Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all 867 articles
Browse latest View live

SOS jégkár

$
0
0

Ausztráliában, főleg a sivatagban csodaszámba megy a jégeső. Nem így nálunk! Manapság egyre gyakoribbak a jégeső, a hőség, a felhőszakadás riasztások. És ez nem elsősorban abban merül ki, hogy senki ne feledjen esernyőt vinni magával ama bizonyos napokban. A gazdákat, farmokat, kiskerteket bizony keservesen tönkretehetik ezek az időjárási szélsőségek, amelyek manapság oly gyakoriakká váltak hazánkban is.

jégkár

Kedves Kiskert tulajdonosok! Ha diónyi jég verte szét a kertet, az első sokkban eltöltött kárszemle, és a könnycseppek eldörzsölése után azonnal lépni kell, hogy a kár ne legyen még nagyobb! Ugyanis a növények fizikai sérülési hívogató kapuként nyílnak meg a kórokozók előtt.

Zsigó György 12. felhívásában írja: Viharkár, jégverés után S.O.S. lépni kell, lehetőleg 12 órán belül. Amennyiben a növényeinket már nem perzselik a réztartalmú készítmények, úgy ezekkel a sebeken megjelenő baktériumok és egyes gombák ellen is védekezhetünk.

Használhatunk felszívódó, mélyhatású, tehát belülről védő gombaölő szereket: pl. Chorus 50 WG és 75 WG, a Score 250 EC, valamint a Topas 100 EC és a Difcor 250EC, Difo 25 EC, Systhane Duplo, stb.

jégesőSzintén Zsigó említi ugyanitt, hogy vannak pozitív tapasztalatok két ökológiai gazdálkodásban is alkalmazható szer sikeres alkalmazására. Mégpedig a sebek lezárására a Fitokondit illetve a fertőtlenítésükre a SteriClean Plant növénykondicionáló készítményeket említi. Ismerkedjünk meg velük közelebbről.

Fitokondi

A Fitokondi szerves eredetű komplex tápanyaghordozó. Magyar termék. Valamennyi termesztett és termelt növényi kultúrában hatékony. Zömében gyomnövényként ismert gyógyhatású növények fermentálásából és kivonatolásából származik, gyógynövények áztatásával illetve főzésével készül Mélius (repce) olajjal gazdagítva. Legfőbb összetevők: Csalán; Fehér üröm; Vérehulló fecskefű; Fekete nadálytő; Mezei zsurló; Tölgyháncs; Büdöske.

A termék javítja a növények ellenálló képességet, bármelyik fenofázisban felhasználható. Várakozási idő nincs. A Fitokondiban lévő aktív természetazonos növényi enzimek és hormonok mellett biológiailag aktív mezo- és mikroelemek is előfordulnak (magnézium, réz, cink, stb.), melyek azonnal beépülhetnek a kezelt növényi részekbe (levél, szár, virág, termés). A fitokondival kezelt gyümölcsök minősége, íz- és zamatanyaga kiteljesedik. A felhasznált gyógynövények illóolaj tartalma taszító hatással van a káros berepülő rovarokra, azonban a méheket nem taszítja. A növények vízháztartása javul. Az elvégzett kísérletek alapján a gyümölcsök cukortartalma emelkedett.

Engedélyezett mennyiség 4-6 l/ha. Javasolt vízmennyiség: 300-600 l/ha a zöldség lomfelület fejlettsége és a borítás mértéke szerint, illetve 400-1000l/ha a gyümölcsös lombfelület fejlettsége és a borítás mértéke szerint. Alkalmazás: 7-10 naponta a növény növekedési erejétől függően. Növényvédő szerekkel keverhető.

SteriClean

jégkárA SteriClean termékcsalád hatékony kontakt baktérium- és gombaölő készítmény, amely szermaradvány nélkül azonnal sterilizál. Magyar termék. A SteriClean Plant növények kondicionálására kiváló. SteriClean Plant enyhén savanyú kémhatású hatású, klórszagú folyadék, ami kálium-hipoklorit/nátrium-hipoklorit, nátrium-klorid, hidrogén-peroxid, klórdioxid és ózon hatóanyagot tartalmaz. A SteriClean fizikai úton semmisíti meg a baktériumokat és a gombákat, esélyt sem hagyva a hatóanyag ellen rezisztens törzsek kialakulására.

SteriClean Plant növénykondicionáló szert a növények felületén akár 100%-os töménységben is lehet alkalmazni perzselő hatás nélkül. Kísérletek bizonyítják, hogy azonnal gyéríti a peronoszpórát, a szürkerothadást, a lisztharmatot, a moníliás gyümölcsrothadást és a fusariumot. Nincs várakozási idő.

zöldségfélék kondíciójának javítására 10 l/ha mennyiségben, legfeljebb 10 %-os töménységben 2-3 alkalommal kipermetezve. Gyümölcs és szőlő ültetvények kondíciójának javítására 10-20 l/ha mennyiségben, legfeljebb 10%-os töménységben, 2 alkalommal kipermetezve. A SteriClean Plant kijuttatását a nap korai vagy kései időpontjában javasoljuk elvégezni, tűző napfényben és erős szélben permetezni nem szabad! Növényvédő szerekkel és műtrágyákkal való együttes kijuttatás előtt keverhetőségi próbát kell végezni.
kertgondozas-banner

The post SOS jégkár appeared first on Kert Lap.


Floribunda rózsák

$
0
0

A termesztett rózsa (Rosa hybrida hort.) a világ egyik legintenzívebben használt és legváltozatosabb virágzó díszcserjéje, az ágyásrózsa pedig a kertépítészet alapeleme. Az utóbbi évszázad magyar rózsanemesítői között minden kétséget kizáróan legjelentősebb, és Nyugat-Európában a legismertebb Márk Gergely, aki mintegy 400 ágyásrózsa fajtát nemesített, köztük floribunda rózsákat. Ismerkedjünk meg a floribunda rózsák történetével, és néhány magyar fajtával.

Márk Gergely rózsakertje

Az ágyásrózsa elnevezés nem botanikai kifejezés. A 60-150 cm magasságú kompakt fajták tartoznak ide, a következő fajtacsoportok tartoznak ide: polianta, polianta hibrid, floribunda, (floribunda)-grandiflor.

A floribunda rózsák története

Az ágyásrózsák története során először a polianta rózsák jelentek meg, majd az 1920-as évektől egyre tömegesebben jelentek meg a floribunda rózsák.

RödhätteA legelső floribundda fajtának a ’Mme Norbert Levavasseur’ x ’Richmond’ keresztezésével előállított a féltelt, vörös szirmú ’Rödhätte’-t tartják, amelyet 1912-ben mutatott be a dán Poulsen cég. Hidegtűrésre való nemesítés eredménye lett az ’Else Poulsen’ és ’Kirsten Poulsen’ 1924-ből. Ezeket a rózsákat a polianta fajták teahibridekkel történt visszakeresztezésével nyerték, abból a célból, hogy Skandináviában is életerős rózsákat nevelhessenek.

A fajtacsoportnak a Jackson & Perkins társaság kutatója, Jean Henri Nicolas adta a nevet 1939-ben. Ettől kezdve a polianta és a teahibrid rózsa keresztezésével előállított rózsákat nevezték így.

Forrás: Boronkay Gábor “Hazai nemesítésű ágyásrózsafajták értékelése” című PhD doktori dolgozat;

Jean Henri Nicolas

Jean Henri Nicolas (1875 – 1937) 1875-ben született a franciaországi Roubaix-ban. A családi ingatlanhoz tartozott a 15. század óta egyik legismertebb amatőr rozárium. Nicolas apja mag is lelkes amatőr rózsakertész volt. Nicolas Tanulmányait a Sorbon egyetemen fejezte be, ahol megszerezte a természettudományok doktora címet.

Rózsa 'Jean Henri Nicolas'Mindezek ellenére a család katonai pályára szánta, ám megromlott látásának köszönhetően 27 éves korában otthagyta a hadsereget, és apja textilgyárában üzletemberként kezdett tevékenykedni. Üzleti úton jutott el Amerikába, ahol megismerkedett egy fiatal lánnyal. Csak azzal a kikötéssel kapta meg frigyükhöz a lány szüleinek hozzájárulását, ha nem tér vissza Franciaországba. Először Mrs. Pierre duPont alkalmazásában állt, akinek Lyon melletti kastélykertjét segített kialakítani. Többször visszautazott hát Európába. A következő néhány évben meglátogatta a világ legismertebb virág- és rózsakertészeit. Hamarosan olyan hírnévre tett szert, hogy a Jackson & Perkins Co. (Newark, 1872), az egyik legismertebb faiskola és kertészeti cég vezetőjének kérték fel. Itt egyik legfontosabb tevékenységeként az időjárási szélsőségeknek, betegségeknek ellenálló rózsafajtákat állított elő: Legismertebb fajtája a többszörös aranyérmes  (1935, 1936), halványsárga szirmú Eclipse, amellyel később is több díjat is nyert. A fotón a róla elnvezett fajtája található, amely post humus kapott fajtaelismerést.

Forrás: werelate.org

Néhány Márk Gergely által nemesített floribunda rózsa

A teljesség igény nélkül bemutatunk néhány fajtát Már Gergely fajtái közül. Az itt bemutatásra kerülő rózsákat A törökbálinti rózsakertben fotóztuk, még 2006 júniusában.

a 'Domokos János emléke'

Domokos János emléke (Glod Stern X Esztergom)

1997-ben fogadták el új fajtaként. Nemesítő: Márk Gergely.
Domokos János: Kutatóként elsősorban a magyar növényekre hívta fel a figyelmet, hogy azok a növények, főleg fák és cserjék, de évelők is és fűfélék is, amelyek Magyarországon honosak, ezek alkalmasak elsősorban arra, hogy Magyarországon ezeket felhasználjuk.

A fajta 80-90 cm magas, felfelé törő. Levele középzöld, fényes, közepes méretű. Telt virágú, aranysárga, csokros, illatos (8 cm). Betegségekkel szemben ellenálló, fagytűrő és szárazságtűrő. Ágyrózsának kiváló.

rózsa 'Háromszék'

Háromszék (Babits Mihály emléke X Bihar)

1998-ban fogadták el új fajtaként. Nemesítő: Márk Gergely.
30-40 cm magas, terülő bokor. Kicsi levelei középzöldek. Féltelt virágai tűzpirosak (5 cm). Nem illatos. Június elejétől a fagyok beálltáig virágzik. Ellenálló. Kiváló szegélynövény, alacsony ágyrózsa.

rózsa 'Máramaros'

Máramaros (Babits Mihály emléke X Bethlen Gábor emléke)

1998-ban fogadták el új fajtaként. Nemesítő: Márk Gergely.
50 cm magas, terülő bokor. Kicsi levelei világoszöldek. Féltelt virágai cseresznye pirosak (3 cm). Nem illatos. Június elejétől őszig virágzik. Ellenálló. Ágyrózsa.

rózsa 'Ugocsa'

Ugocsa (Kovászna X Szent Gellért emléke)

1998-ban fogadták el új fajtaként. Nemesítő: Márk Gergely.
60-70 cm magas, terülő bokor. Közepes levelei középzöldek. Szimpla virágai sötét rózsaszínek (6 cm). 12-15-ös csokrot képeznek. Gyengén illatos. Június elejétől őszig virágzik. Ellenálló. Bőséges termésével is díszít.

Forrás: rozsamarkgergely.hu

Szőregi rózsaünnep

The post Floribunda rózsák appeared first on Kert Lap.

Az orchideák szigete

$
0
0

Hawaiion minden szigetnek meg van a maga beceneve. A Big Island (Hawaii) szigetet az Orchideák Szigetének nevezik. Vajon mivel érdemelte ki ezt a nevet?

Dendrobium Hawaiian King Giant

 Aki Hawaii nevét hallja, lelki szemei előtt megjelenik a virágfüzér, amit a szigetre érkező nyakába akasztanak a szeretet, a figyelem jelképeként. A füzért tradicionálisan orchideából vagy tubarózsából készítik, de ma már a legkülönfélébb virágkombinációk előfordulnak. A Hawaiiba érkező turistákat lenyűgözi az őket fogadó virágkavalkád. Nyakukban a virágfüzér, körülöttük a flamingóvirágok, gyömbérek, rákollóvirágok, na és természetesen az orchideák. A virágok burjánzása, a virágillattal terhes levegő, mind azt sugallják, hogy az orchideák örök időktől Hawaii lakói.

Platanthera holochila

Fotó: botany.si.edu

Valójában azonban csak három bennszülött orchidea fajjal büszkélkedhet a sziget, amelyek a szigetek eldugott helyein élnek, és még a jól tájékozott orchidea termesztők sem ismerik őket. Ezek az  Anoectochilus sandvicensis, Liparis hawaiensis és a Platanthera holochila. A szigetek hegyi erdeiben és lápvidékein élnek. Mind közül a fotón is látható Platanthera a legritkább. Sokak szerint azonban ez az orchidea is jövevény, és feltételezik, hogy az Aleut-szigetekről (csendes óceáni szigetvilág) származik, és az ázsiai pettyeslile vagy más madarak hurcolták be őket. Ezt a ritka fajt 2011-ben telepítették újra több polinéziai szigeten, megmentve őket a kihalástól, a Hawaii szigeten nem is fordul elő. De akkor hogyan keletkezett az orchideák szigete elnevezés?

Még a múlt század fordulóján történt, hogy kínai vendégmunkások érkeztek Hawaiira, hogy a cukornád ültetvényeken dolgozzanak. Ők hozták magukkal kedvenc orchideáikat is, hogy egy kis hazai hangulatot varázsoljanak maguk köré az idegen földön.

bambusz orchidea

Így érkezett és szaporodott el a szigeten a Phaius tankervilleae (syn.Dendrobium veratrifolium), amelyet apáca orchideaként is ismernek, a kínaiaknak köszönhetően virítanak sok helyütt az Epidendrum hibridek narancssárga és vörös fürjei. De feltűntek Hawaiion a Fülöp-szigeteki föld orchidea ( Spathoglottis plicata ) 3 méter magas száron fejlődő kis lila virágai is. A legfeltűnőbb mindegyikük közül az akár hat méterre is megnövő bambusz orchidea (Arundina graminifolia), amelyekkel például Arthur Chadwick, a virginiai Chadwick & Son Orchids orchidea termesztő cég elnöke is találkozott egy gőzölgő kráterhez vezető úton. A mintegy tucatnyi orchidea közül egyesek már magot érleltek, mások éppen virágjukban voltak. Lenyűgöző látványt nyújtottak. A lombozatuk embermagasságúra nőtt. Viráguk a levendula árnyalataiban pompázott, édeskés virágillat töltötte be a levegőt. Chadwick meg is említette őket egy helyi lapban megjelent cikkében.

A hobbi orchidea termesztés az 1800-as évek végétől vált jelentőssé Hawaiion. Eleinte a hawaii uralkodók leszármazottai körében, majd a gazdag angol nyelven beszélő kereskedők kertjeiben virult egyre több, szebb orchidea. E két csoport hozta létre az első két orchidea társaságot 1930-ban Oahu szigetén. 1957-ben, a 2. Nemzetközi Orchidea Konferenciát Honoluluban tartották, így Hawaii hivatalosan is az orchidea-szakma reflektorfényébe került.

