Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all 867 articles
Browse latest View live

A kiültetés napja – 2.

$
0
0

kiültetett egynyári palántákAz első cikkben (A kiültetés napja) a palánták kiültetéshez szüksége fejlettségi állapotáról volt szó. Most nézzük meg a környezeti tényezők hogyan befolyásolják döntésünket. Míg előző cikkünkben konyhakerti növényekkel illusztráltunk, most a dísznövényeken a sor. Május végéig ugyanis kikerülnek a fagyérzékeny egynyáriak, évelők, dézsás növények.

Külső körülmények

Sajnos az időjárás és egyéb körülmények nem mindig megfelelőek  a kiültetésre. Mikor ne ültessük ki a palántákat?

Hőmérséklet: Az extrém hőmérséklet káros a az optimális körülményekkel elkényeztetett palánta számára. Ezért ne olyankor ültessünk, amikor az idő ragyogó, napos, ami esetleg hűvös éjszakára is utalhat, hanem akkor, amikor borús az idő, így kisebb a hőingadozás. Ilyenkor elkerüljük a nappali túlmelegedést, és az éjszaka, erős lehűlést.

Szél és kitettség: A légmozgástól is óvott palánták rosszul tűrik a szelet. Ha mégis kiültetésre szánjuk magunkat, állítsuk szélfogót vagy terítsünk fátyolfóliát a kiültetett palántákra. Ez megakadályozza a szár lefekvését, a levelek leszakadását, véd a kártevőktől is. Cikk ajánlat: Fóliák, hálók, szövetek alkalmazása a házikertben

Pangóvíz: Mindenképpen halasszuk el a kiültetés időpontját, ha talaj túl nedves. A palánták nem tűrik a pangóvizet, ami gyökérfulladáshoz vezethet. Különösen figyeljünk oda, ha talajunk agyagos. A vizes, agyagos talaj nehezen is melegszik, ami további hátrány. Cikk ajánlat: Talajok vízgazdálkodása

sárga délvirág

Kártevők: Ne csak a rovarokra gondoljunk. Tavasszal a madarak aktívak, itt a fészekrakás ideje, elképzelhető, hogy megcsipkedik növényeink friss hajtásait, kikapirgálják, csőrükkel kifordítják a gyökereket, különösen, ha száraz mulcsot is használtunk, így keresgélve friss fészekanyagot maguknak. Próbálkozhatunk madárijesztővel, zajkeltő szélharangokkal. Ha éppen támadnak a levéltetvek, kicsit várjunk, amíg a támadási hullám lecsitul, illetve készüljünk fel a védekezésre. Cikk ajánlat: Rovarcsalogató növények

Odafigyelés: Nem jó ötlet, ha akkor ültetünk, mielőtt, akár csak pár napra is elmegyünk otthonról, elutazunk. Éppen fordítva. Akkor ültessünk, amikor egy-két napi ott tudunk lenni a kiültetett palánták közelében, és gyakran ellenőrizni tudjuk, hogy nedves-e a talaj, nem bukkannak-e fel kártevők

Jó ötlet, ha több a palánták, mint amennyi a férőhely kertünkben. Velük pótolhatjuk az esetleges veszteségeket. De abba a hibába se essünk, hogy még bepasszírozzuk őket az ágyásba utólag, és így túlzsúfoljuk a kertet. Ezzel csak ártunk a növényeknek, amelyek egész szezonban versengeni fognak egymással a fényért, a tápanyagért, a helyért. És akkor még nem beszéltünk a kártevők kórokozók terjedésének felgyorsulásáról, amely túlzsúfolt kertben halálos járványhoz is vezethet.

Költözés és kiültetés

Ha a palántáink már felkészülten várják a kiültetést, ha az időjárás jelentés is kedvező, megkezdhetjük a palánták edzését majd ezt követően a kiültetést!

Palánták felkészítése a kiültetésre (edzés)

Palántázási praktikák (talaj előkészítés, sor kijelölés, palánták tárolása, beültetése, beöntözése)

szeretnék többet tudni-biokertészkedés

kiültetésre váró növények kertészeti kínálatban

The post A kiültetés napja – 2. appeared first on Kert Lap.


Irány Kecskemét

$
0
0

Június végi belföldi tanulmányút bérelt busszal, Kecskemét célállomással.

Tanulmányi kirándulásra hívjuk kertbarátokat, volt hallgatóinkat, június 26. (péntek) 9-18 óráig.

A találkozó pontos időpontja, helye még szervezés alatt.

Részvételi díj 9.900 Forint.

A tanulmányút szervezője, szakvezetőnk Dr. Komiszár Lajos egyetemi tanácsos.

Az alábbi cégeknél teszünk látogatást:

1. Szárazvirág Kft. (Lajosmizse)

szárazvirág Kft.

Vesszők, ágak; Termések; Kompozíciók; Banksiák; Gyöngyök; Kaspók; Kerámiák; Tengeri herkentyűk; Dekorációs anyagok; Gyümölcsök, fűszerek; Natúr szárított növények; Proteák; Levelek; Tartósított növények; Mohák, zuzmók, rostok; Potpourrik; Tobozok; Festett növények; Csomagolók; Betűzők; Gyapjú

2. Pax 69 Kft. – kiskertbe való földkeverék előállító és értekesítő cég (Kecskemét)

jó Föld

  • JóFöld tőzeg alapú földkeverékek gyártása
  • Terracult tőzeg alapú földkeverékek forgalmazása
  • Kertészeti perlit forgalmazása
  • Dekoratív spanyol fenyőkéreg forgalmazása

3. Juniperus Parkerdészet (Kecskemét)

Juniperus Parkerdészet

  • Dísznövénykertészet és faiskola;
  • Több száz faj és fajta; edényes, örökzöldek,rózsák, virágos cserjék
  • kertészeti, erdészeti, közép- és felsőfokú oktatási intézmények hallgatói gyakorlatainak színhelye.

4. Hegede kertészet (Kecskemét)

Hegede kertészet

  • Sziklakerti évelők
  • Évelőágyások dísznövényei konténeres évelő virágok, hangafélék
  • Díszfüvek (Arundo, Carex, Cortaderia, Festuca, Koeleria, Miscanthus fajták)
  • Árnyékba, félárnyékba ültethető évelők (Astilbe, Hosta, Páfrányok, stb.)
  • Peóniák (Paeonia lactiflora, P. officinalis és P. suffruticosa fajták)
  • Sásliliomok (Hemerocallis), Íriszek
  • Fűszernövények (Tárkony, izsóp, citromfű, menták, majoranna, rozmaring, zsálya, kakukkfű, stb.)
  • Páfrányok (Athyrium, Cystopteris, Dryopteris, Matteuccia, Phyllitis, Polystichum, Thelypteris)
  • Mocsári növények, vízinövények, tündérrózsák
  • Télálló bambuszok
  • Törpecserjék (Cotoneaster, Daphne, Erica, Hebe, Potentilla fruticosa és Rosa fajták)
  • Calluna fajták
  • Bambuszok

Vásárlási lehetőségek!

Ha időnk engedi, megnézzük a kecskeméti arborétumot is. (Belépődíjat mindenki maga fizeti.)

Jelentkezés

Jelentkezés névvel, telefonszámmal, számlázási címmel a farmart@t-online.hu címre küldött email-lel lehet. A jelentkezést csak a részvételi díj átutalásával tekintjük véglegesnek! Miután a busz befogadóképessége véges, a helyfoglalás az részvételi díj utalásának függvényében történik. A busz mérete a jelentkezők létszámától függ, de minimum 14 fő maximum 37 fő.

  1. Először jelentkezik, és nem utal semmit!
  2. Megerősítő információt kap az árat és a férőhelyet illetően.
  3. Ön átutalja a fejenkénti 9.900 Ft.- részvételi díjat, ezzel lefoglaljuk a helyet (helyeket) a buszban. 11709002-20599461 (OTP) Farmart Kft.
  4. Az utalásról számlát kap email-ben.

Érdeklődés telefonon: +36 30 919 5098, email-ben: farmart@t-online.hu

The post Irány Kecskemét appeared first on Kert Lap.

Gólyaorr

$
0
0

A gólyaorrnak annyi köze van a gólyához, hogy a toktermés hosszúcsőrű madárfejre emlékeztet. A gólyaorr igazi tavasz végi szépség. Túl sok baj nincs vele, bizonyos fajtái némileg szárazságtűrők is. Talajban sem válogatós. Az árnyékot is tűri, bár ilyenkor kevesebb virágot hoz. Május végétől gyönyörködhetünk virágtengerében.

nagyvirágú gólyaorr

A gólyaorrfélék (Geraniaceae) családjába 7 nemzetség és mintegy 800 faj tartozik. Többségük szőrös szárú, szeldelt vagy hasadt levelű, illóolaj tartalmú. A virágokra az ötös tagoltság jellemző. 5 csészelevél, 5 sziromlevél, még a termőlevél is ötös tagoltságú. A porzók száma általában 5-10. Nemzetségei közé tartozik a muskátli (Pelargonium) és a gólyaorr (Geranium) is. A muskátlit és a gólyaorrt régen egy nemzetségbe (Geranium) sorolták, azt híve a Dél-Afrikából származó muskátliról, hogy az Európában is honos gólyaorr távoli megfelelője. Ami részben igaz is, de, később kiderült, hogy csak távoli rokonok. S bár Charles L’Héritier (1789) később a muskátlikat különválasztotta a Pelargonium nemzetségbe sorolva őket, angolul ma is geraniumnak nevezik a muskátlit.

gólyaorrA gólyaorr nemzetség (Geranium) mintegy 400 fajt számlál. Jellemző a virágok sugaras szimmetriája. A porzók száma 10. A kiegyensúlyozott klímájú és szubtrópusi régiók növényei tartoznak ide. Sokan közülük fagytűrők, sok köztük a gyom. A gólyaorr elnevezést a hosszú csőrre emlékeztető terméstokról kapták.

Nagyvirágú gólyaorr bemutatás

A muskátlival rokon nagyvirágú gólyaorr (Geranium himalayense) 30-60 cm magasra megnövő dísznövény. Közép-Ázsia hegyvideiről származik, ahogy erre tudományos neve is utal. Májustól július elejéig, esetenként akár szeptemberig is hozza kék árnyalatú virágait. Terjedő tövű évelő, amely tömegesen és más tömeges virágzású évelők társaságában mutat jól. Talajtakarónak kiváló. Sok egyszerű és telt virágú kertészeti fajtája ismert. Az alapfaj egyszerű kék virágai május végén, júniusban nyílnak tömegesen. A talajt sűrűn borító, mélyen erezett, szeldelt levelei középzöldek, de az őszi levélszíne narancsvörös. Az elszíneződés mértéke időjárás függő. Egyik jellemzője, hogy remek árnyéktűrő. Fák, cserjék alá ültethetjük.

pázsitszegfű és gólyaorr

Nagyvirágú gólyaorr környezeti igényei és gondozása

Geranium 'Johnsons Blue'A nagyvirágú gólyaorr akár félárnyékos/árnyékos fekvésben is nevelhető, de ilyenkor gyérebben virágzik. Jó vízgazdálkodású talajban fejlődik a legszebben, de talajban valójában nem válogat. Akár agyagos talajban is megél. Mélyre nyúló gyökerei biztosítják számára, hogy az aszályos időszakokat is túlélje. Az elnyílt virágok eltávolításával további virágzásra ösztönözhetjük. Gombabetegségek közül a peronoszpóra, lisztharmat megtámadhatja, forró, száraz nyarakon megjelenhetnek rajta a takácsatkák. Nedves időben a csigák jelenthetik a legnagyobb problémát. Tőosztással vagy dugványozással szaporíthatjuk tavasszal, de jó, ha tudjuk, hogy önvető.

Gólyaorr kertészeti fajták

Geranium himalayense 'Gravetye'A G. ‘Johnson’s Blue‘ az egyik legközkedveltebb kertészeti fajta, ami nálunk is kapható. A G. himalayense x G. pratense hibridje. 30-45 cm magas, rizómákkal terjedő, sűrű talajtakaró. Égszínkék virágainak ármérője 5 cm. A virágok fürtökben nyílnak késő tavasztól kora őszig. Mélyen szeldelt, sötétzöld lombozatú. Könnyen tartható, közepes vízigényű, napon, félárnyékban is szépen fejlődik. Forró, meleg nyarakon nyár elején befejezi tömeges virágzását, de tovább virágzik őszig, ha gyérebben is. Vagy nyár végén újra virágzik. Ha elvirágzás után erőteljesen visszavágjuk, mi is másodvirágzásra ösztönözhetjük. Terjedését kordában tarthatjuk, ha oldalhajtásait rendszeresen eltávolítjuk.

Geranium himalayense 'Plenum'

G. himalayense ‘Gravetye’ egyike a legkompaktabb kertészeti fajoknak. Liláskék, középen fehérrel futtatott virágai nagyok, kora nyártól kora őszig virágzik. Csipkeszerű lombozata is szépen díszít. Ha azt szeretnénk, hogy mindig jól nézzen ki, az elnyílt virágokat, elszáradt hajtásokat vágjuk le, és kb. kétévente tőosztással ifjítsuk meg.

A G. himalayense ‘Plenum’ (régebbi elnevezése ‘Birch Double’ ) fajtát a G. Cranesbill fajtából szelektálták, kimondottan szegélynövénynek. Lombozata kis,kerekded kupacokat alkot, rózsaszínes beütésű lila virágai teltek. Elvirágzás után erőteljesen vágjuk vissza, hogy ezzel elősegítsük a lombozat fejlődését, amely ősszel, gyakran gyönyörű vörösre színeződik. Figyelem, ez a fajtas teril, tehát magvai nem fejlődnek. Így az önvetés lehetősége kizárt. Viszont sikeresen végezhetünk tőosztást mind ősszel, mind tavasszal.

Forrás: www.bbc.co.uk; gardening.cornell.edu; missouribotanicalgarden.org; succulent-plant.com; perennials.com

The post Gólyaorr appeared first on Kert Lap.

Mire használhatjuk a kaszálékot?

$
0
0

A kaszálék könnyen, gyorsan bomló szerves anyag. Olyan zöldhulladék, amelyet sikerrel hasznosíthatunk akár úgy, hogy nem gyűjtjük össze, hanem elterítjük a gyepen, akár úgy, hogy komposztáljuk, vagy mulcsként használjuk.

Az avarszint a talajfelszín és az aktívan fejlődő vegetáció között helyezkedik el. Ha a szerves anyag termelődése gyorsabb, min annak lebomlása, akkor keletkezik. Úgy képzeljük el, hogy lehullott növényi részek pl. levelek hevernek a talajfelszínen lebomlásra várva. A fűkaszálék azonban máshogy viselkedik, gyorsan bomlik.

kaszálék

Fűnyírás

száraz kaszálékA fentiekből következik, hogy, ha kellő gyakorisággal nyírjuk a füvet, nincs szükség gereblyézésre, a kaszálék összegyűjtésére.

