezzük.

szobafenyő karácsonyfa

 

The post Szobafenyő az élő karácsonyfa appeared first on Kert Lap.

Kézműves ajándékok házilag

$
0
0

rozmaringos fűszerolajOlcsó kézműves ajándékok gyógynövényekkel. Ha karácsonyra szánod, legkésőbb karácsony előtt 10 nappal állj neki! Gyakorlást is igényel az elkészítés. Elképzelhető néhány kísérleti darab, mielőtt az ajándékra való elkészül.

Fűszerolaj

Ajándékozzunk házi készítésű fűszerolajat. Miért vennék drága olajat, ha magunk is elkészíthetjük! Pennéhez, mediterrán ételekhez kitűnő. Értékesebb minden extra szűz olajcsodánál, hiszen kerten termett fűszernövényeket adtuk hozzá, és egész évben használhatjuk.

Lássunk egy igazán különleges változatot. Vegyünk elő egy csokor a kertből begyűjtött szárított levendula virágot, egy jól zárható sötét üvegedényt vagy y az edényt kizárólag hűvös, sötét helyen tároljuk. Valamint szükségünk van még minőségi napraforgó olajra, de használhatunk extra szűz olivaolajat is. Csipkedjük le a levendulavirágokat, és töltsük bele az üvegbe. Majd öntsünk rá olajat apránként, az üvegedényt rázogatva. Amikor ez edény megtöltöttük olajjal, az edényt zárjuk le, és alaposan rázzuk össze. Ha igazán aromás olajat szeretnénk, hagyjuk állni az olajat legalább két hónapig. De, ha most állunk neki a karácsonyi ajándék elkészítéséhez, akkor a 10 napos áztatás is megfelelő. Szűrjük át az olajat és díszes, sötét üvegbe töltsük. Hasonlóképpen készfűszerecetül a menta, a rozmaring, vagy a majoránna olaj is. Ekkor a szárított vagy friss növényi hajtásokat áztatunk az olajba.

Fűszerecet

Töltsünk egy zárható üvegedénybe apróra vágott gyógynövényeket, töltsünk rá annyi ecetet, hogy ellepje, tegyük napra, illetve állítsuk világos ablakba néhány hétre. Használjunk borecetet vagy almaecetet. Naponta rázzuk össze. Végül szűrjük át kávészűrőn nem fém edénybe. A gyógynövényeket szűrletét dobjuk ki. Az ecetet óvatosan melegítsük fel, de ne forraljuk. A forró ecetet öntsük sterilizált edénybe, és jól zárjuk le. Így készülhet rozmaring, tárkony, kakukkfű, oregano, gyömbér, snidling olaj. Ha ajándéknak szánjuk, mellékelhetünk hozzá ételreceptet is. Egy másik lehetőség, hogy a fűszereket az üvegbe tesszük, és nem dobjuk el. Példaként álljon itt a chilis, gyömbéres fűszerecet elkészítése. Hozzávalók: 1l almaecet, 50 gr friss gyömbér, 4 piros chili paprika, 4 citromfű hajtás. A felmelegített, de nem forralt ecetet hűtsük 40 fokra, és tegyük jól zárható sterilizált üvegedénybe, amelybe a fűszereket az alábbiak szerint tettük bele: A gyömbért pucoljuk meg, szeletlejük fel. A chilit egyben, de szár nélkül tegyük az illatgyertyaedénybe, a citromfű hajtást hosszában félbevágjuk. Hűvös, sötét helyen tárolva, kb. 6 hónapig áll el.

Illatgyertya

Az aromás gyertya készítése is egyszerű. Egy készen vásárolt gyertyák ecsettel kenjünk át finoman olvasztott viasszal, és nyomjunk bele fahéjdarabokat, csillagánizst, majd hagyjuk lehűlni. Ha az a gyertya lehűlt, mártsuk bele az olvasztott viaszba úgy, hogy a fűszereket teljesen befedje. Ismét hagyjuk, hogy kihűljön, kössük át díszes szalaggal, és máris kész az aromaterápiás karácsonyi gyertya.

Aroma szappan

Használjuk fel a megmaradt szappandarabokat! Vagy vásároljunk szappant. Szükségünk van még ásványvízre, glicerinre, fahéjolajra, narancsolajra, szegfűszeg olajra, és süteményformára. Reszeljünk le a szappant egy üveg mérőedénybe, és tegyük vízfürdőbe. A tűzről lehúzva a fürdőt kb. 20 percig hagyjuk állni a szappant. levendula szappanAdjuk hozzá folyamatos kevergetés közben a glicerint (1 kg szappanhoz 10%, 100 gramm glicerin), vagy ezt helyettesíthetjük extra szűz olivaolajjal. Tegyük újra a vízfürdőbe, és főzzük 20 percig. Vegyük ki a vízfürdőből, adjuk hozzá a vizet (1 kg szappanhoz 10%, 100 gramm víz), fahéj olajat, narancs olajat, szegfűszeg olajat, és keverjük össze alaposan. (általában 20 ml, 60-100 csepp illóolajat számoljunk 1 kg szappanra) Takarjuk le az edényt egy konyharuhával, és hagyjuk kissé meghűlni a szappant. Tömködjük a még puhán, gyurmázható állapotban a formába úgy, hogy teljesen kitöltse a formát. Újabb variáció, ha szappan tetejére levendulavirágot vagy őrölt vaníliarudat szórunk, és rányomkodjuk a szappan felszínére, illetve a még meleg masszába keverjük bele a feldarabolt mentát vagy rozmaringot stb. Majd, ha a szappan teljesen kihűlt vegyük ki a formából, tároljuk viasszal bekent papíron néhány napig, hogy kellően megszilárduljon. A formától függően meghagyhatjuk egyben, vagy fel is szeletelhetjük. Végül csomagoljuk cellofánpapírba, és kössük át szalaggal.

 

The post Kézműves ajándékok házilag appeared first on Kert Lap.

Bécsi Citrus Napok

$
0
0

Egynapos buszos program.
A szakmai programon a részvétel magyar szakember vezetésével történik.
A buszon pogácsát, üdítőt, ásványvizet, házi pálinkát kínálunk (ingyenes).

Tervezett program:

1. Indulás:
Találkozó 2014. május 17-én, reggel 7-kor a Kongresszusi Központ parkolójában.
Utazás Bécsbe egy rövid pihenővel.

2. Érkezés  Schönbrunn-ba (Bécs) 10 óra körül.

3. A Bécsi Citrus Napok kiállítás és vásár megtekintése:
helyszín: Große Orangerie, Schönbrunn, park.

orangerie
Az orangerie üvegház délszaki gyümölcsök számára. Ferenc István néven Lotaringia és Bar hercege építtette 1754-ben. A 189 méter hosszú, 10 méter széles épület a versailles-i mellett a legnagyobb barokk melegház Európában. A Bundesgarten történelmi gyűjteménye látható itt május 17 és 20 között. A gyűjteményben 180 éves növények találhatók. A ritka fajták vásárlásására, ételkülönlegességek megkóstolására is van mód.

Bécsi Citrus Napok

4. Séta a palota parkjában szakvezetéssel

A park  1779 óta pihenőparkként szolgál a bécsi polgárok számára. 1996-ban az UNESCO Világörökség része lett. A barokk parkot Mária Terézia egészítette ki, és máig megőrizte régi szépségét. Fenntartásáért a pálmaház működtetésével együtt a Bundesgarten felelős.

park, Schönbrunnecsi-citru-napok

Szabadon választott programként a bécsi állatkert megtekintése

6. 14 órakor indulás tovább Bécs belvárosába.

7. Séta Bécs belvárosában

Szabadprogram 18 óráig.

8. Indulás vissza Budapestre még aznap este, 18:30 óra körül, érkezés Budapestre kb. 22 órakor.

Részvételi díj: maximum 9.000 Ft/fő (útiköltség, szakember kísérő). Az összeget számla ellenében kérjük átutalni a Farmart Kft. részére a 11709002-20599461 számlaszámra.
A kiállítási belépőket a helyszínen kell kifizetni. A belépő díj ára 4 EURO. Az árat még leellenőrizzük!

Jelentkezés névvel, telefonszámmal, számlázási címmel a farmart@t-online.hu címre küldött email-lel lehet. A jelentkezést csak a részvételi díj átutalásával tekintjük véglegesnek!
Várjuk a jelentkezését!

 

The post Bécsi Citrus Napok appeared first on Kert Lap.

Szobanövények gondozási hibái

$
0
0

December táján karácsonyi angyalként szerezzük be az ajándékokat. De akár fekete angyallá is válhatunk, ha karácsonyi teendőink annyira lekötnek, hogy figyelmetlenségből kinyírjuk szobanövényeinket.

Növényeink elpusztításának hét alapvető módja:

1. Túlöntözés

túlöntözött LithopsAz egyes számú módszer a túlöntözés. Eredménye gyors fulladásos halál. Tudta Ön, hogy jóval több növény pusztul el túlöntözés következtében, mint vízhiánytól? Ez a megállapítás mind bel-, mind kültéri növényekre igaz.

A túlöntözés elkerülése: Ujjunkat nyomjuk a cserép földjébe. Ha a talaj nedves, tapintása olyan érzés, mintha iszapba nyúlna, ne öntözzünk! Ha a talaj kissé nedves csak a kimondottan vízkedvelő növényeket öntözzük. Őket is alúlról. Ha a talajt száraznak érezzük, öntözhetünk. Kivéve a szárazságtűrő növényeket, És kivéve azokat, akiket teleltetés céljából hűvös helyen “pihentetünk”.

2. Alacsony páratartalom

Télen második helyre kerül a levegő alacsony páratartalma. Központi fűtéssel fűtött, meleg szobában, ahol a hőmérséklet meghaladja a párahiánytól szenvedő Aspidistrahúsz fokot, legalábbis nappal, gondoskodnunk kell a párásításról. A levegő párásítása nekünk is jót tesz! A szabályozottan fűtött téli lakások kimondottan páramentesítőként működnek. Az ilyen helység páratartalma jóval 40% alá esik, holott a növényeknek legalább 60%-os páratartalomra van szükségük.

Legmegfelelőbb, a kertészetekben is alkalmazott módszer, miszerint tálcára helyezett kavicságyra állítjuk a növények cserepét. A kavicságyat pedig feltöltjük vízzel. Így elkerülhetjük az előző pontban már megtárgyalt túlöntözést, egyben a kavicsokkal megnövelt felületekről párologtatjuk a vizet. Az árudákban a kavicságyat gyakran valamilyen nedvszívó szövet helyettesíti. Másik lehetőség, ha levelek felületére vizet porlasztunk. A víz nem csak a levelekre, hanem a levegőbe is jut. Hátránya, hogy a lecsapódó víz cseppjei meglátszanak a növényeken. A fabútorok is megsínylik az ilyen párásítást. Ha elutazunk, és világos a fürdőszobánk, a növényeket a kádba is hordhatjuk. A kád alját kevés vízzel töltsük fel. A kád dugójának persze tökéletesen kell működnie. Mert, ha a víz lefolyik, akkor fölöslegesen próbálkoztunk.

