Quantcast
Channel: Kertlap magazin
Viewing all 867 articles
Browse latest View live

Mi haszna a szépséges facéliának?

$
0
0
A mutatós facélia  beporzó rovarokat vonzó, növényvédő, talajjavító és talajvédő hatása szintén jelentős. Dísznövényként is megállja a helyét. Ismerd meg!

facélia virágzat

Ismerd meg a facéliát

A méhvirágfélék (Hydrophyllacea) családjába tartozó mézontófű vagy facélia (Phacelia tanacetifolia) egyéves, 50-90 cm magas, érdes szőrökkel borított növény. Az Egyesült Államok dél-nyugati részén és Mexikó északi részén honos. Szára üreges, kezdetben lágy, később fásodó, felső részén elágazó. Levelei páfrányszerűek. 6-8 héttel a kihajtás után már virágzik. Végálló bogas virágzata kunkorodó. Öt hónapon át virágzik. Az ülő virágok halványkék pártái összenőttek, a belső oldalán mézfejtők vannak. Termése egyrekeszű, négymagvú tok.

A facélia virágainak haszna

A lágyszárú növények között a legjobb mézelő növény. Együtt vethető más mézelőkkel, úgymint borágó (Borago officinalis), hajdina (Fagopyrum esculentum), búzavirág (Centaurea cyanus), és kapor (Anethum graveoleus). Leghatásosabb, ha a keverék 40%-a facélia. Hosszú ideig virágzik. A virágok gazdagok mind nektárban, mind pollenben. Úgy vonzzák a beporzást végző rovarokat, mint a mágnes. A facélia méztermőképessége elérheti a 200 kg/ha-t.

Ha azt szeretnéd, hogy kifejtse rovarvonzó hatását, március és július között vesd gyümölcsfák köré, ágyásszegélynek a konyhakertben. De ne túl sokat, mert akkor inkább rajtuk legelésznek a rovarok, mint a beporozni kívánt virágaidon! A facélia a poszméhek egyik kedvence. A poszméhek fontos beporzást végző rovarok, ne félj tőlük! A kerted nyújtson menedéket a rovaroknak, így élvezheted hasznukat!

mezélő facelia

A levendulakék virágok szemet gyönyörködtetőek. Díszítési céllal körömvirággal együtt vetheted. Rózsákkal is rendkívül mutatós. Természet közeli kertbe ajánlott. A virágok vázaélete hosszú. Virágai szárítva is mutatósak.

A facélia növényvédő hatása

A virágok felett megfigyelhető zengőlégy (Syrphidae) tömegek a levéltetvek és tojásaik nagy fogyasztói. Gyökérfonálférgek károsítása ellen mézontófüves vetésforgó beiktatásával is védekezhetsz, ugyanis a facélia fonálféreg-gyérítő (nematocid) hatású.

Facélia zöldtrágya

A hazánkban termeltetett vetőmag nagy része zöldtrágya célból kerül elvetésre. A zöld szőnyeget zöldtrágyaként helyben beforgathatjuk a talajba még virágzás előtt. A levágott növények a sorközökben jó talajtakaró komposztot adnak. Később, ősszel vetve a megüresedett ágyásokat zöldtrágyázhatjuk vele. A gyenge fagyoknak még ellenáll, de később elfagy. Ilyenkor már levágni sem kell, télen elfagy és tavaszra elbomlik. Komposztnak is kiváló.

Facélia talajtakaró

Talajtakaróként a facélia szőnyegszerű borítást ad, remek gyomelnyomó. Nagymértékben javítja a talaj szerkezetét, gyökérzetükkel finoman behálózzák a talajt. Gyümölcsfák tányérjába vetve javítja a fa nitrogénellátottságát és odavonzza a méheket is. Októberben vetve kora tavasszal kel ki, gyors növésű talajtakaró elővetemény lehet. A facélianövénykék finom, könnyű szőnyeget alkotnak, árnyékolják a talajt. Levelei átengedik az esővizet, felfogják a harmatot.

facélia lomb

Facélia termesztése

Silányabb, laza szerkezetű, jó vízgazdálkodású talajba való. A nedves , vizes talaj gátolja a fejlődést. Szárazságtűrő. Fényen csírázik. Ezért sekélyen kell vetni. Március második felétől méhlegelőnek, május végéig zöldtrágyának vethető tápanyagban gazdag, de nem frissen trágyázott talajba. Ősszel vetve téli talajtakarót nevelhetsz. 25 g mag 25 m2 területet takar. Fél-1 cm mélyre vesd. Egymástól 5 cm távolságra. Később ritkítsd úgy, hogy egyik a növény a másiktól kb. 25 cm távolságra legyen.

Forrás: Gertrud Franck Öngyógyító kiskert; Phacelia tanacetifolia: A brief overview of a potentially useful insectary plant and cover crop (Small Farm Success Project)

kertgondozás banner

The post Mi haszna a szépséges facéliának? appeared first on Kert Lap.


Ne hagyd, hogy elkússzon a szederbokrod!

$
0
0
Elkúszott a szederbokrod? Tudd meg, hogy miért csinálja, és állítsd meg metszéssel!

szedertermés

A növényekről azt tartjuk, hogy nem változtatják a helyüket. De ez csak látszólag igaz. A növények valóban nem gyalogolnak, legalábbis nem látványosan. De ők is kitartóan keresik a számukra legmegfelelőbb helyet, a minél jobb életlehetőségeket. Ki gondolta volna, hogy a szeder az egyik legaktívabban gyalogló növény? A kúszás, gyaloglás mellett mási érdekességük, hogy a földre hajló hajtáscsúcsok legyökeresedésével szaporodik. Haza kiskertekben a leggyakoribb a kúszó tüskementes szeder.

Hogyan kúszik és gyökeresedik a szeder?

Lássuk, hogy a kúszás és legyökeresedés hogyan nyilvánul meg a kertben. A szeder mihelyt gyökeret vert valahol, felfedező sarjakat növeszt, amelyek új területek után vadásznak. A szárcsúcsok folyamatos mozgást végezve pásztáznak szabad területek után, és kikerülik az akadályokat. Átlépik a sziklákat, fatörzseket. Alkalmas területen a talajhoz érve gyökeret eresztenek, és gyors ütemben elfoglalják az új helyet. Ha óvatlanok vagyunk, egyszer csak azt vesszük észre, hogy a kerítés tövébe szánt szeder elfoglalta szerény kis kertünket.

Hogy néz ki ez szakszerűbb megfogalmazásban? A földalatti megfásodott gyökértörzs alapi rügyeiből tősarjak fejlődnek. Másik nevük tővessző. A 3–5 m hosszú tővesszőkön és azok másodrendű vesszőin találhatók a vegyesrügyek. Tehát ezekből a rügyekből új (másodrendű) hajtás és virág is fejlődik. A tősarjak a nyár közepén rendszerint bőségesen fejlesztenek másodrendű hajtásokat, amelyek fejlettségüktől függően jelentős termés kinevelésére is alkalmasak a következő évben.

szeder tősarj

Szeder metszése

Sipos Béla tanár úr ezt ajánlja “Gyümölcsmetszési alapismeretek” című könyvében: Egy-egy tövön 3-5 tősarjnál többet ne hagyj, mert a növény nagyon sűrű lesz. A növény nyugalmi állapotában elvégezheted a metszést vagy ifjítást. Termősarjnak a legszebbeket hagyd meg, a többit az elszáradt, letermettekkel együtt tőből távolítsd el. Amikor a sarjak elérik a másfél méter magasságot, támrendszer huzaljához kötözd őket. Fagyok elmúltával az elfagyott, vékony vagy beteg részeket távolítsd el. Az oldalvesszők közül az alsókat 40-50 cm magasságig tőből távolítsd el, hogy a termés ne lógjon a földre, illetve hogy az oldalvesszők ne akadályozzák a talajművelést. A többi oldalvesszőt 50-60 cm-re illetve addig ajánlott visszametszeni ahol a vessző vastagsága a csúcs felől eléri az 1cm-t. A visszametszésre azért van szükség, mert e nélkül a bokor túlságosan elsűrűsödne.

A szedren idősebb korában érdemes ifjító metszést végezni. Ilyenkor 20-30 cm-ig vágd, így bokros formáját megtartja, de számíts rá, hogy a következő évben még nem hoz termést.

A kúszó szeder mellett kertészeti termesztésben nem kúszó bokros és félig kúszó fajták is találhatók.

kertgondozás banner

The post Ne hagyd, hogy elkússzon a szederbokrod! appeared first on Kert Lap.

A koriander szerethető fűszer

$
0
0
Bár egyesek a termését poloskaszagúnak mondják, és a teljes fűszernövényt szappanízűnek titulálják, gondolj arra, hogy a koriander a mediterrán világ kedvelt fűszere és gyógynövénye. Ha a növény gyógyhatását is megismered, te is kedvet kaphatsz akár az erkélyen termesztésére, fogyasztására. 

koriander

Az ernyősök (Apiaceae) családjába tartozó koriander (Coriandrum sativum) Dél-Európában, a Nyugat-mediterráneumban honos egynyári. Erőteljes főgyökerű, 20-70 cm magas növény. Két variánsa közül a vulgare termése nagyobb, 3-5 mm átmérőjű, magasabb illóolaj tartalmú. Csipkeszerű, petrezselyemre emlékeztető, szeldelt levelei sötétzöldek. Ernyővirágzata fehér szirmú, apró virágokból áll. Ikerkaszat termés gyógyhatású. A teljes növény ehető.

A mag és a föld feletti hajtásokból nyert illóolajának akár 80%-át a petrozelinsav (olajsav izomér) teszi ki. Így tudósok fontos lípid forrásnak tekintik. (Forrás: Coriander (Coriandrum sativum L.) essential oil: Chemistry and biological activity Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine Volume 5, Issue 6, June 2015, Pages 421–428)

Régóta ismert gyógynövény. Levelét, magját a népgyógyászat már régóta használja. Egy összefoglaló cikk szerint kutatók illóolajának baktérium- és gombaölő, továbbá antioxidáns, vércukorszint csökkentő, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, epilepsziás roham elleni, sőt rákellenes hatását is kimutatták. (Forrás: Coriander (Coriandrum sativum L.) and its bioactive constituents. Fitoterapia. 2015 Jun;103:9-26. doi: 10.1016/j.fitote.2015.03.012. Epub 2015 Mar 14.)

koriander levele

Gyógytea receptet ajánl a femina.hu: Puffadás és teltségérzet kezelésére készíts teakeveréket 20-20 g koriander-, ánizs- és édesköménytermésből, valamint 40 g köménytermésből. Két teáskanál teakeveréket nyomj szét mozsárban, önts rá egy csésze forrásban lévő vizet, lefedve hagyd állni tíz percig, majd szűrd le. Kortyolj el naponta egy-három alkalommal egy csésze teát. A kúra ne tartson tovább 3 hétnél!

A sokszinuvidek.hu tinktúrakészítést ajánl kandida ellen és méregtelenítésre: Egy pohár jó minőségű koriandermagot törj össze kőmozsárban. Töltsd sötét színű lezárható üvegbe. Önts rá 1 csésze vodkát és zárd le.
A következő 10-14 napban napi 2 alkalommal rázd össze, majd az “érlelés” leteltével szűrd le. Töltsd sötét színű üvegbe, és tartsd hűvös helyen. Az elkészült tinktúra 2 évig használható fel. Napi 2×10 cseppel kezdj, és a második héttől emelheted az adagot 3x 10 cseppre. Közvetlen étkezés előtt cseppentsd teába vagy gyümölcslébe. 2 hónap után tarts 2-3 hónap szünetet.

koriander virágzat

Illatos illóolaja és fűszerként, ízfokozóként használt magvai és levelei miatt kedvelt fűszernövény. Érdekesség, hogy az érett termés és lomb illóolaj összetétele eltérő. Ezért fűszerként nem helyettesíthetik egymást. A koriandert elutasítóknak annyi igazsága van, hogy az érés folyamán olyan aldehidek keletkeznek a mag illóolajában, amelyek kissé kellemetlen szagúak, de a magvak teljes érésben édeskés aromájúak, illatosak. A szárított magvakat mind őrölve, mind porítva forgalmazzák. Fertőtlenítő, valamint oxidációt gátló hatása fontos szerepet játszik az élelmiszerek tartósításában. Az illóolajat a parfümipar is használja. Indiában a curry porhoz keverve ropogóssá teszik azt. Az indiai garam masala-nak is alkotórésze. Kedvelt arab fűszerkeverék a porított koriander és fokhagyma pörkölésével nyert taklia. Az egyiptomi dukka hasonlóan készül, kiegészítve mogyoróval, sóval és borssal. Csilivel keverve is kedvelt. Így készül az észak-afrikai harissa is. Gyakran sült csirke és sült hal bundázására használják. De főleg szaftos ételeket, leveseket, salátákat ízesítenek vele. Szintén kedvelt a friss levelekkel való fűszerezés. A mediterrán országokban a petrezselyemhez hasonlóan használják fel. A leveleket salátákba is szívesen keverik. Thaiföldön a gyökerével ízesítenek húsokat és curry tartalmú fűszerkeverékeket.