A tavaszi gyors növekedés időszakában akár néhány naponta nyírhatunk. Ami nem is olyan nagy feladata, ha figyelembe vesszük,hogy a karbantartott gyep lenyírása sokkal könnyebb az elhanyagolt gyephez képest.

Törekedjünk a kaszálék egyenletes terítésére. Ezt úgy érhetjük el, ha száraz időben nyírunk füvet éles pengét használva. Egyértelmű, hogy ne gyűjtőkosaras fűnyírót használjunk , illetve olyan gyűjtőkosaras fűnyírót használjunk, amelyről az minden nehézség nélkül, biztonságosan eltávolítható.

A mulcsozó fűnyíró igen hatékonyan lehet a segítségünkre: apróra vágja a füvet. A kések profilja és a ház különleges kialakítása a vágótérben olyan légáramlatot kelt, mely a kaszálékot újra és újra visszatereli a kés forgási sávjába mindaddig, amíg azt a kés finom darabokra nem vágja. A könnyű, apró darabkák pedig már nem kerülnek vissza, hanem ráhullanak a gyepre.

A szétterített kaszálék egyben a talajlakó, szerves anyag bontó mikroorganizmusok táplálékául is szolgál, a szerves anyag lebomlása során a növények számára felvehető formában elérhető táplálékul szolgál. ezzel a talajból kivont tápanyagot mintegy reciklizáljuk. Ha nem gyűjtjük össze a kaszálékot, energiát takarítunk meg.

Cikk ajánlat: Fűnyírás

Mikor ne hagyjuk a kaszálékot a gyep felszínén?

nedves kaszálék

  • Ha a gyep erősen fertőzött, a kaszálék eltávolítása növeli a levegőzöttséget és a napkitettséget csökkentve a betegségek okozó mikroorganizmusok terjedését.
  • Ha nedves időben vagyunk kénytelenek füvet nyírni, a kaszálék összetapad, filcesedik, nem jól teríthető, és könnyen berohad.
  • Ha a fű túl magasra nőtt.
  • Ha, és ezt akár elsőként is említhettük volna, gyűjtőkosaras a fűnyírónk, és csak így működtethető.

Mi legyen a begyűjtött kaszálék sorsa?

Mulcsozás

kaszálék komposztálásaA kaszálékot használhatjuk mulcsozásra. Jó, ha egy hétig teregetve szárítjuk, és csak ezt követően használjuk fel. Óvakodjunk a vastag mulcsrétegtől, mert penészedik, bűzösen rothad, miközben megemelkedik a hőmérséklete, mindez a növények pusztulásához vezethet. Viszont, ilyetén módon, gyomos területen sikeres gyomirtóként működhet.

Cikk ajánlat: Szalma mulcs

Komposztálás

Ha fűnyesedéket komposztálunk, a nyesedékhez keverjünk földet is, így mintegy bejuttatjuk a mikroorganizmusokat, amelyek a szerves anyag bontását végzik. Ha a már meglévő komposzthoz adjuk, javítjuk a komposzt minőségét, hiszen viszonylag nitrogénben gazdag adalékként segíti a megfelelő tápanyagarány kialakítását a komposztban. Ami lényeg, hogy önmagában sosem használjuk, mert összefilcesedik, és ilyen formában nehezen komposztálódik.

Cikk ajánlat: Komposztálás

Ne feledjük!

A sűrű, egészséges gyep potenciálisan csökkenti a szennyeződést, hűti a környezetet, szűri a port és a pollent, esztétikus környezetet teremet. A megfelelő gyepápolás pedig ezeket az előnyöket segíti elő, és minimalizálja a zöldhulladékot.

szeretnék többet tudni-biokertészkedés

The post Mire használhatjuk a kaszálékot? appeared first on Kert Lap.

Bodzavirág italok

$
0
0

Ha nyílik a bodzavirág, és gyönyörködhetünk tenyérnyi, ragyogó virágaikban, eljött a bodzaitalok készítésének ideje. Igyekezzünk, addig szedjük a virágtányérokat, amíg nem nyíltak ki teljesen, és nem árasztották el őket a levéltetvek, akiknek szintén egyik nagybecsű kedvence a bodzavirág. Ne feledjük, ha rövid szárral szedjük a virágokat, a tetveket a fán hagyjuk a maradék virágszárral együtt.

bodzavirág szörp

A fekete bodza virágait a népgyógyászat vizelethajtó, fájdalomcsillapító, gyulladás gátló, köptető, izzasztó hatása miatt már régóta alkalmazza. Több szakmai ismertető említi antioxidáns, immunerősítő hatását. Gyakran kezelnek vele influenzát, náthát hörghurutot. Zsályával, citromlével, ecettel és mézzel kevert ázalékát influenzaszerű tünetek kezelésére használják, illetve torokfájás esetén gargarizálnak vele.  Borsmentával és mézzel keverve, forrón fogyasztva izzasztószerként használható szintén influenza jellegű tünetek, megfázás kezelésére. Megfázás ellen a fekete bodza virág használatát a német gyógyszerkönyv elfogadta.

bodzavirág kosárban

A virág az alábbi főbb anyagokat tartalmazza: flavonoidok, antocianinok, illóolajak. Tartalmaz továbbá tanninokat, szerves savakat, glikozidot, plasztocianint. Nitrofenilpropanoil-aminosav- amidokban gazdag.

18 éves kor felett ajánlott mennyiség gyógyítási céllal: 3-5 g szárított virágot 2 dl forrásban lévő vízbe 10-15 percre áztatva naponta háromszor fogyasztható. A virágpor az arra érzékenyek számára allergizáló hatású lehet.

Forrás: Journal of Dietary Supplements, 11(1):80–120, 2014

Cikk ajánlat: Bodzavirág szedési, szárítási praktikák, gyógyhatások.

Bodzavirág szörp

Egy csipet üvegbe zárt tavasz. Walesi recept.

Hozzávalók: 25 fej bodza virág (Figyelem út mellet szedni tilos!);1,8 kg kristálycukor; 1,2 l víz; 2 egész citrom; 75 g citromsav; jól zárható üveg.

bodzavirág szörp alapanyagaiMielőtt a virágot bevisszük a lakásba alaposan rázzuk le, hogy megszabaduljunk az esetlegesen rajta csücsülő rovaroktól. Tegyük a virágokat széles szájú edénybe.

A cukrot tegyük egy másik edénybe, öntsük rá a vizet, és forraljuk fel. Folyamatosan kevergessük, amíg a cukor fel nem oldódik. Így szirupot kapunk.

Vágjuk a citromhéjat csíkokra, és szórjuk a virágokra.

bodzavirág ital

Vágjuk karikára a citromot. Ezt is tegyük a virágokra. Majd öntsük rá a forró cukros szirupot. Keverjük bele a citromsavat. Takarjuk le tiszta ruhával, és hagyjuk állni egy napig, míg le nem ülepszik.

Forró vízben mossuk ki az üvegeket. Tiszta szöveten szűrjük az üvegbe a lét, és tároljuk hűvös helyen.

Bodzavirág ital

Emil bácsi házireceptje

Hozzávalók: 15 db bodzavirág; 1 db karikákra vágott citrom; 4,5 liter víz; 60 dkg kristálycukor; 20 g citromsav.

Széles szájú edénybe töltjük a vizet, ebbe a cukrot, és a citromsavat, majd helyezzük a virágokat. A bodzavirágot letakarjuk a citromkarikákkal. Két napig állni hagyjuk, majd leszűrjük és üvegekbe fejtjük.

The post Bodzavirág italok appeared first on Kert Lap.

Maximális öröm mini rózsával

$
0
0

A miniatűr rózsák nevüket méreteik után kapták. Lehetnek bébik és hobbitok. Nevelhetjük őket cserépben, dézsában, ládában, vagy a kertben is. A sziklakertek virágos díszei lehetnek. Különleges atmoszférát teremtenek apró szirmaikkal, finoman fűrészelt szélű leveleikkel, kecses formájukkal, elbűvölő illatukkal.

mini rózsák

A miniatűr rózsákat a magas rózsákból szelektálták. Származásukat kínai rózsára (Rosa chinensis minima) vezethetjük vissza. A mini rózsák, bár sok mindenben különböznek egymástól, közös bennük, hogy apró, illatos virágok fejlődnek rajtuk. A mikro méretű legkisebbek 12 cm magasak, míg a legnagyobbak fél méter körüliek. A virágok átmérője 1 és 5 cm között változik. A virágszín ugyanolyan változatos, mint a teljes méretű rózsáké.

mini rózsák

A mini rózsák eredetileg kültéri rózsák. Mínusz 18 C0 –ig fagytűrők. De akár mínusz 35  C0 –ot is kibírnak, ha télen takarjuk őket. Gondozást alig igényelnek. Konténerben tarthatók, szegélynek ültethetők. Remek miniatűr csokrok köthetők virágaikból.

Kertben, ellentétben nagy, oltott testvéreikkel kevés gondozást igényelnek. Miután saját gyökéren nevelkednek, edzettebbek és jobban metszhetők. Egyszerűen csak fazonírozzuk sövényvágóval, miután a virágok elnyíltak, majd másodvirágzás után ismét, késő ősszel.

Kerti mini rózsák kertben

A kerti mini rózsák (ezt a nevet a piac használja) változatosak. Vannak lakásban is tartható fajtáik. Általában igen lassan fejlődnek. De ha megeredtek, megszokták a helyüket, jól alkalmazkodnak a szobai körülményekhez is. Azonban igen nagy gondot kell fordítani a megvilágításukra, és oda kell figyelni az atkákra, ami egyik legfőbb ellenségük.

Kiültetéskor legegyszerűbb, ha az ültető gödröt jól beöntözzük, majd a rózsa igényének megfelelő földbe ültetjük. Ez lehet jó minőségű kerti föld, vagy a már említett keverék, amit az ültetőgödör környékén beforgatunk.

rózsaszín miniatűr rózsa Alulra esetleg komposzt is kerülhet. A begyökeresedés kezdetén nem árt, ha kissé felhordjuk a talajt, így jobban megőrizzük a gyökérkörnyéki talaj nedvességtartalmát. A talaj nedvességtartamát megőrizendő takarhatunk fenyőkéreggel is. Mindig napos helyet válasszunk számukra. Ha több, apró bokorrózsánk van, ültessük őket egymástól 30 cm távolságra.

Az egyharmad rész virágföld, egyharmad rész tőzeg, egyharmad rész homok a legideálisabb közeg számukra. A tőzeget komposzt is helyettesítheti.

Fontos, hogy a keveréshez kész virágföldet használjunk. A keverést tiszta felületen végezzük el. A keverékhez adjunk trágyát. 4 liter talajhoz adjunk 1 dl szerves trágyát, vagy 2 csapott evőkanál általános, kiegyenlített tápanyagtartalmú műtrágyát. Az így megtrágyázott talajt azután tehetjük cserépbe, dézsába, de a szabadföldben is, aszerint, hogy hogyan akarjuk nevelni a rózsánkat. Ha folyékony növénytápot akarunk használni, 4 liter öntözővízhez az egyébként előírt mennyiség felét adjuk. A túltrágyázást különösen edényben nevelt rózsáknál kerüljük, mert a gyökerek hamar kinövik a helyüket.

Gyakran öntözzünk. A víz mennyisége akkor megfelelő, ha nedves kézzel kiflit tudunk formázni a beöntözött talajból, ám amikor a kezünkből kiöntjük, akkor a kifli szétesik.

Kerti mini rózsák beltéren

mini rózsákA mini rózsák lakásban, beltéren is tarthatók. A virágokat jellemzően műanyagcserépben kapjuk. Ezért ajánlatos azonnal átültetni. Ha cserepes növényt akarunk nevelni, akkor átültetésnél, a szobanövényeknél ismert módszerrel ültessük át kb. 15 cm átmérőjű edénybe. A bájos bokrocskák valóban miniatűrök, némelyik mindössze 15 centi magas. Általában 30-40 centiméterre nőnek meg, kecses, egyszerű vagy telt virágokat hozva a hajtásokon.

Azt tudnunk kell, hogy igen fényigényesek. Legjobb, ha nyugati vagy déli ablakban, vagy napos télikertben tartjuk őket. Ha azt szeretnénk, hogy hosszan virágozzanak, extra megvilágításra van szükségük. használjunk fluoreszcens lámpát. Az izzó 5-10 cm-re legyen a növénytől. A fényhiányos rózsa szára megnyúlik, levelek színe sápadttá válik.

Nem csak fény, hanem páraigényesek is. Különösen igaz ez a téli időszakra. Ilyenkor a cserepét állítsuk sóderrel borított vizes tálcára. A sóder a párolgási felület megnöveléséhez szükséges, továbbá elkerüljük, hogy a virágcserép alja vízben álljon. Alacsony páratartalmú helyen a levelek megsárgulnak, hullani kezdenek. Öntözésük is odafigyelést kíván. Két öntözés között kissé hagyjuk a talajt kiszáradni. A földjükön soha ne tocsogjon a víz!

A rózsák fertőzésre, tetvesedésre hajlamosabbak a kertben nevelteknél. A beteg leveleket azonnal távolítsuk el, a tetveket pedig próbáljuk enyhe vízsugárral lemosni. A lemosást ismételjük meg néhány héten keresztül, 3 naponta.

Posy Parade

Florist típusú mini rózsák

A Florist típusú mini rózsák első nemesítője a dán Poulsen Roser ApS cég. A világ cserepes rózsapiacának mintegy negyedét a cég fajtái teszik ki. A dán cég hosszú polc életű, jól szállítható, üvegházi termesztésre megfelelő fajtákat állít elő. Cserepes rózsáiban bent lehet gyönyörködni, majd kiültetésre kerülhetnek. Vagy az elnyílt virágok lenyírása után nagyobb cserépbe ültethetők. De a realitás az, hogy a növényeket addig tartják meg beltéri díszként, amíg virágzanak, utána kidobják őket.

A Parade vonal rózsái 18 féle színben kaphatók. Ide tartozik egyebek közt a bronz színű ‘Apollo Parade’, a rózsaszínű ‘Fashion Parade’ és a sötét vörös ‘Scarlet Parade’. Ezeket a rózsákat kifejezetten a téli időszakban, beltérre ajánlják. Rózsáik jobban tűrik a szárazabb környezetet, és kevésbé hullatják levelüket, bimbóikat.

Néhány mini rózsa újdonság

Új fajta a barack színű ‘Posy Parade’, kültérre és beltérre egyaránt ajánlott.