3. Fényhiány

megnyúlt Sansevieria A harmadik helyre sorolhatjuk a fényhiányt. Ki ne látott volna fényhiánytól megsápadt, felnyurgult szobanövényeket. Ez a módszer már a lassú kínhalál kategóriájába tartozik. Néhány növény mesterséges fényen is szépen fejlődik, de ők a kivételek. Közéjük tartozik a banánfám, aki a legszebb leveleit akkor hozta, amikor az állólámpa megvilágította.

Télen huzatmentes, déli fekvésű ablak közelében kapják a növényeink a legtöbb fényt. Ha a cserepet forgatjuk, elkerüljük, hogy a növény a fény felé hajolva, nőve elveszítse természetes formáját. Amelyik növénynek ez a természetes fény nem elég, azt ne tartsuk. Ajándékozzuk el, nyüglődjön vele más.

4.Túltáplálás

Negyedik pont. Sokan túltáplálják szeretteiket. Míg ez az emberfiánál csak betegségekre hajlamosító rizikófaktor, a növényekben túltápozott fokföldi ibolyastresszhatást vált ki. Olyan abnormális környezeti változáshoz vezet, amit a növény képtelen kezelni. A kevés fény, netalán hűvös környezet ugyanis arra sarkallják, hogy kevesebbet is fogyasszon, mintegy téli álomba merüljön. Ha azonban ilyen körülmények között megtömjük, a növény biológiai ciklusa fölborul, szükségtelen, és megvalósíthatatlan fejlődésre ösztönözzük, ami akár a halálához is vezethet.

A növények tápoldatozását csökkentsük a minimumra. Ez általában havi egy alkalmat jelent, de sokszor ez is elhagyható.

5. Hőingadozás

hősokkos GrammatophylumÖtödik faktor a meleg illetve a hőingadozás. Szobanövényeink többsége trópusi esőerdőkben őshonos vagy ilyen növények leszármazottja. A meleget, csak nedves környezetben viseli. Ha azonban a növényt fűtőtest közelében helyezzük, gyorsan kiszáradhat. Ez nem is annyira hősokk következménye, hanem a melegítés hatására fellépő gyors párolgás miatt a cserép kevéske talaja néhány óra alatt kiszárad. Hiába próbálkozunk gyakori öntözéssel, a meleg szárító hatásával nem tudjuk felvenni a versenyt, kivéve, ha nem állunk egész nap lesben öntözőkannával a kezünkben. A hőingadozás is gyakran halálos kimenetelű. A kiadós téli szellőztetés ne a növények közelében történjék. A naponta megismételt huzat és a beáramló hideg levegő biztos halál.

A probléma orvoslása egyszerű. Ne tartsuk a növényeinket a fűtőtest közelében, ne nyissuk rá az ablakot.

6. Kártevők

Hatodik halált okozó faktor az elhanyagolt növényvédelem lehet. Csak azért, mert a növényt bent tartjuk a szobában, nem oldottuk takacsatkák Gardeniánmeg a problémát. A növények levele jó búvóhelye a kártevőknek. Miután mesterséges környezetben vannak, a kártevőket természetes ellenségei nem tudják elpusztítani. Az üvegházi molytetű és a levéltetvek, a pajzstetű tudják a legtöbb kárt okozni. Gyakrabban fertőződnek a szükségesnél melegebb helyen és egyben fényszegény körülmények között telelő növények.

Sokszor a levelek szappanos vízzel történő lemosása is segít. Nyáron a szabadban vegyszerrel permetezzünk. Télen, ha bármelyik kórokozó vagy kártevő már annyira elszaporodna, hogy védekezni kell ellene, lehetőleg por alakú védőszert használjunk, ugyanis a permetezéssel tartósan visszamaradó vízből túl sok kerülne a növényekre, ami szintén károsíthat.

7. Kinőtt cserép

kinőtt cserépAz átültetéseknek nem télen van itt az ideje. De tény, hogy a hetedik károsító tényező, ha a gyökerek körbefutva növik a tartóedényt. A gyökérfonat, az erős gyökerekkel való behálózottság miatt kevesebb táplálékhoz, vízhez, sőt kevesebb oxigénhez jut a gyökér, így a növény alultáplált marad, és szárazságban el is pusztulhat, hiába öntözünk megfelelően.

Ezért évente egyszer, általában tél végén emeljük a növényt a konténerből, és ellenőrizzük a gyökerek állapotát. Ha túl sok gyökér fut körbe, netalán már kiemelni sem lehet a növényt, mert a gyökerek a drénnyíláson átnőttek, feltétlenül át kell ültetnünk.

The post Szobanövények gondozási hibái appeared first on Kert Lap.


Fehér fagyöngy

$
0
0

fagyöngy vörös juharonAdventi dísz, vámpír, orvosság. Mindegyik kifejezés jól jellemzi a hazánkban is őshonos fehér fagyöngyöt. Télen az karácsonyi ünnepek egyik dekorációs eleme, és ilyenkor kell gyűjteni is.

A fagyöngyfélék

A mérsékelt égöv alatt ritka életmód képviselői a fagyöngyfélék (Viscaceae) családjába tartoznak, újabban mások a szantálfafélék (Santalaceae) családjába sorolják, bokor habitusú félélősködők. A családnak mintegy másfél ezer faja ismert, de hazánkban csupán két fajuk él, a sárga és a fehér fagyöngy. Csírázáskor a fára hulló magok gazdanövénnyel érintkező sejtjei átalakulnak, aktivitásuk megnő. Feloldják a gazdanövény érintkező sejtjeinek falát, ragasztóanyagot bocsátanak ki, amelynek segítségével megtapadnak. A kialakult szívógyökereken át a gazdanövénytől elvonják a felvett tápanyagot, és fotoszintetizálással saját hasznukra fordítják.

A fehér fagyöngy (Viscum album) morfológiája

Az adventi, karácsonyi díszként divatos örökzöld fehér fagyöngy (hívják még fakínnak, gyöngybuckónak, gyimbornak, boszorkánylábnak) előfordul a tölgyek kivételével majdnem minden lombos fán, leggyakrabban nyáron, akácon található. Télen a csupasz fák ágain zöldellő “bokrocskák” impozáns látványt nyújtanak.

Levelei aprók, épszélűek, átellenesek, bőrneműek. Apró, zöldes virágai bogernyőt alkotnak.

Borsó nagyságú, gyöngyház színű álbogyó termései decemberben érnek. A bogyóképződésben részt vesz a virágvacok, ennek belső része enyvszerűen tapadós. Ez a szaporodást segíti, mert magvai sem vízben, sem talajon nem csíráznak ki, csak a lombos puhafák ágain. A bogyókat madarak (például a csonttollú madár, a fenyőrigó, a léprigó, a szőlőrigó stb.) fogyasztják, így terjfagyöngy virágaesztik a magvakat.

A parazita elleni védekezés

A víz és az ásványi anyagokat elszívása hatalmas stresszt jelent gazdanövényeinek. Megtelepedése szignifikánsan csökkenti a növényi magasságot, a törzsátmérőt és a termés mennyiségét, illetve egy általános gyengültségi állapotot idéz elő. Mindez utat nyit az egyéb károsítóknak is, ami végül hozzájárul az erdészeti leromlási spirálhoz. A fehér fagyöngy elleni jelenleg ismert eredményes védekezés a bokrok eltávolítása, a módszer csak kis területen alkalmazható eredményesen. Jelenleg a fehér fagyöngy hiperparazita kórokozójának (Phaeobotryosphaeria visci) alkalmazásával próbálkoznak. (Forrás)

terméses fagyöngyA gyógynövény

Leveleit és 5 mm-nél nem vastagabb fiatal ágait gyűjtjük

novembertől februárig  gyűjtött leveleit és vékonyabb szárát szárítás céljából apróra vágjuk, további gyűjtési ideje március és április. A legjobb gyógyhatást a nyárfán élősködő fagyöngynek tulajdonítják, de a lucfenyőn, erdei fenyőn és a gyümölcsfákon is jó gyógyhatású fagyöngy tenyészik. Március és április hónapokban a fagyöngyön jóformán alig van bogyó. Levele és szára semmi esetre sem mérgező, de a termése nem fogyasztható. Ha disznózsírral összekeverve kenőcsöt készítünk, fagyás esetén külsőleg alkalmazva nagyon hatásos

Vérnyomás szabályozó, immunerősítő, eredményesen alkalmazható a daganatos sejtek képződésének gátlására is. Általában gyógyteakeverékek alkotójaként szerepel. Hatása alapján a egyaránt alkalmas a szervezet megtisztítására és a betegségek megelőzésére.

Teakészítés: A fagyöngyteát kizárólag hidegen készítsük. Egy púpozott teáskanál fagyöngylevelet adunk 1/4 liter vízhez, éjszakára állnifán élő fagyöngy hagyjuk, másnap kicsit felmelegítjük és leszűrjük. Ha nagyobb mennyiségre van szükségünk naponta, a teát tartsuk termoszban vagy pedig forró vizes vízmelegítőben melegítsük fel. Dr. Babulka Péter népi orvosláskutató, kertészmérnök, fitoterapeuta így figyelmeztet a patikamagazinban: a levelekből önmagában készült gyógytea a rendkívül változó hatóanyag összetétel miatt nem megbízható háziszer. Orvosi ellenőrzés mellett teakeverék alkotórészeként használható.

Gyuri bácsi honlapján gyógybor recept is található:

40 gramm friss fagyöngyöt (levelet) 1 liter édes fehér borban áztatunk 10 napig szobahőmérsékleten. Leszűrjük, napi egy pohárnyit fogyasztunk belőle étkezés előtt, a nap folyamán kétszerre elosztva. Kúraszerűen évente kétszer-háromszor, egy-egy alkalommal havi 15 napon keresztül.fagyöngy függesztve

Szokások, hiedelmek

A kelta és a teuton törzsek téli napfordulós ünnepeikre örökzöld díszeket készítettek. Papjaik szerint a fagyöngy szent, és ezért amulettként adták az emberek kezébe. Egy középkori hiedelem szerint a fagyöngy elűzi a boszorkányokat. A fagyöngy különleges helyet foglal el a koszorúfonásra használatos örökzöldek (magyal, krisztustövis, vadborostyán, stb.) között.

Egy középkori hiedelem szerint a fagyöngy elűzi a boszorkányokat. A fagyöngy különleges helyet foglal el a koszorúfonásra használatos örökzöldek (magyal, krisztustövis, vadborostyán, stb.) között.

A katolikus egyház sokáig mellőzte a pogányok e kedvenc növényét. Ezért a templomok helyett inkább az otthonok adventi dísze lett.

Sok helyütt a plafonra akasztják, így védekezve a villámcsapás ellen. Másutt a fagyöngy a gazdagság jelképe. Ha valaki fagyöngyágacskát rejt a pénztárcájába, azért teszi, hogy a tárca soha ne ürüljön ki. Ha farsang idején egy fiatalember a mennyezetre függesztett fagyöngyág alatt csókol meg egy lányt, a párt örök hűség fogja összekötni. A szokás eredete a skandináv mitológiába nyúlik vissza. Frigg, a szeretet istennője a szeretet jelképévé tette a fagyöngyöt, és azt kérte, hogy akik megállnak alatta, csókolják meg egymást a szeretet és megbocsátás jeléül.

fagyöngy dekoráció

The post Fehér fagyöngy appeared first on Kert Lap.