A kertben napos-félárnyékos helyen könnyen megterem. Egynyáriként tartható. Valójában a száraz, de kissé hűvös klímát kedveli. A félárnyékot különösen a délutáni kánikula idején hálája meg. Vízigénye közepes. A sok csapadékot egyáltalán nem viseli. Jó vízgazdálkodású vályogos talajt kíván. A fagyok elmúltával helyre vethető. De nevelheted cserépben is. Ha a leveleit is használni akarod csípd le a megjelenő virágzatot. Ha kéthetente vetsz, folyamatosan ellát levélfűszerrel. Magvai a vetést után kb. 90 nappal már szüretelhetők. Forró nyarakon hamar felmagzik. Nyárutón vetve, bőséges őszi levél szüretnek nézhetsz elébe. De magvakat nem fog érlelni, mert addigra a fagy elviszi a növényt.

szeretnék többet tudni a gyógynövénykről

koriander edényben

The post A koriander szerethető fűszer appeared first on Kert Lap.

Varázsolj vidám hangulatot csúcsvirággal

$
0
0
Ősszel, télen igazán mutatós a fűtetlen verandán tartott csipkés csúcsvirág. Ha megfelelően gondozod egészen a virágzásig megőrzi ragyogó piros bogyóit!

csipkés csúcsvirag termése

Ismerd meg a csipkés csúcsvirágot!

A szerecsenpuszpáng-félék (Myrsinaceae) családjába tartozó Asterid nemzetség mintegy 500 fajt számlál. Többsége dísznövény illetve gyógyhatásairól ismert.

Az örökzöld bokor, a csipkés csúcsvirág (Ardisia crenata) Dél- és Nyugat-Ázsia alacsony hegyeinek árnyas erdeiben él. Magassága maximum 2 méter. A szabadban sűrű bozótot alkot. Viaszos, sötétzöld, hosszúkás (20 cm) levelei sötétzöldek. Fehér virágai a paprika virágaira emlékeztetnek. A virágfürtök a lombszint alatt bókolnak. Csonthéja termése 5-8 mm átmérőjű, vörös, ritkábban fehér bogyó. Ausztrália esőerdeiben, és az Egyesült Államok délkeleti erdeiben invazív, gyomosít. Érdekes módon, éppen az önvető kertészeti fajták kivadulása okozza a legtöbb problémát. (iucngisd.org)

csúcsvirág virágzata

A csipkés csúcsvirág gyógyhatásai

Az ázsiai népgyógyászt régóta használja. A benne található hatóanyagok az ardisiacrispin (sokgyűrűs szerves vegyület, arabinopiranozid származék, szaponin száramzék) és egyéb szaponinok. A tradicionális kínai gyógyászat használja a gyökerét. Hatása: fájdalomcsillapító, vértisztító, lázcsillapító, méregtelenítő, vízhajtó. Használják torokfájás, fogfájás, menstruációs rendellenességek ellen, az emésztőrendszer fertőtlenítésére, keringés serkentőként. Thaiföldön az összetört levelek nedvét külsőleg korpásodás ellen, belsőleg pedig köhögés, légúti fertőzések, hasmenés, láz, menstruációs zavarok ellen alkalmazzák. Kutatók kimutatták antibakteriális és a kapilláris összehúzó, valamin rákos sejtek szaporodását gátló hatását. (T.K.Lim: Edible and nonedible medicinal plants, Vol. 4. Fruits, Spirnegr, 2011.)

A csipkés csúcsvirág gondozása

Másutt kedvelt szobanövény. Megfelelő gondozás esetén a fényes bogyók egészen a következő virágzásig a növényen maradnak. Nyáron félárnyékos, árnyékos helyen, akár a fák alatt nyaraltatható. Arra figyelni kell, hogy a huzatos, szeles helyeket nem szereti. Tavaszi virágzása előtt visszametszve megtartja kompakt formáját. Télen világos, hűvös helyen tartsd, de az öntözéséről ne feledkezz meg. Csak akkor öntözd, ha a talaj felső néhány cm-es rétege kiszáradt. Minél hűvösebb helyen telel, annál kevesebb vizet igényel. Bogyóit meleg és száraz környezetben elveszti. Tavasszal egészen a virágzásig sok vizet kíván. Páraigénye is ilyenkor a legmagasabb. Jót tesz neki, ha kaviccsal borított tálcára helyezed, amelyre vizet öntesz, hogy növeld környezete páratartalmát. Mindezek ellenére a jó állapotú növény elviseli a szárazságot is. Magról tavasszal vethető. Lemetszett oldalhajtásról dugványozhatod. 6-8 hét alatt begyökeresedik.

csipkés csúcsvirágok

 

The post Varázsolj vidám hangulatot csúcsvirággal appeared first on Kert Lap.

Ropogtass tögmagot!

$
0
0
A sütőtök (Cucurbita pepo) kabaktermésének nagysága, formája változatos. A termésen belül számtalan mag található, amely kitűnő fehérje-, szénhidrát- és zsírforrás. Manapság a pirított, esetenként sózott tökmag kedvelt csemege.

sütőtök félbe vágott termése

A népi gyógyászat is felismerte a sütőtök és a tökmag jelentőségét. Számos betegség – főleg vese-, máj-, köszvény- és bélbetegségek – esetén ajánlották a sütőtököt, de elsősorban a magjának tulajdonítottak különleges gyógyító hatást. Egyes helyeken hashajtóként és béltisztítóként rágcsálták, máshol féregűzőnek tartották. Valószínűleg magas zsír- és élelmirost-tartalmának köszönhetően.
A tökmag kis mennyiségben is jelentős biológiai értéket képvisel. Energiatartalma 2617 KJ/623 kcal. Az olajos magvak között tartjuk számon. Zsíros olaj tartalma 30-50%, de ugyanilyen mértékben fehérjéket is tartalmaz, de szénhidrát tartalma is jelentős, 6-10%. Igen kedvező a zsírsavösszetétele, esszenciális zsírsavakban gazdag. A tökmag kiemelkedő táplálkozás-élettani értékét az igen magas magnézium- (970 g/100 g), kálium- (920 mg/100 g), alacsony nátrium-, jelentős E-, B1- és B2-vitamin-tartalmának köszönheti. A hazai lakosság táplálkozására a magas nátrium- és viszonylag alacsony magnézium- és káliumfogyasztás a jellemző, ez az arány a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásához vezethet. A tökmag fogyasztással ezt az eltolódást kissé visszafoghatjuk. Szelén tartalma a növényvilágot tekintve kimagasló. Éppen ezért a tökmag kedvező ásványianyag-összetétele figyelmet érdemel az egészséges táplálkozás megvalósításában.

félbe vágott sütőtök

Gyógyászati felhasználására már ókori írásos emlékek is utalnak. Leghatékonyabban féregűzésre használták, még a szintetikus szerek megjelenése előtt. Ezt kukurbitin tartalmának köszönheti. Később húgyuti irritációk ellen használták, majd prosztata megnagyobbodás ellen is. Gyógyhatásai részben a természetben ritka szterol tartalmának köszönhető. Jelentős a karotinoid tartalma is, amely viszonylag ritka a magvak esetében.
A legfinomabb és legkönnyebben kibontható tökmag a tökfőzelékhez termelt spárgatök magjából pörkölhető. Minél nagyobb szemű és minél duzzadtabb a tökmag, annál ízletesebb. A nyers tökmag piacokon is beszerezhető. Pirításra ne vegyünk hántolt tökmagot, mivel könnyen megég, és nem olyan jóízű, mint a héjastól pörkölt. Vásárlás előtt ajánlatos megkóstolni, mert a helytelen szárítás és tárolás következtében könnyen avasodik.

Kun Ákos online szakácskönyve szerint így készül a pirított tökmag: A termelő által gondosan megmosott és kiszárított tökmagot helyezzük egy vékony falú, zománc nélküli edénybe, és fakanállal állandóan kevergetve, teljes lángon pirítsuk, amíg pattogni kezd. Ekkor állítsuk a lángot takarékra, és pörköljük tovább, amíg a tökmagban felszabaduló gőz által keltett pattogás megszűnik. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert hamar megég. Az aranysárgánál nem sötétebb héjú tökmagot fémtálcára kiöntve, melegen tálaljuk. A pirításhoz hőszigetelő nyéllel ellátott edényt célszerű használni. A méretét úgy válasszuk meg, hogy a kívánt mennyiség az edény oldalfalának maximum a negyedéig érjen, mert kevergetés közben a hirtelen szétnyíló magok kiugrálnak belőle. A legfinomabb és legkönnyebben kibontható tökmag a tökfőzelékhez termelt spárgatök magjából pörkölhető. Minél nagyobb szemű és minél duzzadtabb a tökmag, annál ízletesebb. A nyers tökmag piacokon szerezhető be. Pirításra ne vegyünk hántolt tökmagot, mivel könnyen megég, és nem olyan jóízű, mint a héjastól pörkölt. Vásárlás előtt ajánlatos megkóstolni, mert a helytelen szárítás és tárolás következtében könnyen avasodik.

Tökmagos receptek: Ínyenc csemege 10 perc alatt tökmagból

Forrás: Majdnem hungaricum: a tökmag és a tökmagolaj

pörkölt tökmag

 

The post Ropogtass tögmagot! appeared first on Kertlap magazin.

A temető kertész szemmel

$
0
0
A temető a békesség, az elmélkedés, a visszaemlékezés kertje. De az emlékezés mellett a munkálkodásra is módot ad, amely így gyógyító hatású. A temető a kegyelet virágainak kertje. Lényeges a növény szerepe, a síremléken kívül ez teszi egyénivé a hantot, a virágok gondozása az emlék legszebb megbecsülése. Nagy lomb- és virágtömegével a település zöldfelületi rendszerének is fontos része, tisztítja és szűri a levegőt, de emellett a jól megtervezett temető esztétikai értéke is jelentős.

fedetlen sír

Kertészeti Kiállítás, Tulln, 2015.

Templomkertek

A temetőkertek divatját megelőzte templomkertekbe illetve a templom épületében történő temetkezés. A templomkert keleti részét, a templomhoz legközelebb eső sírhelyeket favorizálták, hogy az Ítélet Napján a feltámadott halottak innen gyönyörködhessenek a felkelő nap első sugaraiban.magyarvalkoi temetőkert kopjafákkal

A templomkert észak részébe temették a bűnözőket, számkivetetteket, a zabigyerekeket stb. Az öngyilkosok is ide kerültek, ha egyáltalán eltemették őket, de nem vihették keresztül a kertkapun, ezért a kőkerítésen emelték át a koporsót. A Rouen-i Zsinat egyik határozata 1231-ben megtiltotta a temetői, illetve a templomi táncot, a Decretum Gratiani pedig a keresztények sírjain való lakmározás tilalmáról szólt.

A templomkertek, templomok azonban hamarosan megteltek. Először a koporsókat helyezték közelebb egymáshoz, majd egymásra helyezték őket, így előfordult, hogy a kert szintje jóval magasabbra került a templom aljzatánál. De a helyhiány tovább nőtt. Leginkább Párizsban vált katasztrofálissá a helyzet. Ennek kiküszöbölésére 1786-ban földalatti katakombákat hoztak létre Párizs déli részén. Ez a temetkezési mód azonban nem tette lehetővé az emberek földi maradványainak megkülönböztetését. Külön helyezték el a egy sorban a koponyákat, egy sorban a lábszárcsontokat stb. Kb. három-hat millió halott került ide az idők folyamán.

Természetesen más volt volt a helyzet a kisebb településeken, falvakban. A magyarvalkói temetőkertben ma is  fellelhetők a régi temetkezés nyomai – Írja a magyarvalkoitemplom.mindenkilapja.hu. A templom 1974-1975-ös általános felújításakor találták meg azt a csontkamrát, mely a Rákóczi György fejedelemsége idején bekövetkezett második tatárdúlás alkalmával a templomba menekült és itt pusztult több száz ember maradványait őrizte. Egy kis kerített kertben három faragott fejfa állít emléket az elhunytaknak.

Temetőkertek

A XVIII. század végétől kezdve a temetőkre egyre inkább az egymásra merőleges utak által szabdalt parcellák a jellemzőek, ahol sem az égtájnak, sem az elhunyt rangjának nem jut szerep.Père Lachaise

A modern temetőkertek az 1800-as években jelentek meg Európában. Párizsban ezek közül egyik a híres Pere-lachaise, nevét 14. Lajos gyóntató papja után kapta. Olyan illusztris halottak kaptak itt helyet, mint Balzac, Victor Hugo, Colette, Marcel Proust, Chopin, Oscar Wilde, Sarah Bernhardt és Jim Morrison of the Doors. A több száz hektáros területet kertépítészek tervezték, sétautak szelték át.

HighgateAnglia csak nehezen követte a példát. Pedig a sírhelyekkel agyonzsúfolt templomkertek orrvacsaró bűze, a fertőzött ivóvíz, ami az kertek víz áztatta földjén folyt keresztül, veszélyeztette a közegészséget. Az 1800-as években egyre inkább sürgetővé vált a zsúfolt városok falain kívül eső temetők létrehozása. Az első köztemető 1832-ben nyitották meg. A legdivatosabb, ahová királyi sarjakat is temettek a Kensal Green, a legromantikusabb, leglegendásabb a Highgate. Tulajdonosa, Sir William Ashhurst, 1835-ban eladta, később lerombolták, majd visszakerült az egyház tulajdonába. Itt nyugszik többek közt Karl Marx, Sir Ralph Richardson, George Eliot, és Charles Dickens és Dante Rossetti családtagjai. Évek alatt a temető fokozatosan lepusztult, lassan az enyészeté lett. A második világháborúban bombatalálat is érte. A növények benőtték a sírokat, a fák gyökerei kidöntötték, átszőtték a fejfákat. Az 1970-es években sok horrorfilm színhelyévé vált. Elterjedt a szóbeszéd, hogy a temetőt vámpírok, fantomok, szellemek lakják.