Hozd be a nyarat a konyhádba! Adja ki az új jelszót a dán Rosa Esklund, a Roses Forever rózsanemesítője. A dán nemesítő cég új mini rózsa sorozata, az Edible Roses (ehető rózsák) a főzéshez használhatók. A virágok, virágbimbók, virágszirmok remek ételdekorációk, illetve különböző fogások alkotórészei. A fogyaszthatóság alapfeltétele, hogy ezek a dekoratív, illatos rózsák vegyszermentesen nevelik. Tovább: Új cserepes rózsák a piacon

Rosa Eskelund dán rózsatermesztő által a Roses Forever kertészetben előállíott Infinity mini rózsa sorozatait a japán kert- és virágkiállításon mutatták be, ahol a ‘Japan Flower Selection’ szakemberekből álló zsűrijétől négy díjat is szerzett. Az Infinity Fehér rózsa elnyerte a legjobb -, és a legvidámabb virág címet, a világos rózsaszínű Princess a legjobb virág és a legjobban termeszthető címet nyerte el. Tovább: Díjnyertes Infinity rózsák

The post Maximális öröm mini rózsával appeared first on Kert Lap.

Behurcolt kártevő a pettesszárnyú muslica

$
0
0

A dél-kelet ázsiai származású pettyesszárnyú muslica behurcolt kártevő. Valószínűleg a turisták uzsonnazacskóiból került az országba. Először 2012-ben észlelték az M7-es autópálya táskai autóspihenőjében, feltehetően egy szemetes konténerből került elő. Mára már az egész országban elterjedt. Nagyon nehéz ellene a védekezés, mert közvetlenül gyümölcsérés előtt támad, és az élelmezés egészségügyi várakozási idő a hatékony szereknél elég hosszú. Olaszországban, Svájcban, Németországban már komoly károkat okoz.

pöttyösszárnyú muslica imágója

A pettyesszárnyú muslica bemutatása

muslica kártétele cseresznyénA pettyesszárnyú muslica (Drosophila suzukii)  világosbarna színű, szemei pirosak, 2,5-3,5 mm nagyságú. A csápok rövidek, elágazó csápostorúak. Tora világosbarna, v. sárgásbarna, a potrohon fekete csíkok vannak. Nevét a hímek szárnya végén levő1-1pöttyrőll kapta. A nőstény szárnyán nincs fekete pötty,viszont tojókészüléke különleges: erős, fűrészes, sötét fogakkal rendelkezik. A fűrésszel sebet ejt a gyümölcshéjon, és így rakja be a petét a gyümölcsbe. Írja a csalomoncsapdak.hu.

Évente 10-15 nemzedéke van, áprilistól- novemberig károsít. Az egészséges, érőfélben lévő gyümölcsbe 2-3 tojást rak. A kikelő lárvák a gyümölcshúsból táplálkoznak. A megtámadott gyümölcs húsa elrothad. Elsősorban bogyósokon és csonthéjasokon pusztít. A kertben a teljes érésben lévő szamócát, málnát, szőlőt, cseresznyét, meggyet, kajszit károsítja, de az almatermésűeken is leírták.

A pettyesszárnyú muslica terjedése

muslica kártétele málnánA dél-kelet ázsiai származású kártevőt, a pettyesszárnyú muslicát Európában és Észak-Amerikában 2008-ban észlelték először. Európában a mediterrán régiókban terjedt el. (Az EPPO 2011-ben a sürgős fellépést igénylő károsítók közé sorolta.) Aztán onnan is tovább terjedt. Legközelebbi szomszédunknál, Burgenlandban a Pinot Noir szőlőfajtán károsított 2011-ben. 2012-ben megjelent nálunk is. 2014-ben már egyes helyeken (Komárom, Győr) tömeges jelenlétéről számoltak be. Mára már az egész országban jelen van. Városi csapdákban is megjelent, pl. Budapesten XII. és XVI. kerületben, Esztergomban, Budakeszin, Pilisvörösváron, Vecsésen és Nyíregyházán.

Védekezés a pettyesszárnyú muslica kártétele ellen

Miután nem a szaporítóanyaggal terjed, hanem a termést károsítja, a védekezés a termelő feladata!  Nehéz visszaszorítani, mert közvetlenül érés előtt támad, és az élelmezésegészségügyi várakozási idő a hatékony szereknél hosszú. Közvetlenül a szüret előtt, a szüret alatt már nem használhatunk növényvédő szert, rovarölő szert!

házi muslica csapdaBefogásukra alkalmazhatunk csalamon csapdát. Szerencsére (almabor) ecettel is jól csapdázható.A kutatók útmutatása (NÖVÉNYVÉDELEM 49 (3), 2013.): 1,5 méter magasságba, félárnyékos helyre akasztják ki, a biológiai erjesztésű, 5%-os almaecetet tartalmazó csapdatestet. Kísérletező kedvű kertbarátok is kipróbálhatják.

A ruralheritage.com ezt ajánlja: Csapda készítéshez vágjuk le egy ásványvizes palack tetejét.  Helyezzük a levágott tetőrészt dugó nélkül, fejjel lefelé a palack alsó részébe. A felső részt az alsóhoz ragasztószalaggal rögzítsük. A felfüggesztéshez lyukasszuk ki kétoldalt a palackot. Töltsük fel a palackot a csavaros száj alatt 1 cm magasságig ecetes oldattal.

Leghatásosabb védekezés ellene a fertőzött gyümölcsök eltávolítása, megsemmisítése. Kémiai védekezésre, a honi engedélyeztetés után szóba jöhetnek az alábbi hatóanyagú szerek: a spinozin (spinozad) és a piretroid ( cipermetrin, deltametriun, lambda-cihalotrin) hatóanyagok.

A lárvák a cseresznyelégy nyüvéhez hasonlítanak a leginkább. Aki az érésben lévő szamóca, málna vagy szőlő termésében muslicalárvákat talál, keresse meg dr. Vétek Gábort a Budapesti Corvinus Egyetemen. Telefonja:06 1/4826518, e-mail címe: gabor.vetek@uni-corvinus.hu.

Forrás: vmnk.huZsigó György: 10. növényvédelmi felhívás

 

The post Behurcolt kártevő a pettesszárnyú muslica appeared first on Kert Lap.

Hársfa gyógyhatásai

$
0
0

Tavasz végén, nyár elején virágzik az orvosi hárs. Legismertebb virágának forrázással készített gyógyteája, amelynek fogyasztása megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén ajánlott. Hársfavirágot a nyílás kezdetén kell gyűjteni. Erről a következő cikkünkben olvashat bővebben.Most ismerkedjünk meg a hársfával és gyógyhatásaival.

hársfavirág, nagylevelű hárs

Hársfa bemutatása

A hárs vagy hársfa (Tilia) nemzetség a hársfafélék családjába (Tiliaceae) tartozik. Az ókori iratok még nem tesznek említést gyógyhatásairól. Az Írországtól Nyugat-Szibériáig terjedő kislevelű hárs, és a hozzá kötődő szimbólumok azonban a görög és a római kultúra, a közép-európai germán és szláv népek, valamint a magyarság kultúrtörténetének részét képezik. A 15. században a hársfát csak díszítő értékéért ültették, 16-17. sz.-i okleveleink gyakran emlegetik a vízvonó, rudaló hárskötelet, a hárshéjból font széket, nyoszolyát. A mindenkit elvarázsoló hársfavirág balzsamos illatát a illóolajában található farnezol nevű terpénnek köszönheti. A hársfát ma mégis leginkább virágzatának gyógyhatása révén ismerjük.

nagylevelű hársA világon előforduló 30 Tilia fajból hat található Európában. A hársfajok közül a kislevelű hárs (Tilia cordata Mill) a hársaknak több, mint 95%-át ez a fafaj teszi ki. Kertekbe, parkokba, útsorfaként ültetik. A nagylevelű hárs (Tilia plathyphyllos Scop.) alig több, mint 100 hektárral van jelen, míg a szubmediterrán ezüst hárs (Tilia tomentosa) csak nyomokban fordul elő természetes környezetben. Miután az utóbbi a városi környezet jól bírja, szárazságtűrő, kártevőkkel szemben ellenálló, parkokba és sorfának is ültetik. sok magyar nemesítésű fajtája van!

Tavasz végén, nyár elején kezdődhet a hazai piacon a kamillavirág után a második legnagyobb tömegben értékesített drog a hársfavirág. Ugyanis a hársfák virágzata igen komoly gyógyhatással rendelkezik. Pontosítva, csak a kis és nagylevelű hárs (Tilia cordata és Tilia platyphyllos) kinyílt, sárgászöld, egészséges murvalevelű, megszárított, bogernyőben nyíló virágzatai a megfelelőek (Tiliae flos cum bracteis). Szedésre akkor alkalmas a virágzat, amikor a hárs középső virága kinyílt, még egyszerűbben, ha a virágok kétharmada kinyílt, a többi pedig feslik. A gyűjtésről, felhasználásról következő cikkünkben olvashat!

 A hársfa gyógyhatásai

Levele izzasztó hatású, a fatestből készült faszénnel emésztési problémákat kezelnek (Carbo medicinalis vegetalis, Carbo tiliae), illetve külsőleg gyulladt, ödémás területeket kezelésében használják. A növény farészét (Tiliae lignum) vérnyomáscsökkentőként, máj és epe megbetegedésekben, laza kötőszöveti gyulladás (cellulitis), reumatikus bántalmak, köszvényesetén is használják. Korábban a kérget eltört vagy meggörbült végtagok sebészeti rögzítésére használták.Termésében kb. 60 % zsíros olaj van, mely az olívaolajhoz hasonló összetételű, különlegességnek számít.

A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Gyógyító hatása közismert, megfázás, köhögés, láz esetén az egyik legjobb természetes gyógymód a hársméz fogyasztása kevés citromlével elkeverve. Napi 4-5 teáskanál. A legjobb hársmézet a kislevelű hárs adja. A nagylevelű hárs nektárhozama kisebb, mint a kislevelű hársé, de méze hasonlóan értékes. Az ezüsthársról gyűjtött méznek  ciánglikozid tartama miatt kesernyés ízű, ezért sokan nem kedvelik. A hársak közül ez adja a legnagyobb mézhozamot.

A hársfavirág hatóanyagai

hársfavirág közelrőlA gyógyszerészek orvosi hársnak vagy kőhársnak nevezik a hársfa drogját, amely flavonoidokat (kvercetin, tilirozid), kevés, 0,04-0,08 százaléknyi illóolajat (főleg farnezol), nyálkát, cserzőanyagot, valamint ciánglikozidot tartalmaz. A kis és a nagylevelű hárs virágait a gyógyszeripar is felhasználja. A virág nektárjának illatanyagait zsírsav bomlástermékek, izoprének, monoterpének és fenilpropanoid vegyületek adják.

A hársfavirág gyógyászati alkalmazása

A virágzatban lévő illóolajnak izzasztó, köhögéscsillapító hatása van, ezért a belőlük forrázással készített gyógytea megfázás, meghűlés, légúti panaszok esetén fogyasztható. A tea egyben gyomorerősítő és görcsoldó is. Nyálkatartalma immunstimuláló. Cserzőanyagai révén, külsőleg, összehúzó, vérzéscsillapító hatású. A népi gyógyászat hisztéria, migrén, reuma, vesebántalmak ellen is alkalmazta. Kellemes íze miatt gyermekeknél is jól alkalmazható. Gyógyhatását növeli, ha a hársfateát mézzel édesítjük. A hársméz zamatos, jellegzetes ízű, világossárga színű, lassan kristályosodó méz. Köhögés, torokfájás ellen kiváló, nyugtató hatású. A hársfák virágából készíthető hársfabor, a virágok főzetét fürdővízbe öntve bőrápolóként használhatjuk. Következő cikkünkben néhány receptet is közlünk.

Egy 2011áprilisában életbe lépett, az Európai Uniós jogharmonizációt követő rendelet értelmében, a jövőben gyógyszernek számítanak a gyógynövények. Szerencsére az egykomponensű gyógynövénytermékek esetében nem változott semmi, ha a gyógyszerkönyvi minőségük megvan. Márpedig a hársfavirág a 7. Magyar Gyógyszerkönyvben szerepel, ezért forgalmazható patikákban, drogériákban és élelmiszerboltokban is.

Forrás: Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Laza Aristide: Gyógynövényismeret; Rápóti és Romváry : Gyógyító növények

gyogynövény banner

The post Hársfa gyógyhatásai appeared first on Kert Lap.


Gyűjtsünk hársfavirágot és igyuk meg!

$
0
0

Ha már elkezdett nyílni a hárs, ne csak az illatát élvezzük, hanem gyűjtsük be, szárítsuk meg, és élvezzük a gyógyhatásait is! A hárfavirágból készült italok kulináris élményét sem szabad kihagyni! Az előző cikkben (Hársfa gyógyhatásai) a hársfa gyógyhatásairól volt szó. Ha valaki kíváncsi, hogyan lehet szakszerűen gyűjteni a hársfavirágot, és mi minden készülhet belőle, ez a cikk neki szól!

hársfa tea

Hársfavirágot a nyílás kezdetén kell gyűjteni, gyűjtési ideje május vége, június. Kerülni kell az út menti poros, szennyezésnek kitett helyeket. Előírás szerint, az orvosi hársfajok (kis- és nagylevelű hárs) begyűjtött virágzata (Tiliae flos) legalább ¾ részében kinyílt, sárgászöld, egészséges murvalevelű. Allergizáló ezüst és amerikai hársfavirág nem keveredhet a begyűjtött virágzatok közé. Ehhez elengedhetetlen a fajismeret!

ezüsthársAkinek hiányosak az ismeretei nagyon jó leírásokat talál a parkedo.hu oldalán: kislevelű hárs; nagylevelű hárs; ezüst hárs. Az amerikai hársfáról a bozotmives.hu oldalán ez olvasható: Hazája Észak-Amerika. 20-30 m-es, széles-gömbölyded koronájú fa. Arasznyi átmérőjű, széles-tojásdad, hirtelen kihegyezett, ferdén szíves vállú levelei éles-fűrészes, szálkás fogúak, halványzöld fonákú, mindkét oldalukon kopaszok. Mellékszirmos virágai többvirágú, csüngő álernyőben júliusban nyílnak. Gömbölyded vagy hosszúkás, sima, vastag falú termései gyéren molyhosak. Mély fekvésű, üde talajokra való. Ez a legkevésbé ellenálló faj, ezért a városi szennyezett levegőt egyáltalán nem viseli el.  A leírásból kitűnik, hogy kevés eséllyel fog egy „mezei” hársfavirág gyűjtő találkozni vele.

A hársfavirágzat gyűjtésekor az ágvégeket metszőollóval vágjuk le, és a virágzatot csak később kell leszedni a gyógynövényszövetség ajánlása szerint. Ami nem jelenti azt, hogy meg kell kopasztani a fát! A szedéssel kapcsolatos felelőtlen ágtörések, kopasztások minden évben sok kárt szoktak okozni. Tehát a fa ágvégeiből csak minimálisat csippentsünk le, a tarra vágást kerüljük! Akkor jövőre is visszatérhetünk akár ugyanahhoz a fához.

A virágzat papírra kiteregetve, árnyékban szárítható. Száradási arány 4 :1.