Dendrobium anosmumAz első Dendrobium orchidea (Dendrobium anosmum) 1896-ban a Fülöp szigetekről érkezett ide. Ez az illatos orchidea azóta is igen népszerű Hawaiion. Tartós, ellenálló virágai miatt a virágfüzérek egyik alapvirága. Mind a lila, mind a fehér virágú változatok szívesen alkalmazzák. Idővel egyre több Dendrobium hibridet állítottak elő, 1942 és 1944 között hét új hibridet regisztráltak. A nemesítési kedv 1955-ben ért csúcspontjára, amikor is 109 új hibrid született. Hawaii a Dendrobium hibridek előállításának központjává vált. A 2. Nemzetközi Orchidea Konferenciát követő időszakban a hibrid előállítás üteme lanyhult. De újabb csúcsot ért el az 1980-as években, és ezt a szintet ma is tartja.

Dendrobium 'White Fairy'

A fajok közötti interspecifikus hibridek előállításában is élen járnak. 1945-benszületett az első ilyen hibrid, a D. Neo Hawaii. Majd őt követte 1949-ben a D. Jacquelyn Thomas. Ezzel a vágott orchidea piacon is az élvonalba kerültek a hawaii orchideák.

1987-ben, a 12. Nemzetközi Orchidea Konferencián ismerkedhetett meg a szakma a Hawaii Egyetem genetikai alapokon nyugvó termesztési tapasztalataival, tudományos eredményeivel. Alapkutatásaik eredményeire támaszkodva hozták létre a Dendrobium nemesítési programot a vágott virág és a cserepes kultúrák számára, amely ma is igen eredményesen működik. A nagy méretű fotón látható, a Honolulu Orchideatársaság egyik nemesítője által előállított D. Hawaiian King Giant fajtát a legjobb fehér Dendrobium díjjal tüntették ki a Ewa Orchid Show kiállításon  2012-ben.

Manapság több száz orchidea farm, és mintegy 20 orchidea társaság működik a szigeteken. A szigetekre látogató évi nyolc millió turista többségét vonzza az Orchideák szigete és Hawaii orchideái.

Forrás:

www.newplantsandflowers.com

Haruyuki Kamemoto: Dendrobium orchideák termesztése Hawaiion

www.civilbeat.com

The post Az orchideák szigete appeared first on Kert Lap.

Kasvirág

$
0
0

A kasvirág régóta használt gyógynövény, különösen immunerősítő és sebgyógyító hatása miatt kedvelt. Ugyanakkor mutatós kerti dísznövény is, hiszen júniustól szeptemberig ontja virágait, amelyek remek méhlegelők. A természetes kertek elmaradhatatlan dísze.

kasvirág hibridek

Kasvirág bemutatása

A fészekvirágzatúak (Asteraceae) családja a legszerteágazóbb, legfajgazdagabb növénycsaládok egyike. A zárvatermő növények mintegy egyötöde tartozik ide. A fészekvirágzatúak családnévvel jellegzetes virágzatuk alapján illetik ezeket a növényeket. Az ide tartozó növények gyakran lágyszárúak. A család két nagy alcsaládra tagozódik: Csövesvirágúak alcsaládja Asteroideae (cickafark – Achillea sp.) és nyelvesvirágúak alcsaládja Cichorioideae (katáng – Cichorium sp.). Cikk ajánlat: A sokoldalú fészekvirágzatúak család

bíbor kasvirágA csövesvirágúak alcsaládjába tartozó Echinacea nemzetség 9 faja Kanadában és az Egyesült Államokban honos. Három fajnak ismerjük terápiás felhasználását, ezek a bíbor kasvirág (E. purpurea), a keskenylevelű kasvirág (E. angustilfolia), és a halvány kasvirág (E. pallida). Sziklás hegyvidéken, prérin, esetenként patakparton fordulnak elő.

A bíbor kasvirág (E. purpurea). 80-150 cm magas évelő, a nedvesebb területek lakója. Rostszerű oldalgyökerei mélyen hatolnak a talajba. Gyöktörzses. Levelei dárdásak, a 25-30 cm hosszú tőlevelek szélesebbek, a szárlevelek kisebbek, keskenyebbek. A levélszél szabálytalanul fogazott. A virágszár körkörös, antociános pöttyökkel. A virágzat kúpos, a virágzás júniustól szeptemberig tart. A virágzat közepén található csöves virágok narancssárgák, míg a körben elhelyezkedő nyelves virágok bíbor színűek. A virágzat vonzza a hasznos, beporzást végző rovarokat. Termése kaszat. Bár nem szerepel a vörös listán (IUCN Red List), őshazájában kifejezetten veszélyeztetett fajnak tekintik.

Kasvirág a gyógyászatban

A kasvirágokat elsődlegesen gyógynövényként használják évszázadok óta. Gyógyászati célra nemesített magyar fajták az E. pallida ’Indián’ és az E. purpurea ‘Indián’. Bár kerti körülmények között is termeszthető, gyógyászati céllal egyszerűbb készterméket vásárolni, amelynek hatóanyag tartalma garantált.  Dr. Babulka Péter felsorolása szerint hatóanyagai nagy molekulasúlyú poliszacharidok, flavonoidok, alkilamidok (0,3%), cikóriasav- és kávésav-származékok, ill. glikoproteinek. Poliacetilének.  Bioaktív anyagokat a teljes növényben, még a magvakban is kimutattak.

Echinacea pallida 'Indián'Az amerikai indiánok több mint 400 éve használják gyógyítás céljára főleg a keskeny levelű faj virágos hajtását, illetve a bíbor kasvirág rizómáját. Eleinte „mindenre” alkalmazták, de leginkább fertőzések, sebek, kígyómarás kezelésére. A történelem folyamán kezeltek vele skarlátot, szifiliszt, maláriát, diftériát is. Az Egyesült Államokban az antibiotikumok elterjedésével felhasználása csökkent. Azonban Németországban a 20. század óta egyre elterjedtebben használják, és több klinikai vizsgálatot is végeztek gyógyhatásainak vizsgálatára. Manapság az immunrendszer aktiválására használják leginkább az Echinaceát tartalmazó készítmények, csak Németországban mintegy 800-féle készítményben fordul elő. Antivirális hatását klinikai vizsgálatok is kimutatták. Szintén bebizonyosodott, hogy serkenti a fehérvérsejtek képződését, ezzel kedvező hatást gyakorolva az immunfolyamatokra. Aspecifikus immunstimulánsként említi a szakma. Nem csak a gyökér, hanem a bíbor kasvirág föld feletti része, virágos hajtása is hatásos immunerősítő, és sebgyógyító hatása is kimutatható. Telítetlen, zsíroldható vegyületeiről nem csak azt mutatták ki, hogy erősitik az immunrendszert, hanem tumorgátló hatását is megállapították.

Egy közelmúltban lefolytatott klinikai kipróbálás során bebizonyosodott, hogy az Echinacea hajtás és gyökér koncentrált kivonata legalább annyira hatékony, mint a hagyományos Tamiflu.

Bár mint említettük, hogy egyszerű és megbízható kész terméket vásárolni (megbízható forrásból!), de a kísérletező kedvűek számára álljon itt két recept, ahogy azt a Timcsi Gyógynövénykert ajánlja immunerősítőként: Echinacea tea készítése: 1,5 dl forró vízbe tegyünk 2 kávéskanál szárított, porított bíborkasvirág virágos hajtás, majd lefedve hagyjuk hűlni (5-10 perc). Kicsit kesernyés íze miatt cukorral, mézzel ízesítve vagy ízesítés nélkül fogyasztható. (A virágos hajtást vékony rétegben kiterítjük, árnyékos, szellős helyen kiszárítjuk.) Echinacea tinktúra készítése: 1 dl gabona pálinkába, vagy vodkába beáztatunk 1 evőkanál szárított, porított gyökeret, lezárt üvegben 10 napig állni hagyjuk, majd leszűrjük. (A gyökeret október végén szedjük fel, több darabba vágjuk a gyors száradás érdekében, és szelőős, árnyas helyen kiszárítjuk.)

A friss növény présnedvét sebgyógyításra használhatjuk, kizárólag az orvos engedélyével!

A kasvirág-kezelés maximális időtartama nyolc hét.

Kasvirág kertészeti alkalmazása

hibrid kasvirágokEgyre divatosabbak a kúpvirágok (Echinacea sp.) a kertekben, parkokban is. Zömük magról nem szaporítható kertészeti hibrid fajta. De díszítési céllal ültethetjük a bíbor kasvirág alapfajt is, minden további nélkül. Mélyrétegű, jó vízgazdálkodású talajba valók. De megél silány talajon és száraz körülmények között is. Fényigényes, de száraz nyarakon kifejezetten igényli a félárnyékot, ami a virágszín megtartását is segíti. Melegkedvelő. Öntözni kell! Kártevői gyakorlatilag nincsenek. Közülük virágágyak, balkonládák, cserepek díszítésére alkalmas, alacsony növekedésű (35cm), díjnyertes magyar fajta a ‘Mackó’. A szárazságot jól tűri, sziklakertben is kiváló. Szép, meleg árnyalatú virágai júliustól szeptemberig virítanak. Nagyobb ágyásokban virágszőnyeget alkot, mivel dúsan elágazik és folyamatosan virágzik. Április végétől szabadföldbe vethető. Csírázása 15-20C fokon 3 hétig tart. Az elnyílt virágok eltávolításával további virágzásra ösztönözhetjük. Ha virágzását késleltetni szeretnénk, vágjuk vissza koranyáron!

Európában 2014-ben mutatkozott be az Echinacea ‘Double Scoop’ sorozat valamint az Echinacea ‘Meditation White’.

Forrás:

Bernát Jenő: Gyógy- és aromanövények; Farmakognóziai Hirek; umm.edu; gardening.cornell.edu; naldc.nal.usda.gov

gyogynövény banner

The post Kasvirág appeared first on Kert Lap.

Nyári függőkosarak, cserepes kerti díszek

$
0
0

Nagyon feldobja a kertet, ha ügyesen el tudunk helyezni néhány cserepes dísznövényt, virágos függőkosarat, ezzel színesítve a kerti utat, a verandát, a teraszt, a kert házhoz közel eső részét.

egynyáriak edényben

Díszfüvek, évelők, kis termetű fák, cserjék zöld lombozata, zöld pázsit, egyszínű fal remek háttérül szolgálnak, még jobban kihangsúlyozva a színeket.

Nem csak szépek az ilyen kreációk, hanem a szinte virágoskertté varázsolják az amúgy jellegtelen kertet is. Méghozzá úgy, hogy bár majdnem annyira színesítik a kertet, de jóval kevesebb gondozást igényelnek, mint a virágágyak. Ezzel a kombinációval, kevés ráfordítással hangulatossá tehetjük a kertünket, és marad időnk a veteményeskertre koncentrálni.

Vásárolj megfelelőt, kezd kicsivel!

függőkosarak petúniával

petúniák

Bár nagyon jól néznek ki a megvételre kínált nagy virágkosarak, ahol minden virágzásban van, de a megvétel után alig telik el egy kis idő, és megkezdődik a növények harca  a helyért. Egyesek teljesen eltűnnek, mások túlnövik a kosarat, kaspót, majd a helyszűke miatt lassan tönkre megy az egész kompozíció, amit drága pénzért vettünk. Ezért kis termetű növényekkel kezdjünk, olyan növények legyenek összeültetve, amelyek hasonló igényűek, sekélyen gyökereznek, lassan fejlődnek, és nem utolsó sorban egész nyáron át díszítenek. Legjobb, ha mi magunk válogatunk.

Ültess magad!

Az a legjobb, és legolcsóbb megoldás, ha magunk ültetünk. A konténer talaját is elkészíthetjük házilag. Különösen függőkosár esetében tartsuk szem előtt, hogy a talajkeverék könnyű, tápanyagban gazdag legyen, hogy elláthassa tápanyaggal a növényeket egész nyáron át.

Öntözz és tápoldatozz!

A konténerben, függőkosárban nevelt növények sokkal gyakoribb öntözés kívánnak, mint a szabadföldben élő növények, ezt tartsuk szem előtt, már az elhelyezésnél. Ha nem tudunk naponta öntözni, ne is kezdjünk bele.

Hetente egyszer nem árt komposzt teával tápoldatozni. Használjunk természetes szerves trágyát, hiszen a vegytiszta növénytápok alkalmazása esetleg a növények túlburjánzásához vezethet, aminek káros hatásairól már volt szó az előzőekben. A komposzttea elkészítéséről itt olvashat: Csirkék a kertben

Ajánlott növények

petuniák

Felül dúsvirágú petúniák, lent nagyvirágú futópetúniák

Az itt ajánlott növények egynyáriak. Jellemzőjük, hogy egész nyáron át virítanak. Fényigényesek, illetve félárnyékba valók. Vannak köztük szárazságot tolerálók is, de csak rendszeres öntözés mellett maradnak mutatósak. Különösen a legyezővirág esetében legyünk óvatosak az öntözéssel.

Dúsvirágú petúnia

A dúsvirágú petúnia (Calibrachoa petúnia) kedvelt balkon és cserepes egynyári növény, mivel bokros, sűrűn leomló, tehát függőkosárban is mutatós, és egész nyáron át ontja napnyugta után illatos virágait.

Nagyvirágú futópetúnia

petúniák-lobélia-tömpevirág

Dúsvirágú petúniák, lobélia, tömpevirág, középen muskátli

A nagyvirágú futópetúnia (Petunia hybrida) szintén kiváló balkonnövény, remekül mutat függőkosárban, kaspóban is.

Cikk ajánlat: Petúnia hibridek gondozása

Lobélia

A csüngő lobélia (Lobelia hibrid) gyors növekedésű, egynyári dísznövény, mely főleg ámpolnában, függőkosárban mutat remekül. Visszametszéssel tarthatjuk kordában. Fagymentes helyen teleltetve évelőként tartható!

Sárga tömpevirág

Az egynyári sárga tömpevirág (Sanvitalia procumbens) ámpolnák, függőkosarak, egynyári kompozíciók kedvelt növénye. Dúsan ontja kicsi, sárga szirmú, barna közepű virágait.

Legyezővirág

A legyezővirág (Scaevola aemula) erőteljes növekedésű, húsos, bőrnemű levelű egynyári balkonnövény. Virágai liláskékek vagy fehérek. Tömött habitusú. Az időjárás viszontagságait jól tűri.

petúnia-legyezővirág

Dusvirágú petúnia, fehér legyezővirág

The post Nyári függőkosarak, cserepes kerti díszek appeared first on Kert Lap.

Irány Pécs

$
0
0

Szeptember 18-ára (péntek) egy napos buszos programot tervezünk az AOK PTE Farmakognóziai Intézet munkatársainak, Dr. Horváth Györgyi, Dr. papp Nóra, szervezésében. A tanulmányút célja a gyógynövényekkel való közelebbi megismerkedés.

Indulás: 2015. szeptember 18-án reggel 7-kor a Kongresszusi Központ parkolója elől.
Irány: Budapest-Pécs

Bepillantás a Farmakognóziai Intézet gyógynövény kertjébe

borzaskata
A fotón látható török kandilla, borzaskata (Nigella damascena L.) a Melius kertben fellelhető növény. Dr. Szabó László (Pécsi Tudományegyetem TTK Növényélettani Tanszék és ÁOK Farmakognóziai Tanszék) így ír róla a Gyógynövények A-tól Z-ig című könyvében: A Ranunculaceae családba tartozó borzaskata a Mediterráneumban  Ny-Ázsiában és a Kaukázusban honos. Kb. 0,4 m magas, egyéves lágyszárú. Termeszthető.