A sír és környezete

szentendrei görög keleti temető

Szerb ortodox temető, Szentendre

Tudnunk kell, hogy a temetési helyen csak olyan növény ültethető, amelynek fejlődése során a gyökérzete a szomszédos temetési helyek és a sírhelysorok közötti utak vagy más temetői létesítmény állapotát, állagát nem veszélyeztetik, és növekedése során a temetési hely alapterületét nem haladja meg. Az 1 méternél magasabbra növő növények ültetése előtt az üzemeltetővel egyeztetni kell. A sírhelyek közötti területen füvesítés, vagy járdalapokból készült burkolat készíthető. Ülőhely, pad, a sírhely területén kívül eső fa, cserje a temető üzemeltetőjének engedélyével helyezhető el.

Fedett sírok

fedett sirVárhatóan sokáig divat lesz a betonszarkofág, és kevésbé terjed a “csendes kertek” kialakítása.
A kisebb keresztény falusi temetők, ahol a hívek sírjai a templom körül fekszenek, már csak történelmi emlékek.
A díszburkolattal befedett sírok esetében a virágok beültetésére csak a vázák, a kőtálak használhatók. Ide leginkább pozsgás növények kerülhetnek. Kiemelkedő szerep jut a sírra helyezett sírcsokroknak, koszorúknak.

Fedetlen sírok

sír beültetés

Gyakori a betonszegéllyel körülvett sírhant, amelynek közepét virágfölddel tölthetjük fel. Az beültethető növények kiválasztásánál ügyelnünk kell arra, hogy a sír mikroklímája eltérő a környezetétől. A viszonylag kis térfogatú talaj gyorsan kiszárad, a nap pedig általában folyamatosan megvilágítja. Mindezt figyelembe véve tudnunk kell, hogy fényigényes, szárazságtűrő fajokkal ültethetjük be a sírt. Hagyományosan szépen viríthat a bársonyvirág, szépen díszlik és gyorsan szaporodik a kövirózsa, a varjúháj. Kisebb örökzöldek, például cukorsüveg fenyő, hamis ciprusok is helyet kaphatnak. Ezek árnyékában szépen elszaporodik a borostyán, amely mindig a gondozottság érzetét kelti, és saját hangulatot áraszt. Ugyanígy jótékonyan takar a a borókák közül a kúszóboróka.

Ha folyamatosan gondozni tudjuk a sírt, akkor az egynyári színes virágok folyamatos szezonális cseréjével is próbálkozhatunk. Például tavasszal indíthatunk árvácskával, majd jöhet a gubóvirág, a paprikavirág, a bársonyvirág. Ősszel hagyományosan a krizantém a jellemző növény, amely októberben, novemberben virágzik. Vigyázat a fagyok gyorsan kárt tesznek a virágokban. Nincs lehangolóbb látvány a megbarnult, összefonnyadt virágfejeknél. Ilyenkor érdemes a sírokat felkészíteni a télre. Legjobb megoldás, ha tavaszig fenyőágakkal borítjuk be, amelyet csak tavasszal távolítunk el.

sír beültetés

Kertészeti Kiállítás, Tulln, 2013.

Ajánlott link: Nagy Z. Róbert: Sírhelyek beültetése

Mindenszentek és halottak napja

kispesti temetőMindenszentek napja a katolikus vallásúak körében tartott ünnep, de a halottakra való méltó emlékezés széles körben elterjedt. A pogány eredetű, Magyarországon kevésbé divatos a Halloween – kultusz. Mégis évek óta egyre több töklámpás, boszorkány, szellem és egyéb – jó pénzért árusítható – kellék tűnik fel a szupermarketek polcain. Itthon inkább a virág és gyertya kombináció az elterjedtebb. A legegyszerűbb műanyag koszorú már 4-500 forintért beszerezhető és – például a Glória Kegytárgy és Virágbolt eladója szerint – kevesek ízlése tiltakozik az efféle megoldás ellen. Élővirágból 2500- 3000 forint alatt nehezen úszhatjuk meg, de a határ itt is a csillagos ég – még az internetes és televíziós boltokból ismert elemes örökmécses is beszerezhető. A virágboltoknak ez a konjuktúra időszaka, de alapos keresés után sem találni céget, amely kifejezetten sírok beültetésével, hantokra vagy temetőkbe való növények telepítésével foglalkozna.

Hazánkban november 2-án szokás mécsest gyújtanak halottaink sírjánál, ismeretlen helyen nyugvó szeretteink emlékére pedig az ún. “holtak keresztjénél”, egyfajta közös emlékjelnél. Sok otthonban a család halottainak megfelelő számú gyertyát, és élelmet hagy az asztalon számukra. A tradíció szerint ugyanis ezen éjszakán az elhunytak látogatást tesznek rokonaiknál. Napnyugta után a kisebb- nagyobb temetői domboldalakon mozgó emberek és a pislogó fények különleges hangulatot nyújtanak. Ilyenkor fényesebben kivilágított és zsúfoltabb a sírkert, mint maga a falu. Az élményt kár kihagyni, még ha személyesen nem is vagyunk érdekeltek a dologban.

kispesti temető

Kispesti Új temető

The post A temető kertész szemmel appeared first on Kertlap magazin.

Mindenszentek előestéjének négy bűvös növénye

$
0
0
Vajon október 31-én éjjel megnyílik az átjáró az élők és holtak világa között? Akár így van, akár nem, ismerj meg a kísérteties éjszakához illő néhány növényt, az ehetőtől a mérgezőig.

Zergeszarv

zergeszarv termések

A Zergeszarv (Proboscidea louisianica) a martíniafélék (Martyniaceae) családjába tartozik. Amerikában honos. Bár a Proboscidea nem csak a rovarfogó növények egyik nemzetsége, hanem az ormányosok (Proboscidea) rendjébe tartozó elefántokat is jelöli. A névazonosság oka, hogy az elefántoknál az ormány, míg ennél a növénycsoportnál a jellegzetes horgos termés (ormány) a tudományos elnevezés névadója. Lágyszárú egyéves. Levelét, szárát nyálkamirigyek borítják. Kellemetlen szagú és ragacsos váladéka sok rovart ejt csapdába. Mutatós fürtös virágzata miatt dísznövényként is tartható. A félérett termés az uborkához hasonlóan eltéve kiváló savanyúság, a zsenge termést saláta keverékekben fogyasztják. Alternatív zöldségként történnek próbálkozások a termesztésére nálunk is. Tavasztól a fagyokig kinn nevelhető, akár kiültetve, akár cserépben. Link ajánlat:Termesszék velem: zergeszarva

A termés éretten kiszárad, megfeketedik. A termés egyeseket a zergeszarvra, megint másokat az ördögszarvára emlékezteti. Ezzel előkelő helyet kap a mindenszentek előestéjén halloweennek fémjelzett halotti kultusz ünnep növényei között!  A száraz termést a virágkötészet is szívesen használja.

Lampionvirág

lampionvirág érett termései

A  Csucsorfélék vagy ebszőlőfélék (Solanaceae) családjába tartozó lampionvirág (Physalis alkekengi) friss, érett termése kiemelt figyelmet érdemel. Bár a lampionvirág gyökere és hajtása is mérgező, friss termése fogyasztható. Korábban a kínai orvoslás lázcsillapítóként, a hazai népgyógyászat pedig vizelethajtóként  használta. Alkalmazták köszvény, reuma, májbetegség esetén is. Élénkpiros, felfújt termése ősszel szedhető különleges dísz. A piros bogyókat a felfúvódott csésze rejti. Zöldről élénkpirosra színeződött termését szeptembertől novemberig gyűjthetjük. Halloweenkor azonban a népeket nem lampionra, hanem miniatűr tökre emlékezteti. Később, az érés során, a megszáradt csésze „csontváza” tartja fogva narancssárga termést. Ugye hátborzongató?

Fehér békabogyó

fehér békabogyó terméses hajtása

Az észak-Amerikában honos, a boglárkafélék (Ranunculaceae) családjába tartozó fehér békabogyó (Actaea pachypoda) lágyszárú évelő, amely nem csak légies lombozatának köszönheti díszértékét. Nyáron, a lombszint fölött nyíló fehér virágfürtjeiből bordó száron fejlődnek ki fehér, mérgező bogyótermései. Dísznövényként ültethető árnyas helyre, humuszban gazdag, jó vízelvezetésű talajba. Nálunk a fekete békabogyó (Actaea spicata) honos, üde erdők növénye. Mérgező termése fényes feketére érik. Mérgező hatású benzil-izokinolin alkaloidokat nem csak a termés, hanem a teljes növény tartalmaz. Erős hánytató és hashajtó hatású. Míg a fehér békabogyó halloweenkor kocsányon ülő babaszemekre emlékeztetnek, európai rokonának termése nevéről, de kizárólag csak halloweenkor, a békaürülék juthat eszünkbe, a békák és ürülékük mellék képzelvén néhány boszorkányt és szellemet is.

Nadragulya

terméses nadragulya

Zárjuk a sort a nálunk is honos nadragulyával (Atropa belladonna), amely a burgonyafélék (Solanaceae) családjába tartozik. Tropánvázas alkaloidokat tartalmazó lombjának és gyökerének köszönheti boszorkányos hírét, no és gyógynövény mivoltát is. Alkaloidjai paraszimpatikus bénítók. Emberben csökkentik a simaizom tónust, és számos mirigy aktivitását. A tropán vázas alkaloidok gyógyszeralapanyagok egyben. A levél és gyökérkivonatokat Belladonna gallenikumokban használják. Vigyázat, a fekete bogyótermések és a teljes növény mérgező, ne kísérletezz vele!

Atropin alkaloidja többek közt pupillatágulatot okoz. Levelének nedvét a hajdani szépasszonyok és valószínűleg a csábító boszorkányok is arra használták, hogy kitágított pupillájuknak köszönhetően tekintetükkel megigézzék a a mit sem sejtő férfiakat. Ezzel máris elegendő okot szolgált arra, hogy helyet kapjon halloween növényei között.

Neked is van halloween növényre ötleted? Írd meg!

The post Mindenszentek előestéjének négy bűvös növénye appeared first on Kertlap magazin.

Kínai galagonya magyar kertekbe

$
0
0
A szárnyaltlevelű vagy kínai galagonya régi kínai gyógynövény, nem csak termésének sokoldalú gyógyhatása, fiatalító hatása miatt kedvelik, hanem kedvelt csemege is.

kínai galagonya

Ismerd meg a kínai galagonyát

A szárnyalt levelű galagonya, másik néven kínai galagonya vagy amúri galagonya (Crataegus pinnatifida) 4-6 m magas, tövises bokor, fácska. Észak-Kelet-Kínában honos, az Amur vidékén, Koreában vadon terem. Levelei akár 10 cm hosszúak, mélyen szeldeltek, fénylő sötétzöldek, fonákuk halványabb, ősszel sárgára színeződő. Bogernyőben álló fehér virágai májusban nyílnak.  Termése almácska méretű, paraszemölcsös, fénylő vörös, ehető. Kínában nagy gyümölcsű fajtákat szelektáltak belőle, és régóta termesztik. A kínaiak szívesen fogyasztják cukorszirupba mártott sült csemegeként, amelyet utcai árusok árulnak.