Karácsonyfa

$
0
0

Karácsonyfa állítás a történelem tükrében Magyarországon. Nem csak karácsonyfa, szaloncukor sem volt a 19. század elején. Karácsonyfa ötletek-ötletes karácsonyfák.

19. századi karácsonyi fotoÉrdekes információkat tartalmaz Podmaniczky Frigyes, neves politikus naplója és úti beszámolói. Podmaniczky báró német származású édesanyja az elsők között honosította meg a karácsonyfa-állítás szokását hazánkban. 1828-at írtunk ekkor. Egyik első “karácsonyfás” ünnepségére így emlékezik Podmaniczky: “Hat órakor háromszoros csengés hirdette a mi karácsonyfáink megérkeztét. Ekkor megnyílt atyánk nappali terme, s mi gyermekek – öten voltunk – egy, a szoba közepén elhelyezett nagy asztalon mindegyikünk külön megtalálta a karácsonyfáját s az a körül csoportosított különféle ajándékokat…”

19. század közepétől a haladó gondolkodású földbirtokosok hatalmas karácsonyfát állítottak kastélyuk elé, a családtagjaik mellett a parasztjaikat, béreseiket is megajándékozták. A 19. század utolsó felében a karácsonyfára diót, aszalt gyümölcsöket, mézeskalácsot, papírból kivágott díszeket akasztottak. A karácsonyfán elhelyezett apró viaszaloncukorszgyertyák szokása is ebből az időből származik.

Ugyancsak a XIX. század végén terjedt el, hogy szaloncukorral díszítik a karácsonyfákat. Jókai visszaemlékezése szerint családjában az 1870-es évektől díszítették szaloncukorral a karácsonyfát. Kezdetben cukorkákat, csokoládé golyócskákat csomagoltak selyempapírba, vagy színes sztaniolba. A szaloncukrot cukrászok készítették. Az egyik régi papírrojtozó és sztaniolvágó gépet a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátó-ipari Múzeum őrzi. Közel ezer fajta sztaniolpapírt gyártottak a díszítéshez! A szaloncukrot mintakönyv alapján készítették a kívánt ízűre, majd csomagolópapírt választottak hozzá. A kiszállítást a cukrászinasok végezték, némi borravaló fejében. A századfordulón megindult a cukorka- és csokoládégyárak tömegtermelése.

A háziasszonyok eleinte idegenkedtek a gyári készítményektől, de a fokozatosan javuló minőség, az egyre elegánsabb csomagolás, a széles körű választék népszerűvé tette a gyárilag készült szaloncukrokat. A cukrászdák az egyedi, különleges (marcipános, zselés, gyümölcskocsonyás stb.) szaloncukrokat kezdték árusítani. Manapság divat a jellegzetes kék, bíbor, fehér, arany színvilágú karácsonyfa készítése. A fára hasonló színű díszek, gyöngyök, és hozzáillő, csillogó csomagolású szaloncukrok, gyertya helyett színes izzók kerülnek. A feldíszített karácsonyfa alatt hunyjuk le a szemünket egy pillanatra, és gondoljunk arra: “jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.”

Milyen karácsonyfát válasszunk?

- Kérdeztük Dr Fekete Szabolcsot, a hobbikertész virágkötő tanfolyamának oktatóját, kertészmérnököt:

nordman fenyőízlések és pofonok… Nem lehet egyértelműen a voksot semelyik választás mellett sem lerakni. Úgy gondolom, inkább örülni kell annak, hogy ma több lehetőségünk van, mint évekkel ezelőtt.
Eshetőség 1.: vágott fenyő. Kifejezetten erre a célra telepített karácsonyfa-ültetvényekből származnak. Hazánkban luc, ezüstfenyő, feketefenyő és Nordmann-fenyő a többségük. Az első és utolsó a legnagyobb mennyiségben fogy, az utóbbi kettő tőlevelei nem szúrnak. A Nordmann-fenyő levelei csak igen ritka esetben potyognak le, többnyire ennél a fajnál rászáradnak az ágakra, így kevésbé szemetel.
Eshetőség 2.: földlabdás fenyő. Ezek a fenyők is karácsonyfa-ültetvényről származnak, de fiatalon gyökérlabdával kiemelik a földből a növényeket. Vagy cserépbe ültetik, vagy fémhálóba és jutaszövetbe csomagolják őket. Mivel a növénynek gyökerei vannak, öntözni kell, hogy életben maradjon. Vannak kertészetek, melyek visszaveszik újévben ezeket a növényeket, de mi is kiültethetjük a kertbe – fagymentes időben akár télen is. Mindenesetre a kiültetés műfenyőutáni évben érdemes gyengén árnyékolni őket, nehogy a kevesebb gyökérmennyiség miatt napsütéses időben megégjenek. A gyökérlabdás fenyőket ne tartsuk sokáig fűtött helyiségben, mert hajtani kezdenek, és így már csak tavasszal ültethetők a kertbe. (Igazság szerint a már meghajtanak, nem sok esély van őket a kertbe kimenteni.)
Eshetőség 3. A műfenyő hosszú évekig, évtizedekig ugyanolyan marad. Ma már teljesen élethű műfákat is lehet vásárolni, igaz viszonylag borsos áron. Hosszú távon így is olcsóbbak, mint évente vásárolni egy vágott fenyőt. Ha emellett döntünk, akkor érdemes egy számunkra tetszetős, természetes zöld színű, a kijelölt szobának megfelelő magasságú és szélességű terméket választani. A fenyőillatról egy fenyőággal, vagy karácsonyi dísszel gondoskodhatunk.
Nekem a legszebb megoldás az, ha a kültérben egy szép fenyőt feldíszítek, esetleg natúr, sárgás színű égőkkel is, melyek folyamatosan – játék nélkül világítanak. A karácsonyi hangulatot ezzel meg lehet teremteni, a szobában egy szép karácsonyi tűzött dísz, a bejárati ajtón pedig egy kopogtató képviseli a fenyőt és az illatát.

Trend 2013:

hagyományos piros kék-bronz-fehér-ezüst malyva-rózsaszín

The post Karácsonyfa appeared first on Kert Lap.

Fahéj

$
0
0

A karácsonyi időszak egyik meghatározó illata a fahéjé. Fűszeres, meleg illatát, italba téve, süteménybe sütve szinte mindenki kedveli. 40 ötlet fahéjból készült karácsonyi dekorációkhoz. De ne feledkezzünk meg gyógyhatásairól sem.

ceyloni fahéjfaA ceyloni (Ma Sri Lanka) fahéj (Cinnamomum zeylanicum) Sri Lankán, Dél-Nyugat Indiában, a Burmai Tenasserim őserdeiben terem, 8–10 m magas, örökzöld fa. Törzse elágazó. A termesztett példányokat évente visszavágják, nem engedik 3 m-nél magasabbra nőni. Keskeny, lándzsás, mintegy 20 cm hosszú levelei tompa vagy hegyes csúcsúak, vaskosak, húsosak. Az egészen fiatal levélkék élénkpirosak. Sárgás virágai laza fürtöt alkotnak. Bogyótermései sötétbarnás-vörösesek.

A fahéjról már az Ótestamentum is említést tesz. A fahéjak közül a ceyloni fahéj a legaromásabb, a Nyugati piacon a legelterjedtebb. A faágakat levágják, lehámozzák, aminek következtében a belső héj feltfahéj virágzatekeredik.  A fiatal ágak lehántott és a külső parakéregtől megtisztított, milliméternél vékonyabb, papírszerű, feltekeredő kérge a fahéjrúd. A szabálytalan, nem tökéletes rudakból őrölt fahéj készül.

A fahéjkéreg max. 4%-os illóolajának fő hatóanyaga a fenilpropanoid-fahéjaldhid (65 to 75%) és az eugenol 2-metoxi-fenol (5 – 10%). A nyomokban előforduló egyéb szerves vegyületek (fenolpropanoidok, terpenoidok, 2-heptanon) az olaj aromáját befolyásolják.

A fahéj levelének 1%-os illóolaj összetétele a kéregétől eltérő, főként eugenolt tartalmaz (70-95%), és érdekes módon ízében annyira hasonlatos a szegfűszeghez, hogy a szegfűszeg helyettesítésére használják.

fahéjfa terméseA gyökér szintén illóolaj tartalmú, és összetétele teljesen eltér az előbbiekétől. Domináns hatóanyaga a kámfor (60%).  A gyökér olaja a kereskedelemben nem használatos.

A ceyloni fahéjfán kívül (Cinnamomum zeylanicum Blume) használják még a kassziát is (Cinnamomum aromaticum Ness), amely azonban egy másik növény, bár ugyanabba a nemzetségbe tartozik. A kasszia fűszer aromája erőteljesebb, amely magasabb fahéjaldehid tartalmának köszönhető, és kumarin tartalma is magasabb. A két fűszert azonos módon állítják elő, de szemre is különbséget tehetünk közöttük: A valódi fahéj világosbarna, míg a kasszia vörösesbarna színű; A valódi fahéj egy oldalról csavarodik fel, míg a kasszia két oldalról, kívülről befelé tekeredik a száradás során;  a valódi fahéj felszíne sima, míg a kassziáé rücskös, egyenetlen. A kasszia porral a jódtinktúra erőteljes kék színeződést ad, míg a valódi fahéj esetében ez az elszíneződés nem figyelhető meg.

Az ayurvedikus gyógyítás mindkettőt használja légzési, emésztési és nőgyógyászati problémák kezelésére. A nyugati országokban végzett tanulmányok alátámasztják a fahéj gyulladáscsökkentő, baktériumölő, a kasszia antidiabetikus hatását, megfigyelték, hogy csökkenti a szív- és érrendszeri panaszokat, fokozza koncentrációkészséget és csökkenti a vastagbélrák kockázatát.

fahéj vs. kasszia

Baloldalon a valódi fahéj, jobb oldalon a kasszia látható.

A kasszia kumarin tartalma magasabb, a valódi fahéj kumarin tartalma alacsony. Ezért a kasszia rendszeres, nagy dózisú fogyasztása kockázatos a kumarin véralvadásgátló hatása valamint a májra gyakorolt toxikus hatása miatt. A valódi fahéjra vonatkozóan egy 2012-ben megjelent cikk alátámasztja, hogy diabéteszes patkányokkal végzett kísérletekben a fahéjkivonat csökkentette a vércukorszintet, az étvágyat és csökkentette a vér koleszterin szintjét. Az emberre gyakorolt ilyen jellegű hatásaira vonatkozóan további vizsgálatokra van szükség.

Forrás:
florawww.eeb.uconn.edu
fssai.gov.in
ncbi.nlm.nih.gov

fahéj dekoráció

The post Fahéj appeared first on Kert Lap.