Termése hatóanyagai:  0,4-0,5% kéken fluoreszkálóillóolaj (kb. 9% antranilsav-származék damascenin, metildamascenin, nigellin, damascinin), zsíros olaj, kevés szaponin.

Alkalmazása: gyomor- és bélhurut esetén, szélhajtó, vizelethajtó, tejelválasztást fokozó. Borsszerű fűszer. A homeopathia is alkalmazza.

máriatövis

A fotón látható török máriatövis (Silybum marianum  L.) szintén a Melius kertben fellelhető növény. Dr. Szabó László (Pécsi Tudományegyetem TTK Növényélettani Tanszék és ÁOK Farmakognóziai Tanszék) így ír róla a Gyógynövények A-tól Z-ig című könyvében: Az Asteraceae családba tartozó máriatövis a Mediterráneumban  és Elő-Ázsiában honos.  Áttelelő lágyszárú. Melegigényes. Termeszthető. Júniusban, júliusban virágzik. Herbáját magszár képződés előtt gyűjtik. Termését akkor takarítják be, amikor az elsőrendű oldalhajtások virágzatainak zömén a fészekpikkelyek megszáradnak, a virágzat közepe fehéredik, a fényes bóbita már látszik (általában július közepén).

Hatóanyagai a kaszatban: 1,5-3% flavonolignan (silymarin, asilybinin, silybin A, B, izosilybin A, B, silychristin, silydianin), flavonoid (taxifolin, kvercetin, apigenin, naringin, eriodiktiol, crysoeriol),dihidroxichromon, dehidrodikoniferil-alkohol, 20-30% zsíros olaj, szterolok, herbában flavonoidok, sterolok, poliinek

Alkalmazás: termése májvédő (kivonatai gyógyszerek formájában), szabadgyökfogó, antioxidáns, véralvadást serkentő, a levél is véralvadást serkentő. Homeopathia használja.

A fotók forrása: gytsz.pte.hu

A gyógynövény túra program:

Pécsi Tudomány EgyetemMeglátogatjuk a PTE Farmakognóziai Intézetet. A Farmakognóziai Tanszék 2003-ban alakult meg Pécsett. A graduális gyógyszerészképzésben oktatott fő tantárgyak: Farmakobotanika; Farmakognózia; Növények a terápiában és a táplálkozásban

A tanszék számos elektív és fakultatív kurzust is kínál a hallgatók számára, valamint részt vesz a gyógyszerészek posztgraduális (PhD és rezidens) képzésében is.

A tanszék szerepet vállal a tudományszervezés terén is: a Gyógyszerésztudományok Fórumának koordinátora, szakmai konferenciák lebonyolítója.

A tanszéken megtekintjük az oktatás célját szolgáló droggyűjteményt. Továbbá megtekintjük a hallgatók és Prof. dr. Rácz-Kotilla Erzsébet gyógynövény illusztrációit bemutató állandó kiállítást (akvarellek, tusrajzok).

amatőr növényillusztrációkMeglátogatjuk a Melius Gyógynövénykertet. A Pécsi Tudományegyetem Farmakognóziai intézete több intézet munkatársával együtt alakította ki2008-ban a gyógyszerészképzés céljait szolgáló gyógynövénykertet. A hallgatók fajismeretén kívül az ide ültetett gyógynövények kutatási célokat is szolgálnak.

A kert kb. 50 m2 területen a legfontosabb hazai és mediterrán származású közel 100 gyógy- és fűszernövény fajokat és fajtákat mutatja be, változatos geometriai elrendezésben. A kultúrába vont növények mellett betelepítettek néhány, a Mecsekben vadon előforduló fajt is.

Ebéd később meghatározott helyen, a helyiek ajánlása szerint, Étkezés közösen, fizetés egyénileg.

3 órás mecseki séta egy tanösvényen, ahol szakvezetéssel a vadon termő gyógynövényekkel ismerkedünk meg. A fajlistát itt olvashatják.

Indulás vissza kb. 17 órakor.

Teljes költség: 9.000 Ft.- + étkezés

Jelentkezés a gyógynövény túrára

Várjuk az érdeklődők jelentkezését itt: farmart@t-online.hu

Jelentkezni névvel, az Önnel utazó személyek számával, 1 telefonszámmal (akivel a kapcsolatot tartjuk), 1 számlázási címmel (aki befizeti a részvételi díjat, annak a címére van szükség) a farmart@t-online.hu címre küldött email-ben lehet. A jelentkezést csak a részvételi díj átutalásával tekintjük véglegesnek! Miután a busz befogadóképessége véges, a helyfoglalás az részvételi díj utalásának függvényében történik.

  1. Először jelentkezik, és nem utal semmit!
  2. Megerősítő információt kap az árat és a férőhelyet illetően.
  3. Ön átutalja a fejenkénti 9.000 Ft.- részvételi díjat, ezzel lefoglaljuk a helyet (helyeket) a buszban. 11709002-20599461 (OTP) Farmart Kft.
  4. Az utalásról számlát kap email-ben.

Érdeklődés telefonon: +36 30 919 5098, email-ben: farmart@t-online.hu

A jelentkezések számát és a helyfoglalás alakulását itt követheti: ………………

The post Irány Pécs appeared first on Kert Lap.

Ökológiai védekezés a levéltetvek ellen

$
0
0

Kertünket elárasztják a levéltetvek. A tetvek nem csak a leveleket károsítják, visszavetve ezzel a termésfejlődést, hanem rendkívül veszélyes betegségeket is terjesztenek. Itt olvasható néhány tipp, hogyan védekezzünk ellenük.

sarkantyúka

Fogadjuk meg dr. Némethy Zsuzsanna tanácsait: Ha egy fánál csak elszórtan jelentek meg a tetvek egyes hajtások végein, azokat ollóval vágjuk le, és ezzel egy permetezést meg is takarítottuk. Ne feledjük, hogy a levéltetvek a levelek fonáki oldalán élnek, tehát a permetezésnél a rovarölő szereket oda kell kijuttatni, mert csak úgy érjük el a kedvező ölő hatást! Kezelésnél ne várjuk meg, amíg a levelek a kártétel következtében összesodródnak, mert ilyen állapotban a permetezés már kevésbé eredményes!

Gyakran lazítsuk a talajt, erősen öntözzünk, a tetves hajtásokat csípjük le. Esténként erős vízsugárral öntözzünk, így lemosva a tetveket a növényekről.

Néhány egymást követő éjszakára fektessük a fűre cserepeinket. Nappal a megszokott módon és helyen tartsuk őket.

Ha a levéltetveket elszigeteljük gallyakra tett vazelines gallérral a hangyáktól, azt tapasztaljuk, hogy a levéltetvek szétszóródnak, elhalnak.

rózsa levéltetű

Házi permetszerek

Egy teáskanál mosogatószert elkeverünk egy liter vízben, amelyhez egy deciliter magas zsírtartalmú forralt tejet adunk. AZ oldatot flakonba töltjük, és lepermetezzük vele a tetves hajtásokat. A műveletet hetente megismételni. A tejes, mosogatószeres oldat komplex hatású. Levéltetvek ellen a mosogatószer, gomba ellen a tej hatékony. A gomba elleni hatást fokozhatjuk egy csipet rézgáliccal, vagy bordói porral.

A narancsolajjal végzett pozitív kísérletekről a Biokontroll Hungária számolt be, a bio-gazdabolt.hu levéltetvek ellen ajánlja a PrevB2 narancsolajos készítményüket. Ez a sokoldalúan felhasználható olaj, szerintük, ugyan lombtrágyaként kapott engedélyt hazánkban, de az egész világon biogazdaságok ezrei használják, tetvek, tripszek, atkák és lisztharmat ellen. Különböző bio-növényvédelmi koktélok alkotója is egyben, mert segíti a permetezés hatékonyságát.

kamilla növényA vipokotour.hu ajánlja: 3 fej zúzott fokhagymát egy napra 1-2 dl paraffinolajba áztatunk, majd ezt kb. félliternyi forró vízben feloldott egykanálnyi szappanreszelékkel elkeverjük. Hűtőben tárolható, és két evőkanálnyit számolhatunk egy liter permetszerhez.

5 kilogramm friss, vagy 1 kilogramm szárított csalánt (Urtica dioica) törjünk össze, és 50 liter vízben két hétig hagyuk állni . Szűrés után ebből a léből egy liternyit tíz liter vízzel felhígítunk, és már permetezhetünk is vele.

Tetvek ellen hatásos a kamilla virágos hajtásának  főzete is. A gyógynövényként is ismert kamilla 10 g szárított virágát 2 l vízben leforrázzuk, majd  1 órán át állni hagyjuk. Leszűrt levével permetezzünk kéthetente.

A biokiskert.hu ajánlja: tegyünk 150 g friss, durvára aprított bazsalikomot 5 liter forrásban lévő vízbe. Szűrjük le 30 perc után, hűtsük és hígítás nélkül fújjuk a  növényekre. Bazsalikom helyett koriander zöldet is használhatunk.

Hasznos növénytársak

bársonyvirágGazlap ajánlja: A levéltetvek túlzott elszaporodása ellen közé büdöskét (Tagetes), körömvirágot (Calendula), mákot (Papaver), sarkantyúkát (Tropaeolum) vagy háromszínű szulákot (Convulvus tricolor) ültessünk.

Vegyszermentes kertészkedés hívei számára jó hír, hogy a bársonyvirág másodlagos anyagcsere termékeket tartalmazó illóolaja révén viszont elpusztítja a káros baktériumokat, riasztja a férgeket, gombákat, egyéb talajlakó kártevőket és a gyümölcsfákat is védi levéltetű-invázió esetén. Emiatt gyakran ültetik konyhakertbe is. Főleg paradicsommal és uborkával összeültetve ajánlott. Díszíti a spenót és saláta sorokat.

A sarkantyúka zsenge lédús hajtásaival magához csalogatja a tetveket, a gyümölcsfák tányérjába vetve távol tartja a vértetveket.

A körömvirág jó tulajdonságainak egyike, hogy elűzi gyökérfonálférgeket, és távol tarja a levéltetveket. Sárga virágszirmai szinte vonzzák a tetvek ellenségeinek számító zengőlegyeket (Syrphus spp.), melyek lárvái a levéltetveket pusztítják, a kifejlett egyedek pedig virágjának nektárját fogyasztják.

A fokhagymából még csak nem is kell főzetet készíteni. Csak dugdossuk le a védeni kívánt növények köré.

Rovarokkal a levéltetvek ellen

levendulaCsatlós Zselyke munkájából idézünk, aki 2011-ben nyert díjat ezzel a pályaművével a “Légy aktív részese a Zöldmúzeum szerkesztésének” c. pályázaton. A katicabogár egy nap alatt akár 50 (400 levéltetű/katicabogár/év), a fátyolka lárvája élete során 200-500, a zengőlégy lárvája pedig akár 600 levéltetvet is képes elfogyasztani.

A ragadozó életmódot folytató zengőlégy-lárvák a fajok hozzávetőleg 40 százalékát teszik ki. A lárvák között sok a hasznos levéltetű-pusztító faj. A megtermékenyített nőstény zengőlegyek tojásaikat a már kialakult levéltetű kolóniák mellé helyezik, a kikelt lárvák a levéltetveket fogyasztják, ezzel is csökkentve azok elszaporodásának mértékét.
Csalogató növények: krizantém, őszirózsa, levendula, mézvirág, tatárvirág, kapor, édeskömény, körömvirág

A nagyobb testű, átlátszó, zöldes, hártyás szárnyú aranyszemű fátyolka hatlábú lárváinak erős, előre meredő rágóikon keresztül olyan váladékot fecskendeznek az áldozatba, amely feloldja azt, így a lárva egyszerűen csak felszívja. A lárvák nappal pihennek és éjjel vadásznak. A lárvák életük során több száz levéltetvet is elfogyaszthatnak.

Csalogató növények: a legtöbb virágport és nektárt tartalmazó virág, százszorszép, angyalgyökér, kapor, édeskömény.

katica lárvaA legtöbb nálunk előforduló katicabogár levéltetvekkel táplálkozik. Magyarországon a hétpettyes katicabogár a leggyakoribb faj. A gazigazito.hu így ír: Átlagban naponta száz tetvet támad meg, illetve fogyaszt el. Egy nőstény akár 400 sárga, ovális petét is rak 10-30-as csomókban a levelek fonákjára. Többnyire a levéltetű kolóniák közelébe. A lárvák 7-10 nap múlva kelnek ki. 4-5 fejlődési szakaszon mennek keresztül. Ez idő alatt több száz levéltetűre van szükségük. 3-6 hét elteltével bebábozódnak, majd 4-9 nap múlva kibújnak a bogarak melyeken még alig láthatóak a pettyek.

Katica csalogató növények: őszirózsa, körömvirág, pillangóvirág, koriander, cickafark, kapor, káposztafélék, mézvirág, díszkáposzta.

A rovarok számára kiváló lakóhelyet biztosít a rovarvár, de az ökológiai farakás is, tehát az a farakás, amelyet azért helyezünk el, hogy a rovarok számára szállásul szolgáljon.

Ezen hasznos rovarok számára búvóhelyeket készíthetünk: Ragadozó ízeltlábúak búvóhelyei

Cikk ajánlat: Liszteske

szeretnék többet tudni-biokertészkedés

The post Ökológiai védekezés a levéltetvek ellen appeared first on Kert Lap.

Karalábé termesztés a házikertben

$
0
0

A karalábét könnyű is tartani, meg nem is. Nevelése egyszerűbb, mintha karfiollal próbálkoznánk. De sok mindent szem előtt kell tartani ahhoz, hogy egyáltalán karalábéhoz, mi több zsenge karalábéhoz jussunk. Igaz, zsenge karalábé híján fogyaszthatjuk a levelét mert a levele is egészséges, és meg is tölthető, salátának is kitűnő.

karalábé

A káposztafélék (Brassicaceae) családjába tartozó karalábé (Brassica oleracea convar. acephala var. Gongyloides) termése valójában a szárgumója, amely a főszár megvastagodásával képződik. Valójában raktározó szerv, ezt fogyasztjuk. Magyarországon a 17. század óta termesztik. Miután kézimunka igényes, inkább háztáji körülmények között termesztik.

Vessük vagy palántázzuk a karalábét?

kiültetett karalábé palántákAttól függ! Leginkább a kiválasztott fajtától illetve az időponttól. A karalábét kertünkben elő- és utóterményként termeszthetjük. Vetés vagy kiültetés előtt a talajt töltsük fel komposzttal, érett istállótrágyával. A melegebb országrészekben egyes fajták magról és palántáról egyaránt sikeresen nevelhető. Június végén még vethetünk közepes tenyészidejű karalábét késő őszi és téli fogyasztásra, mindeközben már szedhetjük a középkorai fajtákat. A rövid tenyészidejű fajtákat palántázhatjuk kora ősszel is! . Sőt, még később is vethetjük, ha jövőre szeretnénk hamar karalábéhoz jutni! Miután a karalábé kelés után nem túl érzékeny a viszonylag alacsony hőmérsékletre, tél alá vethető. Így jövőre 2-3 hét növekedési előnye is lehet. A megfelelő fajtaválasztáshoz kérjük az eladó tanácsát!