Crataegus pinnatifida 'Bibor'

Crataegus pinnatifida ‘Bibor’

A keleti népgyógyászat régóta használja emésztésserkentőként, keringésjavítóként, a szívműködés serkentésére. De használták hajnövesztőként is. Ennek bizonyítékára egyelőre állatkísérletek ismertek. Koleszterinszint csökkentő hatására is állatkísérletek állnak rendelkezésre. Manapság ránctalanító, bőröregedést gátló (Crataegus pinnatifida – Panax ginseng  1:1 arányú kivonata külsőleg alkalmazva; Korea Patent, No. 1014540660000), tumor gátló és antioxidáns hatását bizonyították. Fő hatóanyagai a bogyóban található flavonoidok, triterpenoidok, szteroidok, monoterpenoidok és szeszkviterpenoidok, lignánok, fahéjsavak, szerves savak, aminok. (Forrás: Molecules 2014, 19(2), 1685-1712; doi:10.3390/molecules19021685)

Crataegus pinnatifida 'Karmazsin'

Crataegus pinnatifida ‘Karmazsin’

A kínai galagonya szárazságtűrő, hidegtűrő. Termesztése viszonylag egyszerű. Hazai kártevői egyelőre nincsenek, azonban körterozsdára érzékeny. Termései nálunk szeptemberben illetve szeptember-októberben érnek. A Magyar Tudomány 2016. 177. évfolyam – 2016/4. számába a klímaváltozás egyik új, termeszthető gyümölcsfajaként ajánlja Surányi Dezső (NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézet). Díszértéke is magas. Májusban virágzik, lombozata és virágzata is mutatós.

kínai galagonya

kínai galagonya csemete

Ezek a jó tulajdonságai sarkallták a magyar szakembereket arra, hogy új fajtákat szelektáljanak. A SZIE szakemberei által nemesített fajtajelöltek a mélyen sötétvörös, kevésbé fanyar termésű, rózsaszín terméshúsú Crataegus pinnatifida ’Karmazsin’, a bíborvörös, fanyar ízű, igen bő termésű C. pinnatifida ’Bíbor’ és a korall vörös, nagy termésű, lisztes terméshúsú C. pinnatifida ’Korall’. Mindegyikük Dr. Hrotkó Károly egyetemi tanár gyűjtéséből származik. Szaporításuk oltással, nyári alvószemzéssel (Chip szemzés) történhet. A legmegfelelőbb alanynak a C. laevigata bizonyult. (Forrás: SZABÓ Veronika – MAGYAR Lajos – HROTKÓ Károly: AMÚRI GALAGONYA (CRATAEGUS PINNATIFIDA BUNGE VAR. MAJOR N. E. BR.) SZAPORÍTÁSA ÉS GYÜMÖLCSVIZSGÁLATA, „I. RÓZSA- ÉS GALAGONYA-KONFERENCIA A KÁRPÁT-MEDENCÉBEN” NEMZETKÖZI KONFERENCIA, 2015. MÁJUS 29–30., GÖDÖLLŐ). Államilag elismert (202.) fajta a C. pinnatifida ‘Tahi’. A Tahi Faiskola Kft. és a BCE Kertészettudományi Kar Dísznövénytermesztési és Dendrológiai Tanszéke közösen szelektálta.Budai Arborétumban látható a ’Tahi’ fajta 3 fiatal, jó állapotban lévő egyede. A Tahi faiskola forgalmazza.  Mindegyiküket házikertbe illetve parkfának is javasolják. Jelenleg kereskedelmi forgalomban kapható még a C. pinnatifida ‘Kína’ kapható.

A földlabdás kiszerelésű növényként ültetésének ideális időszaka tavasz, lombfakadás előtt, fagymentes időben február vége-április eleje, valamint október 20 – december eleje. Ültess te is a kertedbe!

Cikk ajánlat: Galagonya

kertgondozás banner

Crataegus pinnatifida 'Korall'

Crataegus pinnatifida ‘Korall’

Szecsuáni galagonyalekvár

Forrás: www.chinasichuanfood.com

Hozzávalók: fél kg kínai galagonya; 20 dkg cukor (aki édesebben szereti, adjon hozzá több cukrot); 3 ld víz; fél evőkanál citromlé

Mosd meg és hámozd meg a gyümölcsöt, áztasd 20 percre enyhén sózott vízbe, mosd meg újra és vágd ki a magházat. Ted turmixgépbe, add hozzá a vizet és turmixold simára. Öntsd lábosba, főz folyamatosan kavargatva másfél órát. Végül keverd bele a citromlét.  Jól zárható edénybe töltsd úgy, hogy kb. egyharmada szabadon marad. Dunsztold egy napig, majd érleld kamrában, vagy hűtőben minimum egy hétig, maximum egy hónapig. A tárolhatóságot az extra cukormennyiség tovább növeli.

galagonya dzsem

The post Kínai galagonya magyar kertekbe appeared first on Kertlap magazin.


Bővítsd a szobanövény repertoárod végzetcserjével

$
0
0
A végzetcserjék között sok kedvelt dísznövény fordul elő. Nálunk a leggyakrabban a Thomson végzetcserjével találkozhatsz. Bővítsd te is a szobanövény repertoárod végzetcserjével, de ne feledd, hogy páraigényes, és teleltetni kell!

végzetcserje virága

A végzetcserje ebbe a nemzetségbe tartozik

Az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családba tartozó végzetcserje (Clerodendrum) nemzetségbe hozzávetőleg 500 trópusi, szubtrópusi faj tartozik. Félcserjék, cserjék, lágyszárú fajok is találhatók közöttük.  Sok fajt a népi orvoslás gyógynövényként használ. Sokuk kedvelt dísznövény, nálunk a Thomson végzetcserje (C. thomsoniae) legismertebb.

Ismerd meg a Thomson végzetcserjét

A Thomson végzetcserje,  vagy felfutó végzetfa 3, de eredeti élőhelyén akár 5 méterre is megnövő futónövény. Fajneve William Cooper Thomson (1829-1878) misszionáriusnak állít emléket, aki Nigériában végzett jószolgálati munkát. 1854-1861 között a Calcuttai botanikus kert igazgatója volt. Ő írta le először ezt a fajt.

A Thomson végzetcserje hazája Nyugat-Afrika (Szenegál, Nigéria, Kamerun, Kongó). Erőteljes, fásodó szárú futónövény, tojásdad, mélyen erezett, fényesen sötétzöld levelekkel. Zöld hajtásai csavarodva kapaszkodnak, míg az idősebb részek elfásodnak. Bogernyőben álló virágainak 5 tagú vörös sziromlevelét 4 tagú fehér csészelevél veszi körül. A porzók szintén fehérek. Megtermékenyülés után a csészelevelek lassan lila színt öltenek. Ez alatt érni kezd csonthéj termése, amelyet narancsvörös bogyó rejt. A fekete magvak terjesztésében a madarak is részt vesznek.

Szárított, porított virágait az afrikai népgyógyászat külsőleg sebek gyógyítására, gyulladáscsökkentésre használja. A levélkivonattal korpás, zsíros fejbőrt kezelnek. Fő hatóanyagai terpének, flavonoidok, cianogén glikozidok. (Sharmita Gupta: Ethnomedicinal aspects of the genus Clerodendrum: a case study Sonal; International Journal of Research (IJR) e-ISSN: 2348-6848, p- ISSN: 2348-795X Volume 2, Issue 4, April 2015)

A trópusi, szubtrópusi területeken sokfelé termesztik. Könnyen kivadul. Ausztráliában gyomként tartják számon. (Invasive Species Compendium – cabi.org)

burjánzó végzetcserje

Kétszínű virágainak köszönhetően dísznövényként tartják. A Thomson végzetcserje a 19. század közepén nagy népszerűségnek örvendett, majd egy időre feledésbe merült. Ki gondolná, hogy manapság több helyen invazív növényként tartják számon. A trópusi, szubtrópusi területeken sokfelé termesztik, sok kertben megtalálható, ahol kerti dísznövényként falra, kerítésre futtatják. Nálunk növekedésgátlókkal kezelt, bokros formái szobanövényként kapható.

Így gondozd a végzetcserjét

Jó vízgazdálkodású laza talajba való (Florasca B). Napos, félárnyékos helyet kíván. Páraigényes. Támasztékra futtasd vagy neveld függőkosárban. Teletetetést igényel. A téli nyugalmi időben a levelek lehullanak. Ilyenkor nappal 18, éjszaka 10 fok körüli hőmérséklet az ideális számára. Télen igen mérsékelten öntözd. Tél végén, még az új hajtások megjelenése előtt vágd vissza. Távolítsd el az idős, túlburjánzott hajtásokat. A virágrügyek az azévi hajtáson fejlődnek. metszést követően vidd meleg, világos helyre. Nyáron félárnyékos helyet, mérsékelt öntözést igényel. Páraigényét gyakori permetezéssel elégítheted ki. Arra vigyázz, hogy éjszakára ne maradjon vízcsepp a leveleken. A virágokat azonban nem szabad permetezni, mert az foltosodást okoz. Virágzása áprilistól augusztusig is eltarthat. Legsikeresebben májusban, hajtásdugványokkal szaporíthatod.

The post Bővítsd a szobanövény repertoárod végzetcserjével appeared first on Kertlap magazin.

Jubileumi orchidea kiállítás a Vajdahunyadvárban

$
0
0
NOVEMBER 10-13-IG (4 NAP!)

Különleges kiállítás az ez évi, hiszen idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját a Magyar Orchidea Társaság, a közösség, amely hazánkban terjeszti az orchideák termesztésének kultúráját és megannyi varázslatos kiállítás keretében mutatta be ezeket a lenyűgöző növényeket a magyar közönség számára.

orchidea kiállítás

A társaság 1979-ben alakult, ugyanebben az évben meg is nyílt az első orchidea kiállítás, amely először tárta az érdeklődők szeme elé a hazai orchidea-gyűjtők büszkeségeit.

A magyar közönség pedig készen állt a varázslatos növénycsoport fogadására. A második kiállításra már az Állatkert Pálmaházában került sor, 1980-ban. Ezt több mint húszezer látogató tekintette meg – és ezzel el is indult a magyarországi „orchidea forradalom”.

Elkezdődött a tudományos kutatás, a hazai orchideafajok élőhelyeinek feltérképezése, és az ELTE Füvészkertben megkezdődött az orchidea magok steril csíráztatása laboratóriumi körülmények között.

Az éves kiállítások pedig – az egyre több hobbigyűjtő és a színes hazai orchidea-színtérnek köszönhetően – egyre gazdagabb növényanyagot mutattak be, 2000-től kezdődően már a Vajdahunyadvárban, évente kétszer.

A Magyar Orchidea Társaság idén ősszel ismét a Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár gyönyörű épületegyüttesében, a városligeti Vajdahunyadvárban rendezi meg színpompás orchidea- és bromélia kiállítását, amelyen idén is büszkén mutatja be a Phalaenopsisok, Cymbidiumok, Oncidiumok, Dendrobiumok és számos más orchideanemzetség színes kavalkádját.

A kiállítás nemzetközi vendégei a Német- és a Lengyel Orchidea Társaság tagjai lesznek – akik gyűjteményeik büszkeségeivel érkeznek a városligeti seregszemlére.

Ez alkalommal a kiállítás időtartama is egy nappal hosszabb lesz, november 10-től 13-ig (csütörtöktől vasárnap estig) várja az érdeklődőket az Orchidea- és Bromélia Kiállítás a Vajdahunyadvárban.

A kiállítás mellett természetesen ezúttal is lesz vásár. A Múzeum földszintjén sok hazai és külföldi orchidea- és szobanövény kertészet várja azokat, akik becsempésznének otthonukba egy cserépnyi Tajvant, Hollandiát vagy Olaszországot – egy tő orchidea formájában.

A kiállítás időpontja: 2016. november 10-13.

Nyitva tartás: minden nap 10-től 18 óráig

Jegyek elővételben is kaphatók a Mezőgazdasági Múzeum és Könyvtár pénztáránál.

Bővebb információért keresse fel honlapunkat:

www.orchideatarsasag.hu

www.orchideakiallitas.hu

orchidea kiállítás

The post Jubileumi orchidea kiállítás a Vajdahunyadvárban appeared first on Kertlap magazin.

A gyökérpetrezselyem új megvilágításban

$
0
0
A petrezselyem gyógyhatási és gasztronómiai értéke. Ismerd meg a gyökérpetrezselymet új megvilágításban.

gyökér petrezselyem

Gyökér petrezselyem és levél petrezselyem

A petrezselyemnek két típusa ismert. Egyikük a 20-30 cm magas, gyökérpetrezselyem (Petroselinum crispum subsp. tuberosum), amely erős, húsos karógyökeret fejleszt, és csak kedvezőtlen talajviszonyok között ágazik el. A gyökér színe sárgásfehér, világosbarna, sárga és vörösesbarna. A húsa fehér.

A másik típus a levél petrezselyem, itt olvashatsz róla.

A gyökér petrezselyem levelei egész szezonban hasznosíthatod. A kései fajtákat október végén, novemberben lehet felszedni. Nem árt előzőleg a talajt ásóvillával fellazítani. A gyökerek tárolásról itt olvashatsz: Zöldségfélék tárolása.

A gyökérpetrezselyem múltja

Az ókori Görögországban a menyasszonyokat petrezselyemfüzérrel díszítették. A petrezselyem a felejtés virága volt, ezért sírokra helyezték. A régiek az üde lehelet érdekében sokszor petrezselymet rágcsáltak. Henisch György (1549-1618) orvos-polihisztor, az Antoine Mizauld: Opusculum de Sena Plantae… című mű (orvosbotanikai összefoglaló) egyik kötetének a fordítója, az Alexikepus, vagyis orvosi kert c. fejezetben sajátos csoportosításban a parajok közt említi a gyökérpetrezselymet. Rapaics Raymund (1885-1954) a kolostorkertek haszonnövényei között említi.