Zöld falak, zöld homlokzatok

$
0
0

zöld falA zöld építészet a környezet védelmére, fenntarthatóságára helyezi a hangsúlyt. Az építész etikai felelősséggel tartozik egy olyan világért, amely örökül hagyható a jövő nemzedéke számára.

Az egymást kiegészítő természet és építészet lehet a mottója annak az építészeti iránynak, amely zöld falfelületekkel tervezi az épületeket. Eredménye a mesterséges környezet természetessé lágyítása, a határok elmosódása. Nem kell más, csak kúszó és futónövények, vadszőlő, jázmin, borostyán, lonc, és mások. Bár a természet és az építészet vígan megvannak egymás nélkül is, egymással szimbiózisban csodákra képesek. És nem csupán esztétikai élményt nyújtanak, hanem javítják a levegő minőségét, csökkentik az energiaigényt, gondoljunk csak arra, hogy a befuttatott falak nyáron hűvössé teszik a lakások, belső terek klímáját, védenek az időjárás káros hatásaitól (tűző nap, csapadék, szél).

zöld homlokzat

A zöld falat hívják még élő falnak, biofalnak vagy vertikális kertnek. Lehetővé teszi a vegetáció ellenőrzött növekedését, anélkül, hogy a fal felszíni anyagait károsítaná. Az élő falak a fal előtt álló vagy beépített acélállványból, erős műanyagból vagy természetes anyagokból, úgymint tiszta gyapjú vagy filc. A beültetett növényeket csepegtető öntöző látja el tápanyaggal és vízzel. Az élő fal a legkülönbözőbb magasságokban, kül- és beltéren egyaránt élő zöld felületet képez.

A zöld homlokzatot futónövények alkotják, amelyek vagy közvetlenül a falra vagy egy számukra létesített állványra futnak, amely a fal felszíne előtt helyezkedik el. Ezek a növények lent, a talajban gyökereznek, a talajszintben vagy dézsában, és innen nevelik őket úgy, hogy a megfelelő irányba növekedjenek.Patrick blank egyik alkotásának részlete

Beltéri élő falak ma már sok lakóépületben, irodában világszerte, méretük a kicsitől a nagyig változik, a rendelkezésre álló tértől függően, az elérni kívánt hatástól és nem utolsó sorban a költségeitől függően.

Patrick Blanc

A függőleges kertészkedés úttörőjének a francia művészt és tudóst, Patrick Blanc-ot tekintjük. Ő az iPatrick Blank, Párizshletője a földkerekség összes ilyen jellegű épületének. A gigantikus épületek csodálatos növény-falai éppúgy meghódították a világot, mint a zöld falakkal ékeskedő városi villák. Blanc technikája a talaj nélküli ültetés, ahol az általa használt PVC megvédi az épületet, és lehetővé teszi az ellenőrzött körülmények között zajló, folyékony műtrágyával történő öntözést. A homlokzati síkra ültetett növényeket kisméretű műanyag kazettákba ülteti, amelyet ültetőközeggel töltenek fel. A ferde kazetták egymással összeköttetésben állnak (így a víz mindenhová eljut), illetve vékony csövek segítségével vizet-tápoldatot juttatnak a gyökérzethez. A növények életképességét bizonyítja, hogy milyen könnyen birtokukba veszik a számukra idegen környezetet. A négyzetméterenként 30 kg tömegű zöldfelület életben tartása azonban nem kis feladat. A japánok ezért találták ki a mohával borított felületeket, amelyek fenntartása akár súlyukat tekintve is jóval egyszerűbb.Waterloo állomás, London

Zöld építészet a világban

Egyszerű, de hatásos megoldást láthatunk a brit Imax moziverzum épületén, amely a forgalmas londoni Waterloo földalatti állomásnál található. A megzabolázhatatlannak tűnő növényáradat, futólonc, vadszőlő, boAnn Demeulemeester butiquerostyán a belépők feje fölött kipányvázott felületekre fut. És bár télen részben a levelüket vesztik, a bekandikáló égbolt, és a természetes világosság kárpótol jövő tavaszig.

Ann Demeulemeester belga divattervező grandiózus butikja egy éve nyílt meg Szöulban, a Mass Studies építésziroda tervezésében. Az üzletnek otthont adó épület külső felületeit növények borítják, és a beltéri folyosóban moha helyettesíti a tapétát. Az alkotók célja a természet minél magasabb fokon való integrálása volt, mindezt zsúfolt városi környezetben valósították meg.

Zöld homlokzat az Ötpacsirta utca 2-ben.  A Magyar Építész Kamara, a Budapesti Építész Kamara, és a Magyar Építőművészek Szövetségének közös irodája, az alagsorban pedig az Építészpince étterem üzemel.

zöld homlokzat az Ötpacsirta utcában

 

 

 

 

The post Zöld falak, zöld homlokzatok appeared first on Kert Lap.

Magyal

$
0
0

terméses magyalA kúp alakú cserje, esetenként fa a madarak barátja, a betolakodók ellensége. Télen is díszlő, gyógyhatású, kellő óvatosság híján mérgező bogyóival, fényes bőrnemű leveleivel télen-nyáron egyéni szépséget kölcsönöz környezetének. Sövénynek kiváló.

A magyal nemzetség (Ilex) közt lombhullató és örökzöld növények is előfordulnak. Közel 30 faja él hazánkban. A közismert közönséges magyal számos kerti változata ismert díszcserje.

Közönséges magyal
magyal a kertben

A legközismertebb a magyalfélék családjába (Aquifoliaceae) tartozó közönséges magyal (Ilex aquifolium) lassú növekedésű kúp alakú cserjefa. Észak Amerikában, Dél Európában és Ázsiában is elterjedt. Bőrnemű, szúrós lombja, pirosló, a növényen maradó termése miatt kedvelt dísznövény. Kétlaki, vagyis a hím és nőivarú virágok külön egyeden, május-júniusban fejlődnek. Virágaik jelentéktelenek, de vörös vagy sárga termésük feltűnő. Bő termés csak akkor várható, ha a hím és nőegyedek egy időben virágzanak. Idős fája értékes faipari alapanyag.

A magyal nemzetség (Ilex) közt lombhullató és örökzöld növények is előfordulnak. Közel 30 faja él hazánkban. A közismert közönséges magyal számos kerti változata ismert díszcserje.

Közönségemagyal karácsonyi dekorációs magyal

A legközismertebb a magyalfélék családjába (Aquifoliaceae) tartozó közönséges magyal (Ilex aquifolium) lassú növekedésű kúp alakú cserjefa. Észak Amerikában, Dél Európában és Ázsiában is elterjedt. Bőrnemű, szúrós lombja, pirosló, a növényen maradó termése miatt kedvelt dísznövény. Kétlaki, vagyis a hím és nőivarú virágok külön egyeden, május-júniusban fejlődnek. Virágaik jelentéktelenek, de vörös vagy sárga termésük feltűnő. Bő termés csak akkor várható, ha a hím és nőegyedek egy időben virágzanak. Idős fája értékes faipari alapanyag.

Bogyói

Theobromin, koffein és glükozid tartalmú termésének és más növényi részének fogyasztása veszélyes. A bogyók fogyasztása hányást, hasmenést, kiszáradást okozhat. Megfelelő koncentrációban Európában hosszú ideig lázas betegségek, kólika, reuma, himlő és köszvény gyógyítására használták. Az észak-amerikai indiánok a hánytató magyal (Ilex vomitonia) levét hallucinogén italként fogyasztották. Ez nagyobb dózisban depressziót válthat ki.

Magyal legendáriummagyal sövény

Már az ókori Róma napistenhez kapcsolódó vallásában is szimbolikus szerepet töltött be, amely továbbélt a kelta és más pogány vallásokban. A pogány néphit szerint a magyal az erdőlakó tündéreknek nyújt menedéket a hideg ellen. A kelták azért is becsülték ezt a növényt, mert zöldjével életteli az erdő még akkor is, amikor a lombos fák lehullajtják levelük. Skóciában az ajtó köré helyezve a lakókat védi a gonosz szellemektől. Manapság az angolszász területeken a karácsonyi díszítés fontos kelléke.

Angliában és más nyugati országokban is a magyal a karácsony egyik jelképe, amelyet piros bogyóinak és sötétzöld, fényes, mutatós leveleinek köszönheti, Tövises ágai Krisztus töviskoronáját, a piros bogyók Krisztus vérét szimbolizálják.

A magyal nevelése

A mérsékIlex aquifolium Bacciflavaelt klímát kedveli. Nedves körülmények között a közvetlen napfényt is jól viseli. De félárnyékos helyen is jól fejlődik. Legkevésbé a szélsőségesen hűvös vagy meleg környezetet tűri. Legmegfelelőbb számára a homokos vályogtalaj. Magról szaporítható. A földbe ültetett mag csak a következő évben csírázik ki. A 30-40 cm-es palánták már kiültethetők. A talaj tápanyagtartalmára érzékeny, bőséges tápanyagellátást igényel. Fejlődése a 4., 5. évtől gyorsul fel.

Az örökzöld magyal télen is kertünk dísze. Nagy termetű, egyes helyeken egész fává cseperedik. Tél végéig fennmaradó csillogó piros bogyóterméseivel hívja fel magára a figyelmet. Miután kétlaki növény termésdíszt csak vegyes állománytól várhatunk. Óvjuk az igazán nagy fagyoktól, szeles kitettségtől. Kerüljön védett helyre. Minél tarkább, színesebb levelű változatot választunk, számolnunk kell vele, hogy a magas díszítőérték fagyérzékenységgel párosul. Metszéssel sikeresen kordában tartható.Ilex aquifolium elegantissima

Az örökzöld magyal télen is kertünk dísze. Nagy termetű, egyes helyeken egész fává cseperedik. Tél végéig fennmaradó csillogó piros bogyóterméseivel hívja fel magára a figyelmet. Miután kétlaki növény termésdíszt csak vegyes állománytól várhatunk. Óvjuk az igazán nagy fagyoktól, szeles kitettségtől. Kerüljön védett helyre. Minél tarkább, színesebb levelű változatot választunk, számolnunk kell vele, hogy a magas díszítőérték fagyérzékenységgel párosul. Metszéssel sikeresen kordában tartható.

The post Magyal appeared first on Kert Lap.

Lencse

$
0
0

Lens culinaris orientalisHogy pénz álljon a házhoz ezekben a válsággal terhes időkben, és nem biztos, hogy más módon is érvényesíteni tudjuk ebbéli óhajunkat, az újév első napján fogyasszunk lencsét. Ha mégsem válik be, akkor is jót tettünk, mert fehérjékben, rostokban gazdag étket vettünk magunkhoz. Ezzel pedig hozzájárultunk egészségünkhöz, ami szintén pénztárcakímélő. És a jó közérzetet legalább az egészség oldaláról biztosítottuk!