A karalábé vetés után 4-6 hét múlva már kiültethető méretű palántát produkál. A palánták április végétől május közepéig ültethetők ki. Jó, ha tudjuk, hogy a fagyos napok beállta előtt hat héttel kiültetett palánták hozzáedződnek a hideghez, és ízük sokkal édesebb lesz. Az utolsó fagyok előtt egy hónappal kiültetett palánta pedig sokkal edzettebb lesz. Ilyenkor a palánták edzéséről se feledkezzünk meg! Cikk ajánló: Palánták felkészítése a kiültetésre

Karalábé környezeti igénye és gondozása

A karalábé a gyengén savanyú vagy semleges kémhatású talajban érzi jól magát.ha a talaj pH értéke 6,5 és6,8 között ideális. Ilyen közegben a gyökérgolyva (Plasmodiophora brassicae) sem támadja meg. Cikk ajánlat: A talajok pH értéke és a tápanyag felvehetőség.

Fényigénye közepes. Fényszegény időszakban megnyúlt gumót fejlesz.

karalábé termesztés házikertbenA fajták hőigénye nagyon eltérő, a korai szabadföldi termesztésre valók kevésbé hőigényesek. A korai fajták fagytűrő képessége kisebb (mínusz 4–6 °C), a későiek mínusz 6–8 °C-ot is károsodás nélkül elviselnek. A huzamosan alacsony hőmérsékletnek kitett 3-6 hetes palántákból fejlődő növények még a szezon folyamán magszárba szökkennek. Az idősebb növények fényellátottságtól függően 10–20 °C között érzik jól magukat. A kései fajták 13–16 °C-ot igényelnek.

A karalábé sekélyen gyökerezik, ezért vízigényes! Egyenetlen vízellátás hatására gumója fölreped. Amikor a gumók elérték a dió nagyságot, attól kezdve a talajt nyirkosan kell tartani. A hosszabb tenyészidejű fajták a szárazabb körülményeket jobban tűrik.

A karalábé tápanyagellátáshoz tudni kell, hogy K és N igényes, de a túlzott N ellátás segíti a magszárba szökkenést. Legjobb, ha kiültetés előtt talajába komposztot, érett istállótrágyát forgatunk. A tenyészidő folyamán hatásos a lombtrágyázás is, amelyet 0,25%-os Wuxallal, Volldüngerrel vagy Mikramiddal végezhetünk el.

karalábé Szentesi fehér

Fotó: szentesmag.hu

A karalábé ideális társa lehet a burgonya, bokorbab, borsó. Míg a paradicsom nem kívánatos a környezetében.

A kártevők és kórokozók megegyeznek a káposztafélékével. A káposztafélék növényvédelemről itt olvashat: Káposztafélék biotermesztése

A fásodási hajlam a fajtától, a szedés időpontjától, -A későn szedett rövid tenyészidejű fehér karalábék megfásodnak! – és az öntözéstől függ. Száraz körülmények között a karalábé tenyészideje megnő  „fás” lesz. Hagyományos Karalábé fajták a szengesimag.hu ajánlatából.

A karalábészüret abból áll, hogy a növényeket kihúzzuk a talajból. A nagy leveleket tépkedjük le, de úgy, hogy mindjárt isteni töltikét készíthessünk belőle! A gyökeret metszőollóval vagy éles késsel vágjuk le.

Lettner Annamária dietetikus így ír a karalábé felhasználásáról, tápértékéről: A hónap zöldsége a karalábé

Forrás: tankonyvtar.hu

kertgondozas-banner

The post Karalábé termesztés a házikertben appeared first on Kert Lap.


Szarkaláb

$
0
0

Ahány szarkaláb, annyiféle! No, ne a szem körüli ráncok sokféleségére gondoljunk, hanem azokra a növényekre, amelyeket szarkaláb névvel illet a magyar nyelv. És ezeket a növényeket mind szeretik is, ültetik is!

kerti szarkaláb 'Giant Imperial'

Persze a névazonosság mellett azért másképp is van közük egymáshoz, hiszen rokonok, mindnyájan boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába, többségében a Consolida nemzetségbe tartoznak. Szarkalábak az alábbiak: Consolida regalis – Mezei szarkaláb; Consolida orientalis– Keleti szarkaláb;  Consolida ajacis–kerti szarkaláb; Delphinium × cultorum – Évelő szarkaláb.

Delphinium × cultorum

Ezek a növények nem csak a nevükben, hanem a kinézetükben is hasonlítanak egymásra, de különböznek is egymástól. A Wikipedia így foglalja össze: A Consolida fajok virágzata lazább, ágas, szemben a Delphinium fajok tömöttebb fürtjeivel. A Consolida fajok termése egy tüsző, míg a Delphinium fajok több tüszővel rendelkeznek. Szemben a többnyire évelő Delphinium fajokkal, a Consolida fajok egynyáriak. A Consolida mindkét őshonos faja szántókon, vetésekben él. A mezei szarkaláb (C. regalis S. F. Gray) inkább a nyugati országrészben, míg a keleti szarkaláb (C. orientalis (J. Gay) Schrödinger) az Alföldön gyakori. Eurázsiában őshonos egynyári virág a Kerti Szarkaláb (Consolida ajacis), mely kedvelt dísznövény.

Az egynyári szarkaláb újraveti magát, előkertekben, utcafronton gyakran találkozhatunk vele. Az évelőt cserepekben és vágott virágnak szokták árusítani. Most ismerkedjünk meg Consolida nemzetség tagjaival kicsit közelebbről!

Mezei szarkaláb és keleti szarkaláb

A Consolida elnevezés már utal a nemzetség fajainak (mezei szarkaláb, keleti szarkaláb) gyógynövényként való alkalmazására, hiszen a nemzetség latin neve, consolidate, az erősít, szilárdít igéből származik. Ugyanis a növényeket sebgyógyításra, vérzéscsillapításra használták az ókorban.

mezei szarkalábNálunk mindkét faj gyomosít. Már, ha olyan helyen bukkannak elő, ahol nem kívánatosak. Egyébként gyógynövényként gyűjthető a virágzatuk. Manapság leginkább a keleti szarkaláb virágját gyűjtik. Hatóanyagaik, felhasználásuk hasonló. A két fajról részletes leírást olvasható a Bayer CropScience honlapján, ahol gyomnövényként tartják őket számon: Mezei szarkaláb; Keleti szarkaláb

A szarkalábat belsőleg és külsőleg is széles körben alkalmazta a népgyógyászat. A virágkivonatot (forrázat) vizelethajtó, és kólika kezelésére is használták. A magvakból nyert tinktúrával vízkórt és asztmát gyógyítottal. Levelének présnedvét vérző aranyér gyógyítására használták. A magvak tinktúrájával fejtetű ellen dörzsölték be a hajas fejbőrt. Társnövényként hatékony levéltetű és tripsz ellen!

Manapság a virágzatot gyűjtik. A virágzat hatóanyagai erős hatású, diterpénvázas alkaloidok, antocianinok és flavonoidok. Alkaloidjai vérnyomáscsökkentő és légzőközpont-bénító hatással is rendelkeznek. A virág forrázata enyhe hashajtó, értágító. Homeopátiás készítmények alkotórésze. Házi felhasználása nem javasolt. Olvashatunk róla többek közt Bernáth Jenő: Gyógy- és aromanövények című könyvében.

gyogynövény banner

Kerti szarkaláb

kerti szarkaláb fátyolvirággalA 60-80 cm magas kerti szarkaláb (Consolida ajacis syn. Consolida ambiqua, Delphinium ajacis, Delphinium ambiguum) mediterrán eredetű, Rapaics (A Magyarság Virágai 1932.) szerint „a renaissance folyamán került az északibb kertekbe”. Osztott levelekkel borított, felfelé törekvő hajtásain laza fürtökben állnak jellegzetes sarkantyús virágai. Május végétől a nyár közepéig virágzik.  Sokféle kék, lila és rózsaszín virága egyszerű és telt virágú kerti hibridje van forgalomban.

Kerti szarkaláb vetése

Vessük kora tavasszal, magvait takarjuk a mag vastagsága 4-szeresének megfelelő talajréteggel. Palántaneveléshez 6-8 héttel a kiültetése előtt vessük. A palántaneveléshez 12 fokos napi átlaghőmérséklet biztosítsunk.

Kerti szarkaláb kiültetése és gondozása

Egymástól 40-100 cm tőtávolságra ültessük fajtától függően. Napos helyre, jó vízvezetésű, kissé meszes talajba való. A száraz forró időszakot nem kedveli, ilyenkor öntözést kíván. Illetve gyakorlatilag ilyenkor már elvirágzik. A magasabb fajták támasztékot igényelnek.

Legfőbb kártevői a csigák, meztelen csigák. Lisztharmatra érzékeny. Vágott virágnak kiváló. Szegélyként, háttérnövényként ültessük.

A szarkaláb őszi másodvirágzása (remontálás) érdekében, a fővirágzás lezárultával, mintegy 20-30 cm-en vágjuk vissza a növényt és lássuk el gazdagon magas foszfor tartalmú műtrágyával.

kertgondozas-banner

Forrás:

successwithseed.org

pfaf.org

botanical.com

The post Szarkaláb appeared first on Kert Lap.

Őszibarack a házikertben

$
0
0

A legtöbb kiskertből nem hagyják el az őszibarackot. Sikeres neveléséhez a legfontosabb, hogy a lehető legjobb erőben tartsuk a növényeket. Válasszunk betegség ellenálló, a termőhelyre alkalmas fajtákat, alakítsunk ki szellős koronaformát, gondoskodjunk megfelelő tápanyag-utánpótlásról, növényvédelemről. Ne terheljük túl a fákat.

őszibarack

Mielőtt belefognánk az őszibarack tárgyalásába, tisztázzuk, hogy melyik gyümölcsöt is hívjuk baracknak. Első pillanatban nem is tűnik fel a bizonytalanság. De, ha meggondoljuk, hogy a köznyelvben a barackíz, baracklekvár, barackmag, barackpálinka szavak használata a kajszira utal, mindjárt megérthetjük, hogy nem árt rendet teremteni az elnevezésekben. Ezért ajánlott a barack szó használata helyett a kajszi illetve az őszibarack szavak használata. Lássuk tehát, milyen barackokat is ismerünk: kajszi (Prunus armeniaca); őszibarack (Prunus persica); kopaszbarack (Prunus persica var. Nectarina). Ezek közül most az őszibarackkal foglalkozunk.

Egy kis őszibarack történelem

Early RedhavenAz őszibarack őse a kínai vadbarack. Ie. 2000 környékén említik először kínai írott emlékek. Kínából jutott el Közel-Keleten át Törökországba és Perzsiába, Észak Afrikába és Európába.. Az Európai országok Perzsia almájának nevezték. Plíniusz már több fajtát is említ, ezek szerinte Egyiptomból kerültek Perzsiába. Franciaországban nagy népszerűségre tett szert, és kertészeti fajtájukat leggyakrabban női nevekkel illették. Oliver De Serres 1604-ben megjelent kertészetről szóló munkájában (Théatre d’Agriculture), már 12 fajtát ír le. A spanyol felfedezők hajóin érkezett Amerikába, ahol hamar meghonosították, és termeszteni kezdték.

A francia kertészek bevezetették az Eszpalier baracktermesztést, azaz kordonos művelésmódot alkalmaztak. Az espalier művelésmód létezésének talán a legrégebbi bizonyítéka egy egyiptomi síremlék falán lévő rajz, melyen egy füge látható ezzel a technikával nevelve. A XVI. században Franciaországban neveltek gyümölcsfákat ezzel a módszerrel, azaz rácsozatra futtatták a barackot, így több termést várhattak. Bár ezt a művelésmódot már Kínában is használták, a franciák a kínaiaktól függetlenül fedezték fel, és alkalmazták a 16. században.

Az őszibarack bemutatása

A Germplasm Resources Information Network szerint az őszibarackot (Prunus Persica syn. Amygdalus persica ) legújabban a rózsafélék (Rosaceae) családjába, a szilvafélék (Amygdaloideae) alcsaládjába, a Prunus nemzetségbe és az Amygdaleae nemzetségcsoportba soroljuk. Alacsony termetű fa. Törzse elágazódó, de sokszor egytörzsű fácskává nevelik. Tagolatlan, keskeny, lándzsás levelei fűrészes szélűek. A gyümölcséért termesztett őszibarack virágai fajtától függően kétfélék lehetnek: nagy, mutatós, világos rózsaszín szirmú virágokat hoznak (“rózsavirágú” fajták), vagy apró, vöröses szegélyű, korcsnak látszó sziromleveleket fejlesztenek (“harangvirágú” fajták). Termését az egyéves vesszőkön hozza Csonthéjas termésű. Vagyis a legbelső magházfalrész csontkemény burokká, (csontár) alakul; ez zárja magába a magot. A magházfal középső része megvastagodva lédús gyümölcshússá alakul, a magház külső rétege adja a bőrnemű gyümölcshéjat. A barack alakja, mérete, szőrözöttsége, színe, érési ideje, húsának állománya és csontár kötöttsége igen változatos. Ismertek a molyhos héjú fajták és a kopasz barackok, más néven nektarinok. Fehér és sárga húsú fajták mindkét csoportban vannak. A korai őszibarack fajták általában csontárhoz kötött húsúak, a későbbiek inkább “magvaválók”.

parasztbarack

Őszibarack környezeti igényei és gondozása

Gyümölcsös tervezése – csonthéjasok

Az őszibarack számára megfelelő termőhely a déli, napos fekvés, a jó vízgazdálkodású, humuszban gazdag talaj. Meszes talajon vas, cink hiány léphet föl.

Fajtaválasztáskor arra figyeljünk, hogy az erős növekedésű és életképes alanyra (pl. GF 677) oltott nemes is ellenálljon a betegségeknek.

A szellős, napsütötte katlan koronaforma a leginkább megfelelő koronakialakítás számára. Az őszibarackfákat augusztus közepétől szeptember közepéig ajánlott “nyári metszéssel” megmetszeni, gyakorlatilag ugyanúgy, mint tavasszal. Cikk ajánlat: Gyümölcsfa koronaformák I.; Hajtásválogatás, metszés nyártól őszig

Jobban hasznosulnak a tápanyagok, ha kellően levegős és nedves a talaj. Hazai vizsgálatok is alátámasztották, hogy csapadékos években kevesebb vírustünet látható. Ez az öntözés fontosságára hívja fel a figyelmet.

Szervestrágyázást ásványi kálium trágyázással kell kiegészíteni, amely növeli a növény ellenálló képességét. A tápanyag-utánpótlással az őszibarack nitrogén- és káliumigényét kell kielégíteniük. Bioplasma lombtrágyát, illetve nitrogénmegkötő baktériumot tartalmazó készítményt, Phylazonitot juttathatunk ki.

A termésritkítás javítja a barack minőségét. Pontatlan megközelítéssel termésritkításra a teljes virágzástól számított 35–50 napok között kerülhet sor, amikor a gyümölcskezdemény mérete 22–27 mm. Módja az egymás melletti gyümölcsök kiritkítása 3-4 ujjnyi távolságra.

laposbarack

Őszibarack növényvédelme

Kora tavasszal rezes lemosó permetezéssel lehet indítani.