Hársfavirág italok

száritott hársfavirágA falvonoidokban gazdag hársfa tea enyhén nyugtató, hurut oldó hatású. A népi gyógyászat szerint idegerősítő és vértisztító hatása is jelentős. Elkészítése: 2 teáskanálnyi szárított hársfavirágot forrázzunk le 2 dl forró vízzel. A forrázatot 10 percig hagyjuk állni. 10 perc elteltével szűrjük le. Izzasztási céllal forrón fogyasszuk. Teakeverékekben is megtalálható. Meghűlés elleni, gyomorerősítő és vizelethajtó teák alkotórésze. A frissen készített teát egy napnál tovább ne tároljuk!

Készíthetünk fekete bodza virágos hársfavirág italt is. Ilyenkor a hársfavirág egyenlő arányban társítható a fekete bodza (Sambucus nigra) virágaival : egyenlő arányú elegyükből egy evőkanálnyit forrázzunk le egy csésze vízzel, fedjük le, 10 percig hagyjuk állni, Majd szűrés után melegen fogyasztható. A fenti adag óránként- kétóránként ismételhető. Cikk ajánlat: Bodzavirág italok; Bodzavirág

A hársfa virág  alkoholos kivonata baktériumölő hatású. A ,,hársfavíz” (Aqua Tiliae decemplex) receptje több gyógynövény ismereti könyvben is fellelhető. 100 g hársfavirág (Tiliae flos), 30 g alkohol (etilalkohol) és 1 litervíz hozzáadásával készül, használatakor vízzel tízszeresére hígítjuk, naponta ismételten adagolunk 10–15 g-t légcsőhurut, hűléses betegségek kezelésekor.

hársfa likőrJim Drohman hársfa likőr receptje: 1 liter térfogatú, murvaleveleitől és szárától megfosztott, leöblített hársfavirágot tegyünk jól zárható, széles szájú, nagy befőttesüvegbe. Öntsünk rá 1 liter vodkát, és zárjuk le. Két hét múlva az oldat borostyánszínű és illatos lesz. Ekkor a virágoktól szűrjük meg. Készítsünk 2 rész víz :1 rész cukor arányban cukorszirupot. A lehűtött szirupot kb. a vodka mennyiségének egynegyedét, ráöntjük a lére, majd jól zárható palackba töltjük, ledugaszoljuk, és száraz, hűvös helyen érleljük kb. két hónapig. A cukorszirup így készül: Tegyük lábosba a cukrot, öntsük rá a vizet, forraljuk fel, húzzuk le a tűzről, kevergessük, majd újra forraljuk fel, majd várjuk meg, amíg kihűl.

Hársbor recept: finomreceptek.hu

 

 

További források: gyogynovenyszovetseg.hu

Rácz Gábor, Rácz-Kotilla Erzsébet, Laza Aristide: Gyógynövényismeret.

Rápóti és Romváry – Gyógyító növények

gyogynövény banner

The post Gyűjtsünk hársfavirágot és igyuk meg! appeared first on Kert Lap.

Laboda

$
0
0

A régi magyar zöldségféle ismét divatba jön. Legalábbis a kiskert tulajdonosok körében. Spenótként fogyasztható, de míg a spenót szezonális, a laboda egész évben szedhető. Szaponin tartalma miatt légzőszervi és emésztési megbetegedések esetén használja a népgyógyászat. Magjának lisztje az A-vitamin hiány kezelésére használható. Lisztjének fehérje tartalma a pillangósokéhoz hasonlóan magas. Színes levelű változatai dísznövényként is nevelhetők. Termése indigókék növényfesték.

laboda ágyás

Laboda nemzetség

A libatopfélék (Chenopodiaceae) családjába tartozó Artiplex nemzetséghez több mint 400 faj tartozik. Minden kontinensen előfordulnak. A növények szárazságtűrők, jól alkalmazkodnak a talaj magas sótartalmához. A levélen található membránnal határolt levélszőrök nyéllel és egy kerekded tömlőrésszel rendelkeznek. Sókizáró sótűrők (halofiták). A levelek a sóelektrolitot a tömlőkbe választják ki. Ha a tömlő annyira megtelik, hogy kiszakad, akkor a sóoldat visszakerül a környezetbe. A növény így raktározza a nátrium-, a kálium-, és a klorid ionokat, amelyek aktív szállítással kerülnek oda a szállítószövetekből. Ezektől a levélszőröktől ezüstös a növények levele. Ugyanez a levélszőrborítás megakadályozza az ultraibolya fény behatolását a szövetekbe. Több kutatási eredmény alapján a laboda fajok alkalmasak lehetnek a talaj nehézfémtartalmának eltávolítására. A. portulacoides,  A. halimus, A. conodocarpa, A. patula kadmium, réz, ólom és cink megkötése bizonyított.

tatár labodaA tatár laboda (Atriplex tatarica) gyakori bennszülött gyomnövényünk. Az Atriplex nemzetségből termesztésbe vont faj a kerti laboda (Atriplex hortensis). A labodafélék a száraz területek egyik fontos takarmányjelöltje. Több fajnak ismertek gyógyhatásai.

kerti laboda bemutatása

A kerti laboda (Artiplex hortensis) egyéves, lágy szárú növény. A mérsékelt éghajlati övhöz tartozó Eurázsia, és az indiai régió növénye. Erős karógyökere 80–100 cm-es mélységig hatol. Sűrű oldalgyökerei a talaj vízkészletét tökéletesen hasznosítják. 1,5–2 m magas szára nyár végére megfásodik. Alsó levelei szív alakúak, a felsők háromszög alakúak. A júliustól kezdve folyamatosan nyíló, apró, halványzöld virágok gomolyos füzéreket alkotnak. Termése színes lependék. Termése indigókék növényfesték. Lisztjének fehérje tartalma a pillangósokéhoz hasonlóan magas.

kerti laboda

A laboda fontos A-vitamin forrás. Emésztéssegítő, fájdalom csillapító hatása régóta ismert. Használják légzőszervi megbetegedések kezelésére, reuma ellen. Hatóanyagai szulfát flavonoidok, flavonol glikozid tartalmát is kimutatták.

Kerti laboda házikerti termesztése

Termesztése más zöldségekhez képest egyszerűnek mondható, bármilyen talajon jól érzi magát, de a nehéz agyagot kerüljük. Napsütötte helyen vagy félárnyékban is nevelhetjük, de árnyékba nem való. Széltűrő. Méretes levelei miatt vízigényesebbnek mondható, és melegebb tavaszokon elszaporodhat levélzetén a fekete levéltetű, de más betegsége vagy kártevője nincsen. Ápolás szempontjából is csak az öntözést igényli szárazabb időszakokban. Kapálással nem árt a gyomlálni. Nagy levéltömeget leginkább humuszban gazdag, jó kerti talajban fejleszt. Burgonya közelébe ne ültessük. Önvető. Válthatjuk vele a spenótot. Mire a spenót magszárba menne, jöhet a laboda!

laboda terméses hajtásaSzaporítani magról kell, helybevetéssel, amire már októberben is sor kerülhet (lehetőleg az idei, friss magból). Ezzel a céllal néhány példányt hagyjunk magszárba menni. Az elvetett mag akár már februárban csírázásnak indul. Így kora tavasszal hamar fejlődésnek indulnak a növények. Ha kora tavasszal, majd pedig a nyár elején a megürülő ágyásokba is vetünk, akkor ezzel biztosíthatjuk, hogy egész nyáron legyen friss, zsenge növény. Vetés után 40-60 nappal szedhető. Az idősebb növényekből érdemes minden évben őszig nevelni néhányat, hogy magot gyűjthessünk, mert ezek csírázóképessége elég gyenge, kétéves vagy annál idősebb mag már nem szokott kikelni.

Kiültetésére tavasz végén kerülhet sor, amikor az éjszakai minimum hőmérséklet sem csökken 15 fok alá.

Vörös vagy sárga levelű változata (Artiplex hortensis var. atro-sanguinea vagy var. rubra) egynyári kerti dísznövény. A virágok jelentéktelenek, de színes, rebarbarára emlékeztető lependék termése dekoratív. Magjáról önvető. Amarantuszokkal együtt ültethető. Levendulával összeültetve is mutatós. A színes levelű fajták szépen díszlenek gyepek szélén, fal közelében. A kertészeti fajták levele is fogyasztható, így kéthasznú növényekről beszélhetünk. Ezek a rendkívül toleráns fajták jól tűrik a szárazságot, hőséget, a lúgos, homokos talajt. Jó vízellátású, jó minőségű talajban akár 2 méter magasra is megnőnek.

gyógynövény kert

Egy sikeres összeültetés:
Thymus ‘Jekka’, Artemisia absinthium, Mentha longifolia subsp schimperi, Atriplex hortensis var. rubra

labodás bárányleves

Laboda a konyhában

A laboda íze, felhasználása a spenótéhoz hasonló. Ízesítés nélkül is enyhén sós. Saláta keverékben jól mutatnak a bordó levelű változatok.  Salátának legízletesebbek a 3 cm-es levelek, míg a 8-10 cm-es levelek pároláshoz kiválóak. A teljesen kifejlett leveleket csokordekorációkhoz használhatjuk. Egy bordó labodalevéllel, a fövő rizshez dobva, megszínezhetjük a rizst. Készíhetjük rizzsel lerakva, készülhet nagyobb levelével töltike.

Labodás bárányleves

Forrás

Hozzávalók:

egy kiló húsos báránycsont
egy marék rizs
2-3 maréknyi apróra vágott piros laboda
1 tojássárgája
1 ek ecet

A húsos csontokat egy liter vízben tegyük fel főni. Ha megfőttek, a csontokról szedjük le a húst, a csontot tegyük félre, és a húst tegyük vissza a csontlébe. A lét forraljuk fel, tegyük bele a rizst, a labodát, sózzuk meg, és főzzük puhára a rizst. Kevés levessel óvatosan keverjük el a nyers tojássárgáját. (Ha kell, előtte picit hűtöm a levest, hogy a tojás ne főjön meg.) A habarékot tegyük vissza a levesbe, gyenge lángon melegítsük, de már ne forraljuk, hogy a tojássárgája ne ugorjon össze. Ecettel ízesítve tálaljuk.

Cikk ajánlat: Spenót

További források:

tankonyvtar.hu

botgard.ucla.edu

researchgate.net

igarden.com.au

pfaf.org

kertgondozas-banner

The post Laboda appeared first on Kert Lap.

7 tipp kis helyre

$
0
0

Kis hely, nagy ötletek mindenkinek kiskertbe, erkélyre, teraszra. Terjeszkedjünk fölfelé; ültessünk kis termetű fákat akár dézsába is, elágazó ágrendszerű fákat kiskertbe, zöldség- és gyümölcstermesztés kicsiben, ültessünk hagymásokat.

zöld fal

Terjeszkedj fölfelé

Ne feledkezzünk meg a függőleges helyek kihasználásáról. Neveljünk növényeket falak mentén, kordonra nevelt fákat, cserjéket, futónövényeket, vagy cserepes, dézsás növényeket helyezzünk el polcokon. Felfüggesztett eső csatornában. Futtassunk falra. Készítsünk növényes árnyékolót. (Jóval olcsóbb, mint egy árnyékolót vásárolni.) Jó szolgálatot tesz a létra is.
árnyékolás vadszőlővel
További ötletek:  Kis kertek, extravagáns megoldások; Vertikális kertek; Zöld falak, zöld homlokzatok

Termessz gyümölcsöt, zöldséget

Ne mondjunk le a saját termesztésű gyümölcsről csak azért, mert nincs több hektárok földterületünk. A lassú növekedésű alanyra oltott gyümölcsfák jól nevelhetők edényben is. Bogyós gyümölcsöt termő bokrokat nevelhetünk karcsúra. A német IPM nemzetközi vásáron (2015. január 27-30. Essen) az ír Springfield faiskola bemutatja miniatűr Coronet sorozat cseresznyefáit, amelyeket most vezet be az Európai piacon. A cég kihangsúlyozza, hogy a fák helyigénye oly kicsi, hogy erkélyen és edényben, a kerti út mentén is nevelhető. A Plantinova spanyol kertészet kis termetű, erkélyen is tartható, különböző konténermértbe illő gyümölcsfácskákat forgalmaz, Fruit Me márkanéven. Az öntermékeny, oszlopos növekedésű, törpe  Prunus cerasus ‘Jachim’ meggyet a svájci Häberli vitte a piacra 2015-ben. Ágrendszere felfelé törő, rövid szártagú, keskeny koronájú, oszlopos növekedésű. Metszést nem igényel. További ötletek: Gyümölcstermő növények konténerben; Fűszerspirál egyszerűen; Fűszernövények az erkélyen; Fűszernövények kert nélkül; Zöldségek, fűszerek termesztése konténerben; Mini zöldségeskert

alma kordon

Használd a természetet

sarkantyúkaKis helyen, közel a lakótérhez, különös gonddal bánjuk a kemikáliák alkalmazásával. A talaj tápanyag ellátására használjunk komposztot. Ha madárodút, madáretetőt, madáritatót állítunk, a kiskertben máris részben megoldottuk a kártevő problémákat. További ötletek: Vegyszermentes kertészkedés

Mono- és pasztell színek

Ha több tövünk van ugyanabból a növényből, ültessük egyféle anyagú, színű edénybe. Minél kisebb a hely, annál inkább kerüljük a rikító kontrasztokat. A zöld szín a legmegnyugtatóbb. Ha virágaink is vannak, azok legyen pasztell árnyalatúak. További ötletek: Virágtartók

futórózsa fal előtt

Bokorfák, cserjék

Kiskertbe bokorfák valók, alulról elágazó, többtörzses fák általában nem nőnek túl magasra, és a gyerekeknek is fára mászási lehetőséggel szolgálnak. Kis helyen remekül mutat a japán juhar. Virágzó bukszus, valójában rododendron, márkaneve ’Bloombux’, amely rózsaszín virágözönével hívja fel magára a figyelmet. Kompakt formája alkalmassá teszi arra, hogy dézsába ültessék. Az Ausztráliában honos cserjevirág ‘Lipstick’ fajtáját áprilistól a német EPS kertrészet is forgalmazza különböző kertészeti árudák számára, mint balkonnövényt. ne feledkezzünk meg a mini rózsákról se.

tulipán

A kevesebb több

A kert nem attól fog többnek lásztani, hogy agyonzsúfoljuk. Minél kevesebb szobrocskát, építészeti elemet, egyebet használjunk. Használjuk a szomszéd növényes hátterét kertünk nagyobbítására. További ötletek: Kertnagyobbítás

Ültess hagymásokat

A hagymás növények edényben is jól nevelhetők. Adott esetben áttörnek a talajtakaró növényeken, pl. borostyánon, és így visszahúzódásuk nem rontja az esztétikai élményt. További ötletek: Réteges hagymaültetés;

További cikk ajánlat: Balkonkertészkedés; Francia ablak, francia erkély; Miniatűr sziklakertet

kertgondozas-banner

The post 7 tipp kis helyre appeared first on Kert Lap.