Eredet

A lencse a legemészthetőbb hüvelyes. Régi kultúrnövény. Kelet-Ázsiában, és Közel-Keleten őshonos. Alfaja, a Lens culinaris orientalis Törökországban, Szíriában, Libanonban, Irakban, Iránban, Afganisztánban és Közép-Ázsiában él. A lencse háziasítása során olyan fajtákat szelektáltak, amelyeknek nagyméretű magvai a növényen maradtak a betakarításig. Miután öntermékenyülő, könnyű a különböző termesztési vonalakat fenntartani.

olasz olajfestmény

A 18. századi olasz olajfestmény témája: Ézsaiás ikertestvére, Jákob javára egy lencseleves és kenyér fejében lemondott elsőszülötti jogáról (Genezis könyve, 25 fejezet)

História

A neolitikumban a búzával és az árpával együtt forradalmasította a mezőgazdaságot. Irakban, Qalat Jarmo-nál 9000 éves nyomaira bukkantak az archeológusok. Hasonlóképpen a földművelés kialakulása előtti idők közösségeinek nyomaira bukkanva, 11000-9500 éves leletek találták Szíriában. Termesztésének első bizonyítható, az időszámítás előtti 6800-ból származó leleteit találták meg Izrael északi részén. 5000 évvel ezelőtt már előszeretettel fogyasztották az ókori egyiptomiak. Egy egyiptomi sírkamrában a halott mellett találtak edényben lencsepürét. Miután az egyiptomiak lencsével is kereskedtek, feltehetően rajtuk keresztül jutott el Rómába és a görög városállamokba is. Az ókorban lencseággyal párnáztak ki egy faragott egyiptomi obeliszket, amelyet Rómába szállítottak, és amely ma is megtalálható a Szent Péter bazilikában. A lencsét azonban már régen elfogyasztották.

Jelenleg Európa déli, dél-keleti részein, főleg a Földközi-tenger mentén fekvő országokban, az Atlanti óceán partja mentén Marokkóban, Spanyolországban termesztik. India adja a világ lencsetermésének mintegy felét, amelyet el is fogyasztanak, sőt Törökországból még importra is szorulnak. Kanada és Ausztrália jelentős lencseexportőrnek számítanak.

A növény bemutatása

lens culinaris culinarisA pillangósok ((Fabaceae) családjába tartozó hosszúnappalos lencse (Lens culinaris Medic) hasonlít a bükkönyfélékhez, amelyekkel egyébként könnyen korcsosodik /Lencse-bükköny/. Gyökérzete gyenge, sűrűn elágazó orsógyökér. A gyökérrel jellemzően nitrogénkötő baktériumok élnek szimbiózisban. A nitrogénkötés mértéke nem jelentős. A növény 30-50 cm magas, tőben elágazó, vékony, lehajló szárú. Levélzete párosan szárnyalt, összetett és a levélnyél kacsban végződik. Az egész növény a hüvely kivételével pelyhesen szőrözött. Virágzata a levélhónaljban fejlődő, 1-3 virágból álló fürt. A virágok színe: lila vagy lilásfehér. Öntermékenyülők. A termés rövid, húsos hüvely, belsejében 1-2 maggal. Magja kerek és lapos.

Lencse a konyhakertben

A lencse mérsékelten meleg, száraz klímán termeszthető. Ennek ismeretében Magyarországon az északi Középhegység és a Dunántúl lencsetermesztésdombvidékei jöhetnek számításba termesztése szempontjából. A vályogos kötöttségű, tápanyagban gazdag talaj felel meg számára. Miután kevésbé fagyérzékeny, már március elejétől vethető 12 vagy 24 cm-es sortávolságra. A vetés mélysége 3-6 cm a talajtól és a fajtától függően. Önmaga után ne vessük. Szárazságtűrő, esős időszakban könnyen megtámadják a betegségek, gyökérrothadás és peronoszpóra, szürkepenész a leggyakoribb betegségei. Kártevői közül a gabonaszipolyok jó alapozó talaj-előkészítéssel, lencsebimbó-gubacsszúnyog vetésváltással, megjelenése esetén a következő évben a tábla helyétől távoli táblába való vetéssel, védekezhetünk. További kártevői a levéltetvek, a barkók és a lencse zsizsik. Foszfor és kálium igényes. A lencse akkor világos színű, jó minőségű lencsét akarunk, ha valamivel a teljes érés előtt takarítják be. Betakarítása után helyére zöldségféléket telepíthetünk.

Változatok lencsére

lencsefélékA mag nagysága a változattól és a fajtától függôen eltérô. A mag mérete szerint nagy- v. tányérmagvú (6-8 mm 0), közepes (4,5-6 mm 0) és kismagvú (3,5-4,5 mm 0) fajtákat különböztetnek meg.

Színe fajták szerint: világos szürkés-barna, szürkés-zöld, sárgás-barna stb. A dél-ázsiai konyha egyik alapanyaga, a vörös lencse (Lens esculenta).

Hazai fogyasztásra a legkedveltebb lencsék:

  • A kismagvú lencsék színe szürkés-zöld, vagy zöldes-sárga.
  • A közepes nagyságú lencsék színe többnyire sárgás-zöld.
  • A nagymagvú /tányér/ lencsék színük a fajtára jellemzően különböző.

Lencse a konyhában

A lencse a hazánkban termeszthető hüvelyesek közül az egyik legértékesebb és legkeresettebb élelmiszer. Kulináris értékét főleg magas fehérjetartalmának köszönheti. A magja kb. 25-28 % fehérjét tartalmaz, amelynek biológiai értéke és a mag étrendi hatása jobb, mint a babé és a borsóé. Összetett szénhidrát tartalma miatt a cukorbetegek is fogyaszthatják. Rosttartalma magas.

A lencsemaggal kapcsolatos fogyasztói igények: kiegyenlített nagyság, vékony héj, tiszta, ízletes, egyenletesen és gyorsan főzhető magvak. A követelményeknek legjobban a kis magvú fajták felelnek meg. Manapság azonban a nagyobb magvú lencsék irányába tolódik el a kereslet. Elkészítése során előny, hogy nem igényel áztatást, ám egy éjszakai áztatással lerövidítjük a főzés idejét. Felhasználás előtt a lencsét nem árt válogatni, az áztatóvizet el kell önteni, majd hideg vízzel bőven át kell mosni. Szokás a lencseételeket savanyítani citrommal, ecettel, mustárral. A lényeg, hogy ezeket a savanyító hatású adalékokat csak a főzés végén adjuk hozzá az ételhez, mert egyébként gátolják a lencse megpuhulását. Amrein Csaba, a veszprémi Villa Medici Étterem séfjének ajánlása szerint különleges és egzotikus lencsesalátát készíthetünk, ha a lencsét babérleveles, sós, hagymás vízben megfőzzük, a főzővízbe pedig dijoni mustárt teszünk.

Nagy Angéla családi szakácskönyve (1981. 3. kiadás, a Nők Lapjában megjelent receptek gyűjteménye) szerint így készül a a világ legegyszerűbb lencsefőzeléke:

Hozzávalók:

40 dkg lencse
2 ek. zsiradék
1 púpos evőkanál liszt
egy kávéskanál reszelt vöröshagyma
egy körömnyi citromhéj

tejföl

Az előző este beáztatott lencsét másnap annyi vízben, amennyi ellepi, sóval, citromhéjjal puhára főzzük. Ezután a citromhéjat kidobjuk, a zsiradékból, lisztből, hagymából barna rántást készítünk, és ezzel sűrűre főzzük a főzeléket. Megtejfölözve tűálaljuk. Nagyon finom, ha a lencsét füstölt lében főzzük meg vagy legalább egy darabka szalonnabőrkét főzünk vele.)

Két különlegesség

Az egyiptomi lencseleves receptje

Hozzávalók:

2 ek. extraszűz olivaolja1 aprított voöröshagyma
4 szétnyomott fokhagymagerezd
1 nagy hámozott, karikákra vágott burgonya
1 nagyobb, szeletelt zeller
1 nagyobb szeletelt sárgarépa
2 liter zöldségleves
2 ek. őrölt kumin
fél ek. cayenne bors
1 tk. kurkuma
fél citrom leve
só, bors.

Forrósítsuk meg egy nagyméretű serpenyőben az olivaolajat. adjuk hozzá a vöröshagymát és a fokhagymát, és dinszteljük 2-3 percig. Adjuk hozzá a gyökereket és pároljuk 5 percig. adjuk hozzá a burgonyát, a lencsét, a zöldséglevest, és kevergetve főzzük 40-50 percig. Pürésítsük a levest botmixerrel. Végül keverjük bele a fűszereket. Citromkarikákkal tálaljuk, pitával kínáljuk.

 

The post Lencse appeared first on Kert Lap.

Szerencsehozó növények

$
0
0

négylevelű lóhereIsmerkedjünk meg néhány szerencsenövénnyel. Az alábbi növények általában sikerrel tartható szobanövények. Ami már önmagában is nagy szerencse.

Lóhere

A nyugati civilizációban a négylevelű lóhere évszázadok óta a szerencse szimbóluma. Négy levele közül az első a reményt, a második a hitet, a harmadik a szerelmet, a negyedik pedig a szerencsét szimbolizálja. A négylevelű lóhere alakja a keresztre emlékeztet, amelyet bajelhárítónak, szerencsehozónak tekintenek. A négylevelű lóhere a lóhere (Trifolium repens, ajakosok, Labiatae) viszonylag ritka négylevelű változata, valószínűleg recesszív mutáns. Az írek beérik a háromlevelű lóherével is, amely az ország jelképe, és a védőszentjük, Szent Patrikkal kapcsolatban is rendszeresen megjelenik különféle ábrázolásokon. A feljegyzések szerint Szent Patrik szentbeszédeiben a 3 levél jelképezte az Atya, a Fiú, és a Szentlélek szentháromságát.

Szerencsehere

A négylevelű lóheréhez hasonló szerencseherének (Oxalis deppei, madársóskafélék, Oxalidaceae), valójában madársóska, semmi köze sincs a négylevelű lóheréhez. Kinézetében mégis a négylevelű lóheréhez hasonlatos. Ezért szívesen ajándékozzák leOxalis deppeiginkább szilveszter táján. Őshazája Mexikó.

8-15 cm magas növény. Csak tőlevelei vannak. A lóhereszerű, rajzolatos levelek összetettek, négy levélkéjűek, a levélkék szív alakúak, szélesek, ék vállúak. Nyár végén, ősz elején sárga torkú, rózsaszín virágokat hoz. A virágok ernyőszerű virágzatban állnak. Felhős időben és éjszaka mind a levelei, mind a virágok becsukódnak.

Közvetlen napsütésre, hűvös környezetre és gondos öntözésre van szüksége. Ha a növény elvirágzik, a levélzet elszárad, akkor hagyjuk abba az öntözést. Tartsuk a cserepet hűvös, árnyékos helyen. Kora tavasszal ültessük át és kezdjük el öntözni. Sziklakertbe, ültető ládába vagy cserépbe- akár szobába is- kiválóan alkalmas. Helyezhetjük függő kosárba vagy ablakpárkányra is. Az általában cserépben, virágládában nevelt növény gumóit fel lehet szedni, miután levelei elszáradtak. Néhányat érdemes november közepén cserépben hajtatni. Pár hét alatt kihajt. Ha jól érzi magát, akkor virágzik is. Levelei kis mennyiségben fogyaszthatók. Oxalát tartalma miatt kellemesen savanykás, ezért salátákhoz adható.