Gombás és baktériumos betegségek, pl. a tafrinás levélfodrosodás ellen rezes készítményeket (ilyen a nem perzselő Cuproxat) és Thiosolt használhatunk.

Levéltetvek ellen Vektafiddal permetezhetünk, míg, a molyok károsítását Bacillus thuringiensis hatóanyagú Dipel segítségével előzhetjük meg. A Vektafid A alkalmas a levéltetvek, az atkák és a pajzstetvek féken tartására. Cikk ajánlat: Gyümölcsfák kártevői

Az őszibarack veszélyes betegsége a citospóra, amely sebzési felületen keresztül fertőz. Ezért nagyon oda kell figyelni a sebfelületek kezelésére. A sebkezelésre 10 százalék rezet és 90 százalék oltott meszet tartalmazó pépet használhatunk.

Őszibarack tafrinás levélfodrosodása ellen ajánlja Koncz Jenő: Alginithasznosítási tapasztalatok című írásában: 100 l vízben 10-12 kg őrölt alginitet feloldok, hozzáöntök kb. 1 l – a kereskedelmi forgalomban kapható – BIOPLASMA élő algatenyészetet. Ezen algák 2 hét alatt teljesen elszaporodnak az oldatban, úgymond élővé teszik a holt anyagot. Ezzel a szépen bezöldült oldattal öntözzünk.

A molyhos őszibarack fajtákra veszélyt jelenthet a monília. Legjobb, ha a megelőzésre törekszünk. Távolítsuk el, a gyümölcsmúmiákat.

Lombhullás után szintén tanácsos újra egy rezes lemosópermetezést beiktatni.

Cikk ajánlat: Konténerben nevelhető barackfák

őszibarack katlan koronaforma

Őszibarack beltartalmi értékei

Míg a spanyolok a roppanós őszibarackot szeretik, nálunk ez konzervipari feldolgozásra kerül. Magyarországon az őszibarack érési idénye június közepétől október elejéig tart. A korai érésű fajták maghoz kötöttek, a késői érésűek többsége magvaváló. Ízét elsősorban a cukor- és savkomponensek egymáshoz viszonyított aránya befolyásolja. Aromaanyagokban, élelmi rostban gazdag. A sárga húsú fajták karotin tartalma jelentős. Az őszibarack B1 és B2 vitamint tartalmaz. Antioxidáns kapacitása viszonylag alacsony. Szabó, Zoltán és munkatársainak vizsgálatai alapján  - A gyümölcsminőséget befolyásoló fajtatulajdonságok, fiziológiai és klimatológiai tényezők vizsgálata – kiemelkedő az Early Redhaven β –karotin és az össz színanyag tartalma. A Sweet Lady fajta E-vitamin tartalma kiemelkedő.

disz őszibarack

Néhány őszibarack fajta

A Fitoland kertészet így mutatja be a dísz őszibarackot (Prunus persica ‘Bonanza’): Leginkább rózsaszín virágukért és őszre bordóra színeződő lombjáért kedvelik. Levelük ovális, hosszúkás. Fényigényes, Közepes vízigényű, hőségben öntözni kell fiatal korban. Lombhullató.

Forrás:

Az őszibarack biotermesztése: sikerek és gondok

Bio-őszibarack Szobról

szeretnék többet tudni-biokertészkedés

The post Őszibarack a házikertben appeared first on Kert Lap.

Mexikói függőkertek

$
0
0

Bajban vannak a mexikói függőkertek, amelyeket a kiszáradás vagy a vízbe csúszás veszélye fenyeget. Mexikóváros híres csatornarendszere pedig lassan a környezetszennyezés áldozatává válik.

mexikói függőkertek

 Fotó: Carlos Cazalis/Corbis, The Guardian

azték függőkert modell

azték függőkert modell, Museo de Plaza Mayor

Az ezerkétszáz, ezerötszázas években több mezőgazdasági modell alakult ki Mexikó területén:

  • a chinampas (mesterséges bakhátas szigetek) a tóvidékeken, ahol az intenzív termesztéshez iszapot és emberi ürüléket használtak szerves anyag forrásként;
  • erdőirtás és égetés;
  • teraszos művelés a magasan fekvő területeken;
  • családi gyümölcsösök és konyhakertek;
  • hátsó udvar, ahol keverten termesztették a kukoricát, zöldségeket, virágokat, itt nevelték a pulykát, kacsát, és itt tartották a kutyákat.

Az Aztékok idején Mexikó City (Tenochtitlan) a csatornák labirintusa volt, tele függőkertekkel, ahol élelmezési céllal kukoricát és babot termesztettek. A csatornák akkor létesültek, amikor még a metropolisz alapját egy gigantikus tórendszer képezte, amelyet náddal és fűvel borítottak le, majd erre köveket és termőföldet hordtak.

csatornarendszer

A csatornarendszer ma turisztikai látványosság

Ma a világörökség részét képező csatornarendszer, amely a Xochimilco tavon létesült, hajóval, csónakkal bejárható turisztikai látványosság, évente 1,2 millió turista keresi fel. Xochimilco jelentése az aztékok előtt itt élő  Nahuatl indián nyelven: “Ahol a virágok teremnek”. Mintegy 14 km az a terület, ahol ma is a csatorna mentén farmok találhatók, ahol virágot, zöldséget, gyümölcsöt termelnek, és amelyek a turisták kedvelt pihenőhelyei. Legalábbis az útikönyvek szerint.

2008-ban megindult egy az új városi kertek létrehozását támogató program, amely ezt a területet is érintette. A nagy csinnadrattával bejelentett támogatás nyomán többek próbálkoztak zöldségeskertek kialakításával a metropolisz szegénynegyedeinek önellátását segítendő.

A húszmilliós metropolisz kormányzata új városi kertek létrehozását támogatta, hogy a fájdalmasan magas élelmiszerárak miatt éhező szegények élelmiszer ellátásán önellátással könnyítsen. Egy év alatt húsz kert létesült a szeméttelepek helyén, Először a legszegényebb negyedek kerültek sorra. A kormány szakemberek bevonásával tanítja a lakosságot, és ingyen bocsátja rendelkezésükre a vetőmagot, és a művelési eszközöket. A szegények nyomorúságán enyhítendő a paradicsom, tök, káposzta és bab ültetvények betonszegélyű magas ágyásai a graffittivel borított elhagyott épületek között találhatók. Másutt gyógynövényeket szándékoztak termeszteni.

városi kert, 2008.

városi kert, Iztapalapa kerület, 2008.

A függőkertek kétharmada azonban ma gazdátlan. A felhagyott területeket nem gondozza senki, így fennáll a veszélye, hogy gondozás nélkül elnyeli őket a láp vagy teljesen kiszáradnak a fekvésüktől függően. A turisták által látogatott területektől távolabb nyomortelepek váltják fel a művelt területeket, folyik az illegális bodega építés, és a háztartási hulladék, szenny tisztítás nélkül egyenesen a vízbe kerül. Míg a túristák számára kijelölt csatornautak mentén minden rendben, a nyomorteleppé degradálódott részeken nincs közbiztonság.

A tisztítatlan szennyvizek beömlése miatt a vizek, főleg nehézfémekkel való elszennyeződése felborította az ökológiai egyensúlyt, és több fajt a kihalás veszélye fenyeget. Kihalás veszélye fenyegeti többek közt egy fűzfafajt (Salix bonplandiana), amely a csatornarendszer fennmaradásának egyik alapnövénye. Ugyanis gyökerei rögzítik a mesterséges szigeteket. De kihalás fenyeget több száz gerincest is, köztük költöző madarakat, hüllőket, például egy különleges szalamandra fajt (Ambystoma mexicanum) is.

Az UNESCO figyelmeztetését követően 2012-ben a Francois Hollande francia köztársasági elnök által kinevezett környezetvédelmi “különtudósító”, a környezetvédelmi elkötelezettségéről ismert Nicolas Hulot sztárműsorvezető szerződést írt alá Mexikó város polgármesterével, amelyben másfél millió eurót adományoz Franciaország a terület megmentésére, a történalmi belváros rehabilitációjának keretében. A tanulmányok elvégzését követően stratégiát dolgoznak ki a terület megmentésére, de nem valószínű, hogy a város illegális terjeszkedését, ezen keresztül a környezetszennyezést meg tudják állítani.

Forrás: reuters.com(2008)theguardian.com (2015);

The post Mexikói függőkertek appeared first on Kert Lap.

Egérfarkú cickóró

$
0
0

A növény cickafark, cicafark, egérfarkú cickóró, cicfarkkórófű, ezerlevelű cicfarkkóró népi elnevezései arra utalnak, hogy lombozata olyan selymes tapintású, mint a macska farka, szeldelt levelei miatt kapta az ezerlevelű jelzőt. Ki is ő valójában?

dísz cickafark

Az őszirózsafélék (Asteraceae) családjába tartozó cickafark (Achillea sp.) bogernyős fehér virágzatáról, selymesen szőrös szeldelt leveleiről ismerszik fel. Ötven-hetven centiméter magasra is megnő. Mérsékelt égövi növény, tehát nálunk is őshonos. Jól tűri a hazai időjárás viszontagságait. Igénytelen, napos-félárnyékos, füves területeken, utak mentén gyakori.

A világon mintegy 120 cickafark  fajt írtak le, Hazánkban a Simon (1992) féle növényhatározó 13 fajt szerepeltet.

Cickafark gyógyhatásai, fogyasztása

mezei cickafarkMindegyikük gyógynövény, köztük a leggyakoribb mezei cickafark (Achillea collina) és a közönséges cickafark (Achillea collina). A fajokat gyakran nehéz megkülönböztetni egymástól. Az eltérő termőhelyi vagy évjárati hatások is befolyásolják a megjelenésüket. Gyűjtött részük virágzó hajtásuk.

A cickafark vérzéscsillapító hatását már az ókorban is ismerték. „Czitz fark fű haszna. Szed meg s szárazd meg, és törd porrá, s azzal hintsed akár minémű sebre igen jó.” -  Zsoldos Xavér herbáriumában (1788).

A cickafark felhasználását és hatóanyagait tekintve a kamillához hasonló. A kamazulén mellett a második fő komponens a β-kariofillén, harmadik legfontosabb komponense a β-kubebén.

A növény virágos föld feletti hajtását használjuk fel, amelyet teljes nyílásban gyűjtünk be. Az egészséges növényt begyűjtés után napon szárítsuk, majd tároljuk sötét száraz helyen.

A virágos hajtás fűszeres illatú, kesernyés ízű, forrázata a betegségek széles körében használatos. Lássuk a Herbária hogyan ajánlja: Belsőleg alkalmazva emésztést elősegítő, görcsoldó, szélhajtó, gyulladáscsökkentő hatású gyógynövény. Enyhe antibakteriális, valamint vérzéscsillapító hatással rendelkezik. Hurutos gyomor- és bélbetegségek kezelésére és megelőzésére alkalmazható. Ismert a vízhajtó, lázcsillapító hatása. Külsőleg fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő és sebgyógyulást elősegítő hatású. 2 teáskanál drogból 1,5 dl vízzel forrázatot készítünk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Napi adagja 2-4 gramm, alkalmazható teaként vagy ülőfürdő-adalékként.

piros cickafark
A cickafark tea illetve alkoholos tinktúra hatásos rovarűző is, ha a légtérbe párologtatjuk, de magunkra, sőt a gyerekekre is permetezhetjük.

Fiatal levelei nyersen is finomak, illóolaj tartalmuk miatt aromások. Levelei kissé kesernyések, salátakeverékekben fogyasztható. Túró és vaj fűszerezésére javasolható. vagy salátákba tehetők. Az idővel kesernyéssé váló levelek később is ehetők szószokhoz, sültekhez, levesekhez. Likőrkészítéshez is alkalmazzák. Fogyasztása pattanásos bőrűeknek kifejezetten ajánlott. Cickafark fűszersó készítéséhez csokornyi szárított, morzsolt cickafark herbát keverjünk össze több evőkanál tengeri sóval, és aprítsuk mixerrel, kávédarálóval. Jól zárható üvegben tároljuk.

Cickafark a kertben

A cickafark a természetes, száraz, napos kertek kiváló díszítő növénye. Ha kertünkben tartjuk, tudnunk kell, hogy a cickafark a napos, félárnyékos fekvést és a nedves, semleges kémhatású vagy enyhén savanyú, tápanyagban dús talajokat kedveli. Mindezzel együtt száraz, meszes talajon is megél. Virágzási ideje meghosszabbítható az elnyílott virágfejek lemetszésével. Trágyázni nem kell. Tarackszerű gyökere miatt hajlamos a gyors elszaporodásra. Nyáron akár a vadon termő növényekről is gyűjthetünk magot, amelyet szeptember végéig elvethetünk, de tőosztással október végéig is kiültethetjük őket.

ezüstlevelű cickafarkA közönséges cickafark vagy a mezei cickafark gyepben, a kaszálás miatt nem tud kivirágozni, ezért az évelő virágok közé is ültessünk egy pár tövet, hogy a virágos hajtásból is tudjunk szedni, szárítani teának. A cickafark nem csak az évelőkertet díszítheti, hanem a vízi kertek mocsaras területeinek beültetésére is alkalmas.

Virágoskertjeinkben a gyakran megtalálható a homokos talajra kiváló, a parasztkertek egykori kedvence a sárga vagy illatos cickafark  (Achillea filipendulina) és a vörös cickafark (pl. Achillea millefolium ‘Paprika’), ezek nemesített változatok, a szárazkötészet jellegzetes alapanyagai. Erre a célra virágaikat teljes nyílásban szedjük július-szeptember között.

Az igen kedvelt illatos cickafarknak több kertészeti változata fordul elő nálunk is: pl. a 80–100 cm-es magasságot elérő „Coronation Gold”, a 100–120 cm-es magassá-got is meghaladó „Golden Plate”, vagy a mindössze 60 cm-es magasságot elérô „Altgold”.  Szikalkertbe, részüre is ületethetők. A magas fajták karózást igényelnek.  (NÖVÉNYVÉDELEM 43 (8), 2007)

Az ezüstlevelű cickafark (Achillea ageratifolia) otthon érzi magát a sziklakertben, de alkalmazható szegélynek vagy talajtakarónak is. Tömegben fejlődő fehér virágai késő tavasszal nyílnak. A virágzás több hétig tart. Lombozatának díszítő értéke szintén kiváló. Megfelelő, enyhe klímán örökzöld.

kertgondozas-banner

The post Egérfarkú cickóró appeared first on Kert Lap.

Érdekességek az eukaliptuszról

$
0
0

Az eukaliptusz, amit az ausztrálok nemes egyszerűséggel kék gumifának (Dél-Ausztrália), sárga gumifának (Victoria állam) vagy éppen fehér vaskéregnek (Új-Dél-Wales) hívnak, sok-sok évvel ezelőtt került be Európa mediterrán vidékeire.

Eucalyptus ptychocarpa

Az eukaliptusz virágainak szépségét sok, színes, általában piros, sárga vagy fehér porzótömegének köszönheti.

 Forró, száraz nyarakon fáklyaként ég a nap melegétől belobbanó eukaliptusz olaj, amely egyébként különleges illatával megtölti a levegőt és a távoli eukaliptuszfákat misztikus kék színbe burkolja. Nem véletlenül hívják az ausztrálok a Sidney-től nyugatra húzódó hegységet Blue Montain-nek.