Link ajánlat: Petrezselyem

A gyökérpetrezselyem gyógyhatásai

A petrezselyem régi gyógyhatású háziszer. A friss levelek vitamin tartalma, ásványianyag tartalma jelentős. Elsődlegesen vizelethajtónak, vesekőhajtónak, sárgaság, vízkór ellen, hólyagfájdalom ellen alkalmazták. Remek méregtelenítő, segít a mérgező anyagoktól való megszabadulásban, enyhíti a reuma tüneteit. A gyökerek és a magvak is gyógyhatásúak. Túladagolása azonban toxikus hatású. Várondósok számára ellenjavallt, mert vetélést okozhat. Természetesen egyik sem a húslevesbe tett mennyiségre értendő.
Külsőleg a népi bőrgyógyászatban a petrezselyem levelével bedörzsölik a bőrt, hogy távol tartsa a szúnyogokat, de a növényt viszkető csípések kezelésére is alkalmazzák. Figyelem! Erre érzékeny személyeknél bőrallergiát okozhat.

petrezselyem levele

Az egész növény tartalmaz petrezselyem olajat. Míg a levélolaj misztricinben gazdag, addig a magolajban az apiol dominál. Kereskedelemben a magból nyert petrezselyemolaj kerül forgalomba. Ízesítőként használja az élelmiszer ipar. De felhasználja a kozmetika- és a parfümipar is. Kutatók beszámoltak vizelethajtó, baktériumölő, és enyhe antioxidáns hatásáról. A misztricinben gazdag olajról kimutatták, hogy a kemoterápiás kezelés során védő hatású. Kimutatták a levelekből nyert olaj májvédő hatását is. (Ayman F. Khalil et al: Protective effect of peppermint and parsley leaves oils against hepatotoxicity on experimental rats; Annals of Agricultural Sciences Volume 60, Issue 2, December 2015, Pages 353–359)

Erdélyi etnobotanikai gyűjtésből származik az alábbi recept: 50g magot vagy gyökeret 1 liter vízben 15 percig főznek, majd naponta két csészével fogyasztják vesekő ellen. Vízhajtó, értágító és vérnyomáscsökkentő hatása révén is alkalmazzák levelének főzetet, de nyersen is fogyasztják. (Tóth Mónika, dr. Papp Nóra PhD: Ethnopharmacological data from Túrterebes, Szatmár county Művelődés-, Tudomány- és Orvostörténeti Folyóirat 2014. Vol.5.No.9)

Petrezselyem az európai konyhában

bouquet garni

Párolt halak mellé a mediterrán országokban apróra vágott fokhagyma és petrezselyem levél oliva olajos keverékét adják. A petrezselymet sokszor hirtelen grillezik olajban. Egyébként pedig levelét soha nem főzik, csak tálalás előtt adják az ételhez, hogy megtartsa jellegzetes aromáját. A francia bouquet garni babér, kakukkfű és fokhagyma keveréke. Provenceban mindezt megfejelik hámozott narancshéjjal. Ilyenkor viszont együtt főzik az étellel, hogy jól összeérjen az aroma. A mediterrán vidék jellegzetes fűszerkeveréke a petrezselyem, lestyán, bazsalikom, oregano, majoránna együttes. A német bouquet garni, petrezselyemgyökér, zeller, sárgarépa, lestyán, hagyma szolgál a főtt marhahús fűszeréül, ezzel igencsak megközelítve a jóféle húsleves hozzávalóit. Mindezt belefőzik az ételbe. (gernot-katzers-spice-pages.com)

gyogynoveny-tanfolyam-karacsonyra

The post A gyökérpetrezselyem új megvilágításban appeared first on Kertlap magazin.

Hogy lehet a tüneményes megjelenésű hízóka ragadozó?

$
0
0
A rencefélék családjába tartozó hízóka nemzetség növényei a legkevésbé viselik a rovarfogó növények jellegzetes jegyeit. Nem rendelkeznek olyan speciális rovarfogó készülékekkel, mint az evolúciós tekintetben fejlettebb fajok, mégis rovarfogók a javából. Neked is lehet!

mocsári hízóka

A rencefélék (Lentibulariaceae)  családjába tartozó hízóka (Pinguicula) nemzetség fajainak többsége kis, földfelszínhez simul, pozsgás levélrozettával rendelkezik. A kövér, húsos levelek után nevezte Linné Pinguicula nemzetségnek az ide tartozó növényeket. („pinguis”= kövér, húso) A levélrozetta közepéből hajtanak ki a virágszárak, végükön egy-egy mutatós, Felső és alsó ajakra tagolódó, kék virág fejlődik. Hagyma alakú rügyben telel át.

Hogy lehet a tüneményes megjelenésű hízóka ragadozó?

Erre csak akkor lehet válaszolni, ha a leveleket közelebbről szemügyre vesszük. A mirigyes levélfelszínen százával hemzseghetnek az apró ízeltlábúak. Jobban mondva csak hemzsegnének, de fogva tartja őket a levelek mirigyváladéka, és lassan megemésztődnek. A levelek időről időre enyhe gombaszagot árasztanak. Feltehetően ez az illat csalogatja oda a rovarokat.

mocsári hízóka levélrozetta

A leveleken kétféle típusú váladéktartó mirigy található. Az egyik nyeles, a mások ülő. A nyeles mirigyek ingerlés (érintés) hatására emésztőenzimeket is tartalmazó, ragacsos anyagot bocsátanak ki, így ejtik fogságba, és fojtják meg a prédát. Az inger hatására a fiatal levelek levélszéle be is pöndörödik, hogy a fogva tartás még biztosabb legyen. A nagy felületen történő érintkezés meggyorsítja az emésztés folyamatát. Az ülő mirigyek csak emésztőenzimeket bocsátanak ki. Ezek végzik el az emésztés javát. Amikor kibocsátották emésztőnedveket, a váladéktermelő sejtek nem működnek tovább. Ezek a sejtek nem csak megemésztik, hanem fel is veszik a megemésztett táplálékot. Ezzel a módszerrel akár 1 cm-es legyeket, sőt lószúnyogokat is elejtenek. Egy levél felületén kb. 40 000 darab mirigy van. A mirigyek sűrűsége nem egyforma az egész levélfelületen, a levél közepétől a széle felé haladva egyre sűrűbben helyezkednek el. A hízókák érdekessége, hogy miután gyökereikkel a talajból is képesek tápanyagot felvenni, valamint hasznosítják a levegő széndioxidját, rovarfogás nélkül is életben maradnak.

Forrás: www.carnivorousplants.org;

A mocsári hízóka

A 10-15 cm magas lápi (mocsári) hízóka (P. vulgaris) Magyarországon is honos szigorúan védett rovaremésztő növény. Ahogy neve is mutatja lápokban, mocsarakban érzi jól magát. Csak oxigéndús víz (szivárgó víz, forrásvíz) tartja életben. Pusztulóban van, mert napfényes élőhelyei megsemmisülnek. Elszórtan még találkozhatunk vele Sopron, Bozsok, Hegykő és Zalaszentmihály környékén. Gyűjtése tilos!

A hízóka nemzetségnek számos egyéb faja ismeretes

Egyikük a havasi hízóka (P. alpina), amelynek pártája sárgásfehér, az alsó ajkán két szőrös sárga folttal. A 60-as években, jégkori reliktum fajként még nálunk is előfordult.

havasi hízóka

Forrás: előadás: Természetvédelmi alapozó ismeretek – Nyugat-magyarországi Egyetem

Gyüjtők, hobbi növénykedvelők leggyakrabban az alábbi fajokat tartják:
P. mexicana, mexikói hízóka;
P. longifolia, hosszúlevelű hízóka;
P. grandiflora, nagyvirágú hízóka

Így gondozd a hízókát

Laza, jó vízgazdálkodású, rostos szerkezetű talajba való. Legmegfelelőbb számára a rostos tőzeg, mészporos perlit keveréke. Sekélyen gyökerezik, sokszor lávakövön is tartják. Fényigényes, de a közvetlen nap helyett szobai körülmények között világos helyen tartása javasolt. Vízigényes. Ajánlott lágy vízzel öntözni. Télen visszahúzódik, nyugalmi állapotba kerül. Tél végén az elhalt részeket levághatod, és magad is el fog csodálkozni, hogy mennyire milyen szépen megújul. Legsikeresebben floráriumban tartható.

hízóka lávalkövön

The post Hogy lehet a tüneményes megjelenésű hízóka ragadozó? appeared first on Kertlap magazin.

Ha a kertbe sűrűbben mennek a vadak, mint a tulajdonos

$
0
0

Ebben a kertben sűrűbben jártak a szarvasok és az őzek, mint a tulajdonos. Néhai dr. Sipos Béla Zoltán igen hasznos írása a vadkár metszéssel történő enyhítésére.

vadkár elleni védelem

Ősszel a kertet nem csak a zord időjárásra kell felkészíteni, hanem a vádjárás ellen is védeni kell! Védekezhetsz kerítéssel,  törzs köré tekert dróthálóval, a vékony törzsű csemeték törzsére esetleg ráhúzhatsz műanyag palackot, WC papír gurigát. Vehetsz készen kapható vadhálót illetve állítható átmérőjű törzsvédőt is.

törzsvédő

És most lássuk azt a nevezetes kertet, ahol a szerző járt:

Már a művelésmód sem nyerte meg a tetszésemet, mert az egész terület füvesített, öntözés nélkül. Az ilyen „ültetvényben” a fű az úr, vízből, tápanyagból a csemetéknek alig marad valami.

nyúlrágás

A törzsről a nyúl lerágta a rügyeket

A csemete még megmenthető

A csemete metszéssel megmenthető

A másik feltűnő dolog a fák, illetve a csemeték állapota volt. Törzsvédők a földön, a gallyakon, vesszőkön őzrágások nyomai, több növény törzse messziről „világított” a szarvas-hántolás miatt.

Ezek a károk szinte természetesek –hiába van bekerítve a terület-, mert a földterület erdő közelében van, tehát számítani kell az erdei vadak „változatos étkezésére”.

őzrágás

A törzs túl hosszú, a vesszőket megrágta az őz.

csemete megmentése

A csemetét át kell alakítani suhángnak

Mit lehet tenni, ha már bekövetkezett a kár?

Először is megelőzés. A törzsvédők széleit 2-3 helyen össze kell tűzni, így a szél nem tudja lefújni.

A törzsvédő önmagában nem elég, valamilyen vadriasztó szerrel is kezelni kell a csemetéket. Nekem egy erdész ajánlotta valamikor –csemetekertje is volt-, hogy híg sertéstrágyával fröcsköljük le a fákat, illetve a kerítést is. Az eljárást 3 hetente illik megismételni. Kipróbáltuk, a módszer működik! (Más „illatos végtermék” is hatásos, mint ahogy az a Vajdaságban bebizonyosodott.)

Szarvas okozta hántolás

Szarvas okozta hántolás

csemete megmentése

Csemetementő erős visszavágás

A talajnedvesség megőrzésére a talajtakarás jöhet szóba, emellett a facsíkokat ugarként ajánlott művelni. A rendszeres talajmunka nem csak a tápanyag-gazdálkodásra és vízmegőrzésre hat, de a pockokat is írtja. Talajtakarásra felhasználható a helyben lekaszált fű, a fekete talajtakaró fólia. vagy az erre a célra kifejlesztett agrofólia.

A károsított csemeték még megmenthetők erőteljes metszéssel!

őz kártétele

őz kártétele

csemete megmentése

Csemetementés metszéssel

korona kinevelése

Fattyúvesszőből korona nevelés.

A sebkezelés kötelező! A visszavágott törzs rejtett rügyeiből hajtások törnek elő. Ezek közül a legfejlettebbet június közepén-végén válasszuk ki, a többit tőből távolítsuk el. A meghagyott hajtást kössük legalább 1,5 m hosszú karóhoz, hogy egyenesen nőjön, valamint azért, hogy szél le ne törje. Ez a hajtás gyakorlatilag vízhajtás –jövőre fattyúvessző a neve-, amire az erőteljes növekedés, és a másodrendű elágazások jellemző. Jó esetben egy év alatt ki lehet nevelni az új koronaformát (lásd 9. ábra)!

A „mentőakciót” fotókkal szemléltetem.

szeretnék többet tudni a metszésről

The post Ha a kertbe sűrűbben mennek a vadak, mint a tulajdonos appeared first on Kertlap magazin.

Márton lúd

$
0
0

Nincs is jobb, mint a ropogós libasült. Még madárinfluenzás időkben is. Egyébként is sütve nem árthat. Íme a lúd és Márton némely vonatkozása.

libák

Ez a fotó egy burgenlandi libalegelőn készült, ahol Siegfried Marth 700 Márton napi libát nevelt hozzájárulva a jeles nap libalakomájához. (Reuters/Heinz-Peter Bader)

Mint mindenek eredete, Márton lúd is a régi rómaiaktól származik. Márton napra esik valami furmányos véletlen folytán Aesculapius, a gyógyítás istenének napja. Az ilyen szent napokon a jó rómaiak mi mást is tehettek, mint áldozatot mutattak be. Az áldozati állat pedig a kakas volt. Ez változott át aztán évszázadok során libává?

A germánok folytatták a lúdölés hagyományát: isteneiknek novemberben szárnyasokat áldoztak hálát adva a termésért és kérve a következő évi jó termést. Az idő előrehaladtával a véres esemény lakomává szelídült. A Márton-napi liba-lakomáról szóló elsõ írásos beszámoló 1171-bõl származik.

A legenda szerint Szent Márton libaólba bújt püspökké választása elől. Csakhogy a libák hírül gágogták, hogy a szentéletű ember a közelükben van. Így hát kénytelen-kelletlen elő kellett bújnia, és el kellet vállalnia a püspökséget. Vagyis a liba kikerülhetetlen a Márton nap szokásait illetően.