Lucky bamboo

A kínai hagyományok szerint minden ünnepi alkalomra ajándékozható az életet szimbolizáló rügyező bambusztő. Az élő, növekvő bambusz, a Feng-shui szerint segít a chi-energia áramoltatásában. A tökéletességre törekvőknek azonban nem is egy, hanem 5 bambusz-szárat kell nevelnie. A bambuszokat manapság Valentin napra, anyák napjára, nők napjára, újévi vagy születésnapi ajándékként ajándékozzák.

lucky bambooAhogy a szerencsehere sem lóhere, úgy a Lucky Bamboo sem bambusz, hanem egy Dracéna fajta (Dracaena sanderiana, agávefélék Agavaceae). A dracéna ugyanis gyorsabban fejlődik, és szebb leveleket hoz, mint egy hasonló méretű bambusz. Szokták lépcsőzetes elrendezésben tálakba rendezni, máskor a hosszabb szárakat spirálban megtekerve árulják, de létezik számtalan egyéb forma és elrendezés is. A legtöbbjüket vágott virágként lehet megvenni (egy-egy száranként), de üvegvázában, ampullában is árulják őket. A különböző kompozíciókat a legváltozatosabb üveg és kerámia növénytartókban vásárolhatjuk meg.

Hónapokig elvan egy kis vázában, tiszta vízben, néha alacsony koncentrációjú tápoldat adagolásával. Tartsuk fényen, szobahőmérsékleten. Ne tegyük közvetlen napra. Hetenként kell a vizét cserélni. Lágy vizet igényel. Ugyanis a növény sóra, többek közt fluoridra érzékeny. Ha jól érzi magát, idővel észre fogjuk venni, hogy gyökereket fejleszt. Mikor a gyökerek már 3-4 cm hosszúak, átültethetjük laza, tőzeges vagy perlites talajba. Mivel a dracénák érzékenyek a pangó vízre, a cserép aljába tehetünk egy kevés agyag granulátumot. Továbbra is óvjuk a tűző naptól. Öntözzük hetente háromszor.

Pompás kutyatej

A thai hagyományok szerint a pompás kutyatej (Euphorbia millii, kutyatejfélék, Euphorbiaceae) szintén szerencsehozó növény. Különösen, ha egy virágkocsányon nyolc virág fejlődik. A thaiföldi kínai emigránsok szerint a nyolc virág nyolc szentet szimbolizál, akik az egészség, bátorság, gazdagság, szépség, művészet, intelligencia, költészet és a gonosz legyőzőjének megtestesítői. A thai hagyomány szerint a növény vonzza a pozitív energiákat.

Különös látványt nyújt ez a vizet raktározó szukkulens, ez a vastag, szögletes, szürkésbarna szárán termetes töviseket viselő, Euphorbia milliágas-bogas növény, amely lankadatlanul virágzik. Madagaszkáron őshonos, de sok klónja terjedt el a trópusokon, és a szubtrópusi régiókban. Apró, gyakran skarlátvörös virágernyői igazi különlegességek. Kevés, fényesen zöld, ovális levele a szárvégeken csokorban fejlődik. Mivel igénytelen, só- és szárazságtűrő, manapság egyre inkább a figyelem homlokterébe kerül. Mérgező tejnedve bőrirritációt okoz, és diterpén tartalma miatt karcinogén, rákkeltő hatású.

Egylaki, kétivarú virágai a kutyatejfélékre jellemző módon fejlődnek, és helyezkednek el a növényen. A redukált termős virágot három porzós virág veszi körül, amelyek csupasz porzóvá redukálódtak. Ezeket két színes, általában piros fellevél veszik körül, tövüknél mézedények helyezkednek el. Az egész képletet ciátiumnak nevezzük. A ciátiumok bogernyőben, középről kifelé fejlődnek. A növény akár egész évben képes virágozni, de legintenzívebben száraz, napos körülmények között virágzik.

Kiváló konténer növény, de száraz, meleg környezetben, a szabadban is megél, ahol kisebb bokorrá fejlődhet.

Vadkakaó

Pachira aquatica bonsaiA vadkakaó (Pachira aquatica, majomkenyérfa-félék, Bombacaceae) természetes, mocsaras környezetében 15 méterre megnövő fa, máskor cserje méretű. Zöldes ágrendszere és fényes zöld levelei is mutatósak. Az ujjasan összetett levelek átellenesen állnak. Nagy, alul fehér, felül vörös sokporzós virágai krémfehér szirmúak. Toktermése ehető. Úgy fogyasztják akár a mogyorót: pörkölve, nyersen. A pörkölt magvakat megdarálják, és kakaóként fogyasztják. Öt összefonódott törzsű bonsai változata szerencsehozó. Ezért bonsai formáját szerencsehozó vagy pénzhozó fának nevezik. Öt levélkéje az öt elemet szimbolizálja: fém, fa, víz, tűz, föld.

A meleget és a párát szereti. A lakás napos részén tartsuk, de déli tűző napsütés ne érje. Ezen kívül már csak az állandó, egyenletes melegről és a magas páratartalomról kell gondoskodnunk rendszeres locsolással és spricceléssel, de ezt se vigyük túlzásba. Ha lehet, a radiátortól is helyezzük távol, mert a száraz levegő könnyen végez vele. Házi szaporítása félfás dugvánnyal képződik. Ehhez kell egy félfás szár, egy tégelyben vagy üvegcsében gyökereztető hormon, világos, egyenletesen meleg és párás hely és némi türelem.

The post Szerencsehozó növények appeared first on Kert Lap.


Télen virágzó bangiták

$
0
0

A loncfélék (Caprifoliaceae) családjába tartozó bangita (Viburnum) nemzetséghez kb. 150 örökzöld és lombhullató faj tartozik. Zömmel bokrok vagy kisebb méretű fák. Az északi régióktól egészen Malajziáig és Dél Amerikáig elterjedtek. A taxonómusok (rendszertannal foglalkozó szakemberek) újabban a bangita nemzetséget a bodza (Sambucus) nemzetséggel együtt a pézsmaboglárfélék (Adoxaceae) családba sorolják. Magyarországon honos fajai: kányabangita (V. opulus),  ostorménfa (V. lantana), mindkettőt kertekbe is ültetik. Egyéb dísznövényként használt bangiták: labdarózsa (V. opulus ‘Roseum’), prágai bangita (V. x pragense), redős levelű bangita (V. plicatum), ráncoslevelű bangia (V. rhytiduphyllum)

Az alábbi fajok a télen borulnak virágba, ezért, ha télen fel szeretnénk vidulni a virágok látványától és virágillatra vágyunk, ültessünk bangitákat!

Kikeleti bangita – Viburnum bodnatense

Viburnum bodnatense 'Down'Viburnum bodnatense  1933 táján a V. farreri és V. grandiflorum keresztezésével állították elő (Bodnant Garden, Tal-y-Cafn, Észak-Wales).  1933-ban Edinbourgh-ban állította elő Charles Lamont, a Királyi botanikuskert helyettes vezetője. A hibridet először sikertelennek tekintették, mert nem mutatkozott kiugró különbség a szülőkhöz viszonyítva. A Szülők újbóli keresztezése Észak-Walesben azonban már meghozta a sikert.

Az egyik legszebb téli díszt adó nagy termetű díszcserje. Magassága 2-3 méter. Lándzsás vagy tojásdad alakú fogazott szélű levelein az erek mélyen a levéllemezbe süllyedtek. A kora tavasszal megjelenő bronzos színezetű levelek később sötétzöldre, ősszel pedig burgundi vörösre váltanak. Illatos virága bimbóban sötét rózsaszín, kinyílva világos rózsaszínű, 5-7 cm nagyságú. A fürtökben álló virágok a csupasz ágakon tél végétől kora tavaszig nyílnak, majd piros bogyói fejlődnek, amelyek őszre fekete színűvé érnek. Üde, tápdús talajt, napos vagy félárnyékos fekvést szeret. Tél végi virágzása miatt kedvelt cserje. A virágokon nagy mínuszok esetén kisebb fagykár mutatkozhat, egyéb betegségei, kártevői ritkán mutatkoznak.

Zöld háttér előtt mutat a legszebben. Szegélynek is kiváló. Jól mutat tiszafa előterében. Sétaút mentén illata is érvényesül. Térhatárolónak, sövénynek is kedvelt.  Olyan helyre ültessük, ahol illatos virágai jól érvényesülnek. Kerüljük a fagyzugokat. A levágott gallyakon a virágok sokáig díszlenek. Ezért szobánkat is díszíti.

www.missouribotanicalgarden.orgrózsás bangita

És most lássuk a szülőket!

Rózsás bangita – Viburnum fragrans

1914-ben a kínai Siho faluban Reginald Farre (1880 – 1920) utazó és növénygyűjtő fedezte fel, aki ázsiában gyűjtött növényeinek többségét szülőfalujában Clapham, North Yorkshire ültette el.  Az itt begyűjtött magvaról szaporították el.Továbbszaporításuk során Skóciában megjelent egy kompakt, törpe változata, V. farreri Nanum, amelyet kiskertekbe, sziklakertbe ajánlnak.

Viburnum fragransAz elegáns rózsás bangita virágai fehérek, rózsaszín színezettel, illatosak, szintén tél végétől kora tavaszig virágoznak a mi klímánkon.  Termést túl meleg klímán nem érlel, egyébként rendkívül mutatós vörös színű bogyói fejlődnek. A fiatal levelek bronzos színezetűek, ősszel pedig bronzvörösre színeződnek. Jó vízgazdálkodású talajba, napra, félárnyékba való, hajtásdugvánnyal szaporítható június-augusztusban. Ellenálló, nem igényel különösebb gondozást.

www.zone10.com

Nagyvirágú bangita – Viburnum grandiflorum

Viburnum grandiflorum 'Snow White'Száraz, hűvös klímán érzi jól magát a 2 méter magas januártól márciusig virágzó nagyvirágú bangita. A Saint Andrew Botanical Garden az év fájának választotta 2013-ban. Ázsia magas hegyvidéki területeiről származik, 2800-4300 m, Xizang Bhutan, India (Sikkim), Kasmír, Nepál, Pakisztán. Felfelé törekvő, 3 méterre növő cserje vagy bokorfa. Az előző évi hajtásokon fejlődő virágok szintén tél végén nyílnak nálunk.

Egyik fajtája az 1950-ben Nepálban begyűjtött V. grandiflorum ‘Snow White’, virágai rózsaszín bimbóiból hófehér virágok fejlődnek.
Talajban nem válogat, mésztűrő. Hajtásdugvánnyal szaporítható.

www.st-andrews.ac.uk

The post Télen virágzó bangiták appeared first on Kert Lap.

WWOOF Magyarország

$
0
0
Forrás: wwoofinternational.org

Forrás: wwoofinternational.org

Itt az ideje a szemlélet- és életmódváltásnak! Ha valami másra vágysz, ha ki akarsz lépni a pénzhajhászó világ mókuskerekéből, és a környezeted megóvását is szem előtt tartod, de nem tudod hogy kezdjed el, íme egy lehetőség!