Házikertből nem hiányozhat a ribiszke

$
0
0

A június a bogyós gyümölcsök érésének ideje. korai érésük, viszonylag kis helyigényük, egyszerű növényvédelmük, és C-vitaminban gazdag gyümölcsük miatt a házikertek kedvencei.

ribiszke Jonkheer van Tets

Ismerkedjünk meg a ribiszkével, amely egyik fontos gyümölcstermő cserjénk. A ribiszkék vadon termő ősei az északi félteke magasabban fekvő erdőiből kerültek a kertekbe. Legelőször Hollandiában kezdték őket termeszteni. Hozzánk német közvetítéssel kerültek. Lippay János Posoni Kert című művében már leírja piros, fehér és fekete fajtáját, tengeri szőlő, illetve Szent János szőlőcskéje néven.

A piros ribiszke (Ribes rubrum) és a fekete ribiszke (Ribes nigrum) a köszmétefélék (Grossulariaceae) családjába tartozó gyümölcstermő cserje. A ribiszkék nem utóérők, felhasználásra csak a teljesen érett termés alkalmas, amelynek fürtjében minden bogyó beszíneződött. Hegy  és dombvidéki ligeterdőkben, égerlápokon is előfordul a piros ribiszke. Síkvidéki ligeterdőkben található egy alfaja a Ribes rubrum ssp. sylvestre.

A fekete ribiszke az Alföldön, a Kis-Alföldön, Szigetközben, liget- és láperdőkben vadon is előfordul. Csak Természetes állományai védettek. Hideg kori reliktum fajt az Alpok alján, szikla és szurdokerdőkben a havasi ribiszke (Ribes alpinum), szintén védett faj. Forrás: nyme.hu

Cikk ajánlat: Fekete ribiszke gyógyhatásai;

Ribiszke a konyhában

ribiszke zselé

“Ez az igazi étel – mondta az esperes -, leves, főtt hús ribizlimártással. Kész. Egyéb nem is kell.”
Idézet Móricz Zsigmond Ebéd című novellájából (1930.)

Bár a ribiszkét frissen a legjobb fogyasztani, de mélyhűthető is, lekvár, mártás, gyümölcsleves, szörp, bor készülhet belőle. Joghurttal elkeverve, tejberizshez, rizsfelfújthoz, müzzlihez, húsok mellé, párolva, köretként vagy önmagában, desszert helyett fogyasszuk.

Ribiszke zselé

Váncsa István szerint a vad- és szárnyas ételek mellé adva igazi Jolly Joker. Nála a szárnyasokra ribiszke zselé kerül fényes mázként.  Sültek mellé konyakot, portóit, ribiszke zselét a visszamaradt zsiradékkal összeforralva készít remek szaftot.

A ribiszke zselé pedig így készül: A nem lecsumázott ribiszkét először 10 percig folyamatosan kevergetve főzzük, majd a gyümölcs súlyával azonos mennyiségű cukrot teszünk hozzá, és további 10 percig főzzük. Ezután következik a szűrés és befőttes üvegbe töltés.

Forrás: www.origo.hu/tafelspicc

Link ajánlat: Itt a ribizliszezon – receptek

Ribiszke fajták

ribiszke dugványFajtáit elsődlegesen a termés színe szerint csoportosítjuk. Ismertek piros (pl. Fertődi hosszúfürtű),  fehér (pl. Ribes rubrum ‘Blanca’) és fekete (pl. Dorottya) fajták. A legelterjedtebb, és leginkább alkalmazkodott hazai klímánkhoz a piros ribiszke. Őt követi a fehér ribiszke, amelyet leginkább házikertekben lelhetünk fel. A legtoleránsabb fajták: Jonkheer van Tets, Rondom, Rosetta, Rovada.

Magyar ribiszkefajta ajánlat

Ribiszke környezeti igényei

A Nyugat-Dunántúl erdeiben vadon is előfordul, de a nagyon napsütéses helyeken levelei sárgulni kezdenek, majd lehullanak. A mélyárnyékot sem kedveli, de a magas páratartalmat igen. A napsütéses helyeken íze, aromája jobb, és cukortartalma is nagyobb lesz. Télálló, de a tavaszi utófagyok kárt tehetnek benne. Talajban nem válogat. Megterem agyagos és homokos talajokon is, de a mérsékelten nedves, középkötött, mély termőrétegű talajokat kedveli. A talaj mész és klórtartalmára a piros ribiszke érzékeny. A pangóvizet sem tűri. Gyakori károsítói a levéltetvek.

törzses 'Rovada'

Ribiszke szaporítása, ültetése

A ribiszkeféléket főképp fás dugványról szaporítjuk. Dugványkészítésre a közepes, 6-8 milliméter vastag vesszők a legalkalmasabbak. Ezekből nevelhetünk termő bokrokat, amelyeket 2-2,2 × 1 méteres sor- és tőtávolságra ültetve őket. A faiskolák dugványból nevelt bokorcsemetéit 8-10 cm-rel mélyebbre ültessük a jó bokrosodást elősegítendő.

Ősszel, lombhullás után telepítsük. Telepítése előtt lazítsuk fel a talajt, keverjünk be érett istállótrágyát és komposztot. A talaját télire avarral takarhatjuk.

Törzses ribiszke

Nemcsak bokros, hanem törzses formára is nevelhetjük saját törzsön vagy alanyon. Az alany általában az aranyribiszke (Ribes aureum), amelynek termése szintén fogyasztható, és díszítő értéke sem lebecsülendő. Minél hosszabbra hagyjuk a törzsképző alanyt, annál gyengébb fejlődésű, és annál rövidebb életű a nemes. Az ilyen oltott fajták termésmennyisége is kisebb.

ribiszke vértetű károsítása

Ribiszke kártevők

A levélpirosító ribiszke-levéltetvek ellen már áprilisban permetezni kell, később ugyanis már más gazdanövényre költöznek. Védekezés nélkül nagyfokú károsítást, lombhullást, termésveszteséget is okozhatnak. Használjunk hasznos rovarokat kímélő pirimikarb hatóanyagú, és felszívódó acetamiprid hatóanyagú szereket. Link ajánlat: A ribiszke károsítói

Cikk ajánlat:  Ribiszke metszése

További forrás: Dr. Sipos Béla Zoltán: Gyümölcstermesztési ismeretek

Metszés tanfolyam

The post Házikertből nem hiányozhat a ribiszke appeared first on Kert Lap.

A legkönnyebben nevelhető ázsiai liliomok

$
0
0

Az ázsiai liliomok kora nyáron a kertek ékességei. A legnagyobb hibridcsoport a liliom hibridek között. Arisztokratikus szépségük, lélegzetelállító színvariációik miatt igen népszerűek. Utoljára, de nem utolsósorban említhetjük, hogy az ázsiai liliomok a legkönnyebben tarthatók.

oriental és ázsiai lilomok

Honnan valók az ázsiai liliom hibridek?

A liliom (Lilium sp.) nemzetségbe mintegy 80 faj tartozik, amelyek hét csoportba sorolhatók. A vad fajták többsége Ázsiában, Észak-Amerikában és Európában honos. A liliomtermesztés kétezer éves múltra tekint vissza. 60 évvel ezelőtt igazi áttörést hozott az ázsiai liliomok termesztésbe vonása.

Jan de Graaff

Liliom 'Enchantment'Az első könnyen nevelhető hibrideket (a ’Mid century’ – század-közepe hibridcsoport első tagjai) a 20. század közepén Jan de Graaff (1903-1989) állította elő. Első fajtája, az 1941-ben piacra került ‘Enchantment‘, az első nem bókoló virágú hibrid. Az alábbi két faj keresztezéséből született: L. tigrinum x L. x hollandicum. A L x hollandicum már egy többszörös ázsiai liliom hibrid! Ezzel a vágott virágok sorába léphettek a hibrid liliomok. Nemesítői munkája során a különleges bánásmódot igénylő, kények liliom-hercegnők könnyen tartható kerti virágokká váltak. 1951-ben jelent meg a ”The New Book of Lilies” című könyve (kiadó: M. Barrows & Company Inc.).

Század közepe hibrid csoportból ázsiai hibridcsoport

A hibridcsoportot először századközepe hibridcsoportnak nevezték. Miután többségükben ázsiai fajták keresztezéséből születtek, a rengeteg fajtát magába foglaló csoportot a 80-as években átnevezték ázsiai hibridnek. A legtöbb liliomhagymát a virágnagyhatalom Hollandiában állítják elő. A liliomok három fő csoportjába (ázsiai, orientál, longiflorum) közeli fajok keresztezésével előállított F1 kertészeti hibridek tartoznak. Manapság kb. tízezer féle hibrid liliom közül az ázsiai hibridek csoportjába tartoznak a legtöbben.

Az ázsiai liliomok bemutatása

liliom 'Eyeliner'

Az ázsiai liliomok a legkönnyebben nevelhető liliomok közé tartoznak. Dúsan virágzók, közepesen magas vagy alacsony termetűek, egyszerű virágú és sokszirmú, telt fajtái vannak forgalomban. A virágszín a fehér, pasztell árnyalatoktól a tűzvörösig változnak. A virágok torka és/vagy a szirmok csúcsának színe eltérő. Egyes fajoknál a szirom pöttyözött.  A Virágok legfeljebb enyhén illatosak. Hagymáikra a koncentrikusság jellemző, vagyis kerekded hagymagumójuk van.

Ázsiai liliomok gondozása

Téltűrők, talajban nem válogatnak, de a pangó víztől óvni kell őket. Az agyagos talajt komposzt bekeveréséve javíthatjuk fel a beültetés előtt. Fényigényesek. Hagymáit kora tavasszal, a fagyok elmúltával ültessük 10-12 cm mélyre. Csoportosan ültetve, virágágyban, szegélynek, vágott virágnak kiválóak. Edénybe is ültethetjük. Kombinálhatjuk őket gólyaorral, bugás lángvirággal, margarétával. Télire nem árt takarni. Macskákra mérgező!

Cikk ajánlat: Liliomok telepítése; Liliomok szaporítása

Védekezés az ázsiai liliomok kártevői, kórokozói ellen

liliom 'Nashville'A liliomokat szeretik a levéltetvek és gombák is, mint például a botritisz. Vegyszermentes védekezésnél jól használható a káliszappanos lemosás a levéltetvek ellen, illetve gombák ellen oldjuk fel egy evőkanál étkezési szódabikarbónát két liter meleg vízben, esetleg hozzákeverhetünk egy evőkanál babaszappan reszeléket, majd kihűlés után permetezzük meg vele a növényt.

Ázsiai liliomok vágott virágnak

Ha virágaikat levágjuk, hagyjuk meg a szár minimum egyharmadát. Sokak szerint a virágszárat inkább törjük, mint vágjuk, hogy elkerüljük a fertőződést. Ajánlott a bortokokat kicsípni a virágból. A virágpor legkönnyebben úgy távolítható el a ruhaneműről, terítőről, hogy hagyjuk megszáradni, majd papírtörlővel seperjük le. Vagy öntapadós ragasztószalaggal kísérletezzünk mindaddig, amíg minden virágpor rá nem tapad.

Cikk ajánlat: Fehér liliom

The post A legkönnyebben nevelhető ázsiai liliomok appeared first on Kert Lap.

Szedjünk levendulát

$
0
0

A virágzó levendula édeskésen aromás illata belengi a kertet. Tudvalévő, hogy elvirágzáskor a leveles szárig vissza kell vágni a levendulát, hogy továbbra is megtartsa szép, kompakt formáját. És, ha a friss virágát szeretnénk gyűjteni? Mi a teendő?

francia levendula

Levendula tavaszi megújítása

Az elhanyagolt levendulabokrot tavasszal, jóval virágzás előtt kell visszavágni, amikor a friss hajtások éppen kezdenek megjelenni. Olyan mélyen vágjunk, ahol még látjuk megjelenni a friss hajtásokat. Egyes kerti változatok teljesen jól látható módon alulról is megújulnak. Ezekkel nincs gond, mert szinte a talajszintig visszavághatók.

elhanyagolt levedula cserje közelről

De az elfásodott, felkopaszodott levendulabokor sajnos csak addig vágható vissza, ameddig még új hajtások kukucskálnak ki belőle. Ha az ilyen bokrokat talajszintig visszavágjuk, akkor egyben ki is dobtuk őket. Legalábbis hajtani többé nem fognak. Sajnos az elkeserítően felkopaszodott bokroktól meg kell szabadulni. Persze a galamblelkűek őket is visszametszhetik, legfeljebb el kell viselniük, hogy a száraz, göcsörtös szárak tetején növő csutkák nem a legszebb látványt nyújtják.

Cikk ajánlat: Levendula termesztése; Tihanyi levendulás

Levendulaaratás

Akinek több levendulabokra van, és a kertjében is szeretne gyönyörködni virágaiban, a már teljes virágzásban lévő francia levendula bokrokról illetve a bimbóban lévő angol levendula bokrokról begyűjthet magának is virágokat, amiket aztán vagy megszárít, és egész évben elfoglalja magát különböző kézműves tevékenységekkel, vagy amúgy frissen használja fel őket. A levendulavirágzatot az első levélpárral együtt gyűjtsük be! De, ha sok a levendulánk, ne száranként bajlódjuk a virágszedéssel! Jó megoldás, hogy csokorba összefogjuk a virágokat, és kb. a levélszint magasságában egyet suhintunk a sarlóval. Máris összeszedtünk egy csokorra valót.

Friss levendulavirág felhasználása

levendula csokrok

Legelsőként is a vázában, víz nélkül hagyjunk egy csokrot megszáradni. Addig is illatosítja a lakás és látványnak sem utolsó. Otthonunkban több helyen is használhatjuk, így szinte mindenütt élvezhetjük illatát. Ne feledjük, hogy a fenséges illatú levendulacsokor nem csak szemet gyönyörködtető látvány, hanem a belőle felszabaduló illóolaj nyugtató hatású! Amikor már hullik, szemetel, és az illata sem a régi, akkor megszabadulhatunk tőle. Következő cikkünkben több tippet olvashat a friss levendulavirág felhasználásával kapcsolatban.

Levendulavirág szárítása

száritott levendulavirág üvegbenA levágott virágzatot legföljebb 40 C-on, de inkább az alatt,  árnyékos helyen szárítsuk. A szárítás helye lehet a padlásfeljáró vagy a spájz is. Két dologra kell nagyon odafigyelni. Ne legyen a környezet párás, mart akkor a virágok berohadnak, megpenészednek, és ne érje őket fény. A fényben kifakulnak, az illóolaj tartalmuk elvész. A szárításhoz kis csokrokat alkossunk, amelyek összefogva, fejjel lefelé lógatva felkötünk. A csokornyi virágos hajtást fogjuk össze gumigyűrűvel. Még tökéletesebb, ha rafiával rögzítjük. Használjunk közönséges fémkampót, amihez rögzítjük a csokrot.