A mediterrán területekre betelepített fák esetében problémákat okoz, hogy mélyre hatoló gyökérzetük kiszárítja a talajt, erdőtüzeket okoznak, és gyomosítanak, gyakorlatilag nem lehet megszabadulni tőlük. Ez is mutatja, hogy milyen fontos a megfelelő termőterület kiválasztása illetve a precíz növényismeret!

Hogyan került az eukaliptusz Európába?

Eucalyptus obliquaAz európaiak közül nem az angolok Ausztráliában, hanem a portugál gyarmatosítók Timor elfoglalásakor találkoztak eukaliptuszokkal először. Hivatalosan a francia botanikus, Charles Louis L’Hritier de Brutelle írta le először az Eucalyptus obliqua fajt, amelyet David Nelson 1777-ben gyűjtött be a tasmaniai Bruny szigeteken, James Cook kapitány  3. csendes óceáni expedíciója során. Az őslakosok által spárgafának nevezett faj kérgéből téli többek közt szállást készítettek a helyiek. További fajokat talált és nevezett el az angol botanikus, James Edward Smith . Ezek többsége a Sydney régióban élő fák voltak. A 20. században, ausztrália földjeinek felfedezésével fokozatosan ismerték meg a bennszülött fajokat. Különösen sok faj megismerése fűződik a nagy ausztrál botanikus, Ferdinand von Mueller nevéhez.

Az eukaliptusz haszna

Eredeti élőhelyükön a bozót- és erdőtüzek az eukaliptuszok természetes megújulását segítik. Több eukaliptusz faj kérge alatt ugyanis a fa sértetlen marad, és a tűz után kész friss hajtásokat fejleszteni.
koala
Az eukaliptuszok sok állatnak nyújtanak menedéket.

Egyes kevés méreganyagot tartalmazó fajok a koalák egyetlen tápláléka. A megfelelő növényt fogyasztás előtt megszaglászzák a megfelelő választás érdekében. 200-500 gramm levelet fogyasztanak naponta.

A gyorsan fejlődő  eukaliptusz fája kiváló rost és papír alapanyag.

2013-ban a nature.com arról számolt be, hogy a 40 méter mélységbe is gyökereket bocsátó eukaliptuszfák aranyat is vesznek fel, ha a gyökerek aranyban gazdag zónába érnek. Az arany kimutatását levelekből végezték. A hír az aranybányászat számára biztató, mert a levelekben kimutatható arany a földben megbúvó telléreket jelezheti. A részletek itt olvashatók: Aranyásó eukaliptuszok. Az eukaliptuszokat mélyre hatoló gyökereiknek köszönhetően mocsarak lecsapolására használják, ezzel csökkentve a malária fertőzésének veszélyét.

Az eukaliptuszolaj gyógyhatásairól itt olvashat. Illóolajának köszönhetően természetes rovarriasztó is egyben. Erre a célra kapható nálunk például a citromos eukaliptuszolaj.szivárvány eukaliptusz

Néhány eukaliptusz faj

Az Eucalyptus nemzetség változatos megjelenésű fajokból áll, a magas fáktól a kis termetű cserjékig. Ausztráliában a leggyakoribb faj a tasmaniai eukaliptusz Eucalyptus globulus. Világszerte belőle nyerik az eukaliptuszolajt.

Eucalyptus cinerea

A Fülöp-szigetekhez tartozó Mindanao szigeten, Új-Guineában és indonéziában honos Eucalyptus deglupta vagy más néven a szivárvány eukaliptusz kérge a szivárvány színeiben játszik, ezért sok helyen ültetik díszfának. Nekünk erről le kell mondanunk, hiszen az esős trópusokon élő fagyérzékeny örökzöld, bár a mediterrán klímát is elviseli, a mi teleinket nem élné túl. A 76 métert is elérő szivárvány eukaliptusz a föld egyik leggyorsabban fejlődő fája. A magról kelt példányok már pár év után termőre fordulnak. 50-150 évig él. Szépségét, érdekességét különböző időpontokban, csíkokban hámló kérge színes csíkjainak köszönheti.

Ha szivárvány eukaliptuszunk nem is lehet, azért kisebb, cserjetermetű eukaliptuszt tarthatunk edényben. Ilyen például a tasmán havasi eukaliptusz egyik fajtája, az E. gunnii törpe, bokortermetű változata, a France Bleu ‘Rengun’, amely már 2013 őszén bemutatkozott, végül 2014-ben a Salon du Végétal (február 18-20) innovációs díjára is benevezte a Renault francia faiskola. Kompakt megjelenésű kékes-zöld keskeny, elegáns, fiatalon barnás-vörös hajtásokkal. A részetek itt olvashatók: Eucalyptus gunnii France Bleu ‘Rengun’

kertgondozas-banner

 

Az eukaliptuszhajtások igen kedveltek az élő virágkötészetben. Ahogy dr. Fekete Szabolcs, virágkötő tanfolyamunk szakembere megfogalmazta, kötészeti célra elsősorban a tasmán havasi eukaliptusz (E. gunnii) és az ezüst tallér eukaliptusz (E. cinerea) fajok leveles hatásait használjuk. A hajtások színe fiatalon sárga, vöröses vagy szürke viaszréteggel fedett. A levelek zöldek, vagy különböző mértékben szürkék lehetnek, ugyancsak a viaszréteg vastagságának mértékében. A levelek szárítás után sem hullanak le, de színük fakul. Szárazkötészeti célra több faj terméseit is szedik, méret szerint osztályozva csomagolják.

szeretnék többet tudni a virágkötésről

 

 

australia.gov.au

missouribotanicalgarden.org

eucalyptusdeglupta.com

The post Érdekességek az eukaliptuszról appeared first on Kert Lap.

Szürkevíz öntözésre

$
0
0

A szürkevíz használata öntözésre a nyári kánikula idején kimondottan előnyös, hogy spóroljunk a vízzel, no meg a vízdíjjal is, amennyire lehetséges.

öntözőkanna

A szürkevíz lehet a fürdővíz, a mosogatóvíz és mosásra használt, öblítési ciklusból való víz. De ide tartozik az esővíz is. A szürkevíz minősége különböző, tartalmaz detergenseket, szappanmaradékot, de ezek a talajba kerülve hamar kiszűrődnek, maradékuk pedig gyenge műtrágyaként is működhet, ha nem használunk erélyes szereket.  A fenntarthato.hu definíciója szerint a mosás és mosdás révén keletkező, enyhén szennyezett szappanos, mosószeres vizet, az angol (grey [GB], vagy amerikai írásmód szerint gray water) és német (Grauwasser) nyelvterületen elterjedt szakkifejezés nyomán szürkevíznek nevezik. Még rövidebb megfogalmazásban: a szürkevíz fekália nélküli szennyvíz

csappal ellátott vígyűjtőA baktérium elszaporodásának kivédése érdekében a háztartási szürkevizet ne tároljuk tovább 24 óránál. Öntözéskor a legjobb az öntözőkanna használata, ezzel elkerülhetjük az öntöző csőrendszer a vízben található kiválások miatti eldugulását.

Amennyiben a nyári szárazságok idején, tehát nem folyamatosan használjuk a háztartási szennyvizet öntözésre, nem fog problémát okozni! De lehetőleg biológiai úton lebomló háztartási mosó-, tisztító- és kozmetikai szereket használjunk! A fogyasztható termések ugyanis megfertőződhetnek a szürkevízben található mikroorganizmusokkal, illetve az általuk esetlegesen termelt toxikus anyagokkal szennyeződhetnek.

A növények a legtöbb vizet a nyári forróságban igénylik.

Ne használjunk szürkevizet ivóvíznyerő helyek közelében.

Esővíz gyűjtés

mosógép öblítővíz gyűjtése

Esővizet gyűjthetünk a háztetőről, garázstetőről, egyéb építmények tetejéről. A legegyszerűbb esővízgyűjtő a csatorna kifolyó alá helyezett hordó. Az esővíz gyűjtő megvehető a nagyobb árudákban. Legjobb, ha csappal ellátott gyűjtőt választunk, és az edényt vagy állványra, vagy téglákra állítjuk a hozzáférés érdekében. Olyan magasra helyezzük őket, hogy a csapjuk alá férjen egy vödör, öntözőkanna, vagy slagot húzhassunk a csapra. Az ilyen esővíz hordókban a megfagyott víz sem okoz kár! Nagyobb mennyiségű esővíz tárolására a vízkiemelővel (pl. búvárszivattyú) ellátott ciszterna a megfelelő. A vizet a talajra juttassuk, ne a növényekre. Ezért rózsa nélkül használjuk az öntözőkannát, és a vizet a növények tövéhez juttassuk.

A kert öntözésére használt esővíz visszakerül a természetes körforgásba és stabilizálódik a talajvízszint. A növényeket lágy vízzel locsolhatjuk. Ne feledjük, hogy a zöldtetők visszatartják az esővizet, amelynek 30-90%-át kötik meg.

Link ajánló: Esővízhasznosítás; Esővíz hasznosítása; Esővíz-gazdálkodás

A háztartási szürkevíz újrahasznosítása

A háztartási szürkevíz szappan és mosószertartalma nem káros a növényekre, ha nem tartalmaz fehérítőt, fertőtlenítőszert, és erős hatású tisztítószereket. Bölcs dolog, ha az esővíz felfogására használt tartályt és a háztartási szennyvizet gyűjtő tartályt váltogatva használjuk, hogy elkerüljük a káros anyagok felhalmozódást a víztartályban. Ne használjuk a vizet közvetlen fogyasztásra szánt, nyersen fogyasztott növényekre.

Forrás: rhs.org.uk

The post Szürkevíz öntözésre appeared first on Kert Lap.

Fekete üröm a boszorkánykonyhában

$
0
0

Mostanában nem csak a parlagfű kerül terítékre. Sajnos, a leginkább gyomnövényként ismert fekete üröm pollenje a parlagfű mellett az egyik legerősebb allergén. Mindemellett megérdemli, hogy ne csak, mint gyomnövényt emlegessük. Felhasználása sokoldalú és izgalmas. Fekete üröm a konyhában, a párnahuzatban és a teában…

fekete üröm

Fekete üröm allergia

A fekete üröm virágpora, az arra érzékenyekből allergiás reakciót válthat ki. A fekete üröm-túlérzékeny betegek az Art v 1-re, az üröm domináns allergén fehérjéjére érzékenyek. A már júliusban virágzó növény pollenje leginkább augusztus elejétől késő októberig kerül legnagyobb mennyiségben a levegőbe. A parlagfű mellett ez a gyomnövény okozza a legtöbb allergiás megbetegedést! A fekete ürömre érzékeny betegekben  a parlagfű is panaszokat okoz. fekete üröm-túlérzékeny betegek 46%-a volt érzékeny az Art v 1-re, az üröm domináns allergén PR-proteinjére, 25%-uk reagált az Art v 4-re, az Art v 5-re és azArt v 6-ra, és 7%-uk a kalcium-kötő fehérjére, a polkalcinra. – Olvasható a “Mitől erősebb allergén az egyik pollen, mint a másik?” című összefoglalóban.

fekete üröm pollen

De melyik is az a fekete üröm?

Az üröm (Artemisia sp.) az őszirózsafélék (Asteraceae) családjának őszirózsaformák (Tubuliflorae) alcsaládjába tartozó növénynemzetség. A változatos növénynemzetségbe egyéves, kétéves és évelő fajok egyaránt tartoznak csakúgy, mint lágy szárú és cserjék, lombhullatók és örökzöldek. A világon sok ürömfajt gyógynövényként használnak. Európában négy faja közismert. Ezek a fehér üröm (A.absinthium), fekete üröm (A. vulgaris), tárkony (A. dracunculus) és az egynyári üröm (A. annua).
Cikk ajánlat: Ebruta; 2014. gyógynövénye a fehér üröm; Tárkony

fekete üröm leveleA fészkesek családjába (Asteraceae) tartozó feketeüröm (Artemisia vulgaris) Eurázsiában és Észak-Amerikában is őshonos. Igazi kozmopolita. Nálunk gyakori gyomnövény. 1,5-2 méter magas évelő. 1-2 cm vastag gyöktörzse elágazó. Dúsan elágazó szára világosbarna. A száron és található, és tőlevél rózsát alkotó szárnyalt leveleinek fonáka ezüstösen szőrös. Sárga fészekvirágzatának fészekpikkelyei szürkés színűek. Termése kaszat. Igénytelen. Mészben gazdag, száraz területeken terem.fekete üröm virágzata

A fekete üröm jó oldala

Odo von Meug, Macer Floribus álnéven írt verses gyógynövénykönyvében (ami valószínűleg egy korábbi arab alkotás latinra fordítása), amely nyomtatott  formában 1477-ben, Nápolyban jelent meg, így említi: “…Diana, kit görögül Artemisnek neveznek ismerte fel elsőként gyógyító erejét… Ha az asszony fézetét megissza, meghozza a havivérzést, ám ezt úgy is megteszi, ha az anyaméh gyógyító borogatást kap belőle.”

Termesztésével Németországban foglalkoznak, de nemesített fajtája nincs.

Fekete üröm gyógyhatásai

A gyógyászat a hajtáscsúcstól mért 70 cm-es virágzó hajtását (herba) használja. A sigmaaldrich.com szerint az illóolaj fő hatóanyagai tujon, linalol, borneol, és pinén. A növény tartalmaz továbbá kumarinokat, lipofil flavonoidokat, vulgarint, prunasint és triterpéneket.

Bár tujon tartalma miatt nem ajánlott házi fogyasztásra, azonban karakteresen keserű íze miatt nem kerül fogyasztásra mérgezést okozó mennyiségben a tujon.

Népgyógyászati felhasználása hosszú múltra tekint vissza. Leveles-virágos szárának forrázatát idegnyugtatónak használták.

fekete üröm teaSzelíd gyógynövényként emésztésserkentő hatását kell kiemelni: serkenti a gyomor – és bélműködést, fokozza az epetermelést. Belsőleg alkalmazva étvágytalanságot, émelygést, hasmenést kezelnek vele. Egyes helyeken féregűzőként és a női panaszok enyhítésére is használták. A növény szárából és leveléből forrázatot készítenek. Főként teakeverékek alkotórésze. Házilag ne kísérletezzünk vele!

Az abszint pszichoaktív hatásáért az üröm tujon tartalma tehető felelőssé. Egyes abszint jellegű illetve absinth nevet viselő italokba fekete üröm is kerül.