A WWOOF (World Wide Opportunities on Organic Farms azaz a biogazdálkodás lehetőségi világszerte) egy nemzetközi mozgalom,amely Angliában 1971-ben alakult, és azóta nemzetközi mozgalommá fejlődött azzal a céllal, hogy megtanítsa az embereket a biogazdálkodásra a fenntartható fejlődés szemléletével. A fenntartható fejlődés olyan fejlődés, amely kielégíti a jelen szükségleteit, anélkül, hogy veszélyeztetné a jövő nemzedékek esélyét arra, hogy ők is kielégíthessék szükségleteiket – olvasható a fenntartható fejlődés hazai honlapján.

alma és dió szüret

Forrás: ecohun.blogspot.hu

A természet-ember harmóniája megtartásának tudását és gyakorlását segít elsajátítani a  WWOOF úgy, hogy önkéntesek toboroz a biogazdaságokban, ahol a segítségért az önkéntesek számára a biogazdák élelmet és szállást biztosítanak. Ez alatt az idő alatt az önkéntesek sokat tanulhatnak a bio életmódról, a növénytermesztésről, az állattenyésztésről, az egészséges táplálkozásról, a helyi szokásokról.

Az érdeklődőnek nem kell mást tennie, mint ellátogatni a a nemzetközi honlapra, és kiválasztania azt az országot, ahol önkénteskedni szeretne. Az önkéntes, azaz WWOOF-es, napi 4-6 órás munka fejében szállást és ellátást kap. A munka sokrétű, pl. magvetés, komposztálás, ültetés, favágás, gyomlálás, betakarítás, vályogvetés, borkészítés, sajtkészítés, kenyérsütés, fejés stb.  A tartózkodási idő megállapodás kérdése. Nem kell mást tenni, csak kiválasztani a megfelelő országot, helyet. De nem kell külföldre menni, itthon is több lehetőség kínálkozik, amelyről aWOOF Magyarország ad tájékoztatást.

Aki biogazdálkodó, szövetkezetek, biofalvak is szóba jöhetnek, érdemes élnie a lehetőséggel, hiszen mindig elkel a segítő kéz. Az elkötelezett gazdálkodók örömmel adják át tudásukat, tanítják az érdeklődőket arra az új életmódra, amelyet megváltoztatja a  WWOOF-es gondolkodását, életvitelét. Az érdeklődő gazdák email-ben beszélhetik meg a részleteket a programban való részvételt illetően.

Az önkéntesek számára az alábbi lehetőségek kínálkoznak:

Az állatok szerelmeseinek

hegyesdi szürkemarha

Forrás: www.biokontroll.hu

A Balatonfelvidéki Nemzeti Parkban található sátormapusztai gazdaságban 17 magyar szürkemarha mellett lehet szorgoskodni. Ugyanitt azért akad munka a gyümölcsösökben és gyógynövénygyűjtésben is.

A Gödöllői-dombságon fekvő farmon 40 ló, sok-sok kutya, baromfi és cica fogadja az önkénteseket. De nemcsak az állatok mellett lehet segédkezni, favágás, kaszálás és betakarítás is lehet feladat, idénytől függően. Itt a szállás is kalandos: sátorban vagy lakókocsiban.

Zalaegerszeg közelében csak 3 lóból, egy kutyából és egy cicából áll az állatfarm, van viszont szőlő, gyümölcsös és erdő. Itt fát vágni vagy ültetni, kaszálni vagy épp a gazdaságnak fontos épületeket építgetni, javítgatni. Lehet sátorozni, de a házban is van hely. Azt vallják: Az élet egyszerű és nagyszerű.

Egy bükki kis faluban kecskéket, disznókat és szárnyas jószágokat tartanak. Azok etetése, takarítása mellett azért lehet kertészkedni vagy épp a befőzésben segédkezni. Noha vannak állataik, figyelmeztetnek, hogy kevés húst esznek, viszont szinte minden, ami az asztalra kerül, az saját termesztés, még a kenyeret is maguk sütik a saját alapanyagokból.

Vegáknak

Igazi kalandnak ígérkezik a Bazsalikom néven hirdetett gazdaság, ahol sem áram, sem vezetékes víz nincs. Van viszont egy jókora gyümölcsös, amely ad feladatot bőven. Állat jelen pillanatban egyáltalán nincs és mivel a tulajdonosok elveik szerint csak saját tenyésztésű, saját feldolgozású húst esznek, most vegetáriánusok. Örülnek az olyan növényevő önkénteseknek, akik megosztanák receptjeiket.

A magyar-román határ közelében, Létavértesen a szőlőművelés csínját-bínját lehet ellesni, gyakorolni. Nagyon komoly fejlesztéseket terveznek, így az építkezésben is örömmel veszik a segítséget.

A Vasi hegyháton nagy bio zöldséges kertet lehet művelni, szüretkor és befőzéskor van leginkább szükség segítő kezekre. A tulajdonosok bőven ígérnek pihenőprogramot is: van a közelben tó és folyó, a kertben pedig egy kazah jurta, ahol lehet aludni, jógázni vagy meditálni. megtanulható, hogyan készül a túró, lekvár, házikenyér.

Hippiknek, művészeknek

Out Switch Farm

Forrás: Out Switch Farm FB

Van, aki a béke tanyájaként hirdeti magát. Magyarázatként ez áll: „nem hippik vagyunk. A természettel dolgozunk, nem ellene.” Az önkénteseknek itt biztosan nem kell szántásra, kapálásra, gazolásra, vegyszeres permetezésre készülniük, viszont biztosan számíthatnak talajjavításra, komposztálásra, természetes védőszerek készítésére. Az Out Switch Farm tulajdonosai azt is megjegyzik, ők nem „kábítóznak, cefréznek, esznek húst és dohányoznak”.

Ezzel szemben Pécs környékén épp azt emeli ki egy önkéntesekre váró gazda, hogy ő és felesége a hippi generációból valók és nem munkamániásak. Kecskékkel lehet itt foglalkozni, meg lehet tanulni, hogyan készül a sajt. Az itt önkénteskedők a pécsi kulturális életből is kaphatnak ízelítőt.

Egy budai farmon kreatív, művészi vénával megáldott önkénteseket vár Bauhaus házába a tulajdonos. Elsősorban kertrendezéshez és régi dolgok felújításához szeretne segítséget. Cserében ő Budapest látnivalóit ígéri.

 

The post WWOOF Magyarország appeared first on Kert Lap.

Földimogyoró jellemzése

$
0
0

A cikksorozat efoldimogyoró termesztése Afrikábanlső részében bemutatjuk a földimogyoró növényt. Köznyelvi elnevezés alapján azt gondolhatnánk, hogy a földimogyoró egy dióféle, holott rendszertanát tekintve egészen máshová tartozik, a hüvelyesek közé, a pillangósok családjába, akárcsak a bab, a borsó vagy a szója. Termése föld alatt fejlődő, elfásodott hüvelytermés, amelynek a magját fogyasztjuk, és amelyet 1930-ig állati takarmányként használták.

A pillangósvirágúak családjába (Fabaceae) tartozó földimogyoró (Arachis hypogaea) hazája Brazília, Peru, Argentína. Legnagyobb területen Indiában, Kínában, Szenegálban, Nigériában, Szudánban, Gambiában, Brazíliában, Argentínában, Spanyolországban és Franciaországban termesztik. Hazánk déli területein, különösen Békés megyében termesztik sikeresen.

A Stylosanthes nemzetségből származtatható, földalatti szaporítószervet fejlesztő Arachis nemzetség, a Brazil-táblán terjedt el, a mai Brazília, É-K Paraguay, és a Mato Grosso do Sul területén. Elterjedését a tektonikus földmozgások segítették, később az emberi tényezők befolyásolták. Kialakult többek közt a termesztésbe vont A. hypogaea faj, vagyis a földimogyoró, amelynek csak háziasított formája ismert. Mellette megtalálható ma is az étkezési és gyógyászati hasznosítású, a brazíliai Mato Grossoban termesztett A. villosulicarpa.

Dél-Amerikából az ókori hajósok a földimogyoró magvait eljuttatták Kínába és Afriföldimogyoró botanikájakába is, még jóval Kolombusz megjelenése előtt. Amerika felfedezése után az földimogyoró különböző formái kerültek  Afrikába és Ázsiába. Végezetül Afrikából a rabszolga szállító hajókkal új génállományú termesztett változatok kerültek vissza Észak- és Közép-Amerikába.

Peanut Science

A földimogyoró botanikája

Ismertjük a különleges földimogyorót közelebbről. A növény alsó harmadában jellemzően elágazó karógyökeret fejlesz, amelynek oldalgyökerein lazább talajokon 1–2 mm átmérőjű gümők, nitrogéngyűjtő baktériumtelepek alakulnak ki a liialngósvirágúakra jellemző módon. Hajtásrendszere 20–60 cm magas, felálló vagy elfekvő, visszástojásdad levélkék alkotják párosan összetett leveleit. A levéllemez felső része fényes, fonáka szőrözött.

fekete héjú fajta

Az új fefete héjú földimogyoró fajta 2011 óta kapható az amerikai piacon.

 

Pillangósokra jellemző felépítésű virágai sárgák, 2–4-esével állók, levélhónaljból fejlődők. A növény különlegessége, hogy a megtermékenyítést követően hüvelykezdeményei a talajba fúródva fejlődnek ki. Az érett hüvely szalmasárga, külső felülete hálósan bordázott, fajtától függően többé-kevésbé befűződött. Belső fala nemezszerű, éréskor a magvakkal érintkező felületek barna foltosak. A magvak száma termésenként 1–5 db. Héjszínük éretten a fajtára jellemző és a világos testszínűtől a sötét ibolyáig változhat.

A mi éghajlati adottságaink között kielégítő terméseredményt csak a rövidebb tenyészidejű, felálló bokor alakú, ún. Valencia típusú változat ad. Ennek magassága kb. 120 cm, hajtása vöröses, lombozata nagy. Egy hüvelyben 3-5 mag fejlődik. A hüvelyméret valamivel elmarad ugyan az elfekvő bokor alakú külföldi fajtákétól, de hő- és fényigényük kisebb, korábbi betakaríthatóságuk pedig nagyobb termésbiztonságot jelent.

www.tankonyvtar.hu

Arachis hypogaea 'Valencia'

 

The post Földimogyoró jellemzése appeared first on Kert Lap.

Filodendron

$
0
0

fára kúszó filodendronMintegy fél évszázada még minden közintézmény, kórház sőt patika jellegzetessége volt a hatalmas filodendron, ami aztán a helyszűke és a divat változása miatt lassan kiszorult a közintézményekből és az otthonokból is. Ha megkóstolhatnánk banán-ananász-mangó aromára emlékeztető gyümölcsét, amely a növény egyetlen nem mérgező része, esetleg más lenne a helyzet, ám erre a hazai körülmények között nincs esély.