2-3 hét elmúltával a megszáradt levendulacsokrokat lefosztjuk, legegyszerűbben kiterített újságpapírra rázogatva, a lehullott virágokat pedig jól zárható üvegbe gyűjthetjük. Ha továbbra is szeretnénk élvezni a levendulaillatot, néhány befőttesüveg fedelére fúrjunk apró lyukakat, és  tiszta ruhával kössük le. Ezzel az üveggel díszíthetünk például a konyhában.

A szárított levendulavirággal a következő évi betakarításig lesz elegendő drogunk a fürdővizünkbe, ajándékba készíthető álom-és illatpárnába, sőt molyriasztóként a szekrényünkbe is. Néhány tippet olvashat a levendulavirág felhasználásáról a következő cikkünkben.

gyogynövény banner

The post Szedjünk levendulát appeared first on Kert Lap.

Levendula a háztartásban

$
0
0

 A levendula otthoni felhasználása több évszázados múltra tekint vissza nemcsak illatának köszönhetően, hanem több praktikus háztartási alkalmazását tekintve is. A levendula divatja most éli második virágkorát, hiszen minél kevesebb vegyszert szeretnénk használni otthonunkban.

Előző cikkünkből (Szedjünk levendulát) megtudhatta, hogy szedjük és szárítjuk a levendulavirágot. Most házi felhasználásával ismerkedhetünk meg.

levendulacsokrok

Levendula a konyhában

A változatosság kedvéért használjunk levendulás cukrot vaníliás cukor helyett! Néhány csipet szárított levendulavirágot morzsoljunk a porcukorba, majd az egészet tegyük jól zárható edénybe. Így mindig lesz süteménykészítéshez finom levendulás cukrunk.

levendulás cukorÉdességre, még inkább frissen szedett gyümölcsökhöz (pl. körte szeletek, sárgadinnye szeletek) használjunk levendulaöntetet. Fél bögre cukrot, fél bögre vizet, egy kupica édes desszertbort, két evőkanál friss narancslét forraljunk össze öt percen keresztül, állandó kevergetés mellett. Dobjunk hozzá a végén egy evőkanálnyi friss vagy szárított, felaprított levendulavirágot, és húzzuk le a tűzről. Hagyjuk állni néhány órát, majd szűrjük meg, a virágokat dobjuk el, és a folyadékot öntsük zárható üvegedénybe. Ezzel az illatos sziruppal öntsük nyakon a gyümölcsöket vagy a süteményt (pl. “bögretészta”).

A vajas pirítóst az alábbi szósszal bolondíthatjuk meg: Egy bögre mézet forrósítsunk meg. Keverjünk hozzá négy evőkanál friss vagy szárított, felaprított levendulavirágot, egy evőkanál citromlét, és hagyjuk állni egy órát. Melegítsük újra, és szűrjük le. Kenjük meg vele a vajas kenyeret, vajas pirítóst. Mennyei eledel!

A szárított vagy friss levendulalevéllel (!) helyettesíthetjük a rozmaringot, csak éppen kétszer annyi mennyiséget kell használni belőle.

Grillezéshez, dobjunk a tűzre levendulahajtást. Illóolajas füstje különlegesen fűszerezi a grillezett ételeket!

Forrás: reneesgarden.com

Levendulavíz

A levendulavíz a levegőbe permetezve természetes illatosítóként használható.  Elalvás előtt nyugodt álmot biztosít.

A levendulavíz elkészítéshez szükség van

  • két evőkanál lefosztott levendulavirágra,
  • két dl tiszta vízre, esetleg forrásvízre,
  • egy kis permetező edényre,
  • tiszta vászonra,
  • kistányérra, amivel lefedjük az széles szájú edényszáját,
  • kisebb, széles szájú zománcozott vagy üvegedényre.

levendulavízA vizet melegítsük fel forrásig, majd öntsük rá a száráról lefosztott levendulavirágra. A legkönnyebben úgy foszthatjuk le a virágokat, ha a két ujjunkat a csúcstól lefelé végégig húzzuk a virágszáron. A maradékot pedig lecsipkedjük. Az edény takarjuk le a a kistányérral néhány órára, vagy hagyjuk állni egy éjszakát.  Amíg az edény meleg, ne kukkantsunk bele, ne emelgessük a tányért, mert az illóolaj, ahogy a neve is utal rá, elillan. Illetve, ha leemeljük a tányért, úgy tartsuk, hogy a lefolyó vizet folyassuk vissza az edénybe. Majd a kihűlt folyadékot szűrjük át tiszta ruhán, műanyag tölcsér segítségével, egyenesen a spricnibe. Régi, fehér vászon zsebkendő erre a célra kitűnő.  De arra számítani kell, hogy a drága nedűből magába szív egy adagot, ahogy telítődik a folyadékkal az anyag. Aki sajnálja a zsebkendőtől a levendulavizet, használjon műanyag szűrőt. Tároljuk hűtőben.  Ha még maradt levendulavizünk, ami nem fért a flakonba, legjobb, ha jól zárható, csavaros kupakú  üvegpalackba töltjük, amelyet szintén a hűtőben tárolunk. lehetőleg ne nyitogassuk, ne szagolgassuk, mert egyrészt az illákony anyagokat kiengedjük, másrészt befertőződik, és könnyebben romlásnak indul. A virág mennyiségével magunk is kísérletezhetünk. Ha növelni akarjuk az eltartathatóságot, adjuk hozzá 30 ml alkoholt. A vodka is megteszi.

Forrás: http://www.wikihow.com/Make-Lavender-Water

Ha rozmaringlevelet is teszünk hozzá, kitűnő szert kapunk pattanásos bőr ápolására, és a tárolhatósága is megnő. Zsíros pattanásos bőrre jó hatással van a borsmenta-, dió-, útifű-, vadgesztenye-, zsályalevél és a levendulavirágból – vagy ezek keverékéből – készített ázalékkal történő borogatás. Az arány nagyjából 1:1.

Ha rózsavíz készítésekor a még kb. 60 fokos ázalékhoz egy marék levendulavirágot és fél marék rozmaringlevelet is adunk, különleges aromavizet nyerünk. Nyári melegben akár az arcunkat, testünket is frissíthetjük vele a bőrre permetezve. Az illóolaj pedig segítik a tárolhatóságot.

Levendulás fürdőzsák készítése

nyugtató, relaxáló keveréket készítsünk.

  • fél marék szárított, tört levendula (virágos hajtás)
  • fél marék zabliszt
  • Néhány csepp levendulaolaj Aromax

Remek nyugtató fürdőt nyerünk ily módon. A nedves zabliszt kissé iszapossá teszi a fürdőt, és rendkívül bársonyossá a bőrt. A testet végigdörzsölve a fürdővízben a zabliszt gyenge bőrradírként hat.

A fürdőzsák készítés részleteit itt olvashatja: Gyógynövényes fürdőzsák

levendula molyriasztó

További levendulás ötletek

A levendula az ártatlanság és a szűziesség jelképe. Kellemes illata miatt az egyik legkedveltebb aromanövény. A Szentföldön is őshonos. Gyakran említi a Biblia nárdusolaj néven. Adventi koszorú készülhet a szárral szedett, szárított levendulavirágokból. A koszorúkészítést a virágkötő tanfolyam hallgatói gyakorolhatják, az interneten pedig sokféle jó tanács olvasható.

Már nagyanyáink is szárított levendulacsokrot aggattak a ruhásszekrénybe, vagy csinos kis zsákocskába varrták a lefosztott levendulavirágot, hogy a molyokat távol tartsák. További ötletek: Rovarűzés, szúnyogriasztás természetesen

Mellékhatások, túladagolás

A túladagolásra ügyelni kell, azaz ne fogyasszunk száz szám mindenféle levendulaolaj tartalmú ételt, italt, illetve ne inhaláljunk folyamatosan levendulaolajat, mert mellékhatások jelentkezhetnek! Ez egyébként minden gyógy- és fűszernövényre igaz. Bármilyen gyógynövény kúraszerű alkalmazása ne legyen több két hétnél! Különösen gyereknél kell ügyelni a mértékletességre! Levendula esetében a mellékhatások leginkább a levendulaolaj alkalmazásakor jelentkezhetnek. Például egy 2007-es közlemény szerint megfigyelték, hogy rendszeres illóolaj használat esetén pubertás kor előtt fiúknál emlőnövekedéshez vezethet. Terhesség esetén az illóolaj vetélést indukálhatnak! Tehát a kismamák tartózkodjanak az illóolajok aromaterápiás használatától, illetve kérjék ki orvosuk tanácsát! A leírtak nem jelentik azt, hogy egészséges felnőttekben normál, nem túlzott mennyiségű és gyakoriságú alkalmazásuk problémát okoz. Ez alól legfeljebb az allergiás reakciók kivételek. Allergiás tünetek: nehézlégzés, száj-, torok duzzanat, arc felpüffedése, csalánkiütés. Az alkoholfogyasztás fokozhatja az allergizáló hatást! Nyugtatók, fájdalomcsillapítók fogyasztásával szintén vigyázni kell! Bármilyen gyógyszer kúraszerű szedése esetén konzultálni kell az orvossal!

gyogynövény banner

The post Levendula a háztartásban appeared first on Kert Lap.


Paradicsom nyári gondozása

$
0
0

Szinte nincs olyan kert, ahonnan hiányzik a paradicsom. Talán már itt-ott piroslanak, vagy éppen sárgállanak, netalán lilulnak is a paradicsom gyümölcsök. A húsos bogyótermések gyümölcsként is meghatározhatók. A paradicsom is olyan növény, hogy sose dőlhetünk hátra, várva hogy beérjen. Egész nyáron akad vele tennivalónk.

érő, féldeterminált paradicsom, Marmande

Paradicsom karózása

A paradicsom karózása is folyamatos figyelmet érdemel féldeterminált vagy lugasa fajtáknál, hiszen a növényt folyamatosan újra meg újra rögzíteni kell. A lugas paradicsomot legjobb egy szálon nevelni. Azaz minden mellékhajtást el kell távolítani (lásd. később). Nagyon ügylejünk a tőtávolságra. Ha 70 cm-nél közelebb kerülnek ezek a fajták, akkor a növények idővel igencsak összeérnek, ami növeli az átfertőzés veszélyét. A karókat rögtön kiültetéskor szúrjuk le, hogy a gyökereket később ne károsítsuk.

karózott paradicsom

Paradicsom hónaljazása

Egyik örökös program az öntözés mellett a csirkézés vagy hónaljazás. Ki miként nevezi! A lényeg, hogy az előkandikáló oldalhajtásokat folyamatosan ki kell csipkednünk ahhoz, hogy a paradicsomok szára megerősödjék, dúsan, jó minőségben teremjen. Kivétel a koktélparadicsomok, amelyek kis termetű növények, és ragyogóan nevelhetők balkonon is.

Kieső paradicsomtövek pótlása

paradicsom hónalj hajtás

Kiskertben, ahol minél inkább igyekszünk mellőzni a vegyszereket alternatív megoldásként a beteg növényi részek eltávolítását értjük. Paradicsom esetében ez gyakran az egész növény kiesését jelenti. A felkészült kiskertész azonban szinte az egész szezonban rendkelezik paradicsompalántával, hogy keletkezett helyet kipótolja. A csirkézés, azaz hónaljazás  során kitört 3-5 cm méretű oldalhajtásokat gyökereztető porba mártás után azonnal dugjuk tiszta, annyira tömörített homokba, hogy még az ujjunkat is nehezen tudjuk beledugni, és már meg is van az utánpótlás. A kitörés azért előnyösebb, mint a metszőollóval való kivágás, mert nem viszünk át az ollóval fertőzést, és egyszerűbb végrehajtani. A palánták később nyugodtan átültethetők földbe, nagyobb cserépbe. Szerencsére a paradicsom gyökere nem olyan érzékeny,szemben  a paprikáéval, és jól tűri az átültetést. Kiültetés előtt sose feledkezzünk meg a palánták edzéséről, ami nyáron leginkább az árnyékolást, majd onnan a fokozatos fényhez szoktatást jelenti, rendszeres öntözés mellett.

Paradicsom feltöltögetése

Ha nem vagyunk elég ügyesek, a paradicsompalánták bizony gyengécske száron növekednek. Ezért már a beültetéskor az alsó levélpárt nem árt eltávolítani, és olyan mélyre beültetni a palántákat, amennyire lehetséges, hogy minél erősebb szárat növesszenek. Később, a burgonyához hasonlóan töltögessük őket.  Ha elfekvő a nyurga paradicsompalánta, akkor se essünk kétségbe, hanem óvatosan, a szára nehogy megroppanjon, fektessük az oldalára, és takarjuk földdel egészen a lomblevelekig. A betakart részek mindig úgy gyökereket fejlesztenek.

mélyreültetett paradicsompalánta

Vegyszeres védekezés a kártevőkkel, kórokozókkal szemben

A paradicsomokat mostanában igencsak tizedeli a paradicsomvész. Ha egy kicsit nem figyelünk, vagy éppen olyan az évjárat, időjárás, egy pillanat alatt elviheti növényeinket a terméssel együtt. De a kiültetett növényeket más betegségek is fenyegetik. Például a lisztharmat. A paradicsom fitoftórás betegségéről itt olvashat: Fitoftórás betegség burgonyán és paradicsomon. Megjelenhetnek baktériumos fertőzések is.Meglephetik őket a vándor poloskák, ellepve a növényeket, károsítva a termést, ehetetlenné téve azt. Elsősorban a fiatal hajtásokat és a képződő termést károsítják. Még szerencse, hogy a csigák kevésbé szeretik szőrös hajtásait, és terméséhez sem férnek hozzá, nem úgy, mint a kabakosok esetében, ahol az érdes, szőrös levelet, szárat békén hagyják, de a virágokat, zsenge termést megharapdálják, ami elég ahhoz, hogy ne tudjuk elkészíteni a rakott patisszont, amire annyira fájt a fogunk. Link sjánlat: portal.agr.unideb.hu

Persze a növény megszüntetése csak a legutolsó megoldás.Rovarkártevők ellen sikeresen alkalmazhatunk sárga lapos csapdázást, ami kizárólag kiskerti körülmények között nem csak a kártevő megjelenéséről informál, már ha felismerjük, hanem gyéríti is a számukat. De permetezhetünk is. Gombabetegségek ellen viszonylag jó szívvel alkalmazhatunk egészségre viszonylag kevésbé ártalmas kén, réz tartalmú szereket. (Elfogyasztásuk tilos!) Gombabetegségek (kivéve lisztharmat, szürkerothadás) ellen használhatunk megelőző jelleggel bordóilét. A lisztharmat és a paradicsomvész ellen megelőzésképpen bordóilé+kén. Részletek: grofimajor.hu Adhatunk még rézgálic meszes oldatát. Manapság az erőteljes növényvédő szerek úgy sincsenek szabad forgalomban. Ha kézen-közön elmentett régi szerekhez jutnánk, tartsuk be a várakozási időt, illetve alkalmazásukat gondoljuk meg, hiszen végső soron nem csak a kártevőket, kórokozókat, hanem magunkat, családunk „mérgezzük” ezekkel a szerekkel.

fitoftóra paradicsomlevélen

Védekezés természetes módon

Védekezés gombák, baktériumok ellen

Első feladatunk, hogy ellenálló fajtát válasszunk! A talajlakó gombák fertőzése ellen az alsó leveleket távolítsuk el, hogy a levelek ne érintkezzenek talajjal, így csökkentve a fertőzésveszélyt. Másik lehetőség, a mulcsozás. Különösen a szalma mulcsvéd igen hatékonyan. A mulcsozás egyéb előnyei mellett itt kiemelendő a talajból való fertőződés veszélyének csökkenése. De azt ne feledjük, hogy a mulcsozás nem egyszeri feladat. Egész nyáron pótlást igényel. Természetesen száraz kaszálékot éppoly eredménnyel használhatunk.