Fekete üröm háztartási felhasználása

Székelyföldön,  Szovátán, ahol egyébként „mérges növénynek” nevezik, tyúktetű ellen a tyúkketrecbe tették. Kóróját „bolhaseprűnek“ kötik össze, és bolhaűzőnek az ágy alá vagy a szalma közé teszik.

fekete üröm söprű

Tűzcsiholásra is használták. Ahogy a Néprajzi lexikonban olvashatjuk: : 1775-ben Csapó József Új füves és virágos magyar kertjében az ürömtapló készítéséről azt írja, hogy a fekete üröm száraz kóróját megégetik, „meleg tüzes hamvát a’ tenyerek között, az elöre megdörzsöltetett fekete üröm levelei közepiben tészik, és ismét azon módra dörsölik a’ két tenyér között, mig a levelek úgy öszve nem mennek, mint egy sodrott szösz vagy fonál”

Ritkán használt, emésztést segítő fűszer. Manapság főleg fűszernövényként ültetik (ha ültetik) a konyhakertbe, mert könnyebben emészthetővé teszi a zsíros ételeket. Kesernyés ízű virágos hajtása zsíros sültek (liba, kacsa, disznó), vadételek, káposzta, gomba fűszere. A német karácsonyi kacsasült elmaradhatatlan fűszere.Ha valaki megkísérelné boszorkánykonyhájában használni, íme az egyszerű sültkacsa recept: Sütés előtt helyezzünk egy  fekete üröm ágacskát a kacsa hasába. Vagy igen kevés szárított, őrölt hajtással ízesítsük a tölteléket. A németek a tölteléket gesztenyével, almával készítik, és mediterrán fűszereket használnak az ízesítéséhez.

Régebben kizárólag Holdújévkor, manapság már szinte bármikor fogyasztott újévi sütemény Kínában a “nian gao” (ejtsd: nien gáo). Ez egy hosszú órákon át bambuszlevélben párolt, ragacsos rizslisztből, vízből és karamellizált, vagy melaszos nádcukorból álló, tömör, szeletelhető állagú édesség -bár van ízesítetlen változata is-, amibe kínai datolya és egyéb szárított gyümölcsök, valamint mindenféle olajos mag kerülhet, sőt néha még apró húsdarabok is. Írja mindezt a szojapacban.blog.hu. Nian-gao recept olvadható az Origo oldalán. No ez az étek is ízesíthető egy csipet fekete ürömmel, amitől íze karakteresebb, színe pedig világos zöld lesz.

Álomhozó fekete üröm

Metafizikai alkalmazása álomhozó, sámán utaztató növény. Segít visszaemlékezni az álmokra. Áll az altnature.com oldalán.

Használata: Frissen a párna alá helyezve. Vagy a párnahuzatba tömve.

A boszorkányok szerint olyan dolgokat is felszínre hoz, melyeket rég elfeledtünk, de soha nem oldottunk meg. A merészebbek szerint segít meglátni a jövőt. Ajtó fölé akasztva megtisztít a negatív energiáktól.

Forrás: adatbank.rof; gernot-katzers-spice-pages.com

gyogynövény banner

The post Fekete üröm a boszorkánykonyhában appeared first on Kert Lap.


Mag nélküli görögdinnye

$
0
0

Mi legyen a görögdinnye magjával? Ne legyen! Sóhajtanak azok, akik nem szeretnének a magvak le- és eltakarításával foglalkozni,  köpködni vagy magot nyelni. Ám a mag nélküli hibridekben is található mag!  Legtöbbször olyan apró magkezdemények, amelyeket el lehet fogyasztani. A termesztése bonyolultabb, mint a magvas dinnyéé, az ára pedig 20-30 százalékkal magasabb.

görögdinnye ZKI-10920 F1

Játék a kromoszómákkal

A világon elsőként Japánban állítottak elő, az 50-es években Magyarországon is megindultak az ilyen irányú kísérletek, melynek eredményeként a 60-as években magyar hibrid is a termesztők rendelkezésére állt. Ezt a termesztési változatot a drága vetőmag termesztés illetve a magas vetőmag ár jellemezte, ezért akkor Magyarországon nem tudott elterjedni. Ma is mintegy 30%-kal nagyobb a ráfordítási igény a magszegény görögdinnye termesztés esetén.

mag nélküli dinnyeA mag nélküli dinnyét diploid (kétszeres kromoszóma számú -44 db.kromoszóma) és tetraploid (négyszeres kromoszóma számú) szülők keresztezésével állítják elő.

A triploid (háromszoros kromoszóma számú – 33 db. kromoszóma) utód önmeddő. A mellé ültett pollenadó diploid növények szolgáltatják a virágport a megporzáshoz. A tökfélékre jellemző ragadós, nehéz pollen a rovarok közvetítésével jut el a bibére. A mag nélküli típus általában fehér színű, üreges magkezdeményeket fejleszt. Az első kötéseknél több-kevesebb kifejlett mag is található, ezért általában az első kabakokat el kell távolítani.

Tévhitek a mag nélküli dinnyéről

Jó, ha tudjuk, hogy mag nélküli dinnye nem létezik!

A mag nélküli dinnye magkezdeményeket tartalmaz, de míg a magos fajták csak kis mennyiségben tartalmazzák, addig a magnélküli fajtákra ez a jellemző. Sőt egyes fajták tartalmazhatnak “rendes” magot, csak jóval kisebb mennyiségben, mint a magos dinnyék. Ugyanakkor stressz hatására még több mag is keletkezhet bennük.

Mag nélküli dinnyefajták

mag nélküli dinnye Dávid F1A Seminis, Syngenta and Hazera által forgalmazott mag nélküli minidinnye egyre inkább hódit a világpiacon. Az olasz piacon megjelent a már meglévő fajtaszelekciójával előállított 2-3 kilós dinnye, amelyet a Hazera Genetics állít elő. Minőségük kiváló, átjáróba, teraszra is ültethető, vásárlása is egyszerűbb.

A mag nélküli, kisebb, 4-6 kg-os dinnye a hazai termelők körében is terjed, leginkább azért, mert a német piacon erre van igény. Néhány nyugat-európai áruházlánc ragaszkodik a csíkos, mag nélküli termésekhez. Hazai mag nélküli fajta a teljesen fekete, hamvas héjszínű, középkorai érésű 4-6 kg-os a Zki 10920 F1; a tigriscsíkos, korai érésű Dávid F1 (termése 4-6 normál magot tartalmazhat, stressz hatásra többet is!);

dinnye margarita

Görögdinnye Margarita 4 főre

4 bögre feldarabolt mag nélküli dinnye;
3/4 bögre tequila ;
1/2 bögre citromlé ;
1/2 bögre Triple Sec;
4 szelet mag nélküli dinnye a díszítéshez.

A feldarabolt fagyasszuk le. Ennek ideje kb. 3-4 óra. Majd tegyük mixerbe, öntsük hozzá a többi hozzávalót és öntsük szét talpas poharakba. Mindegyik poharat díszítsük dinnyeszeletekkel. A pohár peremét díszíthetjük kristálycukorral vagy sóval, ízlés szerint. Ehhez a poharat mártsuk vízbe, majd a sóba illetve kristálycukorba.

Forrás: familyspice.com

Cikk ajánlat: Görögdinnye

The post Mag nélküli görögdinnye appeared first on Kert Lap.

Hét megoldás komposzt problémákra

$
0
0

A komposzt a király, ha egészséges, termékeny kertet szeretnénk. A komposzt növényeink természetes tápanyagforrása. De mi van, ha baj van a komposzttal? Túl nedves? Túl száraz? Bogaras? Gyomos? Segítünk!

 komoszt átrakás

Nedves, ragacsos komposzt

Ilyenkor három tényező okolható: rossz a levegőzöttség, sok magas nedvességtartalmú anyag került a komposzt, kevés a nitrogén. A túl nagy nedvesség tartalmú anyagok bekerülése összetapadáshoz vezet, ami meggátolja, hogy a levegő a halomba kerüljön. Ha a szabadon hagyott komposzt halomra hosszan esik az eső, ez a probléma tovább fokozódik. Ilyenkor elszaporodnak az anaerob baktériumok, és a komposztképződés folyamata lelassul. A halomban elszaporodnak továbbá a rovarok, csigák, a hőmérséklete nem emelkedik, a gyommagvak életben maradnak, és alig várják, hogy kikelhessenek.

szétterített komposzt

Ilyenkor a komposzthalmot át kell forgatni, erre a legmegfelelőbb az ásóvilla. Fel kell lazítani, majd le kell fedni, ha csapadékos idő várható.

Egyébként jól szellőző, porózus anyagokkal takarjuk a komposzthalmot, hogy lelégző egyben oltalmazó is legyen.

Gazdagítsuk a komposztot konyhai hulladékkal, hogy növeljük a nitrogéntartalmát, adjunk hozzá száraz szalmát, száraz leveleket, hogy javítsuk a szerkezetét. Ezzel beindíthatjuk a komposztot, és, ha hetenként átforgatjuk, megszüntetjük a problémát.

Száraz, poros komposzt

Száraz, poros a komposzt? Mindegy, hogy milyen agyagot komposztálunk, ha a komposzt száraz, a baktérium nem szaporodnak, és a komposzt nem tud beindulni. Ezt a hibát azonban egyszerű kiküszöbölni. Öntözzük meg a komposzthalmot!

komposzthalom öntözéseAkkor jó a komposzt, ha a belekerülő összetevők annyi nedvességet tartalmaznak, mint a nedves szivacs. Ezt most úgy fogjuk elérni, hogy egy körkörös öntözőt állítunk a halom tetejére, és nagyjából egy órát járatjuk. Akkor jó, ha a halom közepe is nedves lesz.

Ezzel a halom életre kel. Ha még mindig nem észlelünk melegedést, a komposzt halomban kevés a nitrogén. Ehhez próbáljuk a halomban az összetapadt részeket szétdarabolni, és adjunk hozzá pl. nitrogénben gazdag anyagokat, majd kupacoljuk újra. Nitrogén pótlásra való a szaru- vagy vérliszt, a juh-, kecske- és sertéstrágya, a marhatrágya leve vagy erjesztett csalánlé.  Cikk ajánlat: Csirkék a kertben; A nitrogén trágyázás haszna és mértéke

Ha a halom beindult, ne hagyjuk többé kiszáradni. Néha akár olyan gyakran kell a komposzthalmot öntözni, mint a rózsatöveket a nyári melegben.

Bogaras komposzt

ászkarákEzek részben ászkarákok, amelyek a komposztban került anyagok lebontásában játszanak szerepet. A jelenlétük nem okoz problémát. De a komposzt felhasználása előtt a komposzt átrostálásával meg kell szabadulni tőlük.

A komposzt azonban meg is hangyásodhat vagy elszaporodhatnak benne a fülbemászók. Ők szintén veszélytelen komposztbontók, de jelezhetik, hogy a komposztképződés lelassult!

Akkor szabadulhatunk meg tőlük, ha a komposzt hőmérséklete megemelkedik. Rakjuk át a halmot, öntözzük meg, ha elegendő kaszálék, levél, kerti hulladék van benne, adjunk hozzá nitrogénben gazdag adalékokat. Legalább kéthetente rakjuk át a komposzthalmot.

Ha már a felhasználás előtt vagyunk, egyszerűen terítsük szét a felhasználandó komposztot. A bogarak nagyon hamar letűnnek belőle.

Gyomos komposzt

Sokszor a kellően meleg komposzt halomban is maradnak életképes gyommagvak, amelyek a jó melegben kicsíráznak. Nincs más hátra, húzgáljuk ki őket gyökerestül.

Büdös komposzt

konyhai hulladékHa orrfacsaró ammóniaszag árad a komposztból túl sok a nitrogéntartalmú anyag benne. Esetleg túl nedves, és elszaporodtak benne az anaerob baktériumok. Ezek rothasztási folyamatokat indítanak be. Ha egész légytenger veszi körül, túl sok konyhai hulladék került bele. Ha átrakjuk a komposztot, szétszedjük az összetapadt darabokat, és az érettebb rész belekeveredik illetve fölülre kerül, máris megoldottuk a problémát. A túl sok konyhai hulladék akkor bomlik megfelelően, ha jól felaprítjuk és gondosan bedolgozzuk a kupacba.

Ha trágya került a komposztba, hígítsuk fel lassan bomló kaszálékkal, fűnyesedékkel, avarral. Ha már jól felmelegedett a halom, elmúlik a kellemetlen szag is.

Aktivátor gyorskomposzthoz

(Forrás: tanacsok.atw.hu)

Hozzávalók kamilla, pitypanglevél, macskagyökér virágja, cickafark, csalánlevél, tejcukor.
A gyógynövényeket szárítjuk, porítjuk, finom szitán átszitáljuk.

  • 1 csepp mézet elkeverünk 1 csapott teáskanál tejcukorban, hozzáadunk minden gyógynövényből 1-1 teáskanállal.
  • 1 teáskanál keverékhez adunk 0,5 liter esővizet.
  • 24 órás állás után használhatjuk. Lyukakat ütünk a kazalba egymástól 30-40 cm távolságra, 1-1 kyukba 6 ek. oldatot töltünk, majd a lyukat betümjük száraz talajjal.
  • A komposztoltást akkor végezzük, amikor a nyersanyag már kissé összeért (megroskadt–kb. 7-8. napon).

Átrakás nélküli komposzt

A komposzthalmot ajánlott kéthetente, amikor a hőmérséklete eléri a 60 fokot, átrakni. Sokunknak azonban nincs ideje, lehetősége erre. Például előre gyártott komposztálóedényt használunk. Mi a teendő ilyenkor?

Ha jól halmozzuk fel a komposztálandó anyagokat, elkerülhetjük az átrakást. Ezt a következő módon tehetjük:

hideg komposzt

  • A teljes lebomlás érdekében aprítsuk fel, és jól keverjük össze a komposztálandó anyagokat. Használjunk aprítógépet vagy ennek híján fűnyírót, ami a szétterített komposztálni szánt anyagokat felaprítja, kivéve a gallyakat, mert azok tönkre teszik a fűnyíró pengéjét. Gallyak aprítására szecskázógépre van szükség. Egy kis teljesítményű gép nem olyan nagy befektetés, megéri az árát. Ezután az aprított hulladék mehet a komposztba. Ezzel a korhadási folyamatokat segítjük.
  • Ha erre nincs módunk, rétegeljük a komposztálásra szánt anyagokat. Váltogassuk a zöld és barna alkotórészeket, azaz a kerti hulladékot fű nyesedék, trágya, konyhai hulladék (zöld), vagy faapríték, papírhulladék, avar (barna) .
  • Próbáljunk kész komposztot vagy humuszos kerti földet, elhasznált virágföldet is tenni a halomba,  hogy a komposztba kerülhessenek a hasznos baktériumok. És ahogy épül a halom, öntözzük be.
  • Az új réteget dolgozzuk össze a régivel, amennyire csak lehetséges.

Az eljárást hideg komposztálásnak is hívják. Ezzel a módszerrel legalább hat hónap kell ahhoz, hogy kész komposzthoz jussunk .

kertgondozas-banner

The post Hét megoldás komposzt problémákra appeared first on Kert Lap.

Csak két nap a világ

$
0
0

Az amazonászi tündérrózsa minden évben nyár közepén örvendezteti meg a hazai arborétumok látogatóit gyönyörű, csak két napig nyíló virágával. A Füvészkertben a virágzás idején a gyerekek kipróbálhatják, hogy kit bír el a tündérrózsa levele.

trópusi tündérrózsa levele

A trópusi tündérrózsa felfedezésének kalandos története

Th. Hänke osztrák botanikus 1801-ben az Amazonas vidékén fedezte fel, a francia Obrigny be is gyűjtötte, az angol Sir Richard Schomburgh 1837-ben új nemzetségként mutatta be, Viktória királynő tiszteletére kapta a Victoria nevet. A regia fajnevet később kapta, így lett a tudományos neve: Victoria regia, később Victoria amazonica, amazóniai tündérrózsa. Ugyanis kiderül, hogy az Amazonasz folyó holtágaiban élő faj mellett, Paraguay folyóiban él egy közeli rokon, a Santa Cruz-ról elnevezett Victoria cruziana, a paraguaji tündérrózsa.

trópusi tündérrózsa, Peru

trópusi tündérrózsa levélfonák

A Victoria amazonica Európában először 1847-ben virágzott egy London közeli főúri kastély üvegházának vizes medencéjében. Hamarosan Európa botanikus kertjeiben sorra épülnek a külön erre a célra létesített üvegházak, az un. Viktória-házak.