Filodendron pro és kontra

Mivel kúszónövény, legtöbb gondot ide-oda tekergő szára okozza, amit elég nehéz kordában tartani, és nagyon oda kell figyelni, hogy nehogy elcsatangoljon a helyéről. A forgatás nem elég, támasztékot igényel. Tegyük olyan helyre, ahol viszonylag egyenletesen kap világosságot. Az óriásira megnőtt filodendron pedig nyugodt szívvel visszavágható. A levágott rész vízben újra gyökerezik, ha sajnálnánk megszabadulni tőle. Mellette szól viszont rendkívül mutatós, nagy lemezű, fényes-zöld szeldelt levele, aminek díszítőértékét köszönheti. További előnye, hogy fényszegény helyen is jól érzi magát.

filodendron közintézményben

Ismerkedjünk meg vele közelebbről:

Filodendron rendszertana

A kontyvirág félék családjába (Araceae) tartozó könnyezőpálmát (Monstera deliciosa) csak a köznyelv nevezi filodendronnak, bár régebben valóban a Philodendron nemzetséghez sorolták (Philodendron pertusum). Mexikóban, Guatemalában, Panamában, Costa-Rica-ban honos őserdei kúszónövény, amelynek érett gyümölcseit előszeretettel fogyasztják.

A Mexikótól Brazíliáig, és Bolíviáig elterjedt Monstera nemzetségbe fán élő növények tartoznak, mintegy 40 fajjal. Jellemző rájuk, hogyfilodendron virága magról kelve először a földben gyökereznek, majd elkezdenek a hozzájuk legközelebbi fatörzs felé növekedni, azaz a sötét felé nőnek, ezután a törzset elérve, légyökereikkel megtámaszkodva a fény felé törnek. Leveleik a növény fejlődési stádiumától függően eltérő megjelenésűek, ezt esetenként jól megfigyelhetjük saját filodendron növényünkön is.

A könnyezőpálma a Monstera nevet monstrum leveleinek köszönheti, a deliciosa elnevezés az ízletes gyümölcsre utal. A Viktoriánus időben vált kedvelt dísznövénnyé.

Filodendron botanikája

Rokonaihoz hasonlóan izgalmas az életmódja, és ebből adódóan a megjelenése is. Természetes körülmények között magból kibúvó szára inkább zöld gyökérre hasonlít, amely addig tekergőzik fénnyel ellentétes irányban a földön, míg fatörzset vagy más függőleges felszínt nem talál. Ekkor hajtja ki első két levelét, és kezd a lombkorona irányába “futni”. Átellenesen álló levelei lehetővé teszik, hogy mindegyiküket fény érje. Ha minden jól megy, a növény epifíta (más növényen él, de nem parazita) életmódra vált, elvesztve minden kapcsolatát a talajjal. Eredeti élőhelyén akár 21 méter magasra is megnő. A fiatal növény szív alakú levelei kevésbé kemények, világosabb színűek, kevésbé fényesek, az idősebb növény nagy levelei kemények, fényesek, és erőteljesen perforáltak. A levelek elfogyasztva mérgezőek, hatásuk háziállatokra akár végzetes is lehet. Az általános tünetek allergia jellegűek.

Dísznövényként nevelve erős karóhoz kell kötni, így szára akár a 6 m-t is meghaladhatja. Szobai körülmények között ritkán virágzik. Virágzásának időpontja a nyár. A virágfejlődéshez elengedhetetlen a megfelelő páratartalom. Vitorlavirághoz hasonlatos virága tömzsi száron fejlődik, amelyből a 20-25 cm hosszú, 5-7,5 cm átmérőjű gyümölcs fejlődik.

filodendron éretlen gyümölcseGyümölcsöket is csak üvegházi vagy télikerti körülmények között hoz 4-6 évente. A gyümölcs beéréséhez több mint egy esztendő szükséges. Az éretlen gyümölcs oxálsav tartalma miatt felmarja a torkot és a nyelőcsövet. Érési ideje 5-6 nap. Az érett gyümölcs hexagonális részekből összetevődő héja könnyen eltávolítható, íze leginkább az ananászéhoz hasonló. A gyümölcs kalória tartalma alacsony, kalcium és C-vitamin tartalma magas.

Filodendron gondozás

Fényigény: Árnyékos vagy mérsékelten megvilágított helyen érzi legjobban magát, közvetlen napsugárzás ne érje. A közvetlen napsugárzás kifakítja, és megégeti a leveleket.

Hőigény: Melegigénye átlagos, télen legalább 12 °C szükséges számára. Aktív növekedéskor biztosítsunk neki 18 °C feletti hőmérsékletet.

Vízigény: Öntözzük alaposan, de mindig várjuk meg, hogy két öntözés között a földje kiszáradjon. Télen kevesebb vizet kíván. Az esővizes öntözést meghálálja. Talaját soha ne telítsük vízzel!

Páratartalom: Bár párás környezetben érzi magát a legjobban, jól tűri a száraz levegőt. Fűtött helyiségben permetezzük a leveleket. Néha mossuk le szivaccsal leveleit, évente egyszer például kádban tusoljuk, vagy udvaron gyengén slaugozzuk.

Betegségek, kártevők: Az alacsony hőmérséklet és a túlöntözés együttes hatásaként gombásodás léphet fel. A pajzstetvek és a takácsatkák károsíthatják.

Filodendron szaporítása

A kapaszkodást segítő léggyökereket, amelyek a kifejlett példányon fejlődnek, ne vágjuk le, hanem dugjuk a földbe, hogy ezeken Monstera deliciosa variegatakeresztül is tápanyagot vehessen fel. Ha növényünk már nagyon terebélyes, kordában tarthatjuk, ha kettévágjuk. A felső felét külön gyökereztethetjük. Alja pedig új hajtás hoz. 30 cm-es szárdarabbal már szaporítható. A levágott darabokat dugjuk félig homok és komposzt keverékébe. Begyökerezés után szerves anyagban gazdag talajba, végleges helyükre kerülhetnek.

Amivel kevésbé fogunk próbálkozni, az a maggal történő szaporítás. Mivel a növény fejlődése így soká tart, és ritkán jutunk maghoz, ezt a lehetőséget ritkán választjuk, kivéve, ha mégis maghoz jutottunk, és még kísérletező kedvűek is vagyunk. A magoncok csírázás után a fénnyel ellentétes irányban nőnek mindaddig, míg nem találnak egy fatörzset, amelyre felkúszhatnak. Ezt helyettesíti az erős támaszték.

 

 

 

 

 

The post Filodendron appeared first on Kert Lap.

Földimogyoró termesztése

$
0
0

foldimogyoró palántaA cikksorozat második részében megismerkedhetünk a földimogyoró környezeti igényeivel és termesztésének fortélyaival, amit röviden ekképp foglalhatunk össze: Úgy vesd mint a babot, és úgy neveld mind a burgonyát!

Földimogyoró környezeti igénye

A földimogyoró melegkedvelő növény, 12 oC alatt nincs terméskötődés. A termesztés kritikus kérdése a vízhiány a virágzástól a terméskötésig terjedő időszakban. A fényt kedveli, ezért árnyékos helyre telepíteni ne telepítsük. Termesztésére a könnyű, tápdús homoktalajok, valamint a jó vízgazdálkodású, meszes vályogtalajok alkalmasak. Legjobban a homokos vályogon terem.

Földimogyoró termesztése

A földimogyorót úgy vessük, mint a bokorbabot, virágzás után úgy neveljük, mint a burgonyát!

Akkor vethető, amikor a talaj felső 10 cm-es rétege már tartósan 15°C-ra melegedett. A magot állandó helyére vessük 400×400 mm távolságra, 50-70 mm mélyen. A vetés optimális időpontja április vége, május eleje. A tokjával együtt elvetett mag egyenletesebben és biztonságosabban kel ki. Ne vessük 3-4 évig maga után. A beteg töveket az állományból el kell távolítani, majd a betakarított termés mentesítését a beteg hüvelyek és magvak szigorú szelektálásával tovább kell folytatni. A csiranövények megjelenése után nyomban fogasolni kell a vetést, így a gyomok 60-80 %-a megsemmisül.

Meghálálja a porhanyítást virágzás előtt és a virágzás kezdete után. Amikor a sárga színű, pillangós virágok nyílnak, a növényeket, a virágzó földimogyoróburgonyához hasonlóan földdel fel kell töltögetni. Ha a kupacokat a szél vagy az esővíz elhordja, akkor meg kell ismételni a feltöltést, hogy megtermékenyült virágok mihamarabb elérhessék a talajt, ahova befúródnak, és a magkezdemény ott alakul hüvelyterméssé alakulhasson.

Az ültetés után 7-9 nap múlva csírázik. A vetés és virágzás közötti idő 30-40 nap. A földimogyoró virágainak mindössze 15-20%-a termékenyül meg. A virágtengelynek a termő alatti megnyúlt része (gynophorum) 3-7 napig vízszintesen növekszik, majd a talaj felé nő, és az talajfelszínt elérve 20-30 mm-re hatol a talajba. A földalatti termés képződése behatolás után 15 napra következik be.
A gyökérgümők kifejlődéséig N-re van szüksége. Ajánlott mennyiség 15-25 kg/ha, a vetéssel kijuttatva. P igénye kétszerese az N mennyiségének, K2O mennyisége átlagban 34-40 kg/ha.

Gombabetegségei a cerkospórás, fuzárium, szklerotiniás levélfoltosság stb. Ellenálló fajták kiválasztásával védekezhetünk ellenük. Az állati kártevők közül elsősorban a talajlakók, közülük is főleg a drótférgek, valamint a lombkárosító takácsatkák, és levéltetvek támadhatják. Drótférgek ellen úgy védekezhetünk, hogy laza talajba vetjük!

Ökotermesztésre ajánlott földimogyoró

Földimogyoró betakarítása

földimogyoró betakaritásA betakarítás a hüvelyek 60-70%-ának beérésekor kezdődik el. Az érés legfontosabb jelei, hogy a bokor „szétdől”, a levelek sárgulnak, és a magok már a fajtára jellemző színűek. Hazánkban a termések október elejére érnek be, akkor a hüvely héja már sárgásfehér, a benne levő magvak pedig húspirosak. Úgy szedjük fel, ásóval a bokor alá nyúlunk, megemeljük, majd a növényt a száránál fogva óvatosan kihúzzuk a földből, ügyelve arra, hogy a terméshüvelyek ne szakadjanak el. A talajból kitépett földimogyorót 4-6 óráig száradni hagyják a napon, majd néhány napig a szabad levegőn szárítgatják, ezután a hüvelyeket lefejtik a szárról, és a termést hűvös, szellős helyen, vékony rétegben kiterítve tárolják értékesítésig, vagy feldolgozásig. A szárítás történhet szabadföldön, továbbá minden olyan berendezésen vagy építményben, ahol a terméssel felfelé fordított növénytömeg átszellőztetését biztosítani lehet. A száradás után a hüvelyeket a tőtől leszedjük, és a légszáraz állapot eléréséig vékony rétegben, gyakori forgatás mellett szellős helyen tároljuk. A végleges tárolásra a 11% nedvességtartalom a megfelelő.

www.agroinform.com

The post Földimogyoró termesztése appeared first on Kert Lap.

Viewing all 867 articles
Browse latest View live