Öntözéskor csak a talajra juttassunk ki vizet, a lombot ne öntözzük, így csökkentve a peronoszpórás megbetegedést.

Próbálkozhatunk növényi permetlékkel is.  Lisztharmat ellen próbálkozhatunk a következőkkel: Megelőzésképpen zsurló (Equisetum arvense) lével. TovábbásSzódabikarbónás permetezéssel, víz:só arány 10:1. Baktériumos betegségek estében: ánizs illatú turbolya (Anthriscus Celefolium) lével, macskagyökér (Valeriana officinalis) lével, hagyma lével. Receptek itt találhatók: Védekezés növényházakban.

nanarncssárga koktélparadicsom

A  paradicsom baktériumos betegségei ellen gilisztaűző varádics (Tanacetum vulgare) konyhasós oldatával permetezhetünk. A permetlé elkészítésnek receptje a gazigazító szerint (kártevől ellen, paradicsomtól függetlenül): 500 gramm friss, vagy 50 gramm száraz gilisztaűző varádics 10 liter vízben 24 órán keresztül áztatva, majd 30 percig gyengén főzve. Kihűlés után a főzetet átszűrjük. A Természetbarát védekezés ajánlja 20 literhez két kanál só. Így alkalmas a bakteriális fertőzések kezelésére.

Egy régi bevált recept a paradicsomvész ellen a tejes permetezés, amit már megelőzésképpen is alkalmazhatunk hetente egyszer az alábbi recept szerint: 1 liter vízhez 1 dl tej, egy „morzsányi” rézgálicot, és a felülethez tapadás végett egy kávéskanál mosogatószert adunk.

Védekezés kártevők ellen

A higiénia, gyommentesítés nagyon fontos! Már említettük a sárga lapok használatát a kártevőkkel szemben (pl. üvegházi molytetű), a megtámadott lombok eltávolítását. Fénycsapda paradicsom levélaknázó-moly ellen. Meztelencsigák ellen: nedvességelvonó poranyagok pl. mészpor, porított szuper-foszfát. Gyapottok bagolylepke ellen: fény- és szexferomoncsapdák. A rovarcsapdákról itt olvashat bővebben. Forrás és ajánlott böngészésre: Zsigó György A paradicsom

Próbálkozhatunk különböző összeültetésekkel is, de ez még a telepítés idején ajánlott.

kertgondozas-banner

The post Paradicsom nyári gondozása appeared first on Kert Lap.

Cserjés pimpó egész nyáron át

$
0
0

Ha szeretnénk egész nyáron át virágzó cserjét, ültessünk cserjés pimpót. Az aranysárga virágú változatok ráadásul igénytelenek, ellenállók. Felhasználásuk sokrétű. Lehetnek szoliterek, sövények, talajtakarók vagy dézsás növények. Az alacsony fajták jól mutatnak sziklakertben. Bonsainak is kitűnő.

cserjés pimpó a Budai Arborétum gyűjteményéből

Cserjés pimpó bemutatása

A rózsafélék (Rosaceae) tartozó pimpó (Potentilla) nemzetség igen szerteágazó. Több száz faj tartozik ide. A fajok meghatározásában jelentős szeret játszott a szőrképletek elhelyezkedése. Később a DNS analízis.

cserjés pimpó, GellérthegyA cserjés pimpó (Potentilla fruticosa) szinte az egész északi féltekén elterjedt. Széles elterjedésének köszönhetően nagyon sok termesztett és vad fajtája létezik. Nálunk kevésbé elterjedt, ennek egyik oka lehet, hogy a legtöbb változat a meszes talajt nem szereti. Márpedig Magyarországra a meszes talaj jellemző. Azonban dézsában is nevelhető, aminek a talaját magunk választhatjuk. Bármilyen is az igénye a kevésbé érzékeny fajták egyebek mellett a Budai hegyek parkjaiban több helyen előfordulnak, és a Budai Arborétumban egész fajtagyűjtemény található meszes talajon.

1 méternél ritkán nő magasabbra. magasra nő, Sűrű ágrendszerének köszönhetően talajtakarónak is alkalmas. Apró, szőrös, szárnyalt levelei légies megjelenést kölcsönöznek neki. Ötszirmú, 2-3 cm széles virágai tömegesen nyílnak májustól szeptemberig, sőt esetenként azon túl is. A magasabb fajták színes cserje ágyásokba vagy szoliternek, az alacsonyabbak sziklakertekbe valók. Jelzősövényeket is alakíthatunk ki belőle.

Cserjés pimpó környezeti igénye

Az alapfaj, a cserjés pimpó igénytelen, szívós, talajban kevésbé válogat. Eléggé szárazságtűrő, napon és szűrt fényben egyaránt jól érzi magát, kártevők ritkán károsítják. Akár 50-60 évig is elélhet.

fehér virágú cserjés pimpó a Budai Arborétum gyűjteményéből

Az aranysárga fajták ellenállóak, széles körben elterjedtek, a nem sárga virágú fajták érzékenyek, rendszerint kevesebb virágot hoznak, s tűző nap hatására virágaik könnyen kifakulnak. Inkább félárnyékba valók.

Cserjés pimpó metszése

Bár általában kompakt habitusú, felnyurgulhat, virágzási ereje ezzel egyidejűleg hanyatlik. Ezért kora tavasszal metszést kíván. Idősebb növények erősebb visszavágást kívánnak, itt a beteg vagy sérült vesszőkön kívül a túl öreg részeket is el kell távolítani. A felnyurgult állományt akár a talajfelszínig visszavághatjuk. Fiatalabb cserjéknél a vaskosabb, előző évi vesszőket 4-8 rügyre, a vékonyabbakat 1-3 rügyre érdemes visszavágni.

Néhány nálunk is kapható cserjés pimpó fajta

Potentilla fruticosa 'Lovely Pink'A P. fruticosa ‘Red Ace’ narancssárga virágú. Megyeri Szabolcs így mutatja be: A virágok átmérője 1,5-2 cm. Virágai idővel a napon kifakulnak. Finom, csipkés hajtásrendszerű. 40-60 cm magas szőnyeget képez. Gondozott házikertben sikerrel tartható. Teljes napfényre és a jó vízelvezetésű, mészmentes talajba való. Kiváló talajtakaró. Virágos jelzősövényként, előkertben szoliterként vagy dézsás növényként is alkalmazhatjuk.

A P. Fruticosa ‘Sommerflorf’ felfelé törő, tömött bokrú, 0,7 m magas, mély sárga virágszínű cserje. Nyár elejétől a fagyokig virágzik. Várostűrő fajta. Nagy sárga virágai tömegesen nyílnak.

A rózsaszín P. fruticosa ‘Princess‘ 50-80cm magas bokor. Rózsaszín virágai egész nyáron nyílnak. Kártevője nincs.

Forrás: botanikaland.hu; Nyugat-Magyarországi Egyetem;

kertgondozas-banner

The post Cserjés pimpó egész nyáron át appeared first on Kert Lap.

Mézterápia

$
0
0

Sokan kedveljük a mézet, mint természetes ízesítőt. A méz előemésztett élelemnek is tekinthető, szervezetünknek nincs más dolga vele, minthogy felvegye a vérbe. Gyárilag nem állítható elő. De hányan tekintünk a mézre, mint orvosságra?

méz

A méz elnevezéséhez általában kapcsolódik a növényi eredetre való utalással, ha a méz teljesen vagy túlnyomó részben a jelzett növényről származik és megvannak az erre jellemző érzékszervi, fizikokémiai és mikroszkópos tulajdonságai. Aki kíváncsi a méz kémiai összetevőire, virtuálisan lapozzon bele az alábbi doktori dolgozatba, amelyben többek közt az is áll, hogy már a barlangrajzok ábrázolnak méhcsaládok kifosztását mutató jeleneteket! 4000 évvel ezelőtt III. Ramszesz és Tutmozisz fáraók a mézet lakomáik részévé tették. 3500 évvel ezelőtt a zsidók már méhészkedtek és mézzel kereskedtek. Forrás: phd.lib.uni-corvinus.hu

A mézzel történő gyógyítást apiterápiának nevezik. A mézet az ókori társadalmakban is széles körben alkalmazták. Például a római légiósok energetizáló eledele volt a szezámmagos méz. Fertőző betegségek, különösen légúti, influenzás jellegű betegségek ellen, emésztésserkentés elősegítésére Kínában már ie. 2700-ban fogyasztották a ginzeng és méz keveréket. Forrás: termeszetgyogy.hu

A Magyar Apiterápiás Társaság 2009 óta tevékenykedik. A méhészet és a természetgyógyászat szakterületét köti össze. Kutatásokat végez az apiterápia területén, információkat gyűjt, rendszerez, ezeket továbbadja, oktat és nemzetközi kapcsolatokat is ápol.

A méz, mint orvosság

poszméh napraforgónAjánlott olyan helyről mézet szerezni, ahol a termelő biomézet állít elő, és a méheket is a lehető legtermészetesebb körülmények között tartja. Legjobb, ha mindig kezeletlen mézet vásárolunk.

A méz tele van ásványi anyagokkal, enzimekkel, és nem utolsósorban energetizáló szénhidrátokkal. A méz gyulladáscsökkentő, lúgosító hatású. A népgyógyászat előszeretettel alkalmazza sebgyógyításra, bőrregenerálásra és fertőzések ellen. Kiváló hatású kimerültség, lábadozás idején. Sok embernek segít a szezonális allergiákon túljutni, főleg a helyben készült, finomítatlan mézre igaz ez. A mézben található pollenmaradványok erősítik az immunrendszert, és természetes módon segítik az allergiarezisztencia kialakulását.

A mézről úgy tartják, hogy „szárít”, ezért kitűnő választás azok számára, akik vizesedésre hajlamosak. Bizonyos diabétesz esetén a méz minden gond nélkül fogyasztható.

Sok kisebb, de fájdalmas gyulladás kezelhető méz-fahéj keverékével az alábbi módon: egy evőkanál mézet keverjünk össze egy evőkanál őrölt fahéjjal, és napi rendszerességgel étrendkiegészítő gyanánt fogyaszthatjuk.
Mások, Különösen a hasra hízók esetében, zsírégetésre javasolják.  Figyeljünk rá, hogy csak valódi fahéjat használjunk!

Az indiai ayurvédikus táplálkozás előírása szerint a méz csak nyersen fogyasztható. A főzés hatására keletkezett „ragacsos” nyálka ugyanis, szerintük, bevonja az emésztőcsatornát, az emésztőszerveket, ami nem kedvező.

biomézek

A mézbarlang által forgalmazott termékek (online vásárlás!)

Ha kisebb horzsolásos felületre mézet kenünk, a hámfelület hegesedés és deformáció nélkül gyógyul. Egyébként a hegeket száradásuk miatt nem tudja átnőni a bőrszövet, a hámsejtek ugyanis csak mélyebben, nedves környezetben tudnak szaporodni, így a forradások megmaradnak.

A méz baktériumölő hatásának köszönhetően kiváló kisebb szájüregi fertőzések kezelésére. Eredményesen használható fogágy betegségek, afta és szájüregi betegségek ellen.

Sikerrel használják kisebb égési sérülésekre, bizonyos vénás, diabéteszes eredetű lábszárfekélyek nyomásfekélyek, tályog, pilonidális ciszta ellen, Streptococcus fertőzések kokozta bőrgyulladások esetén, illetve minden olyan esetben, amikor a sebfertőzés áll elő, és az antibiotikumos kezelések hatástalannak bizonyulnak.

Az elmondottakon kívül a méz idegrendszerre gyakorolt pozitív hatását tapasztalatok támasztják alá, nyugtató, alvást segítő hatású.

Forrás: therawfoodfamily.com

Mézes receptek gyűjteménye

Magas vérnyomás, székrekedés, zsíroldó hatás, migrén, ízületi gyulladás, hajhullás, torok-mandulagyulladás, orrdugulás, vérszegénység, visszértágulat,vesebántalmak ellen: méz és almaecet az alábbiak szerint – 1 pohár vízben 1-1 kanálnyi méz és ecet.

Görcsök, gyomorpanaszok ellen: méz és almaecet naponta 2 pohárral.

méz-fahéj

Hasi zsírégetés – Ehhez szolgálunk egy recepttel a cinnamonhoneyweightloss.com oldaláról: Egy pohár vízben oldjunk fel egy kanál mézet, és keverjünk hozzá egy teáskanál őrölt fahéjat. Forraljuk fel, és hagyjuk állni pár percig, majd öntsük szét két csészébe. Az egyik csészével igyuk meg az az első adagot reggeli előtt fél órával, a másik csészével igyuk meg lefekvés előtt egy órával.

Meghűlés, köhögés ellen: mézes kakukkfű vagy hársfa tea, mézes limonádé, mézes tej, citromlé+méz, reszelt torma + méz 1:1 arányban.

Tüdőasztma ellen: hagymaméz fogyasztása.

Sebek, sérülések ellen: külsőleg friss méz a sérült felületre kenve.

Dr. Papp Nóra ajánlja égésre: reszelt burgonya + méz gézbe kötve

Allergia, köhögés ellen (természetes deszenzibilizáció): mézes fenyőhajtás főzet, naponta 2×1 kanál. A főzet recepjét a patikamagazinban találtuk a leghitelesebbnek: 4–6 liter vízhez 0,5–1 kilónyi fiatal erdei fenyő (Pinus sylvestris) hajtásait tesznek és azt addig főzik, amíg a főzet felére be nem sűrűsödik. A főzetet ezután leszűrik, majd a főzetben 1–1,5 kilónyi mézet vagy cukrot oldanak fel és az egészet sziruppá főzik össze. Ezt a szirupot Babulka Péter cikkében köhögés ellen használják.

Forrás: termeszetgyogy.hu

Szépülés mézzel

A zsírégésről már volt szó, most jöjjenek a kencék!

Dr. Papp Nóra ajánlata pakolás zsíros hajra: 1 evőkanál méz + pár csepp rozmaringolaj + 10 ml búzacsíraolaj +10 ml mandulaolaj, 10 percig hagyni hatni, majd kiöblíteni.