Victoria Magyarországon

Kassáról került Nyíregyházára és Budapestre, az Egyetem Botanikus Kertjében 1893-ban épül fel a Viktórai-ház, az amazonászi tündérrózsa virágzásában először 1894-ben gyönyörködhetett a nagyközönség. Hamarosan újra virágzik! Ne mulasszák el figyelni a Füvészkert honlapját!

Nyíregyházán most virít! Ezért július 25-éig meghosszabbították a Nyíregyházi Főiskolán a botanikus kert nyitva tartását.

Victoria bemutatkozik

Victoria amazonica 1Az eredeti hazájában évelő növény hatalmas, 2-3 m átmérőjű, tányér alakú leveleket fejleszt. Az Amazonasz vidéki indiánok e növényt „vízi tepsinek” nevezték. A Victoria amazonica visszahajló levélpereme 4-5 cm magas, rozsdavörös. A levél fonáka, nyele és a virág kocsánya erősen tövises. Jó védelmet biztosít ez hazájában a növényevő halak ellen. Nem véletlenül nevezték hazájában, a halak “szemszögéből” nézve mindenképpen találóan a növényt “ördög tüskéjének”. Az erős erezettel sűrűn behálózott levelek nagy terhet is elbírnak, akár egy 25-30 kg-os gyerek is ráültethető.

Victoria amazonica 2A víz színe fölé emelkedő 25-40 cm átmérőjű virágai már kinyílásuk előtt intenzív ananászillatot árasztanak, így csalogatva a rovarokat. A kezdetben hófehér virágok naplemente után nyílnak, majd másnap hajnalban, korareggel összecsukódnak. A második napon estefelé újra kinyílnak – most már sötétrózsaszínben, s a következő reggelen a víz alá merülnek. A kétivarú, porzókat és termőleveleket is fejlesztő virágok érdekes módon kerülik el a genetikai szempontból káros önbeporzás lehetőségét. A virágnyílás első napján csak a termőlevelek képesek megtermékenyülésre. A porzók csak a második napon termelnek ivarérett pollent, virágport. Az első napon kinyíló virág bibéje csak egy “másodnapos” virág pollenjétől képes megtermékenyülni.

Dr.Isépy István írása nyomán

The post Csak két nap a világ appeared first on Kert Lap.

Kumquat, a törpemandarin

$
0
0

nagami kumquat Kumquat a citrusok gyöngyszeme, bár csak 1915-ig sorolták a citrus nemzetségbe. Manapság a 6 fajt magába foglaló Fortunella nemzetséghez sorolják. Neve kínaiul arany narancsot jelent. Japán megfelelője a kerek fajokra kin kan vagy kin kit, míg a hosszúkásakat too kin kan névvel illetik. 

Kumquat leírása

A kumquat fa (Fortunella sp.) lassú növekedésű, elágazó, kompakt megjelenésű, legfeljebb 4,5 méter magas, lomblevelű örökzöld. Váltakozó állású levelei hosszúkásak, finom fűrészelt szélűek a levélválltól a levéllemez közepéig. A levelek sötétzöld, felszínük fényes, fonákuk világosabb. Illatuk aromás. Ötös tagolódású fehér virágai magányosan vagy csoportokban fejlődnek. Ovális vagy kerekded termései 1,5-6 cm szélesek, héjuk narancssárgától a narancsvörösig változik. A gyümölcshús erősen tapadó héj olajtartókban gazdag, a gyümölcshússal együtt fogyasztható. A külső héj fűszeres, a belső édeskés ízű. A gyümölcshús nem túl leveses, 3-6 gerezdre bontható, savanykás, apró magvakat tartalmaz, olykor mag nélküli. vastag ellenálló héja miatt jól bírja a tárolást, szállítást.

nagami kumquat virágzat

A kumquat illóolajokban gazdag, megtalálható benne például limonén, alf-pinén, monoterpének. Fontos a rosttartalma, kálium, kálcium, C-vitamin, A-vitamin forrás. Rosttartalma miatt emésztésserkentő, cukorbetegség ellenes. C-vitamin tartalmának köszönhetően remek antioxidáns. Diétázóknak ajánlott.

Kumquat eredete és elterjedése

Valószínűleg Kínából származik. Leírásával 1178-ban találkozhatunk először. Európai írók 1646-ban említik, amelyek egy portugál misszionárius leírása alapján keletkeztek, aki 22 évet töltött Kínában. 1712-ből származó növénylistában már szerepel, mint Japánban termesztett növény. A 19. században megjelent Európában és Észak-Amerikában. Ekkor, mint díszfát nevelték, főleg sétautak szegélyező dézsában tartva. Manapság leginkább Floridában, Texasban, Kaliforniában termesztik, illetve kisebb mértékben Guatemalában, Puerto Ricoban, Kolumbiában, Brazíliában, Suriname-ban. Dél-Indiában a hegyvidéken termesztik,de termesztik Ausztráliában és Dél-Afrikában is.

Kumquat környezeti igénye

Nagami kumquatA leggyakrabban termesztett, tojásdad termésű ‘Nagami‘ kumquat nyári hőigénye 27-38 º C. De -10 º C-ig fagytűrő! Kínában a teatermesztési körzetekben termesztik, ahol más citrusféle nem él meg. Ez az egyetlen citrus, amely téli nyugalomba vonul. Nyugalmi periódusa alatt nem fejleszt új hajtásokat, nem virágzik.  Cserépben tartva kiemelendő, hogy víz- és páraigényes, napfényre való, lágy vízzel kell öntözni. B típusú virágföldbe való. Nyáron tartsuk a szabadban, napos helyen, télen világos helyen, 4-6 fokon.

Magról ne szaporítsuk, mert virágozni nem fog. Japánban és Kínában vadcitrom (Poncirus trifoliata) alanyra oltják, így törpésítik is egyben.

A kumquatot héjával együtt fogyasztjuk. Kitűnő kiegészítő grill- vagy sült húshoz, szárnyasokhoz és vadételekhez. Ezenkívül kitűnő alapanyag koktélokhoz és gyümölcssalátákhoz is. Előszeretettel alkalmazzák ételek díszítésére is. Pikáns aromája miatt a kumquat a kompótoknak és a gyümölcsleveseknek is kellemes ízt kölcsönöz. Írja a bekesi.co.hu.

Kumquat Marmalade

David Lebovicz párizsi séf ajánlata

kumquat dzsem2 hosszában kettévágott citrom, vékonyra szeletelve, a magvakat félre tesszük;
Fél kg megmosott kimagozott, karikára vágott  kumquat, a magvakat félre tesszük;
Másfél l víz;
Fél kg cukor;
Csipet só;
Fél teáskanál likőr (pl. cseresznye, de más is lehet; opcionális).

Tegyük a citromszeleteket zománcozott edénybe, öntsük fel vízzel, forraljuk kb öt percig, míg a citromkarikák áttetszőekké válnak.  Csepegtessük le a őket, öntsük el a vizet

Tegyük vissza az edénybe a citromkarikákat. A magvakat tiszta ruhába kötve tegyük bele szintén az edénybe. Adjuk hozzá a felszeletelt gyümölcsöt, és a másfél liter vizet. Forraljuk fel, majd az egészet hagyjuk állni lefedve egy napig.

Másnap egy kistányért tegyünk be a hűtőbe.  Adjuk hozzá a kiázott gyümölcsökhöz a cukrot és a sót. Majd közepes lángon főzzük a lekvárt kb. háromnegyed órát. A tűzről levéve vegyük ki a magvakat tartalmazó tasakot, a magvakat a tasakban hagyva nyomjuk szét pl kanállal, és a préslét öntsük a lekvárra, így a lekvárt pektinnel gazdagítottuk.

Folytassuk a főzést kb. 100 ºC-on. A lekvár akkor megfelelő állagú, ha hűtőben tartott tányérra csöppentve, majd rövid időre visszatéve és újból kivéve azt látjuk, hogy a lekvár sűrű, a teteje ráncosodik, ha kicsi megnyomjuk az ujjunkkal. Ha nem ráncosodik, főzzük tovább, majd tegyünk ismét egy próbát.

Amikor elkészült, húzzuk le a platniról, és keverjük hozzá a likőrt. Ez el is maradhat.

kumquat cserépben

The post Kumquat, a törpemandarin appeared first on Kert Lap.

Itt a paradicsomszezon

$
0
0

leszüretelt paradicsom

A konyhakerti paradicsomnak nincs párja! A nap, az öntözés megtette hatását. Leginkább a rovarkártevőkkel kell bajlódnunk, a gombákra pedig, ha hűvösebbre és nedvesebbre fordul az idő, akkor kell felkészülnünk. Nem csak a paradicsomok érnek, hanem itt a paradicsom eltevés ideje is. Lássuk, hogy mi legyen belőlük.

Mielőtt felhasználjuk, a paradicsomot fogjunk magot . Cikk ajánlat: Paradicsom nyári gondozása

A korai, első szüret idején a paradicsomok levesesek, héjuk vékonyabb. Ezekből készülhet a salsa, a paradicsomlé, a ketchup, és a paradicsomlevesről se feledkezzünk meg.

Paradicsomot eltenni a világ legegyszerűbb dolga, kezdőknek is sikerélmény! Készülhet normál paradicsomlé és fűszeres, csípős is.

paradicsomlé

A legegyszerűbb paradicsomlé recept

betevo.hu nyomán

Egy baj van vele, hogy kánikula idején készítése nem ajánlatos, ha nem kívánunk hőgutát kapni. 35 adaghoz 5 kiló paradicsom szükségeltetik. Jó, leveses paradicsomot válasszunk, nem baj, ha savanykás. A paradicsomválogatás, mosás után a paradicsomot megfelezzük, és vaslábasba tesszük. A lábast 200 fokra előmelegített sütőbe tesszük fél órára, majd a sütőt elzárjuk, bent hagyva megvárjuk, amíg a paradicsom kihűl. Ha délután álltunk neki, másnap folytathatjuk a ténykedést. Mégpedig úgy, hogy a paradicsomot lepasszírozzuk, és pár percig forraljuk. Jól kimosott, kiszárított üvegekbe (befőttes üvegbe) töltjük azon melegébe, jól lezárjuk. A dunsztolás helyének megfelel a pléddel kibélelt láda, ez lehet egy szennyes tartó vagy felhatható ülőkéjű pad is. Itt szép lassan lehűl. Ha ez megtörtént, máris elrakhatjuk a kamrába, amit pedig felhasználunk, a hűtőbe. Tipp: savanykássá tehetjük a paradicsomlét, ha minden üveghez adunk egy teáskanál citromlét. Adhatunk hozzá egy csipet sót is.

Fűszeres paradicsomlé

Az oldworldgardenfarms.com nyomán

házi ketchup készítés

Ha kimondottan fűszeres paradicsomlét szeretnénk, néhány hozzávalóra még szükség lesz: 50 db közepes méretű paradicsom, 2 db nem erős, megtisztított vöröshagyma, 2 db. kápia paprika, 2 db TV paprika, 4 jalapeno paprika (még „beerősíthetünk” más csípős paprikával is, kinek-kinek ízlése szerint), 4 gerezd fokhagyma. Legjobb, ha minden hozzávalót aprítógéppel elpürésítünk, ha nincs ilyenünk, egyszerűen csak vágjuk apróra. A lényeg, hogy lábasban addig főzzük, amíg az összetevők megpuhulnak. Ezután szitán átpasszírozzuk, a magvakat, héjakat eltávolítjuk. Hozzáadunk egy evőkanál borsot, 1 teáskanál zeller sót, fél teáskanál fokhagyma sót, és lassú tűzön főzzük kb. háromnegyed órát. Töltsük befőttes üvegbe, zárjuk le az üvegeket, és állítsuk őket 30 percre forrásban lévő vízfürdőbe. Vegyük ki az üvegeket,várjunk, míg lehűlnek, Végül tegyük el őket a kamrába (hűvös helyre). Tipp: A fűszer só helyett használhatunk négy gerezd fokhagymát, és egy csokor zeller zöldet, amit főzés előtt (!) a paradicsomhoz adunk. A paradicsompasszírozás előtt a zeller zöldet kivesszük.

Ketchup

Csíki Sándor a Food and Wine oldalán meséli, hogy a ketchup valójában halszószként kezdte a pályafutását Kínában. Elnevezése a halszósz kínai nevéből (kôe-chiap, vagy kê-chiap) eredhet.  Maláj közvetítéssel került az angolba. Az 1727-ben megjelent The Compleat Housewife című szakácskönyvben még összetevői között szardella, hagyma, ecet, fehérbor, „édes fűszerek” (szegfűszeg, szerecsendió, gyömbér), bors és citromhéj szerepel. A ma ismert paradicsom alapú ketchup csak az 1700-as évek végétől jelent meg. Első ismert receptje a Mrs. Samuel Whitehorne szerkesztésében 1801-ben kiadott „The Sugar House Book” című amerikai szakácskönyvben található.

A National Geography számol be róla, hogy 1812-ben a philadelphiai James Mease (1771-1846) tudós, orvos, gondolkodó a szerelem almái (az a paradicsom), brandy és fűszerek felhasználásával készített mártást. A paradicsomot azonban valamivel tartósítani kellett, hogy egész évben felhasználható legyen a mártás. Dr. Harvey Washington Wiley a 19. század végére már olyan receptúrát dolgozott ki, amelyben a jól megválasztott összetevők konzerválták a ketchupot, ezzel könnyítve a ketchupgyártást. Egyidejűleg a házi ketchup receptek kezdtek eltűnni a szakácskönyvekből.

paradicsomleves

A paradicsom alapú ketchup, régi elnevezése catsup, korántsem a sajtos makarónit ízesítette! Széles körű felhasználást jelzik az alábbi, The Virginia Housewife szakácskönyvben (1824) megjelent receptek. Például a bárányfej és -láb feldarabolt, főtt húsához az alábbi mártást ajánlja a könyv: fél liter húsléhez adj sót, borsot és ketchup-ot, sűrítsd be, öntsd a  húsra, szórd meg aprított petrezselyemzölddel és szalonna pörccel.

Mi most Hargitai György mesterszakács online szakácskönyvéből ajánlunk egy házi ketchup receptet.

Egyéb paradicsom eltevési módok

A szárítva tartósítás, ami nem évekre szóló tartósítást jelent, a melegebb éghajlatú országokból terjedt el. Ajánlott cikk: Zöldség- és gyümölcs szárítás, chips készítés, ahol olvashatunk többek közt a paradicsomaszalásról is.

Utoljára, de nem utolsó sorban az aprosef.hu oldalán akadtunk egy mennyei bazsalikomos paradicsomleves receptre, hogy ne csak az eltevéssel foglalkozzunk, hanem éljünk a mának is.

paradicsom

The post Itt a paradicsomszezon appeared first on Kert Lap.

Viewing all 867 articles
Browse latest View live