Egyéb oka is van, hogy a nagy lúdevés éppen Márton napra esett. A november 11-i, vagy annak előestéjén ismeretes Márton-napi ünnepek és népszokások a régi, ma már feledésbe ment böjti időszakkal állnak összefüggésben. A 40 napos böjt Jézus böjtölését idézi a sivatagban. A 40 napot szombatot-vasárnapot kihagyva számolták vissza Vízkereszttől kezdve, így jutottak a Márton-nap utáni november 12-hez, amely a böjti időszak kezdetét jelentette… Márton-nap a régi Quadragesima (40 napos böjt) előtti utolsó nap volt. Nagybőjt előtt tehát liba dukál. Ez a nap a középkorban fontos piaci nap és pénzügyi határnap volt. Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét. A cselédek megkapták évi bérüket és hozzá ráadásként egy libát, mert a szárnyasok nyáron felduzzadt hadát a tél beállta előtt meg kellett tizedelni.

Márton napi vacsoraA gazdák és a mesteremberek is ilyenkor gyújtottak először gyertyát a télies napok beköszöntével. A mesteremberek megvendégelték inasaikat, gyertyát is gyújtottak, ezért hívják a libavacsorát gyertyavacsorának. Libát pedig azért ettek, mert ekkora már szépen kigömbölyödött. A babona szerint Márton napján azért kell ludat kell vágni, hogy az év folyamán meg ne tetvesedjünk és éhen ne vesszünk. No ennek is megvan a maga aktualitása.

Tehát ludat ettek, bort ittak országszerte e szent ünnepen. Szombathelyen a kispapok „mártonludat” ettek és újbort gurítottak. Régebben a pap minden levágott libából egy darabot kapott, a legkevesebb húsú “püspökfalat”-ot. Kisbodokon tömőre fogták a ludakat. Misét mondattak, hogy az elkövetkező évben is bőséges libaáldás legyen. Szitába parazsat tettek, és vízzel leöntötték, s megfüstölték vele a „banyaludakat”.

A lúdpecsenyéből nem csupán jól lehet lakni, hanem a jövendőre is lehet következtetni. Ha a mellcsont fehér lészen, lesz elég hó egész télen. Ha Márton-lúd mellcsontja veres, száraz tél jő, hideges. A csontokat kiteszik a tornácra és a mellcsonton keresztül nézik a naplementét. Ha a nap felhőben megy le, akkor a tél lágy lesz, ha pedig tiszta égen, akkor kemény tél várható.

“Ein geriht von einer gense”

650 éves libarecept: Végy egy nem túl idős libát. Távolítsd el a belső részeit. Vágd le a szárnyait és a lábak végét. Tedd a libát egy szűk anyagedénybe. Öntsd fel vízzel annyira, hogy ellepje. Helyezd egy alul nyitott háromlábú állványra. Fedd le a lábost úgy, hogy pára ki tudjon jönni. A belsőségeket főzd külön. Aztán sózd meg a libát. Aztán főzd a levében, amíg nagyon szárazzá és jól megfőtté nem válik. Aztán végy édes tejet és hat tojás sárgáját, és két fej fokhagymát, melyek nagyok. Hámozd meg őket alaposan, majd egy kis sóval zúzd össze. Aztán keverd össze a tejjel, majd a tojások sárgájával. Aztán adjál hozzá sáfrányt. Aztán öntsd  a fűszert a libára.  Forrald fel és tálald.” Forrás: foodandwine.hu

További időjóslással kapcsolatos bölcsességek:
Márton napja ma vagyon, csúszik a lúd a fagyon!
Márton napján, ha a lúd jégen jár, akkor karácsonykor vízben poroszkál.
Márton napkor ha a lúd a jégen áll, Karácsonykor térdig sárban áll.

Végül néhány ludas mondás:
Sok szent Márton lúdja kelt már el azóta – vagyis sok idő telt el azóta.
Elesett a lúd a jégen – mondják, ha valaki pórul járt.

Márton lúd

Forrás: www.eurofoiegras.com 

The post Márton lúd appeared first on Kertlap magazin.

Kedvelt muskátli fajhibridek a piacon

$
0
0

Az angol kertészeti társaság bevált módszere a legfrissebb kertészeti fajták értékelésére. A látogatókat is fogadó Wisley garden az egyik helyszíne a kertészeti fajták összehasonlító kísérleteknek, amely során kiválasztják a hazai viszonyoknak legmegfelelőbb, egyben legmutatósabb kertészeti fajtákat egy-egy fajon belül. A kertészeti társaság nemcsak a szakemberek, hanem a látogatók véleményére is kíváncsi.

muskátli Dark Caliente Fire

Remek muskátli hibridek a Caliente muskátlik, sokat tűrők, hosszan virágzók, mutatósak. 74 jelölt közül 2016. októberében a Syngenta FloriPro Services új fajtája, a Dark Caliente Fire muskátli az angol kertészeti társaság legtöbb közönségszavazatot kapott konténeres muskátlija.

Az angol kertészeti társaság (RHS) növénykipróbálásai

Egészség, küllem és klímatűrés tulajdonságok alapján teszteli az angol kertészeti társaság (Royal Horticultural Society) az új dísznövényfajtákat, amelyeket a látogatók is megtekinthetnek az  RHS Garden Wisley kísérleti területén. A fajtákat a könnyebb összehasonlítás kedvéért egymás mellé ültetik, és kíváncsiak a közönség véleményére is. A kertben egészen az első fagyok lehet gyönyörködni többek közt a virágzó muskátlik színkavalkádjában. Itt a látogatók találkozhatnak mind virágágyi, mind konténeres muskátli fajtákkal, amelyek szintén részei a fajta összehasonlító kísérleteknek. A látogatókat felkérték, hogy szavazzanak a számukra legmegfelelőbb muskátli fajtákra.

Emellett a szakemberek is értékelik a növényeket, és RHS Award of Garden Merit (AGM) díjat kapnak a legjobb kertészeti fajták. A kísérletek több helyen folynak Anglia szerte. Az értékeléseket és a magvak jellemzőit egy adatbázisból bárki elérheti az interneten.  Így az ország területén legsikeresebben termeszthető, legmutatósabb kertészeti fajtákat bárki megtalálhatja. Nem véletlen, hogy a cégek versengenek az RHS díjak elnyeréséért.

wisley garden muskatli fajtakipróbálás

Forrás: www.rhs.org.uk

A 2016-os RHS Plant Trial fajtakipróbálás során 74 konténeres és 84 virágágyi dísznövény mutatkozott be. 2016-ban a Dark Caliente Fire muskátli fajta után a legtöbb közönség szavazatot kapta a féltelt virágú Sunrise Salmon (Purple eye 182), amely kora tavasztól késő őszig virágzik. Remek vágott virág. A legkedveltebb virágágyi muskátlinak a Moonlight Purple 173 fajtát tartották a látogatók. Sötét lombú, tarka levelű, virágzata sötétvörös. Az utóbbi két fajtát még tesztelik Hollandiában.

Ismerd meg a Caliente muskátli fajhibrideket

A Caliente fajtákat a Közönséges muskátli (Pelargonium x hortorum) és futó muskátli (Pelargonium peltatum) keresztezésével állították elő. Ezekre a fajhibridekre jellemző, hogy a lombozatuk a közönséges muskátliéhoz hasonlítanak. Félig terülő fajták. Árnyék-, hő- és szárazságtűrők. Igénytelenek, és silány talajon is megélnek. Legszebben legalább négy órás közvetlen napfényen fejlődnek. Öntözni a tövét ajánlott, a virágfejeket ne érje víz. Két öntözés között pedig jó, ha a talajfelszín már száraz, így elkerülhető a gyökér rothadást.

A Dark Caliente Fire muskátli fajtát szimpla, vörös virágai, fényes, sötét lombozata tette ilyen népszerűvé. Bőven és hosszan virágzó, így egész szezonban vizuális élményt nyújt. Virágágyban és cserépben is rendkívül mutatós. Az elhervadt virágfejek eltávolításával újabb virágzásra ösztönözhető.

További Caliente fajták is elérhetők a piacon, így a levendulakék virágú Lavander, a rózsapiros Rose, a (rágógumi) rózsaszín Pink és narancssárga virágú Orange.

kertgondozás banner

muskátli salmon Purple

The post Kedvelt muskátli fajhibridek a piacon appeared first on Kertlap magazin.


Négyszáz millió éve állnak helyt a nyitvatermők!

$
0
0

A nyitvatermők a legősibb fás szárú növények. A ma élő fenyők ősei már 400 millió évvel ezelőtt megjelentek a földön és azóta is fontos szerepet játszanak bolygónk ökoszisztémájában. Az egykori dinoszaurusz-csemegék mára kertünk meghatározó növényeivé váltak. Ismerkedj meg a nyitvatermőkkel.

Mapol faiskola kínálatából

A nyitvatermők törzse

A nyitvatermők a földtörténeti középkor elején jelentek meg, mintegy 400 millió évvel ezelőtt. A nyitvatermőkre jellemző, hogy magkezdeményeik szabadon fejlődnek. A növényvilág egészéhez képest a nyitvatermők száma igen csekély. A Földön mintegy 600 nyitvatermő fajt tartanak számon. Ha ezt összehasonlítjuk azzal, hogy a zárvatermők egyetlen családjának, a kaktuszféléknek 2000 képviselőjét ismerjük, és akár egyetlen nemzetségbe is tartozhat 700 faj (Ficus sp.), akkor talán még meglepőbb ez a szám. Ráadásul a nyitvatermők között igen sok olyan faj van, amely nemzetségének egyetlen képviselőjeként ismerhetünk (japánciprus-Cryptomeria sp; szecsuáni-mamutfenyő-Metasequoia sp.). Elmondhatjuk, hogy a nyitvatermők fejlődéstörténeti szempontból visszaszoruló növénycsoportnak tekinthetők.

nehéz szagú boroka

A mészkedvelő nehéz szagú boróka szélesen terülő kúszócserje. Hajdan a kolostorkertek dísze volt. Leggyakrabban gyepbe, sziklakertbe ültetik. Mérgező!

A nyitvatermők között sok kertészeti fajtát is számon tartunk. A termesztésben lévő fajták száma 2-3000 körüli, de ezen kívül több tízezer termesztésből már kiszorult vagy még be nem vezetett fajta is létezik.

A toboztermők osztálya

óriás tuja

Az óriás tuja Amerikában honos, akár 1000 évig is élő, gyorsan növő faj. Méretei határt szabnak kerti alkalmazásának. Fája szaunák alapanyaga. Fájának olajtartalma molyriasztó.

A tű vagy pikkelylevelű növényekből álló toboztermők osztálya a legnagyobb képviselői a nyitvatermők törzsének. A toboztermők közé tartoznak a tűlevelű fenyőféléken (Pinaceae) kívül a kertekből, parkokból jól ismert ciprusfélék (Cupressaceae) családja is, benne az alábbi kerti dísznövényként is gyakori nemzetségek: hamisciprus (Chamaecyparis sp.), tuja (Thuja sp.), boróka (Juniperus sp.). Cikk ajánlat: Keleti tuja

A népes fenyőfélék családjának (Pinaceae)  nemzetségei a jegenyefenyő (Abies sp. – köztük a Nordmann fenyőként karácsonyfaként vásárolható kaukázusi jegenyefenyő), a lucfenyő (Picea sp.– Ide tartoznak a régi karácsonyfák, mint az ezüstfenyő, a közönséges lucfenyő), a karácsonyfaként igen kedvelt duglászfenyő (Pseudotsuga sp.), a lombhullató vörösfenyő (Larix sp.), valamint a legnépesebb hosszútűs fenyők nemzetsége (Pinus sp. – köztük a szintén karácsonyfaként is kapható feketefenyő). Néhány fenyőfélével itt ismerkedhetsz meg közelebbről: Nemes fenyők

himalájai törpeboróka

A himalájai törpeboróka 5-6 méteres fává nőhet, szélessége elérheti a 3 métert. A hazai klíma és talajviszonyok nem kedvezőek számára.

A toboztermő növények mérete a néhány centiméteres nagyságtól egészen a 80-90 méteres magasságig terjedhet. Ez utóbbi óriás a hegyi mamutfenyő (Sequoiadendron giganteum), amely akár 3500 évig is élhet. Bár az örökzöld mamutfenyő (Sequoia sempervirens) és a 150 méter magas ausztráliai eukaliptuszok (Eucalyptus sp.) méretben megelőzik, de fatömegét tekintve ez a faj a legnagyobb. Egyúttal a föld legnagyobb élőlénye is. Cikk ajánlat: Ciprusok, mamutfenyőkÉrdekességek az eukaliptuszról

A toboztermők hajdan az egész földet uralták, de az Antarktiszon kívül manapság is minden földrészen megtalálható legalább néhány képviselőjük. Bár sok fajuk a telet és a hideget juttatja eszünkbe, a trópusokon és szubtrópusokon is előfordulnak. Egyes fajok kimondottan vízigényesek (Taxodium – mocsárciprus, inkább arborétumokban találkozhatsz velük), míg mások jól elviselik a szárazságot is (Juniperus communis – közönséges boróka, amely sok park, kert lakója).

aranyló oszlopos tiszafa

Lassú növekedésű az aranyló oszlopos tiszafa. Lombja zöld, csak az új hajtásai sárgák. Szoliternek, de sövénynek is ültetik.

Tiszafa és páfrányfenyő

Lássunk két kertészeti szempontból fontos nyitvatermő fajt.

A közönséges tiszafa (Taxus baccata) és kertészeti fajtái nem fenyők, nem is toboztermők. A tiszafák osztályába, a tiszafa nemzetségbe tartoznak. Első ránézésre megtévesztő lehet a tiszafa tűlevelű lombozata, de magja húsos köpenyben helyezkedik el a fenyőfélék tobozával szemben. Ráadásul a manapság élő fenyőfajoknál sokkal ősibb eredetű növény.