Méregtelenítő fürdő Dr. Horváth Lívia Ildikó ajánlásával:

5 csepp levendula
5 csepp geránium
3 csepp grapefruit
2 csepp indiai citromfű

Ezeket az illóolajokat egy evőkanálnyi méz keverve kell a fürdővízben tenni és . legalább 20 percet szánj a fürdésre. Ez a keverék segíti a test és a lélek ellazulását, lecsendesíti és kitisztítja a gondolatokat.

Link ajánlat: 5 tápláló mézes arcpakolás a ragyogó arcbőrért

The post Mézterápia appeared first on Kert Lap.

Ősgyíkok kontra növények

$
0
0

A növények törzsfejlődése párhuzamosan folyt a dinoszauruszokéval, a növények mégis jóval túlélték az ősgyíkokat. Létezik azonban néhány faj, amely megőrizte ősi formáját. Sok dinoszauruszos filmben nagy gondot fordítanak arra, hogy a legújabb technikák segítségével újraélesszék a régen volt állatokat, sokszor azonban nem figyelnek arra, hogy a megfelelő környezetbe helyezzék őket.

páfrányok

A földtörténeti középkor vagy középidő 185 millió éven át tartott (250-65 millió év). A korszak tudományos neve mezozoikum. Ez a dinoszauruszok kora, amely három időszakot ölel fel, a triász, jura és kréta kort. A triász végére a dinoszauruszok fajainak száma robbanásszerűen megnövekedett, domináns pozíciójukat 4-5 millió év alatt érték el. A kréta időszak végi nagy kihaláskor,  a 65 millió évnél fiatalabb kőzetekből eltűnnek a dinoszauruszok. Nem így a növények!

A chileifenyő vagy chilei araukária (Araucaria araucana) , amely szúrós leveleivel gyakorta tornyosult a Viktoriánus villák kertjében, jelen volt már akkor is, amikor még a Seismosaurusok és a Brachiosaurusok lába rengette földet, és megtalálhatjuk őket ma is  az Andok lábánál.

chilei araukária

A páfrányfák vagy serleg páfrányok (Cyathea), amelyek ma Új-Zéland hűvös és nedves hegyoldalait díszítik, cseppet sem különböznek attól a növénytől, amelyet 150 millió évvel ezelőtt még a Diplodocus majszolgatott. Manapság a Vaterán többször is ütközhetünk velük. A budapesti Füvészkertben is megnézhetjük őket.

Ezek a növények azonban jóval többek, mint egy rég letűnt kor mementói. Arra is magyarázatot adhatnak, hogy miért nőtt néhány növényevő dinoszaurusz (mint például a Diplodocus is) olyan hatalmasra. Egyes feltevések szerint a növények és az ősgyíkok közt “fegyverkezési verseny” folyt, ennek megnyerésére pedig a növények különböző stratégiákat dolgoztak ki.

A növények egyik módszere az volt, hogy minél emészthetetlenebbé váljanak. Ennek érdekében kemény és rágós leveleket hoztak (például: a chilei fenyő). Egy másik megoldás, hogy olyan mérgeket termeltek, amelyek elriasztották a növényevőket. A rágós levelek sokszor olyan kevés mennyiségű tápanyagot tartalmaztak, hogy a dinoszauruszoknak nagy mennyiségben kellett fogyasztaniuk őket. Gyakran köveket is lenyeltek, a gyomruk ezáltal volt képes arra, hogy összezúzza a kemény növényi szöveteket. Az emésztőszervek megnövekedése elősegítette a tápanyagok kivonását a fennmaradó pépből. A nagyméretű belekben lezajló erjedés hatására a méregtelenítés sikeres lehetett és a kevés tápanyagot is ki tudták vonni a növényekből. Ezek a dinoszauruszok lettek a legfelfúvódottabb állatok, amelyek valaha is a Földön jártak.

A növények egy másik levélvédelmi stratégiája az volt, hogy minél magasabbra kezdtek el nőni. Így a magas törzs tetején növekvő levelek és reproduktív szövetek védett helyre kerültek a legelő dinoszauruszoktól. Erre válaszként néhány dinoszaurusz hosszú nyakat növesztett és farkat is, a súlykiegyenlítés végett. Ez a lassú evolúciós harc addig tartott, amíg mind a növények, mind a dinoszauruszok elérték fejlődésük fizikai határt. Ebben a versenyben azonban a dinoszauruszoké volt az adu ász. Egy 50 tonnás Brachiosaurus ugyanis könnyűszerrel ki tudott dönteni bármilyen nagy fát. Ezek az állatok voltak a legfélelmetesebb erdőpusztító lények az ember megjelenéséig.

Aki nem hiszi, járjon utána!

Élő fosszíliák – avagy a mezozoikum újratöltve

1.triász korban (meleg időszak; 250-200 millió év) a páfrányfák és cikászok uralkodtak.

ginkgoAz élő fosszíliák legismertebb példája (azaz az olyan növényeknek, melyek mai változata semmiben sem különbözik a fosszíliáktól, amelyeket megtaláltak) a Gingko. A Triász alatt hatalmas gingko erdők borították a Földet, de egészen a XVII. századig ismeretlenek maradtak a nyugati kultúra számára. Akkor európai botanikusok fedezték fel kínai kolostorkertekben és hozták el Európába, ahol azóta is nagy számban nő. Valószínűleg ez volt az első példája annak, amikor a kultiválás mentett meg egy fajt a kihalástól (ma ugyanis nem találhatóak vadontermő példányok). A gingko leveléből készült kivonatot gyakran használták a kínai gyógyászatban memória stimulálóként. A mostani kutatásokból pedig arra a feltételezésre jutottak, hogy valószínűleg késlelteti az Alzheimer kór kialakulását.

cikászA japán cikász bár minden valamirevaló botanikus kertben előfordul, és az egész világon árulják, mint kerti vagy szobanövényt, eredete egészen a dinoszauruszok koráig nyúlik vissza, és külleme vajmi keveset változott az utóbbi kétszáz millió évben. A részletek a Cikászok című cikkünkben olvashatók.

A mocsári ciprusfélék (Taxodiaceae) tulajdonképpen óriás fenyők. Évmilliókkal ezelőtti dömpingjük mára már csak emlék. A ciprusok és mamutfenyők a a Föld legnagyobb fái. Termőterületük sokszor védett, mert a kitermelés miatt fái megfogyatkoztak. A mocsári ciprusfélék közé tartozó ciprus nemzetség (Taxodium sp.) a triász kor jellegzetes növénye. Ma már csak néhány faja ismerte, ilyen például a mocsári ciprus.
A szintén a  mocsári ciprusfélékhez tartozó mamutfenyő Sequoia nemzetség 200 millió éve jelent meg a dinoszauruszok feltűnése idején. A triász kor domináns növényei voltak.  A fajok többsége a jégkorszakban pusztult ki. A Sequoia nemzetség egyetlen élő képviselője tengerparti mamutfenyő (Sequoia sempervirens). Olvassa el Ciprusok, mamutfenyők című cikkünket is!

2.jura kori (meleg, csapadékos időszak; 200-150 millió év) tájat a cikászok és a benettiteszek is uralták.

Már említettük a chilei araukáriát. A jura időszakban született. Az egyébként lassan fejlődő chilei araukáriát szobai fenyőként megvásárolhatjuk. Hűvös, világos helyen teleltetve, nyáron némi párásítással, és öntözéssel, savanyú talajban tartva szép díszévé válik az otthonunknak.  Mellesleg egyik közismert rokona a szobafenyő.

Ismerkedjünk meg a jura kor növényeivel, amelyekről a Jurassic Park kertész szemmel című cikkünkben olvashat részletesebben.

óriáslapu3. A növényvilágot illetően a kora krétában (éghajlati övek kialakulása; 150 millió-65 millió év) még a páfrányok és a tűlevelűek uralkodtak, de körülbelül 125 millió évvel ezelőtt feltűntek a zárvatermők, vagyis a virágos növények, és a kréta végére ezek váltak a flóra uralkodó elemeivé. A kréta kor későbbi részében a zárvatermők tovább tagolódtak, 500 modern családjukból 50 kifejlődött a kréta végéig, köztük a nyár-, nyír-, és fügefélék.
A nagy területen elterjedt késő krétakori óriáslapuk (Gunnera) idővel visszaszorultak, valószínűleg az éghajlat szezonális változásainak kialakulásával, amely elterjedési területükön alakult ki. Forrás: jstor.org. Azonban a brazil óriáslaput (Gunnera manicata) ma is ültetik nagyobb területtel rendelkező vízparti területekre.  Ez az őskori kinézetű évelő óriás angol nyelvterületen méltán kapta a dinoszauruszok eledele nevet. Itt olvashat róla részletesebben: Dinoszauruszok eledele, az óriáslapu

Forrás

Az első zárvatermő gyümölcsök is a kréta korban, a húsos gyümölcsök a közép kréta korban, míg a csonthéjasok és bogyósok a kései kréta korban jelentek meg. (SEYMOUR G., et al (2008): Genetics and epigenetics of fruit development and ripening. Current Opinion in Plant Biology. 11:58-63.) Így érkeztünk lassan a növényvilág mai képéhez.

The post Ősgyíkok kontra növények appeared first on Kert Lap.

Csirkék a kertben

$
0
0

Fedezzük fel az összefüggést a szárnyasok és a konyhakert között. Mi fontosabb a csirke vagy a kert? A sikeres csirkenevelés és a csirketartás kéz a kézben járnak. Ebből adódik a helyes válasz arra, hogy mi kell a sikeres konyhakerthez: nevelj néhány csirkét! Itt olvasható, hogy miért.

Agostyáni ökofalu, csirkealom a tyúkudvarban

A kert haszna a csirkékből

Koratavasszal, majd koranyáron – a csirkefalka szétszéledve a kertben kapirgál, futkározik, feldúlja a kertet. A csirkéket ki kell zárni a kertből! Vagy mégsem?

csipegető csirkék a kertbenNem bizony! Az előnyök száma végtelen. A csirkék minimumon tartják a rovarpopulációt. Nem csak a kifejlett imágókat csipegetik fel, hanem a kapirgálással a földből előkerült lárvákat, amelyek, ha kifejlődnek, bizony nagy pusztítást végezhetnek növényeink között.

A csirkék természetes gyomelnyomók, hiszen rengeteg gyom magvat fogyasztanak kapirgálásuk során. A gyom magvakat felcsipegetve tisztán tartják a kertet.  Ezért, ha körülkerített területen is tartjuk őket, a nap egy bizonyos szakában engedjük őket kedvükre kapirgálni a kertben.

A csirketrágya javítja a komposzt minőségét. Önmagában frissen nem használhatjuk fel, mert „megégeti” a növényeket, ezért komposztálnunk kell. A portalanított, szecskázott, “használt”  szalma alom azonban a komposzt fontos alkotórésze. Nitrogénben gazdag, segít a megfelelő C/N (szén/nitrogén) arány kialakításában, és segítségével jó minőségű komposzt képződik. A komposzt optimális C/N aránya: 25-30. A baromfi trágyáé, amely sok nitrogént tartalmaz: 10-15. Ha ezt használnánk fel, a felesleges nitrogén a talajból elillanna ammónia formájában. A szalma, amely kevés nitrogént, de sok szén tartalmú vegyületet tartalmaz, C/N aránya: 60-100. Ha sok a szén vegyület a komposztban, a  szerves anyag lebomlása igen lassú lesz, vagyis a szalma önmagában nehezen komposztálódna, kevés, a növény számára hozzáférhető nitrogént tartalmazna. A kettejük keverékéből adódó használt alomból készült komposzt C/N aránya azonban pont megfelelő lesz!  A magas nitrogén tartalom segíti a hőmérséklet növekedését a komposzt halomban, ezzel gyorsítva a komposzt érését. A gyakran forgatott komposzt 5-6 hónap alatt megérik.

érett csirketrágya komposztHa külön készítünk csirketrágya komposztot, egyszerű a dolgunk.  Az összegyűjtött almot tegyük komposztládába vagy gyűjtsük halomba, forgassuk át hetente. A komposztálódás ideje 6-9 hónap. De a biztonság kedvéért várhatunk vele egy évet is. Felhasználása megegyezik a komposztéval. A komposztot ősszel a termő- és díszfák töve köré, facsoportok, bokrok alá, a veteményes felszínére juttatjuk nagyjából 8 cm vastagon. Ilyenkor valójában mulcsként funkcionál. Talajjavítási céllal be is áshatjuk, ezzel elősegítve a lebomlását.  kb. 10 cm mélységbe dogozzuk be a talajba.

készül a komposzt tea

A csirketrágya komposztot komposzt tea készítésére is felhasználhatjuk.

Töltsünk meg egy vászonzsákot, pl. párnahuzatot egyharmadáig komposztált csirketrágyával, és préseljük össze nagyobb tégladarabokkal vagy kövekkel belülről. Kössük össze a zsák száját.

  • Majd tegyük műanyag szeméttartóba, kukába. A kukát töltsük fel vízzel úgy, hogy a zsák belemerüljön, csak a szája látszódjon ki. A kukát ne fedjük le, csak állítsuk napos helyre.
  • Egy hétig érleljük. A zsákot hetente többször emelgessük ki-be a vízből, hogy minél több oxigénhez jusson az ázalék. A tea akkor jó, ha a színe a citromos teáéra emlékezet. Majd emeljük ki a zsákot és csöpögtessük ki alaposan. A szilárd rész mehet a komposztba.
  • Három rész teához töltsünk egy rész esővizet. Öntsük permetező edénybe, és levéltrágyaként használjuk hetente egyszer virágzásig. Gyökér- és levélzöldségekhez ne használjuk. Használata után alaposan mossunk kezet. A maradék teát nem szorosan lezárva tartsuk a szabadban.

A csirkék haszna és a kertből

növényi hulladék a csirkeudvaronAmennyi hasznot hajtanak ezek a tollas jószágok a kertnek, annyi hasznot hajt a kert nekik. A sorok tisztítása, a növények szezonális felszámolása során a zöld egy részét szívesen elfogyasztják, ezzel is tovább gazdagítva tápanyagellátásuk minőségét. Amit a kertben elfogyasztanak, nyugodtan táplálék kiegészítőnek tekinthetjük. A kert tehát karban tartja őket, a tojás minősége javul, a tojáshozam növekszik. Arról nem beszélve, hogy az elfogyasztott csirketáp mennyisége kevesebb lesz, így a pénztárcánkat is kíméli. Csirkéing egészségesebbek lesznek, minek hasznát nem kell ecsetelni.

A csirkék a kert talaját többféleképpen is hasznosítják. Zúzájuk megfelelő működéséhez kőtörmeléket is fogyasztanak, ezzel segítve emésztésüket. A szárazfürdő, amit a porban vesznek, tisztán tartja őket, és távol tartja az atkákat.

Forrás:

homeguides.sfgate.com

oldworldgardenfarms.com

szeretnék többet tudni-biokertészkedés

The post Csirkék a kertben appeared first on Kert Lap.

Viewing all 867 articles
Browse latest View live