A több mint 150 millió éve megjelent  páfrányfenyő (Ginkgo biloba) pedig csak a nevében fenyő. A páfrányfenyő alakúak osztályába tartozó egyetlen faj. Ez az egykor földrészeket borító erdőségeket alkotó fafaj a legutóbbi jégkorszak után egy kis helyre, Kína Szecsuán tartományába szorult vissza. Innen terjedt el és lett később gazdaságilag is meghatározó növény a dísznövénykertészek és a gyógynövény termesztők révén.

toboztermők az agostyani arborétumban

Látkép, agostyáni arborétum

The post Négyszáz millió éve állnak helyt a nyitvatermők! appeared first on Kertlap magazin.

Ne felejtsd el teleltetni a csodagumót

$
0
0

A csodagumó virágzásakor rothadó húsra emlékeztető bűzt áraszt, mégis népszerű a kontyvirág tartók körében, miután egzotikus megjelenése ellenére tartása és szaporítása is egyszerűbb a többi kontyvirágféléhez képest.

csodagumó virágzat

A nálunk dísznövényként kapható csodagumó stabil populációkat alkot Afrika- és Ázsia szerte. Örökzöld erdőkben, folyóparti erdőségekben, nedves szavannákon, árnyékos, lápos területeken honos.

A csodagumó (Sauromatum venosum) a kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozik. Olyan ismert szobanövények tartoznak ide, mint a filodendronok ( Philodendron sp.), a könnyező pálma (Monstera sp.) fajok, vagy a rákvirág (Aglaonema sp.). De a nálunk honos, gyógyhatású (ma már fogyasztásra nem ajánlott) foltos kontyvirág (Arum maculatum) és az orvosi kálmos (Acorus calamus) is ide tartozik.

A Sauromatum nemzetségre jellemző a tenyeresen tagolt, ernyőszerű levél, a torzsavirágzat, amelyen megtalálható a virágzati buroklevél, az ún. szpáta (spatha), a virágzat palack alakú meddő alsó része illatanyagokat termelő szervként működik, és jelentős mennyiségű keményítőt is raktároz.

csodagumó lombja

A csodagumó egyik jellemzője, hogy virágzatát a lombozat kifejlődése előtt hozza. Másik jellemzője, hogy szezonálisan visszahúzódik,  és nyugalmi állapotba kerül. Föld alatti gumója raktározzak életerejét, tartalék tápanyagait, legfőképpen keményítőt.

csodagumó virágzat

Forrás: florawww.eeb.uconn.edu

Tavasszal, még mielőtt gyökereket fejlesztene a szunnyadásából magához térő gumó, a sárgás-barna virágzati buroklevél a földfelszíne fölött fejlődésnek indul , növekedni kezd. Felfedi belső felének sárgás alapon bordó pöttyös részét, felfelé lándzsássá szélesedik, egyre hosszabbra növekszik, majd visszahajlik, megcsavarodik. Hossza meghaladhatja az 50-60 cm-t is. Ez idő alatt kifejlődik maga az elhúsosodott tengelyű füzérvirágzat. Az egyes virágok egyneműek. A lepeltáj hiányzik. A porzós virágok a torzsa felső részén, a termős virágok az alsó részen tömörülnek Az alsó körkörös termős zónát egy hosszabb steril zóna követi. A porzók szabadon állnak (ülnek). De nem csak virága izgalmas, egzotikus. Elvirágzás után fejlődésnek indulnak a gumó felső részéből gyökerek, és megjelennek a levelek. A tenyeresen tagolt levélzet és a pöttyözött levélnyél fokozzák a növény díszértéket. Piros-bordó bogyótermést érlel. Az egy csomóban fejlődő bogyók együttese méretes szederhez hasonlít. A bogyók egy, ritkábban két magot tartalmaznak.

csodagumó virágfejlődés

A csodagumó virágzatfejlődésének stádiumai Forrás: cjzonneveld.com

Hollósy Ferenc a természet Világa (128. évf. 10. sz. / 1997) folyóiratban megjelent cikkében írja: Jean-Baptiste de Lamarck francia természettudós 1778-ban elsőként számolt be arról a jelenségről, hogy a kontyvirágfélék (Araceae) családjába tartozó Arum fajok virágzásuk idején felmelegszenek. A csodagumó virágzati tengelyének felső része melegszik fel. Ez a rész   nem visel virágokat, a megporzást végző döglegyek csalogatására szolgál, és a hő hatására felszabaduló penetráns bűzt árasztó bőrszövet borítja. A buroklevél színe és szaga mind egy célt szolgál, oda kell vonzania a megporzást végző legyeket. Végül jön egy újabb trükk. A rovarokat a hő hatására felnyíló buroklevél beengedi. Míg ezek az édes nedvek után kutatnak, a hűlés hatására a buroklevél záródik, és a bent mászkáló rovarokat elvégzik a beporzást. Legközelebb kb. 12 óra múlva szabadulnak, amikor a virágzat újból felmelegszik. Utolsó  attrakcióként a virágzat fény hatására gyors fényirányában történő fototropikus mozgást végez, ezzel is besegít a rovaroknak, hogy azok mielőbb a virágra találjanak.

csodagumó termése

Szobanövénynek tartják, de többen sikeresen nevelik a kertben is. Azonban kint teleltetése kockázatos, ezért gumóját a levelek elhervadását követően, még a fagyok előtt fel kell szedni. Téli nyugalmi idején tárolhatod nedves homokban, fűrészporban vagy tőzegben. Ha aggódsz a gombafertőzések miatt, csak egyszerűen most meg a gumót alaposan, szárítsd meg és tekerd újságpapírba. Érdekessége, hogy a gumók talaj és víz nélkül elkezdenek virágot hajtani. Ha csodát akarsz látni, hajtatáshoz vidd december közepén meleg, világos helyre a csupasz gumót. Pár hét múlva hajtani kezd. Másfél-két méteres virágot nevel, a hagyma méretétől függően. Virágzik cserép, föld nélkül! Azonban, ha életben akarod tartani, elvirágzás után rögtön tápanyagban gazdag talajba kell ültetni. Gondozása során két említésre méltó ellensége az alacsony páratartalom, és a takácsatkák. A sarjgumók tavasszal elültetve 3 év múlva hoznak virágot. A körülötte kialakult zűrös rendszertani besorolás miatt gumóját gyakran árusítják Arum cornutum néven. Ami egyébként a Dracunculus vulgaris helytelen (!) megnevezése. Ez azonban egy teljesen más növény, a magyar neve sárkánykontyvirág. Tavasszal elvetheted a növény magját is.

Forrás: www.aroid.org; kew.orgbencandlin.co.uk

kertgondozás banner

csodagumó gumója

The post Ne felejtsd el teleltetni a csodagumót appeared first on Kertlap magazin.

Nemcsak karácsonykor hasznos a fenyőfa

$
0
0

A fenyőfák nem csak karácsonykor hasznosak! Tobozukat a virágkötészet használja, díszértékük miatt sok fajuk fajtájuk dísznövény. A megkövesedett fenyőgyanta, a borostyán ékszerként használják, de régebben készültek belőle szobrok is. Fájuk többféleképpen megmunkálható. A fenyőolajat az aromaterápiában használják. A fenyőhajtásokból szirup és bor is készülhet.

duglászfenyő toboza

A fenyők díszértéke

A fenyők egyivarú virágos növények, így a hím- és a nővirágok mindig külön fejlődnek. Vannak köztük egylakiak és vannak kétlakiak is. A hímvirágok rövid életűek, általában a levelek hónaljában fejlődnek.
A fenyők nővirága a tobozvirágzat, mely az érés folyamán elfásodik vagy elhúsosodik. A fenyők toboza rendkívül változatos alakú és nagyságú, fajtól függően 1-3 évig fejlődik. Vannak köztük csupán néhány centiméteresek is, de például a Jeffrey-fenyő (Pinus jeffreyi) toboza akár fél kilós is lehet, a kaliforniai selyemfenyő (Pinus lambertiana) toboza pedig gyakran eléri fél méteres nagyságot is. A toboz a fenyőfát is díszíti, de a szárazkötészetben is gyakran használt alapanyag. Néhány nagyobb magvú fenyőfaj maját a Föld számos részén pirítva fogyasztják. Cikk ajánlat: Fenyőtoboz

A tágabb értelemben vett fenyőféléken kétféle levéltípussal találkozhatunk: a tű- és a pikkelylevéllel. A tűlevelek hossza akár a 30 centiméteres nagyságot is elérheti. A két levélforma közül a tűlevél az ősibb, a pikkelylevél az újabb típus. Ezt igazolja az is, hogy számos, egyébként pikkelylevelű fenyőfajon fiatal egyedein még tűlevelekkel találkozhatunk. Persze az igazi karácsonyfa mindig tűlevelekkel büszkélkedik. Néhány fenyőfaj ezüstös (kékes) levélszínét a levelek felületén található viaszréteg adja.

A fenyők sok parkban, kertben is megtalálhatók. A nemes fenyőkről itt olvashatsz. Tartsd szem előtt, hogy mielőtt választasz, tájékozódj a fajtáról, mert, ha évek alatt óriássá cseperedik, esetleg a balta után kell nyúlni helygondok és árnyékolás miatt. A másik, amit gyakran sikerül szem elől téveszteni, a fenyő környezeti igénye. Nálunk csak egy fajuk honos, már ez is mutatja, hogy más klímához szokott, mint a miénk. Ugynez vonatkozik talajigényére is. Sok fenyő a savanyú talajt kedveli, míg Magyarország talajainak zöme meszes.

földlabdás fenyő kínálat

Fenyők fája

A fenyőfára azt mondjuk, hogy úgynevezett puhafa. A luc-, jegenye-, erdei-, vörösfenyők, a feketefenyők fája erősebb, félkemény. A vörösfenyő ún. geszt fája kemény, értékes farész. A jegenyefenyő ennél puhább, de értékes farésszel rendelkezik, amit érett fának hívunk. A fenyőkből gyakran 0,5-4 mm vastag, szép rajzolatú színfurnérok készülnek. Igen tartós a vörösfenyő fája, de tartós az erdei- és feketefenyőé is. A tartósság  a gyantatartalomnak is köszönhető.

Fenyőgyanta

A gyanta a fenyők anyagcseréje folyamán keletkezik és gyantajáratokban gyűlik össze. Leginkább akkor találkozhatunk vele, amikor a fenyő megsérül. A gyanta ekkor teljes összeforradásáig ideiglenesen elzárja a sebet, ezáltal megakadályozza a különféle kórokozók és kártevők bejutását a fába. Felmelegítve különválik belőle a fertőtlenítő hatású terpentin, amely festékek, lakkok alapanyaga. A fenyőgyantát az ókorban sebgyógyításra használták.

A földtörténeti harmadidőszakban élt fenyők tengerbe került gyantájából kövesedett meg a borostyánkő, mely értékes féldrágakő. A rómaiak észak aranyának hívták. A Földközi tengert és a Baltikumot összekötő kereskedelmi út a borostyánút nevet viseli.

dominikai borostyán lepkével

A Dominikai Köztársaságban található miocénkori rétegekből származó borostyán. Forrás: amberinclusions.com

Fenyőolaj

A karácsonyfaként is ismert lucfenyő illóolajat (Picea abies) tűleveleiből és zsenge hajtásaiból, vagy tobozaiból nyerik ki. A fenyőolaj keringést fokozó, baktériumölő hatású. Az Aromax így ír róla: Az illóolaj főbb alkotórészei az alfa-pinén, a kámfén, a limonén és a bornil-acetát. A lucfenyő illóolaj hatása és alkalmazása megegyezik a jegenyefenyőével, különbség elsősorban a két fenyőolaj illatában és a többnyire azonos összetevők eltérő arányában van. A lucfenyő tűleveleiből és zsenge hajtásaiból készült illóolaj nem mérgező, enyhén irritáló, nincs bőrérzékenyítő és fototoxikus hatása. A fenyőmagolajból készült magisztrális készítményeket inhalásásra ajánlják (Aetheroleum pro inhalatione). A fenyőolajok könnyen oxidálódnak, ezért gondot kell fordítani a lejárati idők betartására és a hűvös helyen történő tárolására. A lejárt, régi olajok használatakor megnő a bőr irritálásának esélye.

Fenyő a háztartásban

Az étkezési fenyőmagról itt olvashatsz!

Fenyőszirup készítése

A lucfenyő fiatal hajtásaiból készítjük tavasszal, amikor a fenyőhajtások még nem fásultak el. Ilyenkor nagyon magas a C-vitamin és a terpentin tartalmuk. A terpentin a legerősebb természetes oldószer, amely a nyirokrendszert és az érfalakat is tisztítja, felold minden lerakódást a légutakban. Aki megkóstol egy ilyen fiatal, 2-5cm hosszú hajtást, érzi a C-vitamin tartalmat jelző jellegzetes ízt, természetesen a fenyőolaj íze mellett. Érdemes akkor gyűjteni, amikor eléri a 2-3cm hosszt, mert a kisebbek esetében nem szapora a szedés. Amikor viszont a szárrész elkezd barnulni, már nem érdemes szedni, mert akkor a terpentin visszahúzódik a fa testébe. Tapasztalatom szerint a május hónap a legalkalmasabb a szedésre, de a pontos idő sok tényezőtől függ. Az alsó ágakat a fenyvesekben egyébként is le szokták vágni, tehát nem teszünk kárt a fában ezzel. Ettől függetlenül, ahogy minden esetben, ha valamilyen növényt gyűjtünk, kérjük meg a növényt, hogy adja nekünk a hajtásait, leveleit, stb., hogy szolgáljon az egészségünkre, legyen táplálékunk, erősítőnk, és köszönjük meg. És mondjunk köszönetet Földanyának azért, hogy ezt a növényt felnevelte, hogy számunkra élményt és eledelt adjon, gyógyító elixírt.

friss fenyőhajtások
A leszedett hajtásokat minél előbb megmossuk, lecsöpögtetjük, és a mennyiségtől függően nagy befőttesüvegbe rétegezzük cukorral. A nádcukor egészségesebb, de a kristálycukor is megfelel. Az üveg aljára fenyőhajtás kerüljön, jó szorosan megnyomkodva, kb.2 cm vastagon, majd erre egy hasonló vastag réteg cukor, majd ismét fenyőhajtás és cukor váltakozva, jó szorosan összenyomva. A legfelső réteg cukor legyen. Ezután a tetejére egy kistányért teszünk, és kihelyezzük a napra 6 hétig. Ez idő alatt egy alkímiai folyamat indul el, a cukor hatására a terpentin kioldódik a fenyőhajtásokból. Érdekes a látvány is, olyan, mintha olvadó jégrétegek lennének a hajtások közt. 42 nap elteltével leszűrjük az így keletkezett szirupot, és előzőleg forró vízben kifőzött üvegekbe töltjük, és lezárjuk. Tartósítószert nem kell tenni bele, elég az üveg forralással való csírátlanítása. Ebből reggelente egy evőkanálnyit fogyasztunk, köhögés, megfázás esetén napi 3-4 evőkanállal.
A fennmaradó fenyőhajtások még tartalmaznak szirupot és cukrot is, ennek további felhasználására több lehetőség is van.

Fenyőbor készítése

A szirup elkészülte után a maradék fenyőhajtást visszatesszük az üvegbe, és annyi vizet töltünk rá, amennyi a fenyőrügy térfogata volt. Esetleg tehetünk hozzá még cukrot, attól függ, ki ilyen édesen szereti a bort. Az üveget meleg helyre állítjuk, és hagyjuk erjedni. Két-három hét elteltével leszűrjük, jó erősen kinyomkodva minden levet a hajtásokból. A hajtások tovább már nem használhatók, ezeket komposztba tehetjük. A leszűrt folyadékot üvegkorsókba tesszük, és hagyjuk kiforrni. Ha van a borkészítésnél használatos buborékoltatónk, azzal ellenőrizhetjük a forrás folyamatát. Ha nincs ilyen felszerelésünk, megteszi egy nagyobb műanyag flakon, amelynek tetejét nem csavarjuk rá teljesen, így a keletkező gázok el tudnak távozni, de a bor nem érintkezik a levegővel. A forrás megszűnte után a bort palackokba fejtjük át, és úgy tároljuk.

Aki nem szereti ezt a bort, tovább folytathatja, és a bor lepárlásával készíthet fenyőpálinkát.

Fenyőszörp készítése

Aki nem bort akar készíteni, az a fennmaradó cukorsziruppal átitatott fenyőhajtásból szörpöt készíthet. Ehhez a fenyőhajtásokat feltesszük vízzel és cukorral vagy mézzel forrni. A víz mennyisége a hajtások térfogatának kétszerese, a méz a térfogat fele. Fél órai forralás után a forró szörpöt leszűrjük, csírátlanított üvegekbe töltjük, lezárjuk és meleg dunsztban hagyjuk kihűlni.

Forrás: Egészségünkre Magyarország

The post Nemcsak karácsonykor hasznos a fenyőfa appeared first on Kertlap magazin.

Ne gondold, hogy vacak a vackor!

$
0
0

A vackor vagy vadalma 2017-ben az év fája. Termése fanyar, de rendkívül egészséges. Általában feldogozva fogyasztják. Eltűnőben lévő faj.

vadalma

A vadalma vagy másik nevén vackor (Malus sylvestris) 10 méterre megnövő bokorfa. Európai faj. Nálunk az Alföld kivételével erdeinkben még előfordul. Az alsó koronaszintben él. Könnyen kereszteződik a nemes almával, annak egyik őse. Alkalmazkodó képessége csekély. Fényigényes, ezért gyakran kiszorul az erdőkből az erdőszélekre. A természetátalakító munkák, az árterek megszűnésével, beszűkülésével eltűnőben lévő faj. Egyes példányai izoláltan fordulnak elő az erdőkben. Miután nem öntermékeny, sokszor a kultúrfajok porozzák be, és a genetikai állomány lassan felhígul, sok hibrid keletkezik. Génállománya igencsak felhígult, ezért a faj védelmet igényel. Európába génbankjaiban mintegy 52 csíraplazmát tárolnak a fenntartás érdekében. További kutatómunka szükséges a génállomány alakulásának nyomon követésére, amellyel a hibridizáció faj önálló génállományára gyakorolt hatását vizsgálják.

vadalma virága

Elágazó, tövises fa, szabálytalan koronával. Álernyőben álló, mutatós, kívül piroslók, belül fehér szirmú virágai a lombfakadással egy időben nyílnak. 2,5-3 cm átmérőjű almái leggyakrabban sárgára érnek. Termése akkor a legízletesebb, ha olyan későn szüretelik le, hogy megcsípi a fagy. Fanyar termését ritkán fogyasztják nyersen. Legtöbbször lekvár, húsok mellé szósz vagy akár bor készül belőle. Kitűnő pálinka alapanyag. A termés leginkább pektin tartalmával tűnik ki, aminek köszönhetően lekvárok, dzsemek sűrítő adaléka. A pektin egy a sejtfalban található összetett szénhidrát, több zöldségben, gyümölcsben előfordul. Magoncai nemes almafajták alanyául szolgálnak. A termést az erdei vadak és a madarak is kedvelik.

A teljes növény gyógyhatású. A gyümölcs pektintartalma mind székfogó, mind hashajtóhatású. A népgyógyászat a gyümölcshúst külsőleg sebek, gyulladások borogatására használja. A gyökér és az ágak főzete féregirtó, hűsítő, lázcsillapító. A levelek kivonatában található florin baktériumölő hatású. Az ágakból természetes vörös és sárga festéket állítanak elő.

Könnyen tartható, kiskertekbe való, lassú növekedésű fácska. Nedves, tápanyagban gazdag talajban érzi jól magát. Bár tűri a félárnyékot, napos helyre való. Gyengén visszametszhető, de valójában nem igényel metszést. A magvak ősszel hidegágyba vethetők. Ahogy megerősödnek a magoncok, be kell cserepezni őket, majd a következő év augusztusa táján kiültethetők legyenek végleges helyükre. Az első télen védelmet igényelnek. Egy másik lehetőség, hogy csak a rákövetkező tavasszal májusban ültetjük ki őket, addig pedig hidegágyban teleltetjük.

Forrás: ngt-erdeszet.efe.hu; iucnredlist.org; pfaf.org.

Cikk ajánlat: Vadkörte nagy kertbe, parkba

kertgondozás banner

vadalma fa

The post Ne gondold, hogy vacak a vackor! appeared first on Kertlap magazin.

Karácsonyi koszorúk

$
0
0

narancs színű adventi koszorúAdvent a Messiásra várás időszaka. A négy hetes “szent időt” az András napjához legközelebb eső vasárnap és december 25-e között ünnepeljük. Ekkor már ünnepi díszbe öltöztethetjük otthonunkat.

A múlt században a karácsonyt megelőző négy hétben az emberek böjtöt tartottak, amelyet éjféli harangszó hirdetett. Az advent kezdete egybeesik az egyházi év indulásával. Az elnevezés a latin adventus – megérkezés, eljövetel – szóból ered, Jézus eljövetelére való várakozás időszakát jelenti. Az advent tehát az ünnepekre való felkészülés időszaka.

Az adventi koszorú alapja az örökzöld ág, a hajlékony vessző, amelyet mohával, fenyővel egészítenek ki. A koszorú mágikus jel, az örökkévalóság, a tökéletesség kifejezõje. Többnyire piros szalaggal díszítik, de megjelenik rajta az arany, ezüst, illetve a telet, havat idéző fehér. Ezt egészíti ki a toboz, a makk, a mákgubó, egyéb száraz termések, ízlés szerint. A modern készítők az utóbbi időkben már négyzet alakú koszorúkat is készítenek. Manapság az adventi koszorú mérete, díszítése sokszor státuszszimbólumként jelenik meg a lakókörnyezetben, mutatva az otthon gazdáinak társadalmi, anyagi helyzetét.adventi koszorú

Az adventi koszorú készítése a 19. században jött divatba. Johann Wichern hamburgi lelkész 1860-ban otthonának halljában a mennyezetre hatalmas fenyõkoszorút erõsített, amelyen 24 gyertya volt, minden adventi napra egy. Hívei hamarosan elterjesztették ezt a szokást. Később csak négy gyertyát helyeztek el a koszorúra. Bod Péter a középkori szimbolikus szerint “Krisztusnak négy adventusa, eljövetele vagyon: Midőn a testben megjelent. Midőn a szívbe bészáll és az embert megtéríti. Midőn halála óráján elmégyen az emberhez. Midőn eljön az utolsó ítéletre.”

kék adventi koszorúAz adventi felkészülés idején szokás az adventi koszorún lévő gyertyagyújtás. A gyertyagyújtás megismétlődhet minden adventi héten (lehetőleg szombaton vagy vasárnap) vagy akár minden este. A legelsõ adventi vasárnap egy gyertyát gyújtanak meg, a másodikon kettõt és így tovább. Három gyertya színe lila és az utolsóként meggyújtott gyertya színe rózsaszín a katolikus liturgia szerint. A színek tekintetében azonban ma már megengedőek vagyunk, és nem ragaszkodunk ezekhez a megkötésekhez. Az adventi koszorú négy gyertyája advent négy vasárnapját jelzi. A sorban meggyulladó gyertyák növekvő fényének jelentése, hogy karácsonyhoz közeledve múlik a bűn sötétsége és nő a fény. S karácsonykor eljön maga a fény. A fenyő örökzöld levelei emlékeztetnek Jézus halált legyőző örök szeretetére.

Advent gyógynövényekkel

rozmaring koszorúKarácsonyi koszorúk, kopogtatók készítéséhez használhatunk gyógynövényeket, pl. puszpángot, borókát, levendulát, rozmaringot, és kakukkfüvet. Ezeknek a gyógynövények legtöbbjét már a bibliai időkben is ismerték. Az adventi koszorúban mindegyiknek megvan a maga jelentése.

A tejoltó galaj (Galium verum) Miasszonyunk ágyszalmája, a mondás szerint a kisded alatti szalma alomként szolgált. Lágysága, sárga színe miatt a nyári kert egyik vonzó növénye. Júniustól júliusig virágzik. Kis kévében az adventi koszorúba is köthető.

A bukszus (Buxus sempervirens) a hosszú élet és a hallhatatlanság szimbóluma. Az adventi otthon és a templom díszítésére is használható.

A boróka (Juniperus communis) az élet és reménység szimbóluma. Évszázadok óta koszorúk és girlandok alkotóeleme. Szent Ferenc állítólag azért ültette, hogy az állatok menedékre találjanak ágai között.babér, rozmaring, chilli, kumkvat

A levendula (Lavandula officinalis) az ártatlanság és a szűziesség jelképe. Kellemes illata miatt az egyik legkedveltebb aromanövény. A Szentföldön is őshonos. Gyakran említi a Biblia nárdusolaj néven.

A rozmaring (Rosmarinus officinalis) a szerelem és a hűség jelképe. Memória stimuláló hatását nemrég mutatták ki. A Szentföldön a ‘tenger harmatja’ néven ismerik. Füstölőként használták.

Az orvosi zsálya (Salvia officinalis) a hallhatatlanság szimbóluma. Fűszerként rozmaringgal, kakukkfűvel és oreganóval használják. Az ananász zsálya (Salvia elegans) desszertek és italok édesítésére való.

A kakukkfű (Thymus vulgaris) a bátorság szimbóluma. Az egyiptomiak a balzsamozáshoz használták. A törpe méretű változatok járdakövek és lapok közti hézagok kitöltésére kiváló.

Használhatunk a díszítéshez apróbb terméseket a koszorú díszítésére. Ilyen kehet a fotón is látható kumkvat. Egy másik, Dél-Amerikából, a paprika őshazjából kiinduló divatos karácsonyi dísz a chili paprika. Cikk ajánlatunk: Chili paprika karácsonyra.

A koszorúkészítést a virágkötő tanfolyam hallgatói gyakorolhatják, az interneten pedig sokféle jó tanács olvasható.
Virágkötő tanfolyamunkon készült koszorúk a Virágkötés FB közösségi oldalunk galériájában.

karácsonyi dekoráció

The post Karácsonyi koszorúk appeared first on Kertlap magazin.

Viewing all 867 articles
Browse latest View live